Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενταξει, όπως έγραψα και παραπάνω, flagships ειναι και τα g6, p10, iphone x... ;). Οπότε αν το σκεφτείς, δεν δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις αφού επιπέδου ναυαρχίδας ειναι η κάμερα. Από τα δείγματα που χεις δει εσύ θεωρείς πως τα πήγε χειρότερα από τις άλλες ναυαρχίδες;

 

Αυτό που βλέπω στα πρώτα δείγματα είναι επίπεδο ναυαρχίδας χωρίς βέβαια να χουμε δει (ακόμα) ημερήσιες ή μεγαλύτερες αποστάσεις για portrait mode. Σίγουρα και γω θα προτιμούσα ο δεύτερος φακός να ήταν τηλεφακός ή μονόχρωμος ώστε να εκμεταλλευτείς κάποια modes αλλά οκ...

 

Άλλωστε δεν νομίζω πως φιγουράρισε ποτέ η κάμερα των op ως η καλύτερη της χρονιάς και επιπλέον ο όρος "flagship killer" δεν πάει μόνο για τη κάμερα αλλά συνολικά ως κινητό.

 

Καταρχήν το g6 μιας και το είχα για κάνα 2βδόμαδο, όσον αφορά την κάμερα είναι χειρότερο από όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις και γενικά από όλες τις ναυαρχίδες συμπεριλαμβανομένου και του 5Τ. Το να λέμε λοιπόν επιπέδου ναυαρχίδας, καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι δεν λέει απολύτως τίποτα. Ναυαρχίδα είναι και το ulephone t1, ναυαρχίδα και το g6, ναυαρχίδα και το s8. Τι σχέση έχουν τα 3 μεταξύ τους; Βγάζουν και τα 3 φωτογραφίες θα μου πεις και θα χεις και δίκιο. Πέρα από αυτή τη σχέση τίποτα άλλο όμως. Γι' αυτό δεν πρέπει να τσουβαλιάζουμε. Επίσης θα ήθελα να πω πως οι μόντες τύπου gcam, hdr++ κλπ. ΔΕΝ κάνουν σε όλα τα κινητά. Όποιος διαβάζει το συγκεκριμένο τοπικ και ψάχνει να αγοράσει κινητό με καλή κάμερα, έχει καταλάβει πως ότι και να πάρει, θα του πετάξει μια gcam πάνω και θα πάει να κάνει πλάκα στα s8 και τα pixel. Και καλώς έχει καταλάβει έτσι καθώς μόλις δουν όλοι εδώ μέσα ένα τηλέφωνο να δυσκολεύεται, κατευθείαν η πρώτη κουβέντα είναι βάλε την τάδε μοντα της gcam με προφίλ pixel 3 κλπ. Και πήγαινε για διαγωνισμό φωτογραφίας. Αυτά τα λεω γενικά, όχι στον Αντρέα. Μην παρεξηγηθώ κιόλας. Τέλος να πω ότι σε πολλά πράγματα το 5Τ είναι flagship killer, μη σας πω κάνει πλάκα σε ότι υπάρχει εκεί έξω. Στην κάμερα όμως ακόμη όχι.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λίγο προσοχή στο πως γράφουμε την άποψή μας. Ένα απλό ευγενικό διαφωνώ θα αρκούσε. Σβήστηκε μήνυμα. Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Βλάσση για μένα flagship απόδοση είναι όποια κάμερα τα πάει καλύτερα από τη μέση καλή mid range. Οκ σίγουρα δεν το λες και κάποιο αυστηρό κανόνα αλλά καταλαβαίνεις πως το εννοώ. ;) Άλλωστε ο όρος flagship δεν ειναι μόνο για τη κάμερα αλλά γενικά για τη μέση εμπειρία που έχεις (ταχύτητα, κατασκευή, αυτονομία, οθόνη κλπ) αλλά εκει πάμε σε άλλη ιστορία.

 

Και ναι το hdr+ δεν δουλεύει καλά σε όλες τις συσκευές (έχω ήδη επισημάνει αρκετές συσκευές που τα πάει χειρότερα απο τη στοκ) ή δεν δουλεύει και καθόλου (πχ ενα mi note 2 που παιζω αυτό το καιρό δεν δουλεύει σε miui και δεν έχω και σκοπο να του την αλλάξω κιόλας μιας και μου αρέσει το Miui)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ειναι λιγο καλυτερο στις extreme συνθηκες που ανεβασε ο Βλασης το S8, αλλα ειναι λογικο ρε παιδια. Το 1+ ειναι κινητο λιγοτερο απο μηνα, οποτε θελει χρονο να παρει updates και να βελτιωθει. Κανενος κινητο το software δεν ηταν τελειο απο την πρωτη μερα, ενω κι η ελλειψη OIS καπου θα φανει, οπως και να το κανουμε. Προσωπικα νομιζω ειδα και υπερβολικο NR (στη φωτογραφια που ανεβασε 9600 ISO) με αποτελεσμα η λεπτομερεια να παει περιπατο. Ωστοσο ειδα και διαφορετικα χρωματα στις 2 συσκευες.

 

Γενικα καλο ειναι να ζοριζουμε τα κινητα, αλλα οχι και να βγαζουμε σε ντιπ σκοταδι πισσα, λες και ειναι ολοι κουκουβαγιες! Το μεγαλυτερο ποσοστο των φωτογραφιων μας ειναι μερα, και καλο θα ηταν να βλεπουμε δειγματα κι απο τετοιες ωρες. Δεν ειναι ολα τα κινητα εξισου καλα τη μερα, οπως εχει ειπωθει. Τα χρωματα και ο θορυβος και παλι ποικιλουν, ενω και οι ταχυτητες που επιλεγουν διαφερουν και μπορει σημαντικα μαλιστα.

Τέλος δεν ειμαστε φορουμ της Σουηδιας που εχουμε 6 μηνες νυχτα...Βαλτε και καμια φωτογραφια ημερας. Πρεπει να παμε 6 σελιδες πισω για να δουμε μια ημερησια ή οχι σε κλειστο χωρο και κεινο ηταν απο το συγκριτικο του Νικου για το iPhone Χ. Δηλαδη πραγματικα...στηνετε σκηνικα που ειναι ο ορισμος του ΜΗ ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΥ! Θα κατσει κανεις να βγαλει φωτογραφια μονο με το φως απο τα λαμπακια του δεντρου; Πατα τον ατιμο τον διακοπτη που λογικα τον φτανεις χωρις καν να σηκωθεις απο την καρεκλα και θα εχεις μια φωτογραφια χρησιμοποιησιμη! Η μηπως θα εχουμε απαιτηση να φαινεται στο βαθυ σκοταδι λεπτομερεια στη απεναντι πολυκατοικια και ΟΛΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ; Σιγουρα καποιο θα ειναι καλυτερο και καποιο χειροτερο σε μια τετοια συγκριση. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι και παλι ειναι για να τη δειξεις καπου ή εστω να την κρατησεις για την παρτυ σου. Για πεταμα ειναι και οι 2 φωτογραφιες και ειναι λογικο. Μα ακομα και slr να παρετε με καλο φακο, δε θα βγαλετε στα τοσο σκοταδια στο αυτοματο.

Edited by Abdalis_3k60
Link to comment
Share on other sites

Ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα φωτογραφίας....το 5τ οως τα παει στην μπροστα καμερα;αμα γινεται μια φωτογραφια απο το 5τ και τ σ8+ βλασση μιας και τα εχεις και τα 2...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια Αλέξη είναι ότι τελευταία έχω πέσει και γω στη παγίδα και ανεβάζω μόνο νυχτερινά. Έχεις δίκιο, πρέπει να βλεπουμε και ημερήσιες. Θα επανορθώσω. :)
Link to comment
Share on other sites

Ας βάλω σιγά σιγά κι εγώ μερικά δείγματα XZ Premium πριν το... αποστρετεύσω

 

Μια που είπαμε για φωτό με φως μόνο από χριστουγεννιάτικα φωτάκια:

24314205357_a7a5e79085_z.jpg2017-12-20_02-13-00 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

:)

 

προσοχή ακολουθεί σεντονάκι:

 

38298571265_32976d03dc.jpgDSC_0144 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

39174656621_c8527b7217.jpgDSC_0057 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

38467449324_6b031d3cf2.jpgDSC_0133 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

38467453404_b5df8f463a.jpgDSC_0092 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

25309937988_0aed13a220.jpgDSC_0051 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

24314347517_2472235b7f.jpgDSC_0038 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

25309941658_1ab97a089c.jpgDSC_0184 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

38298592305_fe038decf2.jpgDSC_0187 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

24314352767_54321f0584.jpgDSC_0143 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

39174691191_c35b41fa89.jpgDSC_0093 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

39174691801_dfb3591e85.jpgDSC_0189 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

39174700731_c93a08aa9c.jpgDSC_0159 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

38298603315_e0cb1eeb0b.jpgDSC_0142 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Mi note 3 Portait mode

 

25310042558_abc3b72619_c.jpgPortait mode by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

με την ευκαιρία που έβγαλα για να δοκιμάσω και ημερα το 5t σε σχέση με το s7 edge τις βάζω και εδώ

Νομίζω ότι το portrait mode του 5T θέλει δουλειά ακόμα...

χωρίς να είναι σίγουρος έχω την εντύπωση ότι με την 4.7.5 χειροτερεψαν το portrait αλλα βελτίωσαν λίγο στα υπόλοιπα

 

S7 edge

oTklthhxQmmo74kOFwYb-g.jpg

 

5T portrait

qCzA7tH1TJanSPMOdAesAA.jpg

 

 

 

S7 edge HDR auto

cQSMsRSNTr_2uY6wXGRYTw.jpg

 

5T HDR auto

8yr_73h5RWKX7hOyGym9OQ.jpg

Edited by Deis
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το hdr+ δεν ειναι για ολες τις συσκευές το έχουμε ξαναπεί...

 

Κωστα με λενε

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για ποιες συμπεριφορές μιλάς Μάριε; Εγώ δεν μίλησα ούτε για τοπ 1 ούτε για 5... Ίσα ίσα που εσύ έμμεσα προσπαθείς να γράψεις για την μια και μοναδική τοπ συσκευή...

 

Στη τελική σε ρώτησα κάτι απλό. Είναι ή δεν ειναι επιπέδου flagship? Σε σχέση με g6, p10, iphone x πως το βλέπεις; Απλή ερώτηση ειναι. Γιατί εσύ το κατηγορείς ότι ειναι παραπλανητικός ο τίτλος "flagship killer" που στη τελική αναφέρεται συνολικά ως συσκευή και όχι μόνο για τη κάμερα. Εκτός αν δεν τις θεωρείς ούτε αυτές flagships...

 

Εγώ το μόνο παραπλανητικό που βλέπω είναι τα σχόλια που γιναν από το συγκριτικό. Αν τα διαβάσει κάποιος που δεν ξέρει θα νομίζει ότι μιλάμε για mid range κάμερα... Ενδεχομένως να γίναν άθελα ή λογω του απρόσωπου του γραπτου λόγου... και οκ φυσικά γνώμη του καθενός είναι αλλα μην με κατηγορείς κιόλας για "συμπεριφορές" ;)

 

Ετσι ακριβως...θα συμφωνησω μαζι σου.

Εαν διαβασει καποιος τα σχολια του συγκριτικου θα νομισει οτι το 1+5 εχει mid-range camera.

To Oneplus5 ειναι ο ορισμος του flagship ...και η καμερα του ειναι επισης επιπεδου ναυαρχιδας.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα με λενε

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ετσι ακριβως...θα συμφωνησω μαζι σου.

Εαν διαβασει καποιος τα σχολια του συγκριτικου θα νομισει οτι το 1+5 εχει mid-range camera.

To Oneplus5 ειναι ο ορισμος του flagship ...και η καμερα του ειναι επισης επιπεδου ναυαρχιδας.

Για το 5Τ μιλάμε. Το 5 είναι προηγούμενο μοντέλο. Δεν έχεις καταλάβει καν για ποιο κινητό μιλάμε, παρόλα αυτά έχεις άποψη και ύφος...Απλά για να κανείς αντίλογο και flame.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Όλο ίντριγκα αυτό το topic. :P

 

Πείτε καμια γνώμη για το XZ Premium ^_^

 

εμενα μου αρεσουν η φωτογραφιες!!

 

 

παντως τι διαφορα εχει το 1+5 με 1+5τ περα απο την οθονη?? απο οτι ξερω εχει ακριβως την ιδια καμερα!!!

μονο ισως το software αλλαξανε !! το σιγουρο ειναι απο αυτα που ειδα το s8 κανει καλυτερη δουλεια !!! τωρα αν κανει καλυτερα απο ναυαρχιδες p10-lg g6 αυτο για να πεις με σιγουρια πρεπει να τα εχεις μαζι και να κανεις σύγκριση την ιδια ωρα!!!( το να λεμε αυτο ειναι καλυτερο απο το αλλο χωρις να τα εχουμε ταυτόχρονα νομιζω ειναι απλα ανουσιο!!!)

δεν βρηκα κατι με 1+5τ στο youtube βρηκα ομως με 1+5 και μονο καλυτερο απο το g6 δεν το βρηκα σε καμερα!( μονο η σελφιε που ειναι πατατα στο g6:lol::lol:) εδω ειναι

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσουν η φωτογραφιες!!

 

 

παντως τι διαφορα εχει το 1+5 με 1+5τ περα απο την οθονη?? απο οτι ξερω εχει ακριβως την ιδια καμερα!!!

μονο ισως το software αλλαξανε !! το σιγουρο ειναι απο αυτα που ειδα το s8 κανει καλυτερη δουλεια !!! τωρα αν κανει καλυτερα απο ναυαρχιδες p10-lg g6 αυτο για να πεις με σιγουρια πρεπει να τα εχεις μαζι και να κανεις σύγκριση την ιδια ωρα!!!( το να λεμε αυτο ειναι καλυτερο απο το αλλο χωρις να τα εχουμε ταυτόχρονα νομιζω ειναι απλα ανουσιο!!!)

δεν βρηκα κατι με 1+5τ στο youtube βρηκα ομως με 1+5 και μονο καλυτερο απο το g6 δεν το βρηκα σε καμερα!( μονο η σελφιε που ειναι πατατα στο g6:lol::lol:) εδω ειναι

Πέρα από τις αλλαγές στο software εδώ θα βρεις όλες τις διαφορές όσων αφορά τις κάμερες. Φυσικά υπάρχουν και άλλες διαφορές, δεν αφορούν όμως αυτό το τοπικ 275363815fd7a379de96bbc908209373.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Μικρός σε μέγεθος ο αισθητήρας του one plus 5t, 1/2.8" με μέγεθος πίξελ 1.12μm και ακόμη μικρότερο το μέγεθος των πίξελ στον δεύτερο στα 1.0μm στο ίδιο μέγεθος αισθητήρα.

Βάση spec πάντως καλά τα πάει, φαίνεται να κάνει καλή δουλειά το software.

Μακάρι πάντως να κάνει την αρχή καμιά εταιρεία και να βγάλει συσκευή με κανένα αισθητήρα 1" όπως είχε κάνει παλιά η nokia, με τα τωρινά soc που έχουν τα κινητά εκεί θα φανεί η διαφορά.

Προσωπικά περιμένω να δω το καινούριο huawei p11 που έχει ακουστεί ότι θα βάλει αισθητήρα των 40mp.

Link to comment
Share on other sites

Μικρός σε μέγεθος ο αισθητήρας του one plus 5t, 1/2.8" με μέγεθος πίξελ 1.12μm και ακόμη μικρότερο το μέγεθος των πίξελ στον δεύτερο στα 1.0μm στο ίδιο μέγεθος αισθητήρα.

Βάση spec πάντως καλά τα πάει, φαίνεται να κάνει καλή δουλειά το software.

Μακάρι πάντως να κάνει την αρχή καμιά εταιρεία και να βγάλει συσκευή με κανένα αισθητήρα 1" όπως είχε κάνει παλιά η nokia, με τα τωρινά soc που έχουν τα κινητά εκεί θα φανεί η διαφορά.

Προσωπικά περιμένω να δω το καινούριο huawei p11 που έχει ακουστεί ότι θα βάλει αισθητήρα των 40mp.

 

δυσκολα να βγει τετοιας σενσρας λογω ογκου...μιας και η ταση του σχεδιασμου

ειναι ολο και πιο λεπτα κινητα

Link to comment
Share on other sites

Note 8

Απλη και με zoom

Όλα auto.

39178103351_ee5bb24096_z.jpg20171220_190959 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

38470661554_d5d01eaee7_z.jpg20171220_191009 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άποψη για σύγκριση φωτογραφικής 7 plus με 5t??? Θα με ενδιέφερε κάποιο συγκριτικό αν υπάρχει κάποιος που τα έχει κ τα 2

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μοντογια? εφυγες απο το στρατοπεδο της Nokia?

 

Μετά το s7 edge και το s8+ ναι, έφυγα...... :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα να βγει τετοιας σενσρας λογω ογκου...μιας και η ταση του σχεδιασμου

ειναι ολο και πιο λεπτα κινητα

 

Εντάξει δεν νομίζω να το κάνουν τόσο λόγω όγκου όσο λόγου κόστους κατασκευής, δεν λέω να έβαζαν xenon όπου εκεί ναι θα παχαινε αρκετά, αλλά οι περισσότεροι πλέον κυκλοφορούν με 5.5 έως 6+ ιντσών κινητά δεν νομίζω τα 0.2 χιλιοστά να ήτανε αποτρεπτικός παραγωντας αγοράς.

Απλά νιώθω ότι από το 2015 και δώθε είναι ψιλοστασιμα τα πράγματα και ειδικά σε επίπεδο ναυαρχιδων ψάχνουμε τις διαφορές με το μικροσκόπιο.

(Δεν ξέρω αν αγγίζουν κάποιων αυτά που λέω, αλλά ήθελα κάπου να πω και εγώ τον πόνο μου :) )

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν νομίζω να το κάνουν τόσο λόγω όγκου όσο λόγου κόστους κατασκευής, δεν λέω να έβαζαν xenon όπου εκεί ναι θα παχαινε αρκετά, αλλά οι περισσότεροι πλέον κυκλοφορούν με 5.5 έως 6+ ιντσών κινητά δεν νομίζω τα 0.2 χιλιοστά να ήτανε αποτρεπτικός παραγωντας αγοράς.

Απλά νιώθω ότι από το 2015 και δώθε είναι ψιλοστασιμα τα πράγματα και ειδικά σε επίπεδο ναυαρχιδων ψάχνουμε τις διαφορές με το μικροσκόπιο.

(Δεν ξέρω αν αγγίζουν κάποιων αυτά που λέω, αλλά ήθελα κάπου να πω και εγώ τον πόνο μου :) )

Χαχα συμφωνώ μαζί σου! Παρόλα αυτά για κάποιο λόγο βλέπω ότι προτιμώνται οι 2πλοι η και τριπλοι σε λίγο καιρό σενσορες πάρα ένας μεγάλος. Αν όντως γίνει ειδικά αυτό που φημολογείται για το p11 θα γελάσουμε. Θα βλέπουμε κάτι, ευρυγωνιος, ασπρόμαυρος, τελεφωτο σε ένα κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Με σενσορα μιας ιντσας το αντίστοιχο μέγεθος ενός φακού aperture πχ 2.4 θα είναι αρκετά μεγάλο ακόμα και αν είναι wide ο φακός.

 

Αλλά ακόμα και αν δεν πειράζει ο όγκος, με φιξαριστο διάφραγμα θα χεις θέμα. Τι θα προτιμάς; Shallow depth of field (πχ για bokeh) ή wide πχ για να φαίνεται το background ή να βοηθά στις νυχτερινές;

 

Αν πάλι βάλουν μεταβλητό διάφραγμα ο όγκος του φακού θα γίνει ακόμα μεγαλύτερος... Θέλω να πω ότι τελικά δεν είναι μόνο το κόστος αλλά και οι περιορισμοί που έχεις από το μέγεθος της συσκευής.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Χαχα συμφωνώ μαζί σου! Παρόλα αυτά για κάποιο λόγο βλέπω ότι προτιμώνται οι 2πλοι η και τριπλοι σε λίγο καιρό σενσορες πάρα ένας μεγάλος. Αν όντως γίνει ειδικά αυτό που φημολογείται για το p11 θα γελάσουμε. Θα βλέπουμε κάτι, ευρυγωνιος, ασπρόμαυρος, τελεφωτο σε ένα κινητό!

 

Σύμφωνο, και εγώ περιμένω το p11 να δούμε τι θα κάνει η huawei. Πάντως έτσι όπως το πάνε θα γυρνάς τούμπα το κινητό και θα είναι σαν τα μάτια της μύγας με τόσους φακούς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με σενσορα μιας ιντσας το αντίστοιχο μέγεθος ενός φακού aperture πχ 2.4 θα είναι αρκετά μεγάλο ακόμα και αν είναι wide ο φακός.

 

Αλλά ακόμα και αν δεν πειράζει ο όγκος, με φιξαριστο διάφραγμα θα χεις θέμα. Τι θα προτιμάς; Shallow depth of field (πχ για bokeh) ή wide πχ για να φαίνεται το background ή να βοηθά στις νυχτερινές;

 

Αν πάλι βάλουν μεταβλητό διάφραγμα ο όγκος του φακού θα γίνει ακόμα μεγαλύτερος... Θέλω να πω ότι τελικά δεν είναι μόνο το κόστος αλλά και οι περιορισμοί που έχεις από το μέγεθος της συσκευής.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα μεγάλο σενσορα χωρίς bokeh (αν και μπορούν να το κάνουν μέσω software ή δεύτερο φακό όπως κάνουν οι περισσότερες εταιρείες).

Ούτως ή άλλως και με τα τωρινά δεδομένα των κινητών πάνω από τα 2 μέτρα το dof πάει βόλτα αν δεν επέμβει δεύτερος φακός ή software.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα προτιμούσα μεγάλο σενσορα χωρίς bokeh (αν και μπορούν να το κάνουν μέσω software ή δεύτερο φακό όπως κάνουν οι περισσότερες εταιρείες).

Ούτως ή άλλως και με τα τωρινά δεδομένα των κινητών πάνω από τα 2 μέτρα το dof πάει βόλτα αν δεν επέμβει δεύτερος φακός ή software.

 

Αν όμως μικρύνεις το aperture τελικά και βάλεις πχ f3.5 δεν θα κερδίσεις και πολλά στις νυχτερινές. Στις ημερήσιες βέβαια πάει σε άλλο επίπεδο.

 

Όπως και να χει πιστεύω ότι δεν ειναι εφικτό λόγω του μεγαλύτερου όγκου που απαιτείται. Και η μεγαλύτερη βελτίωση στα κινητά ήρθε με την εισαγωγή των BSO αισθητήρων που εκμεταλλεύονται μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας του αισθητήρα. Κάτι τέτοιες βελτιώσεις περιμένουμε σε συνδιασμό με software...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...