Jump to content

Από μικρός στο μεροκάματο!


SuRfeRCy
 Κοινοποίηση

Απο τι ηλικια αρχισες δουλεια?  

193 members have voted

  1. 1. Απο τι ηλικια αρχισες δουλεια?

    • 11-13
      23
    • 14-17
      51
    • 18-20
      47
    • 21+
      30
    • Δουλεια? Τι ειναι αυτο?
      42


Recommended Posts

πολλοί δουλευταράδες βγήκατε.πολύ κουράγιο.

αν σας οτι εγώ είμαι 26 και δεν έχω κάνει ποτέ τίποτα απολύτως???

δε μπορώ,πρέπει να τα βρίσκω όλα έτοιμα.

και δε με βλέπω να κάνω κιόλας στο άμεσο μέλλον.

εγώ έχω διαφορετική φιλοσοφία και αντίληψη της δουλειάς,αλλά αν τη πώ θα αρχίσουν οι διαμάχες,οπότε...

 

:up::up::D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ δουλευω απο τα 16 μου τα καλοκαιρια σε κατασκηνώσεις. Μεχρι τα 19 σαν ομαδάρχισσα και μετα σαν ειδικος συνεργατης ψυχαγωγιας. Μπορει να ξαναπαω και φετος, καλως εχοντων των πραγματων. :)

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Γεία χαρά...

Εγώ ξεκίνησα από τα 10 μου μιας και ακολουθούσα τον Παππού μου :happy: στο ξύλουργείο του...

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

kalokairia,apo ta 15 kai meta,se ksenodoxeio.se diafora posta.
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

πρωτή δουλειά στα 16 (πριν 4 χρονια) σε εργοστάσιο κέτσαπ... ήταν τις μόδας τότε να δουεύεις καλοκαίρια, και ήθελα να βγάλω και εγώ λεφτά :D με ένα μισθό περίπου 2 ευρώ την ώρα! (full οχτάωρο)

 

από τότε, ακολούθησε η σοβαρότητα της Γ Λυκείου, ακολούθησε η σχολή και που βαριέμαι που ζω, με βλέπω η επόμενη δουλειά μου να είναι η πρακτική μου :D

Link to comment
Share on other sites

πρωτή δουλειά στα 16 (πριν 4 χρονια) σε εργοστάσιο κέτσαπ... ήταν τις μόδας τότε να δουεύεις καλοκαίρια, και ήθελα να βγάλω και εγώ λεφτά :D με ένα μισθό περίπου 2 ευρώ την ώρα! (full οχτάωρο)

 

από τότε, ακολούθησε η σοβαρότητα της Γ Λυκείου, ακολούθησε η σχολή και που βαριέμαι που ζω, με βλέπω η επόμενη δουλειά μου να είναι η πρακτική μου :D

 

2€/ώρα... Μήπως κάνεις κάποιο λάθος?

Nick
Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου...

δούλευα 8 ώρες την ημέρα και έπαιρνα 10 Κυπριακές λίρες την ημέρα...

10 λίρες = 17 ευρώ. δηλαδή περίπου 2 ευρώ την ώρα :wacko:

 

τουλάχιστον κάθε Παρασκευή έπαιρνα μια κούτα και τη γέμιζα με κέτσαπ, μαγιονές, τζατζίκια, ταραμοσαλάτες, χούμους, κλπ κλπ :D

Link to comment
Share on other sites

εγω δουλευω απο πολυ μικρος στην ταβερνα του θειου μου, αλλα απο τα 10 μου αρχισα να δουλευω τρακτερ, στα 12 δουλευα στο ξυλουργειο του πατερα μου απο τα χαραματα, το μεσημερι εφευγα και πηγαινα στα χωραφια, κατα τις 6 για μπανιο, και τις 8 ταβερνα.φετος που ειμαι 14 θα δουλευω κανονικα στο ξυλουργειο(10ωρο:wacko: )ενα μπανακι και μετα ταβερνα :( κ βλεπω το κοριτσι μου που ξυπναει στις 1 και βραδιαζει στην θαλασσα:ninja:
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

εγω δουλευω απο πολυ μικρος στην ταβερνα του θειου μου, αλλα απο τα 10 μου αρχισα να δουλευω τρακτερ, στα 12 δουλευα στο ξυλουργειο του πατερα μου απο τα χαραματα, το μεσημερι εφευγα και πηγαινα στα χωραφια, κατα τις 6 για μπανιο, και τις 8 ταβερνα.φετος που ειμαι 14 θα δουλευω κανονικα στο ξυλουργειο(10ωρο:wacko: )ενα μπανακι και μετα ταβερνα :( κ βλεπω το κοριτσι μου που ξυπναει στις 1 και βραδιαζει στην θαλασσα:ninja:

14 χρονων και σου βγαινει το λαδι! :mad::mad:

ΕΛΕΟΣ!

 

 

Εdit:Aπο τα 10 τρακτερ;Απο τα 12 σε ξυλουργειο,χωραφια και ταβερνα;

Συγγνωμη φιλε αλλα σε λυπαμαι.Ειλικρινα!

Link to comment
Share on other sites

14 χρονων και σου βγαινει το λαδι! :mad::mad:

ΕΛΕΟΣ!

 

 

Εdit:Aπο τα 10 τρακτερ;Απο τα 12 σε ξυλουργειο,χωραφια και ταβερνα;

Συγγνωμη φιλε αλλα σε λυπαμαι.Ειλικρινα!

και εγω λυπαμαι κατι παιδια στην ηλικια μου που δν εχουν λεφτα για εναν καφε και γυρνανε ολη μερα, αλλα οχι μονο στην ηλικια μου, αλλα και κατι 20ηδες...αυτοι ειναι για λυπηση, κ οχι εγω που ΞΕΡΩ πως βγαινει το μεροκαματο...επισης αυτο ειναι δικη μου επιλογη, και οχι των γονιων μου

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420Χ150 και 16Κ
Link to comment
Share on other sites

και εγω λυπαμαι κατι παιδια στην ηλικια μου που δν εχουν λεφτα για εναν καφε και γυρνανε ολη μερα, αλλα οχι μονο στην ηλικια μου, αλλα και κατι 20ηδες...αυτοι ειναι για λυπηση, κ οχι εγω που ΞΕΡΩ πως βγαινει το μεροκαματο...επισης αυτο ειναι δικη μου επιλογη, και οχι των γονιων μου

14 χρονων θα επρεπε το χειμωνα να πηγαινεις σχολειο και το καλοκαιρι να κανεις διακοπες.

Ποσο μαλλον στα 10...Το θεωρω εγκλημα να δουλευει παιδακι 10 χρονων.

Link to comment
Share on other sites

και εγω λυπαμαι κατι παιδια στην ηλικια μου που δν εχουν λεφτα για εναν καφε και γυρνανε ολη μερα, αλλα οχι μονο στην ηλικια μου, αλλα και κατι 20ηδες...αυτοι ειναι για λυπηση, κ οχι εγω που ΞΕΡΩ πως βγαινει το μεροκαματο...επισης αυτο ειναι δικη μου επιλογη, και οχι των γονιων μου

και γιατί θεωρείς οτι είναι πλεονέκτημα και υπερ σου,το οτι ξέρεις πως βγαίνει το μεροκάματο??τι σου προσφέρει αυτό??εγώ που δεν ξέρω δηλαδή,που υστερώ???

Link to comment
Share on other sites

απο τα 15 ξεκινησα. παραλληλα με τη σχολη δουλευω τωρα. αν μπορουσα και εβγαζα αρκετα θα ζηταγα απο τον πατερα μου να σταματησει να μου δινει λεφτα.

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

εγώ που δεν ξέρω δηλαδή,που υστερώ???

 

Αυτο θα το καταλαβεις οταν σταματησει η ΕΚ.ΠΑ.ΠΕ και αρχισεις την δουλεια για να συντηρεις τον ευατο σου μονος. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δουλεύω από τα 18 μου και βρίσκομαι στην τρίτη εργασία (από τις άλλες 2 έφυγα καθότι σταματήσαν να πληρώνουν στην ώρα τους) στην οποία είμαι τα τελευταία 2 χρόνια. Η δουλειά μου είναι system administrator. Μπορεί να μου βγαίνει το λάδι, αλλά μου αρέσει πολύ αυτό που κάνω και είμαι οικονομικά ανεξάρτητος από την οικογένειά μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πρωτη μου "δουλεια" ηταν σε μαγαζι με τζαμια,ηταν καλοκαιρι και ετσι για πλακα πηγαινα μαθαινα...και μετα βοηθουσα κιολας... μολις ειχα τελειωσει το δημοτικο!! και φυσικα πηρα και το πρωτο χαρτζηλικι τοτε 1000δραχμες!!

ε μετα εκανα και αλλες δουλειες τα καλοκαιρια...μεχρι που ξαναδουλεψα σε τζαμια....απο αγροτικες δουλειες....τεχνικος η/υ...σε διαφημιστικη εταιρια μετα εκανα την πρακτικη μου στο ΑΠΘ και τα τελευταια χρονια στην κινητη τηλεφωνια.

μπορει οπως διαβαζω καποιοι να ταλαιπωρηθηκαν...αλλα το προτιμω σε σχεση με την σημερινη νεολαια που ειναι με ενα psp στο χερι και να παιζουν φιδακια στο κινητο.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

εγω απο φετος θα <δοκιμαστω>..θα παω για να δω πως ειναι να βγαζεις λευτα..πως ειναι να δουλευεις..και ταυτοχρονα θα κανω και διακοπες διοτι θα ειμαι σε camping @χαλκιδικη...καλο μου ακουγεται και σαν ιδεα.Nα αυριο θα παω να μου δειξει εκει ο υπεθυνος τι πρεπει να κανω και πως..ελπιζω να μου αρεσει..

 

και μετα οταν βγαλω τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ λευτα......:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

και μετα οταν βγαλω τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ λευτα......:yahoo:

8α μα8εις πως γραφονται λεφτα και οχι λευτα?:X :lol: :p :D

 

εγω παντως ξεκινησα στο μαγαζι της μαμας μου μικρη,αλλα δε πιανεται κα8οτι οικογενειακη επιχειρηση...

στα 21 νομιζω ειμουν οταν ξεκινησα να εργαζομαι παραλληλα με τη σχολη,αλλα σταματησα λογω ελλειψης χρονου..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι ρε παιδία τι να πώ???? ε? τι?

10-13 χρόνων οικοδόμη με τόν μπαμπά μου καθότι είναι εργολάβος.......

14 <<δούλευα>> σε έναν θείο μου που είναι ηλεκτρολόγος και ξεβίδωνα λάμπες:lol: :lol: :lol:

15 οπου είμαι τώρα πίανω δουλεία αυριο σε κατάστημα με pc με 15 ευρώ τήν ημέρα αλλα άμα δώ ότι βγάζω δουλεία θα ζητήσω αυξηση από την 1η εβδομάδα άν του το πώ αυτό θα με σουτάρει θα πάω σε internet cafe το οποιο είναι 24ωρο ψιλο ξεκ0λ0μα ε?

 

 

 

και σε αυτούς που δεν έχουν δουλέψει πότε στήν ζωή τους και δέν ξέρουν τι σημαίνει ιδρώτας και ξεκ0λ0μα για 10-15 ευρώ τήν ημέρα,και πάνε και κ0λ0βαράνε με τα ΛΕΦΤΑ του μπαμπά και τής μαμάς στίς καφετέριες:X

Link to comment
Share on other sites

και σε αυτούς που δεν έχουν δουλέψει πότε στήν ζωή τους και δέν ξέρουν τι σημαίνει ιδρώτας και ξεκ0λ0μα για 10-15 ευρώ τήν ημέρα,και πάνε και κ0λ0βαράνε με τα ΛΕΦΤΑ του μπαμπά και τής μαμάς στίς καφετέριες:X

 

Αχχχχχ.... πες τα!!! Που τους έχω να με παίρνουν τηλέφωνο μετά από 12ωρο και να μου λένε "Καλά ρε μ@λ@κ@ γιατί είσαι κουρασμένος;;"

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ego paidia apo ta 13 mou doulevo ta kalokairia se ena ksenodoxio edo stin lemeso.....(Sto texniko tmima- voithos Texnikou dld to paidi gia oles tis douleies-apo kafe mexri aploma petseton sta krevatakia pou ksaplaroun oi touristries dipla stin pisina)

 

orea douleia-den exo parapono-kai kala lefta exi(gyro sta 650euros ton mina) 20 imeri ergasia- 9 oro-oreo fagito-mpolika pramata na dis kai na gnorisis(k****kia-neares touristries)-kai vazoune kai tameio proneias gia ta ysterina mou!

 

vasika den to vlepo san douleia.....perissotero gia hobby to vlepo....

 

simfono apolita oti perpi na aneksatropoii8oume apo tous goneis mas....na exoume kai emeis logo sta lefta.....(to kalokairi toulaxisto)

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδία ε΄χω νέα με πήραν τηλ. από το μαγαζί με τα pc και μου είπαν ότι θέλουν μονιμο κα τέτειες ******** αλλά από την άλλη θα πάω οικοδομή με τον daddy μου με 25 ευρώ την ημέρα καθόλου κακό.......................
Link to comment
Share on other sites

Poly proswpika to exoun parei to thema merikoi vre paidia.

 

Ki egw kapoies stigmes pou ithela kapoio parapanw eisodhma doulepsa 2 kalokairia. Epishs apasxolithika kai ena eksamhno sthn texnikh yphresia tou tei mou.

 

Omws den kathgorw osous den exoun doulepsei pote, oute theorw oti "eimai magas pou exw doulepsei". Enas apo tous rolous twn gonewn den einai na sthrizoun oikonomika ta paidia tous mexri na mporesoun stathoun monoi tous? Egw mia xara aisthanomai na phgainw gia kafe, na vgainw voltes, na psonizw rouxa, na mou plhrwnoun to enoikio kai to thlefwno twra pou eimai foithths. Kapoia stigmh tha tous to antapodosw. Einai lathos (kai paranomo an den kanw lathos) na douleveis se poly mikres hlikies. Ma na eisai 15 xronwn kai na xtypas 12wra? Ama thelete doulepste kai 24wro, ayto den mou leei TIPOTA.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

δέν είναι το θέμα μαγκία αλλα άμα είναι ο άλλος 25-30 χρονων μαντραχαλος και κάθεται και τόν ταίζει η μαμά του είναι ΑΘΛΙΟ

αυτό που θέλω εγω είναι η οικονομικοι ανεξαρτισία από τους γονείς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...