Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εσωτερικά έχουν κάποιες διαφορές. Γενικά είναι δύο διαφορετικά κινητά.

 

Fm radio δεν έχει. Κάτι γίνεται με root αλλά και πάλι δεν λειτουργεί τελείως σωστά.

 

 

 

Αν ήταν το ίδιο κινητό τότε θα μπορούσες να φλασαρεις επίσημα την miui στο A1 και stock android στο 5x αντίστοιχα. Πράγμα που δεν γίνεται παρά μόνο με μοντες.

 

Επίσης και σε hardware είναι λίγο διαφορετικά καθώς το mi a1 υποστηρίζει επιπλέον μπάντες και αν θυμάμαι καλά το mi a1 έχει επιπλέον ένα heat pipe που λείπει από το mi 5x

 

 

 

ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΧΘΕΣ ΑΠΟ GEARBEST ενω ηρθε απο αυστρια περασε τελωνειο ...(ετυχωσ λιγα)

fm radio δεν υπαρχει εφαρμογη αν και υποστηριζεται απο το hardware δεσ *#*#64663#*#*

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΧΘΕΣ ΑΠΟ GEARBEST ενω ηρθε απο αυστρια περασε τελωνειο ...(ετυχωσ λιγα)

fm radio δεν υπαρχει εφαρμογη αν και υποστηριζεται απο το hardware δεσ *#*#64663#*#*

 

ειχες επιλεξει την μεταφορα του gearbest που δεν περναει?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

to σεπτεβριο που το παραγγειλα ειχε επιλογη μονο φρεε unregesterid παρολα αυτα το εστειλαν μεσω αυστριασ και συστημενο αλλα το σταματισαν τελωνειο προχθεσ αλλα ολα καλα το πρπβλημα τωρα ειναι το ΡΑΔΙΟ ΦΜ
Link to comment
Share on other sites

to σεπτεβριο που το παραγγειλα ειχε επιλογη μονο φρεε unregesterid παρολα αυτα το εστειλαν μεσω αυστριασ και συστημενο αλλα το σταματισαν τελωνειο προχθεσ αλλα ολα καλα το πρπβλημα τωρα ειναι το ΡΑΔΙΟ ΦΜ

 

Ευχαριστω,επειδη με ενδιαφερει το FM radio θα στραφω σε κατι άλλο.Αν υπαρχει καποια επιλογή αντίστοιχης ποιοτητας θα ηταν καλο να την ακουσω.Μηνυμα ισως να μην γεμιζει με ασχετα το νημα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος το ip της συσκευής για να καταλάβουμε την ανθεκτικότητα της στη σκόνη και στο νερό;Επίσημα δεν μπορώ να τη πουθενά τι ip έχει...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος το ip της συσκευής για να καταλάβουμε την ανθεκτικότητα της στη σκόνη και στο νερό;Επίσημα δεν μπορώ να τη πουθενά τι ip έχει...
Γιατί ποιος είπε ότι είναι αδιάβροχο η κάτι τέτοιο?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο έχω διαβάσει κάνεις...Την ανθεκτικότητα ρωτάω που προκύπτει από το ip το οποίο όμως δεν μπορώ να βρω κάπου.
Δεν υπάρχει κάποια ανθεκτικότητα σε κάτι. Οπότε δεν έχει και IP πιστοποίηση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια ανθεκτικότητα σε κάτι. Οπότε δεν έχει και IP πιστοποίηση.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι όμως έχει δίκιο ο φίλος. Τα πάντα χαρακτηρίζονται με ΙΡ. Έστω και IP00 (το συγκεκριμένο κινητό σίγουρα έχει παραπάνω από ΙΡ00 ίσως ΙΡ40 ή ΙΡ50).

https://en.wikipedia.org/wiki/IP_Code

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως έχει δίκιο ο φίλος. Τα πάντα χαρακτηρίζονται με ΙΡ. Έστω και IP00 (το συγκεκριμένο κινητό σίγουρα έχει παραπάνω από ΙΡ00 ίσως ΙΡ40 ή ΙΡ50).

https://en.wikipedia.org/wiki/IP_Code

Ok, δεν το γνώριζα. Και πάλι όμως δε νομίζω ότι έχουμε κάποια ανθεκτικότητα στη σκόνη ή στο νερό για να μας ενδιαφέρει. Άλλωστε θα ήταν ένα από τα πρώτα χαρακτηριστικά του που θα μαθαίναμε αν υπήρχε σε σημαντικό βαθμό.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το guide για το magisk. Πηγα και εγω σε magisk root μιας και ηταν πολυ ευκολο, πριν το κανω το ξαναφλασαρα με το miflash οπως λεει η ιδια η xiaomi στο miui forum. Η διαδικασια πολυ ευκολη και κρατας και ολα τα apps/settings/αρχεια!
Link to comment
Share on other sites

Και εσωτερικά έχουν κάποιες διαφορές. Γενικά είναι δύο διαφορετικά κινητά.

 

Fm radio δεν έχει. Κάτι γίνεται με root αλλά και πάλι δεν λειτουργεί τελείως σωστά.

 

 

 

Αν ήταν το ίδιο κινητό τότε θα μπορούσες να φλασαρεις επίσημα την miui στο A1 και stock android στο 5x αντίστοιχα. Πράγμα που δεν γίνεται παρά μόνο με μοντες.

 

Επίσης και σε hardware είναι λίγο διαφορετικά καθώς το mi a1 υποστηρίζει επιπλέον μπάντες και αν θυμάμαι καλά το mi a1 έχει επιπλέον ένα heat pipe που λείπει από το mi 5x

 

Και επίσημα φλασαρεις τις ρομ το ενα στο άλλο, η διαφορά τους είναι μόνο στην 800ρα μπάντα, αλλά αυτό είναι στα θέματα international - global.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Και επίσημα φλασαρεις τις ρομ το ενα στο άλλο, η διαφορά τους είναι μόνο στην 800ρα μπάντα, αλλά αυτό είναι στα θέματα international - global.

Εχεις κάποιο link; θα με ενδιέφερε να του περάσω miui, αντί του stock android

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Official TWRP support για το Mi A1 :D

https://twrp.me/xiaomi/xiaomimia1.html

 

Τώρα που έχουμε twrp υπάρχει τρόπος να περνάμε τα ota χωρίς να χρειάζεται να βγάζουμε το root;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έχουμε twrp υπάρχει τρόπος να περνάμε τα ota χωρίς να χρειάζεται να βγάζουμε το root;
Ναι αλλά χρειάζεται το full zip της ρομ και όχι το OTA zip.

Κατεβάζεις το full zip της καινούριας ΡΟΜ μπαίνεις TWRP κάνεις install το zip και μετά install το ροοτ.Έτσι κάνεις και update την ΡΟΜ και δεν χάνεις το ροοτ ούτε τα data.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά χρειάζεται το full zip της ρομ και όχι το OTA zip.

Κατεβάζεις το full zip της καινούριας ΡΟΜ μπαίνεις TWRP κάνεις install το zip και μετά install το ροοτ.Έτσι κάνεις και update την ΡΟΜ και δεν χάνεις το ροοτ ούτε τα data.

 

Ωραίος ευχαριστώ πολύ. Από root ποιο προτείνεις; supersu ή magisk; και αν έχεις και κάποιο zip ποσταρε το λινκ όταν έχεις χρόνο αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ευχαριστώ πολύ. Από root ποιο προτείνεις; supersu ή magisk; και αν έχεις και κάποιο zip ποσταρε το λινκ όταν έχεις χρόνο αν θες.

 

Να εξηγηθώ κατά αρχήν ότι ναι μεν έχω το Α1 αλλα δεν το έχω κάνει root, αλλά έχω κάνει σε άλλα κινητά η διαδικασία παραμένει ίδια.

Προτείνω magisk γιατί έχει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέσει με το supersu για λεπτομέρειες διάβασε το λινκ που σου δίνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάπου παραπάνω έχει ειπωθεί ότι έχει file explorer το κινητό.πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις , αποθηκευτικός χώρος, στις τελίτσες πάνω δεξιά. Εμένα εκεί μου βγάζει Storage Cleanup Δεν λέει κάτι άλλο.το έχει ψάξεικαποιος άλλος?αν είναι να κατεβάσω από play store
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάπου παραπάνω έχει ειπωθεί ότι έχει file explorer το κινητό.πηγαίνοντας στις ρυθμίσεις , αποθηκευτικός χώρος, στις τελίτσες πάνω δεξιά. Εμένα εκεί μου βγάζει Storage Cleanup Δεν λέει κάτι άλλο.το έχει ψάξεικαποιος άλλος?αν είναι να κατεβάσω από play store

 

Η επιλογή είναι κάτω κάτω (Εξερεύνηση).

 

Η βλακεία στις φωτογραφίες "Shot on MI A1 MI DUAL CAMERA" πως βγαίνει;

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Η βλακεία στις φωτογραφίες "Shot on MI A1 MI DUAL CAMERA" πως βγαίνει;

 

Δε βγαίνει, πρέπει να κάνεις root.

 

Αστειεύομαι! Πατάς στη λέξη επιλογές στη κάμερα και πάνω πάνω λέει υδατογράφημα διπλής κάμερας, το ακυρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή είναι κάτω κάτω (Εξερεύνηση).

 

Η βλακεία στις φωτογραφίες "Shot on MI A1 MI DUAL CAMERA" πως βγαίνει;

 

Α Δηλαδή πρέπει να πηγαίνεις εκεί κάθε φορά δε μπορείς να βάλεις κάποιο shortcut.μάλλον είχα καταλάβει κάτι λαθος

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε κάτι κουλό με το κινητό.

Δεν είναι root.

Εκεί που μιλούσα στο κινητό μόλις κλείνω την κλήση και το αφήνω στην άκρη. Πάω μετά από μισή ώρα να δω αν έχω τίποτα και το κινητό δεν άνοιγε η οθόνη. Μόνο τα κουμπιά κάτω άνοιγαν και άκουγα τον ήχο ξεκλειδωματος την οθόνης. Το βάζω στην πρίζα (80% είχα) και βάζω ένα φακό να δω αν φαίνεται τίποτα στην οθόνη. Μετά από λίγο άνοιξε και κατευθείαν πήγα και έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για καλό κακό. Τώρα όλα καλά. ( Είχε την τελευταία ενημέρωση)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα πρόβλημα που έχει τύχει σε εμένα μία φορά συνολικά, την πρώτη μέρα που το πήρα, αλλά το ανέφερε και κάποιος άλλος εδώ στο φόρουμ άλλη μία. Φαίνεται σαν να κολλάει το adaptive lighting, το κινητό δουλεύει αλλά δε δείχνει τίποτα. Υπάρχει ένα thread που λένε να το ακυρώσεις, αλλά εγώ το έχω ενεργοποιημένο από τότε και δε μου το έχει ξανακάνει. Η λύση αν σου συμβεί είναι να κάνεις επανεκκίνηση (κράτα το power πατημένο).
Link to comment
Share on other sites

Πριν το update μου το είχε κάνει και εμένα αυτό και το έκανα επανεκκίνηση είναι από το adaptive .Αν το απενεργοποιήσεις είναι όλα νορμάλ.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...