Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια, βλεπω βελτιωση στην αυτονομια μετα την τελευταια αναβαθμιση και συγκεκριμενα σε standby. Με την ιδια ακριβως χρηση αυτη την ωρα παντα ημουν στο 68-70%, αυτη τη στιγμη βλεπω 80%. Ρε λες? Θα το παρακολουθησω και θα επανελθω...

 

Καθε φορα που κανουμε μια φορτιση στο 100% η λειτουργια της μπαταριας ειναι διαφορετικη.Εαν ας πουμε ξοδεψεις 2 φορτισεις με διαφορετικους χρονους δηλαδη την μια φορτιση την ξοδεψες σε μια μερα την αλλη σε 2 μερες γιατι ετυχε να μην το δουλεψεις αλλαζει ο χρονος του ποσοστου που δειχνει επανω σε σχεση με πριν.Και στην αναμονη και στο σοτ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω παραασχολείστε με τη μπαταρία. Είναι μια χαρά για τα κυβικά του. Εμένα τουλάχιστον με έχει εκπλήξει θετικά.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που κανουμε μια φορτιση στο 100% η λειτουργια της μπαταριας ειναι διαφορετικη.Εαν ας πουμε ξοδεψεις 2 φορτισεις με διαφορετικους χρονους δηλαδη την μια φορτιση την ξοδεψες σε μια μερα την αλλη σε 2 μερες γιατι ετυχε να μην το δουλεψεις αλλαζει ο χρονος του ποσοστου που δειχνει επανω σε σχεση με πριν.Και στην αναμονη και στο σοτ.

 

Αναφερομαι σε βραδινη φορτιση μεχρι το 100% και χρηση απο τις 06:00 που ξεκινα η μερα μου. Με τις ιδιες ακριβως συνθηκες (δηλαδη ιδια σημεια που κινουμαι, ιδιο sot, ιδια background services, connectivity options (μονιμα ανοιχτα BT συνδεδεμενο με smartwatch, Wifi, GPS) κλπ κλπ. Με αυτα σαν δεδομενα, ειναι ευκολη η 1 προς 1 συγκριση, καθως οι συνθηκες και τα σεναρια χρησης ειναι σχεδον πανομοιοτυπα.

Φυσικα ειναι η πρωτη φορτιση μετα το νεο ΟΤΑ update, οποτε ακομα ειναι νωρις, αλλα επειδη σε κανενα απο τα 3 νοτε 8 που περασαν απο τα χερια μου δεν ειχα τετοια συμπεριφορα, αισιοδοξω (βλεπω σε standby αυξηση που αγγιζει το 15%) ;)

Θα επανελθω...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ θελεις δυο-τρεις φορες να φορτισεις στο φουλ για να βγαλεις συμπερασμα με τα καινουργια δεδομενα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από τις λίγες ημέρες που το έχω κάποιες πρώτες εντυπώσεις.

Πιο smooth από το s8 plus στα επίπεδα του Mate 10.

Μπαταρία ελαφρώς πιο αδύναμη του Mate.

Η ταχυφορτιση όχι σε επίπεδα Mate η oneplus.

Για τα ακουστικά θα πω μετά από πολλές αλλαγές σε συσκευές ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις αποδίδουν εξαιρετικά, σε αντίθεση του Mate ήταν από τα χειρότερα, στην τριάδα της σειράς V της lg στα ίδια επίπεδα :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από τις λίγες ημέρες που το έχω κάποιες πρώτες εντυπώσεις.

Πιο smooth από το s8 plus στα επίπεδα του Mate 10.

Μπαταρία ελαφρώς πιο αδύναμη του Mate.

Η ταχυφορτιση όχι σε επίπεδα Mate η oneplus.

Για τα ακουστικά θα πω μετά από πολλές αλλαγές σε συσκευές ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις αποδίδουν εξαιρετικά, σε αντίθεση του Mate ήταν από τα χειρότερα, στην τριάδα της σειράς V της lg στα ίδια επίπεδα :happy:

 

Αρα το Mate 10 Pro ειναι πιο ολοκληρωμενη συ,σκευη κατα τα γραφομενα σου....

Δεν το λεω ειρωνικα,προς θεου,απλα προσπαθω να καταλαβω ποιο προσφερει καλυτερη εμπειρια χρησης....

Link to comment
Share on other sites

Αρα το Mate 10 Pro ειναι πιο ολοκληρωμενη συ,σκευη κατα τα γραφομενα σου....

Δεν το λεω ειρωνικα,προς θεου,απλα προσπαθω να καταλαβω ποιο προσφερει καλυτερη εμπειρια χρησης....

Καλησπέρα, μια προσωπική μου εκτίμηση για τις δύο συσκευές που είχα /έχω στην κατοχή μου.

Το Νοτε λόγω της γραφιδας έχει αποκτήσει δικό του κοινό από τις πρώτες σειρές.

Το Mate όντως εντυπωσιακό σε μπαταρία και σπιρτάδα αλλά είδα και θέματα σε εφαρμογές του play, σίγουρα οι δύο συσκευές μονοπωλούν το ενδιαφέρον.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

με τις κατάλληλες ρυθμίσεις αποδίδουν εξαιρετικά, σε αντίθεση του Mate ήταν από τα χειρότερα, στην τριάδα της σειράς V της lg στα ίδια επίπεδα :happy:

 

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες για ποιες ρυθμισεις λες :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε περισσοτερες πληροφοριες για ποιες ρυθμισεις λες :)

Καλησπέρα :) αγορά εφαρμογής https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.extreamsd.com/index.php/products/usb-audio-player-pro&ved=2ahUKEwid89uwkvHYAhUOmrQKHeQJC9IQFjAGegQIBBAB&usg=AOvVaw277YLQXstdtpggO0xU2qDO και αρχεία μουσικής σε 320kbps η flac..... Πραγματικά ότι καλύτερο υπάρχει. :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα... Ήρθε και στο Ελληνικό από πλαίσιο το Update.... Αυτή την στιγμή κατεβάζω... 707,49mb
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και σε μενα (ελληνικο) στα 707.49mb.
περαστηκε και εδώ η αναβάθμιση...466b6f999cba62f96fcfdb13644f26b4.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 μερες, περα απο τη μειωση του standby battery drain, δεν ειδα καμια αλλη διαφορα παιδια με τη νεα ΟΤΑ...

 

under the hood ειναι αυτα τα updates. Το security patch level του january 2018 ειναι το σημαντικοτερο για μενα!

Συν οτι βελτιωσεις σε μπαταρια!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

under the hood ειναι αυτα τα updates. Το security patch level του january 2018 ειναι το σημαντικοτερο για μενα!

Συν οτι βελτιωσεις σε μπαταρια!

 

Ναι, σωστα, προφανως. Αν και δε νομιζω οτι ειναι τοσοι πολλοι οι "κινδυνοι που εξαλειφθηκαν" με ενα τετοιο patch, αλλα αυτη ειναι αλλη μεγαλη κουβεντα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν το patch αφηνω το βράδι ανοιχτό 4G και κλειστό wifi και συγχρονισμούς όλα ανοιχτα κανονικά και χάνω ένα 3%. Δε νομίζω οτι μετά το patch θα δω κάτι καλύτερο...

 

Παρεπιπτόντως κατεβαίνει κι εμενα τώρα..(Wind)

Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα την πηρε το πρωί. Απο you.gr το κινητο. Σκέφτομουν αν πρέπει να την κάνω ή οχι, μήπως χαλασει το bxactions το οποίο μου είναι απαραίτητο, ή το package disabler.

Αλλα τελικά δουλευουν και μετά μια χαρά. Γι αυτό το γραφω, μήπως εχει κανενας το ιδιο ανχος.

Απο μπαταρια πανω κάτω ιδια φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα την πηρε το πρωί. Απο you.gr το κινητο. Σκέφτομουν αν πρέπει να την κάνω ή οχι, μήπως χαλασει το bxactions το οποίο μου είναι απαραίτητο, ή το package disabler.

Αλλα τελικά δουλευουν και μετά μια χαρά. Γι αυτό το γραφω, μήπως εχει κανενας το ιδιο ανχος.

Απο μπαταρια πανω κάτω ιδια φαίνεται.

 

Έχω κι εγώ το ίδιο άγχος.......

Επίσης έχω ένα άγχος για την μπαταρία.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο άγχος.......

Επίσης έχω ένα άγχος για την μπαταρία.

 

Τα updates πάντα θα τα κάνετε κι ας έχετε άγχος..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Τα updates πάντα θα τα κάνετε κι ας έχετε άγχος..

 

ΟΚ γιατρέ..... :lol:

Κατεβάζω.......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα updates πάντα θα τα κάνετε κι ας έχετε άγχος..

 

Συμφωνω. Κατεβαζω παντα στο πρωτο δευτερολεπτο που μια αναβαθμιση ειναι διαθεσιμη (επισημα)...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο άγχος.......

Επίσης έχω ένα άγχος για την μπαταρία.

Για τα άλλα 2, όπως σου είπα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Για την μπαταρία, ειμαι με 50% υπόλοιπο, και εχω 3:47 λεπτά οθόνης.. Σε λιγες ωρες χρησης βέβαια. Αρα ουτε αυτη χαλασε. Το εχω και σε screen shot.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές υπηρξαν με το τέλος της εβδομάδας:

Ειχα ηδη αποχαιρετησει τις προηγουμενες ημερες το Note 8 dual 64GB καθώς και Mate 10 Pro και παρέλαβα το Note 8 256GB Dual Sim (N9500) απο Αγγλια (βλ.HK version)

Οι διαφορές προφανείς...διαφορετικός επεξεργαστής (snapdragon vs exynos), τεράστια διαφορά στην εσωτερική χωρητικότητά που ολοκληρώνει το τηλεφωνο (δεν υφίσταται πλέον το δίλημμα επιλογής μεταξυ της 2ης sim και της microsd) και δέκτης fm radio με ενσωματωμένη εργοστασιακη εφαρμογή (για τους ελάχιστους που ενδιαφέρονται ακόμη για fm).

Κατά τα λοιπά η μπαταρία φαίνεται μια χαρά...στην παρούσα φάση καλύτερη από το exynos, αλλα ασφαλέστερα συμπεράσματα θα βγάλω στις επόμενες 2 φορτίσεις. Αυτή τη στιγμή έχω υπόλοιπο 73% με 2 ώρες και 15 λεπτα οθόνη. Βέβαια με αρκετό σκάλισμα γιατί είναι αρχή και γι αυτό είμαι επιφυλακτικός.

Η απόδοση μου φαίνεται ακριβώς στα ίδια επιπεδα, καθώς δεν παίζω απαιτητικά παιχνίδια όπου ο snapdragon πιθανώς υπερέχει λογω GPU.

Μια ακόμη αλλαγή που παρατήρησα είναι ο αισθητήρας της κάμερας. Φοράει τον Sony imx333 και όχι τον isocell που διαθετουν τα exynos μοντέλα. Ο λογος που το έψαξα λιγακι είναι γιατί παρατήρησα στις πρώτες φωτογραφίες που τράβηξα, ότι εντός του σπιτιού τα πρόσωπα απεικονίζονταν με μεγαλύτερη λεπτομέρεια. Πιθανον placebo effect και θα το διερευνήσω περισσότερο, αλλά σα να είναι ένα κλικ καλύτερος ο αισθητήρας.

Τέλος εννοείται ότι δεν υπάρχουν κινέζικα και περιττές εφαρμογές και ότι το software είναι σχεδόν καρμπόν με το Ευρωπαϊκό μοντέλο.

Τα ίδια ισχύουν και με την κάλυψη δικτύων (bands).

Στα αρνητικά της συσκευής (και μαλιστα μεγαλο) ότι το συγκεκριμένο μοντελο δεν καλύπτεται από την ελληνική αντιπροσωπεία, εχει μονο 1 ετος εγγυηση και πρέπει να ταξιδέψει πολλά μίλια και να αλλαξει ήπειρο σε περιπτωση βλαβης .

Αυτά τα ολίγα για αρχή...όποιος θέλει να ρωτήσει τίποτα εδώ είμαστε.

 

Υ.Γ: Παρέλειψα να αναφέρω ότι η Samsung είναι λίγο πιο γενναιόδωρη στο μοντέλο με snapdragon και εντός της συσκευασίας δινει μαζι και μια Samsung clear cover .

Edited by panosf
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Εχω αν πρόβλημα με το note 8. Από την αρχή που το πήρα μου εβγαζε περιστασιακά camera failed. Ψαχνοτας στο ιντερνετ βρηκα την λυση και οποτε το εκανε πηγαινα στην καμερα και εκανα stop και clear cashe και εφτιαχνε. Σημερα παρατηρησα πως οταν βαζω την μπροτινη καμερα γραφει το ιδιο μυνημα αλλα μονο στην μπροστινη. Κανω clear data και cache και η κανονικη καμερα δουλευει ενω η μπροστινη μου βγαζει το ιδιο μυνημα και κλεινει. Εχω κανει safe mode wipe partition , hard reset αλλα τιποτα. Εχετε καμια ιδέα τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...