Jump to content

Format σε pc


Albatron
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το συστημά μου αποτελείται απο:

Motherboard: ASUS P5AD2 DELUXE

Επεξεργαστής: Intel Pentium 4 530

Κάρτα γραφικών: Albatron 6600 GT pci - express

Κάρτα ήχου: Onboard 7.1

Σκληρός δίσκος: Seagate 200 GB Serial ata

και άλλα....

Όταν τον πήρα δεν μπορούσα να του περάσω τα Windows γιατί ζητούσε κάτι controllers μάλλον για τον σκληρό. Πήρα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών του Πλαισίου και μου έδωσαν κάποιες οδηγίες σχετικά με το πως θα τους περάσω από το cd της motherboard σε δισκέτες κ.λ.π. Έκανα κάποιες προσπάθειες, αλλά τίποτα.

Επειδή θέλω να του κάνω πάλι format μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς πάνω στο θέμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

AUDI: Vorsprung durch Technik..:D
Link to comment
Share on other sites

Το topic που δίνει o ALR έχει αναλυτικές οδηγίες. Δεν κατάλαβα αυτό που λες για κάποιον controller όμως. Κανονικά, επειδή τόσο ο IDE, όσο και ο Serial ΑΤΑ controller είναι ενσωματωμένοι στο chipset δεν χρειάζονται drivers για να εγκαταστήσεις λειτουργικό σε δίσκο συνδεδεμένο εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς λέω. Σε chipsets όπου o controller είναι ενσωματωμένος και δεν είναι κάποιου τρίτου κατασκευαστή, δεν χρειάζεται. Οι serial ata δίσκοι φαίνονται κανονικά στο bios μαζί με τους ide. Αυτό συμβαίνει π.χ. με το 865 και το 875 της Intel. Όταν όμως ο controller που υπάρχει στη μητρική είναι ξεχωριστός (π.χ. της promise) τότε χρειάζονται drivers (F6 στην αρχή του setup των win xp) για να εγκατασταθεί λειτουργικό.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ιδού το πρόβλημα μου :

Αποπειράθηκα να εγκαταστήσω XP Pro ως αναβάθμιση σε Win98se, και η διαδικασία κόλησε στην "προεοιμασία για εγκατάσταση".

Στην συνέχεια πήγα να κάνω φορματ σύμγωνα με τις οδηγίες που δίνει ο mcde σε σχετικό πόστ, αλλά όταν φτάνω να διαγράψω το partition( ένα είναι ολο κι όλο), μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η διαγραφή. Κι αν συνεχίσω τη διαδικασία αναβάθμισης των xp, καταλήγω σε μπλέ οθόνη !!

Βοηθάτε !!

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμιση απο Win98 se Xp?

Δεν γινεται να κανεις αναβαθμιση αλλα clean install.

Aν δεν μπορεις να διαγραψεις το partition απο το autorun cd καντο μεσω boot disc των 98(fdisk)

Link to comment
Share on other sites

Ιδού το πρόβλημα μου :

Αποπειράθηκα να εγκαταστήσω XP Pro ως αναβάθμιση σε Win98se, και η διαδικασία κόλησε στην "προεοιμασία για εγκατάσταση".

Στην συνέχεια πήγα να κάνω φορματ σύμγωνα με τις οδηγίες που δίνει ο mcde σε σχετικό πόστ, αλλά όταν φτάνω να διαγράψω το partition( ένα είναι ολο κι όλο), μου λέει ότι δεν είναι δυνατή η διαγραφή. Κι αν συνεχίσω τη διαδικασία αναβάθμισης των xp, καταλήγω σε μπλέ οθόνη !!

Βοηθάτε !!

 

Για να εγκαταστήσεις τα XP με SATA δίσκους θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον

Windows XP SP1

 

Αν δεν είσαι σίγουρος αν έχεις τα SP1 τουλάχιστον, κάνε ένα απο τα

παρακάτω:

 

Α. ψάξε μια επιλογή στο BIOS "Configure SATA as" και διάλεξε το

"Standard IDE" (αν δεν είναι έτσι ακριβώς οι λέξεις, ψάξε κάτι παρόμοιο)

Αφου το κάνεις, κάνε install τα XP,κάνε update se SP1 ή SP2 και ξαναγύρισε

απο το BIOS σωστά την επιλογή "Configure SATA as" για να ξαναγυρίσεις τον SATA controller στις "σωστές" ταχύτητες

 

Β. Ετοίμασε μια δισκέττα με τον XP driver για τον ICH6R southbridge SATA

controller που έχεις και να πατήσεις το F6 όταν έρθει η ώρα (press F6 to

install third-party SCSI or RAID drivers)

 

Προσπάθησε να λύσεις το πρόβλημα μόνος σου. Ετσι την άλλη φορά που

θα χρειαστεί, δεν το ξεχάσεις με τίποτα...

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Στο Site της Seagate , στo τμήμα υποστήριξης, υπάρχουν οι "drivers" για SATA .Τους αντιγράφεις σε δισκέτα και του έχεις μέσα μόλις Bootarei το CD των XP.Πατάς F8 όταν σε ρωτάει ένα θες να εγκαταστήσεις "Third party drivers", τους φορτώνει από εκεί και όλα OK!
The Bride Is Back For The Final
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το λειτουργικό (xp pro), το εγκατέστησα τελικά (με φορματ από το cd των xp+sp2), όλα εντάξει, τώρα αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα : κάθε φορά που ξεκινάει ο υπολογιστής, κάνει έλεγχο για σφάλματα στο σκληρό και βρίσκει κάποια σφάλματα (δεν θυμάμαι τώρα ποιά για να τα αναφέρω) και κολάει στη διαδικασία αυτή αφού έχει φτάσει άλλοτε στο 75, άλλοτε στο 76 κι άλλοτε στο 80%. Περιμένω αρκετά κι αφού δεν προχωράει πατάω το γνωστό "reset"...

Αν δεν τον αφήσω να κάνει έλεγχο στο σκληρό, λειτουργεί κανονικά, δεν διαπιστώνω κάποιο πρόβλημα. Μπορώ να κάνω κάτι για να διορθωθεί το πρόβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το λειτουργικό (xp pro), το εγκατέστησα τελικά (με φορματ από το cd των xp+sp2), όλα εντάξει, τώρα αντιμετωπίζω άλλο πρόβλημα : κάθε φορά που ξεκινάει ο υπολογιστής, κάνει έλεγχο για σφάλματα στο σκληρό και βρίσκει κάποια σφάλματα (δεν θυμάμαι τώρα ποιά για να τα αναφέρω) και κολάει στη διαδικασία αυτή αφού έχει φτάσει άλλοτε στο 75, άλλοτε στο 76 κι άλλοτε στο 80%. Περιμένω αρκετά κι αφού δεν προχωράει πατάω το γνωστό "reset"...

Αν δεν τον αφήσω να κάνει έλεγχο στο σκληρό, λειτουργεί κανονικά, δεν διαπιστώνω κάποιο πρόβλημα. Μπορώ να κάνω κάτι για να διορθωθεί το πρόβλημα ?

 

Δεν σου συνιστώ να απενεργοποιήσεις το αυτόματο έλεγχο αν αυτό εννοείς.

 

Πρέπει οποσδήποτε να βρείς τι φταίει...

 

Πιθανοί λόγοι του αυτόματου scandisk (που έχω συναντήσει εγώ) είναι:

 

Α. Εχεις φορμάρει τον δίσκο σε FAT32 (Max volume size 32GB) (Κάντο NTFS)

Β. Εχείς χαλασμένο (corrupt) registry (Δυστυχώς καλύτερα format)

Γ. Εχεις εγκατεστημένο το scanner HP 5100c (Απενεργοποίησέ το και κάνε update τον driver)

Δ. Εχεις πρόβλημα στην υποστήριξη του SATA-RAID με τα XP (update τον driver)

Ε. Το flag του σκληρού δίσκου δεν έχει "καθαρίσει" σωστά.

 

Δεν σου αναλύω την κάθε περίπτωση, φαντάζομαι να καταλαβαίνεις τα Α και Ε

 

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι κολλάει και δεν ολοκληρώνει

τον έλεγχο άρα μάλλον τα Α και Δ (δεν θέλω να το πώ, αλλά μπορεί και

χτυπημένος δίσκος). Βέβαια, σε ορισμένες περιπτώσεις, το scandisk μπορεί να

διαρκέσει ώρες.

 

Πως απενεργοποιείται το autoscan:

 

Απο παράθυρο DOS δώσε

 

chkntfs /x c: απενεργοποιεί την εκτέλεση του chkdsk στoν C: κλπ κλπ (D:,E: )

chkntfs /d ενεργοποιεί την εκτέλεση του chkdsk σε όλους τους δίσκους

chkntfs c: Δείχνει την κατάσταση του flag στον δίσκο C: κλπ κλπ (D:,E: )

chkntfs /? Βοήθεια

 

Αν δεν ισχύουν τα Α-Δ τότε απενεργοποίησέ το, μπές στα Windows και κάνε

manual scandisk για να καθαρίσει το flag και μετά ενεργοποίησέ το πάλι (chkntfs /d).

Μην πατήσεις ESC για να μπείς στα windows και να τρέξεις manual scandisk

Καλύτερα απενεργοποίησέ το

 

 

Πολλοί συνδιασμοί, αρκετή δουλίτσα...

Το σίγουρο είναι ότι θα βγείς σοφότερος απο αυτή την περιπέτεια.

Κάθε πρόβλημα και πολύτιμη πείρα...

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

...Το σίγουρο είναι ότι θα βγείς σοφότερος απο αυτή την περιπέτεια.

Κάθε πρόβλημα και πολύτιμη πείρα...

 

Δημήτρης

Τώρα στα γεράματα, μάθε γέρο γράμματα... :lol: :lol:

Θα το δουλέψω και θα ενημερώσω, αν και από τους ήχους που "παράγει" ο δίσκος μου φαίνεται ότι μάλλον παραδίδει το πνεύμα..

Link to comment
Share on other sites

paidia na kanw mia erwthsh..to system recovery einai to idio me to format? yiati palaiotera pou ekana recovery de svhnontousan ta arxeia kai ti teleutaia fora mou ta esvise..auto einai to format?
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Format είναι όταν σβήνεις τα ΠΑΝΤΑ από τον δίσκο σου.

και

system recovery είναι ένα εργαλείο των windows που θεωρητικά επαναφέρει το συστημά σου στην ημερομηνία που θα του ζητήσεις.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

oxi auto pou les einai to system restore...diladi pou epanaferei to pc opws htan prin se mia hmeromhnia pou exeis thesei h exei apothikeutei..to system recovery leei oti svinei ta panta kai einai sa na to phres kainourgio...logika auto einai to format apla mou ekane entupwsh pou sthn arxh an eixa kapoion io yia px. mou ton esvine alla ta arxeia mou de ta esvine..
I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

lol nai de peirazei..twra me to recovery mou svinei ta panta san format ara eimai ok :p

 

Μαλλον εχεις κανει κανονικο format! Αλλα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις αν υπαρχουν αρχεια στο C: δικα σου! Εαν εχεις κανει recovery κανονικο αυτο δεν ειναι format.

Link to comment
Share on other sites

 

Α. Εχεις φορμάρει τον δίσκο σε FAT32 (Max volume size 32GB) (Κάντο NTFS)

 

Ποιά η διαφορά μεταξύ FAT32 και NTFS;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Ποιά η διαφορά μεταξύ FAT32 και NTFS;

 

Φίλε μου χίλια συγνώμη...Δεν μπορώ να καταλάβω πως διάολο μου ξέφυγε το μύνημά σου. Το είδα κατά τύχη τώρα μετά από μήνες. Αν δείς αυτό το post και δεν έχεις βρεί ακόμα τις διαφορές, ευχαρίστως να τα γράψω.

 

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ενδιαφερει ακόμα τον φίλο που έκανε την ερώτηση, αλλα αν σου ειναι ευκολο, μπορεις να επισημάνεις τις κεντρικες διαφορες μεταξυ FAT, FAT32, NTFS και WinFS;

 

Έχω ακουσει κάποια πράγματα, όπως το μικρότερο δυνατο μέγεθος αρχείου, αλλα σίγουρα μια ποιο καλη άποψη θα μου ήταν χρήσιμη

Επίπεδο μπαταρίας και σήματος για Sharp DOWNLOAD

Ελληνικό Εορτολογιο (EortologioFL v1.0) για Sharp DOWNLOAD

 

http://www.myubuntu.gr/wp-content/themes/minus19-09/images/signatureBanner.png

myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...