Jump to content

Saw Movies


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;  

41 members have voted

  1. 1. Ποια από τις ταινίες σας άρεσε περισσότερο;

    • Saw (2004)
      33
    • Saw II (2005)
      3
    • Saw III (2006)
      4
    • Saw IV (2007)
      1
    • Saw V (2008)
      0
    • Saw VI (2009)
      0
    • Saw VII (2010)
      0


Recommended Posts

Γνώριζα απο πριν πως θα εντυπωσιαστώ, με αποτέλεσμα στο τέλος να μην μείνω έκθαμβος όπως στο Ι αλλά απλά να πω: "Καλό!". Η αίσθηση του deja vu και της ανατροπής που έρχεται (ενω αντίθετα στο Ι ήρθε απο το πουθενά) χαλάει στην εμπειρία...

 

Πάντως respect στους σεναριογράφους για τον τρόπο που το έδεσαν με το Ι! Φοβεροί!

 

Το Σάββατο πήγα και εγώ και το είδα και έπαθα ακριβώς το ίδιο. Αν δεν είχα διαβάσει όλα αυτά σίγουρα θα μου άρεσε πολύ περισσότερο!

Το Ι μου άρεσε καλύτερα γιατί όντως ήρθε από το πουθενά.

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παντως στο ενα χρειαστηκε να παω στην αρχη 4 φορες για να καταλαβω τι ειχε γινει.. ευτυχως που δεν το ειδα στους κινηματογραφους, γιατι δεν θα ειχα καταλαβει τι ειχε γινει. μιλαω για την σκηνη στην οποια ειχε δειξει που βρισκοταν το κλειδι και πως ειχε παει εκει..
Link to comment
Share on other sites

molis to eida, emena mou arese para poli, kai pistevo oti itan kala meletimeno. to psilo katalava, alla molis teleiose, alla akoma prospatho na katalava merika pragmata.
Link to comment
Share on other sites

2. Γνώριζα απο πριν πως θα εντυπωσιαστώ, με αποτέλεσμα στο τέλος να μην μείνω έκθαμβος όπως στο Ι αλλά απλά να πω: "Καλό!". Η αίσθηση του deja vu και της ανατροπής που έρχεται (ενω αντίθετα στο Ι ήρθε απο το πουθενά) χαλάει στην εμπειρία...

 

Πάντως respect στους σεναριογράφους για τον τρόπο που το έδεσαν με το Ι! Φοβεροί!

+1!!

 

περιμένουμε το 3...

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Πάντως respect στους σεναριογράφους για τον τρόπο που το έδεσαν με το Ι! Φοβεροί!

ΟΚ το έδεσαν με το πρώτο. Το νταβαντούτι γινόταν στο ίδιο χώρο.

So what? Αδιάφορο μου ήταν αν γινόταν στο ίδιο ή σε διαφορετικό σπίτι.

 

Ερώτηση:

Μέσα στο χρηματοκιβώτιο υπήρχε μόνο ένα αντίδοτο;

:X

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το έδεσαν με το πρώτο. Το νταβαντούτι γινόταν στο ίδιο χώρο.

So what? Αδιάφορο μου ήταν αν γινόταν στο ίδιο ή σε διαφορετικό σπίτι.

 

Ερώτηση:

Μέσα στο χρηματοκιβώτιο υπήρχε μόνο ένα αντίδοτο;

:X

απο οσο θυμαμαι ναι υπηρχε μονο ενα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το έδεσαν με το πρώτο. Το νταβαντούτι γινόταν στο ίδιο χώρο.

So what? Αδιάφορο μου ήταν αν γινόταν στο ίδιο ή σε διαφορετικό σπίτι.

 

Ερώτηση:

Μέσα στο χρηματοκιβώτιο υπήρχε μόνο ένα αντίδοτο;

:X

 

 

Η συνδεση δεν ειναι τοσο το σπιτι που ειναι ιδιο, οσο το οτι η συνεργος του ειναι η κοπελα του πρωτου, στο οποιο ειχε οντω;ς δηλωσει οτι της αλλαξε τη ζωη προς το καλυτερο και οτι τον εκτιμαει! ;) :)

 

Μονο ενα υπηρχε, οσο θυμαμαι και εγω.

 

 

Γενικα, την αποψη μου εξεφρασαν και τα υπολοιπα παιδια. Αγωνιωδες, σε κραταει ως το τελος, λιγο πιο splatter (κακως κατα τη γνωμη μου) αυτο, και το τελος παροτι δυνατο...ειναι λιγο πολυ αναμενομενο (οχι αυτο καθαυτο, το ποιος "το εκανε" δηλαδη, αλλα το οτι θα υπαρχει ανατροπη)

 

Ακομα, αν και πιο προσωπικες κρισεις, να πω οτι οι ηθοποιοι μου φανηκαν αρκετα εως πολυ μετριοι (με αποκορυφωμα την Beverley Mitchell - ητοι Lucy στο 7th Heaven :down: ), ενω και οι διαφορες ανατροπες/ αποκαλυψεις λιγο πιο..."ευκολες" στο ΙΙ.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

 

λογικό να υπήρχε μόνο ένα αντίδοτο!αφού ήταν προγραμματισμένο να σώσει μόνο τον πιτσιρικά!!

πάντως η μεγαλύτερη ανατροπή για μένα ήταν το ότι το όλο σκηνικό ήταν γυρισμένο και αποθηκευμένο σε κασέτα!!

 

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ταινία :)

Κολλάς μέχρι το τέλος (επιτέλους είχα την χαρά να την δω) :shifty: :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Την είδα και εγώ στο σινεμά, τελευταίος και καταϊδρωμένος (:P) και έχω να πω ότι κατενθουσιάστηκα. Μου άρεσε περισσότερο από το ένα διότι:

 

α) Μπαίνει περισσότερο στο ψητό, καθότι δεν σου δείχνει (παρά μόνο στην εισαγωγή) άλλες περιπτώσεις για να σου δείξει πως δουλέυει ο Jigsaw

β) Έχοντας δει το SAW, σχηματίζεις ένα σωρό σενάρια στο μυαλό σου για να εκπλαγείς στο τέλος. (έχω κάποια κενά ακόμα βέβαια, πρέπει να τα ξαναδώ και τα δύο)

γ) Σου λύνει αρκετές από τις απορίες σου.

δ) Σε προβληματίζει αρκετά σε σχέση με την ηθική νομιμότητα των πράξεων του Jigsaw αλλά και τη γενικότερη νοοτροπία των ανθρώπων απέναντι στη ζωή.

 

Βέβαια στους χαρακτήρες δεν εμβαθύνει αρκετά, αλλά πιστεύω πως δε στόχευε και τόσο εκεί. Δε γλυτώνουμε βέβαια τα στερεότυπα του τύπου "ο συνεσταλμένος νεαρός που ξέρει από ηλεκτρονικά"... :D

 

Περιμένουμε το SAW III!

 

Btw, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο thread αυτό αλλά:

 

Στο επίσημο site της ταινίας υπάρχει ένα comic που εξιστορεί ένα μέρος της

ζωής του Jigsaw:

 

http://rebirth.saw2.com/rebirth/comic_large.swf (~23 MB)

 

http://rebirth.saw2.com/rebirth/comic_small.swf (~6 MB)

Κλάψαμε με στίχους που γραφτήκαν για τις πτώσεις των όμορφων, ανέγγιχτων, απόμακρων ονείρων...

Current User of: Samsung Omnia II

Previous User of: Siemens C11, Siemens S6, Nokia 3210, Ericsson T28s, Ericsson T29s, Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson P800, Qtek 8310

Link to comment
Share on other sites

λογικό να υπήρχε μόνο ένα αντίδοτο!αφού ήταν προγραμματισμένο να σώσει μόνο τον πιτσιρικά!!

 

Μα ο πιτσιρικάς δεν ήταν δηλητηριασμένος. Ή κάνω λάθος; :confused:

 

Link to comment
Share on other sites

Ο πιτσιρικάς και η κοπέλα δεν έιχαν πρόβλημα με το αέριο. Αν προσέξεις μέχρι το τέλος ήταν μια χαρά και οι 2 τους, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που τους είχε καταβάλλει κανονικά το δηλητήριο. Εξάλλου ο jigsaw δεν ήθελε να σκοτώσει το παιδί, αλλά να το χρησιμοποιήσει για δόλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο πιτσιρικάς και η κοπέλα δεν έιχαν πρόβλημα με το αέριο. Αν προσέξεις μέχρι το τέλος ήταν μια χαρά και οι 2 τους, σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που τους είχε καταβάλλει κανονικά το δηλητήριο. Εξάλλου ο jigsaw δεν ήθελε να σκοτώσει το παιδί, αλλά να το χρησιμοποιήσει για δόλωμα.

 

 

Έχει δίκιο ο gkr, ο πιτσιρικάς και η κοπέλα ήταν μια χαρά. Αφού μπορούσαν και έτρεχαν μέχρι το τέλος σε αντίθεση με το θηρίο που τους κυνήγανε, που δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του στο τέλος. Είχαν πάρει το αντίδοτο από την αρχή, πριν μπούν κάν στο δωμάτιο. Αυτό που δε μου κάθεται καλά, είναι πώς ήταν σίγουρος ο jigsaw ότι δε θα σκότωναν κάποιον από τους δύο(την κοπέλα και τον πιτσιρικά)

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε μου κάθεται καλά, είναι πώς ήταν σίγουρος ο jigsaw ότι δε θα σκότωναν κάποιον από τους δύο(την κοπέλα και τον πιτσιρικά)

 

Δεν ήταν. Απλοποιηση σεναρίου ή τρύπα αν θέλεις. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δε μου κάθεται καλά, είναι πώς ήταν σίγουρος ο jigsaw ότι δε θα σκότωναν κάποιον από τους δύο(την κοπέλα και τον πιτσιρικά)

 

 

Φυσικά και δεν ήταν σίγουρος για το αποτέλεσμα. Απλά τα είχε σχεδιάσει όλα έτσι ωστε όλοι οι υπόλοιποι να έπεφταν ο καθένας στην παγίδα που είχε ποετοιμαστεί ειδικά για αυτόν (όπως ο φούρνος και ο λάκος με τις σύριγγες). Η κοπέλα ήξερε το σενάριο και θα έκανε τα πάντα για να σώσει τον εαυτό της και τον μικρό.

 

Οι παγίδες όμως δεν πηγαίνουν όμως πάντα όπως είχαν σχεδιαστεί. Κάτι που, νομίζω, δεν έχει γίνει ακόμα. Ίσως στο III δούμε και αυτό το σενάριο: να ξεφύγουν τα πράγματα απο τον έλεγχο του δολοφόνου και να πάρουν άλλη τροπή.

 

 

Η αλήθεια είναι πως για να μας εντυπωσιάσει εξίσου και το III πρέπει να σκεφτούν (οι σεναριογράφοι) κάτι πολύ προτότυπο. Θα πρέπει κοινώς να ξεπεράσουν τον εαυτό τους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός οτι με την δεύτερη συνέχεια έχει ανέβει πλέον ψηλά ο πήχης. Για να μας εντυπωσιάσουν στο τρίτο, θα πρέπει να βάλουν τα δυνατά τους και να σκεφτούν κάτι περισσότερο πρωτότυπο απο το ΙΙ. Πάντως το τέλος του δεύτερου είναι απο τα πιο απρόβλεπτα που έχω δει σε ταινία τα τελευταία χρόνια και ειδικά το σκηνικό με το δωμάτιο που συνδέει την ταινία με το πρώτο μέρος... απλά απίστευτο..
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα μια δημοσκόπηση για να δούμε ποιο άρεσε περισσότερο :)

 

Ψηφίζω το πρώτο με διαφορά!

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσεις και μία επιλογή «και τα δύο»... Δεν μπορώ να διαλέξω!

 

Θα ήθελα να έβλεπα ποια από τις 2 «ξεχωρίζει» αλλά αφού το ζήτησες και τόσο όμορφα μάλιστα,έβαλα και 3η επιλογή :)

 

Θα διαβάσω κάποια στιγμή όλα τα μηνύματα που δε διάβαζα πριν δω την ταινία λόγω αποφυγής spoilers για να δω τις εντυπώσεις από το 2 :p

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. την ειδα σημερα. ηταν ολα τα λεφτα και καλυτερη απο την πρωτη, για εμενα τουλαχιστον. παμε λοιπον :

 

1)

στην αρχη με τον michael. ο Jiwsaw του λεει οτι για να ελευθερωθει θα πρεπει να θυσιασει κατι που του χρειαζεται στην δουλεια του ( δλδ το ματι του ). αλλα δεν καταλαβαινω πως γινεται να του εβαλε ενα κλειδι μεσα στο ματι, χωρις να το ειχε καταστρεψει; κατι τετοιο πολυ απλα δεν γινεται, εκτος και αν εισαι ο καλυτερος χειρουργος που υπαρχει..

 

 

2)

Ο Obi ειναι ενας μυστηριος χαρακτηρας.. δεν μας εδειξε τι τον αναγκασε να τους απαγαγει ολους. επισης τι ηθελε να δειξει οταν εβαλε το μαχαιρι στο λαιμο του και αρχισε να κοβει τον λαιμο του;

 

3)

Ο γιατρος δεν ειναι λογικο να πεθανε. αφου περασε την δοκιμασια του jiwsaw θα επρεπε και να σωθει. εκεινο το πραμα που ειδανε στο υπογειο ειμαι σιγουρος οτι ειναι κουκλα. παρατηρηστε ξανα κατι. οτι το μαχαιρι που παιρνει απο πανω του ο xavier δεν εχει ιχνος αιματος.. και επισης ο γιατρος εχει μπλε ματια ενω αυτο το πραμα εχει μαυρα ματια. αφηστε που φαινονται και για ψευτικα.

 

 

4)

Η Amanda ηξερε οτι θα πεσει στις συριγγες; γιατι μολις τελειωνει ο jiwsaw τον λογο του, δειχνει ενα παραξενο πλανο πανω στην Amanda και τον φοβο που την διακατεχει. για ποιον λογο;

 

 

5)

Πως ηταν δυνατο ο xavier οχι μονο να θυμαται ολους τους αριθμους, αλλα και τα χρωματα τους, καθως και τα χρωματα του ουρανιου τοξου; ακομα και αν τα θυμοταν ολα αυτα, θα επρεπε στο τελος να ελεγξει με ποια σειρα επρεπε να τα βαλει. δλδ αν αρχιζει απο το κοκκινο ή απο το ιωδες.

 

 

6)

Ειδαμε στο δωματιο στο τελος τα 2 πτωματα να ειναι λιγο σαπισμενα. δλδ θα πρεπει να περασε οχι πανω απο μηνα.. πως ειναι δυνατον τα μαλλια του jiwsaw να μεγαλωσαν τοσο; και επισης στο πρωτο σα να μου φαινεται πιο γεροδεμενος. και η φωνη του ειναι εντελως διαφορετικη.. γενικα καμμια σχεση με αυτον στο δευτερο. τωρα δεν ξερω αν η αρρωστεια τον επηρεασε τοσο πολυ.

 

 

7)

Τωρα που ειδα και το πρωτο, ο jiwsaw μιλησε και εκει για την αρρωστεια του. συγκεκριμενα το λεει στο 51:35

 

 

8)

Εντυπωσιακο ειναι και η φραση που λεει ο jiwsaw " Game Over ". ο αστυνομικος εκεινη την στιγμη εχασε το παιχνιδι..

 

 

 

λογικό να υπήρχε μόνο ένα αντίδοτο!αφού ήταν προγραμματισμένο να σώσει μόνο τον πιτσιρικά!!
ο πιτσιρικος μαζι με την Amanda ειχαν παρει απο πριν αντιδοτο.

 

 

 

Eνα πολυ περιεργο σημειο που μου εμεινε ειναι εκει που σκεφτεται ο μπατσος οτι το ταμπελακι της παγιδας στο λαιμο του πρωτου πρωτου θυματος ειναι μια διευθυνση. Αυτο νομιζεις αν το παρατησει κανεις καλα οτι το βλεπει ο πρωταγωνιστης στον υπνο του, οπως και ολη την υπολοιπη ταινια απο κει και περα.

 

οχι, δεν το βλεπει στον υπνο του. απλα σκεφτεται αυτα που ειχαν συμβει. το εδειξε καθαρα αλλωστε οτι ειχε ανοιχτα ματια.

 

 

 

εγω παλι δεν καταλαβα τι εγινε με το ταμπελακι που ειδε ο αστυνομικος, που εγραφε Wilson Steel. ηταν καποιο μερος που το θυμοταν ή απλα βλεποντας το ονομα προσπαθησε να μαθει σε ποια περιοχη βρισκεται αυτο το μαγαζι; και ενταξει οτι ταμπελακια βρισκουμε με μαγαζια τι σημαινει; οτι εκει θα βρισκεται και ο δολοφονος;

 

παντως δεν θα ηθελα να ημουν στην θεση του πιτσιρικα, που οπως φανηκε τα ειχε ακουσει ολα..

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...