Jump to content

Samsung Galaxy Note 8


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον πρώτη φορά παίρνεις samsung φίλε. Θα σε συμβούλευα να αποφύγεις το root όπως ο διαολος το λιβάνι. Εκτός αν έχεις χιλιάρικα για πέταμα.

 

Η samsung ΔΕΝ πρόκειται να επισκευάσει κινητό με knox0×1 ούτε αν είσαι ο γιος του διευθυντή. Γιατί πολύ απλά καλύπτεται 100% από τους όρους της εγγύησης.

 

Όσο για την δικιά μου περίπτωση την πρώτη φορά που συνέβη έφτασα την καταγγελία πολύ ψηλά, σε αρμόδιες αρχές κτλ, μίλησα αρκετές φορές με τον προϊστάμενο και του service αλλά και με τα κεντρικά αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα παρέμεινε ως έχει. Και παρόλο μου δεν με συμφέρει, δικαίως παρέμεινε έτσι, αφού ΕΓΩ κατάργησα την εγγύηση παρεμβαινοντας στο λογισμικό και οχι η Samsung. Ακόμα κι ας μην έφταιγε αυτό για την ζημιά.

 

Σε κάθε περίπτωση κι αν το έκανες root καλή τύχη σου εύχομαι. Και ναι θεωρω ότι δεν χρειάζεται πλεον κανένα root η συσκευή αυτή και τους λόγους -κατα την άποψη μου πάντα- τους αναφέρω στο προηγουμενο post.

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Edited by vamvakoulas
Link to comment
Share on other sites

Ότι σου γράφει στις οδηγίες θα κανεις log in στο site και θα παρεις sdk licence enterprise αν θυμάμαι καλά . Απλά περιττό είναι αφού δεν δουλεύει ακόμα το adhell2.

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρώτη φορά παίρνεις samsung φίλε. Θα σε συμβούλευα να αποφύγεις το root όπως ο διαολος το λιβάνι. Εκτός αν έχεις χιλιάρικα για πέταμα.

 

Η samsung ΔΕΝ πρόκειται να επισκευάσει κινητό με knox0×1 ούτε αν είσαι ο γιος του διευθυντή. Γιατί πολύ απλά καλύπτεται 100% από τους όρους της εγγύησης.

 

Όσο για την δικιά μου περίπτωση την πρώτη φορά που συνέβη έφτασα την καταγγελία πολύ ψηλά, σε αρμόδιες αρχές κτλ, μίλησα αρκετές φορές με τον προϊστάμενο και του service αλλά και με τα κεντρικά αλλά δυστυχώς το αποτέλεσμα παρέμεινε ως έχει. Και παρόλο μου δεν με συμφέρει, δικαίως παρέμεινε έτσι, αφού ΕΓΩ κατάργησα την εγγύηση παρεμβαινοντας στο λογισμικό και οχι η Samsung. Ακόμα κι ας μην έφταιγε αυτό για την ζημιά.

 

Σε κάθε περίπτωση κι αν το έκανες root καλή τύχη σου εύχομαι. Και ναι θεωρω ότι δεν χρειάζεται πλεον κανένα root η συσκευή αυτή και τους λόγους -κατα την άποψη μου πάντα- τους αναφέρω στο προηγουμενο post.

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

 

Ευχαριστώ φίλε μου, γιατί ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω.

 

Δεν ήξερα ότι στην Ελλάδα η αντιπροσωπεία το χειρίζεται έτσι, μόνο μια φορά έχω πάρει συσκευή samsung (ένα tablet), είχα κάνει trip το KNOX, αλλά δεν είχε τύχει να χαλάσει οπότε να δω την κατάληξη.

 

Αλλά αποκλείεται να σκάσω 800 ευρώ για να πάρω συσκευή όπου ο κατασκευαστής με εξαναγκάζει να χρησιμοποιήσω συγκεκριμένο λογισμικό. Το θεωρώ μεγάλο νταβατζιλίκι.

 

Και όλοι γνωρίζουμε ότι οι βλάβες δεν προκαλούνται από το λογισμικό αλλά από αστοχία του υλικού, ειδικά όταν έχουν κακό quality control. Εκτός αν μόνο της Samsung χαλάνε από το λογισμικό, ενώ άλλων κατασκευαστών όπως η LG και HTC που χρησιμοποιεί η Google, δεν χαλάνε.

 

Οι όροι της εγγύησης που αναφέρουν το ότι δεν καλύπτεσαι αν έχει γίνει trip το KNOX, σύμφωνα με τη νομολογία και τους κανονισμούς της ΕΕ, είναι καταχρηστικοί και ουδεμία σημασία έχει αν έχεις συμφωνήσει. Οι κανονισμοί της ΕΕ δέχονται ότι δεν είναι το λογισμικό που προκαλεί βλάβες, και μόνο αν ο κατασκευαστής μπορέσει να το αποδείξει μπορεί να το επικαλεστεί (και φυσικά δεν μπορεί να αποδείξει κάτι που δεν υπάρχει). Και όταν μια ξένη εταιρία πουλάει προϊόντα εντός της ΕΕ, είναι υποχρεωμένη να συμμορφώνεται με τους νόμους της ΕΕ.

 

Αν εγώ και εσύ υπογράψουμε μια σύμβαση ότι αν το τηλέφωνο σου χαλάσει, εγώ θα σου πάρω το σπίτι, δεν σημαίνει ότι μπορώ να στο πάρω, ακόμα και αν έχεις υπογράψει τη σύμβαση, καθώς ο όρος θεωρείται καταχρηστικός και προσβάλλεται εύκολα σε οποιοδήποτε δικαστήριο. Αλλά η Samsung προφανώς γνωρίζει ότι κανείς δεν θα βάλει δικηγόρο για να διεκδικήσει π.χ. €300 και για αυτό διατηρεί τον όρο. Οι αρμόδιες αρχές που μίλησες, τι σου είπαν? Μίλησες με τον συνήγορο του καταναλωτή ή κάποια άλλη ανάλογη υπηρεσία ?

 

Σχετικά με τα οφέλη του ρουτ, ναι τα βασικά είναι το μπλοκάρισμα των διαφημίσεων και η δυνατότητα πλήρους backup με το Titanium, αλλά δεν είναι μόνο αυτά. Και δεν είμαι σίγουρος ότι και αυτά μπορείς να τα κάνεις πλήρως με το Google Backup και το Samsung Backup. Με το Google Backup, σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις πλήρως, γιατί δεν σώζουν όλες οι εφαρμογές τις ρυθμίσεις τους και τα data τους. Κοιτάζω για παράδειγμα στο https://drive.google.com/drive/u/0/backups και βλέπω ότι υπάρχει backup ρυθμίσεων για 100 εφαρμογές ενώ εγώ έχω 250. H Google προσφέρει στους developers το σχετικό API για αποθήκευση δεδομένων και ρυθμίσεων ώστε να είναι απλή η επαναφορά, αλλά απ' ότι φαίνεται οι περισσότεροι developers δεν το χρησιμοποιούν.

 

Επίσης το Titanium σώζει τα πάντα (Bluetooth pairings, Call log, SMS log, Alarms, Data usage policy and stats, Wi-Fi passwords και λοιπές ρυθμίσεις) και είναι πολύ εύκολο αν τυχόν η συσκευή σου σπάσει/την χάσεις/στην κλέψουν να επανέλθεις 100% στην κατάσταση που ήσουν σε μισή ώρα (login, εγκατάσταση titanium, επαναφορά όλων των apps και ρυθμίσεων από Google Drive). Επίσης είναι σημαντικό να μπορείς να επαναφέρεις τα second way authenticators και τις τραπεζικές εφαρμογές αυτούσια με τα δεδομένα τους καθώς είναι μεγάλη μανούρα να τα ξανασετάρεις όλα από την αρχή. Και πριν τις επαναφέρεις, καλό είναι να επαναφέρεις με Device ID Changer και το android id που είχες για να μην θεωρούν ορισμένες εφαρμογές ότι βρίσκονται σε άλλη συσκευή. Το Samsung Backup δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι.

 

Αλλά δεν είναι μόνο το backup για το οποίο χρειάζεται το root. Μπορεί για τους περισσότερους χρήστες να μην χρειάζεται να προσθέσουν τίποτα σε μια συσκευή (και εδώ που τα λέμε οι απλοί χρήστες έτσι κι αλλιώς καλύπτονται πλήρως από μια συσκευή μέχρι €200-€300), αλλά κάποιος πιο προχωρημένος χρήστης μπορεί να θέλει περισσότερα χαρακτηριστικά ή παραμετροποίηση που προσφέρει μια custom rom ή άλλα σκέτα mods μέσω Xposed ή η πρόσβαση σε root files. Ή αν πάει ένα βήμα παραπέρα, να ρυθμίζει διάφορες παραμέτρους του kernel.

 

Ένα άλλο όφελος του ρουτ, ιδιαίτερα χρήσιμο στην περίπτωση της Samsung που έχει ένα σωρό bloatware/crapware, είναι η δυνατότητα να "παγώνεις" ή να απεγκαθιστάς τελείως τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς.

 

Αλλά τελικά, σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις για την αντιπροσωπεία, μακριά από Samsung ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζει κανεις???

 

Γεια χαρα. Θελω να μαθω αν η συσκευη βγαινει σε dual αλλα σε χρωμα μπλε? Υπαρχει Ελλαδα ? Γιατι μονο σε single βρισκω σε μπλε
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, γιατί ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω.

 

Δεν ήξερα ότι στην Ελλάδα η αντιπροσωπεία το χειρίζεται έτσι, μόνο μια φορά έχω πάρει συσκευή samsung (ένα tablet), είχα κάνει trip το KNOX, αλλά δεν είχε τύχει να χαλάσει οπότε να δω την κατάληξη.

 

Αλλά αποκλείεται να σκάσω 800 ευρώ για να πάρω συσκευή όπου ο κατασκευαστής με εξαναγκάζει να χρησιμοποιήσω συγκεκριμένο λογισμικό. Το θεωρώ μεγάλο νταβατζιλίκι.

 

Και όλοι γνωρίζουμε ότι οι βλάβες δεν προκαλούνται από το λογισμικό αλλά από αστοχία του υλικού, ειδικά όταν έχουν κακό quality control. Εκτός αν μόνο της Samsung χαλάνε από το λογισμικό, ενώ άλλων κατασκευαστών όπως η LG και HTC που χρησιμοποιεί η Google, δεν χαλάνε.

 

Οι όροι της εγγύησης που αναφέρουν το ότι δεν καλύπτεσαι αν έχει γίνει trip το KNOX, σύμφωνα με τη νομολογία και τους κανονισμούς της ΕΕ, είναι καταχρηστικοί και ουδεμία σημασία έχει αν έχεις συμφωνήσει. Οι κανονισμοί της ΕΕ δέχονται ότι δεν είναι το λογισμικό που προκαλεί βλάβες, και μόνο αν ο κατασκευαστής μπορέσει να το αποδείξει μπορεί να το επικαλεστεί (και φυσικά δεν μπορεί να αποδείξει κάτι που δεν υπάρχει). Και όταν μια ξένη εταιρία πουλάει προϊόντα εντός της ΕΕ, είναι υποχρεωμένη να συμμορφώνεται με τους νόμους της ΕΕ.

 

Αν εγώ και εσύ υπογράψουμε μια σύμβαση ότι αν το τηλέφωνο σου χαλάσει, εγώ θα σου πάρω το σπίτι, δεν σημαίνει ότι μπορώ να στο πάρω, ακόμα και αν έχεις υπογράψει τη σύμβαση, καθώς ο όρος θεωρείται καταχρηστικός και προσβάλλεται εύκολα σε οποιοδήποτε δικαστήριο. Αλλά η Samsung προφανώς γνωρίζει ότι κανείς δεν θα βάλει δικηγόρο για να διεκδικήσει π.χ. €300 και για αυτό διατηρεί τον όρο. Οι αρμόδιες αρχές που μίλησες, τι σου είπαν? Μίλησες με τον συνήγορο του καταναλωτή ή κάποια άλλη ανάλογη υπηρεσία ?

 

Σχετικά με τα οφέλη του ρουτ, ναι τα βασικά είναι το μπλοκάρισμα των διαφημίσεων και η δυνατότητα πλήρους backup με το Titanium, αλλά δεν είναι μόνο αυτά. Και δεν είμαι σίγουρος ότι και αυτά μπορείς να τα κάνεις πλήρως με το Google Backup και το Samsung Backup. Με το Google Backup, σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις πλήρως, γιατί δεν σώζουν όλες οι εφαρμογές τις ρυθμίσεις τους και τα data τους. Κοιτάζω για παράδειγμα στο https://drive.google.com/drive/u/0/backups και βλέπω ότι υπάρχει backup ρυθμίσεων για 100 εφαρμογές ενώ εγώ έχω 250. H Google προσφέρει στους developers το σχετικό API για αποθήκευση δεδομένων και ρυθμίσεων ώστε να είναι απλή η επαναφορά, αλλά απ' ότι φαίνεται οι περισσότεροι developers δεν το χρησιμοποιούν.

 

Επίσης το Titanium σώζει τα πάντα (Bluetooth pairings, Call log, SMS log, Alarms, Data usage policy and stats, Wi-Fi passwords και λοιπές ρυθμίσεις) και είναι πολύ εύκολο αν τυχόν η συσκευή σου σπάσει/την χάσεις/στην κλέψουν να επανέλθεις 100% στην κατάσταση που ήσουν σε μισή ώρα (login, εγκατάσταση titanium, επαναφορά όλων των apps και ρυθμίσεων από Google Drive). Επίσης είναι σημαντικό να μπορείς να επαναφέρεις τα second way authenticators και τις τραπεζικές εφαρμογές αυτούσια με τα δεδομένα τους καθώς είναι μεγάλη μανούρα να τα ξανασετάρεις όλα από την αρχή. Και πριν τις επαναφέρεις, καλό είναι να επαναφέρεις με Device ID Changer και το android id που είχες για να μην θεωρούν ορισμένες εφαρμογές ότι βρίσκονται σε άλλη συσκευή. Το Samsung Backup δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι.

 

Αλλά δεν είναι μόνο το backup για το οποίο χρειάζεται το root. Μπορεί για τους περισσότερους χρήστες να μην χρειάζεται να προσθέσουν τίποτα σε μια συσκευή (και εδώ που τα λέμε οι απλοί χρήστες έτσι κι αλλιώς καλύπτονται πλήρως από μια συσκευή μέχρι €200-€300), αλλά κάποιος πιο προχωρημένος χρήστης μπορεί να θέλει περισσότερα χαρακτηριστικά ή παραμετροποίηση που προσφέρει μια custom rom ή άλλα σκέτα mods μέσω Xposed ή η πρόσβαση σε root files. Ή αν πάει ένα βήμα παραπέρα, να ρυθμίζει διάφορες παραμέτρους του kernel.

 

Ένα άλλο όφελος του ρουτ, ιδιαίτερα χρήσιμο στην περίπτωση της Samsung που έχει ένα σωρό bloatware/crapware, είναι η δυνατότητα να "παγώνεις" ή να απεγκαθιστάς τελείως τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς.

 

Αλλά τελικά, σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις για την αντιπροσωπεία, μακριά από Samsung ...

 

Έχεις δίκιο σχεδόν σε όλα. Όμως όταν συμφωνείς με τους όρους είναι δύσκολα τα πράγματα. Γι αυτό υπάρχει και το γνωστό ρητό "την υπογραφή και την...... δεν την βάζεις όπου να 'ναι"..... :lol:

Κατά τα άλλα, υπάρχει τρόπος να παγώσεις οποιαδήποτε εφαρμογή της συσκευής και χωρίς root.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου, γιατί ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω.

 

Δεν ήξερα ότι στην Ελλάδα η αντιπροσωπεία το χειρίζεται έτσι, μόνο μια φορά έχω πάρει συσκευή samsung (ένα tablet), είχα κάνει trip το KNOX, αλλά δεν είχε τύχει να χαλάσει οπότε να δω την κατάληξη.

 

Αλλά αποκλείεται να σκάσω 800 ευρώ για να πάρω συσκευή όπου ο κατασκευαστής με εξαναγκάζει να χρησιμοποιήσω συγκεκριμένο λογισμικό. Το θεωρώ μεγάλο νταβατζιλίκι.

 

Και όλοι γνωρίζουμε ότι οι βλάβες δεν προκαλούνται από το λογισμικό αλλά από αστοχία του υλικού, ειδικά όταν έχουν κακό quality control. Εκτός αν μόνο της Samsung χαλάνε από το λογισμικό, ενώ άλλων κατασκευαστών όπως η LG και HTC που χρησιμοποιεί η Google, δεν χαλάνε.

 

Οι όροι της εγγύησης που αναφέρουν το ότι δεν καλύπτεσαι αν έχει γίνει trip το KNOX, σύμφωνα με τη νομολογία και τους κανονισμούς της ΕΕ, είναι καταχρηστικοί και ουδεμία σημασία έχει αν έχεις συμφωνήσει. Οι κανονισμοί της ΕΕ δέχονται ότι δεν είναι το λογισμικό που προκαλεί βλάβες, και μόνο αν ο κατασκευαστής μπορέσει να το αποδείξει μπορεί να το επικαλεστεί (και φυσικά δεν μπορεί να αποδείξει κάτι που δεν υπάρχει). Και όταν μια ξένη εταιρία πουλάει προϊόντα εντός της ΕΕ, είναι υποχρεωμένη να συμμορφώνεται με τους νόμους της ΕΕ.

 

Αν εγώ και εσύ υπογράψουμε μια σύμβαση ότι αν το τηλέφωνο σου χαλάσει, εγώ θα σου πάρω το σπίτι, δεν σημαίνει ότι μπορώ να στο πάρω, ακόμα και αν έχεις υπογράψει τη σύμβαση, καθώς ο όρος θεωρείται καταχρηστικός και προσβάλλεται εύκολα σε οποιοδήποτε δικαστήριο. Αλλά η Samsung προφανώς γνωρίζει ότι κανείς δεν θα βάλει δικηγόρο για να διεκδικήσει π.χ. €300 και για αυτό διατηρεί τον όρο. Οι αρμόδιες αρχές που μίλησες, τι σου είπαν? Μίλησες με τον συνήγορο του καταναλωτή ή κάποια άλλη ανάλογη υπηρεσία ?

 

Σχετικά με τα οφέλη του ρουτ, ναι τα βασικά είναι το μπλοκάρισμα των διαφημίσεων και η δυνατότητα πλήρους backup με το Titanium, αλλά δεν είναι μόνο αυτά. Και δεν είμαι σίγουρος ότι και αυτά μπορείς να τα κάνεις πλήρως με το Google Backup και το Samsung Backup. Με το Google Backup, σίγουρα δεν μπορείς να το κάνεις πλήρως, γιατί δεν σώζουν όλες οι εφαρμογές τις ρυθμίσεις τους και τα data τους. Κοιτάζω για παράδειγμα στο https://drive.google.com/drive/u/0/backups και βλέπω ότι υπάρχει backup ρυθμίσεων για 100 εφαρμογές ενώ εγώ έχω 250. H Google προσφέρει στους developers το σχετικό API για αποθήκευση δεδομένων και ρυθμίσεων ώστε να είναι απλή η επαναφορά, αλλά απ' ότι φαίνεται οι περισσότεροι developers δεν το χρησιμοποιούν.

 

Επίσης το Titanium σώζει τα πάντα (Bluetooth pairings, Call log, SMS log, Alarms, Data usage policy and stats, Wi-Fi passwords και λοιπές ρυθμίσεις) και είναι πολύ εύκολο αν τυχόν η συσκευή σου σπάσει/την χάσεις/στην κλέψουν να επανέλθεις 100% στην κατάσταση που ήσουν σε μισή ώρα (login, εγκατάσταση titanium, επαναφορά όλων των apps και ρυθμίσεων από Google Drive). Επίσης είναι σημαντικό να μπορείς να επαναφέρεις τα second way authenticators και τις τραπεζικές εφαρμογές αυτούσια με τα δεδομένα τους καθώς είναι μεγάλη μανούρα να τα ξανασετάρεις όλα από την αρχή. Και πριν τις επαναφέρεις, καλό είναι να επαναφέρεις με Device ID Changer και το android id που είχες για να μην θεωρούν ορισμένες εφαρμογές ότι βρίσκονται σε άλλη συσκευή. Το Samsung Backup δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό είναι.

 

Αλλά δεν είναι μόνο το backup για το οποίο χρειάζεται το root. Μπορεί για τους περισσότερους χρήστες να μην χρειάζεται να προσθέσουν τίποτα σε μια συσκευή (και εδώ που τα λέμε οι απλοί χρήστες έτσι κι αλλιώς καλύπτονται πλήρως από μια συσκευή μέχρι €200-€300), αλλά κάποιος πιο προχωρημένος χρήστης μπορεί να θέλει περισσότερα χαρακτηριστικά ή παραμετροποίηση που προσφέρει μια custom rom ή άλλα σκέτα mods μέσω Xposed ή η πρόσβαση σε root files. Ή αν πάει ένα βήμα παραπέρα, να ρυθμίζει διάφορες παραμέτρους του kernel.

 

Ένα άλλο όφελος του ρουτ, ιδιαίτερα χρήσιμο στην περίπτωση της Samsung που έχει ένα σωρό bloatware/crapware, είναι η δυνατότητα να "παγώνεις" ή να απεγκαθιστάς τελείως τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιείς.

 

Αλλά τελικά, σύμφωνα με αυτά που περιγράφεις για την αντιπροσωπεία, μακριά από Samsung ...

 

Δηλαδή με overclock δεν καίγεται η συσκευή ? Το overclock δε γίνεται με root?

Επίσης από την στιγμή που αγοράζεις ένα προϊόν οφείλεις να αποδεχτεις και τις προδιαγραφές και προϋποθέσεις που θέτει, δε σε υποχρεώνει να πάρεις με το ζόρι το προϊόν αυτό κανείς.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

...

Κατά τα άλλα, υπάρχει τρόπος να παγώσεις οποιαδήποτε εφαρμογή της συσκευής και χωρίς root.

 

Με κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις ή κάποια εφαρμογή που δεν απαιτεί ρουτ ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή με overclock δεν καίγεται η συσκευή ? Το overclock δε γίνεται με root?

...

 

Όχι, δεν νομίζω ότι καίγεται, απλά κάνεις ασταθές το σύστημα, και θα κάνει μόνο του επανεκκινήσεις σε άσχετες στιγμές

 

 

Επίσης από την στιγμή που αγοράζεις ένα προϊόν οφείλεις να αποδεχτεις και τις προδιαγραφές και προϋποθέσεις που θέτει, δε σε υποχρεώνει να πάρεις με το ζόρι το προϊόν αυτό κανείς.

 

Μάλλον το ακριβώς ανάποδο ισχύει.

Αυτός που διαθέτει το προϊόν σε μια χώρα οφείλει να αποδεχτεί τις απαιτήσεις ελαχίστων προδιαγραφών και τις προϋποθέσεις που έχει θέσει η χώρα στην οποία το διαθέτει, δηλαδή στην ουσία αυτά που έχεις θέσει εσύ μέσω της κοινοβουλευτικής διαδικασίας.

Αλίμονο αν ο καθένας πούλαγε ότι ήθελε αυτός χωρίς να σέβεται τους κανόνες και τους νόμους ...

Link to comment
Share on other sites

Με κάποια επιλογή στις ρυθμίσεις ή κάποια εφαρμογή που δεν απαιτεί ρουτ ?

 

Το δεύτερο.

Είναι η παρακάτω.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kunkunsoft.packagedisabler

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή με overclock δεν καίγεται η συσκευή ? Το overclock δε γίνεται με root?

Επίσης από την στιγμή που αγοράζεις ένα προϊόν οφείλεις να αποδεχτεις και τις προδιαγραφές και προϋποθέσεις που θέτει, δε σε υποχρεώνει να πάρεις με το ζόρι το προϊόν αυτό κανείς.

 

Γνώμη μου είναι πως θα έπρεπε η samsung (και η κάθε samsung) να αποδείξει ότι τη ζημιά τη προξένησε το root και μετά να βγει εκτός εγγύησης. Αν στο pc μου βγάλω τα Windows και βάλω Linux πρέπει να βγω από την εγγύηση?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο.

Είναι η παρακάτω.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kunkunsoft.packagedisabler

 

ωραίο φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, άμα το κάψεις πως θα το αποδείξει ? Δεν είναι φιλανθρωπικα ιδρύματα οι εταιρείες. Έρχεστε σε όλων τη θέση εκτός από της εταιρείας. Εσείς αν πουλάτε κάτι και επειδή κάποιος διέλυσε το προϊόν σας, σας ζητάει τα ρέστα και δεν μπορείτε να αποδείξετε ότι φταίει αυτός, θα έπρεπε να τον καλύψετε? Δε νομίζω φίλοι μου ότι θα σας άρεσε.

 

Όσο για το root, σίγουρα με o/c το καις. Είναι εύκολο να κάνεις ότι θες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο.

Είναι η παρακάτω.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.kunkunsoft.packagedisabler

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Γνώμη μου είναι πως θα έπρεπε η samsung (και η κάθε samsung) να αποδείξει ότι τη ζημιά τη προξένησε το root και μετά να βγει εκτός εγγύησης. Αν στο pc μου βγάλω τα Windows και βάλω Linux πρέπει να βγω από την εγγύηση?

Αυτή ή εφαρμογή κάνει απλά freeze ή/και uninstall;

 

Sent from my Galaxy Note 8

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ή εφαρμογή κάνει απλά freeze ή/και uninstall;

 

Sent from my Galaxy Note 8

 

Μόνο freeze.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παίδες, άμα το κάψεις πως θα το αποδείξει ? Δεν είναι φιλανθρωπικα ιδρύματα οι εταιρείες. Έρχεστε σε όλων τη θέση εκτός από της εταιρείας. Εσείς αν πουλάτε κάτι και επειδή κάποιος διέλυσε το προϊόν σας, σας ζητάει τα ρέστα και δεν μπορείτε να αποδείξετε ότι φταίει αυτός, θα έπρεπε να τον καλύψετε? Δε νομίζω φίλοι μου ότι θα σας άρεσε.

 

Όσο για το root, σίγουρα με o/c το καις. Είναι εύκολο να κάνεις ότι θες.

 

Νίκο, δεν ξεκινάς από σωστή βάση. Ο κατασκευαστής μου δίνει εγγύηση (ουσιαστικά μου την έχει "χώσει" στην τιμή). Αν χαλάσει οτιδήποτε πρέπει να μου το επισκευάσει εκτός κι αν αυτός διαπιστώσει και αποδείξει ότι ευθύνομαι εγώ (πχ σπασμένη οθόνη, σημάδια από τούμπες κλπ). Δεν θα αποδείξω εγώ και ο κάθε καταναλωτής ότι το pixel δεν το έκαψα εγώ, ότι την πλακέτα δεν την χάλασα εγώ (μου έτυχε και σκέφτομαι πως θα έπρεπε να αποδείξω ότι δεν φταίω....) κλπ.

Εγώ έχω στα χέρια μου την εγγύηση. Αυτός (ο κατασκευαστής) θα πρέπει να αποδείξει γιατί δεν ισχύει (όταν δεν ισχύει).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόνο freeze.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Νίκο, δεν ξεκινάς από σωστή βάση. Ο κατασκευαστής μου δίνει εγγύηση (ουσιαστικά μου την έχει "χώσει" στην τιμή). Αν χαλάσει οτιδήποτε πρέπει να μου το επισκευάσει εκτός κι αν αυτός διαπιστώσει και αποδείξει ότι ευθύνομαι εγώ (πχ σπασμένη οθόνη, σημάδια από τούμπες κλπ). Δεν θα αποδείξω εγώ και ο κάθε καταναλωτής ότι το pixel δεν το έκαψα εγώ, ότι την πλακέτα δεν την χάλασα εγώ (μου έτυχε και σκέφτομαι πως θα έπρεπε να αποδείξω ότι δεν φταίω....) κλπ.

Εγώ έχω στα χέρια μου την εγγύηση. Αυτός (ο κατασκευαστής) θα πρέπει να αποδείξει γιατί δεν ισχύει (όταν δεν ισχύει).

Αφού κανει μόνο freeze τότε γιατί να το βάλει κάποιος απο την στιγμη που το λογισμικό σου παρέχει τη δυνατότητα για απενεργοποίηση των εφαρμογών μέσα από τις ρυθμίσεις;

 

Sent from my Galaxy Note 8

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζει κανεις???

 

Note8 μπλέ, μόνο μονόκαρτο σε ευρωπαικό. Με εγγύηση ευρωπαική/ελληνική φυσικά.

Δίκαρτο μπλέ μόνο ασιατικό στα 128 ή 256gb χώρις εγγύηση στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού κανει μόνο freeze τότε γιατί να το βάλει κάποιος απο την στιγμη που το λογισμικό σου παρέχει τη δυνατότητα για απενεργοποίηση των εφαρμογών μέσα από τις ρυθμίσεις;

 

Sent from my Galaxy Note 8

 

Έχω την εντύπωση πως εκεί το "πάγωμα" δεν είναι μόνιμο. Πχ μετά από μια επανεκκίνηση επανέρχεται η εφαρμογή.

Μπορεί να κάνω κάτι λάθος.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως εκεί το "πάγωμα" δεν είναι μόνιμο. Πχ μετά από μια επανεκκίνηση επανέρχεται η εφαρμογή.

Μπορεί να κάνω κάτι λάθος.

Όχι δεν επανέρχεται μετά από reboot. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως η εφαρμογή να σου δινει την δυνατότητα να κάνεις freeze σε ΟΛΕΣ τις εφαρμογές κατι που δεν επιτρέπει by default το λογισμικό καθώς ορισμένες εφαρμογές δεν σε αφήνει να τις απενεργοποιήσεις.

 

Sent from my Galaxy Note 8

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν επανέρχεται μετά από reboot. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως η εφαρμογή να σου δινει την δυνατότητα να κάνεις freeze σε ΟΛΕΣ τις εφαρμογές κατι που δεν επιτρέπει by default το λογισμικό καθώς ορισμένες εφαρμογές δεν σε αφήνει να τις απενεργοποιήσεις.

 

Sent from my Galaxy Note 8

 

Σωστός. Τώρα το θυμήθηκα κι εγώ..... :)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν επανέρχεται μετά από reboot. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως η εφαρμογή να σου δινει την δυνατότητα να κάνεις freeze σε ΟΛΕΣ τις εφαρμογές κατι που δεν επιτρέπει by default το λογισμικό καθώς ορισμένες εφαρμογές δεν σε αφήνει να τις απενεργοποιήσεις.

 

Sent from my Galaxy Note 8

Κάπως έτσι είναι, ναι! Στο Galaxy S7 edge που την είχα, μπορούσα να παγώσω εφαρμογές που το σύστημα δε μου άφηνε να απενεργοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν επανέρχεται μετά από reboot. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως η εφαρμογή να σου δινει την δυνατότητα να κάνεις freeze σε ΟΛΕΣ τις εφαρμογές κατι που δεν επιτρέπει by default το λογισμικό καθώς ορισμένες εφαρμογές δεν σε αφήνει να τις απενεργοποιήσεις.

 

Sent from my Galaxy Note 8

 

Αυτό που λες ισχύει. Από τις ρυθμίσεις δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις όλες τις εφαρμογές. Με την εφαρμογή αυτήν (και το Titanium), τις παγώνεις και είναι σαν να μην υπάρχουν (δεν φαίνονται στις διαθέσιμες εφαρμογές, δεν κάνουν αναβάθμιση). Και όποτε θες τις ξεπαγώνεις.

 

Για να μπορείς να τις απεγκαταστήσεις τελείως, χρειάζεται ρουτ. Αλλά το πάγωμα έχει το ίδιο αποτέλεσμα στην ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα την κατέβασα και μπορείς να κάνεις παντού freeze. Έχει κάποιος από εσάς κάποια λίστα με τα apps που μπορούμε να freezαρουμε δίχως παρενέργειες;

 

Sent from my Galaxy Note 8

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μη λεμε οτι θελουμε boys.Απο την στιγμη που ενας χρηστης παρεμβαινει στο λειτουργικο συστημα κανοντας ρουτ και με ενα απλο apk ενα πχ. root-explorer κοβει ραβει τα αρχεια συστηματος του λειτουργικου με πιθανοτητα να καταστρεψει τα παντα επισης να κανει πχ oc και να το καψει δεν φερει ευθυνη η εταιρια αλλα ο κατοχος για την καταστροφη της συσκευης.Δεν ειναι παιχνιδι η συσκευη.Παιχνιδι ειναι το game που θα κατεβασει ενας κατοχος απο το play.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το χάνουμε λίγο το θέμα.

 

Παρόλο που δεν μας συμφέρει, γιατί κι εγώ ήθελα root κι έκανα όλες τις συσκευές παλιότερα για να έχω τον πλήρη έλεγχο, είναι ΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ ο κατασκευαστής από τη στιγμή που έχει θέσει αυτούς τους όρους να ακυρώνει και την εγγύηση.

 

Και δεν νομίζω ότι το κάνει μόνο η samsung αυτό αλλά οι περισσότερες εταιρείες πλέον. Όταν τους πας τη συσκευή σου επειδή χάλασε και δουν ότι έχεις τη rom του μαστρομητσου, νομίζεις ότι θα στο περάσουν στη εγγύηση? Δε νομίζω Τάκη. Απλώς στις περισσότερες συσκευές δεν υπάρχει ο knox (ο οποίος μάλιστα δεν παρακάμπτεται γιατί είναι μηχανικός) για να γράψει οπότε εσυ το επαναφέρεις στην αρχική του κατάσταση πριν το πας στο service και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

 

Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι κάθε παρέμβαση στο λογισμικό από οποιονδήποτε θα μπορούσε να κάνει ζημιά στη συσκευή. Αν η rom που κατέβασες από τον γουαναμπι ντεβελοπεροχακερα (με δικιά σου ευθύνη παντα) εχει πειραγμενο και τεζαρισμενο σε overclock κτλ kernel και μετά από κάνα μήνα η συσκευή τα τινάξει ποιος θα φταίει?

 

Με το ίδιο σκεπτικό λοιπόν εγώ που είμαι η fiat και σου πουλάω το 500αρακι με 80 άλογα, Εσύ πας την άλλη μέρα το κάνεις 250, κάνεις το μοτέρ ρύζι και μετά έρχεσαι και μου ζητας την εγγύηση 5τιας για τα μηχανικά μέρη. Έτσι επειδή είσαι μάγκας. Για πες εγώ η fiat θα στο περάσω ή οχι?

 

Γιατί ναι μεν τα καλά και συμφέροντα αλλά μέχρι ενός σημείου πάντα. Γιατί σαν παθών και μαθων όπως είπα στον παραπάνω φίλο για τα 2 note4, στο πρώτο κυνηγησα το δίκιο μου με επιστολές σε 3 δημόσιες αρχές, στην ίδια τη samsung κλπ αλλά κατά βάθος ήξερα ότι εφόσον έχω αποδεχτεί κατά την αγορά τους συγκεκριμένους όρους, στην ουσία δεν έχω δίκιο. Και αφού έκανα ότι έκανα το αποδέχθηκα.

 

Και για να μην επαναλμβανομαστε, οι τελευταίες Samsung ναυαρχιδες μετά το S7 δεν θέλουν ούτε root ούτε custom roms. Δουλεύουν πολύ καλά, έχουν βελτιωθεί εκθετικά σε σχέση με παλιότερα, και ουτε debloat θέλουν ούτε titanium ούτε τίποτα. Μέσω google και Samsung cloud όλα επανέρχονται όπως πρέπει.

 

Ναι χάνεις και τα xposed με τα modulακια του, χάνεις και το adaway και το youtubeadaway κλπ κλπ, όμως τελικά καλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρι.

 

Και όποιος θέλει τετοια, ας ψαχτει λίγο για όλα υπάρχουν λύσεις. Πχ ας δώσω μερικες: adskip, ogyoutube, adhell(σε αναμονη), blokada κλπ

 

 

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Edited by vamvakoulas
Link to comment
Share on other sites

Οτι με το ροοτ μπορεις να προκαλεσεις ζημια σε μια συσκευή είναι βεβαιο όσο και αν δεν μας αρέσει.. Στo Galaxy s2, ειχα ρυθμιση να δουλευει πολυ ψηλα οταν φορτιζα και δουλευα παράλληλα, για να παει σφαιρα.. Αποτελεσμα: απο τη θερμοκρασία ψιλοχαλασε η οθονη..

Μπορώ να αναφερω και αλλα παραδείγματα αλλα δεν εχει νοημα. Οσο και αν δεν μας αρεσει, η πολιτική της σαμσουνγκ, αμα κάνεις ροοτ, χανεις την εγγυηση ειναι σωστή.

Το γράφει αυτο κάποιος που στις τελευταίες 10 συσκευές οι 7 ηταν σαμσουνγκ με ροοτ από την 1η ωρα..

Και νοτε 8 εναν θα πάρω, το ιδιο ακριβώς θα γίνει. Ο πολυ απαιτητικος χρηστης που ασχολείται με συγκεκριμένα πράγματα, δεν το γλυτωνει το ροοτ οτι και να γραφετε μερικοι..

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία παράγραφο μας τα χαλάς. Κι εγώ όλα τα είχα root πλην του S7edge κ του Note8, μέχρι και teclast τάμπλετ ρουταρα με κινεζικούς οδηγούς, αλλά όλα αυτά δε λένε τίποτα απολύτως.

 

Πλέον εκτός του ότι μένεις εκτός εγγύησης, επιμένω ότι ΔΕΝ υπάρχει πραγματικός λόγος για root στις τελευταίες ναυαρχιδες. Τους λόγους τους αναφέρω παραπάνω. Και το μόνο σίγουρο είναι ΔΕΝ κάνει ΠΙΟ ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΟ ένα χρήστη που rootαρει τη συσκευή του σε ΚΑΜΙΑ των περιπτώσεων.

 

Να μου πει κάποιος ότι θέλει να το κάνει έτσι για να περνάει την ωρα του να πειρατιζεται να αλλάζει τις rom και για χόμπυ να το καταλάβω. Αλλά ΟΧΙ, αυτο δεν κάνει πιο απαιτητικο ενα χρηστη πλεον. Δεν υπολειπεται καπου η συσκευη και λυσεις υπαρχουν για ολα σχεδον, χωρις να χαραμισεις την εγγυηση. Μιλαμε για 1000 ευρω συσκευη κι οχι για leagoo των 100 ευρω.

 

Οπότε ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω.

 

 

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 8 μου

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 8

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...