Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκπληκτική λεπτομέρεια

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βαγγέλη αυτό που μ ευχαριστεί στο U11 είναι ότι μου δίνει την δυνατότητα να το χρησιμοποιήσω σαν ψηφιακή. Δίνει φοβερό raw το οποίο απογειώνει την ποιότητα όταν το επεξεργαστώ στο lightroom mobile.

Δεν συγκρίνεται με τα raw που έπαιρνα από άλλα κινητά όπως το S7.

Εδώ μπορώ να κάνω πολλές βελτιώσεις.

Γενικά αισθάνομαι καλυμμένος φωτογραφικά με το U11.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εξαιρετικη Βασίλη.

 

Huawei Mate 10 Pro Power

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά με υγεία.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται και θέλει να συνεισφέρει, άνοιξα ένα ακόμη topic για τεχνικές, apps και συζήτηση περί λήψης και επεξεργασίας φωτογραφιών.

 

Όσοι πιστοί, προσέλθετε :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7542153#post7542153

Link to comment
Share on other sites

Και τέταρτο thread? Πέντε νοματαιοι ειμαστε όλοι και ολοι. Εδώ και για τη google camera έγινε thread αλλά και πάλι τα λίγα τα συζητάμε εδώ.

 

Προσωπικά οι τεχνικές συζητήσεις δεν με ενοχλούν εφόσον υπάρχει και η αυθεντική φωτογραφία... Τις προτιμω από το να γράφουμε απλά μπράβο και μπράβο.

 

Σίγουρα είναι χρήσιμο να υπάρχουν πολλαπλά threads αλλά είμαστε τόσοι λίγοι που νιώθω πως απλά αποδεκαδιζομαστε. Στη τελική αν νιώθει κάποιο μέλος ότι δεν το καλύπτει ένα thread ας το ανοίξει ο ίδιος το καινούργιο.;):)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Και τέταρτο thread? Πέντε νοματαιοι ειμαστε όλοι και ολοι. Εδώ και για τη google camera έγινε thread αλλά και πάλι τα λίγα τα συζητάμε εδώ.

 

Προσωπικά οι τεχνικές συζητήσεις δεν με ενοχλούν εφόσον υπάρχει και η αυθεντική φωτογραφία... Τις προτιμω από το να γράφουμε απλά μπράβο και μπράβο.

 

Σίγουρα είναι χρήσιμο να υπάρχουν πολλαπλά threads αλλά είμαστε τόσοι λίγοι που νιώθω πως απλά αποδεκαδιζομαστε.

Έχω την διάθεση να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται να δουν το κινητό τους φωτογραφικα, σαν πραγματική κάμερα. Υπάρχουν και άλλα άτομα που γνωρίζουν από επεξεργασία. Πιστεύω θα ανέβει το επίπεδο.

Στα φωτογραφικά sites δεν νοείται φωτογραφία χωρίς επεξεργασια, γιατί απλά το software δεν καλύπτει τις ανάγκες μας.

Ούτε το HDR είναι λύση γιατί οι φωτογραφίες που δίνει δεν δείχνουν φυσικές συν ότι χάνουν σε γοητεία.

Στην κάμερα δεν το δουλεύω ποτέ.

Αυτό που είδα στα πρόσφατα κινητά είναι ότι έχουν δυνατότητες για φωτό που απαιτούν ευρυγώνιο φακό.

 

Θα ήταν καλό να γίνονται όλα σ ένα thread. Βέβαια θα γίνονται γενικές συζητήσεις που δεν αφορούν ένα κινητό ούτε την καλύτερη κάμερα.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα αρκετά το θέμα που λες, Αντρέα, και κατέληξα πως το topic Google Camera mod είναι πολύ niche, εξ' ου και η μικρή προσέλευση. Άσε που "πάλιωσε" και οι περισσότεροι πλέον σκαμπάζουν από το πώς και τι σχετικά με την Gcam mod.

 

Ενώ η τεχνική και η βελτίωση πάντα έχουν ζουμί και ενδιαφέρον.

 

Τεσπα, όπως βγει, δεν πιέζουμε κάτι. Έτσι δειλά ξεκίνησε και το καλλιτεχνικό και μας βγήκε. Αν όχι, πάλι καλώς. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την διάθεση να βοηθήσω όσους ενδιαφέρονται να δουν το κινητό τους φωτογραφικα, σαν πραγματική κάμερα. Υπάρχουν και άλλα άτομα που γνωρίζουν από επεξεργασία. Πιστεύω θα ανέβει το επίπεδο.

Στα φωτογραφικά sites δεν νοείται φωτογραφία χωρίς επεξεργασια, γιατί απλά το software δεν καλύπτει τις ανάγκες μας.

Ούτε το HDR είναι λύση γιατί οι φωτογραφίες που δίνει δεν δείχνουν φυσικές συν ότι χάνουν σε γοητεία.

Στην κάμερα δεν το δουλεύω ποτέ.

Αυτό που είδα στα πρόσφατα κινητά είναι ότι έχουν δυνατότητες για φωτό που απαιτούν ευρυγώνιο φακό.

 

Θα ήταν καλό να γίνονται όλα σ ένα thread. Βέβαια θα γίνονται γενικές συζητήσεις που δεν αφορούν ένα κινητό ούτε την καλύτερη κάμερα.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κώστα είμαι της άποψης ότι εφόσον μπαίνει και η αυθεντική με ότι προβλέπεται να γράψεις (πχ auto, manual κλπ) το να μπει μετά και η επεξεργασμένη όχι μόνο δεν ενοχλεί αλλά δίνει και ένα ενδιαφέρον. Αν είμασταν πάρα πολλά άτομα θα έλεγα κάντο γιατί χαλάει ο ειρμός της συζήτησης... αλλά εδώ ούτε πολλά άτομα είμαστε ούτε έχουμε καμιά σοβαρή συζήτηση.

 

Τώρα αν νιώθεις ότι δεν σε καλύπτει, ανα πάσα στιγμή μπορείς να ανοίξεις ένα νέο thread προσαρμόζοντας το όπως ακριβώς το θέλεις. Αλλά προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο. Ο κανόνας που χα γράψει στο πρώτο Post περί επεξεργασίας αφορούσε φωτογραφίες που πλασαριζόντουσαν και καλά ως "μη επεξεργασμένες" (για να προλάβω απλά τις επισημάνσεις και καβγάδες). Στη περίπτωση όμως που γράφεται ξεκάθαρα και μάλιστα με 2-3 λογάκια τι έκανες για να μαθαίνουμε/συζητήσουμε, μόνο χρήσιμο μπορεί να είναι ;).

 

Όλα αυτά τα γράφω βλέποντας τι συζάταγαμε όλο το προηγούμενο καιρό. Όλο μπράβο και μπράβο μεταξύ συμπαθειών χωρίς καμία ανάλυση. Αλίμονο να αρχίσουμε να χάνουμε και τα λίγα άτομα που έχουν όρεξη για φωτογραφική συζήτηση. :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το σκέφτηκα αρκετά το θέμα που λες, Αντρέα, και κατέληξα πως το topic Google Camera mod είναι πολύ niche, εξ' ου και η μικρή προσέλευση. Άσε που "πάλιωσε" και οι περισσότεροι πλέον σκαμπάζουν από το πώς και τι σχετικά με την Gcam mod.

 

Ενώ η τεχνική και η βελτίωση πάντα έχουν ζουμί και ενδιαφέρον.

 

Τεσπα, όπως βγει, δεν πιέζουμε κάτι. Έτσι δειλά ξεκίνησε και το καλλιτεχνικό και μας βγήκε. Αν όχι, πάλι καλώς. :)

 

Απλά Βαγγέλη αυτό που λεω είναι ότι αν τελικά νιώσει ο Κώστας ότι δεν τον καλύπτει μπορεί ανα πάσα στιγμή να ανοίξει thread ο ιδιος ακριβώς όπως το θέλει ;). Δεν χρειάζεται να ανοίξουμε thread εξ ονόματος του πριν μάλιστα το αποφασίσει ο ίδιος. Προς το παρόν ας συνεχίσουμε έτσι (γνώμη μου) αφού μόνο καλύτερο το βλέπω το thread.

 

Παρεμπιπτόντως οι gcam συνεχώς αλλάζουν. Απλά ο κόσμος δεν ενδιαφέρεται να το ψάξει παραπάνω. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αντρέα δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες. Αν αρχίσουμε και ρωτάμε για brush tools και layers εδώ, το θέμα θα μπερδευτεί πολύ γενικά. Είναι οκ αν πάει ότι πείραξα ας πούμε μόνο τα contrast, exposure, saturation αλλά τι θα γίνει αν αρχίσουμε τα παραπάνω; όπως είπα layers, η παιχνίδια με brush tools η στο LR για noise reduction με τοπική επεξεργασία ας πούμε. Εγώ δεν έχω θέμα γιατί με ενδιαφέρει, και όπως είπε ο Κώστας το θεωρώ κομμάτι της τελικής φωτογραφίας. Απλά θεωρώ ότι κάποια μέλη θα ξενερώσουν. Τεσπα. Εγώ όπου βλέπω τέτοιο ποστ θα το διαβάζω μιας κ μ ενδιαφέρει και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως παρεξηγήθηκε η τρόπος που το έθεσα. Δεν αφορά τον Κώστα αυτό. Όπως και στο καλλιτεχνικό αναφέρω στο πρώτο ποστ πως την ιδέα την είχε ο Navi55 τότε, εφορμώμενος από κάτι που παρατήρησα πως υπάρχει άλλος ένας που το βλέπει όπως εγώ, ξεκινάω το ταδε topic.

 

Δεν το κάνω για τον Κώστα, αντί για τον Κώστα. :worry:

 

Εδώ, νιώθω συχνά πως ότι θέλω να πω θα είναι off topic, ή θα μείνει ασχολίαστο γιατί οι 5-6 που είμαστε/ήμασταν ενεργοί έχουμε μόνο ναυαρχίδες, μας νοιάζει μόνο να συγκρίνουμε και να αναδείξουμε το καλύτερο, χωρίς να συζητάμε πώς θα βαλτιώσουμε το μέτριο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λες. Αν αρχίσουμε και ρωτάμε για brush tools και layers εδώ, το θέμα θα μπερδευτεί πολύ γενικά. Είναι οκ αν πάει ότι πείραξα ας πούμε μόνο τα contrast, exposure, saturation αλλά τι θα γίνει αν αρχίσουμε τα παραπάνω; όπως είπα layers, η παιχνίδια με brush tools η στο LR για noise reduction με τοπική επεξεργασία ας πούμε. Εγώ δεν έχω θέμα γιατί με ενδιαφέρει, και όπως είπε ο Κώστας το θεωρώ κομμάτι της τελικής φωτογραφίας. Απλά θεωρώ ότι κάποια μέλη θα ξενερώσουν. Τεσπα. Εγώ όπου βλέπω τέτοιο ποστ θα το διαβάζω μιας κ μ ενδιαφέρει και βλέπουμε.

 

Μα και το καλλιτεχνικό θέμα υποτίθεται για αυτό το λόγο άνοιξε αλλά τελικά πάλι ελάχιστοι ενδιαφέρονται για περισσότερα.

Συνηθως ρωτάνε τι app χρησιμοποίησες και τέλος.

 

Εγώ απλά λέω ας φτάσουμε εκεί όπου οι συζητήσεις θα ξεφύγουν κατά πολύ και θα ξενερώνουν τον μέσο χρήστη και τότε ναι να ανοίξει το thread. Αυτό ειναι το Point μου. ;) . Άλλωστε αν ανοίγαμε thread κάθε φορά που κάποιοι ξενερώνουν με κάποια συζήτηση θα είχαμε άπειρα threads (πχ θα είχαμε samsung camera thread, ναυαρχίδες camera thread, mid range camera thread, τρακτέρ camera thread, επιλεκτική εστίαση camera thread, μπραβο μπραβο camera thread κλπ).

 

Οπότε αυτό που λέω ειναι εκφραστείτε ελεύθερα και αν τελικά νιώθετε πως σας περιορίζουν τότε ανοίξτε thread. :) Ας φτάσουμε δηλαδή πρώτα αυτό το παραπάνω και αν το φτάσουμε βλέπουμε ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ, νιώθω συχνά πως ότι θέλω να πω θα είναι off topic, ή θα μείνει ασχολίαστο γιατί οι 5-6 που είμαστε/ήμασταν ενεργοί έχουμε μόνο ναυαρχίδες, μας νοιάζει μόνο να συγκρίνουμε και να αναδείξουμε το καλύτερο, χωρίς να συζητάμε πώς θα βαλτιώσουμε το μέτριο ;)

 

Εγώ πάλι αυτό ειναι που θεωρώ λάθος. Δεν θα φύγουν οι λίγοι που έχουν φωτογραφική διάθεση για συζήτηση. Ήδη βλέπω μια ενδιαφέρουσα αλλαγή και προσωπικά θέλω να την υπερασπιστώ. :)

 

Άλλωστε όπως θα γνωρίζεις και συ, προσωπικά μια χαρά ανεβάζω και low end συσκευές και πάντα έψαχνα το τρόπο για βελτίωση (πχ gcam, snap camera κλπ). Σκέψου πόσο υπερασπιζόμουν την gcam όταν όλοι με κράζαν και τελικά οι ίδιοι που κράζαν τότε την χρησιμοποιούν τώρα.

 

Το ενδιαφέρον του κόσμου δεν ειναι αυτό που σχολιάζουν οι παρεούλες. Forum είμαστε με διαφορετικά ενδιαφέροντα. Δεν γίνεται όλες οι συζητήσεις να ενδιαφέρουν τους πάντες. ;) Και κυρίως δεν γίνεται όποτε κάποιον δεν ενδιαφέρει μια συζήτηση να ανοίγουμε και από ενα thread. Όλοι μας "ανεχόμαστε" ο ένας τον άλλο. Αν γίνεται σε σωστές βάσεις (πχ γράφεις ότι ειναι επεξεργασμένη και δεν την πλασάρεις ως τελικό αποτέλεσμα της κάμερας) θεωρώ πως δεν αποτελεί πρόβλημα. Αν τώρα με το καιρό δούμε ότι ξεφεύγει κατά πολύ με συμμετοχή από το κόσμο σε βάρος άλλων θεμάτων τότε ναι ας ανοίξει thread.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχουν αρκετοί που έχουν ασχοληθεί και μπορούν να βοηθήσουν.

Το θέμα δεν είναι σε ποιο τοπικ θα γίνει αλλά αν υπάρχει όρεξη για προσφορά και μάθηση.

Εκ πείρας ξέρω ότι άτομα που τώρα δεν ενδιαφέρονται, όταν ανακαλύψουν πόσο απλό είναι και πόσο μεγάλη βελτίωση υπάρχει, θα κολλήσουν.

Είχα δοκιμάσει και παλιότερα επεξεργασία raw από κινητό αλλά δεν βοηθούσε πολύ. Χθες μετά το τεστ που έκανα εξεπλάγην ευχάριστα. Δεν είναι μόνο οι διορθώσεις και το sharpening. Η φωτογραφία πλέον αντέχει μεγαλύτερο ζουμ και είναι λογικό γιατί από τα 23mb βγαίνει ένα jpg 9mb. Πολύ μικρότερη συμπίεση σε σχέση με τα 5 των auto jpg.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εκ πείρας ξέρω ότι άτομα που τώρα δεν ενδιαφέρονται, όταν ανακαλύψουν πόσο απλό είναι και πόσο μεγάλη βελτίωση υπάρχει, θα κολλήσουν.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακριβώς σε αυτή τη πρόταση ειναι που μένω Κώστα.

Το ίδιο είχε γινει και με Gcam με μπόλικες γκρίνιες και σιγά σιγά βλέποντας τα αποτελέσματα ξεκίνησαν να την δοκιμάζουν και οι ίδιοι.

Το ίδιο ίσως γίνει και με την επεξεργασία.

 

Αν όμως τα διαχωρίσουμε τότε αρκετός κόσμος ίσως να μην πάρει χαμπάρι αυτό που λες :)

Εγώ λεω να συνεχιστεί και αν φτάσει σε ένα επίπεδο που καταστρέφει άλλες συζητήσεις τότε ας γίνει ο διαχωρισμός.

 

Τέσπα, αρκετό μπλα μπλά από μέρους μου :)

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους ! V30 με μονο φως απο την λαμπα δεξια και φυσικα της φωτιας.

41297044642_0c1b6fce1c_z.jpgIMG_20180407_193326 by kkk1881, on Flickr

Edited by Fredometrios
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους ! V30 με μονο φως απο την λαμπα δεξια και φυσικα της φωτιας.

41297044642_0c1b6fce1c_z.jpgIMG_20180407_193326 by kkk1881, on Flickr

Πολυ δυνατη φωτο οπως κ το V30 βέβαια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά με υγεία.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται και θέλει να συνεισφέρει, άνοιξα ένα ακόμη topic για τεχνικές, apps και συζήτηση περί λήψης και επεξεργασίας φωτογραφιών.

 

Όσοι πιστοί, προσέλθετε :) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7542153#post7542153

 

Θα συμφωνησω με τον Ανδρεα...δεν υπαρχει λογως υπαρξης και τριτου thread σχετικα με φωτο.

Ολο κι ολο 5 ατομα γραφουμε εδω περα.

Το μονο που θα κανει ειναι να αποδυναμωσει κι αλλο το main thread

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον Ανδρεα...δεν υπαρχει λογως υπαρξης και τριτου thread σχετικα με φωτο.

Ολο κι ολο 5 ατομα γραφουμε εδω περα.

Το μονο που θα κανει ειναι να αποδυναμωσει κι αλλο το main thread

 

Το main thread δεν θα αποδυναμωθει με την δημιουργια ενος αλλου τριτου thread, εχει ηδη ερημωσει καθως εχουν αποχωρησει παρα πολλα ατομα...το πως εγινε αυτο το γνωριζουμε ολοι( μην κανουμε τους κινεζους)....και που εμειναν 5 ατομα παλι καλα να λετε....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S9+ FULL AUTO

41344389871_1271f68b7f_z.jpgGalaxy S9+ by GumJd tsiglas, on Flickr"]41344389871_1271f68b7f_z.jpgGalaxy S9+ by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

41344460121_9cea5058e4_z.jpgGalaxy S9+ 1 by GumJd tsiglas, on Flickr"]41344460121_9cea5058e4_z.jpgGalaxy S9+ 1 by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

39535402980_2773c7e675_z.jpgGalaxy S9+ 2 by GumJd tsiglas, on Flickr"]39535402980_2773c7e675_z.jpgGalaxy S9+ 2 by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

40630928444_c19ba01539_z.jpgGalaxy S9+ 3 by GumJd tsiglas, on Flickr"]40630928444_c19ba01539_z.jpgGalaxy S9+ 3 by GumJd tsiglas, on Flickr[/url]

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

27473213058_6e930fdbb6_z.jpgIMG_20180409_125506 by kkk1881, on Flickr

και με μια ευκολη επεξεργασια κατεβασμα λιγο τα highlights ισιωμα οριζοντα λιγο contrast και vibrance

41302740132_870b72a35f_z.jpgIMG_20180409_1255063 by kkk1881, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και Χρονια Πολλα σε ολους , mate 10 pro ή P20;(οχι το pro), μιλαμε παντα στο αυτοματο χωρις πειραγματα ,εχει κανεις εικονα και απο τα δυο;
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους ! V30 με μονο φως απο την λαμπα δεξια και φυσικα της φωτιας.

41297044642_0c1b6fce1c_z.jpgIMG_20180407_193326 by kkk1881, on Flickr

 

Ωραίος, παπάδες το v30, μπράβο!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

[ig]https://farm1.staticflickr.com/883/27473213058_6e930fdbb6_z.jpg[/img]IMG_20180409_125506 by kkk1881, on Flickr

και με μια ευκολη επεξεργασια κατεβασμα λιγο τα highlights ισιωμα οριζοντα λιγο contrast και vibrance

[mg]https://farm1.staticflickr.com/798/41302740132_870b72a35f_z.jpg[/img]IMG_20180409_1255063 by kkk1881, on Flickr

 

Μου αρέσει η παρέμβαση που έκανες. ;)

Δίκος σου ο "χατσικο"; :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...