Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κώστα δεν είναι έτσι ακριβώς. Στη raw δεν έχεις πχ hdr+ ή hht ή ότι άλλο σύστημα βελτίωσης στις νυχτερινές. Οπότε δεν είναι απλά διαφορά σε saturation/contrast/sharpness η επεξεργασία που θα έχεις. Θα πρέπει να κάνεις και stacking.

 

Αλλά ακόμα και τη μέρα έχεις θέμα. Τη μέρα χωρίς hdr έχεις πολύ περιορισμένο dr στα κινητά. Σίγουρα έχεις δυνατότητα να ανοίξεις σκιές στα raw αρχεία αλλά και πάλι θα χάσεις αν δεν κάνεις hdr έστω στο lr.

 

Οπότε για μένα στα κινητά είσαι κάπως παγιδευμένος στη jpeg.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κώστα δεν είναι έτσι ακριβώς. Στη raw δεν έχεις πχ hdr+ ή hht ή ότι άλλο σύστημα βελτίωσης στις νυχτερινές. Οπότε δεν είναι απλά διαφορά σε saturation/contrast/sharpness η επεξεργασία που θα έχεις. Θα πρέπει να κάνεις και stacking.

 

Αλλά ακόμα και τη μέρα έχεις θέμα. Τη μέρα χωρίς hdr έχεις πολύ περιορισμένο dr στα κινητά. Σίγουρα έχεις δυνατότητα να ανοίξεις σκιές στα raw αρχεία αλλά και πάλι θα χάσεις αν δεν κάνεις hdr έστω στο lr.

 

Οπότε για μένα στα κινητά είσαι κάπως παγιδευμένος στη jpeg.

Δεν είπα να φωτογραφίζουν raw. Το raw στα κινητά δεν έχει πολλές δυνατότητες βελτίωσης άλλωστε.

Πολλές φορές μπορώ να κάνω περισσότερα σ ένα jpg. Μίλησα για τις κάμερες επειδή αναφέρθηκε κάτι σχετικό.

 

Αυτό που τόνισα επειδή το νήμα είναι για να βοηθά στην επιλογή κάμερας ότι πρέπει να κοιτάμε τις βασικές δυνατότητες της κάμερας.

 

Μια δοκιμή που έκανα χθες βράδυ.

Με μικρές αλλαγές τοπικά σε shadows highlights contrast, ήλθε εκεί που ήθελα.

Ούτε pc (Νίκο mpi :) ), μόνο μερικά κλικ στο κινητό.

 

40309437775_7f519154e5_c.jpg

HTC U11_Night shot test by Kostas kaz - Flickr2BBcode

HTC U11, undefined@4.3 mm, f1.7, 1/25s, ISO496

 

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το u11 πάντως έχει εξαιρετική κάμερα και με μικρότερο nr το οποίο προσωπικά προτιμώ.
Συμφωνώ, χωρις να είναι το καλύτερο, προσφέρει περισσότερη ευελιξία και αποδίδει εκτός gCam η οποία σε χαμηλό φωτισμό με κίνηση στο πλανο, δεν τα πάει καλά επειδή ρίχνει πολύ την ταχύτητα.

Εδώ θα πρέπει να ευχαριστήσω τον Κώστα gtf με τον οποίο στο παρελθόν τρωγομαστε :) που μου το σύστησε. Είχα ξεχάσει εντελώς την ύπαρξη των htc. Δεν το είχα καν στο μυαλό μου.

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νίκο εννοώ πως αυτά τα παραπάνω είναι για εμάς του ψείρες. Γιατί και τέλεια φωτογραφία και χωρίς επεξεργασία δεν γίνεται.

 

Για τον πολύ κόσμο συνήθως αυτά είναι τα αρεστα χρώματα μιας και οι φωτογραφίες τους ούτως ή άλλως συνήθως περνάνε μετά από φίλτρα για να ανέβουν σε ινστα η φβ.

 

Σωστος. Παρολα αυτα πολυς κοσμος που δεν ασχολειται, νομιζω οτι βγαζει καλες φωτο μεχρι να τις δει σε κανα Pc ή να παει να τις εκτυπωσει, γιατι τις βλεπουν στην οθονη του κινητου και φαινονται καλες..εγω εκτυπωνω οπως και αρκετοι γνωστοι μου, αλλα οι περισσοτεροι την πατανε νομιζοντας οτι ειχαν καλο υλικο.

ΚΑτα τα αλλα συμφωνω και εννοειται οτι τελεια δεν υπαρχει χωρις επεξεργασια.

 

Δεν είπα να φωτογραφίζουν raw. Το raw στα κινητά δεν έχει πολλές δυνατότητες βελτίωσης άλλωστε.

Πολλές φορές μπορώ να κάνω περισσότερα σ ένα jpg. Μίλησα για τις κάμερες επειδή αναφέρθηκε κάτι σχετικό.

 

Αυτό που τόνισα επειδή το νήμα είναι για να βοηθά στην επιλογή κάμερας ότι πρέπει να κοιτάμε τις βασικές δυνατότητες της κάμερας.

 

Μια δοκιμή που έκανα χθες βράδυ.

Με μικρές αλλαγές τοπικά σε shadows highlights contrast, ήλθε εκεί που ήθελα.

Ούτε pc (Νίκο mpi :) ), μόνο μερικά κλικ στο κινητό.

 

40309437775_7f519154e5_c.jpg

HTC U11_Night shot test by Kostas kaz - Flickr2BBcode

HTC U11, undefined@4.3 mm, f1.7, 1/25s, ISO496

 

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνω, απλα επειδη εδω κοιταμε γενικα τις δυνατοτητες των κινητων και τη συγκριση μεταξυ τους, νομιζω οτι η επεξεργασια ανοιγει μεγαλη συζητηση καθως μετα μιλαμε για το "ταλεντο" του καθενος στο Photoshop.

Τωρα αν ειναι 3 κλικ στο κινητο ή 50 κλικ στο pc, σιγουρα ειναι διαφορετικο το ενα απο το αλλο αλλα επιμενω στο να θελω να παιρνω το αποτελεσμα απο την καμερα, και τελος.

Τωρα ααααν, εχω μια καλη φωτο που θα θελησω να τη βελτιωσω μελλοντικα, για διαφορους λογους, ναι οκ..αλλα το να βγαλω με σκοπο οτι θα τις βελτιωνω μετα, δεν παιζει. Δεν ξερω ποσοι εχουν τοσο χρονο και ορεξη, εγω ουτε χρονο εχω και για αυτο, ουτε ορεξη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Νίκο. Το χα γραψει και παραπάνω αλλωστε.

Από κάποιο σημείο και μετά δεν βλέπουμε τόσο την κάμερα αλλά την ικανότητα επεξεργασίας του χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Νίκο. Το χα γραψει και παραπάνω αλλωστε.

Από κάποιο σημείο και μετά δεν βλέπουμε τόσο την κάμερα αλλά την ικανότητα επεξεργασίας του χρήστη.

Νομίζω ότι κολλάτε στις λέξεις. Το είπαμε αυτό.

Το θέμα είναι να μπορουν οι χρήστες να ξεχωρίσουν ποια κινητά μπορούν να σου δώσουν κάτι παραπάνω απ' αυτό που προσφέρει το software τους.

Γιατί για παράδειγμα στο S7 edge και σε πολλές άλλες σημερινές συσκευές, η παρέμβαση είναι τέτοια που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Με αποτέλεσμα απογοητεύσεις.....

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Oneplus 5 auto

 

26334757987_b3fd3f2f88_c.jpg2018-04-03_03-33-21 by John, on Flickr

 

Oneplus 5 Beast Unleashed

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου μου συγκριτικού http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7537197#post7537197 , πάμε και ένα ακόμα τελευταίο με συνθηκες φωτισμένου δρόμου.

 

OP5T vs Mi Note 3. Πρώτα το op5t και μετά mi note 3

Τραβήχτηκαν με διαφορά μιας μέρας αλλά οι συνθήκες ήταν ίδιες.

 

Αυτο που βλέπω ειναι οτι οταν το θέμα ειναι καλά φωτισμένο (όπως εδώ) οι διαφορές σε λεπτομέρεια ειναι μικρές.

Συμπερασμα: αν δεν τραβάς πολύ δύσκολες συνθηκες η κάμερα του op5τ ειναι παραπάνω απο ικανοποιητική. :happy:

Σε πιο σκοτάδια όμως, όπως είδατε και στα προηγούμενά μου δείγματα, το ιδιαίτερα επιθετικό noise reduction παστελιάζει και αποχρωματίζει δυστυχώς αρκετά το θέμα.

 

27333923338_2d6ec44a7e_z.jpgIMG_20180402_031813 by Andreas L., on Flickr

 

41163188972_7f7ba9dd1c_z.jpgIMG_20180401_033124_HHT by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα του op5t είναι καλύτερη νομίζω και με πιο σωστά χρώματα. Έτσι δεν είναι?

 

Oneplus 5 Beast Unleashed

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα χρώματα δεν ξέρω. Έχω την εντύπωση ότι το op έχει ελαφρώς μεγαλύτερο desaturate.

Αν πάλι εννοείς το wb, τότε ναι, θα λεγα οτι είναι πιο κοντα το op αν και ελαφρώς θερμότερο απο τη πραγματικότητα.

 

Καλύτερη πάντως δεν θα την έλεγα. Νομίζω οριακά σε λεπτομέρεια πάλι χάνει (δες πχ το δεντράκι αριστερά του αμαξιού) ενω το mi note 3 έχει φωτίσει ελαφρώς περισσότερο τις σκιές (πχ η κορυφή του δέντρου ανάμεσα στη κολώνα και τη πολυκατοικία φαίνεται καλύτερα στο mi note 3... ξεχωρίζει απο τον ουρανό πισω)

 

Εν πάση περιπτώσει, οι διαφορές είναι αστείες σε αυτές τις σύνθηκες. Δεν αξίζει να τις συζητάμε τόσο... αυτό που ήθελα να δείξω είναι οτι στη περίπτωση που ειναι φωτισμένο το θέμα σου τα πάει αρκετά καλά το op :cool::happy:

 

Από την άλλη, στις πιο ζόρικες συνθηκες (υψηλό iso + σκοτεινό το κεντρικό σου θέμα) δυστυχώς το Op5t χάνει πολύ σε λεπτομέρεια και χρώματα (όπως τα παρακάτω... πρώτα op5t). Βέβαια ξαναλέω ότι αν δεν τραβάς τόσο ζόρικα κάδρα, μια χαρά είσαι. :)

 

27297920948_1a2961d97e_z.jpgIMG_20180402_030254 by Andreas L., on Flickr

 

39361249510_dbdcaf4d4d_z.jpgIMG_20180401_031824_HHT by Andreas L., on Flickr

 

26320223427_c4cc647ced_z.jpgIMG_20180402_212614 by Andreas L., on Flickr

 

40141301541_f53c01229f_z.jpgIMG_20180207_212421_HHT by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Σε πιο σκοτάδια όμως, όπως είδατε και στα προηγούμενά μου δείγματα, το ιδιαίτερα επιθετικό noise reduction παστελιάζει και αποχρωματίζει δυστυχώς αρκετά το θέμα.

ένα πράμα......κάτι σαν μπαγιατίλα...:lol:

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κολλάτε στις λέξεις. Το είπαμε αυτό.

Το θέμα είναι να μπορουν οι χρήστες να ξεχωρίσουν ποια κινητά μπορούν να σου δώσουν κάτι παραπάνω απ' αυτό που προσφέρει το software τους.

Γιατί για παράδειγμα στο S7 edge και σε πολλές άλλες σημερινές συσκευές, η παρέμβαση είναι τέτοια που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Με αποτέλεσμα απογοητεύσεις.....

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Σωστο και αυτο που λες, απλα ισχυουν και τα 2 οπως το θετεις, με τη διαφορα οτι προφανως για τις παραπερα δυνατοτητες νοιαζονται πολυ πιο λιγοι. Και αν το προεκτεινω, στο ποσοι με ρωτανε τι κινητο να παρουν πχ με βαση την καμερα, ή ποσοι ρωτανε εσενα, νομιζω κανεις απο αυτους δεν νοιαζονται για την παραμικρη επεξεργασια μετα...αρα αν εμενα με ενδιαφερει να ξερω, ειναι και για να μπορω να εχω αποψη οταν με ρωτανε, και συνηθως οσοι ειμαστε εδω μας ρωτανε οι φιλοι..

Παρολα αυτα, εννοειται οτι προσωπικα δεν απορριπτω την οπτικη σου και εννοειται οτι το συζηταμε οσο εχεις ορεξη να φτιαχνεις φωτο κλπ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου ήρθε και pm σχετικα με το πως βελτιωθηκαν οι νυχτερινές του op5t, κάποιες απο τις φωτογραφίες που τράβηξα ειναι με τη beta.

 

Στην έκδοση της κάμερας έγραφε μεν ίδια έκδοση (και για αυτό νομιζα οτι δεν έχουν διαφορά με το αρχειο που εγκατέστησα στη stable) αλλά στο software γράφει διαφορετικό software. Και τώρα που κοιτάω τα δείγματά μου, η beta μάλλον έχει κάπως καλύτερη κάμερα.

 

Πατήστε exif και δείτε software. Όποια γράφει user 8.1.0 ειναι απο την beta. Η 8.0.0 ειναι stable. Νομιζω το 90% των φωτογραφιών ειναι Beta.

Ξέρω σας τα χω ζαλίσει για το oneplus αλλά προσπαθώ να βοηθήσω και γω. :)

 

Edit: Δεν ειχα κάνει restart όταν πρώτοπερασα τα services. Οπότε παίζει απλά για αυτο τα πρωτα πρώτα δειγματα που χω στο pc να δειχνουν κατώτερα απο τη beta. Flash at your own caution. Το πιθανοτερο ειναι οτι απλά είμαι άμπαλος και η βελτιωση που ειδα ηταν ξεκαθαρα απο τα apps/services και οχι απο την beta.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

To ζητουμενο στο παρων thread ειναι πιο κινητο βγαζει καλυτερες φωτογραφιες.

ειτε στο αυτοματο ειτε στο manual δε μας ενδιαφερει...και παντα χωρις επεξεργασια.

Link to comment
Share on other sites

To ζητουμενο στο παρων thread ειναι πιο κινητο βγαζει καλυτερες φωτογραφιες.

ειτε στο αυτοματο ειτε στο manual δε μας ενδιαφερει...και παντα χωρις επεξεργασια.

 

Αυτό πχ δεν χρειαζόταν να το πεις ξανά και εσύ απλά για να πεις κάτι, σου φέρνω απλά παραδείγματα στο πως θα μπορούσε να είναι καλύτερο το θέμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κολλάτε στις λέξεις. Το είπαμε αυτό.

Το θέμα είναι να μπορουν οι χρήστες να ξεχωρίσουν ποια κινητά μπορούν να σου δώσουν κάτι παραπάνω απ' αυτό που προσφέρει το software τους.

Γιατί για παράδειγμα στο S7 edge και σε πολλές άλλες σημερινές συσκευές, η παρέμβαση είναι τέτοια που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Με αποτέλεσμα απογοητεύσεις.....

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κωστα θα συμφωνησω...το ζητουμενο ειναι να μπορεις να παρεις το maximum

απο την καθε συσκευη

Link to comment
Share on other sites

 

Θα απορρίψω ένα κινητό που δεν μπορεί να τραβήξει σωστά ενα πορτραίτο και παράλληλα θα προτιμήσω ένα άλλο που το κάνει σωστά αλλα έχει πχ πρόβλημα στο WB η στην υπερεκθεση.

 

 

Στάλθηκε από το HTC U11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Απορώ πως και δεν πέρασε απο τα χερια σου κανένα 950 xl. Όπως θα έλεγε και μια ψυχή κανει παπάδες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκανα ενα συγκριτικό με 5s και A1 να το ανεβάσω ή δεν εχει κανενα ενδιαφέρον;;

Link to comment
Share on other sites

To ζητουμενο στο παρων thread ειναι πιο κινητο βγαζει καλυτερες φωτογραφιες.

ειτε στο αυτοματο ειτε στο manual δε μας ενδιαφερει...και παντα χωρις επεξεργασια.

 

τοτε εισαι off topic απο την 1η μερα...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εδω η λειτουργια πορτρετο απο gcam αν εξερεσουμε τα γυαλια που τα εφαγε λιγο δεν τα παει και ασχημα ,εχω βγαλει πολλες ικανοποιητικες φωτο με το τεχνητο πισω θολωμα

 

41214037011_0f8a0de094_z.jpg00100sPORTRAIT_00100_BURST20180403192350112_COVER by kkk1881, on Flickr

 

27339867448_e5fe760d34_z.jpg00100sPORTRAIT_00100_BURST20180403185729101_COVER by kkk1881, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

τοτε εισαι off topic απο την 1η μερα...

 

Δε νομιζω...αναδεικνυω με τισ φωτο μου ποιο κινητο βγαζει καλυτερα

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απορώ πως και δεν πέρασε απο τα χερια σου κανένα 950 xl. Όπως θα έλεγε και μια ψυχή κανει παπάδες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εκανα ενα συγκριτικό με 5s και A1 να το ανεβάσω ή δεν εχει κανενα ενδιαφέρον;;

 

Νικο εννοειται οτι μας ενδιαφερει το συγκριτικο σου...βαλτες να το δουμε

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω...αναδεικνυω με τισ φωτο μου ποιο κινητο βγαζει καλυτερα

 

Το μονο που κανεις ειναι να χαλας το θεμα, και να γεμιζεις με ανουσιες φωτο το φορουμ. Δεν εχεις κανει ποτε ενα συγκριτικο για να δειξεις ποιο κινητο βγαζει καλυτερα, και καθε φορα που γινονται σοβαρα συγκριτικα γεμιζεις σελιδες με ανουσια ποστ.

Σε εχουν γραμμενο τα περισσοτερα μελη, και παρολα αυτα συνεχιζεις.

Καλο θα ηταν να παρεις χαμπαρι την πραγματικοτητα και να συμβαλεις ωστε το θεμα αυτο να ειναι ακομα πιο χρησιμο...αντι να προσεφερεται για ξεκατινιασμα που εξ αιτιας σου και μερικων αλλων γινει καταντησει το χειροτερο του φορουμ αντι του καλυτερου.

Κατα τα αλλα , αναδεικνυεις τα κινητα σου, ναι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...