Jump to content

Μεσαίο μπάτζετ, για δουλειά


lemon3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το huawei p8 lite που έχω εδώ και καμία διετία άρχισε και κάνει νούμερα με την μπαταρία. Αφήνοντας στην άκρη το ενδεχόμενο να δώσω ένα 30αρι να βάλω καινούρια μπαταρία, λέω να αναβαθμιστώ.

 

1) Το χρηματικο ποσο που διαθετουμε. Περί τα 200 ευρώ, βαριά 250, όσο λιγότερο βέβαια τόσο καλύτερα. Ο λόγος είναι ότι λόγω δουλειάς, πολλές φορές βρέχεται/πέφτει/κοπανιέται και δεν αξίζει κάτι ακριβό που μπορεί να βγει άχρηστο στο 3μηνο

2) Το μεγεθος οθονης που προτιμουμε. Εκεί γύρω στις 5-5,5 ίντσες, συναρτήσει και των εξωτερικών διαστάστεων

3) Το θελουμε dual? Αν ναι ποσο αποθηκευτικο χωρο θελουμε το λιγοτερο; Dual οπωσδήποτε. 32 gb το ελάχιστο

4) Το θελουμε απο Ελλαδα ή και απο Κινα/Ευρωπη; Ελλάδα αποκλειστικά

5) Θελουμε 2ετη εγγυηση αντιπροσωπειας ή μας αρκει και η εγγυηση του καταστηματος; Αρκεί η εγγύηση του καταστήματος

6) Χρειαζομαστε 800αρα μπαντα ωστε να χουμε σε περισσοτερα μερη 4g; (επαρχια χωρις 800αρα εχεις σοβαρο θεμα) 800αρα οπωσδήποτε

7) Χρειαζομαστε nfc? Αδιάφορο

8) Χρειαζομαστε ir για τηλεχειρισμο συσκευων; Αδιάφορο

9) Χρειαζομαστε ελληνικο μενου; Αν ναι, πειραζει αν χρειαστει φλασαρισμα; Έτσι κι αλλιώς αγγλικά το δουλεύω

10) Γραψτε ποιες εφαρμογες δουλευετε. Viber, whatsapp, firefox, gmail

11) Μας ενδιαφερει το βαρυ gaming; Όχι

12) Μας ενδιαφερει η καλη πισω καμερα; Αν ναι, μας αρκει αν ειναι καλη μονο τη μερα και με φλας την νυχτα ή την θελουμε τοπ ακομα και νυχτα χωρις φλας; Να είναι σε επίπεδο τουλάχιστον του p8 lite, όχι χειρότερη

13) Μας ενδιαφερει η σελφοκαμερα; Όχι

14) Μας ενδιαφερει το βιντεο; Αν ναι μας αρκει το καλο βιντεο την ημερα ή το θελουμε καλο και τη νυχτα (πχ να μην ριχνει καρε). Να είναι σε επίπεδο τουλάχιστον του p8 lite, όχι χειρότερη

15) Μας ενδιαφερει η καλη αυτονομια; Nαι

16) Μας ενδιαφερει ο καλος ηχος; Αν ναι θελουμε stereo ή μας αρκει και mono? Ας είναι και mono

17) Μας ενδιαφερει η καλη οθονη; Αν ναι την θελουμε και amoled ή μας αρκει lcd? Αρκεί να είναι φωτεινή στον ήλιο

18) Βαλτε σε σειρα προτεραιοτητας τα εξης: ταχυτητα, βαρυ gaming, καμερα, αυτονομια. Ταχύτητα, αυτονομία, κάμερα, παιχνίδια

19) Ποια ειναι η τωρινη σας συσκευη. P8 lite

 

Για να σας δώσω και μία ιδέα τι είδα μέχρι τώρα, σκέφτομαι για https://www.skroutz.gr/s/10864013/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-3GB-32GB.html ή https://www.skroutz.gr/s/10183106/Huawei-Honor-6X-3GB-32GB.html

 

Ακούω προτάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα τα δυο που ειπες, το RN4 snapdragon ειναι το πιο ισορροπημενο κινητο και καλυτερο σε ολα απο το Honor 6X. Το Honor 6X ομως εχει καλυτερη καμερα και γενικα ειναι το αμεσως πιο ισορροπημενο μετα το RN4 για αγορα απο Ελλαδα και 800αρα μπαντα.

 

Πιστευω οτι το RN4 θα σε καλυψει αν και στο βιντεο νομιζω εχει χειροτερο ηχο. Επισης ριχνει και καρε σε χαμηλο φωτισμο αλλα με open camera και μια ρυθμιση μπορεις να τραβας 30 καρε σταθερα. Σε φωτογραφικη σιγουρα δεν θα χεις θεμα πιστευω. Δες εδω ενδεικτικα μερικα δειγματα που εχω τραβηξει Redmi Note 4X/4 Global samples

 

Οπως και να χει απο τη περιγραφη που εκανες πιστευω οσο φτηνοτερα τοσο καλυτερα. Οποτε στα 160 ευρω που παιζει το κινητο νομιζω θα σου ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

...RN4 snapdragon...

 

OK ως εδώ, απλά έχω έναν ενδοιασμό, το huawei σκίζει από πλευράς σήματος, δίπλα δίπλα με lg g4, lenovo, iphone6, έχει αισθητά καλύτερο σήμα, θα με καλύψει το xiaomi σε αυτόν τον τομέα;

 

Και επειδή έχω χάσει την μπάλα με την xiaomi (είχα το redmi 1s :lol:) αυτή η έκδοση είναι αυτό που χρειαζόμαστε;

Link to comment
Share on other sites

Δε βλεπω καπου να γραφει για band 20...

Καλο θα ειναι πριν το αγοράσεις να μιλησεις με το καταστημα ωστε να σε πουν με σιγουρια αν υποστηρίζει την 800

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή έχω χάσει την μπάλα με την xiaomi (είχα το redmi 1s :lol:) αυτή η έκδοση είναι αυτό που χρειαζόμαστε;

 

Θεωρητικά αυτή είναι καθώς γράφει "Global Version"... Ωστόσο επειδή δεν είσαι ο μόνος που έχει χάσει τη μπάλα με την Xiaomi και τις διάφορες εκδοχές των μοντέλων της, κάνε ένα ερώτημα στο μαγάζι, να είσαι σίγουρος πριν το αγοράσεις (αν τελικά αποφασίσεις να πάρεις αυτό)... Το κινητό για τα λεφτά αυτά είναι σούπερ και συμφωνώ ότι θα σε καλύψει...

Link to comment
Share on other sites

OK ως εδώ, απλά έχω έναν ενδοιασμό, το huawei σκίζει από πλευράς σήματος, δίπλα δίπλα με lg g4, lenovo, iphone6, έχει αισθητά καλύτερο σήμα, θα με καλύψει το xiaomi σε αυτόν τον τομέα;

 

Και επειδή έχω χάσει την μπάλα με την xiaomi (είχα το redmi 1s :lol:) αυτή η έκδοση είναι αυτό που χρειαζόμαστε;

 

Βασικα παιρνεις τηλεφωνο και ρωτας αν εχει ευρωπαικο φορτιστη, αν στο πλαι γραφει Global Version και πισω model 2016102 και εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

OK ως εδώ, απλά έχω έναν ενδοιασμό, το huawei σκίζει από πλευράς σήματος, δίπλα δίπλα με lg g4, lenovo, iphone6, έχει αισθητά καλύτερο σήμα, θα με καλύψει το xiaomi σε αυτόν τον τομέα;

 

Και επειδή έχω χάσει την μπάλα με την xiaomi (είχα το redmi 1s :lol:) αυτή η έκδοση είναι αυτό που χρειαζόμαστε;

 

Εχω iPhone 5s και η μανα μου το redmi note 4 snapdragon με vodafone.Στο ασανσερ βγαινει εμενα εκτος δικτυου,η μανα μου εχει μια γραμμη(αν και ανεκαθεν ειχε θεμα και βγαιναν εκτος τα κινητα μας).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά λοιπόν, επικοινώνησα με κατάστημα του σκρουτζ και μου είπαν ότι η έκδοση που έχουν είναι η global. Αύριο θα ψωνίσω μάλλον, κατά πάσα πιθανότητα xiaomi αλλά ενδέχεται και huawei :lol:

 

Η αλήθεια είναι ότι το p8 lite ξεπέρασε κάθε προσδοκία και δεν θα το άλλαζα αν δεν άρχιζε τα νούμερα η μπαταρία, οπότε ίσως πάω πάλι σε λύση που εμπιστεύομαι. Θα δείξει, ανάλογα πώς θα ξυπνήσω αύριο το πρωί :p

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν σου προτειναμε τις αλλες 499 εκδοσεις αλλα μια συγκεκριμενη :)

 

Το honor 6x ειναι πολυ καλο κινητο και συνηθως το προτεινω οταν μου πουν τη λεξη καμερα, εγγυηση αντιπροσωπειας και οτι δινουν 200+ ευρω. Υστερει ομως τοσο σε επεξεργαστη οσο και σε αυτονομια ενω επισης ειναι και ενα 50αρη πανω. Κατα τα αλλα αμα το θελεις μια χαρα κινητο ειναι αλλα δεν ειχε νοημα η ολη συζητηση (εχει διαφορετικα + και - απο αυτα που ζητησες )

 

Αν το παρεις τουλαχιστον προσεξε να ειναι το BLN-L21 για να εχει 800αρα μπαντα. ;)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγοράστηκε το redmi note 4 snapdragon global edition (gti turbo 4wd glx :lol:) και από μία δοκιμή του πεντάλεπτου έχει 800αρα. Αύριο καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το σετάρω και να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε. Α, θα το είχα βάλει ήδη σε χρήση απλά δεν μπορεί να δει το προγραμματάκι της google το παλιό για να κάνει μεταφορά δεδομένα εφαρμογών κτλ, οπότε όλα στο χέρι :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγοράστηκε το redmi note 4 snapdragon global edition (gti turbo 4wd glx :lol:) και από μία δοκιμή του πεντάλεπτου έχει 800αρα. Αύριο καλώς εχόντων των πραγμάτων θα το σετάρω και να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε. Α, θα το είχα βάλει ήδη σε χρήση απλά δεν μπορεί να δει το προγραμματάκι της google το παλιό για να κάνει μεταφορά δεδομένα εφαρμογών κτλ, οπότε όλα στο χέρι :wacko:

 

Με γεια, έκανες πολύ καλή επιλογή! Απροβλημάτιστο εύχομαι και να το χαρείς... Που θα το χαρείς γιατί είναι μια χαρά συσκευή... Όσον αφορά το θέμα σου δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω, μόλις φτιάξεις πάντως Mi Account και το σετάρεις μια φορά, κρατάει back up αυτόματα τα πάντα και μετά αν αλλάξεις rom κλπ τα φορτώνει όλα όπως ήταν από μόνο του... Δεν το χα ξαναδεί και μου χε κάνει πολύ θετική εντύπωση μετά το πέρασμα από China stable σε Global stable...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...