Jump to content

Κοσμήματα


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ φοράω πάντα την βέρα μου στο δεξί και το σκουλαρικάκι μου στην μύτη. Τα υπόλοιπα (βραχιόλια, κολιέ κτλ) πάνε ανάλογα με τα χρώματα του ντυσίματος.
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σιχαίνομαι τον χρυσό...όταν λέμε τον σιχαίνομαι τον σιχαίνομαι...ακόμα και τις βέρες όταν θα έρθει η ώρα για να παντρευτώ θα τις κάνουμε ασημένιες και όχι χρυσές... :p

Γενικά είμαι των ασημένιων κοσμημάτων αλλά όχι του ψεύτικου ασημιού γιατί είμαι αλλεργική στο ψεύτικο και γίνομαι μεστα σπυράκια. Μου αρέσουν τα λιτά κοσμήματα και όχι τα φανταχτερά, τα βαριά με τα πολλά χρώματα. Ειδικά έχω τρομερή αδυναμία στα ασημένια βραχιόλια που έχουν πραγματάκια που κρέμονται, τα charm bracelets. Αλλά και αυτά τα θέλω λιτά και κουκλίστικα. Τώρα φοράω ένα τέτοιο βραχιόλι, δώρο του άντρα μου με ροζ πετρούλες να κρέμονται και ασημένια λουλουδάκια. Επίσης μου αρέσουν τα σκουλαρίκια τα μακρυά και λεπτά με χρώματα παλ ή της θάλασσας αλλά και τα μεσαία με λουλουδάκια κλπ. Απο κολιέ σιχαίνομαι τα μεγάλα και φανταχτερά με τα πολλά χρώματα και τα μεγάλα μήκη. Φοράω ασημένια με καμιά πετρούλα στην άκρη. Το αγαπημένο μου είναι ένα ασημένιο κολιεδάκι δώρο του άντρα μου που έχει το Μ το μονόγραμμά μου και το αγκαλιάζουν 2 ασημένα σκαλιστά δελφινάκια με μικρές μπλε πετρούλες. Δαχτιλίδια δεν μπορώ πολλά και φοράω ένα στο αριστερό και ένα στο δεξί ασημένια πάντα, το ένα είναι ασημένιο δελφινάκι χτυπητό δώρο του άντρα μου απο την Πάρο και το άλλο ασημένιο με μια γαλάζια πετρούλα.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δηλαδη δεν σας καταλαβαινω. Μου λετε οτι συγχαινεστε το χρυσο και οτι αγοραζετε ασημι αλλα αγνοητε τα αλλα δυο: το λευκοχρυσο και την πλατινα. Γιατι; Ως τωρα μονο η Freak_of_Nature μου απαντησε αλλα δεν συμφωνω. Η πλατινα ειναι καπως πιο επισημη επειδη ειναι πιο ακριβη. Αλλα ο λευκοχρυσος γιατι ειναι πιο επισημος που στην ουσια ειναι βαμμενος χρυσος;Και για το καταλαβετε καλυτερα στα αγγλικα ειναι whitegold, yellowgold and platinum.
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξέρεις κανέναν που να έχει τα χρήματα να φοράει λευκόχρυσο και πλατίνα, έτσι όπως πάει ο κόσμος? Και να είχα πάλι τα λεφτά να τα αγοράσω, ασήμι και πάλι ασήμι :love:
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δηλαδη δεν σας καταλαβαινω. Μου λετε οτι συγχαινεστε το χρυσο και οτι αγοραζετε ασημι αλλα αγνοητε τα αλλα δυο: το λευκοχρυσο και την πλατινα. Γιατι; Ως τωρα μονο η Freak_of_Nature μου απαντησε αλλα δεν συμφωνω. Η πλατινα ειναι καπως πιο επισημη επειδη ειναι πιο ακριβη. Αλλα ο λευκοχρυσος γιατι ειναι πιο επισημος που στην ουσια ειναι βαμμενος χρυσος;Και για το καταλαβετε καλυτερα στα αγγλικα ειναι whitegold, yellowgold and platinum.

 

Eγω οταν ειναι να παρω κοσμημα ειτε για εμενα ειτε για την κοπελα μου, ΠΑΝΤΑ κοιταω να δω τι υπαρχει σε πλατινα και λευκοχρυσο.

Ειναι μακραν τα πιο ομορφα και καλα "μεταλλα".

ΠΟ μονος λογος για να μην παρω τετοι ειναι ειτε γιατι εκεινη την ωρα ξεχναω να του πω να το επιπλατινωσει (μου εχει τυχει πολλες φορες...) ειτε γιατι κοστιζουν περισσοτερο...

Ειλικρινα πλατινα και λευκοχρυσο μου αρεσουν αφανταστα πολυ.

Και δεν τα θεωρω πιο επισημα.

το επισημο το προσδιδει και το "κομματι" σχεδιαστικα και ποσο φορτωμενο ειναι.

(Δεν μιλαω για χρυσο)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ειναι! Βαζουν τα κοσμηματα σε ενα μηχανημα το οποιο "βαφει" το χρυσο. Για αυτο σας λεω οτι δεν εχει διαφορα με τον κιτρινο χρυσο.
Link to comment
Share on other sites

Noμιζω ετσι ειναι και αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει και στοιχειο στην φυση "λευκοχρυσος"....

 

Οπως υπαρχει για την πλατινα (Pt)....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δηλαδη δεν σας καταλαβαινω. Μου λετε οτι συγχαινεστε το χρυσο και οτι αγοραζετε ασημι αλλα αγνοητε τα αλλα δυο: το λευκοχρυσο και την πλατινα. Γιατι; Ως τωρα μονο η Freak_of_Nature μου απαντησε αλλα δεν συμφωνω. Η πλατινα ειναι καπως πιο επισημη επειδη ειναι πιο ακριβη. Αλλα ο λευκοχρυσος γιατι ειναι πιο επισημος που στην ουσια ειναι βαμμενος χρυσος;Και για το καταλαβετε καλυτερα στα αγγλικα ειναι whitegold, yellowgold and platinum.

 

τα έχεις μπλέξει λίγο. Πλατίνα και λευκόχρυσος είναι το ίδιο πράγμα (στοιχείο Pt του περιοδικού χημικού πίνακα). Το χρώμα του χρυσού στα κοσμήματα εξαρτάται από τον τρόπο επεξεργασίας.

 

Ναι ετσι ειναι! Βαζουν τα κοσμηματα σε ενα μηχανημα το οποιο "βαφει" το χρυσο. Για αυτο σας λεω οτι δεν εχει διαφορα με τον κιτρινο χρυσο.

 

:blink:

οκ, δεν τα έχεις μπλέξει λίγο, τα έχεις μπλέξει εντελώς.

Πάμε ξανά:

ο χρυσός είναι το χημικό στοιχείο Au

o λευκόχρυσος λέγεται και πλατίνα, εκ του λατινικού platinum και είναι το χημικό στοιχείο Pt

 

η διαφορά στα χρώματα του χρυσού (Au) οφείλεται στην επεξεργασία, και έτσι συναντάς κίτρινο χρυσό, ροζ χρυσό κλπ.

 

Τον λευκόχρυσο ή πλατίνα ή Pt, θα τον βρεις μόνο σε ένα χρώμα, μοιάζει με ασήμι αλλά είναι ελάχιστα πιο ματ και φυσικά άφθαρτο στο χρόνο όπως και ο χρυσός.

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο αριστερό χερι φοράω ενα μεγαλο ασημενιο ρολοι "gucci"ειμαι αδυνατη και δειχνει πολυ ωραια στο χερι μου ,

το χειμωνα συνήθως φοραω εναν ασημενιο σταυρό στο λαιμό που εχει περιεργο σχεδιο αλλα δεν ειναι πολυ μπαμ(δωρο της μητέρας μου)

οταν βγαινω εξω αναλογα τι ρουχα θα φοραω και το στυλ!

το καλοκαιρακι ομως με τρελαινει !εχω ενα σωρο faux απο καταστηματα με accessouar . για το λαιμο,σκουλαρικια,βραχιολια με χαντρες

κοχυλακια και οτι μπορεις να φανταστεις!

δεν μου αρασει το χρυσο !πιστευω οτι σε μερικα χρονια κανεις δεν θα φοραει

ισως ειναι καταλοιπο αλλων εποχων που για να δειξουν τον πλουτο τους οι γυναικες φορουσαν"την Αρτα και τα Γιαννενα".

«Έφυγα,ψάχνοντας το σήμερα...και χάθηκα....

»

Link to comment
Share on other sites

τα έχεις μπλέξει λίγο. Πλατίνα και λευκόχρυσος είναι το ίδιο πράγμα (στοιχείο Pt του περιοδικού χημικού πίνακα). Το χρώμα του χρυσού στα κοσμήματα εξαρτάται από τον τρόπο επεξεργασίας.

 

 

 

:blink:

οκ, δεν τα έχεις μπλέξει λίγο, τα έχεις μπλέξει εντελώς.

Πάμε ξανά:

ο χρυσός είναι το χημικό στοιχείο Au

o λευκόχρυσος λέγεται και πλατίνα, εκ του λατινικού platinum και είναι το χημικό στοιχείο Pt

 

η διαφορά στα χρώματα του χρυσού (Au) οφείλεται στην επεξεργασία, και έτσι συναντάς κίτρινο χρυσό, ροζ χρυσό κλπ.

 

Τον λευκόχρυσο ή πλατίνα ή Pt, θα τον βρεις μόνο σε ένα χρώμα, μοιάζει με ασήμι αλλά είναι ελάχιστα πιο ματ και φυσικά άφθαρτο στο χρόνο όπως και ο χρυσός.

Ρε μεγαλε, θα μου πεις εμενα για αυτα τα πραγματα; Εμενα που ο πατερας μου εχει το μεγαλυτερο εργοστασιο χρυσοχοϊας στην Κυπρο; Που περασα ολη μου την ζωη δουλευοντας το καλοκαιρι εκει. Σε παρακαλω. :mad: Με εχεις τσαντισει τωρα. Ναι, στην χημεια η πλατινα λεγετε και λευκοχρυσο αλλα στην χρυσοχοϊα και στα κοσμηματα οταν μιλαμε για λευκοχρυσο (το λεγομενο whitegold) μιλαμε για "βαμμενο" χρυσο. Και ο κιτρινος χρυσος (au) ειναι το yellowgold. H πλατινα (platinum) ειναι το (pt). Καταλαβες;

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ μεγάλε, στην χημεία που μάθαμε κάποτε στο σχολέιο, το στοιχείο Pt ΕΙΝΑΙ ο λευκόχρυσος, στα ελλαδίτικα ελληνικά βέβαια. Στα κυπριώτικα μπορεί να το λέτε αλλιώς, δεν θα μαλώσουμε κιόλας. Θέλεις εσύ να λές λευκόχρυσο τον επεξεργασμένο κίτρινο χρυσό? Λέγε τον και Παναγιώτη, τι με νοιάζει? :p :lol:
http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Pt ειναι η πλατινα και στον περιοδικο πινακα γραφει πως λεγετε και (αλλο το "και" και αλλο το "ειναι") λευκοχρυσο. Και μην κοροιδευεις γιατι το λευκοχρυσο και την πλατινα ΜΟΝΟ οι Ελληνες (και στην Κυπρο) τα νομιζουν για ιδια. Στο υπολοιπο κοσμο τα ξεχωριζουν. :lol: :p

 

P.S. BTW ειναι κυπριακα και οχι ?κυπριωτικα?. :p

Link to comment
Share on other sites

Lemanis κι εγω οποτε παω σε κοσμηματοπωλειο ειτε εδω Ιταλια, ειτε Ελλαδα, ΑΛΛΟ πραγμα ειναι ο λευκοχυσος και αλλο πραγμα η πλατινα.

Μπορει στην χημεια να υπαρχει μονο το ενα κι ετσει ειναι, αλλα οσων αφορα κοσμηματοποωλεια, χρυσοχοια, ειναι διαφορετικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ρε παιδια ψαχνω εδω και καιρο να βρω το αιγυπριακο σημα του πολεμιστει αλλα επειδη δεν το βρισκω σκευτικα να ψαχω για κατι αλλο (για κρεμασταρι μηλαμε παντα) αλλα δεν ξερω τι. Εχετε καμια ιδεα; Σκευτομαι για κατι ψιλο σατανιστικο ισως (οχι ομως και πενταλφα ή αλλο παρατραβιγμα, ενα κεφαλι τραγου πχ καλο θα ητανε) η καπιον μακροστενο σταυρο η καπιον αλλον παραξενο σταυρο η κατι σε καπος "αρχαιο" στυλ, κατι που να σηνδιαζετε με αρχαιους πολιτισμους. Εσεις μου εχετε καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

loipon...exoume kai leme nea apokthmata:p

leykoxrysh alusiditsa gia to xeri ,aplh lith, apla teleia...

doro tou kalou mou gia thn giorth mou...

braxiolaki ashmenio me polla kremasta mpixlimpidia doro ston eauto mou

skoularikakia ashmenia me 3 xromata..kokkino,mov roz

(mh rothsete-doro ston eayto mou epishs)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ξερε καπιο site (κατα προτιμηση Ελληνικο) που να μπορω να παραγκειλω κοσμιματα; Μονο μην ειναι στο στυλ αυτου . Θελω κατι που να εχει πιο rock- metal ψιλοσατανιστηκα και τετια
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Που μπορώ να βρω σε κάποιο site ώστε να μπορώ και να παραγκήλω δερμάτινο περικάρπιο?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...