Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι όχι :p

 

ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ.

 

Εφαγες και το μπινελικι σου σε 10 threads εσυ, βεβαια. Εγω μονο σε ενα. Αυτο εδω. ;)

 

Αληθεια τωρα που το ειπε ο Αλεξ, το u11 plus τι αισθητηρες/φακους φοραει; Ιδιους με το U11?

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ.

 

Εφαγες και το μπινελικι σου σε 10 threads εσυ, βεβαια. Εγω μονο σε ενα. Αυτο εδω. ;)

 

Αληθεια τωρα που το ειπε ο Αλεξ, το u11 plus τι αισθητηρες/φακους φοραει; Ιδιους με το U11?

 

Αυτό που πρέπει να είσαι χακερ για να μάθεις τους αισθητήρες μερικών κινητών, όπως κσι μέγεθος πιξελ μου τη σπάει! Ακόμα δεν έχω βρει του P10 plus και του mate 10 pro.

Link to comment
Share on other sites

Νικο, το χω ξαναγραψει...με εντονο ηλιο στο πλανο τα χρωματα αλλοιωνονται.

Δες πως εβγαλε το πρασινο

 

Αυτα τα χρωματα ειχε πραγματικά. Δεν ειναι ιδιαίτερα πράσινα αυτα τα αλμυρίκια,σχεδόν ξερά ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν γυναίκα θα έβαζα στοίχημα ότι του την πέφτεις με το γάντι. Τόσο μέλι βρε παιδί!

D850 και πάνω το u11! Τώρα με το U11 plus να δω τι θα ακούσουμε...

Ντροπή δηλαδή! Λίγο σέβας Χαχαχαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε μου άρεσε καμία Νίκο. Δε μπορώ να πω ότι κάποια είναι αρκετά καλή για να τη χρησιμοποιήσεις κάπου. Αν και απ ότι θυμάμαι κ απο ότι βλέπω είναι εξαιρετικά ζόρικες οι συνθήκες, αλλά δε βλέπω και κστι καλύτερο από τα ήδη μέτρια ως κακά αποτελέσματα των άλλων 2.

Εσένα πως σου φαίνεται;

 

Φίλε μου όπως λες και εσύ ο ίδιος όλα τα κινητά είχαν παρόμοιο αποτέλεσμα. Αν στήσω τρίποδο ίσως βγει πολύ καλύτερη Αλλά με όλα έβαλα στο αυτόματο. Για μένα δεν μπορεί κάποιος να περιμένει κάτι καλύτερο από κινητό. Τις έβγαλα επειδή εκεί με βολεύει και για να δούμε ποιο είναι λίγο πιο καλό από το άλλο και σε ποιο τομεα. Φυσικά και κανένα κινητό δε θα βγάλει σαν ψηφιακή εκεί ειδικά στο αυτόματο. Εγώ θα πω εντυπώσεις σε 5 μέρες.. Να το δουλέψω λίγο. Πάντως γενικά είναι καλό και μεγάλο τηλέφωνο

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ θεωρώ λίγο "ατυχή" τα δείγματα του Note 8 που παρατέθηκαν. Τράβηξε κάτι πιο ενδιαφέρον για το μάτι, και προς Θεού, όχι άλλο macro

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Τεχνικά μπορείς να βρεις ενδιαφέρον και στις πιο αδιάφορες φωτο. Προφανώς και σε αυτό το θέμα δεν κοιτάμε πάντα το θέμα. Γι'αυτό εξάλλου υπάρχει και το άλλο. Παρόλα αυτά θα βάλω και καλύτερες

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν ήταν γυναίκα θα έβαζα στοίχημα ότι του την πέφτεις με το γάντι. Τόσο μέλι βρε παιδί!

D850 και πάνω το u11! Τώρα με το U11 plus να δω τι θα ακούσουμε...

 

Μπορεί να του κολλάει για την κοπέλα στις φωτοπου ανεβάζει. Που ξέρεις..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! :)

 

Mi5s stock auto (ίσως να μην εστίασε σωστά..αλλά αυτό είναι δικό του πρόβλημα...)

 

38226089142_d08b819446_c.jpgIMG_20171107_174944

 

Mi5s HDR+

 

24386789268_d555466c42_c.jpgIMG_20171107_175238

 

Mi5s stock auto

 

38257897931_14588d3006_c.jpgIMG_20171107_174426

 

Mi5s HDR+

 

24386791068_ce8a7e8d94_c.jpgIMG_20171107_174506

 

Χρήστο έχεις παράπονο από το βίντεο του mi5s? Γενικά η σειρά mi δεν έχει αυτά τα προβλήματα. Ακόμα και το mi max 2 που είχε θέμα διάβασα ότι το διόρθωσαν σε update.

Ένα πουλάκι (απέναντι) μου είπε ότι και το Mi5s έχει σε έντονα θορυβώδες περιβάλλον (συναυλία π.χ) τα σοβαρά-γνωστά θέματα.

Ακόμα και ο απλός ήχος που γράφει όμως είναι...πώς το είπες;;;;...χωρίς βάθος...:happy:...μία άψυχη ευθεία.

Άν και δεν είμαι αριθμολάτρης, εδώ οι αριθμοί μιλάνε απο μόνοι τους:

Mi5s - γράφει με 96KBps bitrate

LG G4 - γράφει με 156KBps bitrate

S7 - γράφει με 256KBps bitrate

 

Δεν ξέρω εάν φταίνε τα νούμερα, πάντως η ποιότητα ήχου του Mi5s (που σε καμία περίπτωση δεν έχει το χάλι των RN3,RN4) δεν πλησιάζει κάν τα LG και Samsung.

 

ΑΛΛΟ

Τράβηξα ένα νυχτερινό βίντεο εχθές. Κουνιόμουν σαν κακός πστς είναι η αλήθεια. Τα καρέ 30. Αλλά η ποιότητα όχι καλή. Ίσως να φταίει ο EIS που ήταν ενεργός. Διάβασα ότι ενώ το πρωί κάνει θαύματα το βράδυ καταστρέφει τα πάντα (ακόμη και στα Pixel). Θα δοκιμάσω και ένα χωρίς EIS.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Η ProShot έχει μια επιλογή που λέει NR.Τι είναι αυτό και σε ποια επιλογή να το βάλω;

Έχει off,lo,hi...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είναι η μείωση θορύβου Νίκο. Noise reduction.

 

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να το βάλω στη μεσαία επιλογή;
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο high, τόσο πιο παστέλ η φωτογραφία σου, λογικά ;) Δοκίμασε τρεις λήψεις με αρκετά ψηλό ISO για να συγκρίνεις διαφορές. Εγώ θα το είχα στο mid ναι.
Link to comment
Share on other sites

και μερικα δειγματα απο Note 8

 

Νίκο μπορείς να μας μεταφέρεις τη γενικότερη εικόνα-αίσθηση που έχεις από το Note 8 κάτι σίγουρα δεν μπορείς να μας περάσεις από τις πρώτες φωτογραφίες που ανεβάζεις; επειδή είχες και το ομόσταυλο S8 η γνώμη σου μετράει αρκετά. Βέβαια εγώ δεν πρόκειται να πάω στο Note 8 αλλά κατευθείαν στο S9+ άλλα έχει ενδιαφέρον τις αλλαγές που μπορείς να επισημάνεις που ενώ στα χαρτιά μπορεί να μην αναφέρονται εντούτοις τις αντιλαμβάνεσαι στην γενικότερη αίσθηση που αποκομίζεις ;).

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο high, τόσο πιο παστέλ η φωτογραφία σου, λογικά ;) Δοκίμασε τρεις λήψεις με αρκετά ψηλό ISO για να συγκρίνεις διαφορές. Εγώ θα το είχα στο mid ναι.

 

Αυτό που παρατηρώ όλα αυτά τα χρονιά,από android μέχρι Windows,είναι ότι πάντα οι στοκ εφαρμογές λειτουργούν καλυτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Mi max 2 Auto HDR+

 

26487352469_9a687e09ef_c.jpgHDR+ by Guardian, on Flickr

Stock camera

 

26487375889_9013678235_c.jpgStock camera by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη στη στοκ είχες ανοίξει hdr?

 

Στο αυτοματο το ειχα αντρεα αλλα δεν πρεπει να την τραβηξε με hdr...

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ένα πουλάκι (απέναντι) μου είπε ότι και το Mi5s έχει σε έντονα θορυβώδες περιβάλλον (συναυλία π.χ) τα σοβαρά-γνωστά θέματα.

Ακόμα και ο απλός ήχος που γράφει όμως είναι...πώς το είπες;;;;...χωρίς βάθος...:happy:...μία άψυχη ευθεία.

Άν και δεν είμαι αριθμολάτρης, εδώ οι αριθμοί μιλάνε απο μόνοι τους:

Mi5s - γράφει με 96KBps bitrate

LG G4 - γράφει με 156KBps bitrate

S7 - γράφει με 256KBps bitrate

 

Δεν ξέρω εάν φταίνε τα νούμερα, πάντως η ποιότητα ήχου του Mi5s (που σε καμία περίπτωση δεν έχει το χάλι των RN3,RN4) δεν πλησιάζει κάν τα LG και Samsung.

 

ΑΛΛΟ

Τράβηξα ένα νυχτερινό βίντεο εχθές. Κουνιόμουν σαν κακός πστς είναι η αλήθεια. Τα καρέ 30. Αλλά η ποιότητα όχι καλή. Ίσως να φταίει ο EIS που ήταν ενεργός. Διάβασα ότι ενώ το πρωί κάνει θαύματα το βράδυ καταστρέφει τα πάντα (ακόμη και στα Pixel). Θα δοκιμάσω και ένα χωρίς EIS.

 

 

Μίλαγα για το ηχείο. Αυτό είναι ανεξάρτητο του μικροφώνου.

 

Όσον αφορά το bitrate θα κοιτάξω κάτι παλιά μου αρχεία να σου πω. Αλλά να ξέρεις ότι αν είσαι ρουτ αυτό διορθώνεται. Το πρόβλημα στις redmi ήταν το εξαιρετικά κακό noise cancelation το οποίο δεν άλλαζε. Από την άλλη το bit rate αν θες το ανεβάζεις εφόσον έχεις ρουτ ;)

 

Όσον αφορά το EIS ίσως να οφείλεται στο ότι ουσιαστικά είναι σαν να κάνει ψηφιακό ζουμ, οπότε σε κακή ποιότητα (πχ σκοτάδια) να κάνει πιο έντονο το πιξέλιασμα.

 

Edit: Ρε συ αν είναι 96kbps θα είχε ηλεκτρονικές παραμορφώσεις ακόμα και σε ήσυχο περιβάλλον. Τόσο χαμηλό πρέπει να είναι των redmi ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! :)

 

Mi5s stock auto (ίσως να μην εστίασε σωστά..αλλά αυτό είναι δικό του πρόβλημα...)

 

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4580/38226089142_d08b819446_c.jpg[/img]IMG_20171107_174944

 

Mi5s HDR+

 

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4522/24386789268_d555466c42_c.jpg[/img]IMG_20171107_175238

 

Mi5s stock auto

 

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4548/38257897931_14588d3006_c.jpg[/img]IMG_20171107_174426

 

Mi5s HDR+

 

[ig]https://farm5.staticflickr.com/4541/24386791068_ce8a7e8d94_c.jpg[/img]IMG_20171107_174506

 

 

Ένα πουλάκι (απέναντι) μου είπε ότι και το Mi5s έχει σε έντονα θορυβώδες περιβάλλον (συναυλία π.χ) τα σοβαρά-γνωστά θέματα.

Ακόμα και ο απλός ήχος που γράφει όμως είναι...πώς το είπες;;;;...χωρίς βάθος...:happy:...μία άψυχη ευθεία.

Άν και δεν είμαι αριθμολάτρης, εδώ οι αριθμοί μιλάνε απο μόνοι τους:

Mi5s - γράφει με 96KBps bitrate

LG G4 - γράφει με 156KBps bitrate

S7 - γράφει με 256KBps bitrate

 

Δεν ξέρω εάν φταίνε τα νούμερα, πάντως η ποιότητα ήχου του Mi5s (που σε καμία περίπτωση δεν έχει το χάλι των RN3,RN4) δεν πλησιάζει κάν τα LG και Samsung.

 

ΑΛΛΟ

Τράβηξα ένα νυχτερινό βίντεο εχθές. Κουνιόμουν σαν κακός πστς είναι η αλήθεια. Τα καρέ 30. Αλλά η ποιότητα όχι καλή. Ίσως να φταίει ο EIS που ήταν ενεργός. Διάβασα ότι ενώ το πρωί κάνει θαύματα το βράδυ καταστρέφει τα πάντα (ακόμη και στα Pixel). Θα δοκιμάσω και ένα χωρίς EIS.

 

μεγαλη η διαφορα υπερ του hdr+

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ProShot έχει μια επιλογή που λέει NR.Τι είναι αυτό και σε ποια επιλογή να το βάλω;

Έχει off,lo,hi...

 

εξαρταται απο τη σκηνη...τη μερα σιγουρα off

το βραδυ off/low

Link to comment
Share on other sites

Edit: Ρε συ αν είναι 96kbps θα είχε ηλεκτρονικές παραμορφώσεις ακόμα και σε ήσυχο περιβάλλον. Τόσο χαμηλό πρέπει να είναι των redmi ;)

Ο gsmArenaΣ έτσι λέει...:confused:

Δεν κολλάω στο νούμερο. Αλλά το αποτέλεσμα του ήχου δεν είναι καλό. Δουλεύει καλά, αλλά από ποιότητα Μ-Ε-Δ-Ε-Ν. Deep flat.

@All Στην ΕΓΓΡΑΦΗ ΗΧΟΥ αναφέρομαι κατά την λήψη video. Για αποφυγή παρεξηγήσεων το επισημαίνω.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ο gsmArenaΣ έτσι λέει...:confused:

Δεν κολλάω στο νούμερο. Αλλά το αποτέλεσμα του ήχου δεν είναι καλό. Δουλεύει καλά, αλλά από ποιότητα Μ-Ε-Δ-Ε-Ν. Deep flat.

@All Στην ΕΓΓΡΑΦΗ ΗΧΟΥ αναφέρομαι κατά την λήψη video. Για αποφυγή παρεξηγήσεων το επισημαίνω.

 

για στοκ καμερα μιλας τωρα?

Link to comment
Share on other sites

για στοκ καμερα μιλας τωρα?
Ναι. Αλλά και η απλή ηχογράφηση συνομιλίας (στην οποία πας να κάνεις εγγραφή ενός τραγουδιού που παίζει σε μια συναυλία π.χ) δεν είμαι αμάν και ντε... είναι απλά οκ...

 

from my Mi5s

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αλλά και η απλή ηχογράφηση συνομιλίας (στην οποία πας να κάνεις εγγραφή ενός τραγουδιού που παίζει σε μια συναυλία π.χ) δεν είμαι αμάν και ντε... είναι απλά οκ...

 

from my Mi5s

 

δοκιμασε με gcam

Link to comment
Share on other sites

Νίκο μπορείς να μας μεταφέρεις τη γενικότερη εικόνα-αίσθηση που έχεις από το Note 8 κάτι σίγουρα δεν μπορείς να μας περάσεις από τις πρώτες φωτογραφίες που ανεβάζεις; επειδή είχες και το ομόσταυλο S8 η γνώμη σου μετράει αρκετά. Βέβαια εγώ δεν πρόκειται να πάω στο Note 8 αλλά κατευθείαν στο S9+ άλλα έχει ενδιαφέρον τις αλλαγές που μπορείς να επισημάνεις που ενώ στα χαρτιά μπορεί να μην αναφέρονται εντούτοις τις αντιλαμβάνεσαι στην γενικότερη αίσθηση που αποκομίζεις ;).

 

Βεβαίως σύντομα θα γράψω. Στο θέμα κάμερα δεν το έχω ψάξει πολύ Αλλά γενικά όσο αφορά το ζουμ ψιλό απάτη. Είτε κανείς 2x με την μια είτε με την βασική κανείς ψηφιακό ίδια λεπτομέρεια βλέπω και λογικό είναι. Πάντα είχα απορία πως γίνεται να λένε οπτικό Χωρίς οπτικά μέρη. Για τα υπόλοιπα έρχεται μινι σύγκριση με Χ και pixel xl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...