Jump to content

Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές


dras
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιξε ps3 σε hdtv και τα λεμε...:O:O:cool:

Για το pc εξαρτάται τι πράγματα έχεις επάνω και τα πράγματα που έχω εγώ ξεπερνάνε κατά πολύ το play 3(κατα την γνώμη μου).Εγώ πιστεύω ότι ένα καλό pc για games δεν μπορεί να το ξεπεράσει καμία κονσόλα.Άλλωστε και από θέμα χηρισμού το pc είναι πολύ καλύτερο:!:

the absolout site το δικό μου site: louwtak.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κανεις λαθος!!η κονσολα εχει πολυ καλυτερο χειρησμο ειδικα σε παιχνδια τριτου πρoσωπου(οπως το gta)!!!
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο topic δεν είναι το κατάλληλο για vs. Το πότε εμφανίζεται η έκδοση για pc είναι πολιτική του κατασκευαστή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,....χαιρετώ όλο το forum.Θα ήθελα να ανεβάσει καποιος στο Rapidshare το Age of Mythology:The Titans ή το Age of Mythology:Gold Edition (Full version ή να έχει το κράκ ή το serial)

 

Ευχαριστώ.....:)

PAF

Pelekas Art Festival 05-06-07

 

---> paf.gr <---

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες συζητήσεις απαγορεύονται σύμφωνα με τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης και τους κανόνες του my games.
Link to comment
Share on other sites

Kalispera, thelo na me voithisete an einai eukolo...exo antigrameno to Command & Conquer Tiberium Wars (Kane Edition) gia to pc kai thelo na vro to ***** tou!!! Exo psaksei pantou alla tipota....opoios kserei kamia kalli istoselida......!!!!!! Euxaristo!!!:!:
Link to comment
Share on other sites

Ποιο κρακ απο ολα θες,για πιο update?

Παντως να ξερεις οτι online δεν θα παιζεις με αντιγραμμενο παιχνιδι.

Στειλε μου ενα email σου να σε κανω invite σε ενα site που εχει κρακ για το παιχνιδι.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες συζητήσεις απαγορεύονται. Οπότε το παρόν topic κλειδώνεται.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει θεμα για αυτο το παιχνιδι??????

 

Δεω βρηκα κατι αντιστοιχο σε αναζητηση.Εχω κολλησει σε μενα σημειο Desperate, ετσι μου εμφανιζει στην οθονη,και μετα μου δινει εντολη να σκοτωσω.Συγκεκριμενα Kill the RAAM,μου λεει.Η ολη διαδικασια εξελισσεται σε τρενο.Πηγα σε μια ιστοσελιδα που δειχνει ενα σχετικο βιντεο,αλλα δεν μπορω να το περασω.Οσοι παιζετε το παιχνιδι εχετε καποιο κολπακι,και γενικα προτεινω να γραφουμε οτι εχει σχεση με το παιχνιδι.Οσοι ασχολουνται με το συγκεκριμενο παιχνιδι καταλαβαινετε που εννοω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες!

 

Κάνω μια παράθεση του σχετικού post στο insomnia για την έναρξη του project μετάφρασης του Monkey Island 1 (CD version)

Μετά από την επιτυχία του project μετάφρασης του Grim Fandango,

και την πρόσφατη δημοσίευση του ελληνικού patch για το LOOM και το Indiana Jones And The Last Crusade,

θέτουμε ένα νέο project προ των πυλών:

 

Την ελληνική μετάφραση του ανυπέρβλητου "Secret of the Monkey Island" (a.k.a Monkey Island 1)!

 

Για jump-start ήδη εγώ και ο Manuel έχουμε κάνει μια μικρή προεργασία στο παιχνίδι. Αποφασίσαμε επίσης ότι η έκδοση που θα μεταφράσουμε σε πρώτη φάση θα είναι η CD έκδοση (που είναι και η πιο πρόσφατη).

Η δουλειά που μένει να γίνει, ωστόσο, είναι αρκετή και το project θα ωφεληθεί σημαντικά από την συμμετοχή και άλλων fans του κλασσικού adventure.

 

Στο ψητό λοιπόν, ψάχνουμε για άτομα με ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω:

  1. Διάθεση και χρόνο να αναλάβουν τη μετάφραση μέρος του κειμένου από τους διαλόγους.
  2. Εμπειρία στη χρήση Paintshop pro/Gimp (ή σχετικών προγραμμάτων) για την επεξεργασία εικόνων του παιχνιδιού.
  3. Εμπειρία σε προγραμματισμό (απλή C is ok, Delphi ή άλλη Visual γλώσσα είναι καλύτερα) και διάθεση να ψαχουλέψουν την Scumm Engine για κάποια (1-2) προγραμματάκια.
  4. Διάθεση και χρόνο να παίξουν και να ξαναπαίξουν το παιχνίδι (για να δοκιμάσουν τη μετάφραση - σε αργότερο χρόνο βέβαια).

 

Γενικά θέλουμε να δώσουμε έμφαση στο να γίνει ποιοτική δουλειά (αν και το project είναι για τον ελεύθερο χρόνο μας και καθαρά εθελοντικό).

Όποιος ενδιαφέρεται για συμμετοχή αρκεί να έχει τη διάθεση να ασχοληθεί σοβαρά και να συνεργαστεί με το υπόλοιπο team που θα συγκροτηθεί. Ο καταμερισμός της δουλειάς θα γίνει σύμφωνα με τις αιτήσεις/την ανταπόκριση που θα έχουμε μέχρι το ερχόμενο Σαββατο/Κύριακό. (ή το μεθεπόμενο - we'll see).

 

Μπορείτε να δηλώσετε το ενδιαφέρον σας κατα προτίμηση συνοδευόμενο από ένα σύντομο σχόλιο (για όποια skills έχετε, με ποιο τομέα θέλετε να ασχοληθείτε, πόσο χρόνο μπορείτε να διαθέσετε κλπ) στο e-mail:

classic.adventures.in.greek@gmail.com

Όσοι πιστοί και ενθουσιώδεις σπεύσατε!

 

θεωρώ ότι ένα επαρκές χρονικό όριο ολοκλήρωσης του project είναι τα Χριστούγεννα του 2007 (sooner is better). Ελπίζω να τα καταφέρουμε!

 

Προκαταβολικά ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον όλων.

 

Αυτό το πρώτο post θα ανανεώνεται καθώς θα προστίθενται επίσημες ανακοινώσεις από την ομάδα μετάφρασης.

Εδώ θα διατηρείται, επίσης, και ένα κοινό λεξικό για τον συντονισμό στη μετάφραση των ιδιαίτερων όρων/εκφράσεων στο παιχνίδι.

To λεξικό αυτό -ιδανικα- θα διαμορφώνεται/ανανεώνεται μετά και από brainstorming στο thread ή ενδεχόμενα σχετικά polls :)

 

Stay tuned people!

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Geo_boy αρχικά, καλωσήρθες!

Επειδή είσαι πολύ νέος και προφανώς δεν ξέρεις τους κανόνες του forum, εδώ δεν ανοίγουμε θέμα για ότι να'ναι. Τα δύο προηγούμενα που άνοιξες θα μπορούσες να τα είχες γράψει για παράδειγμα στο Games - Ποιά παίζετε / ποιά σας αρέσουν ή στο Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτές τις μέρες στο PC ?, και όλα αυτά θα μπορούσες να τα είχες βρει ψάχνοντας με την "Αναζήτηση"

 

Επίσης, απαγορεύονται serials και σπασίματα οποιουδήποτε είδους.

Ακόμα, αν μπορείς, απέφευγε τα greeklish. Είναι κουραστικά, ενοχλητικά και εκνευριστικά.

 

Welcome και πάλι :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το 2008 η Rockstar Games ανακοινωσε οτι θα βγει το GTA IV

Παρτε μια γευσει:http://www.sporty.gr/article.asp?catid=7927&subid=2&pubid=547435 Υπομονη!!!!!!!:)

http:thebest.all-up.com
Link to comment
Share on other sites

Το 2008 η Rockstar Games ανακοινωσε οτι θα βγει το GTA IV

Παρτε μια γευσει:http://www.sporty.gr/article.asp?catid=7927&subid=2&pubid=547435 Υπομονη!!!!!!!:)

 

Οτιδήποτε για το GTA IV να το ποστάρεις εδώ καλύτερα... ;) Υπάρχει ήδη θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή εντύπωση μου έχει κάνει το νεό ελληνικό παιχνίδι ΗΡΩΕΣ. Είναι φτηνό, πολυσύνθετο, και διαφορετικό... (ισως έχω βαρεθεί λίγο το Magic).

 

Δείτε εδώ :

 

http://www.comicart.gr/bb06/viewtopic.php?t=906

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα παιχνίδια που εχουν αρχίσει να διαδίδονται τον τελευταίο καιρό στο ίντερνετ και συνδυάζουν τη μυθοπλασία με την επίλυση γρίφων. Ο χρήστης καλείται να λύσει μια σειρά απο γρίφους χρησιμοποιώντας γνωσεις, στοιχεία της πραγματικκότητας αλλά κυρίως στοιχεία μιας κατασκευασμένης για τις ανάγκες του παιχνιδιού πραγματικότητας όπως ψεύτικες ιστοσελίδες, μέιλ, τηλέφωνα κλπ (εξ ου κ το "εναλλακτική πραγματικότητα") και να προχωρήσει έτσι βαθύτερα στην πλοκή της ιστορίας που παρουσιάζεται.

 

Πρώτη φορά που συνάντησα τέτοιου είδους παιχνίδι ήταν το Lost experience (βασισμενο στην ομώνυμη σειρα) ενώ σήμερα έπαιξα για πρώτη φορά ένα ελληνικής κατασκευής παιχνίδι τέτοιου είδους την "5η μέρα". αν και ασύγκριτα πιο εύκολο απο το αντίστοιχο "λοστ" (το οποίο ούτε που τόλμησα να αγγίξω) μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον. Γενικώς αυτό το "παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού" concept μου άρεσε πάντα (μάλιστα, είναι και ένα απωθημένο για μένα από τότε που ήμουνα μικρή και είχα διαβάσει το βιβλίο του Ευγένιου Τριβιζά "το σεντούκι με τις 5 κλειδαριές" που περιέχει στις σελίδες του έναν κρυμμένο γριφο αυτού του στυλ και για χρόνια προσπαθούσα κατα καιρούς να τον λύσω αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα!:O)

 

Ποιά είναι η γνώμη σας γι αυτά τα παιχνίδια?

Έχετε παίξει κάποια από αυτά?

Γράψτε σ αυτό το τόπικ οτιδήποτε σχετικο..

 

Edit:ωχ...παιδιά πριν ανοιξω τοπικ έψαξα κ στο "ιντερνετ" και στο "my games" κ δε βρήκα τπτ...αλλά μόλις είδα πως στο "chat n fun" εχει ξαναγίνει σχόλιο για την 5η μερα...τι λεν οι μοδερέιτορς?

Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει σχετικό topic στο chat&fun για το παιχνίδι που αναφέρεις, τότε συνεχίζουμε εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πιο GTA θα μου προτεινατε?Το San Andreas ειναι αρκετα καλο,πιο συγκρινεται μαζι του ως προς τον χρονο?
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα.

Είναι το μεγαλύτερο και μακρύτερο σε διάρκεια της σειράς.

Αλλά μπορείς άνετα να ασχοληθείς και με το Vice City το οποίο είναι το πρώτο που συμπεριέλαβε μηχανές, ποδήλατα και ελικόπτερο στους τρόπους μετακίνησης και έχει πραγματικά τεράστια διάρκεια.

 

Βέβαια έχει τελείως διαφορετική αισθητική (βλ. 80's) και αρκετές διαφορές από το San Andreas (π.χ. δε μπορείς να κολυμπήσεις, αν πέσεις στο νερό έχασες) αλλά σίγουρα είναι από τα καλύτερα της σειράς

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το Liberty City Stories δεν αξίζει? Εχει πολύ μικρότερη διάρκεια? και φανταζομαι ότι θα εχει τα ίδια ίσως και πιο πολλά ''κόλπα'' οπως να μπορείς να καλυμπάς.
Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Α μιλάς για PS2? Sorry, νόμιζα ότι λες για το PC.

Ναι, μια χαρά είναι και το Liberty City αλλά είναι ΣΙΓΟΥΡΑ μικρότερο από San Andreas και Vice City. Σκέψου ότι αρχικά το Liberty City Stories ήταν η έκδοση του GTAIII για PSP. Είναι λογικό να έχει λιγότερα πράγματα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις,έχω το San Andreas για το PS2(μπορώ να πω οτι είναι τέλειο!) και θέλω να πάρω κάποιο παιχνίδι της σειράς για το PSP.Αλλά δεν ξέρω ποιο απο όλα...

 

ΥΣ Τα παιχνίδια διαφέρουν μεταξύ διαφορετικών μηχανών?(δηλαδή το San Andreas για PS2 διαφέρει με το San Andreas για PC & PSP?).Δεν το ήξερα!

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί... παιχνίδια για Η/Υ και παιχνιδομηχανές

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...