Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για νοσταλγηστε λιγο τους μεγαλους σενσορες:):)

39179094651_721c299f3d_o.jpgWP_20171219_09_50_00_Pro__highres by alek 1402, on Flickr

24318926567_1a533a90c6_o.jpgWP_20171219_09_50_00_Pro by alek 1402, on Flickr

24318991657_927e5973e5_o.jpgWP_20171211_07_31_02_Pro__highres by alek 1402, on Flickr

25314252328_3a3b245270_o.jpgWP_20171211_07_31_02_Pro by alek 1402, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το 1020 το λιγουρευομουν παλιά. Κρίμα που του βαλανε τόσα πολλά mpixels. Θα το προτιμούσα με 21mpixels ώστε να χε και καλύτερες νυχτερινές.
Link to comment
Share on other sites

Το 1020 το λιγουρευομουν παλιά. Κρίμα που του βαλανε τόσα πολλά mpixels. Θα το προτιμούσα με 21mpixels ώστε να χε και καλύτερες νυχτερινές.

 

αυτο δεν το καταλαβα...γιατι με πιο λιγα mp θα εβγαζε καλυτερες βραδυνες?

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το καταλαβα...γιατι με πιο λιγα mp θα εβγαζε καλυτερες βραδυνες?

 

Μεγαλύτερο μέγεθος πίξελ ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο μέγεθος πίξελ ;)
Ακριβώς...Τη νύχτα όσο λιγότερα mp έχουμε τόσο καλύτερη φωτογραφία θα βγάλουμε. Νομίζω η θεωρητική χρυσή τομή είναι στα 4mp. Κάπου το είχα διαβάσει, αν το βρω θα το ποστάρω.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο μέγεθος πίξελ ;)

 

τα μεγαλα πιξελ πιανουν περισσοτερο φως και βγαζουν πιο λιγο θορυβο.

Τα λιγοτερα πιξελ που κολαει στην εξισωση?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς...Τη νύχτα όσο λιγότερα mp έχουμε τόσο καλύτερη φωτογραφία θα βγάλουμε. Νομίζω η θεωρητική χρυσή τομή είναι στα 4mp. Κάπου το είχα διαβάσει, αν το βρω θα το ποστάρω.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπα οχι. Εξαρτάται από πολλά πράγματα (τύπος αισθητήρα, λογισμικό κλπ). Ακόμα και το iso είναι σχετικό. Οπότε δεν μπορούμε να πούμε φιξ είναι τόσο.

 

Είναι ένα πρόβλημα μεγιστοποίησης. Ούτε το ένα άκρο είναι καλό ούτε το άλλο. Επιπλέον μπαίνει και το υποκειμενικό κομμάτι, δηλαδή το μέγεθος της εκτύπωσης ή ανάλυση οθόνης. Γιατί το να μην έχεις θόρυβο αλλά να μην έχεις και ανάλυση να αναδείξεις την λεπτομέρια δεν έχει νόημα.

 

Επιπλέον φωτογραφία δεν είναι μόνο ο χαμηλός φωτισμός. Την ημέρα η μεγάλη ανάλυση βοηθάει.

 

Απλά 41 megapixel μου φαίνεται υπερβολή για αισθητήρα 1/1.5. Νομίζω τα 21 θα ήταν ιδανικά (και προφανώς είναι η υποκειμενική μου άποψη)

Link to comment
Share on other sites

Μπα οχι. Εξαρτάται από πολλά πράγματα (τύπος αισθητήρα, λογισμικό κλπ). Ακόμα και το iso είναι σχετικό. Οπότε δεν μπορούμε να πούμε φιξ είναι τόσο.

 

Είναι ένα πρόβλημα μεγιστοποίησης. Ούτε το ένα άκρο είναι καλό ούτε το άλλο. Επιπλέον μπαίνει και το υποκειμενικό κομμάτι, δηλαδή το μέγεθος της εκτύπωσης ή ανάλυση οθόνης. Γιατί το να μην έχεις θόρυβο αλλά να μην έχεις και ανάλυση να αναδείξεις την λεπτομέρια δεν έχει νόημα.

 

Επιπλέον φωτογραφία δεν είναι μόνο ο χαμηλός φωτισμός. Την ημέρα η μεγάλη ανάλυση βοηθάει.

 

Απλά 41 megapixel μου φαίνεται υπερβολή για αισθητήρα 1/1.5. Νομίζω τα 21 θα ήταν ιδανικά (και προφανώς είναι η υποκειμενική μου άποψη)

Το βρήκα, http://www.eveningphotography.com/night-photography-500-rule/

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα μεγαλα πιξελ πιανουν περισσοτερο φως και βγαζουν πιο λιγο θορυβο.

Τα λιγοτερα πιξελ που κολαει στην εξισωση?

 

Αν θεωρήσουμε το μέγεθος του αισθητήρα δεδομένο, ας πούμε 1/2.3 και στον έναν βάλουμε 10mp και στον άλλο 20mp ο πρώτος δεν θα έχει διπλασιο μέγεθος πιξελ στο ίδιο εμβαδόν που ο δεύτερος πρέπει να χωρέσει τα διπλά?

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσουμε το μέγεθος του αισθητήρα δεδομένο, ας πούμε 1/2.3 και στον έναν βάλουμε 10mp και στον άλλο 20mp ο πρώτος δεν θα έχει διπλασιο μέγεθος πιξελ στο ίδιο εμβαδόν που ο δεύτερος πρέπει να χωρέσει τα διπλά?

 

Λογικά έτσι είναι όταν πάει στο όριο.

Εχουν βρει τα 12mp ως ιδανικό μέγεθος σε σχέση με τα μεγέθη αισθητήρων.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί η sony δεν εξελίσσει τους 1/2.3 sensors τουλάχιστον για τα τοπ κινητά...

Εχει καιρό να βγάλει έναν μεγάλο....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Λογικά έτσι είναι όταν πάει στο όριο.

Εχουν βρει τα 12mp ως ιδανικό μέγεθος σε σχέση με τα μεγέθη αισθητήρων.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί η sony δεν εξελίσσει τους 1/2.3 sensors τουλάχιστον για τα τοπ κινητά...

Εχει καιρό να βγάλει έναν μεγάλο....

 

Έχει βάλει στην σειρά xz 1/2.3" αισθητήρα αλλά στα 19mp και έχει πέσει το μέγεθος των πιξελ στο 1.22μm σε σχέση με παρόμοιου μεγέθους αισθητήρες στα 12mp που έχουν 1.55μm.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο htc 10 που είχε 1/2.3 αισθητήρα θυμάμαι ότι υπήρχαν προβλήματα απο το narrow field of view. Τέτοια εποχή πέρισυ συζητάγαμε αν βγαίναν θολές κάποιες κοντινές φωτογραφίες ή όχι.

 

Ο συνδιασμός ανοιχτού διαφράγματος f1.8 με μεγάλο (σχετικά) αισθητήρα το έκανε ιδανικό για θολώματα αλλά κακό αν ήθελες να ειναι in focus και το βάθος σε κοντινές φωτογραφίες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

όπως κ να το κάνουμε πάντως δεν μπορούμε να μιλάμε για nokia 808, N8, 1020 λεω τυχαία αυτα που είδα γιατι ειναι κ παλιά..... οι κάμερες στα κινητά έχουν εξελιχτεί όπως κ το λογισμικό επίσης με πολυ όμορφα αποτελέσματα..... θα δούμε σίγουρα κ ακομα καλύτερα

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

 

Φοβερες οι φωτο απο το νοτε8!!

Με γεια, έκανες μια από τις καλύτερες φωτογραφικες επιλογές!!!

Link to comment
Share on other sites

όπως κ να το κάνουμε πάντως δεν μπορούμε να μιλάμε για nokia 808, N8, 1020 λεω τυχαία αυτα που είδα γιατι ειναι κ παλιά..... οι κάμερες στα κινητά έχουν εξελιχτεί όπως κ το λογισμικό επίσης με πολυ όμορφα αποτελέσματα..... θα δούμε σίγουρα κ ακομα καλύτερα

 

Γιατι δεν μπορουμε να μιλαμε για αυτα τα κινητα?

Παρεπιμπτοντως αυτα και τα 3 ειναι κινητα-σταθμοι.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση

 

39155076102_fee9003de2_c.jpg

2017-12-20_11-48-12 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν μπορουμε να μιλαμε για αυτα τα κινητα?

Παρεπιμπτοντως αυτα και τα 3 ειναι κινητα-σταθμοι.

κινητά σταθμοί, ορισμός του κινητού, δεν υπάρχει, end of story, κάνουν παπάδες, να πούμε κ τετοια.... οτιδήποτε απο αυτά που λες συχνά πυκνά όπως κ να το κάνουμε ειναι παλιά κινητά κ ηταν καλά στην εποχή τους

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρήσουμε το μέγεθος του αισθητήρα δεδομένο, ας πούμε 1/2.3 και στον έναν βάλουμε 10mp και στον άλλο 20mp ο πρώτος δεν θα έχει διπλασιο μέγεθος πιξελ στο ίδιο εμβαδόν που ο δεύτερος πρέπει να χωρέσει τα διπλά?

 

λιγοτερα pixels αρα εχεις περισσοτερη επιφανεια ..οποτε μπορεις να χωρεσεις

μεγαλυτερα pixels.Κατανοητο.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ επιλεκτική εστίαση

 

https://farm5.staticflickr.com/4692/39155076102_fee9003de2_c.jpg[mg]

2017-12-20_11-48-12 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απίστευτα χρώματα, Βλάση το έχεις βρει για τα καλά με την επιλεκτική εστίαση!!

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζει το s8 iso 40;; είναι αποτέλεσμα του Mode η το έχει και στο manual; όντως ωραίο θόλωμα πάντως
Ναι κατεβάζει οταν έχεις καλο φως είναι στο 40. Το mode το κάνει στο manual ξεκιναει απο 50 κλασικά.
Link to comment
Share on other sites

Φοβερες οι φωτο απο το νοτε8!!

Με γεια, έκανες μια από τις καλύτερες φωτογραφικες επιλογές!!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ Μάριε.

Καλές γιορτές με υγεία.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Ο συνδιασμός ανοιχτού διαφράγματος f1.8 με μεγάλο (σχετικά) αισθητήρα το έκανε ιδανικό για θολώματα αλλά κακό αν ήθελες να ειναι in focus και το βάθος σε κοντινές φωτογραφίες.

Πολύ σωστά,έτσι πάνε αυτά!...εδώ π.χ. ένα δικό μου δείγμα με φακό 50αρι prime 1.4f σε crop μηχανάκι ....ουσιαστικά δεν φαίνεται το χέρι που κρατά την μηχανή

DSC_1009.jpg

 

επίσης για όλους μιας και ανοίξαμε συζήτηση για μεγέθη αισθητήρων,να έχουμε μια εικόνα σε απεικόνιση ουσιαστικά:

Sensor_Sizes.jpg

 

πάντως η Samsung με s7-s7edge & s8(+) με χρήση αισθητήρα (στο "ξεκίνημα" ουσιαστικά των άξια για αναφορά λόγου) σε συνδυασμό με το πολύ καλό λογισμικό για τις κάμερες τις,την θεωρώ πάρα πολύ καλή και ισορροπημένη σε σχέση πάλι και με τον 1.7f φακό...για μένα παραμένει χρυσή τομή ακόμη και σήμερα!

https://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s8-8161.php

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...