Jump to content

Saw Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;  

41 members have voted

  1. 1. Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;

    • Saw (2004)
      33
    • Saw II (2005)
      3
    • Saw III (2006)
      4
    • Saw IV (2007)
      1
    • Saw V (2008)
      0
    • Saw VI (2009)
      0
    • Saw VII (2010)
      0


Recommended Posts

Διάβασα την συγκεκριμένη κριτική!Τραγικός για μία ακόμη φορά ένας κλασικός γραφικός κριτικός!

 

Έχω δει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΡΓΑ και επίσης ΠΟΛΛΑ ΘΡΙΛΕΡ!Μπορούν να καταλάβουν οι εν λόγω κυριοι ότι κάποιες ταινίες και ειδικά αυτής της κατηγορίας δεν εστιάζουν στην "κουλτούρα";;;Ούτε την τρομερή αληθοφάνεια περιμένουμε όταν πάμε να δούμε τέτοιες ταινίες ούτε την τρομερή ποιότητα όσον αφορά τα......."μηνύματα βάθους" που θέλουν να μας περάσουν!

 

Καλύτερα πηγαίνετε να το δείτε ΟΙ ΙΔΙΟΙ και να κρίνετε χωρίς να ακούτε τον κάθε.....γκιόζη που το παίζει κριτικός!Και στο κάτω κάτω τι νομίζουν ότι είναι;;;ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ και έχουν τέτοιο αλαζονικό ύφος;

 

Την είδα σήμερα.Γενικά είναι ένα κλασικό saw δηλαδή:

-πολλές παγίδες πολύ έξυπνα δοσμένες (αυτά που ακούω για διαστροφές......σιγά ρε σεις μην γίνουμε και δολοφόνοι ή σιγά μην είμαστε ψυχάκηδες γιατί βλέπουμε αυτά!!!!!)

-μια ιστορία με κεντρικούς χαρακτήρες για να κεντρίσει το ενδιαφέρον

-συνδέει τα προηγούμενα saw και μας δείχνει και κάποια πράγματα για την ζωή του jigsaw (ακριβώς τι.....θα δείτε)

-και φυσικά το αγαπημένο όλων....ΜΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ που κατά την γνώμη μου είναι αρκετά καλή,καλύτερη από του 3 και ανάμεσα στα επίπεδα του 1 με του 2.

 

Τώρα όλα τα υπόλοιπα περί "αρρώστειας"/"ψυχασθένειες" κ.α. που διάβασα σε κάποια site (όπως στου αθηνοράματος κάποια σχόλια χρηστών) και άλλα.......συγγνώμη αλλά τα θεωρώ πολύ.......ηλίθια σχόλια!Αν σας πειράζουν τόσο ψυχολογικά πηγαίντε να παίξετε με τις κούκλες και αφήστε τα θρίλερ!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν σας πειράζουν τόσο ψυχολογικά πηγαίντε να παίξετε με τις κούκλες και αφήστε τα θρίλερ!!

 

Κ ποιος σου ειπε οτι τα saw ειναι θριλερ??Απο μια αποψη σωστα τα λεει ο Φραγκουλης.Τα saw μια σπλατερια χωρις νοημα ειναι.(Χιλιες φορες τα παρομοιου αισθητικης κ ειδους hellraiser 1&2 )

Θριλερ φιλε μου ηταν η Λαμψη,θριλερ ηταν το alien... κ πολλα αλλα.Σιγουρα οχι τα saw

Link to comment
Share on other sites

Κ ποιος σου ειπε οτι τα saw ειναι θριλερ??Απο μια αποψη σωστα τα λεει ο Φραγκουλης.Τα saw μια σπλατερια χωρις νοημα ειναι.(Χιλιες φορες τα παρομοιου αισθητικης κ ειδους hellraiser 1&2 )

Θριλερ φιλε μου ηταν η Λαμψη,θριλερ ηταν το alien... κ πολλα αλλα.Σιγουρα οχι τα saw

Δίκιο έχεις αλλά αν θεωρήσουμε πως εννοείς "thriller" και όχι θρίλερ.

 

Γιατί οι Έλληνες έχουμε μεταφράσει αυτό που εννοούν οι Αμερικάνοι περιπέτεια αγωνίας (τρόμου, ψυχολογική, δράσης...whatever) και το έχουμε κάνει "θρίλερ" που για μας απλά είναι η ταινία τρόμου.

 

Τα Saw λοιπόν, με την επίσημη "ορολογία" του σινεμά δεν είναι "thrillers" αλλά "splatters", ναι.

 

Πάντως δε συμφωνώ καθόλου. Το Saw μέσα στα χιλιάδες splatter στα οποία απλά οι πρωταγωνιστές σκοτώνονται με βίαιους τρόπους, χωρίς η υπόθεση να έχει σημασία, είναι ένας πανέξυπνος γρίφος.

 

Τώρα αν στο 4 το παρακάνανε δεν ξέρω πάντως τα 2 πρώτα ήταν εξαιρετικά.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την συγκεκριμένη κριτική!Τραγικός για μία ακόμη φορά ένας κλασικός γραφικός κριτικός!

 

Έχω δει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΡΓΑ και επίσης ΠΟΛΛΑ ΘΡΙΛΕΡ!Μπορούν να καταλάβουν οι εν λόγω κυριοι ότι κάποιες ταινίες και ειδικά αυτής της κατηγορίας δεν εστιάζουν στην "κουλτούρα";;;Ούτε την τρομερή αληθοφάνεια περιμένουμε όταν πάμε να δούμε τέτοιες ταινίες ούτε την τρομερή ποιότητα όσον αφορά τα......."μηνύματα βάθους" που θέλουν να μας περάσουν!

 

Που είδες να λέει κάτι για κουλτούρα; Που είδες να λέει κάτι για μηνύματα βάθους ή για ποιότητα; :confused:

 

Καλύτερα πηγαίνετε να το δείτε ΟΙ ΙΔΙΟΙ και να κρίνετε χωρίς να ακούτε τον κάθε.....γκιόζη που το παίζει κριτικός!Και στο κάτω κάτω τι νομίζουν ότι είναι;;;ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ και έχουν τέτοιο αλαζονικό ύφος;

 

Αν και υπερβολικό το ύφος, εντούτοις είναι αλήθεια. Κανείς κριτικός δεν μπορεί να σου πει ποιά ταινία θα σου αρέσει.

 

Την είδα σήμερα.Γενικά είναι ένα κλασικό saw δηλαδή:

-πολλές παγίδες πολύ έξυπνα δοσμένες (αυτά που ακούω για διαστροφές......σιγά ρε σεις μην γίνουμε και δολοφόνοι ή σιγά μην είμαστε ψυχάκηδες γιατί βλέπουμε αυτά!!!!!)

 

Δεν είναι θέμα διαστροφή. Είναι θέμα του κατά πόσον είναι απαραίτητο να γίνεται Saw II, Saw III Saw IV, Saw V κ.ο.κ. για να εκμεταλλεύεται την επιτυχία του πρώτου...

 

-μια ιστορία με κεντρικούς χαρακτήρες για να κεντρίσει το ενδιαφέρον

-συνδέει τα προηγούμενα saw και μας δείχνει και κάποια πράγματα για την ζωή του jigsaw (ακριβώς τι.....θα δείτε)

-και φυσικά το αγαπημένο όλων....ΜΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ που κατά την γνώμη μου είναι αρκετά καλή,καλύτερη από του 3 και ανάμεσα στα επίπεδα του 1 με του 2.

 

Θα παίζουμε δηλαδή με τις ταινίες αν είναι καλύτερη από την 2, χειρότερη από την τρία, το ίδιο με την 1, πιο ποιοτική από την 4 και δεν συμμαζεύεται...

 

Τώρα όλα τα υπόλοιπα περί "αρρώστειας"/"ψυχασθένειες" κ.α. που διάβασα σε κάποια site (όπως στου αθηνοράματος κάποια σχόλια χρηστών) και άλλα.......συγγνώμη αλλά τα θεωρώ πολύ.......ηλίθια σχόλια!Αν σας πειράζουν τόσο ψυχολογικά πηγαίντε να παίξετε με τις κούκλες και αφήστε τα θρίλερ!!

 

Προσυπογράφω:

 

Κ ποιος σου ειπε οτι τα saw ειναι θριλερ??Απο μια αποψη σωστα τα λεει ο Φραγκουλης.Τα saw μια σπλατερια χωρις νοημα ειναι.(Χιλιες φορες τα παρομοιου αισθητικης κ ειδους hellraiser 1&2 )

Θριλερ φιλε μου ηταν η Λαμψη,θριλερ ηταν το alien... κ πολλα αλλα.Σιγουρα οχι τα saw

 

Εν ολίγοις: Καλή ιδέα το Saw, καλές σκηνές, καλές ανατροπές, αλλά από ένα σημείο και έπειτα, το να φτιάχνουν ταινίες που εκμεταλλεύονται σε βαθμό κακουργήματος την επιτυχία που είχε η πρώτη, προσφέροντας μόνο καινούργιες «παγίδες» δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί σε κάτι...

 

Edit @ Desert: Ακριβώς, τα πρώτα δύο ήταν εξαιρετικά. Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ήταν τόσο αποφασισμένοι να εκμεταλλευτούν την επιτυχία τους, που το Saw III δρομολογήθηκε προτού καν βγει το Saw II στις αίθουσες...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Και το 5 πριν καν βγει το 3...

 

Ναι καθαρή εκμετάλλευsη είναι, αλλά πες μου ρε συ VeCo, με το χέρι στην καρδιά. Σου πάει να βγει Saw και να μην πας να το δεις; :p ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και το 5 πριν καν βγει το 3...

 

Ναι καθαρή εκμετάλλευsη είναι, αλλά πες μου ρε συ VeCo, με το χέρι στην καρδιά. Σου πάει να βγει Saw και να μην πας να το δεις; :p ;)

 

Με καμία Παναγία όμως... :p

 

Μα το τονίζω ούτως ή άλλως. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάω να το δω, αλλά κάθε φορά ευχαριστιέμαι όλο και πιο δύσκολα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

panos23

Για την κατηγορία που ανήκει το saw....το είπα με την ευρύτερη έννοια που έχει καθιερωθεί.Θες να το πεις σπλατεριά;Πες το!Τώρα θα κολλήσουμε στις λέξεις;Και όταν μου λες ότι είναι ταινία χωρίς νόημα........δηλαδή τι νόημα περιμένετε να έχει μια ταινία με τέτοιο θέμα ρε παιδιά;Έλεος με το κάθε Φραγκούλη που βγάζει τα κόμπλεξ του από εδώ κι εκεί!

 

VeCo

Για την κουλτούρα και τα σχετικά δεν μιλάω συγκεκριμένα για εδώ αλλά πάλι εδώ ο μίστερ πάλι μας πέταξε ότι τον πείραξε η πρώτη σκηνή και είναι ανούσιο κ.α.!!!Ότι χάθηκε το νόημα της τέχνης και άλλα τέτοια χαζά!!!Μου αρέσει που στην αρχή του blog λέει ότι είναι fan του είδους!!!Όπως είπα και πριν....ας πάει να παίξει με τις κούκλες αν είναι τόσο ευαίσθητος!Υπήρχαν τόσες γυναίκες στο σινεμά και σας πληροφορώ ότι δεν άκουσα το παραμικρό αρνητικό.Ο κάθε νοήμων άνθρωπος ξέρει τι πάει να δει!

 

Για το αν θα σου αρέσει....πήγαινε δες το και πες μου έπειτα αν όντως φτάνει κοντά στα επίπεδα 1 με 2.

 

DesertSMisSRaiN

Συμφωνώ σε αυτά που λες.Για το αν το παράκαναν με τις σκηνές ωμής βίας κ.α..........είναι στα επίπεδα του 3.Το πιο ωμό είναι η πρώτη σκηνή και οι άλλες είναι κλασικές σκηνές saw.

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Κ ποιος σου ειπε οτι τα saw ειναι θριλερ??Απο μια αποψη σωστα τα λεει ο Φραγκουλης.Τα saw μια σπλατερια χωρις νοημα ειναι.(Χιλιες φορες τα παρομοιου αισθητικης κ ειδους hellraiser 1&2 )

Θριλερ φιλε μου ηταν η Λαμψη,θριλερ ηταν το alien... κ πολλα αλλα.Σιγουρα οχι τα saw

 

 

Καλά όχι και θρίλερ το Alien ρε παιδιά!!:mad::mad:

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα και μάλιστα δίπλα στη Λάμψη.

Περιπέτεια φαντασίας ήταν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και σχετικά με την κατηγορία του SAW, θεωρώ ότι ο πρώτος διδάξας στις παγίδες θανάτου τέτοιο τύπου είναι η σειρά CUBE.

Το SAW απλά το αντέγραψε με πολύ έξυπνο τρόπο και story.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά όχι και θρίλερ το Alien ρε παιδιά!!:mad::mad:

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα και μάλιστα δίπλα στη Λάμψη.

Περιπέτεια φαντασίας ήταν.

 

:!::!::!::!: Που την ειδες την ισοπεδωση??To Alien (1) ειναι καθαρο,''ανοθευτο'' :cool: θριλερ.Ακους εκει περιπετεια φαντασιας...Τον παραπανω χαρακτηρισμο μπορω να τον δεχτω για το Aliens του Cameron.(Κανε κ ενα search στο internet να δεις σε ποια κατηγορια ανηκει)

Link to comment
Share on other sites

Mην μπερδευετε τα thriller (οπου και φυσικα ειναι το alien) με τα horror (horror/thriler) εργα.

To saw ειναι horror/thriller.

Link to comment
Share on other sites

VeCo

Για την κουλτούρα και τα σχετικά δεν μιλάω συγκεκριμένα για εδώ αλλά πάλι εδώ ο μίστερ πάλι μας πέταξε ότι τον πείραξε η πρώτη σκηνή και είναι ανούσιο κ.α.!!!Ότι χάθηκε το νόημα της τέχνης και άλλα τέτοια χαζά!!!Μου αρέσει που στην αρχή του blog λέει ότι είναι fan του είδους!!!Όπως είπα και πριν....ας πάει να παίξει με τις κούκλες αν είναι τόσο ευαίσθητος!Υπήρχαν τόσες γυναίκες στο σινεμά και σας πληροφορώ ότι δεν άκουσα το παραμικρό αρνητικό.Ο κάθε νοήμων άνθρωπος ξέρει τι πάει να δει!

 

Το πρόβλημα του Φραγκούλη δεν είναι εάν η ταινία είναι ποιοτική, ούτε πηγαίνε στην αίθουσα χωρίς να έχει συναίσθηση της ταινίας που θα πάει να δει. Αν υπάρχει κάποιος κριτικός ο οποίος είναι πλήρως φιλικά διακύμενος προς τέτοιου είδους ταινίες είναι ο Φραγκούλης...

 

Αυτό που σχολιάζει είναι πως πλέον οι ταινίες δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Εάν δηλαδή πιάσει κάποιος τις παγίδες και τις βάλει σε άλλη ταινία το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, οπότε ποιός ο λόγος να συνεχίζεται το Saw παρά μόνον για την πλήρη εκμετάλλευση του franchsie;

 

Για το αν θα σου αρέσει....πήγαινε δες το και πες μου έπειτα αν όντως φτάνει κοντά στα επίπεδα 1 με 2.

 

Όταν με το καλό έρθει εδώ που είμαι, θα πάω... :(

 

1/5 παιρνει και από τις μάζες (http://mftm.blogspot.com) το saw IV. Mουφίτσα.

 

Ο Φραγκούλης δεν γράφει κι εκεί;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Καλά όχι και θρίλερ το Alien ρε παιδιά!!:mad::mad:

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα και μάλιστα δίπλα στη Λάμψη.

Περιπέτεια φαντασίας ήταν.

 

Σύμφωνα με τη Wikipedia κάνεις μεγάλο λάθος:

 

The thriller is a broad genre of literature, film, and television. It includes numerous, often overlapping sub-genres.

 

Thrillers are characterized by fast pacing, frequent action, and resourceful heroes who must thwart the plans of more-powerful and better-equipped villains. Literary devices such as suspense, red herrings, and cliffhangers are used extensively.

 

Μιλάμε πάντα για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ έννοια του όρου, όχι την ελληνική του σημασία

 

Και σχετικά με την κατηγορία του SAW, θεωρώ ότι ο πρώτος διδάξας στις παγίδες θανάτου τέτοιο τύπου είναι η σειρά CUBE.

Το SAW απλά το αντέγραψε με πολύ έξυπνο τρόπο και story.

 

Χρειάζεται άραγε να πούμε για ακόμα μια φορά πως δεν υπάρχει παρθενογέννεση στην τέχνη;; Δε νομίζω...

 

Πρόσφατα άκουσα μια άποψη πως όλες οι ιστορίες (παραμύθια, θρύλοι κτλ) στηρίζονται σε 7 (αν δεν κάνω λάθος στον αριθμό) παραμύθια. Υπό αυτή την έννοια την οποία αποδέχομαι, τίποτα δεν είναι ολοκαίνουργιο - και πως θα μπορούσε άλλωστε μετά από τόσες δεκαετίες σινεμά και θεάτρου;

 

Αυτό που έχει σημασία δεν είναι να κάνεις πάντα μια πρωτότυπη όσον αφορά το σενάριο ταινία. Τις περισσότερες φορές, αν την δώσεις στο κοινό με έναν πρωτότυπο, έξυπνο και όσο γίνεται πιο φρέσκο τρόπο, αρκεί...

 

Άλλωστε μην ξεχνάμε πως την εποχή που ζούμε τα σκουπίδια δεν είναι η εξαίρεση - είναι ο κανόνας. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

:!::!::!::!: Που την ειδες την ισοπεδωση??To Alien (1) ειναι καθαρο,''ανοθευτο'' :cool: θριλερ.Ακους εκει περιπετεια φαντασιας...Τον παραπανω χαρακτηρισμο μπορω να τον δεχτω για το Aliens του Cameron.(Κανε κ ενα search στο internet να δεις σε ποια κατηγορια ανηκει)

 

Οκ είναι και πώς το βλέπει ο καθένας.

Για μένα θρίλερ είναι 1 ταινία πχ που γίνονται φόνοι και ψάχνεις να βρεις τον δολοφόνο.Με suspens και ψυχολογικό παράγοντα.Βάζεις και λίγο το κεφάλι σου να δουλέψει.

Όταν έχεις 1 ταινία που στηρίζεται αποκλειστικά στα εφέ και όπου από την αρχή έχεις ως δεδομένο ότι 1 τέρας σκοτώνει αβέρτα όποιον βρει, σιγά το θρίλερ με το φοβερό story.

 

Μη νομίζετε ότι δε μου αρέσουν τα Alien.Μου αρέσουν και πολύ μάλιστα.Απλά δε τα θεωρώ θρίλερ..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα του Φραγκούλη δεν είναι εάν η ταινία είναι ποιοτική, ούτε πηγαίνε στην αίθουσα χωρίς να έχει συναίσθηση της ταινίας που θα πάει να δει. Αν υπάρχει κάποιος κριτικός ο οποίος είναι πλήρως φιλικά διακύμενος προς τέτοιου είδους ταινίες είναι ο Φραγκούλης...

 

Αυτό που σχολιάζει είναι πως πλέον οι ταινίες δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Εάν δηλαδή πιάσει κάποιος τις παγίδες και τις βάλει σε άλλη ταινία το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο, οπότε ποιός ο λόγος να συνεχίζεται το Saw παρά μόνον για την πλήρη εκμετάλλευση του franchsie;

 

Εκμετάλλευση λογικό είναι να υπάρχει όταν μια ταινία σημειώνει πολύ καλές εισπράξεις!

 

Αυτό που λες ότι σχολιάζει ο κύριος και προσπαθεί να μας πείσει ότι δεν έχουν λόγο ύπαρξης....για κάντο μου πιο λιανά γιατί έμμεσα μου θυμίζει αυτά που λέω!Γιατί να μην έχουν λόγο ύπαρξης;Μήπως να του πούμε του κυρίου πόσα θρίλερ/splatter έχουν βγει στην ιστορία του κινηματογράφου με απίστευτα πολλές συνέχειες και για παράδειγμα από μία οκταλογία άξιζαν τα 2-3;;;;ΠΑΜΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ!Όμως δεν γίνεται μέσα σε όλα τα χρόνια του κινηματογράφου να μην βγαίνουν καινούριες ταινίες με το ίδιο στυλ!ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ!Σημασία έχει να βγαίνουν μεν ίδιου στυλ έργα αλλά να είναι σωστά δοσμένα!

 

Το χειρότερο από τα 4 SAW ήταν το 3 αλλά ακόμα και αυτό ήταν αξιοπρεπέστατο μπροστά σε άλλα που έκαναν τρελή εκμετάλλευση του ονόματός τους!Σημασία έχει ότι ακόμα και τώρα που θα βγει το 5 ο θεατής έχει την κάψα και την περιέργεια να πάει να την δει.Σε άλλες ταινίες υπάρχει κορεσμός!

 

Είναι από τις λίγες σειρές ταινιών που συνδυάζουν

-splatter/θρίλερ/αστυνομική περιπέτεια/ψυχολογικό θρίλερ (μην αρχίσετε να μου λέτε πάλι για τις κατηγορίες....καταλαβαίνετε τι θέλω να πω)

-αγωνία

-μια υπόθεση που συνδέει ΟΛΕΣ τις ταινίες μεταξύ τους

-πολύ έξυπνους γρίφους/παγίδες (και ας λένε κάποιοι ότι είναι άρρωστο........αλλά τι να κάνουμε....έτσι λειτουργεί ο τιμωρός/δολοφόνος/κακός του έργου,ενώ άλλοι παίρνουν ένα πριόνι και αρχίζουν να κόβουν ότι βρουν μπροστά τους......τρομερή πρωτοτυπία!!!)

-και ΠΑΝΤΑ από ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ έως ΦΟΒΕΡΕΣ ανατροπές!!!

 

Πείτε μου μια άλλη σειρά ταινιών που να τα συνδυάζει όλα αυτά!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ λίγο καλύτερο από το 3 αλλά και αυτό ήταν σε πολλά σημεία βαρετό...όμως μόνο και μόνο για τα βασανιστήρια δεν έκλαψα τα λεφτά μου :p.Το Saw I ξεχώρησε επειδή ήταν πρωτότυπο...από εκεί και πέρα οι συνέχειες ήταν απλώς μια από τα ίδια με διαφορετικά βασανιστηρία...το σίγουρο είναι ότι είναι καλογυρισμένες παραγωγές με ένα υπαρκτό σενάριο και όχι b movies συνέχειες τύπου Blair witch project 2,Exorcist 2,Hostel 2,The Hill have eyes 2,Texas Chainsaw Massacre 3...etc.
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν περιμένω την γνώμη κανένα κριτή.εχω δίκη μου άποψη και το μόνο σίγουρο είναι ότι κάθε συνέχεια ήταν και χειρότερη πέρα από το 1 και 2.χάλια η ταινία από μένα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Οκ είναι και πώς το βλέπει ο καθένας.

Για μένα θρίλερ είναι 1 ταινία πχ που γίνονται φόνοι και ψάχνεις να βρεις τον δολοφόνο.Με suspens και ψυχολογικό παράγοντα.Βάζεις και λίγο το κεφάλι σου να δουλέψει.

 

Mαλιστα...Οπως το Ζοdiac δηλαδη....Κατα την γνωμη σου ειναι δλδ ενα ωραιο θριλερ :X

Link to comment
Share on other sites

Εκμετάλλευση λογικό είναι να υπάρχει όταν μια ταινία σημειώνει πολύ καλές εισπράξεις!

 

Όσο για αυτό δεν υπάρχει καμία αμφιβολία...

 

Αυτό που λες ότι σχολιάζει ο κύριος και προσπαθεί να μας πείσει ότι δεν έχουν λόγο ύπαρξης....για κάντο μου πιο λιανά γιατί έμμεσα μου θυμίζει αυτά που λέω!Γιατί να μην έχουν λόγο ύπαρξης;Μήπως να του πούμε του κυρίου πόσα θρίλερ/splatter έχουν βγει στην ιστορία του κινηματογράφου με απίστευτα πολλές συνέχειες και για παράδειγμα από μία οκταλογία άξιζαν τα 2-3;;;;ΠΑΜΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ!Όμως δεν γίνεται μέσα σε όλα τα χρόνια του κινηματογράφου να μην βγαίνουν καινούριες ταινίες με το ίδιο στυλ!ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ!Σημασία έχει να βγαίνουν μεν ίδιου στυλ έργα αλλά να είναι σωστά δοσμένα!

 

Δεν έχει λόγο ύπαρξης από τη στιγμή που δεν προσφέρει κάτι καινούργιο. Μπορεί η κριτική να αναφέρεται στο Saw, αλλά σίγουρα έχει υπ' όψιν του και άλλες σειρές ταινιών από τις οποίες άξιζαν οι 2-3... Δεν σημαίνει ότι επειδή έχουν βγει στο παρελθόν ταινίες χωρίς λόγο ύπαρξης, αυτό πρέπει αν διαιωνίζεται.

 

Άσε που είμαι σίγουρος πως ο λόγος που τα λέει τόσο έντονα είναι ακριβώς επειδή τα Saw ήταν κάτι το ανατρεπτικό - τα πρώτα δύο τουλάχιστον...

 

Το χειρότερο από τα 4 SAW ήταν το 3 αλλά ακόμα και αυτό ήταν αξιοπρεπέστατο μπροστά σε άλλα που έκαναν τρελή εκμετάλλευση του ονόματός τους!Σημασία έχει ότι ακόμα και τώρα που θα βγει το 5 ο θεατής έχει την κάψα και την περιέργεια να πάει να την δει.Σε άλλες ταινίες υπάρχει κορεσμός!

 

Εδώ είναι που κάνεις λάθος. Μπορεί απέναντι «σε άλλα που έκαναν τρελή εκμετάλλευση του ονόματός τους» να στέκεται αξιοπρεπώς, αλλά τι γίνεται απέναντι στα άλλα Saw;

 

Είναι από τις λίγες σειρές ταινιών που συνδυάζουν

-splatter/θρίλερ/αστυνομική περιπέτεια/ψυχολογικό θρίλερ (μην αρχίσετε να μου λέτε πάλι για τις κατηγορίες....καταλαβαίνετε τι θέλω να πω)

-αγωνία

-μια υπόθεση που συνδέει ΟΛΕΣ τις ταινίες μεταξύ τους

-πολύ έξυπνους γρίφους/παγίδες (και ας λένε κάποιοι ότι είναι άρρωστο........αλλά τι να κάνουμε....έτσι λειτουργεί ο τιμωρός/δολοφόνος/κακός του έργου,ενώ άλλοι παίρνουν ένα πριόνι και αρχίζουν να κόβουν ότι βρουν μπροστά τους......τρομερή πρωτοτυπία!!!)

-και ΠΑΝΤΑ από ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ έως ΦΟΒΕΡΕΣ ανατροπές!!!

 

Πείτε μου μια άλλη σειρά ταινιών που να τα συνδυάζει όλα αυτά!

 

Για αυτά δεν διαφωνώ, αλλά μέχρι πότε οι έξυπνοι/γρίφοι/παγίδες θα είναι αρκετοί;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προσφερει μια καινουργια εξυπνη υποθεση κι εναν εξυπνο γρυφο κατι που συχνα λειπει απο τις σημερινες ταινιες..Καποιος σεναριογραφος πχ μπορει ν δανειστει στοιχεια απο καποια ταινια αρα αυτο σημαινει οτι προσφερει κατι..

 

κακα τα ψεμματα ολοι κατι αντιγραφουν..δεν εχω δει την ταινια ακομη σε λιγο που θα την δω θα επιστρεψω με εντυπωσεις .Παντως δεν θεωρω οτι επειδη ειναι η ιδια ιδρα με το saw δεν μπορει να προσφερει τπτ περαιτερω .

 

Εξαλλου εμενα το saw1 δεν μου αρεσε to saw2 με εκανε να γινω fan..Πολλες φοτρς μια καλη ταινια μπορει να αδικηθει επειδη ειναι συνεχεια..

Link to comment
Share on other sites

Xristinoula, δε νομίζω να συμφωνούν πολλοί μαζί σου. Το 2ο εμένα προσωπικά μου άρεσε σχεδόν όσο και το πρώτο. Η ιδέα δηλαδή ότι

η Αμάντα συνεργάζεται με τον Jigsaw

ήταν για μένα η απόλυτη ανατροπή.

 

Αλλά αυτά είναι γούστα. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι ειπες ..Κι εμενα το 2 μου αρεσε αρα γιατι δεν συμφωνουμε?

 

Πραγματι εγω ξετρελαθηκα με την ολη ανατροπη στο 2 ομως αν δεις στο imdb εχουν στην βαθμολογια μεγαλη διαφορα..

εμενα μου αρεσε εκει με το παιδι που τον ρωτησαν τον jigsaw που ειναι κι λεει in a safe (χρηματοκιβωτιο )..place κι γενικα το πως επαιζε το σεναριο με ολα

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...