Jump to content

Xiaomi Mi A1


Street
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eιμαι κατοχος Nexus 5 εδω και 4 χρονια και σκεφτομαι να το αλλαξω. Οχι για κανενα αλλο λογο αλλα κυριως για την μπαταρια και για την ανανεωση. Θα εχει καλυτερη διαρκεια λογικα, σωστα?

 

Ειναι καλη επιλογη το A1, πως το βλεπετε? Γιατι δεν ειμαι για να δινω πανω απο 250 ευρω για κινητο και ειμαι οπαδος του καθαρου android.

Είχα για καιρό nexus 6 και για λίγο διάστημα 6p(δε με βόλεψε όσο το motorola), πριν από αυτά το δικό σου και το 4(μια ζωή nexus δλδ :p).Αξίζει με χίλια φίλε, σε σχέση ειδικά με το παλιό(καλό) 5άρι!Για μπαταρία δες προηγούμενα screenshots από μένα κι άλλους, αν θες, μια χαρά είναι

Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει ότι το κινητό έχει ένα μαγνητάκι στο πίσω μέρος και κάτω. Ξέρετε μήπως την χρησιμότητά του;

But for chips and for freedom

I could die

 

NOMBRE D'OR JEWELRY

Link to comment
Share on other sites

Έχετε προσέξει ότι το κινητό έχει ένα μαγνητάκι στο πίσω μέρος και κάτω. Ξέρετε μήπως την χρησιμότητά του;
Μάλλον ο μαγνήτης του ηχείου ειναι....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Ενδιαφέρομαι να αγορασω το xiaomi mi a1 και θα ηθελα να μαθω αν τελικα εχει ραδιόφωνο και NFC, και επισης επειδη θα το αγορασω απο καποιο σκρουτζομαγαζο, θα θελα να μου πειτε αν πρεπει να προσεξω κατι στην εκδοση. Πχ αν δεν αναφερει το EU η το google να μην το προτιμήσω ;;; σας ευχαριστώ πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μου αναγνωρίζει οπως πρέπει την κάρτα miscosd. Βασικά μολις την εβαλα μου έβγαλε μνμ οτι ειναι κατεστραμένη. Έκανα επιλογή για χρήση σαν αποθηκευτικό μέσο πολυμέσων και περασα την μουσική μου. όλα καλά αλλά ξαφνικά μου βγάζει μηνυμα ότι υπήρξε προβλημα με την κάρτα και στον player δεν μου βγάζει κανένα τραγούδι. Καμία βοήθεια;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μου αναγνωρίζει οπως πρέπει την κάρτα miscosd. Βασικά μολις την εβαλα μου έβγαλε μνμ οτι ειναι κατεστραμένη. Έκανα επιλογή για χρήση σαν αποθηκευτικό μέσο πολυμέσων και περασα την μουσική μου. όλα καλά αλλά ξαφνικά μου βγάζει μηνυμα ότι υπήρξε προβλημα με την κάρτα και στον player δεν μου βγάζει κανένα τραγούδι. Καμία βοήθεια;

 

Κάνε μορφοποίηση μέσα από το κινητό την κάρτα. Λογικά θα λυθεί

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μορφοποίηση μέσα από το κινητό την κάρτα. Λογικά θα λυθεί

 

Ποια από τις δύο επιλογές φίλε μου; Σαν μέσω αποθήκευσης πολιμέσων ή και σαν μεσω αποθήκευσης εφαρμογών;

Μπορώ να κάνω τώρα μορφοποίηση 'η πρεπει να μου αναγνωρίσει προβλημα στην κάρτα πρώτα;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι η κάρτα ακουμπάει καλά μέσα στο πλαίσιο και δε κουνιέται, όταν το βάζεις μπορεί να μετακινηθεί λίγο και να μη κάνει καλή επαφή. Θα σου πρότεινα για αρχή να μη βάλεις την κάρτα σαν αποθήκευση εφαρμογών γιατί αν τελικά έχει πρόβλημα η κάρτα θα σε ταλαιπωρήσει περισσότερο όταν την αφαιρέσεις (μπορεί να υπάρχουν και άλλα πράγματα μέσα εκτός από τη μουσική σου που θα τα χάσεις).
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο παιδια. Το notification led που εχει, διαβασα οτι ειναι μονοχρωμο ασπρο. Δεν μπορεις να αλλαξεις χρωμα ουτε με καποια εφαρμογη? Π.χ light flow
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρέψου ότι η κάρτα ακουμπάει καλά μέσα στο πλαίσιο και δε κουνιέται, όταν το βάζεις μπορεί να μετακινηθεί λίγο και να μη κάνει καλή επαφή. Θα σου πρότεινα για αρχή να μη βάλεις την κάρτα σαν αποθήκευση εφαρμογών γιατί αν τελικά έχει πρόβλημα η κάρτα θα σε ταλαιπωρήσει περισσότερο όταν την αφαιρέσεις (μπορεί να υπάρχουν και άλλα πράγματα μέσα εκτός από τη μουσική σου που θα τα χάσεις).

 

Παίζει να χει να κάνει με τον τύπο της κάρτας. πχ η δικιά μου στο mate 7 ήταν exfat. τι βλακεία και αυτή τώρα;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

To exfat δεν είναι τύπος κάρτας αλλά ο τρόπος με τον οποίο το λειτουργικό (android) αποθηκεύει τα δεδομένα. Το λέμε σύστημα αρχείων και είναι ξεκάθαρα λογισμικό και δεν έχει σχέση με την κάρτα σαν hardware.

 

Ο φίλος παραπάνω λέει ότι αρχικά του δούλεψε η κάρτα και μετά σταμάτησε, οπότε δε μπορεί να φταίει το exfat γιατί ήδη μπόρεσε να γράψει δεδομένα. Είτε δεν ακουμπάει καλά, είτε έχει πρόβλημα η κάρτα είτε καταστράφηκε το οποιοδήποτε σύστημα αρχείων λόγω λογισμικού (δύσκολο) οπότε στη τελευταία περίπτωση με format θα επανέλθει. Στις άλλες μπορεί να επανέλθει προσωρινά αλλά να έχει πάλι πρόβλημα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα, δεν ειμαι κατοχος του κινητου αλλα το χει ενας φιλος που ειχε παλιοτερα iphone και ειπε να το δοκιμασει αλλα μετα απο 3 μερες κι ενω ολα πηγαιναν μια χαρα, το τηλεφωνο ενω ηταν καλα φορτισμενο εκλεισε καοια στιγμη και δεν ξανα ανοιξε απο τοτε. Το ξαναβαλε στην πριζα περιμενε αρκετη ωρα αλλα και παλι τιποτα. Το μονο που κανει οταν ειναι στην πριζα ειναι να δειχνει για λιγα δευτερολεπτα οτι και καλα φορτιζει αλλα μετα παλι νεκρο. Καμια ιδεα???
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έπεσε σε εντελώς προβληματική μπαταρία, αφού είναι 3ημερών επιστροφή για αντικατάσταση DOA ή service ανάλογα από που το πήρε.
Link to comment
Share on other sites

Στον nova launcher πως μπορώ να βάλω το swipe δεξιά ν' ανοίγει το Google (όπως και στον default launcher) ?

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ρουτ... αλλά δεν έχω twrp.1ον πως να βάλω?2ον χωρίς twrp μπορώ να δοκιμάσω αυτά τα mods για καλύτερη κάμερα???
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ρουτ... αλλά δεν έχω twrp.1ον πως να βάλω?2ον χωρίς twrp μπορώ να δοκιμάσω αυτά τα mods για καλύτερη κάμερα???

 

Αν είσαι root δεν χρειάζεται twrp, κατέβασε έναν file explorer και πήγαινε στο system και βρες το build prop. Πήγαινε στο τέλος και πρόσθεσε αυτές τις δύο γραμμές και κάνε save

 

persist.camera.eis.enabled=1

persist.camera.HAL3.enabled=1

 

Τέλος εγκατέστησε από εδώ

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

 

Αυτό το αρχείο. Apk είναι

 

MGCB_7.0H_C2API_Full_PXL2_v.1.4_60FPS_noburst_v3

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 file explorer αλλά δεν βρίσκω το system.. μπορείς να μου πεις την διαδρομή??οκ το έκανα ευχαριστώ. Edited by george_21
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κ εγκατάσταση κ μόλις πάω να ανοίξω την κάμερα λέει η λειτουργία διακόπηκε ξαφνικά
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τις αποθηκεύσω αλλά δεν βλέπω να τις κρατάει.ρωταει αν θέλω πριν βγω να κάνω save αλλά δεν...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να τις αποθηκεύσω αλλά δεν βλέπω να τις κρατάει.ρωταει αν θέλω πριν βγω να κάνω save αλλά δεν...

 

Με ποιον explorer είσαι; του έχεις δώσει δικαιώματα root;

Link to comment
Share on other sites

Με τον es εξερευνητή. Θέλει άλλον??κατέβασα κ ρουτ explorer πάλι τα ίδια. Edited by george_21
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον χρησιμοποιώ και δεν τον ξέρω. Έχει πάρει δικαιώματα root; μπες στο superuser και δες αν είναι στις εφαρμογές που έχουν δικαιώματα.

 

Αλλιώς κατέβασε τον solid explorer και δοκίμασε με αυτόν

Link to comment
Share on other sites

Με τον es εξερευνητή. Θέλει άλλον??

Για την αλλαγή του build prop μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το BuildProp Editor. Γενικά άμα δε σώζεται, σημαίνει ότι δεν έχουν παραχωρηθεί δικαιώματα root στην εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Ok με αυτόν έγινε δουλειά thanks.. οπότε επιλέγω την νέα κάμερα κ δεν θέλει τίποτα σεταρισμα??
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi A1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...