Jump to content

Κριτική καμερών κινητών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μαζί μου έλα, πάνω απ' τα σύννεφα.......

27029973949_4b5687dbde_z.jpg2017-12-03_02-39-07 by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Μπήκαμε στο κλίμα για τα καλά βλέπω :D

 

Έχουμε λίγα δείγματα από αυτό axon 7... οπότε βοήθα την κατάσταση :)

 

Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι τα πολύ μεγάλα previews δεν βοηθάνε αφού η ανάλυση παραμένει ίδια στην ουσία. Θα πρότεινα (χωρίς να είναι δεσμευτικό) να μην ξεπερνάμε το medium αφού το Large δεν προσφέρει κάτι (πολύ θολή) ενώ ξεχυλώνει και το thread. Ξαναλέω δεν είναι κανόνας αλλά απλά παρότρυνση. Μιλάω ως χρήστης περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα πολυ χρησιμη η εφαρμογη που προτεινες! Για να ειμαι ειλικρινης δεν καθισα να βγαλω φωτογραφιες ακομα ωστε να συγκρινω με τη στοκ ως ποιοτητα, αλλα ως μενου ειναι ολα αυτα που θελει καποιος! Ειδικα εκει με το bracketing, εμενα με συγκινησε! Δεν ειναι οτι ειναι δυσκολη τεχνικη, αλλα η ευκολια οτι το εχεις ετοιμο χωρις να χανεις χρονο ειναι φοβερη! Μακαρι να παραδειγματιστουν και οι εταιριες ωστε να δωσουν τετοια ανεξαρτησια στο χρηστη! (λεμε τωρα)
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό Αλέξη. Έχει και έτοιμα modes αλλά μπορείς να φτιάξεις και άλλα 3 δικά σου πειράζοντας τα πάντα (hdr, llm, noise reduction, bracketing κλπ)

 

Βασικά έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν και από άλλα μέλη, απλά πλέον έχει και το εξτρα καλούδι του LLM. Νομίζω στο p10 αν συνδιάσεις manual με LLM θα βελτιώσει πάρα πολύ τις νυχτερινές σου (ω ναι συνδιάζεται και με long exposure!!! ).

 

Στο mi a1 πάντως είχα πιο φυσικό αποτέλεσμα με LLM από ότι hdr+ (αν και αισθητά πιο αργό) και το καλό ειναι ότι δεν έχει περιορισμούς! Θέλει μόνο api 2 ενεργό. Όχι συγκεκριμένους επεξεργαστές ή roms.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό Αλέξη. Έχει και έτοιμα modes αλλά μπορείς να φτιάξεις και άλλα 3 δικά σου πειράζοντας τα πάντα (hdr, llm, noise reduction, bracketing κλπ)

 

Βασικά έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν και από άλλα μέλη, απλά πλέον έχει και το εξτρα καλούδι του LLM. Νομίζω στο p10 αν συνδιάσεις manual με LLM θα βελτιώσει πάρα πολύ τις νυχτερινές σου (ω ναι συνδιάζεται και με long exposure!!! ).

 

Στο mi a1 πάντως είχα πιο φυσικό αποτέλεσμα με LLM από ότι hdr+ (αν και αισθητά πιο αργό) και το καλό ειναι ότι δεν έχει περιορισμούς! Θέλει μόνο api 2 ενεργό. Όχι συγκεκριμένους επεξεργαστές ή roms.

 

Θα το ψαξω να δω τι μπορει να γινει! Θελει χρονο γιατι ειναι λιγο χαοτικο, και αν δεν το κατεχεις πολυ πρεπει να παιχτει πειραματισμος!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινά με αυτό που έγραψα να δεις αν έχει βελτίωση (βάλε μεγάλο νούμερο φωτογραφιών). Αν ναι τότε ασχολείσαι. Αν όχι τότε άστο. :) Δεδομένου ότι είναι universal όσον αφορά τον soc, αξίζει μια δοκιμή.
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαμε στο κλίμα για τα καλά βλέπω :D

 

Έχουμε λίγα δείγματα από αυτό axon 7... οπότε βοήθα την κατάσταση :)

 

Παρεμπιπτόντως, νομίζω ότι τα πολύ μεγάλα previews δεν βοηθάνε αφού η ανάλυση παραμένει ίδια στην ουσία. Θα πρότεινα (χωρίς να είναι δεσμευτικό) να μην ξεπερνάμε το medium αφού το Large δεν προσφέρει κάτι (πολύ θολή) ενώ ξεχυλώνει και το thread. Ξαναλέω δεν είναι κανόνας αλλά απλά παρότρυνση. Μιλάω ως χρήστης περισσότερο :)

 

Να το διορθώσω? Πάντως αδικημένο κινητό δεν ξέρω γιατί...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα αν βαριέσαι άστο και έτσι. Γενικά μίλησα. Το βλέπεις και εσύ ότι τα βγάζει θολά, δεν βοηθάει κάπου.

 

Αν ειναι αδικημένο βοήθα μας να το δούμε. Ανέβασε δείγματα ;) . Πάντως πρέπει να χει πολύ καλά ηχεία (offtopic)

Link to comment
Share on other sites

Mi max 2 hdr+

 

38811576461_56a979c68d_c.jpgIMG_20171203_191333 by Guardian, on Flickr

 

38781217042_5eb463508a_c.jpgIMG_20171203_191430 by Guardian, on Flickr

 

Don't mess with Max 2

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ auto

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μετά το τελευταίο update ακόμα και με πολύ φωτεινά και σκοτεινά σημεία, ακραίες συνθήκες για κάθε κινητό δηλαδή, πλέον δεν καίει ούτε υπερεκθέτει τίποτα, αλλά ούτε σκοτεινιάζει υπερβολικά την φωτογραφία,οπότε δεν χρειάζεται να παίξεις καθόλου με ev κλπ. Ο ορισμός του point and shoot

 

37944635815_eb246b8b4b_c.jpg

2017-12-04_04-34-35 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ auto

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μετά το τελευταίο update ακόμα και με πολύ φωτεινά και σκοτεινά σημεία, ακραίες συνθήκες για κάθε κινητό δηλαδή, πλέον δεν καίει ούτε υπερεκθέτει τίποτα, αλλά ούτε σκοτεινιάζει υπερβολικά την φωτογραφία,οπότε δεν χρειάζεται να παίξεις καθόλου με ev κλπ. Ο ορισμός του point and shoot

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν μπορεσε να ανοιξει τα shadows...Κατω δεξια ειναι αρκετα σκοτεινα

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ auto

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μετά το τελευταίο update ακόμα και με πολύ φωτεινά και σκοτεινά σημεία, ακραίες συνθήκες για κάθε κινητό δηλαδή, πλέον δεν καίει ούτε υπερεκθέτει τίποτα, αλλά ούτε σκοτεινιάζει υπερβολικά την φωτογραφία,οπότε δεν χρειάζεται να παίξεις καθόλου με ev κλπ. Ο ορισμός του point and shoot

 

37944635815_eb246b8b4b_c.jpg

2017-12-04_04-34-35 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καμία κακή κριτική γιαυτό το κάδρο ζωγραφικής!!Πρέπει να έκανες κ tap στο βαθος γιαυτο τα σκοτεινα χαμηλά.Μπράβο Βλάση εκπληκτική οντως δεν βλεπω κατι τετοιο που λες!!Θα παει κ ακομα καλυτερα να μου το θυμηθείς!!

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Καμία κακή κριτική γιαυτό το κάδρο ζωγραφικής!!Πρέπει να έκανες κ tap στο βαθος γιαυτο τα σκοτεινα χαμηλά.Μπράβο Βλάση εκπληκτική οντως δεν βλεπω κατι τετοιο που λες!!Θα παει κ ακομα καλυτερα να μου το θυμηθείς!!
Scorpio όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο (εμένα μου φαίνεται πάντως) δεν έκανα ταπ πουθενά. Πάτησα 2 φορές το power button για να ανοίξει η κάμερα και 1 δευτερόλεπτο μετά πατούσα το κουμπί για να την βγάλω. Σύνολο 3 δευτερόλεπτα μαζί με το βγάλσιμο από την τσέπη.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

xiaomi mi5s hdr+

Εδω περα φαινεται και η δυναμικη του hdr+.

Απολυτα ισσοροπημενη εκθεση αναμεσα σε σκοτεινα και φωτεινα σημεια.

 

37945412535_b65b59b543_c.jpgIMG_20171204_165959 by foxy4270, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεσε να ανοιξει τα shadows...Κατω δεξια ειναι αρκετα σκοτεινα

 

 

Αυτο ειδα και γω. Αν ανοιγε τα σκοτεινα θα εκαιγε τα φωτεινα. Μονο με hdr λυνεται αυτο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ auto

 

Άλλη μια πάλι point and shoot στα 3 δευτερόλεπτα από την τσέπη μέχρι την φωτογραφία και σε ακόμη πιο δύσκολες συνθήκες μιας και έχει βραδιάσει...

 

23967207637_bd2329f911_c.jpg

2017-12-04_05-24-43 by Vlasis Miriagkos - Flickr2BBcode LITE

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

xiaomi mi5s hdr+

 

Εδω περα φαινεται και η δυναμικη του hdr+.

 

Απολυτα ισσοροπημενη εκθεση αναμεσα σε σκοτεινα και φωτεινα σημεια.

 

 

 

Αυτο ακριβως. Μονο με hdr.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

You'll never walk alone.
Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy S8+ auto

 

Άλλη μια πάλι point and shoot στα 3 δευτερόλεπτα από την τσέπη μέχρι την φωτογραφία και σε ακόμη πιο δύσκολες συνθήκες μιας και έχει βραδιάσει...

 

 

Ετσι ακριβώς, επιασε ακριβώς οτι έβλεπε το μάτι σου εκείνη την ώρα χωρις πρόσθετες τεχνητες φωτεινές πηγές.. αυτή ειναι η ουσία

Πολυ ωραίο αποτέλεσμα μπραβο

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειδα και γω. Αν ανοιγε τα σκοτεινα θα εκαιγε τα φωτεινα. Μονο με hdr λυνεται αυτο.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Ισχυει...συν το γεγονος οτι το hdr+ προσφερει πολλα περισσοτερα απο το απλο hdr

των αλλων κινητων.Εξαιρεση αποτελει το hdr boost του Htc u11 που βασιζεται στην ιδια φιλοσοφια/υλοποιηση

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...