Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ισχύει ότι στην Google camera μέχρι την έκδοση 1.4 ήταν καλές οι φώτο και μετά τις χάλασαν; έτσι μου είπε ένα μέλος σε PM απλά επειδή δεν είχα όλες τις εκδόσεις για να κρίνω.. Χρησιμοποιείτε την τελευταία η την 1.4;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ισχύει ότι στην Google camera μέχρι την έκδοση 1.4 ήταν καλές οι φώτο και μετά τις χάλασαν; έτσι μου είπε ένα μέλος σε PM απλά επειδή δεν είχα όλες τις εκδόσεις για να κρίνω.. Χρησιμοποιείτε την τελευταία η την 1.4;

 

ειναι θεμα συσκευης καθαρα.

Link to comment
Share on other sites

Honor 8

αυτόματο

ev +0.1

32512939273_3ec660a098_c.jpg

 

Σώπα ρε φίλε τραβάει τόσο γαμμ...τα η κινηταρα μας;

 

Τελικά φταίνε τα κουλα μου...

 

LG g4 hdr

21627411989_ee9fc235fa_c.jpg20150929_184152_HDR by foxy4270, on Flickr

 

Κάτι δεν πήγε καλά σε αυτή;

Τα βουνά πίσω μου φαίνονται σαν να είναι ζωγραφισμένα.. και ο ουρανός λίγο καμένος, νομίζω δεν του πάει το hdr

 

Mi max 2 manual

37748941352_9e51a23fcc_c.jpgMi max 2 manual by Giwrgos Gkretsikos, on Flickr

 

Ωραίο κόκκινο τράβηξε, γενικά έτσι τραβάει ή έπιασες την στιγμή;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Σώπα ρε φίλε τραβάει τόσο γαμμ...τα η κινηταρα μας;

 

Τελικά φταίνε τα κουλα μου...

 

 

 

Κάτι δεν πήγε καλά σε αυτή;

Τα βουνά πίσω μου φαίνονται σαν να είναι ζωγραφισμένα.. και ο ουρανός λίγο καμένος, νομίζω δεν του πάει το hdr

 

 

 

Ωραίο κόκκινο τράβηξε, γενικά έτσι τραβάει ή έπιασες την στιγμή;

Όχι αποτυπώνει πολύ ωραία τα χρώματα στο manual σε χαμηλό φωτισμό για mid-range συσκευή.

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

LG G4 manual

ISO:200, Shutter:1/2 (ακουμπισμένο σε κάγκελο)

 

37077521424_49f571d9f4_c.jpg20171017_193457

 

ISO:100, Shutter:1/2 (ακουμπισμένο σε κάγκελο)

 

37528845230_e6771eeb23_c.jpg20171017_193719

 

@johnnyman25 εδώ παίζεις μπασκετάκι;;;;;;; :D

Και μία που δεν θυμάμαι εάν είναι manual ή auto. Έχω την εντύπωση οτι ήταν manual αλλά δεν βγάζω άκρη από τα exif :confused:

Με τα φώτα τα πάει καλά. Με τους προβολείς έχουμε "θέματα" με αντανακλάσεις.

 

37738371856_fae7ea261d_c.jpg20171017_193835

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

34352812120_5539764944_b.jpg2017-05-02_10-55-43 by σπυρος τσαγγαρακης, on Flickr όλα στο Auto.δεν γνωριζω πολλα από μηχανες και ρυθμισεις,απλα μου αρεσει να τραβάω φωτο με το κινητουλι μου.δεκτη οποιαδήποτε συμβουλη αν μπορω σε επομενες φωτο να εχω καλυτερο γενικο αποτέλεσμα. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Τι λαθος Αντρέα??

 

Οι πρώτες 2 δεν είναι ίδιο θέμα. Αν κατάλαβα καλά έβγαζες ίδια φωτογραφία από κάθε app για σύγκριση. Σωστά;

 

όλα στο Auto.δεν γνωριζω πολλα από μηχανες και ρυθμισεις,απλα μου αρεσει να τραβάω φωτο με το κινητουλι μου.δεκτη οποιαδήποτε συμβουλη αν μπορω σε επομενες φωτο να εχω καλυτερο γενικο αποτέλεσμα.

 

Σπύρο ποιο κινητό είναι;

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες 2 δεν είναι ίδιο θέμα. Αν κατάλαβα καλά έβγαζες ίδια φωτογραφία από κάθε app για σύγκριση. Σωστά;

 

 

 

Σπύρο ποιο κινητό είναι;

alcatel pop up δεν είναι κατι το σουπερ αλλα για τα δικα μου κριτήρια βγαζει μια χαρα φωτο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες 2 δεν είναι ίδιο θέμα. Αν κατάλαβα καλά έβγαζες ίδια φωτογραφία από κάθε app για σύγκριση. Σωστά;

 

 

 

Σπύρο ποιο κινητό είναι;

 

Ναι φιλε απο κινητό γίνονται τετοια λάθη !!!τελος παντων ειναι μεσα και η σωστη φώτο!!

Θα το διορθώσω μετά!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε απο κινητό γίνονται τετοια λάθη !!!τελος παντων ειναι μεσα και η σωστη φώτο!!

Θα το διορθώσω μετά!!

 

Πάντως από το δεύτερο σετ, μάλλον προτιμώ την στοκ κάμερα. Ίσως βέβαια η google να τα πηγαίνει καλύτερα στα πρόσωπα (σε μέτριο ή χαμηλό φωτισμό).

 

Χθες έβγαλα με το le max 2 έβγαλα κάτι φωτογραφίες με hdr+ σε εσωτερικό χώρο και στα πρόσωπα έκανε εξαιρετική δουλειά (δεν μιλάω μόνο για τα δεδομένα του κινητού αλλά γενικότερα... μου θύμισε nexus)

 

alcatel pop up δεν είναι κατι το σουπερ αλλα για τα δικα μου κριτήρια βγαζει μια χαρα φωτο.

 

Δεδομένου και της τιμής του κινητού, είναι αξιοπρεπέστατο το δείγμα σου :)

 

Και μία που δεν θυμάμαι εάν είναι manual ή auto. Έχω την εντύπωση οτι ήταν manual αλλά δεν βγάζω άκρη από τα exif :confused:

Με τα φώτα τα πάει καλά. Με τους προβολείς έχουμε "θέματα" με αντανακλάσεις.

 

Για να μην γράφει iso/shutter, στο auto πρέπει να είναι.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link Κώστα. Για φίλο μου το πήρα.

Ακούω γνώμες (Nokia 6 auto google camera)

 

Έχει βγει αρκετά θολή. Βέβαια μιλάμε για τέρμα δύσκολη φωτογραφία. Βγάλε καλύτερα κάτι πιο "φυσιολογικό". Αν μάλιστα θες ανέβασε και ίδια φωτογραφία με τη στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link Κώστα. Για φίλο μου το πήρα.

Ακούω γνώμες (Nokia 6 auto google camera)

37079259474_6166f880fc_c.jpgNokia 6 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

Γιατί στο exif γράφει LGE ?

μήπως έχεις μπερδέψει τα δείγματα?

 

EDIT: το ΤΑ 1021 αντιστοιχεί στο ΝΟΚΙΑ 6, το LGE είναι κουλό πρόσθετο...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το link Κώστα. Για φίλο μου το πήρα.

Ακούω γνώμες (Nokia 6 auto google camera)

37079259474_6166f880fc_c.jpgNokia 6 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

Χρωματικα και απο θεμα exposure/dynamic range ειναι απαιχτη.

Δεν εχει εστιασει καλα και ειναι αρκετα soft

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει αρκετά θολή. Βέβαια μιλάμε για τέρμα δύσκολη φωτογραφία. Βγάλε καλύτερα κάτι πιο "φυσιολογικό". Αν μάλιστα θες ανέβασε και ίδια φωτογραφία με τη στοκ.

 

Το έκανα βιαστικά οπότε αν και σκέφτηκα να βγάλω και με την στοκ για μια απευθείας σύγκριση τελικά δεν το έκανα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χρωματικα και απο θεμα exposure/dynamic range ειναι απαιχτη.

Δεν εχει εστιασει καλα και ειναι αρκετα soft

 

Έπρεπε να κάνω tap για να εστιάσει?

Τι εννοείς είναι soft?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα βιαστικά οπότε αν και σκέφτηκα να βγάλω και με την στοκ για μια απευθείας σύγκριση τελικά δεν το έκανα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Έπρεπε να κάνω tap για να εστιάσει?

Τι εννοείς είναι soft?

 

επρεπε να κανεις tap...προφανως εχεις και λαθος ρυθμισεις.

soft σημαινει οτι θελει παραπανω sharpening

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του app.

 

και στον κωδικο ονομασίας του κινητού? δεν στέκει...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

και στον κωδικο ονομασίας του κινητού? δεν στέκει...

 

Στέκει δεν στέκει αυτή είναι η πραγματικότητα. :) Επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά διαφορετικά ports, διαπίστωσα ότι κάποια κρατάνε την ονομασία από το κινητό που έγινε port. Ναι είναι παράξενο, αλλά έτσι δουλεύει.

 

Δες δύο δείγματα από xiaomi redmi note 4 global με 2 διαφορετικές εκδόσεις της gcam. Την πρώτη την τράβηξα με την έκδοση από nexus 5. Την δεύτερη από άλλη έκδοση. Στη πρώτη θα δεις LGE ενώ στο δεύτερο κανονικά Xiaomi παρότι δοκιμάστηκαν στην ίδια συσκευή με ίδια rom.

 

36137853893_79bf1c7d23_n.jpgIMG_20170830_221025 (google hdr+) by Andreas L., on Flickr

 

36696803901_cf862dee93_n.jpgIMG_20170826_212122 (google hdr+) by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Στέκει δεν στέκει αυτή είναι η πραγματικότητα. :) Επειδή έχω δοκιμάσει αρκετά διαφορετικά ports, διαπίστωσα ότι κάποια κρατάνε την ονομασία από το κινητό που έγινε port. Ναι είναι παράξενο, αλλά έτσι δουλεύει.

 

Δες δύο δείγματα από xiaomi redmi note 4 global με 2 διαφορετικές εκδόσεις της gcam. Την πρώτη την τράβηξα με την έκδοση από nexus 5. Την δεύτερη από άλλη έκδοση. Στη πρώτη θα δεις LGE ενώ στο δεύτερο κανονικά Xiaomi παρότι δοκιμάστηκαν στην ίδια συσκευή με ίδια rom.

 

36137853893_79bf1c7d23_n.jpgIMG_20170830_221025 (google hdr+) by Andreas L., on Flickr

 

36696803901_cf862dee93_n.jpgIMG_20170826_212122 (google hdr+) by Andreas L., on Flickr

 

ισχυει...κι εγω οταν ειχα μια παλια custom rom μου εβγαζε στα exif "model unknown"

Link to comment
Share on other sites

Το είδα τι εννοείτε. Οκ. Αλλά περίεργο όντως.

Ευχαριστώ..

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

mivas...σχετικα με αυτο που λες για υπερβολικη επεξεργασια.

Βαση εμπειριας θα ελεγα οτι το μοναδικο σημερινο που θα μπορουσε να συλλαβει ετσι την ατμοσφαιρα θα ηταν το u11

Συμφωνεις?

 

Αν και δεν το έχω δει απο κοντά το u11, με τα δείγματα που βλέπω είναι το πλησιέστερο από τα σημερινά. ;)

 

Αφού τα ξέρεις τα γούστα μου :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για το link Κώστα. Για φίλο μου το πήρα.

Ακούω γνώμες (Nokia 6 auto google camera)

37079259474_6166f880fc_c.jpgNokia 6 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

Αν και μικρομεσσαίας κατηγορίας καθόλου άσχημα. Τείνει στο πολύ απαλό όντως, ίσως με κάποια ρύθμιση να βελτιώνεται. Εξαιρετικό πάντως για την κατηγορία του. Αναρωτιέμαι τα 7,8,9 με ZEISS και 3rd party app πως θα είναι ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...