Jump to content

[CAR] Αντιηλιακές Μεμβράνες


Dr_Michael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γι' αυτο ακριβως ρωταω,να εχω εναν προυπολογισμο κατα νου αν δεν θελω να υπογραψω μια κληση.

 

Αν δεν έχεις δικηγόρο δικό σου, υπολόγιζε τα έξοδα παράστασης στη δίκη, δικηγορική αμοιβή, δικαστικά παράβολα κλπ. Εν ολίγοις περισσότερα... αλλά με την ελπίδα δικαίωσης αν όντως έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 556
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Βάζεις Alu light που είναι λίγο πιο ανοιχτές απο τις Τitanium που έχεις στο αμάξι σου και κατά 90% δε σε σταματάει κανένας. Στο υπόλοιπο 10% όταν δεις μπλόκο κατεβάζεις λίγο το τζάμι του οδηγού για να τους βλέπεις και περνάς...

 

Ποτέ δε με έχει ενοχλήσει αστυνομικός για τα φιμέ μου πάντως...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις Alu light που είναι λίγο πιο ανοιχτές απο τις Τitanium που έχεις στο αμάξι σου και κατά 90% δε σε σταματάει κανένας. Στο υπόλοιπο 10% όταν δεις μπλόκο κατεβάζεις λίγο το τζάμι του οδηγού για να τους βλέπεις και περνάς...

 

Ποτέ δε με έχει ενοχλήσει αστυνομικός για τα φιμέ μου πάντως...

 

Κάθε εταιρία ονομάζει διαφορετικά τις διαβαθμίσεις του φυμέ. Η δική μου είναι η μεσαία διαβάθμιση από τις 5.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζει για να τις βάλεις?

 

Είναι σαν να ρωτάς πόσο κοστίζει ένα αυτοκίνητο...

Έχει φθηνές και ακριβές φίλε μου.

Υπολόγιζε περίπου €200...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τις Llumar με 140 ευρώ πάντως...

 

Πάει και ανάλογα με το αμάξι. Πόσα και πόσο μεγάλα παράθυρα έχει...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Μυθε...

εχω αυτη τη στιγμη πανω στο γραφειο μου 150€ και μια σχεψη ηταν να βαλω τις μεμβρανες στην ιταλιδα μου!!!

Να τις βαλω η οχι?? Δεν μπορω να αποφασισω....

Link to comment
Share on other sites

Μυθε...

εχω αυτη τη στιγμη πανω στο γραφειο μου 150€ και μια σχεψη ηταν να βαλω τις μεμβρανες στην ιταλιδα μου!!!

Να τις βαλω η οχι?? Δεν μπορω να αποφασισω....

 

Αν τα 150 ευρώ τα έχεις για να τα διαθέσεις για το αμάξι σου, προτείνω να τα βάλεις στην άκρη για να την χαμηλώσεις πρώτα... ;) Προέχει αυτό και το αμάξι θα δείξει εντελώς διαφορετικό. Θα ομορφύνει και αν επιλέξεις σωστές αναρτήσεις θα προσφέρει στην οδηγική του συμπεριφορά σαφέστατα...

 

Αν παρόλα αυτά θεωρείς οτι είσαι ΟΚ και δεν θέλεις να περιμένεις, να πας να τις βάλεις, θα δείξει πολύ η Αλφιτσα σου... Ειδικά το καλοκαίρι που έρχεται θα γίνει πιο δροσερό το εσωτερικό... ;) Θα φαίνεσαι κάπως έτσι:

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9image_00050.jpg

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Mythozz ... Ο τύπος Titanium εχει διαπερατοτητα φωτός 37% και ο τύπος Alu Light 21%

(στοιχεια απο http://www.kin.gr). Αρα πιο σκούρος ο Alu Light.

 

Έχει βαλει κανείς σας Alu Light στο στο αυτοκινητο του? Το βράδυ δυσκολεύει στην οδηγηση? Σας σταματάνε για κλήσεις?

I don't mind coming to work, but that eight hour wait to go home is a bitch...
Link to comment
Share on other sites

Στο site τους γράφουν ότι...

Ο Κώδικας οδικής κυκλοφορίας αναφέρει στο άρθρο 81, παράγραφο 7 ότι ''τα διαφανή μέρη του αυτοκινήτου, επιβάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπο ώστε να είναι ορατός ο οδηγός και οι επιβαίνοντες''.

Η πλειοψηφία των μεμβρανών πληρούν το παραπάνω άρθρο. Το μαύρο σκούρο (Alu Light) υπό ορισμένες συνθήκες (π.χ. βράδυ σε σκοτεινό δρόμο) δεν πληρεί το παραπάνω άρθρο και υπάρχει το ενδεχόμενο επιβολής προστίμου (κλήση) από όργανο της τροχαίας.

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν θελει να σε γράψει ο μπάτσος θα σε γράψει ακόμα και για τρίγωνο η φαρμακείο!!!Γενικά τα φυμέ θεωρούνται παράνομα!!!Σχετικά με το αντιραντάρ που είδα ποιο πρίν θεωρούνται παράνομα όσα κάνουν παρεμβολές στα ραντάρ!Τωρα αν το δικό σου δέν κάνει παρεμβολές άντε να εξηγήσεις εσύ στον μπάτσο οτι σε προειδοποιεί μονο χωρίς να κάνει παρεμβολές στο ραντάρ του!!!
http://www.braker1.com/southclubs/banners/mg-roverclub.jpg
Link to comment
Share on other sites

Mythozz ... Ο τύπος Titanium εχει διαπερατοτητα φωτός 37% και ο τύπος Alu Light 21%

(στοιχεια απο http://www.kin.gr). Αρα πιο σκούρος ο Alu Light.

 

Έχει βαλει κανείς σας Alu Light στο στο αυτοκινητο του? Το βράδυ δυσκολεύει στην οδηγηση? Σας σταματάνε για κλήσεις?

 

Εχεις δίκιο. Λάθος... Alu Light πάντως έχει βάλει φίλος μου στο Rally του... Δεν τον έχουν σταματήσει εδώ ποτέ για τέτοιο πράγμα... Από μέσα βλέπεις μια χαρά το βράδυ... Από έξω όμως δε σε βλέπουν καθόλου... Είναι υπερβολικό κατά τη γνώμη μου, ειδικά για Αθήνα που τα μπλόκα είναι περισσότερα...

 

Το Titanium είναι μια κλίμακα πιο κάτω στη Llumar τουλάχιστον, το βράδυ και το απόγευμα είναι κατάμαυρα αφήνοντας όμως ένα αίσθημα ορατότητας στους απέξω, και ίσως και στους τροχαίους... ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω το νόμο και όντως αυτά λέει για τις μεμβράνες.

 

Ρωτάω από καθαρά πρακτική εμπειρία.... Εσείς τι τύπο μεμβράνης έχετε βάλει? Titanium? Alu Light? (αν είναι άλλος τύπος πείτε % διαπερατότητα φωτός)

 

Αν είναι ο αρκετά σκούρος (Alu Light)Το βράδυ σας δυσκολεύει στην οδηγηση? Σας σταματάνε για κλήσεις? Έιχατε πρόβλημα με ΚΤΕΟ?

I don't mind coming to work, but that eight hour wait to go home is a bitch...
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω πως εχουν βγαλει ενα ματσο αηδιες για να τα κονομανε οι σκ...μπατσοι και το κρατος!Ειχα παει ταξιδι την προηγουμενη βδομαδα και γυρισα χθες.Οταν πηγαινα στο δρομο συναντησα το πολυ δυο μπλοκα με ρανταρ και στον γυρισμο πανω απο 10!Μετα απο την αυξηση του ΦΠΑ και τωρα που το κρατος χρειαζεται χρημα για να στρωσει!Τελος παντων με σταματησαν στον γυρισμο και μου καναν ελεγχο για ολα!Οσον αφορα τα φιμε μου θα ετρωγα κληση αλλα την γλυτωσα εξαιτιας ενος χαρτιου που εχω παντα μαζι μου!Οταν εβαλα τα φιμε μου μου το εδωσε το παλικαρι που μου τα εβαλε και ειναι ο νομος που αφορα τα φιμε σε φωτοτυπια.Επισης μου εδωσε και μια βεβαιωση πως ειμαι μεσα απο το οριο με την υπογραφη του!Ενταξει δεν λεω,Αυτο αμα πεσεις σε βλακα μπατσο δεν πιανει αλλα εμενα με γλυτωσε αυτη τη φορα!

Καλο ειναι αμα βλεπετε μπλοκο μπροστα σας ειδικα το βραδυ να κατεβαζετε τα παραθυρα για να φωτιζει το αμαξι περισσοτερο στο εσωτερικο του.Το βραδυ καλο ειναι να αναβετε και το φωτακι της πλαφονιερας αν δειτε μπατσους μπροστα σας!Απο κει και περα αρχιστε να προσευχεστε να μην σας σταματησουν!(οπως και γω,χεχε!)

Ado racing team

...for these ten seconds or less,I'm free...

Link to comment
Share on other sites

Έχει βαλει κανείς σας Alu Light στο στο αυτοκινητο του? Το βράδυ δυσκολεύει στην οδηγηση? Σας σταματάνε για κλήσεις?

 

 

Η Alu Light είναι η πιο σκούρα της Llumar. Υπήρχε και η Alu Dark αλλά μάλλον με αυτή θα σε είχαν ταράξει στα πρόστιμα!

Εγώ φοράω τις Alu Light εδώ και 6-7 μήνες περίπου και ποτέ δεν μ'εχουν σταματήσει για τις μεμβράνες.

 

Τώρα όσον αφορά την οδήγηση στη νύχτα δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα. Ισως στο παρκάρισμα το βράδυ σε δρόμο με κακό φωτισμό να χρειαστεί να κατεβάσεις το παράθυρο για να βλέπεις καλύτερα.

 

 

Υ.Γ. Στην υπογραφή μου η φωτογραφία είναι με τις μεμβράνες.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Στο site τους γράφουν ότι...

Ο Κώδικας οδικής κυκλοφορίας αναφέρει στο άρθρο 81, παράγραφο 7 ότι ''τα διαφανή μέρη του αυτοκινήτου, επιβάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπο ώστε να είναι ορατός ο οδηγός και οι επιβαίνοντες''.

 

Μου δίνεις το link σε παρακαλώ;

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνεις το link σε παρακαλώ;

 

 

http://www.kin.gr/new_pages/Texnikes_epexigiseis.html ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα.

 

Επαναφέρω το thread αφού πριν λίγες μέρες άρπαξα μια 33ευρη κλήση για χρήση αντιηλιακών μεμβρανών. Μια ένα πρόχειρο search στο Google η σελίδα αυτή του forum ήταν από τις λίγες ελληνικές που βγήκαν γιαυτό και δημοσιεύω αυτά που θέλω να τονίσω εδώ.

 

Το προηγούμενο καλοκαίρι στο μαύρο Nissan Sunny (N14) που έχω, έβαλα στα πλαϊνά παράθυρα το σκούρο της 3Μ όπως και στο πίσω τζάμι. Τόσο καιρό δεν είχα πρόβλημα με την αστυνομία εκτός από έναν έλεγχο (όχι τροχαίας) που είχε αποφέρει απλά συστάσεις ότι οι μεμβράνες απαγορεύονται.

 

Πριν 2-3 μέρες όμως άρπαξα την κλήση μου, έλα όμως που είμαι λίγο ψείρας όταν βγάζω λεφτά από την τσέπη οπότε είπα να το ψάξω.

 

Τα αποτελέσματα της μικρής μου έρευνας είναι τα εξης.

Υπάρχουν 2 άρθρα του ΚΟΚ με 3 παραγράφους που έχουν σχέση με τις αντιηλιακές μεμβράνες.

 

Το άρθρο 81. Παρ. 7 που αναφέρει:

Τα διαφανή μέρη των αυτοκινήτων οχημάτων και των ρυμουλκομένων, τα οποία αποτελούν τμήμα του αμαξώματος αυτών, περιλαμβανομένου και του ανεμοθώρακα ως και οποιουδήποτε εσωτερικού χωρίσματος, επιβάλλεται να είναι κατασκευασμένα κατά τρόπον ώστε αφ’ ενός μεν σε περίπτωση θραύσης τους ο κίνδυνος τραυματισμού προσώπων να μειώνεται στο ελάχιστο, αφ’ ετέρου δε να είναι ορατός τόσο ο οδηγός όσο και οι επιβαίνοντες αυτού. Ειδικότερα τα διαφανή μέρη του ανεμοθώρακα πρέπει να είναι κατασκευασμένα από τέτοια ύλη ώστε

α) Η διαφάνεια του ανεμοθώρακα να μην ελαττώνεται με την πάροδο του χρόνου

β) Να μην παραμορφώνουν τις εικόνες των αντικειμέων που φαίνονται διαμέσου του ανεμοθώρακα

γ) σε περίπτωση θραύσης τους, ο οδηγός να έχει ικανή καθαρή θέα της οδού.

 

81. παρ.8. ….. και απαγορεύεται η τοποθέτηση ή ανάρτηση μπροστά ή πίσω από τον ανεμοθώρακα, ως και η επικόλληση σε αυτόν αντικειμένων που περιορίζουν την ικανότητα του οδηγού.

και

Αρθ. 82 παρ.3 “Το μηχανοκίνητο όχημα πρέπει να είναι κατασκευασμένο κατά τρόπον ώστε το πεδίο ορατότητας του οδηγού, μπροστά, δεξιά και αριστερά αυτού, να είναι αρκετό για να είναι δυνατή η ασφαλής οδήγηση”

 

Με λίγα λόγια λοιπόν το 81.7 μας λέει ότι ο οδηγός και οι επιβάτες πρέπει να φαίνονται, το 81.8 μας λέει ότι απαγορεύεται γενικά κάθε επέμβαση στον ανεμοθώρακα (άρα και τις μεμβράνες – για αυτό και οι ασφαλιστικές εταιρείες πιάνονται μερικές φορές και δεν αποζημιώνουν σε περίπτωση ατυχήματος – εξού και η μη τοποθέτηση τους ακόμα και αν το ζητήσεις από την 3Μ τουλάχιστον) και το 82.3 μας λέει ότι δεν πρέπει να μειώνουμε την ορατότητα του αυτοκινήτου προς τις κατευθύνσεις μπροστά δεξια και αριστερά του οδηγού με οποιαδήποτε κατασκευή (άρα και τις μεμβράνες)

 

Άρα εκ των πραγμάτων δεν μπορούν στην Ελλαδίτσα να πουληθούν μεμβράνες. Η 3Μ, η Lummar, Foliatec κλπ, φυσικά αντέδρασαν και ζήτησαν εξηγήσεις από τις αρμόδιες αρχές. Διαβάζοντας από το σχετικό έγγραφο λοιπόν της Γεν. Διεύθ. Μεταφορών του Υπ. Μεταφορών και Επικοινωνιών, (ΑΠ 33965/1806) που εστάλη προς την EWFA (European Window Film Association) και άλλους ενδιαφερόμενους ως διευκρινιστική οδηγία συγκρατούμε τα εξής.

 

Όντως βάση του αρθ.81 ο οδηγός πρέπει να είναι ορατός αλλά ο ΚΟΚ δεν ορίζει σαφείς τεχνικές προδιαγραφές όμως κάτι τέτοιο ρυθμίζεται με την οδηγία 92/22/ΕΟΚ η οποία αναφέρει ότι κάθε αμάξι πρέπει να τηρεί τις προδιαγραφές της οδηγίας του κανονισμού αρθ 43. Της ΟΕΕ/ΗΕ. Μεταξύ λοιπόν των προδιαγραφών ορίζονται επ’ ακριβώς οι ελάχιστες προδιαγραφές των υαλοπινάκων σε ότι αφορά τον συντελεστή (ποσοστό) μετάδοσης του φωτός ως εξής: (ελάχιστη διαπερατότητα δηλαδή)

75% οι ανεμοθώρακες

70% για τα παράθυρα εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού

70% για τα πίσω παράθυρα, εκτός αν έχει δύο πλευρικούς καθρέπτες, οπότε και δεν ορίζεται.

…..

Αναφέρεται ακόμα παρακάτω:

Συνεπώς η κείμενη νομοθεσία δεν επιτρέπει την επικόλληση αντιηλιακής μεμβράνης στον ανεμοθώρακα των οχημάτων ή στα δύο παράθυρα εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού, εκτός αν το σύστημα υαλοπίνακας-μεμβράνη πληροί τις απαιτήσεις της Οδηγίας ή του αντίστοιχου Κανονισμού ΟΕΕ/ΗΕ. Στην περίπτωση των παραθύρων που δεν επιρρεάζουν την οπτική ικανότητα του οδηγού (πίσω παράθυρα για οχήματα με δύο πλευρικούς καθρέπτες) δεν υφίστανται απαιτήσεις για την μετάδοση του φωτός, αλλά και πάλι είναι αναγκαίο να πληρούνται άλλες τεχνικές προδιαγραφές από τις προαναφερόμενες ανωτέρω.

 

ΕΓΩ τι καταλαβαίνω? Ότι αν μπορείς να αποδείξεις ότι η μεμβράνη σου επιτρέπει την κατά 70% διαπερατότητα είσαι νόμιμος. Αν φυσικά έχεις 2 πλευρικούς καθρέπτες δεν έχει κανένα όριο στην τοποθέτηση μεμβρανών στα πίσω τζάμια (και του πορτ-μπαγκάζ) Επίσης λογικά το όργανο της τάξεως από τη στιγμή που σε γράφει πρέπει να αναφέρει το ποσοστό που βρήκε στον έλεγχο διαπερατότητος που διενέργησε για να σε θεωρεί παράνομο. (ΤΡΙΧΕΣ. ΜΕ ΤΙ ΟΡΓΑΝΟ??? Είναι σαν να σε γράφει για αλκοόλ χωρίς να σου κάνει αλκοτέστ) Στο τέλος της οδηγίας αναφέρεται επίσης ότι θα γίνει σχετική ρύθμιση ώστε να επιτραπεί η χρήση τους σύμφωνα με συγκεκριμένες προδιαγραφές. (Άλλο ένα ατού σε τυχών διαπραγμάτευση με τους τσέους)

 

Στο άρθ. 82.3 πάλι όλα είναι σχετικά αφού δεν υπάρχει κανένα αντικειμενικό κριτήριο για το πώς η κατασκευή αφήνει αρκετή ορατότητα στον οδηγό ώστε να οδηγά με ασφάλεια.

 

Προσωπικά εγώ την έφαγα για το 82. οι περισσότεροι όμως από όσο ξέρω την τρώνε για το 81. Το πρόστιμο είναι το ίδιο 33 ευρά. Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ θα το πάω δικαστικά και όπου φτάσει. Στην ύστατη περίπτωση θα κοτσάρω μια μήνυση στην 3Μ που μου πούλησε και μου τοποθέτησε σε εξουσιοδότημένο της χώρο ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΥΛΙΚΟ. Ο υπεύθυνος τους σε φιλικότατο τόνο τόνισε ότι όσοι το πήγαν δικαστικά (100% δηλαδή) μέχρι τώρα δικαιώθηκαν.

 

Αυτά και συγνώμη για την πολυλογία μου, απλά ήθελα να ξεκαθαριστεί το θέμα μια και καλή για όσο περισσότερους Έλληνες μπορούσα.

 

Φιλικά, Μπάμπης

 

Babis1999@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

2 κλήσεις €33 μετράω μέχρι στιγμής. Από τα παραπάνω γραφόμενα του Μπάμπη, καταλαβαίνω ότι τελικά παράνομο είναι το ίδιο το κράτος και επομένως η μόνη ίσως δικαίωση είναι το δικαστήριο. Την επόμενη τυχόν κλήση, ΔΕΝ θα την υπογράψω._
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο μπέρδεμα με αυτό των αντι ραντάρ..απορώ γιατί δεν ξεκαθαρίζουν την νομοθεσία να τελειώνουμε.Ισχύει αυτό ή εκείνο,να ξέρουμε τι μας γίνεται.Αλλά τι λέω απο την στιγμή που έτσι μπορούμε και τα αρπάζουμε γιατί να αλλάξουμε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Αλλά τι λέω απο την στιγμή που έτσι μπορούμε και τα αρπάζουμε γιατί να αλλάξουμε κάτι...

 

Ρε Βασίλη, γιατί δεν σκέφτεσαι πριν πεις κάτι; ;) :p

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ την έφαγα για το 82. οι περισσότεροι όμως από όσο ξέρω την τρώνε για το 81. Το πρόστιμο είναι το ίδιο 33 ευρά. Δεν ξέρω για σας αλλά εγώ θα το πάω δικαστικά και όπου φτάσει.

 

Φίλε μου και δικαστικά να το πάς πάλι πρέπει να αποδείξεις οτι το εσωτερικό του αυτοκινήτου ειναι εμφανές.

 

Στην ύστατη περίπτωση θα κοτσάρω μια μήνυση στην 3Μ που μου πούλησε και μου τοποθέτησε σε εξουσιοδότημένο της χώρο ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΥΛΙΚΟ.

 

Ποιός είπε οτι απογορεύεται η πώληση αντηλιακών μεμβράνων. Η τοποθέτησή τους στα αυτοκίνητα απαγορευεται. Άλλωστε 'ερχονται σε ρολά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πολλούς λόγους.

 

Ο υπεύθυνος τους σε φιλικότατο τόνο τόνισε ότι όσοι το πήγαν δικαστικά (100% δηλαδή) μέχρι τώρα δικαιώθηκαν.

 

Όσοι δεν είχαν βάλει την πιο σκούρα απόχρωση όντως δικαιώθηκαν. Οι υπόλοιποι......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και δικαστικά να το πάς πάλι πρέπει να αποδείξεις οτι το εσωτερικό του αυτοκινήτου ειναι εμφανές.

Είμαι αθώος μέχρι αποδείξεως εναντίον μου. Πως θα αποδείξει το δικαστήριο ότι δεν είναι εμφανές το εσωτερικό? Θα κάνει μήπως αυτοψία?

Ποιός είπε οτι απογορεύεται η πώληση αντηλιακών μεμβράνων. Η τοποθέτησή τους στα αυτοκίνητα απαγορευεται. Άλλωστε 'ερχονται σε ρολά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για πολλούς λόγους.

Η τοποθέτηση έγινε μετά από διαβεβαιώσεις νομιμότητας της 3Μ, σε εξουσιοδοτημένο της κατάστημα, κατόπιν υποδείξεως της και ακολουθόντας το διαφημιστικό της έντυπο που επισήμως αναφέρει τα 5 σχετικά χρώματα για τοποθέτηση σε αυτοκίνητα, χωρίς καμία υποσημείωση - το έχω ακόμα. Για αυτό δεν έγινε τοποθέτηση και στο μπροστά τζάμι που ήθελα. Για να είμαι και καλά νόμιμος, σύμφωνα με τα δικά τους λεγόμενα.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι αθώος μέχρι αποδείξεως εναντίον μου. Πως θα αποδείξει το δικαστήριο ότι δεν είναι εμφανές το εσωτερικό? Θα κάνει μήπως αυτοψία?

 

Όχι αυτοψία αλλά μια φωτό θα τη ζητήσει.

 

Η τοποθέτηση έγινε μετά από διαβεβαιώσεις νομιμότητας της 3Μ, σε εξουσιοδοτημένο της κατάστημα, κατόπιν υποδείξεως της και ακολουθόντας το διαφημιστικό της έντυπο που επισήμως αναφέρει τα 5 σχετικά χρώματα για τοποθέτηση σε αυτοκίνητα, χωρίς καμία υποσημείωση - το έχω ακόμα. Για αυτό δεν έγινε τοποθέτηση και στο μπροστά τζάμι που ήθελα. Για να είμαι και καλά νόμιμος, σύμφωνα με τα δικά τους λεγόμενα.

 

Και πάλι σου αναφέρω οτι δεν είναι παράνομη η πώληση αντηλιακών μεβράνων. Εμένα μου είχαν πεί μέχρι ποιό χρώμα επιτρεπόταν και εκτός αυτού μου είχαν δώσει και χαρτί οτι ακόμα και σε χρώματα που δήθεν επιτρέπονται, δε φέρει καμμία ευθύνη η εταιρεία. Αν σε εσένα δεν τα είπαν αυτά τότε ίσως να μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...