Jump to content

iOS 11 - Προσαρμόσιμο Κέντρο Ελέγχου


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό δεν πιάνει πάντα :p:p

Η αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποιώ, αλλά ξέρω ότι γίνεται. Με καλύπτουν οι έξι θέσεις ούτως ή άλλως.

Σπάνια να κάνω και το δεύτερο scroll down

Edited by pektis7
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν το χρησιμοποιώ, αλλά ξέρω ότι γίνεται. Με καλύπτουν οι έξι θέσεις ούτως ή άλλως.

Σπάνια να κάνω και το δεύτερο scroll down

 

Ναι και εγώ, σπάνια.

6 συντομεύσεις είναι αρκετές στην καθημερινότητα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ, σπάνια.

6 συντομεύσεις είναι αρκετές στην καθημερινότητα.

Ακριβώς. Δεδομένα, bluetooth και τοποθεσία δεν κλείνουν ποτέ. Πάντως όταν είναι κλειδωμένη η συσκευή χρειάζεται ένα scroll down για να εμφανιστούν όλα τα toggles

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κλασικά ακόμα μια αντιγραφή απο το κορυφαίο Android όπως κάνει τα τελευταία 6 χρόνια η Apple. Το βελτίωσαν και πάλι χειρότερο είναι από το control center που είχε το Android στην έκδοση 2.3. Άκου θα υπάρχουν κάποια αμετακίνητα toggles απαράδεκτο αυτό. Οτι και να προσθέσει πάντα θα είναι 5 χρόνια πίσω από το Android.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιό φαίνεται πιο λειτουργικό και πιο εύκολο κατευθείαν?

 

Control-Center-iOS-11-and-Android-O.Brandsynario.png?resize=602%2C535

 

Είναι ξεκάθαρο, ειναι το most functional Control Center design yet...!

Deal with it.

Αυτό είναι το πιο λειτουργικό

 

Της Apple είναι δυσχρηστο και άσχημο και μη παραμετροποίησιμο όπως του Android.

 

Screenshot_20170619-185609.png

Screenshot_20170619-185623.png

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειδικά στα iPad που το αντικατέστησε με το να ανοίγει κάμερα που δεν έχει κανένα νόημα.

Παρά τις βελτιώσεις με το χρόνο στο iOS η φιλοσοφία της εταιρίας στην λογική “εμείς ξέρουμε καλύτερα για εσάς”δεν έχει αλλάξει.

 

Ο πλουραλισμός και δυνατότητα επιλογών και ευελιξίας είναι άγνωστες λέξης για την Apple.

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Μα δεν είναι απαίσια μια τέτοια εταιρεία? Να σου λέει πως να κρατήσεις το κινητό σου πως να το χειριστείς και γενικά σου λέει θα κάνω ότι θέλω και αν σου αρέσει. Πόσο απεχθάνομαι τέτοιες εταιρείες δεν λέγεται. Τι αθλια νοοτροπία είναι αυτή? Κρίμα για τους πελάτες που έχει.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Δεδομένα, bluetooth και τοποθεσία δεν κλείνουν ποτέ. Πάντως όταν είναι κλειδωμένη η συσκευή χρειάζεται ένα scroll down για να εμφανιστούν όλα τα toggles

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να μην κατεβαίνει η κουρτίνα all the way down με την πρώτη και με το ένα δάκτυλο.

 

Κλασικά ακόμα μια αντιγραφή απο το κορυφαίο Android όπως κάνει τα τελευταία 6 χρόνια η Apple. Το βελτίωσαν και πάλι χειρότερο είναι από το control center που είχε το Android στην έκδοση 2.3. Άκου θα υπάρχουν κάποια αμετακίνητα toggles απαράδεκτο αυτό. Οτι και να προσθέσει πάντα θα είναι 5 χρόνια πίσω από το Android.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Ναι, δεν το βλέπεις, ξακάθαρη αντιγραφή. Ολόιδια είναι...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε αντικειμενικοί, πέρα της υποκειμενικής άποψης του καθενός, έχουμε και λέμε:

Στο δεύτερο scroll down για να εμφανιστούν τα tooggles στο android (πάντα για stock μιλάμε) κάνεις πιο πολλά κλικ για να ανοίξεις wifi και δεδομένα.

Στο ios 11 απ ότι βλέπω, ένα κλικ κάνεις και σου ανοίγει τα δεδομένα, όπως και το wifi.

Πιο βολικό είναι το slide up (ios) από το slide down (android).

Γενικά η χρηστικότητα της status bar από τη lollipop και μετά έχει χαθεί.

Έκαναν και τη μέγιστη βλακεία στη Google να αφαιρέσουν από τα γραφικά στοιχεία και τα toggles...

Ευτυχώς έχουν κρατήσει το παρατεταμένο κράτημα στα toggles που σε πάει κατευθείαν στην εκάστοτε ρύθμιση σε αντίθεση με το ios που πρέπει να πας στις ρυθμίσεις.

Εγώ με ένα swipe down ανοίγω κανονικά όλα τα toggles εφόσον το θέλω. Nova launcher gesture και τέλος. Καμία χρηστικότητα δεν έφυγε.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να μπεις στο υπομενού των ρυθμίσεων του wifi ή των δεδομένων ή του bluetooth απλώς πατάς παρατεταμένα το αντίστοιχο εικονίδιο. Ποιό δεύτερο scroll;

 

 

 

Εσύ ρυθμίζεις τη θέση που θα έχει το κάθε εικονίδιο και τη σειρά τους στη μπάρα οπότε ξέρεις ανα πάσα στιγμή που βρίσκεται τι.

Άστους στην άγνοια τους ας νομίζουν ότι έχουν καλύτερο λειτουργικό δεν βαριέσαι αφού δεν λένε να καταλάβουν.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να μην κατεβαίνει η κουρτίνα all the way down με την πρώτη και με το ένα δάκτυλο.

 

 

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Ναι, δεν το βλέπεις, ξακάθαρη αντιγραφή. Ολόιδια είναι...

Η κουρτίνα κατεβαίνει κανονικά και με ένα δάχτυλο. Ακόμα και με double tap κατεβαίνει όλη η κουρτίνα. Με ότι θες ανοίγει. Αρκεί να ξέρεις.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να μην κατεβαίνει η κουρτίνα all the way down με την πρώτη και με το ένα δάκτυλο.

 

Για να χωράνε περισσότερες ειδοποιήσεις. Αν φαινόντουσαν όλα τα toggles δεν θα φαινόντουσαν πολλές ειδοποιήσεις.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ή με μονό scroll με τα δύο δάχτυλα

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Τα δύο δάχτυλα δυστυχώς σε φέρνουν πιο κοντά σε περισσότερα κλικ, δυστυχώς, βλέπε WiFi.

 

Πριν λίγες μέρες, πούλησα τη δεύτερη συσκευή με Android 7.0. Πήγα μία έκδοση πίσω αλλά είδα το φως το αληθινό με την ευχρηστία της miui. Φαντάσου στο λέω εγώ που ήμουν φαν του stock Android.

 

Εγώ με ένα swipe down ανοίγω κανονικά όλα τα toggles εφόσον το θέλω. Nova launcher gesture και τέλος. Καμία χρηστικότητα δεν έφυγε.

 

 

Με nova prime έχω ρυθμισμένο με scroll down να κατεβαίνει όλη η status bar.

Με τη μόνη διαφορά πως μιλάμε για stock καταστάσεις.

Όπως είπα και πιο πάνω, το Android έχει πληθώρα επιλογών. Το φέρνεις εσύ στα μέτρα όπως θες. Δε περιμένεις καμία Apple.

Διαφορά φιλοσοφίας και νοοτροπίας είναι.

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο δάχτυλα δυστυχώς σε φέρνουν πιο κοντά σε περισσότερα κλικ, δυστυχώς, βλέπε WiFi.

 

Πριν λίγες μέρες, πούλησα τη δεύτερη συσκευή με Android 7.0. Πήγα μία έκδοση πίσω αλλά είδα το φως το αληθινό με την ευχρηστία της miui. Φαντάσου στο λέω εγώ που ήμουν φαν του stock Android.

 

 

 

 

Με nova prime έχω ρυθμισμένο με scroll down να κατεβαίνει όλη η status bar.

Με τη μόνη διαφορά πως μιλάμε για stock καταστάσεις.

Όπως είπα και πιο πάνω, το Android έχει πληθώρα επιλογών. Το φέρνεις εσύ στα μέτρα όπως θες. Δε περιμένεις καμία Apple.

Διαφορά φιλοσοφίας και νοοτροπίας είναι.

Ακριβώς. Μην κρίνουμε το τελείως stock android. Η ομορφιά του android είναι η παραμετροποίηση και η δυνατότητα πολλών επιλογών.

Για το WiFi πάντως όπως βλέπεις θέλω ένα scroll down

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα δύο δάχτυλα δυστυχώς σε φέρνουν πιο κοντά σε περισσότερα κλικ, δυστυχώς, βλέπε WiFi.

 

Πριν λίγες μέρες, πούλησα τη δεύτερη συσκευή με Android 7.0. Πήγα μία έκδοση πίσω αλλά είδα το φως το αληθινό με την ευχρηστία της miui. Φαντάσου στο λέω εγώ που ήμουν φαν του stock Android.

 

 

 

 

Με nova prime έχω ρυθμισμένο με scroll down να κατεβαίνει όλη η status bar.

Με τη μόνη διαφορά πως μιλάμε για stock καταστάσεις.

Όπως είπα και πιο πάνω, το Android έχει πληθώρα επιλογών. Το φέρνεις εσύ στα μέτρα όπως θες. Δε περιμένεις καμία Apple.

Διαφορά φιλοσοφίας και νοοτροπίας είναι.

Και σε stock καταστάσεις πάλι πιο παραμετροποίησιμο είναι το Android.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...