Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι ανάλογα και τι ζητάει ο κάθε ένας, εμένα με καλύπτει πλήρως η κάμερα τού κινητού με την στοκ εφαρμογή.
Στις βραδυνές όμως έχει πολύ δρόμο ακόμα. Ακόμα και οι χειροκίνητες ρυθμίσεις του, δεν δίνουν καλό αποτέλεσμα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Στις βραδυνές όμως έχει πολύ δρόμο ακόμα. Ακόμα και οι χειροκίνητες ρυθμίσεις του, δεν δίνουν καλό αποτέλεσμα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Eχει και gcam που το βελτιωνει παρα παρα πολυ. Επισης, στην τιμη αυτη, πιο κινητο εχει χειροκινητες ρυθμισεις καλες;

Εχει και το Portrait mode που ειναι αρκετα καλο (οποιος ενδιαφερεται για παιχνιδια τελος παντων) και γενικα για 230€ ειναι αρκετα καλο, εγω εκανα downgrade απο το 1+3 και δεν με χαλασε σχεδον καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Eχει και gcam που το βελτιωνει παρα παρα πολυ. Επισης, στην τιμη αυτη, πιο κινητο εχει χειροκινητες ρυθμισεις καλες;

Εχει και το Portrait mode που ειναι αρκετα καλο (οποιος ενδιαφερεται για παιχνιδια τελος παντων) και γενικα για 230€ ειναι αρκετα καλο, εγω εκανα downgrade απο το 1+3 και δεν με χαλασε σχεδον καθολου.

 

To portrait mode που είναι στις ρυθμίσεις της κάμερας???

Link to comment
Share on other sites

To portrait mode που είναι στις ρυθμίσεις της κάμερας???

 

Δεν ειναι στις ρυθμισεις, ψαξε ολα τα κουμπακια που εχει στην καμερα να δεις τι κανουν

Link to comment
Share on other sites

Eχει και gcam που το βελτιωνει παρα παρα πολυ. Επισης, στην τιμη αυτη, πιο κινητο εχει χειροκινητες ρυθμισεις καλες;

Εχει και το Portrait mode που ειναι αρκετα καλο (οποιος ενδιαφερεται για παιχνιδια τελος παντων) και γενικα για 230€ ειναι αρκετα καλο, εγω εκανα downgrade απο το 1+3 και δεν με χαλασε σχεδον καθολου.

Μιλάμε πάντα για την stock κάμερα και όχι για μοντες. Τις μοντες λίγοι ξέρουμε να τις περνάμε.

 

Στην μαμα κάμερα λοιπόν και στο manual, έχεις χρόνο έκθεσης μέχρι 1/15s. Δηλαδή πας να τραβήξεις σε απόλυτο σχεδόν σκοτάδι φωτογραφία με τέρμα το iso και βγαίνει μαυρίλα. Αντιθέτως σε άλλες συσκευές με την επιλογή για περισσοτεροο χρόνο έκθεσης από 1/15s, η νύχτα γίνεται κυριολεκτικά μέρα.

Συμφωνώ πως πρόκειται για μια συσκευή των 230 ευρώ η των 300 για την ελληνική αγορά, κάνει πολύ καλή δουλειά την ημέρα αλλά σε χαμηλό φωτισμό είναι κατώτερη και από παρόμοιας τιμής μοντέλα της Xiaomi. Ειδικά κάτι Mi5S, Mi4S και Mi5 που τα βρίσκεις και φθηνότερα. Φυσικά άλλη δουλειά κάνει το ένα και άλλη δουλειά τα αλλα με διαφορετικό λογισμικό.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

230-240 έχει στην ελληνική αγορά, εγώ το πήρα 185€ από mi store.

 

Το μι5ς( το οποίο είχα μέχρι πρόσφατα) και τα άλλα που λες είναι άλλη κατηγορία με άλλη τιμή και άλλα κουσουρια.

 

Το τι εκθεση επιτρέπει ένα κινητό και αν αφήνει 20-30 δευτερόλεπτα είναι το λιγότερο που απασχολεί

Link to comment
Share on other sites

230-240 έχει στην ελληνική αγορά, εγώ το πήρα 185€ από mi store.

 

Το μι5ς( το οποίο είχα μέχρι πρόσφατα) και τα άλλα που λες είναι άλλη κατηγορία με άλλη τιμή και άλλα κουσουρια.

 

Το τι εκθεση επιτρέπει ένα κινητό και αν αφήνει 20-30 δευτερόλεπτα είναι το λιγότερο που απασχολεί

 

Από ποιο Mi store το πήρες 185? Στο Mi store του Golden Hall 299 euros έχει όπως και σε όλα τα ελληνικά μαγαζιά που συνεργάζονται με την infoquest.

 

Στο εξωτερικό μπορεί να έχει 185. Εδώ όχι. Και ναι, εφόσον μπορείς να βρεις στα ίδια χρήματα άλλα μοντέλα της Xiaomi με καλύτερη τουλάχιστον κάμερα, δεν δινεις 3 κατοστάρικα. Τα δίνεις όμως για τα Android updates, θεωρητικά. Που και σε αυτό το κομμάτι, για Android one συσκευή που δεν έχει πάρει ακόμα Oreo, είναι περίεργο.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά που βρίσκετε το mi5s φτηνότερα από mi a1 στην Ελλάδα;

 

Όπως και να χει μην ξεχνάμε και τις ιντσες που ανεβάζουν την τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά που βρίσκετε το mi5s φτηνότερα από mi a1 στην Ελλάδα;

 

Όπως και να χει μην ξεχνάμε και τις ιντσες που ανεβάζουν την τιμή.

Από Κίνα. Όπως βρίσκεις φθηνότερο και το Mia1 απ' έξω. Δεν θες το Mi5S, κοίτα το αντίστοιχο Mi5S plus η ακόμα καλύτερα το Mi Note 3 στις αντίστοιχες εκδόσεις των 4/64GB.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν βρήκα πουθενά τίποτα. Από Ελλάδα το πήρα. Και τα 230 ή 299 που γραφετε τιμή Ελλάδος είναι ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι τιμές Κίνα 170€ με κουπονάκι Ελλάδα σκρουτζ 230€ και από αλλά καταστήματα 300€.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα αγορά απο Gearbest... το Xiaomi mi a1... 190 Ευρώ. (Με κουπόνι). Για να δούμε πότε θα έρθει!!

 

εχεις κανονισει το θεμα του τελωνειου;

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια καλημέρα,

αν κ εχω το mi max (το 1ο) και γενικά είμαι ικανοποιημένος, ειμαι ένα βήμα πριν την μετάβαση στο a1 κυρίως για τη κάμερα και λογω του ότι με έχει κουράσει λιγο το μέγεθος του mi max. Βέβαια θα φαω ήττα απο οθόνη..

Υπάρχει λοιπόν καποιος φίλος που να έχει και τις δυο συσκευές για να μου πει να είναι ικανοποιητικά καλύτερη η κάμερα το a1 έναντι του max?

Link to comment
Share on other sites

Το mi max αν θυμάμαι καλά έχει παρόμοια κάμερα με rn3 pro. Λοιπόν το mi a1 έχει καλύτερη κάμερα από το rn4x το οποίο έχει καλύτερη κάμερα από το rn4 (mtk) που και αυτό έχει καλύτερη κάμερα από το rn3pro.

 

Αν λοιπόν έχει όντως παρόμοια κάμερα με rn3pro τότε γνώμη μου είναι πως ναι, έχει αρκετά καλύτερη κάμερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Το mi max εχει την omnivision-ov16880 την οποία παρεμπιπτόντως φοράει και το mi mix (1)!!! Δε το ήξερα! Βέβαια το ξέρω ότι το κραζαν το mi mix για τη κάμερα, αλλά τώρα καταλαβαίνω το λόγω...

Ωστόσο δεν βρηκα να φοράει αυτή τη κάμερα κανένα red note

Link to comment
Share on other sites

Σε απόδοση μου φαινόντουσαν ίδια. Δεν ξέρω ποιον αισθητήρα φοράει αλλά ο αισθητήρας από μόνος του δεν αρκει.

 

Τέσπα, δες συγκριτικό με mi max 2 με mi max 1 και μετά συγκριτικό mi max 2 με mi a1 (νομίζω είναι παρόμοια σε απόδοση). Έτσι θα μπορέσεις να κρίνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια καλημέρα,

αν κ εχω το mi max (το 1ο) και γενικά είμαι ικανοποιημένος, ειμαι ένα βήμα πριν την μετάβαση στο a1 κυρίως για τη κάμερα και λογω του ότι με έχει κουράσει λιγο το μέγεθος του mi max. Βέβαια θα φαω ήττα απο οθόνη..

Υπάρχει λοιπόν καποιος φίλος που να έχει και τις δυο συσκευές για να μου πει να είναι ικανοποιητικά καλύτερη η κάμερα το a1 έναντι του max?

 

ειχα το mi max και το τωρα το a1.εχει λιγο καλυτερη το 1 ,αλλα και τα δυο κινουνται στη μετριοτητα

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Guys υπάρχει tempered glass που να καλύπτει πλήρως την οθόνη ή τσάμπα ψάχνω;

Βλέπω ότι ακομα και nillkin διευκρινίζει ότι είναι λίγο μικρότερο λόγω της καμπυλότητας της οθόνης στα άκρα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πώς αλλάζει ο ήχος κλήσης με δικό μας mp3?

 

Αποθηκεύεις τον ήχο που θέλεις στο φάκελο Ringtones και μετά θα τον βρεις στην επιλογή "Ηχός κλήσης τηλεφώνου"

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα. Έχω παρατηρήσει 2 θέματα με το κινητό και θέλω βοήθεια για να τα λυσω.

Θεμα 1: Στο messenger του facebook δεν μου εμφανιζει όλα τα emoji. Σαν να μην υπάρχει αρκετή μνήμη στην gpu για να τα φορτώσει ή κάτι παρόμοιο. Απαράδεκτο πρόβλημα για τα specs του κινητού. Μπορώ να κάνω κάτι; Εσάς σας τα βγάζει κανονικά όλα; Μήπως είναι θέμα της εφαρμογής και όχι του κινητού;

Θέμα 2: Ακόμα αντιμετωπίζω θέμα με την micro sd. Την έβαλα στο κινητό, έκανα φορματ μεσω κινητού, την εγκατέστησα μετά το φορματ σαν εξωτερικό μέσο αποθήκευσης πολυμέσων και πέρασα την μουική μου μόνο (αρχεία γυρω στα 12 gb). Ωστόσο ξαφνικά μετά από μια ημέρα περίπου μου βγάζει ειδοποίηση ελέγχου σφαλμάτων της κάρτας με αποτέλεσμα να μην την αναγνωρίζει. Δλδ πηγάινω στον player και δεν βρίσκω ούτε ένα τραγούδι. Για να την ξαναζωντανέψω πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις,να την κάνω εξαγωγή και πάλι εγκατάσταση ώστε να αναγκωρίσει παλι τα κομματια αφού τα κάνω search μέσα από τον player. Γιατί γίνεται αυτό; Πώς μπορώ να το λύσω γιατί έχει καταντήσει εκνευριστικό. Μήπως κάνει αυτόματα το κινητο κανένας έλεγχο σφάλματος και μου την κάνει εξαγωγή; Μπορώ να το απενεργοποιήσω αυτό αν γίνεται; Τι λύσεις προτείνετε; Αντιμετωπίζει κανένας κάτι παρόμοιο;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

1. Δε χρησιμοποιώ το messenger αλλά πως κατέληξες ότι φταίει η μνήμη της GPU σε κινητό με κάνει να απορώ...

2. Κατά πάσα πιθανότητα έχει πρόβλημα η κάρτα σου. Μη ψάχνεις αλλού αν δεν βεβαιωθείς ότι είναι εντάξει πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...