Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αλλες συσκευες χρησιμοποιω συνηθως το Light Manager. Εδω δεν το εχω δοκιμασει ακομα.

 

Δυστυχώς είναι μόνο λευκό το LED...

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι μόνο λευκό το LED...

 

Δηλαδη δεν αλλαζει ουτε με εφαρμογες. Ενταξει, μικρο το κακο.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σταθώ σε τπτ απ οτι είπες εκτός απο ένα.. Ποιός σου είπε εσένα οτι δεν έκανα έρευνα ή οτι δεν είχα στην κατοχή μου ξανά το κινητό;

 

Τα λεγόμενα σου που ανέφερες 10 φορές ότι δεν περίμενες το ένα και δεν περίμενες το άλλο δείχνουν ότι δεν ήξερες τι παίρνεις.

 

Για την κάμερα έχεις να πεις τπτ, αυτό ξέχασες...

Για την κάμερα τι να πω; δεν είναι θέμα του στοκ Android. Αν περάσεις την Google camera θα δεις καλύτερες φωτογραφίες.

 

 

Αλλά ακόμα και και έτσι, εσένα τι κόψιμο σε έπιασε αν εγώ το πήρα δεν μου κάνε και το κραζο;

 

Ρε κοίτα να δεις κάτι τύπους που βγάζουν χολή...

 

Στη τελική αναφέρω τα αρνητικά, σε χαλάει και αυτό;

 

Την χολή που ακριβώς την είδες; επειδή είπα ότι δεν ήξερες τι έπαιρνες; αφού είναι αλήθεια όσο και να σε ενοχλεί. Αν δεν ήταν δεν θα έλεγες ότι άλλα περίμενες και άλλα βρήκες. Τεσπα ο καθένας όπως βολεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Για την κάμερα συμφωνώ. Γι αυτό συζητάμε τόσες σελίδες πώς να περάσεις την google camera.

 

Για τον fingerprint όχι, δε συμφωνώ. Δεν είναι το ίδιο αστραπιαιος με του Oneplus 5 που έχω, αλλά είναι γρήγορος και ακριβείς.

 

Το led υποθέτω ότι μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου με κάποιο app.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η gcam δεν έχει χερατες, οπότε δεν είναι λύση, την πέρασα έχει διαφορές, τη v4 αλλά χάνεις την μαγεία των ρυθμίσεων...

 

Το led είναι λευκό δεν μπορεί να βγάλει άλλο χρώμα, δοκίμασα εφαρμογή πρίν το γράψω :p

 

Είναι αργό σε σχέση με honor 8, p10lite, 1+5, x722 αυτά έχω στην κατοχή μου τώρα αυτά συγκρίνω.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Σειρα μου να δωσω κι εγω τη βοηθεια μου σε οσους τη χρειαστουν.

Για οσους ειναι ηδη σε October security update:

 

1. Στο PC, κατεβαζουμε αυτο το tool και το κανουμε install.

2. Στο κινητο, πηγαινουμε Settings > About phone, πηγαινουμε στο τελος και παταμε 6-7 φορες πανω στο Build number για να αποκτησουμε προσβαση στο Developer options μενου.

3. Πηγαινουμε ενα βημα πισω στα Settings > Developer options.

4. OEM unlocking: ON και USB debugging: ON

5. Κατεβαζουμε αυτο το zip.

6. Ανοιγουμε το cfar_xiaomi_mi-a1_tissot_n2g47h.7.10.14_t1.zip, πηγαινουμε στο φακελο image και κανουμε extract το boot.img σε ενα καινουριο φακελο (π.χ. καινουριος φακελος στο C:\ με το ονομα temp_root).

7. Συνδεουμε το κινητο με το PC και αποδεχομαστε τα μηνυματα που εμφανιζονται στην οθονη του κινητου.

7. Απο την Εναρξη των Windows ψαχνουμε για το cmd.exe και το τρεχουμε.

8. Στο παραθυρο που ανοιγει, γραφουμε τις παρακατω εντολες:

adb devices

Θα πρεπει να εμφανισει ενα αντιστοιχο μηνυμα:

List of devices attached

b8c3h64102781 device

 

adb reboot bootloader

Η συσκευη θα κανει restart και θα μπει στο bootloader.

 

fastboot oem unlock 

Με αυτη την εντολη κανουμε unlock τον bootloader.

 

cd C:\temp_root

Με αυτη την εντολη δειχνουμε στο προγραμμα (cmd.exe) που ειναι ο φακελος με το boot.img απο το βημα 6.

 

fastboot boot boot.img

Με αυτη την εντολη δινουμε στο κινητο το πειραγμενο boot.img που μας δινει προσωρινο root.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Περιμενουμε 2-3 λεπτα και το κινητο θα κανει reboot μονο του.

 

9. Αφου ανοιξει παλι το κινητο, ανοιγουμε εναν file explorer. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω αυτον.

10. Πηγαινουμε στο /system και ανοιγουμε το build.prop.

11. Στο τελος του αρχειου περναμε τις 2 παρακατω γραμμες:

persist.camera.eis.enabled=1
persist.camera.HAL3.enabled=1

κανουμε Save και Restart το κινητο.

12. Τωρα μπορουμε να περασουμε οποιο gcam port θελουμε :D

Edited by kentoner2000
Link to comment
Share on other sites

Η gcam δεν έχει χερατες, οπότε δεν είναι λύση, την πέρασα έχει διαφορές, τη v4 αλλά χάνεις την μαγεία των ρυθμίσεων...

 

Το led είναι λευκό δεν μπορεί να βγάλει άλλο χρώμα, δοκίμασα εφαρμογή πρίν το γράψω :p

 

Είναι αργό σε σχέση με honor 8, p10lite, 1+5, x722 αυτά έχω στην κατοχή μου τώρα αυτά συγκρίνω.

 

Το led και εγω διαπιστωσα πως δεν αλλαζει με εφαρμογη. Μικρο το κακο οπως εγραψα και πριν. Ισως προστεθει κατι αργοτερα με update.

 

Το fingerprint το βρισκω αρκετα καλο. δεν θα το ελεγα αργο. Εχω συναντησει πολυ πιο αργα σε συσκευες της Xiaomi και μαλιστα επιαναν 5 φορες στις 10.

 

Η καμερα του εχει προβλημα στις βραδυνες. Μεγαλο προβλημα! Και οι ρυθμισεις της δεν αρκουν αφου ακομα και με αυτες παλι σκοτεινες βγαινουν οι φωτο. Οποτε εκει κερδιζεις με την Google camera.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σειρα μου να δωσω κι εγω τη βοηθεια μου σε οσους τη χρειαστουν.

Για οσους ειναι ηδη σε October security update:

 

1. Στο PC, κατεβαζουμε αυτο το tool και το κανουμε install.

2. Στο κινητο, πηγαινουμε Settings > About phone, πηγαινουμε στο τελος και παταμε 6-7 φορες πανω στο Build number για να αποκτησουμε προσβαση στο Developer options μενου.

3. Πηγαινουμε ενα βημα πισω στα Settings > Developer options.

4. OEM unlocking: ON και USB debugging: ON

5. Κατεβαζουμε αυτο το zip.

6. Ανοιγουμε το cfar_xiaomi_mi-a1_tissot_n2g47h.7.10.14_t1.zip, πηγαινουμε στο φακελο image και κανουμε extract το boot.img σε ενα καινουριο φακελο (π.χ. καινουριος φακελος στο C:\ με το ονομα temp_root).

7. Συνδεουμε το κινητο με το PC και αποδεχομαστε τα μηνυματα που εμφανιζονται στην οθονη του κινητου.

7. Απο την Εναρξη των Windows ψαχνουμε για το cmd.exe και το τρεχουμε.

8. Στο παραθυρο που ανοιγει, γραφουμε τις παρακατω εντολες:

adb devices

Θα πρεπει να εμφανισει ενα αντιστοιχο μηνυμα:

List of devices attached

b8c3h64102781 device

 

adb reboot bootloader

Η συσκευη θα κανει restart και θα μπει στο bootloader.

 

fastboot oem unlock 

Με αυτη την εντολη κανουμε unlock τον bootloader.

 

cd C:\temp_root

Με αυτη την εντολη δειχνουμε στο προγραμμα (cmd.exe) που ειναι ο φακελος με το boot.img απο το βημα 6.

 

fastboot boot boot.img

Με αυτη την εντολη δινουμε στο κινητο το πειραγμενο boot.img που μας δινει προσωρινο root.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Περιμενουμε 2-3 λεπτα και το κινητο θα κανει reboot μονο του.

 

9. Αφου ανοιξει παλι το κινητο, ανοιγουμε εναν file explorer. Εγω προσωπικα χρησιμοποιω αυτον.

10. Πηγαινουμε στο /system και ανοιγουμε το build.prop.

11. Στο τελος του αρχειου περναμε τις 2 παρακατω γραμμες

persist.camera.eis.enabled=1
persist.camera.HAL3.enabled=1

και κανουμε Save.

12. Τωρα μπορουμε να περασουμε οποιο gcam port θελουμε :D

 

Ευχαριστουμε πολυ! Θα το δοκιμασω αυριο προσωπικα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις καποια camera app απο το play store να δουμε αν υπαρχει βελτιωση?

Εκτος απο το port της google camera που θελει πειραγμα στο κινητο..

Just donate some blood !!
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα τον οδηγο αυτον, αλλα ειμαι μονιμως σε μια φαση που η συσκευη βγαζει μια μαυρη οθονη με θαυμαστικο και γραφει "your device sofware can't be checked for corruption. Please lock the bootloader", μετα κατεβαινει μια ασπρη κουρτινα με το logo MI και απο κατω μια κλειδαρια που γραφει unlocked. Εδω και κανα 20λεπτο το ιδιο σκηνικο επαναλαμβανεται.

 

Τον bootloader να φανταστώ τον ξεκλειδωσες;

 

Κατοχος κι εγώ από σήμερα, ακόμα το στήνω το κινητό. Εκανα την αναβάθμιση (1gb περίπου) που μου έβγαλε οπότε δεν ξέρω τι προβλήματα είχε πριν το κινητό (αν είχε), αλλά το δακτυλικό αποτύπωμα πάει σφαίρα! Το ηχείο επίσης πολυ δυνατό!

Επίσης το ότι έχει led notification είναι θετικό αλλά γιατί μόνο άσπρο? Υπάρχει καμία εφαρμογή με την οποία μπορούμε να αλλάξουμε το χρώμα (ή και να βάλουμε διαφορετικό για sms, mail, κλήσεις)?

Τέλος ποιόν file explorer προτείνετε; es explorer λέω να δοκιμάσω. Μαμίσιο δεν έχει, έτσι; ή μήπως μου διαφεύγει;

Ευχαριστώ:)

 

Το led δεν αλλάζει, τον file manager όπως είπα μετά απο πολύ αναζήτηση τον βρήκα, είναι μέσα στις ρυθμίσεις στον αποθηκευτικό χώρο στην εξερεύνηση πάνω δεξιά στις τελείες πάτα να εμφανίζεται ο αποθηκευτικός χώρος. Νταν!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και το δικό μου. Να ρωτήσω τα εξής θέλω.

Ενημέρωση του συστήματος κάνουμε κανονικά και άφοβα;

Θήκη και τζάμι έχουμε τπτ στα υπόψιν από Ελλάδα;

Και κάτι άσχετο. Αυτό το Android one πολύ απλό ρε παιδιά σε σχέση με την Miui. Έτσι νομίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση του συστήματος κάνουμε κανονικά και άφοβα;

Ναι!

 

Και κάτι άσχετο. Αυτό το Android one πολύ απλό ρε παιδιά σε σχέση με την Miui. Έτσι νομίζω εγώ.

Αυτη ειναι η ομορφια του. Βεβαια γουστα ειναι αυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, γενικώς τι λέει το κινητό?

Το έχω βάλει στο μάτι για δώρο την γυναίκα μου.........

Αλλα δε θέλω να ακόυσω κ καμια γκρίνια :p :p

Πείτε μου τα καλύτερα κ τα χειρότερα....... :p :lol:

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Επειδή απ'οτι φαίνεται μου λείπει το...bloatware της xiaomi (:X:D) πώς περνάμε την rom της miui? Υπάρχει κάποιος οδηγός;:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Στο xda που ακριβως βρισκουμε τα Ports για την Gcamera? Εχω χαθει λιγακι. Πρακτικα υπαρχει καποια καλυτερη εκδοση απο αλλη?

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό σχεδόν εβδομάδα.

4 εφαρμογές περασμένες fb insta,messenger, και twitter.

Η χρήση της μνήμης έχει φτάσει σχεδόν τα 2 g.

Και τελικά 4 giga μνήμη έχει η 3,5 γιατί τόσο δείχνει.

Μήπως η χρήση της μνήμης είναι υπερβολική?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό σχεδόν εβδομάδα.

4 εφαρμογές περασμένες fb insta,messenger, και twitter.

Η χρήση της μνήμης έχει φτάσει σχεδόν τα 2 g.

Και τελικά 4 giga μνήμη έχει η 3,5 γιατί τόσο δείχνει.

Μήπως η χρήση της μνήμης είναι υπερβολική?

Μόνο αυτές οι εφαρμογές που εχεις, φτάνουν για να την φτάσουν και στο 0. Ναι 4GB, αλλά κάποια καταλαμβάνονται προφανώς από παρασκηνιακές διεργασίες. Σε καμία συσκευή δεν καταγράφεται ολόκληρη η ram.

 

Edit: τα κατάφερα με τον παραπάνω οδηγό και είμαι root πλέον. Αλλά όσες google cam έχω περάσει, μου λένε τερματισμός εφαρμογής και κλείνουν. Επίσης πως διαγράφω το root ώστε να είναι πάλι stock για να έχω ota? Μέσω magisk η περναω πάλι ολόκληρη την rom?

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

τα κατάφερα με τον παραπάνω οδηγό και είμαι root πλέον. Αλλά όσες google cam έχω περάσει, μου λένε τερματισμός εφαρμογής και κλείνουν. Επίσης πως διαγράφω το root ώστε να είναι πάλι stock για να έχω ota? Μέσω magisk η περναω πάλι ολόκληρη την rom?

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν χρησιμοποιησες το δικο μου οδηγο, δεν εισαι πια rooted.

Για να εχεις OTA απλα πρεπει να flashαρεις το stock boot.img απο εδω.

Επισης για να σου crashαρουν τα gcam ports σημαινει οτι το build.prop σου δεν εχει γινει edit.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιησες το δικο μου οδηγο, δεν εισαι πια rooted.

Για να εχεις OTA απλα πρεπει να flashαρεις το stock boot.img απο εδω.

Επισης για να σου crashαρουν τα gcam ports σημαινει οτι το build.prop σου δεν εχει γινει edit.

 

Με τον δικό σου οδηγό το έκανα. Είναι root κανονικά. Και adaway έχω περάσει και superuser, που δουλεύουν σωστά. Αλλά τα gcam ports έχουν αυτό το θέμα. Το build.prop το έκανα edit και αποθηκεύτηκε. Απλά το build prop το βρήκα σε δύο φακέλους. Σε ένα φακελο system και σε έναν φακελο system root. Εγώ στο πρώτο έκανα το edit.

 

9f7e1a9f2d8008ddfe4d3793f8fd5879.jpg

Edited by baiosss

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Με τον δικό σου οδηγό το έκανα. Είναι root κανονικά. Και adaway έχω περάσει και superuser, που δουλεύουν σωστά. Αλλά τα gcam ports έχουν αυτό το θέμα. Το build.prop το έκανα edit και αποθηκεύτηκε. Απλά το build prop το βρήκα σε δύο φακέλους. Σε ένα φακελο system και σε έναν φακελο system root. Εγώ στο πρώτο έκανα το edit.

 

Απο τη στιγμη που εκανες την ολη διαδικασια, εχεις κανει restart?

Με το που κανεις restart χανεις το root και οι αλλαγες στο build.prop εφαρμοζονται.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εκανες την ολη διαδικασια, εχεις κανει restart?

Με το που κανεις restart χανεις το root και οι αλλαγες στο build.prop εφαρμοζονται.

Έχω κάνει εννοείται. Το root υπάρχει ακόμη όμως.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε κανένα θέμα με το proximity sensor? Στις κλήσεις δεν μου κλείνει η οθόνη και το μάγουλο πατάει τα πάντα, κόντεψα να χωρίσω εξαιτίας του χθες μπήκε και έκανε λάικ παντού μόνο του :P
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει εννοείται. Το root υπάρχει ακόμη όμως.

Εκανες κατι περα απο αυτα του οδηγου; Πιο πριν κατι ελεγες για magisk. Αν περασες magisk τοτε λογικο να εχεις root.

Εγω εκανα οσα εγραψα και ειχα root access μεχρι το πρωτο restart. Επισης δεν εχω θεμα με κανενα gcam.

Αυτη τη στιγμη εχω περασμενα τα:

  • GCam5.1.014-Arnova8G2-v5-Test
  • MGCB_7.0H_C2API_v.4.0_AllinOne_Full_Manual

 

Παιδιά έχετε κανένα θέμα με το proximity sensor? Στις κλήσεις δεν μου κλείνει η οθόνη και το μάγουλο πατάει τα πάντα, κόντεψα να χωρίσω εξαιτίας του χθες μπήκε και έκανε λάικ παντού μόνο του :P

Εμενα λειτουργει χωρις προβλημα. Μηπως εχει προβλημα ο αισθητηρας του δικου σου;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε κανένα θέμα με το proximity sensor? Στις κλήσεις δεν μου κλείνει η οθόνη και το μάγουλο πατάει τα πάντα, κόντεψα να χωρίσω εξαιτίας του χθες μπήκε και έκανε λάικ παντού μόνο του :P

 

μήπως έχεις βάλει τζαμάκι/ζελατίνα και εμποδίζει τον αισθητήρα;

Link to comment
Share on other sites

Με τον δικό σου οδηγό το έκανα. Είναι root κανονικά. Και adaway έχω περάσει και superuser, που δουλεύουν σωστά. Αλλά τα gcam ports έχουν αυτό το θέμα. Το build.prop το έκανα edit και αποθηκεύτηκε. Απλά το build prop το βρήκα σε δύο φακέλους. Σε ένα φακελο system και σε έναν φακελο system root. Εγώ στο πρώτο έκανα το edit.

 

9f7e1a9f2d8008ddfe4d3793f8fd5879.jpg

persist ρε φιλε οχι percist :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...