Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Xiaomi


Bayern4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Redmi note 8 στα 128 φαίνεται πολύ καλό! Και φθηνό. Υστερεί κάπου σε σχέση με redmi 8 pro και 9 pro? Η κάμερα βασικά μ ενδιαφέρει. Αλλα τα 48MP μια χαρά φαίνονται.
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ! Δηλαδή το Mi 10 lite υπερτερεί του Redmi Note 9 pro? Σε τι;

Ότι έχει 5G και κατά 1nm στον επεξεργαστή... Δεν βλέπω κάτι άλλο.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10159&idPhone2=10217

 

Edit: Amoled οθόνη.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 8 στα 128 φαίνεται πολύ καλό! Και φθηνό. Υστερεί κάπου σε σχέση με redmi 8 pro και 9 pro? Η κάμερα βασικά μ ενδιαφέρει. οκ εχει 48mp και τα άλλα 64 αλλά δε μου φαίνεται και τόσο μεγάλη διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Ναι "υστερεί" στην κάμερα.

Και όχι μόνο. Φαίνεται εξάλλου και απ' την διαφορά τιμής μεταξύ του 8 και 8/9 προ

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό φαίνεται καλό!καλή τιμή και Αμολεντ Οθόνη.Αντε να το δούμε από κοντά!

https://www.gsmarena.com/xiaomi_redmi_10x_pro_5g-10267.php

 

https://news.xiaomi-miui.gr/redmi-10x-5g-10x-pro-5g-redmi-10x-4g-price-specifications-44148-2/

Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω την 800αρα Β20 στο 4G, μάλλον για κίνα προορίζετε, και μεγάλο φαουλ ο mediatek με τη μία ξεχνάμε gcam.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω την 800αρα Β20 στο 4G, μάλλον για κίνα προορίζετε, και μεγάλο φαουλ ο mediatek με τη μία ξεχνάμε gcam.

 

Λογικά αν έρθει Ελλάδα θα έχει όλες τις μπάντες. Είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει έκδοση της google κάμερα για mediatek;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει έκδοση της google κάμερα για mediatek;

Εχω διαβασει οτι υπαρχει για το redmi note 8 pro αρα γιατι να μην βγαλουν και σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρχει αλλά δεν δουλεύει τόσο καλά όσο σε snapdragon μην ξεχνάμε ότι τα Google pixel βγαίνουν μόνο με snapdragon.

 

Στάλθηκε από το PRO 6 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Να το δούμε.οταν έρθει.παντως είναι ενδιαφέρον.Και Αμολεντ, και χαμηλή τιμή... Βέβαια το χάσμα Αμολεντ-ips,σε ποιότητα έχει μειωθεί αρκετά ποια,άλλα καλά είναι που την έχει...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα προτιμουσα μια καλη IPS οθονη αντι για amoled, σε φθηνες υλοποιησεις κ ο βασικοτερος λογος ειναι το κοστος αυτης, σε περιπτωση που χαλασει/σπασει.

 

Παθων απο το mi a3, οπως κ δεκαδες αλλοι στο αντιστοιχο τοπικ, δεν συμφερει να δωσουμε 130+ ευρω για οθονη σε κινητο που πηραμε 140-160€.. οταν σε IPS οι τιμες ειναι 40-50€ μαξ...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα προτιμουσα μια καλη IPS οθονη αντι για amoled, σε φθηνες υλοποιησεις κ ο βασικοτερος λογος ειναι το κοστος αυτης, σε περιπτωση που χαλασει/σπασει.

 

Παθων απο το mi a3, οπως κ δεκαδες αλλοι στο αντιστοιχο τοπικ, δεν συμφερει να δωσουμε 130+ ευρω για οθονη σε κινητο που πηραμε 140-160€.. οταν σε IPS οι τιμες ειναι 40-50€ μαξ...

Δεν έχεις άδικο σε αυτό.Στην πράξη,οι διαφορές ποια είναι πολύ μικρές ως προς την ποιότητα μεταξύ ips και amoled. Κολλητός μου έχει το mi 9 lite. Ωραίο τηλέφωνο γενικά. Πολύ ωραία η οθόνη του.αλλά δίπλα στο note 7 που δουλεύω παράλληλα με το max 3 δεν βλέπω και ιδιαίτερη διαφορά. Από την άλλη τι να το κάνω στο mi 9 lite έχει google πληκτρολόγιο που σημαίνει τέλος ηχογράφηση κλήσεων που με ενδιαφέρει, το ξυπνητήρι δεν βαράει με κλειστό κινητό,και δυσκολεύεται να βρει μία καλή έκδοση της google κάμερα να περάσει στο mi9 lite.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το αν θα χαλάσει η όχι μία οθόνη... Εγώ είμαι της άποψης ότι πάνω από 200 ευρώ δεν πρέπει να δίνει κανείς για κινητό, δεν αξίζει τώρα πια κάνεις τα πάντα και σε αυτή την κατηγορία τιμής, όποτε και να σπάσει η οθόνη μικρό το κακό, αν χαλάσει μέσα στην εγγύηση την αλλάζουν.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρχει αλλά δεν δουλεύει τόσο καλά όσο σε snapdragon μην ξεχνάμε ότι τα Google pixel βγαίνουν μόνο με snapdragon.

Θεωρητικα μπορουμε να πουμε οτι αφου στ pixel εχει snapdragon δεν κανει δουλεια σε αλλους επεξεργαστες, οως στην πραξη δεν εχω το κινητο ουτε εχω δει την ποιοτητα που εχουν ι φωτογραφιες. Αρα εγω το χερι μου στην φωτια δεν το βαζω αν λειτουργει ή οχι η εφαρμογη σωστα σε mediatek.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από εγγύηση service για τις συσκευές Xiaomi;

υποψιάζομαι ότι η αγορά μέσω skroutz είναι λίγο πρόβλημα αν και παραπέμπει τελικά στην Infoquest

Edited by jackob22
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα σου πω την εμπειρία μου αν και την έχω πει και στο αντίστοιχο νήμα για το Mi 8.

Μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο, καθώς ήταν κατά 70 με 80 ευρώ ακριβότερο από τα σκρουτζομάγαζα, αποφάσισα τον Απρίλιο του 2019 να πάρω το κντ από το you.gr δλδ από Infoquest.

Ε λοιπόν μου βγήκε σε καλό καθώς τον Μαρτιο του 2020 έβγαλε πρόβλημα στην οθόνη το οποίο δεν έχω καταλάβει ακόμα πως έγινε, μπορεί και από δικό μου φταίξιμο.

Το έστειλα στην infoquest και μεσα σε 5 μερες το κινητό γύρισε με καινούρια οθόνη. Μέχρι και μεμβράνη μου έβαλαν. Δεν είδα καμιά διαφορά στην ποιότητα και το τηλέφωνο δεν ειχε το παραμικρό σημάδι αν και ανοίχτηκε. Έχουν περάσει τώρα 3 μήνες και όλα καλά.

Έχοντας ακούσει και διάφορες ιστορίες "για αγρίους" από γνωστούς που πήραν από το πιο φθηνο σκρουτζομαγαζο και όταν χρειάστηκε service την πάτησαν είπα πως αν ξαναπάρω κντ Xiaomι μόνο μέσω ελληνικής αντιπροσωπείας.

Είναι νομίζω ο μόνος τρόπος να παρεις 2 χρόνια εγγύηση και στην δικιά μου περίπτωση, έμεινα ευχαριστημένος από το service. Έχω ακούσει βέβαια και από άλλους ότι δεν τους εξυπηρέτησαν τόσο καλά και έχουν άσχημη εικόνα.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα.

Edited by chewbacca222
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από εγγύηση service για τις συσκευές Xiaomi;

υποψιάζομαι ότι η αγορά μέσω skroutz είναι λίγο πρόβλημα αν και παραπέμπει τελικά στην Infoquest

 

αν ειναι συσκευη της infoquest κανονικά πάει σε αυτούς αν όχι θεώρησε πως δεν εχεις εγγύηση καν (γιατί με αυτό που θα τραβήξεις θα ειναι το ιδιο πράγμα)

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι συσκευη της infoquest κανονικά πάει σε αυτούς αν όχι θεώρησε πως δεν εχεις εγγύηση καν (γιατί με αυτό που θα τραβήξεις θα ειναι το ιδιο πράγμα)

Δηλαδή εγώ που την πήρα από Γερμανό τη συσκευή μου θα τρέχω και δε θα φτάνω;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που την πήρα από Γερμανό τη συσκευή μου θα τρέχω και δε θα φτάνω;
Γερμανού είναι της info quest από ότι ξέρω
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εγώ που την πήρα από Γερμανό τη συσκευή μου θα τρέχω και δε θα φτάνω;

γιατί να τρέχεις ;; αυτά είναι τα επίσημα σημεία πώλησης https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο σέρβις αναλαμβάνει επισκευές σε συσκευές που αγοράστηκαν από Κίνα ή εκτός επισημων πωλητων?

Δε μιλάω για εγγύηση, αλλά καθαρά μόνο για ανταλλακτικά/εργασία.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο σέρβις αναλαμβάνει επισκευές σε συσκευές που αγοράστηκαν από Κίνα ή εκτός επισημων πωλητων?

Δε μιλάω για εγγύηση, αλλά καθαρά μόνο για ανταλλακτικά/εργασία.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

μονο δικα τους

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Εντυπώσεις από τα Xiaomi, ποιο να διαλέξω;
  • This topic was locked and locked
  • This topic was locked and locked
  • The topic was locked
  • This topic was unlocked, unlocked, unlocked, unlocked and unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...