Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη. Θα συμφωνήσω πως δεν είναι μια καλή φωτογραφία, αλλά εντυπωσιάστηκα από το φως που προσέθεσε (και δεν ικανοποίησε ούτε εμένα φυσικά η έλλειψη λεπτομέρειας). Θα ήθελα την γνώμη σου και για τις υπόλοιπες.

 

Κώστα, εξαιρετική τοποθέτηση. Βάλε τώρα και μια LG G5 SE με HDR+ το γνωστό σερβίτσιο με λουκανικάκι και μακαρόνια και έτοιμο ένα ακόμη post που δεν προσφέρει τίποτα στο νήμα εκτός απ' το καπέλωμα του post μου. :)

 

Παγωτάκι κανείς;

 

41480427041_aaf2f556f9.jpgAuto 10mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη. Θα συμφωνήσω πως δεν είναι μια καλή φωτογραφία, αλλά εντυπωσιάστηκα από το φως που προσέθεσε (και δεν ικανοποίησε ούτε εμένα φυσικά η έλλειψη λεπτομέρειας). Θα ήθελα την γνώμη σου και για τις υπόλοιπες.

 

Κώστα, εξαιρετική τοποθέτηση. Βάλε τώρα και μια LG G5 SE με HDR+ το γνωστό σερβίτσιο με λουκανικάκι και μακαρόνια και έτοιμο ένα ακόμη post που δεν προσφέρει τίποτα στο νήμα εκτός απ' το καπέλωμα του post μου. :)

 

Παγωτάκι κανείς;

 

r

 

Σε ποια τοποθετηση αναφερεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη. Θα συμφωνήσω πως δεν είναι μια καλή φωτογραφία, αλλά εντυπωσιάστηκα από το φως που προσέθεσε (και δεν ικανοποίησε ούτε εμένα φυσικά η έλλειψη λεπτομέρειας). Θα ήθελα την γνώμη σου και για τις υπόλοιπες.

 

Κώστα, εξαιρετική τοποθέτηση. Βάλε τώρα και μια LG G5 SE με HDR+ το γνωστό σερβίτσιο με λουκανικάκι και μακαρόνια και έτοιμο ένα ακόμη post που δεν προσφέρει τίποτα στο νήμα εκτός απ' το καπέλωμα του post μου. :)

 

Παγωτάκι κανείς;

 

41480427041_aaf2f556f9.jpgAuto 10mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Βαγγέλη εγώ τις βρίσκω πολύ καλές όλες τις φωτογραφίες που ανέβασες ανάλογα βέβαια και τις συνθήκες,δεν μπορούμε να ζητάμε και πολλά από κάμερα τηλεφώνου σε τόσο δύσκολες σε συνθήκες παρόλα αυτά η Huawei είναι σε σωστό δρόμο, βλέπω βελτίωση με το mate 10 και ακόμα μεγαλύτερη με το p20 pro, πιστεύω σε επόμενα update θα διορθωθεί πιο πολύ η επεξεργασία

 

Επίσης σε ευχαριστούμε για τα δείγματα σου και ας σε καπακωνει ο gtf που μάλλον θέλει το νήμα για την πάρτη του, ξυπνάτε mod

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Συνωνόματε, το έχω στο μυαλό μου σαν την πορεία που είχε ως τώρα η Samsung από το S7 ως το S9. Το S7 ήταν ένα τσικ πιο πίσω από τις αντίστοιχες ναυαρχίδες, το S8 το βελτίωσε με πολύ καλές προοπτικές, και το S9 το ήρθε επιτέλους με άρτιο σύστημα που συμπεριφέρεται νορμάλ χωρίς διθυραμβικά σχόλια τύπου "σπέρνει" και "παπάδες".

 

Νιώθω πως το Mate 10 Pro ήταν το S7 της Huawei. Ένα τσικ πιο πίσω απ' τα υπόλοιπα της σειράς του. Και πως το P20 Pro είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει αυτή τη στιγμή. To S8 της, κατά κάποιον τρόπο. Γενικά την θεωρώ ένα εξάμηνο πίσω την κακομοιρούλα τη Huawei, πάντα.

Link to comment
Share on other sites

 

εδω για παράδειγμα τα πήγε αρκετά καλύτερα το mode και φαίνεται πως υπήρχε αρκετό σκοτάδι αν κρίνω απο την αμέσως αποκάτω.. γενικά όπως είπες ειναι για στατικά πλάνα εντελώς

στην προηγούμενη με τη μηχανή μάλλον φυσούσε γι αυτό παστελιασε τα δέντρα, σε αυτην τα έσωσε βλέπω

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Συνωνόματε, το έχω στο μυαλό μου σαν την πορεία που είχε ως τώρα η Samsung από το S7 ως το S9. Το S7 ήταν ένα τσικ πιο πίσω από τις αντίστοιχες ναυαρχίδες, το S8 το βελτίωσε με πολύ καλές προοπτικές, και το S9 το ήρθε επιτέλους με άρτιο σύστημα που συμπεριφέρεται νορμάλ χωρίς διθυραμβικά σχόλια τύπου "σπέρνει" και "παπάδες".

 

Νιώθω πως το Mate 10 Pro ήταν το S7 της Huawei. Ένα τσικ πιο πίσω απ' τα υπόλοιπα της σειράς του. Και πως το P20 Pro είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει αυτή τη στιγμή. To S8 της, κατά κάποιον τρόπο. Γενικά την θεωρώ ένα εξάμηνο πίσω την κακομοιρούλα τη Huawei, πάντα.

Έτσι είναι ακριβώς απλά πριν ήταν αρκετά μίλια μακριά

 

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εδω για παράδειγμα τα πήγε αρκετά καλύτερα το mode και φαίνεται πως υπήρχε αρκετό σκοτάδι αν κρίνω απο την αμέσως αποκάτω.. γενικά όπως είπες ειναι για στατικά πλάνα εντελώς

στην προηγούμενη με τη μηχανή μάλλον φυσούσε γι αυτό παστελιασε τα δέντρα, σε αυτην τα έσωσε βλέπω

 

Ακριβώς αυτό. ;)

 

Στην πραγματικότητα είναι πιο κοντά το ISO320-1/2sec παρά η πιο σκοτεινή με το μικρότερο ISO. Για να κρίνεις (και όλοι [σχεδόν] οι υπόλοιποι) πόσο φως είχε και πόσο "προσέθεσε" σαν Night Shot. :happy:

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Εχει mod 5sec ή είναι κανονικά 5sec που προσπάθησες να μην κινηθείς?

Στα μέχρι τώρα πλάνα με stacking, πως το λένε, έβλεπα 4sec...

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη φωτογραφία με τη μηχανή βλέπω ότι παστελοποίησε τα πάντα και όχι μόνο τα δέντρα.

Τα αυτοκίνητα, τα κτίρια στο βάθος, μέχρι και τα καλώδια της ΔΕΗ και τα ελενίτ στα αριστερά της μηχανής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη φωτογραφία με τη μηχανή βλέπω ότι παστελοποίησε τα πάντα και όχι μόνο τα δέντρα.

Τα αυτοκίνητα, τα κτίρια στο βάθος, μέχρι και τα καλώδια της ΔΕΗ και τα ελενίτ στα αριστερά της μηχανής.

 

ισχυει...πρωτος το εγραψα για το παστελ του Huawei p20 pro.

Εαν δεν ηξερα απο ποιο κινητο ειναι...θα επαιρνα ορκο οτι ειναι απο Galaxy S7.

Τοσο πολυ μοιαζουν σε ολα...επεξεργασια, nr

Link to comment
Share on other sites

Όπου γραφω Night Shot ειναι το mod παιδια.

 

Για 5sec βγαζει το βραδυ, και για 4sec τραβαει την ημερα.

 

Φυσικα ολες ειναι χερατες, και το παστελιασμα ειναι λογω τραγικου stacking απο ποιος ξερει ποσα layers τραβαει σε αυτα τα δευτερολεπτα, τα οποια οσο πιο ασταθες το χερι τοσο πιο μη-ευθυγραμισμενα θα ειναι.

 

Ειναι χερατες και φυσικα δεν ειναι manual 5sec όπου θα εβγαινε ενα θεοκουνημενο, σχεδον ασπρο πραγμα :p

 

Μετανιωνω που δεν τραβηξα μια manual να βλεπατε ποσο λιγο φως ειχε.

 

Ενδεικτικα σας βγαζω μια τωρα το δωματιο να καταλαβετε:

 

27609803708_0ec03e4440.jpgmanual ISO400 0.5sec by V . @ . g . 0 . $, on Flickr

 

39673107270_8ca967e1ef.jpgNight Shot 5sec by V . @ . g . 0 . $, on Flickr

 

Μη σκαλωνετε στην φωτο με τη μηχανη, εχω αλλες 10... :p

 

πρωτος το εγραψα για το παστελ του Huawei p20 pro

 

Δεν περιμεναμε τιποτα λιγοτερο! χαχαχαχα :D

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα "τεχνικά λάθος" κλπ αλλά τι απαιτήσεις έχει καθένας και τι ζητάει από το κινητό του.

Οι βραδινές του P20 από την συναυλία αλλά και η μοτοσυκλέτα με απογοήτευσαν και θα εξηγήσω γιατί.

Χωρίς να κάνω κάποιο υπερβολικό ζουμ, just double tap στην οθόνη του κινητού, τα πρόσωπα των ανθρώπων που είναι πολύ κοντά στην κάμερα, είναι φουλ παστελ χωρίς λεπτομέρια.

Το ίδιο και η μοτοσυκλέτα.

 

Είναι σαν να ανεβάζει στο processing το exposure υπερβολικά για να δώσει το φως που βλέπουμε, ενώ μειώνει τα highlights για να μην κάψει τα φωτεινά και μετά πλακωνεται στο noise reduction για απόσβεση του θορύβου που φανερώνει το πολύ exposure.

Δεν μ αρέσει καθόλου αυτή η προσέγγιση. Δεν εκμεταλλεύεται σωστά το δυνατό hardware της συσκευής.

Ωραίες φωτογραφίες αλλά να τις βλέπεις σε πολύ μικρή ανάλυση όπως στο Instagram.

Θα μπορούσε με διαφορετικό processing να δώσει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Ειλικρινά απορώ με το DxΟ. Είχα που είχα επιφυλάξεις με διάφορα τεστ σε φακούς DSLR ......

Θα περίμενα να αναφερθούν σ αυτό το πρόβλημα του processing.

Ελπίζω να το διορθώσουν με κάποια updates.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να ανεβάζει στο processing το exposure υπερβολικά για να δώσει το φως που βλέπουμε, ενώ μειώνει τα highlights για να μην κάψει τα φωτεινά και μετά πλακωνεται στο noise reduction για απόσβεση του θορύβου που φανερώνει το πολύ exposure.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνω 100%. Αυτο ακριβως συμβαινει σε ολα τα modes πλην του manual.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια το noise reduction δεν με ενοχλεί τόσο πολύ αφού από ότι καταλαβαίνω ήταν πιο σκοτεινές οι σκηνές από ότι βγήκαν τελικά. Πιο πολύ το sharpening με ενοχλεί. Αν το μειώσουν σε επόμενο update θα κάνει διάφορα για μένα. ;)

 

Πάντως το night shot δεν ειναι για κινούμενα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα "τεχνικά λάθος" κλπ αλλά τι απαιτήσεις έχει καθένας και τι ζητάει από το κινητό του.

Οι βραδινές του P20 από την συναυλία αλλά και η μοτοσυκλέτα με απογοήτευσαν και θα εξηγήσω γιατί.

Χωρίς να κάνω κάποιο υπερβολικό ζουμ, just double tap στην οθόνη του κινητού, τα πρόσωπα των ανθρώπων που είναι πολύ κοντά στην κάμερα, είναι φουλ παστελ χωρίς λεπτομέρια.

Το ίδιο και η μοτοσυκλέτα.

 

Είναι σαν να ανεβάζει στο processing το exposure υπερβολικά για να δώσει το φως που βλέπουμε, ενώ μειώνει τα highlights για να μην κάψει τα φωτεινά και μετά πλακωνεται στο noise reduction για απόσβεση του θορύβου που φανερώνει το πολύ exposure.

Δεν μ αρέσει καθόλου αυτή η προσέγγιση. Δεν εκμεταλλεύεται σωστά το δυνατό hardware της συσκευής.

Ωραίες φωτογραφίες αλλά να τις βλέπεις σε πολύ μικρή ανάλυση όπως στο Instagram.

Θα μπορούσε με διαφορετικό processing να δώσει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Ειλικρινά απορώ με το DxΟ. Είχα που είχα επιφυλάξεις με διάφορα τεστ σε φακούς DSLR ......

Θα περίμενα να αναφερθούν σ αυτό το πρόβλημα του processing.

Ελπίζω να το διορθώσουν με κάποια updates.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κωστα ολοι καταληξαμε οτι οι φωτο δεν ειναι καλες και εχουν υπερβολικο παστελ.

Απορω με τον @vag74 o οποιος τις βρηκε ολες εξαιρετικες...

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το διορθώσουν με κάποια updates.

 

Αν το μειώσουν σε επόμενο update θα κάνει διάφορα για μένα. ;)

 

Εδω θα φανει η δυναμη των reviewers που εχουν επιρροη ;)

 

Κωστα ολοι καταληξαμε οτι οι φωτο δεν ειναι καλες και εχουν υπερβολικο παστελ.

Απορω με τον @vag74 o οποιος τις βρηκε ολες εξαιρετικες...

 

Θα το 'χει το όνομα :p

Link to comment
Share on other sites

Λολ... Βλέπουμε αρκετά τραβηγμένα σχόλια για άλλη μια φορά. Μιας και είναι συγκρίσεις το νημα, βγάλτε μια φώτο από τόσο σκοτάδι, τέτοιο φως ΧΕΡΑΤΗ κι ας έχει και παστέλ με τοσο λίγο θόρυβο και προφανώς χωρίς να είναι κουνημένη και μετά συνεχίζουμε τη συζήτηση για το κατά πόσο συμφωνούμε όλοι. Μας δίνει μια δυνατότητα έξτρα και μεις λέμε ότι να ναι.

 

Θα ήθελα να δω και τη σύγκριση μεταξύ κροπ 5χ και της κάμερας 5χ ώστε να δούμε αν έχει μεγάλη διαφορά.

 

Τέλος, Βαγγέλη τι μέγεθος αρχείου και τι ποιότητα είναι το raw; από τα 40 mp τραβάει όταν φωτογραφίζεις manual με raw; γιατί λογικά θα πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά σε μέγεθος και ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το παρατήρησα, τι εννοείς hdr auto και off? Δεν εχει μονο on-off?

Η δεύτερη που γράφεις hdr off νομιζω εχει λιγότερο sharpening.

 

Πάντως ξαναλέω ότι την διαφορά την κάνει ο 3X φακός (ο οποίος παραδόξως ενεργοποιείται μόνο στα 5X).

Για μένα και μονο για αυτό αξίζει ;). Το sharpening να μειώσουν λιγο και θα ειναι μια χαρά.

Πάντως είχαν δίκιο οι reviewers στα συγκριτικά ότι το s9+ τα πάει καλύτερα το βράδυ (μιλάω για auto πάντα).

 

40766196214_a87094accc_z.jpgAuto 10mp (hdr auto) by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

40586831485_0826d7b5f3_z.jpgPro 10mp (hdr off) by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω με το RAW δεν εχω παιξει ακομα, Αλέξη. τραβηξα μια μολις και ειναι 75.19mb ζωη να 'χει.

 

Ετοιμαζω συγκριση HDR+ Super High σε Xiaomi RN4 vs Night Shot P20 Pro.

 

Αντρέα εχει ειτε Auto mode (όπου εφαρμοζει hdr/dro και το λεω hdr auto), εχει HDR Mode που σημαινει HDR on, και οτι τραβαω σε Pro (manual mode δηλαδη) εχει παντα hdr off. σε αυτην οου εβαλες και λεω hdr off ειναι τραβηγμενη σε pro mode απλα δεν πειραξα τιποτα απο τις ρυθμισεις. Δεν εφηρμοσε ουτε hdr ουτε dro δηλαδη.

 

Δηλαδη με το Pro αποφευγεις το hdr/dro και παιρνεις λιγοτερο επεξεργασμενη φωτογραφια απ' οτι σε full auto.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Ομολογω με το RAW δεν εχω παιξει ακομα, Αλέξη. τραβηξα μια μολις και ειναι 75.19mb ζωη να 'χει.

 

Ετοιμαζω συγκριση HDR+ Super High σε Xiaomi RN4 vs Night Shot P20 Pro.

Προσωπικά εμένα και μόνο αυτή η ευελιξία με καλύπτει απόλυτα. Και μετά όλα στρώνουν. Και sharpening και ότι άλλο θες. Αφού μιλάμε για φωτογραφίες αυτό είναι από τα πιο σημαντικά θεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το παρατήρησα, τι εννοείς hdr auto και off? Δεν εχει μονο on-off?

Η δεύτερη που γράφεις hdr off νομιζω εχει λιγότερο sharpening.

 

Πάντως ξαναλέω ότι την διαφορά την κάνει ο 3X φακός (ο οποίος παραδόξως ενεργοποιείται μόνο στα 5X).

Για μένα και μονο για αυτό αξίζει ;). Το sharpening να μειώσουν λιγο και θα ειναι μια χαρά.

Πάντως είχαν δίκιο οι reviewers στα συγκριτικά ότι το s9+ τα πάει καλύτερα το βράδυ (μιλάω για auto πάντα).

 

To S9 ειναι καλυτερο ναι...και την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι μια πρόχειρη επεξεργασία του σκοτεινού manual.

Κάτι ανάλογο κάνει το software.

Έχω ανεβάσει το exposure και αρκετό NR χωρίς sharpening όμως.

 

Βαγγέλη μην τραβάς σε τέτοιες συνθήκες. Δεν είναι για κινητά. Προσπάθησε τα βραδινά πλάνα σου να είναι σε πιο φυσιολογικές συνθήκες όπως με ένα φως δωματίου ή σε δρόμους με βιτρίνες όπου υπάρχει φως για φωτογράφιση.

Προς τιμή σου βέβαια, αλλά το ζορισες πολύ το κινητό. Και καθώς δεν έχουμε φωτογραφίες από άλλο κινητό στο ίδιο πλανο για σύγκριση, πιθανώς γινόμαστε πιο αυστηροί.

Φωτογραφία χωρίς φως δεν υπάρχει. Μετά πάμε σε long exposure.6b1d34fdc74735cdf5485e408c89289d.jpg

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη μην τραβάς σε τέτοιες συνθήκες. Δεν είναι για κινητά. Προσπάθησε τα βραδινά πλάνα σου να είναι σε πιο φυσιολογικές συνθήκες όπως με ένα φως δωματίου ή σε δρόμους με βιτρίνες όπου υπάρχει φως για φωτογράφιση.

Προς τιμή σου βέβαια, αλλά το ζορισες πολύ το κινητό. Και καθώς δεν έχουμε φωτογραφίες από άλλο κινητό στο ίδιο πλανο για σύγκριση, πιθανώς γινόμαστε πιο αυστηροί.

Φωτογραφία χωρίς φως δεν υπάρχει. Μετά πάμε σε long exposure.

 

Εννοείται πως ήταν μια καλή ευκαιρία για να δοκιμάσω σε δύσκολες συνθήκες την φωτογραφική και τα modes της. Θα ακολουθήσουν πολλά ακόμη δείγματα σε πιο φυσιολογικές συνθήκες και θα κρίνω και εγώ και εσείς σιγά σιγά :)

 

Είμαι πάντα ανοιχτός στο ενδεχόμενο να κεράσω καφεδάκι για να κάνουμε οποιοδήποτε συγκριτικό αν κάποιος θέλει.

 

By the way, καθώς μόνο αυτό έχω για σύγκριση:

 

Xiaomi RN4 Arnova 1.6 HDR+ Super High

41482143461_f5226a05f3_n.jpgRN4 SUPER HIGH HDR+ by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

P20 Pro Night Shot 5sec

27610504948_2ce8e49654_n.jpgP20 PRO NIGHT SHOT 5SEC by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

 

Θα τολμήσω να παραθέσω μια από το U11 σε φουλ αυτόματο:

36743793152_99e72862ac.jpg2017-08-29 20.44.14 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

που μοιάζει με μια που έβαλα πριν του P20 Pro (επίσης φουλ αυτόματο):

39671525730_48a0e3a8b4.jpgAuto 10mp by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

Το P20 Pro ανέβασε διπλάσιο ISO.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...