Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ε πάρε το mi5x :)

 

Μαλλον για note4 με βλεπω! δεν εχω υπομονη να περιμενω global version! :lol::lol:

απλα το ειπα για τα παιδια που δεν τους αρεσει το stock!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλετε να βάλετε Launcher τρίτο και κάποιο app για αρίθμηση ειδοποιήσεων στα εικονίδια σκεφτείτε ότι και το ui της εκάστοτε εταιρίας ουσιαστικά τρίτο Launcher έχει και ένα σωρό άλλα apps για τα διάφορα features απλά είναι apps συστήματος. Οπότε το ίδιο και το αυτό είναι.

Insert thank you gif here!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να συμπληρώσω κάτι άσχετο/σχετικό μιας κ πιάσαμε κουβέντα vanilla Android. Δεν ξέρω γιατί αλλά η Google γενικά μετριάζει τις δυνατότητες των συσκευών τις. Ενώ ο κώδικας ενός hardware feature είναι μέσα στη stock rom η Google το έχει κλειδωμένο. Παράδειγμα τρανταχτό - το Nexus 6 είχε hardware supported double tap to wake και notification led πολύχρωμο. - Και τα 2 feature έπρεπε να rootaρεις και πειράξεις build prop για να ενεργοποιηθούν. Αλλιώς δεν τα είχες καθόλου.

 

Έτσι δεν θα μου κάνει εντύπωση αν υπάρχουν πραγματακια που δεν ξέρουμε ακόμα για το a1 που πρέπει να σκαλισεις για να τα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος δεν ξέρει τι είναι το stock Android είναι λίγο άσχετος.αντι να μιλάτε για την ουσία του πράγματος ή κουβέντα πάει σε άλλα πράγματα.
V10 for Vendetta
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που ξέρω τι είναι το stock android(κάτοχος nexus από...πάντα), ένα πράγμα με φοβίζει στη συσκευή και δεν το έχω αγοράσει ακόμα. Δεν βλέπω σοβαρή υποστήριξη στο xda!

Ωραίο είναι το στοκ, και δεν το αλλάζω με τίποτα, αλλά χωρίς twrp, roms & kernel development, φοβάμαι να το πλησιάσω. Όπως είπε και ο brian13 για το nexus 6, χωρίς τους developers, θα του λείπανε βασικά hardware tweaks, και ευτυχώς πλάκωσαν όλοι οι καλοί(όπως σε όλα τα nexus/pixel), και έδωσαν όσα του έλειπαν, αλλά και πολλές επιλογές για να κάνεις ότι ήθελες.

Στο mi a1 δυστυχώς δεν βλέπω κίνηση, αλλά και ούτε μεγάλους devs να ασχολούνται.

 

Sent from my Shamu using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις δε θα ασχοληθούν?

Δε το κοβω να το αφήσουν στην τύχη του....

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις δε θα ασχοληθούν?

Δε το κοβω να το αφήσουν στην τύχη του....

 

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Απλά αργούν χαρακτηριστικά. Σε όλα τα nexus που είχα, σχεδόν day 1 έβλεπες twrp, που είναι βασικότατη για να μπουν οι devs. Προσωπικά θα περιμένω μέχρι να δω κίνηση στο xda και μετά θα κάνω αγορά.

Ελπίζω να μη το αφήσουν οι devs στην τύχη του, γιατί με τα specs που έχει, είναι πολύ vfm συσκευή(όχι στα 300€ φυσικά που το δίνουν εδώ), σε συνδυασμό με το στοκ και την υποστήριξη της Google.

 

Sent from my Shamu using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παραδειγα δεν μπορεις να βαλεις αλλο χρωμα στο led

δεν δουλευει το double tap

δεν σου εχει τον αριθμο με τις ειδοποιήσεις στο εικονιδιο του viber

μονο στο status bar και αυτο για λίγο

 

Έχεις δει γιατί μια συσκευή με stock android έχει μεγαλύτερο ελευθερο χώρο από μια ενός κατασκευαστή;

 

Επειδή δεν έχει bloat.

 

Τώρα αν σε χαλάνε αυτά βάζεις εφαρμογή για led, και άλλο launcher.

 

Double tap to wake με το δαχτυλικό δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

 

Πέραν του stock vs forked android τα ίδια θα έλεγες αν έπαιρνες g6 που δεν έχει καν led και ίσως όχι πια double tap;

 

Πάρε κάνα mi5xαν είναι αυτά τα θέματα μόνο που έχεις αλλά δεν θα έχεις εγγύηση και 800αρα.

Link to comment
Share on other sites

Anyway, για να μην βγαίνουμε off topic.

 

Τελικά για τα παιδιά που το έχουν πόσο αυτονομία βγάζετε σε screen on time περίπου; Επίσης fm radio εχει ή όχι;

Αυτά τα 2 είναι deal breaker για μένα που έχω το Note 4 Global.

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο χρήστες που το πήραν, το βάζουν ήδη αγγελία διότι δεν γνώριζαν τι είναι το "stock Android". Καλά πάμε. :ninja:

Ισχύει. Δεν είχα μυρωδιά από stock anroid. Η αλήθεια να λέγεται.

Κοιτάζω πιο "επιφανειακά" τα πράγματα. Είδα για παράδειγμα πολλά βιντεάκια σε ότι αφορά την κάμερα, είδα ότι είναι 4/64, ότι έχει ικανοποιητικό επεξεργαστή κτλ. Έτσι λοιπόν προχώρησα στην αγορά του. Ακόμα κι αν διάβασα κάποια στιγμή για stock anroid, σίγουρα δεν κατάλαβα ότι θα ήταν τόσο "γυμνό".

Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι εν έτη 2017 θα έβγαινε κινητό που αντί να λύνει τα χέρια του εκάστοτε χρήστη, θα του κάνει τη ζωή πιο δύσκολη.

Ωστόσο όμως δε δηλώνω απογοητευμένος. Κάθε άλλο μάλιστα. Παιδεύτηκα λιγάκι στην αρχή μέχρι να το συνηθίσω και να κατεβάσω ένα σκασμό εφαρμογές, αλλά τώρα πιστεύω ότι το έχω φέρει στα μέτρα μου.

Αν γύριζα το χρόνο πίσω ενδεχομένως να μην το έπαιρνα και να προτιμούσα ένα LG G5SE όπως αυτό που έχω δεσμεύσει μέχρι αύριο, αλλά δε θα κάτσω να σκάσω κιόλας αν δεν πουληθεί το Mi A1. Θα το κρατήσω μια 2ετία μέσα στο νερό.

Το design του και η οθόνη του με έχουν κερδίσει στο έπακρο. Το πιο μελανό σημείο για εμένα είναι το SAR. Όλα τα άλλα συνηθίζονται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Anyway, για να μην βγαίνουμε off topic.

 

Τελικά για τα παιδιά που το έχουν πόσο αυτονομία βγάζετε σε screen on time περίπου; Επίσης fm radio εχει ή όχι;

Αυτά τα 2 είναι deal breaker για μένα που έχω το Note 4 Global.

Για την μπαταρία δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες, εκτός του ότι με βαριά χρήση με βγάζει 1,5 μέρα.

Ραδιόφωνο δεν έχει, ούτε καν με την "κουλή" μέθοδο του συνδυασμού πλήκτρων.

Παίζει δηλαδή κανονικά και ανιχνεύει σταθμούς, αλλά είναι μόνιμα στη διαπασών. Τα πλήκτρα έντασης δεν πάιζουν καθόλου.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει γιατί μια συσκευή με stock android έχει μεγαλύτερο ελευθερο χώρο από μια ενός κατασκευαστή;

 

Επειδή δεν έχει bloat.

 

Τώρα αν σε χαλάνε αυτά βάζεις εφαρμογή για led, και άλλο launcher.

 

Double tap to wake με το δαχτυλικό δεν έχει ιδιαίτερο νόημα.

 

Πέραν του stock vs forked android τα ίδια θα έλεγες αν έπαιρνες g6 που δεν έχει καν led και ίσως όχι πια double tap;

 

Πάρε κάνα mi5xαν είναι αυτά τα θέματα μόνο που έχεις αλλά δεν θα έχεις εγγύηση και 800αρα.

 

πολλα περιτά πράγματα μπορεις να τα βγαλεις οπως τα bloat

το να βγαλεις ειναι πιο ευκολο απο το να βαλεις νομιζω

 

double tap

παραδειγμα.. το εχεις στο γραφειο οπως ολος ο κοσμος και με double tap βλεπεις οτι θες χωρις να το σηκωσεις (πρακτικοτατο)

το led του τελικα δεν ειναι rgb οποτε τζαμπα το λεμε.. λες και θα κοστιζε να το κανουν rgb

αν το mi5x ειχε την 800 πιστευει κανεις οτι θα αγοραζε καποιος το A1?

Link to comment
Share on other sites

Ε νομίζω ότι ξεκάθαρα αδιάφορη η 800ρα αν έχεις pure android. Αν και καταλαβαίνω ότι είναι win win η κατάσταση μιας και το Α1 έχει both...Και πραγματικά συζητάτε ακόμα;

 

Δεν έχω καταλάβει αν υπάρχουν κινητά που σας έχουν έτοιμα τα app... Αν υπάρχουν λολ που τα παίρνετε άποψη μου. Όχι ειρωνικά απλά δε καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ?

 

Θεωρώ παααααααρρρρρα πολύ εύκολο να στήσεις το κινητό όπως θες. Διαφωνώ κάθετα οριζόντια και διαγώνια ότι είναι πιο εύκολο να βγάλεις από το να βάλεις πράγματα.

 

Το μόνο που με απωθεί εμένα είναι το 2tap to wake. Και στο 1+ και στο g3 είχα παίξει μπάλα λόγω αυτού. Αλλιώς το κινητό θα το είχα ήδη πάρει.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Edited by zidane72003
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή είμαι άσχετος;

Τι σχέση η 800άρα με το pure anroid;

Pure ξεpure, εγώ ξέρω ότι καλό είναι να υπάρχει. Έτσι δεν είναι;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επειδή είμαι άσχετος;

Τι σχέση η 800άρα με το pure anroid;

Pure ξεpure, εγώ ξέρω ότι καλό είναι να υπάρχει. Έτσι δεν είναι;

Έλα ντε?

Μάλλον κάτι μπέρδεψε ο φίλος όταν το έγραψε.

Η 800αρα όχι απλά είναι καλό να υπάρχει πλέον είναι απαραίτητη

 

Sent from my 1+3T

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα απο κοντα στο πλαίσιο.

Εξαιρετική συσκευη σε αποκριση αλλα και σε κατασκευή (που δεν το περίμενα).

Δεν ξερω τις low light δυνατότητες της κάμερας, αλλα μονο και μονο το οπτικο 2x είναι ολα τα λεφτά.

 

Με απόλυτα κριτήρια, στα 299€ ειναι καλή η τιμή του, ειδικα αν λάβουμε υπ'οψη και το Android One της υπόθεσης.

Προφανώς μας στραβωνει (και οχι αδικα) το γεγονός οτι στην Κινα το δίνουν με 200-220...

 

Αν δεν ειχα το S7 Edge, θα το αγοραζα ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Με απόλυτα κριτήρια, στα 299€ ειναι καλή η τιμή του, ειδικα αν λάβουμε υπ'οψη και το Android One της υπόθεσης.

Αν δεν ειχα το S7 Edge, θα το αγοραζα ανετα.

Χαίρομαι που σου άρεσε.

Εδώ συμφωνούμε απόλυτα και δεν το λέω επειδή το έχω ήδη αγοράσει στην τιμή αυτή.

Απλά θεωρώ πως μπορεί να τη δικαιολογήσει.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Απλά αργούν χαρακτηριστικά. Σε όλα τα nexus που είχα, σχεδόν day 1 έβλεπες twrp, που είναι βασικότατη για να μπουν οι devs. Προσωπικά θα περιμένω μέχρι να δω κίνηση στο xda και μετά θα κάνω αγορά.

Ελπίζω να μη το αφήσουν οι devs στην τύχη του, γιατί με τα specs που έχει, είναι πολύ vfm συσκευή(όχι στα 300€ φυσικά που το δίνουν εδώ), σε συνδυασμό με το στοκ και την υποστήριξη της Google.

 

Η βασικη διαφορα ειναι οτι τα nexus ηταν διαθεσιμα σε Αμερικη και Ευρωπη μεσω επισημων καναλιων και υποστηριζουν και τα δικτυα της Αμερικης. To Mi A1 δεν ειναι διαθεσιμο επισημα στην Αμερικη οπως και στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης. Σημαντικοτερο ολων η ελλειψη υποστηριξης των LTE bands που χρησιμοποιουν στις ΗΠΑ εκτος απο τη Β4.

 

Αρα με λιγα λογια παρολο που ειναι μια προσιτη συσκευη, δεν το βλεπω να μαζευει τον κοσμο που εχουν/ειχαν τα nexus και oneplus για τους παραπανω λογους. :(

Link to comment
Share on other sites

Rodius προφανώς κι θα το αγόραζε, παρε π. Χ. Το mi5x που δεν ξέρεις αν θα βγει global, που σιγά μην πάρει O ποτέ

 

Hara πολύ νωρίς για συσκευή που βγήκε πριν μήνα (ούτε) στην Κίνα /Ινδία

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το κάνουμε τελείως μούτι το νήμα, γράφοντας άσχημα σχόλια για ένα κινητό που μόλις κυκλoφόρησε, να αναφέρω ότι ο μοναδικός λόγος για τον οποίο το έβαλα αγγελία, είναι το SAR.

Όλα τα άλλα που ειπώθηκαν, τουλάχιστον από εμένα, δεν αποτελούν λόγο να δώσει κάποιος το κινητό.

Είναι απλά ένα κινητό με τις δικές του ιδιαιτερότητες αλλά και πολλά δυνατά χαρακτηριστικά.

Απλά επειδή δεν αλλάζω κινητά κάθε 3μηνο ή 6μηνο, με τρομάζει λιγάκι η ιδέα του να μείνω 2-2,5 χρόνια με SAR 1,75.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην το κάνουμε τελείως μούτι το νήμα, γράφοντας άσχημα σχόλια για ένα κινητό που μόλις κυκλoφόρησε, να αναφέρω ότι ο μοναδικός λόγος για τον οποίο το έβαλα αγγελία, είναι το SAR.

Όλα τα άλλα που ειπώθηκαν, τουλάχιστον από εμένα, δεν αποτελούν λόγο να δώσει κάποιος το κινητό.

Είναι απλά ένα κινητό με τις δικές του ιδιαιτερότητες αλλά και πολλά δυνατά χαρακτηριστικά.

Απλά επειδή δεν αλλάζω κινητά κάθε 3μηνο ή 6μηνο, με τρομάζει λιγάκι η ιδέα του να μείνω 2-2,5 χρόνια με SAR 1,75.

 

Έτσι είναι ο Έλληνας

Του δίνουν τηγάνι και κινητό μαζί και όλο παράπονα...

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι ο Έλληνας

Του δίνουν τηγάνι και κινητό μαζί και όλο παράπονα...

Χα, χα, χα.......

Εντάξει, για κάποιους μπορεί να μην αποτελεί λογο αντικατάστασης, αλλά εμένα με αγχώνει λίγο η ιδέα, ακόμα κι αν τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς τα έχουμε στο μυαλό μας.

Αναφέρομαι στο ωραίο ποστ του φίλου sailorobvious για το κατά πόσο η ακτινοβολία των κινητών είναι επιβλαβής για τον εγκέφαλο.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Χα, χα, χα.......

Εντάξει, για κάποιους μπορεί να μην αποτελεί λογο αντικατάστασης, αλλά εμένα με αγχώνει λίγο η ιδέα, ακόμα κι αν τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς τα έχουμε στο μυαλό μας.

Αναφέρομαι στο ωραίο ποστ του φίλου sailorobvious για το κατά πόσο η ακτινοβολία των κινητών είναι επιβλαβής για τον εγκέφαλο.

 

Eννοειται δεν είναι επιβλαβής

Ίσα ίσα το χειμώνα σε ζεσταίνει κιόλας

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Χα, χα, χα.......

Εντάξει, για κάποιους μπορεί να μην αποτελεί λογο αντικατάστασης, αλλά εμένα με αγχώνει λίγο η ιδέα, ακόμα κι αν τα πράγματα δεν είναι όπως ακριβώς τα έχουμε στο μυαλό μας.

Αναφέρομαι στο ωραίο ποστ του φίλου sailorobvious για το κατά πόσο η ακτινοβολία των κινητών είναι επιβλαβής για τον εγκέφαλο.

 

Μπερδεύτηκα πάλι. Μα ο sailorobvious σου παρέθεσε γιατί το sar είναι παραμύθι.

Τεσπά, όποιος αντέχει ας διαβάσει αυτό το άρθρο μαζί με τις παραπομπές που δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα πάλι. Μα ο sailorobvious σου παρέθεσε γιατί το sar είναι παραμύθι.

Τεσπά, όποιος αντέχει ας διαβάσει αυτό το άρθρο μαζί με τις παραπομπές που δίνει.

Αυτό έγραψα κι εγώ.

Παρά το άρθρο που παρέθεσε, εξακολουθώ να έχω τις αμφιβολιές μου.

Δεν είπα κάτι άλλο.

 

edit: μόλις διάβασα και το δικό σου και απ' ότι καταλαβαίνω κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά, ναι βλάπτει ή όχι δε βλάπτει.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

 

Ωραίο βίντεο. Θα μου επιτρέψεις να κρατάω τις επιφυλάξεις μου τόσο για το συμπέρασμα στο οποίο καταλήγει το βίντεο, όσο και για την ακριβώς αντίθετη άποψη.

Η εμπειρία μου λέει πώς είναι πολύ νωρίς για να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα. Οπότε θεωρώ πως το να κρατάμε μία "αμυντική " στάση σε αυτά τα θέματα είναι πιο συνετό.

Αλλά, για να μην παρεξηγηθώ, έτσι είναι ο χαρακτήρας μου. Playing safe.

 

Υ. Γ. Αλήθεια, από τι επηρεάζεται το sar των συσκευών; (off topic, ξέρω )

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...