Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φτάσαμε στα μισά του μήνα και ακόμη να δούμε το update του Φεβρουαρίου.

 

Δεν καταλαβαίνω πως αντιλαμβάνονται το Android one, ούτε η Google, ούτε η Xiaomi.

Η Google τι κινήσεις κάνει για να δει αν το πρόγραμμα της τρέχει κανονικά;

Η Xiaomi τι περιμένει; Τον Μάρτιο;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Να πω πως εχεις αδικο;Δεν εχεις.Αλλα και το update δεν εχει διορθωσεις στα bugs,οποτε...Ευτυχως βγαζει η nokia πλεον android one συσκευη.Υπομονη να κυκλοφορησει.

Link to comment
Share on other sites

 

Ακολούθησα αυτά τα βήματα του τυπά εδω και εβαλα την καμερα. Τρελο το portrait mode στην μπροστινη καμερα.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον περασα την Google Camera με τον τροπο του kastorakos84. Πολυ ευκολη διαδικασια, οι οδηγιες ακριβεστατες και μεσα σε 2 λεπτα οντως ειχε εγκατασταθει. Τωρα σε οτι εχει να κανει με την καμερα, η διαφορα ειναι εμφανης και ειδικα στα σκοτεινα σημεια υπαρχει βελτιωση. Το portrait mode εξαιρετικο! Δυο αρνητικα βρηκα, το πρωτο ειναι οτι το slow motion δεν λειτουργει αλλα προσωπικα κλαϊν μαϊν. Το δευτερο εχει να κανει με το white balance οπου οταν αλλαζω την επιλογη καποιες φορες αλλαζει ο φωτισμος και καποιες αλλες οχι. Θα το δοκιμασω ομως και σε εξωτερικο χωρο για να ειμαι πιο σιγουρος. Παντως αξιζει να ασχοληθει καποιος που τον ενδιαφερει η καμερα και να κανει την διαδικασια. Πολλα ευχριστω στον kastorakos84 για τις οδηγιες!!!

Nokia 5800-> LG Αrena km900-> Samsung Galaxy S-> Nokia Lumia 820-> Sony Xperia Z2-> Samsung Galaxy A5(2017)-> Xiaomi Mi A1

iPad mini-> iPad Air 2

Sony Smartwatch2-> Moto 360-> Xiaomi mi Band 2-> Xiaomi Mi Band 3-> Xiaomi Amazfit Bip

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον ευχαριστώ αλλά δεν δούλεψε δυστυχώς.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε στα μισά του μήνα και ακόμη να δούμε το update του Φεβρουαρίου.

 

Δεν καταλαβαίνω πως αντιλαμβάνονται το Android one, ούτε η Google, ούτε η Xiaomi.

Η Google τι κινήσεις κάνει για να δει αν το πρόγραμμα της τρέχει κανονικά;

Η Xiaomi τι περιμένει; Τον Μάρτιο;

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Τι 1st world problems ειναι αυτά;

 

Εδώ άλλοι έχουν ναυαρχίδες και τα παίρνουν κάθε 2-3-4 μήνες...

 

Ότι είναι one δεν σημαίνει ότι είναι .... Pixel, μερικοί πρέπει να βάλετε νερό στο κρασάκι σας....

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκλείδωμα και το κλείδωμα του bootloader γίνεται μέσα από το προγραμματάκι. Εσύ δεν θα χρειαστεί να κάνεις κάτι.

 

 

Όχι, θα το διορθώσω και στον οδηγό, απλώς, πατάς το αριστερό πλήκτρο κάτω με τις τρεις γραμμές και "σέρνεις" το παράθυρο, είτε δεξιά είτε αριστερά ώστε να χαθεί.

 

 

Είναι όντως αρκετά αργό, απλώς, ο οδηγός βασίζεται σε μετάφραση του ότι έχει ορίσει ο dev και το άφησα έτσι γιατί έτσι το δίνει, και δεν ήθελα να δημιουργήσω σύγχυση.

 

Οκ. Αν θες πρόσθεσε στο τέλος του οδηγού σου το link που έβαλα παραπάνω γράφοντας "Αν θέλετε να παίξετε με άλλες εκδόσεις και ρυθμισεις (πχ λεπτομέρια, θόρυβο, ταχύτητα κλπ) δείτε εδώ... "

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε αν φαίνεται το ξεκλείδωμα- κλείδωμα; πήρα τηλέφωνο infoquest και μου είπαν χάνεται η εγγύηση.αχρειαστη να ναι.

Γιατί σε μένα δεν δουλεύει γμτ ο τρόπος αυτός; κόλλησε στο κλείδωμα και στο κινητό στο twrp. Σαν να είχε χάσει το usb debugging ένιωθα. Τι προτείνετε;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι 1st world problems ειναι αυτά;

 

Εδώ άλλοι έχουν ναυαρχίδες και τα παίρνουν κάθε 2-3-4 μήνες...

 

Ότι είναι one δεν σημαίνει ότι είναι .... Pixel, μερικοί πρέπει να βάλετε νερό στο κρασάκι σας....

Τι είναι αυτά που πετάς ρε φίλε;

 

Είμαστε στο myphone και θέλεις να γράψω για την νέα τάξη πραγμάτων;

 

Για την δυστυχία στον κόσμο και την μέση ανατολή;

 

Android one πήραμε για ενημερώσεις και όχι Samsung κλπ τηλέφωνα.

 

Για μερικοί σταματήστε να κουνάτε δάκτυλα και αν δεν έχεις κάτι να πεις, μην γράφεις ότι νάναι. Δεν βάζω τίποτα στο κρασί μου.

Για τους λόγους που μου το πούλησαν γράφω.

 

Αν σε χαλάει, βάλε ότι θες στο κρασί σου.

Άκου να δεις μπελά που βάλαμε στα πληκτρολόγια μας...

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Η ρουφιάνα η μπαταρία δεν πέφτει με τίποτα πάντως.εχω πάθει πλάκα.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να πω πως εχεις αδικο;Δεν εχεις.Αλλα και το update δεν εχει διορθωσεις στα bugs,οποτε...Ευτυχως βγαζει η nokia πλεον android one συσκευη.Υπομονη να κυκλοφορησει.

 

Το πρόβλημα είναι για μένα ότι δε μπορώ να σκάω 200 και 300 ευρώ για κινητά συνέχεια.πηρα το mi a1 για να το κρατήσω για χρόνια αφού θα έπαιρνε συνέχεια updates και όχι για να περιμένω υπομονετικά και με ελπίδες πότε θα διορθώνονται τα bugs από τα updates. τώρα σκέφτομαι να το πουλήσω και να πάρω κανένα honor 7x ή κάτι αντίστοιχο.βεβαια πόσο θα πιάσει το mi a1 τώρα?άρα έχω χάσει λεφτά....

Edited by karamazof53
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι για μένα ότι δε μπορώ να σκάω 200 και 300 ευρώ για κινητά συνέχεια.πηρα το mi a1 για να το κρατήσω για χρόνια αφού θα έπαιρνε συνέχεια updates και όχι για να περιμένω υπομονετικά και με ελπίδες πότε θα διορθώνονται τα bugs από τα updates. τώρα σκέφτομαι να το πουλήσω και να πάρω κανένα honor 7x ή κάτι αντίστοιχο.βεβαια πόσο θα πιάσει το mi a1 τώρα?άρα έχω χάσει λεφτά....

 

Ουτε εσυ εχεις αδικο κατα την γνωμη μου.Και γω το πουλησα και εχασα.Σε εταιρικο το εχω τωρα.Βεβαια οταν πουλας τηλεφωνο παντα χανεις.

Ισως ομως οι τοσοι καταευχαριστημενοι εδω μεσα με την συσκευη πεισουν καποιον φιλο τους να παρει το δικο σου.

Εγω παντως γυριζω σε pixel.οκ η τριπλασια αξια αλλα εχεις μπροστα σου και τρια χρονια ενημερωσεων και μια σοβαρη εταιρεια.

Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις λενε....

Ποιος ξερει ισως φετος παιξει και η htc με android one(λογω συνεργασιας με google).

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτά που πετάς ρε φίλε;

 

Είμαστε στο myphone και θέλεις να γράψω για την νέα τάξη πραγμάτων;

 

Για την δυστυχία στον κόσμο και την μέση ανατολή;

 

Android one πήραμε για ενημερώσεις και όχι Samsung κλπ τηλέφωνα.

 

Για μερικοί σταματήστε να κουνάτε δάκτυλα και αν δεν έχεις κάτι να πεις, μην γράφεις ότι νάναι. Δεν βάζω τίποτα στο κρασί μου.

Για τους λόγους που μου το πούλησαν γράφω.

 

Αν σε χαλάει, βάλε ότι θες στο κρασί σου.

Άκου να δεις μπελά που βάλαμε στα πληκτρολόγια μας...

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

 

Μια χαρά ενημερώσεις παίρνεις έχω από Δεκέμβρη και έχω πάρει 3-4.

 

Αν θες να τις παίρνεις κατευθείαν, πάρε pixel με πενταπλάσια τιμή.

 

Τηλέφωνο 180€ και να θες τα πάντα στο πιάτο δεν γίνεται.

 

Αυτό που σου πούλησαν το παίρνεις, αλλά και πάλι διαμαρτύρεσαι.

 

Έπρεπε να πάρεις κάνα huawei σε αυτήν την τιμή να έχει ακόμα το security update του.... περσινού Φλεβάρη.

Link to comment
Share on other sites

παίδες πηρε κανένας το update Φεβρουαρίου;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση για όσους εχουν εγκαταστησει τη goggle camera, με τι stock camera τι γίνεται; Μπορείς να τη δουλέψεις κανονικά;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση για όσους εχουν εγκαταστησει τη goggle camera, με τι stock camera τι γίνεται; Μπορείς να τη δουλέψεις κανονικά;

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σαφως.Αλλη εφαρμογη η μια και αλλη η αλλη

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ πιο απλό το να κατεβάσεις το apk της google camera από το apkmirror και να το εγκαταστήσεις ?

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

παιδες κακα τα ψεματα αλλά η μπροστινη καμερα απογειώνεται με την google camera. Το portrait mode δινει στο κινητο τεράστια δυναμη όσον αφορα την κάμερα. Από την στιγμή που το κινητο είναι pure android έπρεπε η google να την δώσει σαν μαμα καμερα πιστεύω. Πραγματικά όσοι ενδιαφερεστε για καλή φωτο και εχετε το ψωνιο με την καμερα ψαχτείται να την εγκαταστείσεται. Είναι αριστη.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα τη διαδικασία για google camera, όντως πανεύκολη.

 

Τα σχόλια μου είναι τα εξής.

 

Μπροστινή κάμερα, απλά άλλο επίπεδο. Πραγματικά δεν ξέρω πως γίνεται η στοκ εφαρμογή να κόβει τόσο πολύ στην μπροστινή κάμερα. Πραγματικά κρίμα.

 

Πίσω κάμερα, το hdr+ στις σκοτεινές φωτογραφίες όντως μέρα με τη νύκτα από την στοκ. Νομίζω όμως πως σε αρκετό φυσικό φως έχει σχεδόν κοντινό αποτέλεσμα με το hdr της xiaomi.

 

Το hdr+ enhanced της google cam είναι μακράν καλύτερο και από τα προηγούμενα 2 για βραδυνές λήψεις.

 

Το portrait mode ακόμα δεν έχω καταλήξει τι μου αρέσει περισσότερο.

Στην μπροστινή κάμερα εννοείτε google cam.

Στην πίσω, αν και σε ποιότητα η google cam νικάει πραγματικά ξεκάθαρα, νομίζω ότι το blurring που κάνει στο background είναι λιγότερο από της xiaomi. Με αποτέλεσμα να φαίνεται ποιο εντυπωσιακό το bokeh της xiaomi, αλλά με λίγο κακή ποιότητα. Ενώ η google cam, βγάζει πολύ καθαρή φωτογραφία, αλλά το bokeh είναι λίγο, οπότε η αίσθηση διαχωρισμού από το background είναι μικρή.

 

Απορώ, αυτό το port της google cam ποια από τις 2 κάμερες χρησιμοποιεί στο portrait mode. Κάνει ένα μικρό ζουμ στο κάδρο (όπως κάνει και η στοκ εφαρμογή όταν ενεργοποιήσεις το portrait mode) αλλά για κάποιο λόγο έχει πιο wide κάδρο σε σύγκριση με το portait mode της στοκ. Σα να κάνει λιγότερο ζουμ.

 

Αν ξέρει κάποιος μήπως έχει ρυθμίσεις το portrait ας πει.

 

Τα panorama modes της google cam είναι πραγματικά τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ενημερώσεις παίρνεις έχω από Δεκέμβρη και έχω πάρει 3-4.

 

 

 

Τηλέφωνο 180€ και να θες τα πάντα στο πιάτο δεν γίνεται.

 

 

Έπρεπε να πάρεις κάνα huawei σε αυτήν την τιμή να έχει ακόμα το security update του.... περσινού Φλεβάρη.

 

Πως ακριβώς πήρες 4ρις ενημερώσεις απ το Δεκέμβριο;

 

Να το ξανά πούμε;;

180€ για σένα, για άλλους 299€...

 

Θα θελες να χεις Huawei και το support της...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχει έρθει σε όλους το February patch; Γιατί στις 3 κινητά που έχω, κανένα δεν το έχει πάρει ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

παιδες κακα τα ψεματα αλλά η μπροστινη καμερα απογειώνεται με την google camera. Το portrait mode δινει στο κινητο τεράστια δυναμη όσον αφορα την κάμερα. Από την στιγμή που το κινητο είναι pure android έπρεπε η google να την δώσει σαν μαμα καμερα πιστεύω. Πραγματικά όσοι ενδιαφερεστε για καλή φωτο και εχετε το ψωνιο με την καμερα ψαχτείται να την εγκαταστείσεται. Είναι αριστη.

 

Κατάλαβα. Έφυγα για ξεκλείδωμα bootloader, root και πέρασμα μέσω του οδηγού του kastorakou.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχει έρθει σε όλους το February patch; Γιατί στις 3 κινητά που έχω, κανένα δεν το έχει πάρει ακόμα.

Καλησπέρα. Φιλικά θα σου πω να διαβάζεις ή να ψάχνεις λίγο το νήμα πριν ρωτήσεις κάτι.

Λίγο πιο πίσω αν δείς αναφέρεται ότι δεν έχει δωθεί ακόμα ενημέρωση Φεβρουαρίου (μόνο σε beta testers).

Υπομονή λοιπόν.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...