Jump to content

Nokia 8


Pavletos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να πω ρε παιδιά. Από τον Γερμανό το πήρα Black Friday. Και δε με ρώτησε καν. Έκανε μόνο του την λήψη και με ρώτησε απλά πότε να την εγκαταστήσει...
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά. Από τον Γερμανό το πήρα Black Friday. Και δε με ρώτησε καν. Έκανε μόνο του την λήψη και με ρώτησε απλά πότε να την εγκαταστήσει...

Κι εγώ την ίδια μέρα το πήρα από Γερμανό. Με κωδικό TA-1012.

Μόνο η ενημέρωση ασφαλείας Δεκεμβρίου με ήρθε. Για pie ούτε ίχνος!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον έτσι θα είναι. Ή μπορεί να φταίει κι αυτό!

https://www.techgear.gr/google-might-kill-android-brand-149773/?amp

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Oυτε εμενα ερχοταν και την περασα χειροκινητα και ολα καλα.Για οποιον ειναι βιαστικος και βαριεται να περιμενει , υπαρχει και αυτη η λυση.

Οσο για την γοογλε και τα σχεδια της να αλλαξει ονομασιες κλπ.Απο την στιγμη που οι εταιριες εχουν προσβαση (υποθετω) στο sdk/source της καθε εκδοσης του ανδροιδ , ωστε να κανουν αλλαγες/ρυθμισεις/custom-ιες δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να φτιαξουν τις δικες τους εκδοσεις/δικα τους λειτουργικα.

Στο τελος δεν θα την εχουν αναγκη , απλα θα πληρωνουν για τις υπηρεσιες της (google play κλπ).

 

Αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο το γεγονος που αργει να ερθει στην Ελλαδα η ενημερωση.Απλα δεν ειναι μεγαλη αγορα και δεν ειναι στις προτεραιοτητες του roll out.Γερμανια/Αγγλια/Ινδια (πολυς λαος εκει)/Γαλλια/και λοιπες σοβαρες αγορες ειναι που παιρνουν πρωτες τις αναβαθμισεις...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει έναν οδηγό για χειροκίνητη ενημέρωση της pie; Από πού θα την κατεβάσουμε και πως θα την περάσουμε;
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει έναν οδηγό για χειροκίνητη ενημέρωση της pie; Από πού θα την κατεβάσουμε και πως θα την περάσουμε;

Από δω πρέπει να την κατέβασαν χειροκίνητα τα παιδιά.

https://nokiapoweruser.com/next-android-pie-build-for-nokia-8-to-bring-new-features-address-other-feedback/

Εγώ δεν την κατέβασα πάντως. Περιμένω την Original.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να φτιάξει έναν οδηγό για χειροκίνητη ενημέρωση της pie; Από πού θα την κατεβάσουμε και πως θα την περάσουμε;

 

Φυσικα.Ευκολα βηματα.

1.Κατεβαζεις την rom.Απο δω.Κατεβασε την στο πισι για ευχερεια κινησεων.

2.Της αλλαζεις ονομα σε "NB1-5110-0-00WW-B05-update.zip". Χωρις τα εισαγωγικα προφανως.

3.Την περνας στο root folder της εσωτερικου αποθηκευτικου χωρου.Internal storage δηλ.Ο πιο απλος τροπος ειναι να συνδεσεις το κινητο με το καλωδιο στο πισι και copy/paste.Πανω απο 20-30secs δεν θα σου παρει.

4.Ανοιγεις dialpad και χτυπας *#*#874#*#*

Αυτοματως θα ανιχνευσει το αρχειο και θα πεταξει 2-3 popups ενημερωνοντας για το αρχειο/την διαδικασια κλπ.Απλα πατας τις αυτονοητες επιλογες για να ξεκινησει η εγκατασταση.

Προσωπικα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.Λιγο με αγχωσε στο 50% γιατι εμεινε για καποια λεπτα εκει , ενω μεχρι εκεινη την στιγμη το πηγαινε πιο σφαιρα..αλλα τελειωσε την εγκατασταση κανονικα.

Edited by mphx
Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Πωπωωω βουνό μου φαίνεται όλο αυτό! Μιας και δεν κατέχω το άθλημα!

Πάντως βλέπω σε άλλες σελίδες εδώ, τα S9/S9+ παίρνουν πρόωρα την pie κι εμείς υποτίθεται με pure Android θα τις παίρνουμε τις αναβαθμίσεις νωρίτερα από τους άλλους!

Τελικά συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο! :( :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωω βουνό μου φαίνεται όλο αυτό! Μιας και δεν κατέχω το άθλημα!

Πάντως βλέπω σε άλλες σελίδες εδώ, τα S9/S9+ παίρνουν πρόωρα την pie κι εμείς υποτίθεται με pure Android θα τις παίρνουμε τις αναβαθμίσεις νωρίτερα από τους άλλους!

Τελικά συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο! :( :(

 

πούλησε το και πάρε S9 φίλε μου

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Καλά είπαμε... δεν θα αλλάξω κινητό για μιά pie! ;) Χαλάρωσε! :)

 

αφου το έχεις πάρει κατάκαρδα βλέπω:lol:

χαλάρωσε και θα έρθει και σε σενα υπομονή;)

 

;);)

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Πωπωωω βουνό μου φαίνεται όλο αυτό!

 

Πες μου οτι κανεις πλακα :) Δηλαδη βουνο ειναι να κατεβασεις ενα αρχειο απο ενα σαιτ στο πισι σου , να του αλλαξεις ονομα , να το περασεις στο κινητο σου και να χτυπησεις 11 ψηφια στο dialpad?Σοβαρα τωρα? :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Πες μου οτι κανεις πλακα :) Δηλαδη βουνο ειναι να κατεβασεις ενα αρχειο απο ενα σαιτ στο πισι σου , να του αλλαξεις ονομα , να το περασεις στο κινητο σου και να χτυπησεις 11 ψηφια στο dialpad?Σοβαρα τωρα? :)

Όχι δεν κάνω..., όταν έχω στη κατοχή μου μόνο κινητό μια ζωή!... ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και iris scanner και δεν το ξέρουμε;;;;:confused:

 

https://www.phonearena.com/phones/Nokia-8_id10486

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και iris scanner και δεν το ξέρουμε;;;;:confused:

 

https://www.phonearena.com/phones/Nokia-8_id10486

 

Ναι ρε συ , δεν το ξερες?Εγω με το ματι ξεκλειδωνω το κινητο λες και μπαινω σε μυστικο εργαστηριο της ΝΑΣΑ :)

Περα απο την πλακα προφανως και δεν εχει αλλα βρηκα μερικα σαιτς/αρθρα που χρονολογουνται πριν την κυκλοφορια του Νοκια και αναφερονταν σε "φημες" οτι το Νοκια 8 θα κυκλοφορησει με iris scanner...Ισως καπου εκει να μπερδευτηκε ο αρθρογραφος του σαιτ που παρεθεσες...

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ χειροκίνητη την 9 pie από τις οδηγίες του φίλου μας mphx. Όλα πήγαν καλά και πέρασε γρήγορα και εύκολα. Τώρα την ψάχνω. Στο antutu δεν έχει διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Πού θα... Pie, θα την πάρουμε κι εμείς!!!;)

Την διαδικασια που περιεγραψα παραπανω μπορεις να την κανεις και απο το κινητο σου , χωρις να εμπλακει πισι στην υποθεση.

Ανοιγεις το λινκ σε καποιον browser , κατεβαζεις το αρχειο , το μετανομαζεις με καποιον file explorer που θελω να πιστευω εχεις εγκαταστησει , το αντιγραφεις στο root folder της internal storage και κανεις το παραμυθι με το dialpad.Τοσες ωρες/μερες θα την ειχες περασει :)

Xiaomi Redmi Note 9 pro - Huawei P20 - Nokia N70
Link to comment
Share on other sites

Απλά φαίνονται για αυτόν που το έχει ξανακάνει. Για μένα όλα αυτά είναι άγνωστα! Γι αυτό πάντα περιμένω την επίσημη.

Μπορεί να έχω μόνο κινητό, αλλά δεν ψάχνομαι τόσο βαθιά. ;)

Αν κάνω κάτι στραβό, μετά θα τρέχω....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με 12.322 μηνύματα φαίνεται ότι ψάχνεσαι και όχι μόνο. Θα έπρεπε να έχεις γράψει βιβλίο!
NEXUS 5 RED 32Gb - LG G4 BLACK LEATHER - NOKIA LUMIA 1520
Link to comment
Share on other sites

..εντάξει παίζει ρόλο και το περιεχόμενο των μηνυμάτων

Σωστά. Στα θέματα που ψάχνομαι τα καταλαβαίνω κι εγώ λίγο πολύ. Τώρα για να περνάω beta αναβαθμίσεις ή να κάνω root κλπ τα θεωρώ εξωγήινα για μένα! Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ!

Με 12.322 μηνύματα φαίνεται ότι ψάχνεσαι και όχι μόνο. Θα έπρεπε να έχεις γράψει βιβλίο!

Τα 12 χιλιάδες και μηνύματα αφορούν περισσότερο απορίες παρά συμβουλές σε άλλους! Ε καλά έχει και μερικά άσχετα, όπως όλοι μας. ;)

Όσοι εγγράφονται εδώ δε σημαίνει ότι ξέρουν τα πάντα. Άλλοι είναι newbie μόνο στα μηνύματα κι άλλοι στις γνώσεις! Εγώ ανήκω στο δεύτερο...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

evris εδώ είσαι πουλάκι μου....κρίμα γιατί σε είχα για γατόνι!!

Και θα σου εξηγήσω γιατί > φίλος-ψιλοάσχετος- θέλει να πάρει nokia νομίζοντας ότι είναι η πάλαι ποτέ ΝΟΚΙΑ !!

Όταν του είπα να πάρει XIAOMI μου έσκασε το αμίμητο "εγώ κινέζο δεν παίρνω!!!"

Χωρίς να θέλω να υποννοήσω ότι και εσύ ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία ασχετοσύνης--μάλλον είσαι ολίγον συναισθηματικός τύπος για να πάς ξανά σε ψευτοNOKIA όπως ήταν και τα Microsoft Lumia-- η ως τώρα δικιά μου εμπειρία λέει και ξαναλέει XIAOMI!!!

Λίγο μας τα χάλασε με την καινουρια φουρνιά των Redmi που έβαλε MediaTek αλλά γενικά καλά τα πάει...

Σόρυ που "στην είπα" λιγάκι, αλλά η εμπειρία μου από εποχής Xiaomi Redmi 1S που δουλεύει ακόμη και έχει περάσει τα πάνδεινα & από πολλά χέρια, μου λέει πως είναι από τις λίγες εταιρείες που αξίζει να εμπιστευτεί κάποιος σήμερα.

Δεν είναι τυχαίο που ενώ τότε δεν την ήξερε κανένας, τώρα την πουλάνε και στα περίπτερα!!

Τι θάλεγες για το Μi 8 ή έστω το POCO ?

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...