Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η μπαταρία πλέον μου κρατάει ελάχιστα, από πού να αγοράσω γνήσια μπαταρία?

Επίσης θα καταφέρω να την αλλάξω μόνος ή να απευθυνθώ σε τεχνικό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πιθανότητα να βρεις γνήσια για ανταλλακτικό. Κατά πάσα πιθανότητα θα σου βάλουν γνήσια αν πας στην αντιπροσωπεία αλλά θα τη πληρώσεις χρυσό μαζί με εργατικά.

 

Αν έχεις το κατσαβίδι για τις βίδες και σχετική εμπειρία και υπομονή μπορείς να το κάνεις μόνος σου, θέλει προσοχή η αφαίρεση της "τσίχλας" η οποία μετά από τόσο καιρό αποκλείεται να ξεκολλήσει σε ένα κομμάτι. Ψάξε βιντεάκια υπάρχουν τουλάχιστον 2-3. Αν δεις ότι δεν το έχεις άστο, ένας τεχνικός θα στο κάνει σε ένα τέταρτο και μπορεί και να μη σε χρεώσει.

 

Κάτι ακόμα, μη πιστέψεις κανένα μαγαζί που θα σου πει ότι έχει γνήσια, όλες απομιμήσεις είναι και λένε ψέματα, μερικοί σου λένε παραπάνω για την γνήσια και σου βάζουν την ίδια, έτσι και αλλιώς σε 1-3 χρόνια που θα ξαναχαλάσει θα έχεις αλλάξει κινητό.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά

μόλις πέρασα το update του Απριλίου

Eίναι πολύ καλό που η Xiaomi εξακολουθεί και βγάζει security fixes για το Α1

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά

μόλις πέρασα το update του Απριλίου

Eίναι πολύ καλό που η Xiaomi εξακολουθεί και βγάζει security fixes για το Α1

 

Ας ελπίσουμε πως θα συνεχίσει να τα βγάζει και μετά την επόμενη έκδοση Android...

Link to comment
Share on other sites

Το Μi A1 παρουσιάστηκε Σεπτέμβριο 2017. Βάσει android one παίρνει δύο major updates (τις πήρε) και security updates για τρία χρόνια! Συνεπώς μέχρι Σεπτέμβριο του 2020 θα βγαίνουν security updates. Μετά, ουδείς γνωρίζει...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να δώσω ένα update για το πρόβλημα με το GPS που είχα αναφέρει πριν μερικούς μήνες... Για να μην ψάχνετε, το πρόβλημα ήταν πως το GPS δεν κλείδωνε όταν το έβαζα σε λειτουργία πλοήγησης. Ενώ δηλαδή ανοίγοντας τους χάρτες μου έδινε σωστή θέση στον χάρτη, μόλις το έβαζα σε πλοήγηση, έχανε το σήμα του GPS και έμενε έτσι.

 

Πριν λίγους μήνες ανακάλυψα πως το πρόβλημα λυνόταν, μόνο για μερικές ώρες ή στην καλύτερη για 1-2 μέρες, αφαιρώντας και επανατοποθετώντας την SIM στο κινητό... Μια λίγο σπαστική διαδικασία, ειδικά διότι τις μισές φορές η διαδικασία έπρεπε να επαναληφθεί 2-3 φορές για να «συνέλθει» το GPS, αλλά ΟΚ, τουλάχιστον έτσι λειτουργούσε.

 

Πριν μία εβδομάδα μου ήρθε η φαεινή ιδέα να μεταφέρω την SIM από το slot 1, στο slot 2. Ως «δια μαγείας» έκτοτε το GPS λειτουργεί άψογα, και όταν λέω άψογα το εννοώ. Με την προηγούμενη διαδικασία, το GPS εξακολουθούσε να κολλάει, να χάνει σήμερα για μερικά δευτερόλεπτα, να αργεί ΠΟΛΥ να ανταποκριθεί στα πρώτα δευτερόλεπτα της πλοήγησης κλπ. Τώρα λειτουργεί όπως ακριβώς λειτουργούσε και στην αρχή πριν εμφανιστεί το πρόβλημα. :up: :yahoo: :dance: :clap:

 

Ελπίζω να κρατήσει η λύση αυτή τη φορά... Αν τυχόν το γκαντέμιασα και ξαναχαλάσει, θα σας πω :X

Link to comment
Share on other sites

Το Μi A1 παρουσιάστηκε Σεπτέμβριο 2017. Βάσει android one παίρνει δύο major updates (τις πήρε) και security updates για τρία χρόνια! Συνεπώς μέχρι Σεπτέμβριο του 2020 θα βγαίνουν security updates. Μετά, ουδείς γνωρίζει...
Μετά, μπλέξιμο με Custom ROM κλπ, και καταλήγεις flash-o-holic από αλλαγές κάθε μέρα ή διήμερο :lol:

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μετά απλά αγοράζεις το νέο σου Android one κινητό... Με τις σημερινές τιμές και εφόσον το έχεις όντως κοντά 3 χρόνια μόνο για χόμπυ θα ασχοληθείς.

 

Να προσθέσω ότι αν είμαστε ακόμη σε καραντίνα μια χαρά είναι το Mi A1!

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by crAss
Link to comment
Share on other sites

Μετά απλά αγοράζεις το νέο σου Android one κινητό... Με τις σημερινές τιμές και εφόσον το έχεις όντως κοντά 3 χρόνια μόνο για χόμπυ θα ασχοληθείς.

 

Να προσθέσω ότι αν είμαστε ακόμη σε καραντίνα μια χαρά είναι το Mi A1!

 

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Εγώ μετά από μια εβδομάδα χρήσης με την μαμισια, το ξεκλείδωσα και ξεκίνησε η ιστορία. Κατά κυριολεξία, το έχω ζαλίσει χαχα

 

Το deal-breaker ότι έβαζα την μαμισια ήταν λόγω του ότι έπαιζε το WiFi Calling χωρίς εφαρμογή της Vodafone. Τώρα που το έστρωσαν, δεν με βλέπω πίσω, μόνιμα στο Q.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από μια εβδομάδα χρήσης με την μαμισια, το ξεκλείδωσα και ξεκίνησε η ιστορία. Κατά κυριολεξία, το έχω ζαλίσει χαχα

 

Το deal-breaker ότι έβαζα την μαμισια ήταν λόγω του ότι έπαιζε το WiFi Calling χωρίς εφαρμογή της Vodafone. Τώρα που το έστρωσαν, δεν με βλέπω πίσω, μόνιμα στο Q.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Και ποια custom rom χρησιμοποιείς; Έτσι από περιέργεια;

Link to comment
Share on other sites

Και ποια custom rom χρησιμοποιείς; Έτσι από περιέργεια;
Pixel Experience

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, η pixel experience έχει προεγκατεστημένη την gcam ή όχι; Γενικά είσαι ευχαριστημένος σε θέματα σταθερότητας κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο με το πρόβλημα gps, ακριβώς τα ίδια είχα και εγώ μέχρι που κάηκε εντελώς και αναγκάστηκα και πήρα καινούρια συσκευή. Ξεκινά με το να χάνεται για λίγο και επανέρχεται μόνο του, μετά παίζεις με τις κάρτες και νομίζεις ότι έφτιαξε, με reset και app, μέχρι που τελικά παραδίδει πνεύμα εντελώς με ελάχιστες στιγμές αναλαμπής που όμως δε διαρκούν.

 

Σου εύχομαι να σου αντέξει πολύ αλλά χοντρικά στο 6 μηνο θα σου έχει σπάσει τα νεύρα αν το χρησιμοποιείς τακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, η pixel experience έχει προεγκατεστημένη την gcam ή όχι; Γενικά είσαι ευχαριστημένος σε θέματα σταθερότητας κλπ;
Έχει το gcam.

Από θέμα σταθερότητας, είναι οκ, απλά τρώει ένα κόλλημα, αλλά φαίνεται ότι τα τρώνε και αρκετές συσκευές pixel, xiaomi με Android 10.

Γενικά μερικές φορές τρώει ένα κόλλημα στη χρήση του gcam, και θέλει επανεκκίνηση, και επαναφέρει μερικές ρυθμίσεις και δεν σε αφήνει να πατήσεις το back και το recents, να κατεβάσεις το συρτάρι ειδοποιήσεων και να ανοίξεις τα δεδομένα. Υπάρχει λύση για αυτό όμως.

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να σου αντέξει πολύ αλλά χοντρικά στο 6 μηνο θα σου έχει σπάσει τα νεύρα αν το χρησιμοποιείς τακτικά.

 

Μου έφτιαξες τη μέρα λέμε :p

 

Είναι αρκετά πάνω από 6άμηνο που το κάνει... Και η αλήθεια είναι πως το GPS το χρησιμοποιώ κάθε μέρα (εντάξει τώρα με την καραντίνα όχι προφανώς)

 

Προς το παρόν δείχνει να παίζει καλά με την sim στο 2ο slot... Όσο αντέξει, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι να σου αντέξει πολύ αλλά χοντρικά στο 6 μηνο θα σου έχει σπάσει τα νεύρα αν το χρησιμοποιείς τακτικά.

 

To κάνεις συχνά αυτό; :p

 

Ήδη άρχισε πάλι τα κόλπα... Θα δω πόσο θα το αντέξω να βάζω/βγάζω την sim και να το γυρίζω από την μία slot στην άλλη, και μετά θα το ψάξω με κάναν φίλο τεχνικό αν υπάρχει λύση γρήγορη και πολύ φτηνή, αλλιώς θα το αποχαιρετίσω... Αν και θα μου την σπάσει να το αποχαιρετίσω... 2 χρόνια μόλις το έχω ρε ****το :(

Link to comment
Share on other sites

Σε συμπονω αλλά δυστυχώς το είχα ψάξει και υπάρχει πολύς κόσμος στο ίντερνετ με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, προφανώς είναι ελαττωματικό το τσιπ. Εμένα το πρώτο πρόβλημα μου το έκανε κάνα τρίμηνο μετά την αγορά, αλλά κράτησε καμία ώρα και ήταν μετά από update οπότε το απέδωσα εκεί... Τον επόμενο χρόνο ποτέ πότε γινόταν για λίγο με αυξανόμενο ρυθμό μέχρι που στην διετία δε δούλευε ποτέ. Το χρειάστηκα σε ένα ταξίδι, με κρέμασε και το παράτησα και πήρα το Α3. Άμα δε βαριέσαι να ψάχνεις θα δεις τα μηνύματα εδώ :-)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έπαιζε άριστα τον πρώτο ενάμιση χρόνο... Πριν κάνα εξάμηνο χοντρικά ξεκίνησε σιγά σιγά να το κάνει, και εδώ και κάνα δίμηνο είναι σχεδόν μόνιμο, αλλά λύνεται με την λύση του βγάλε/βάλε sim... Και το λυπάμαι να το αλλάξω, γιατί κατά τα άλλα το τηλέφωνο τα σπάει. Όσο κρατήσει λοιπόν δεν θα το αλλάξω :)
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το GPS είναι προφανές πως είναι μεμονομένο.

Εγώ στα 2.5 χρόνια που έχω το Α1 δεν είχα ποτέ πρόβλημα και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά γιατί θέλω να περάσω την gcam αλλά δύσκολακι έτσι με τον τρόπο που λένε είδα μερικούς που γράφουν για το framaroot που δεν θέλει pc και τίποτα το ξέρει κανείς η είναι μουφα?
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το GPS είναι προφανές πως είναι μεμονομένο.

Εγώ στα 2.5 χρόνια που έχω το Α1 δεν είχα ποτέ πρόβλημα και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

 

Μα φυσικά και είναι μεμονωμένο πρόβλημα. Κανείς δεν είπε το αντίθετο! Αλλά εμείς που το έχουμε, δεν είναι κακό να δίνουμε tips για την αντιμετώπισή του για όσους το αντιμετωπίζουν :)

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά και είναι μεμονωμένο πρόβλημα. Κανείς δεν είπε το αντίθετο! Αλλά εμείς που το έχουμε, δεν είναι κακό να δίνουμε tips για την αντιμετώπισή του για όσους το αντιμετωπίζουν :)

Συμφωνώ και επαυξάνω :)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.4.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...