Jump to content

Από μικρός στο μεροκάματο!


SuRfeRCy
 Κοινοποίηση

Απο τι ηλικια αρχισες δουλεια?  

193 members have voted

  1. 1. Απο τι ηλικια αρχισες δουλεια?

    • 11-13
      23
    • 14-17
      51
    • 18-20
      47
    • 21+
      30
    • Δουλεια? Τι ειναι αυτο?
      42


Recommended Posts

παιδια απο τι ηλικια αρχισατε εσεις να δουλευετε ειτε γιατι επιβαλλοταν ειτε το καλοκαιρι στις διακοπες απο το σχολειο ειτε για διαφορους αλλους λογους, και που???

 

εγω προσωπικα αρχισα να δουλευω οταν ειμουν 13 χρονων (τελιωσα 2α ταξη του γυμνασιου και πηγαινα 3) στις οικοδομες (βλεπε ηλιοθεραπεια, σχηματισμος κορμιου και πληρομη απο πανω...) Βασικα αρχισα λογω του οτι βαριομουνα συνεχεια σπιτι να μην εχω τι να κανω και να βλεπω TV ή να τροω συνεχεια...... :p

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω ξεκινησα στα 17 :(

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Σε είδη ρουχισμού και ψαρέματοs στα 10και 4 μηνών.

 

Μεσσητικό γραφείο στα 12.

 

Σε λούνα πάρκ στα 13.

 

Συνεργείο αυτοκινήτων στα 14,5.

 

Επιπλα στα 15 .

 

Ταβέρνα στα 16.

 

Οινοποιείο στα 16.4.

 

Εταιρεία μεταφορών στα 17.

 

Αρραβικέs πίτεs (oδηγόs) 21.

 

Γλυκά ταψιού (οδηγόs πωλητήs) στα 27.

 

Μεβγάλ(οδηγόs) στα 28.5.

 

Εχω κάνει και επιχειρήσειs κατα καιρούs, αλλα δεν θα αναφερθώ σε αυτά.

 

Οι δουλειέs που αναφέρω πριν την ενηλικίωση, τιs έκανα τα καλοκαίρια στιs διακοπέs απο το σχολείο. :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον VIDEOMIX

 

Σε είδη ρουχισμού και ψαρέματοs στα 10και 4 μηνών.

 

Μεσσητικό γραφείο στα 12.

 

Σε λούνα πάρκ στα 13.

 

Συνεργείο αυτοκινήτων στα 14,5.

 

Επιπλα στα 15 .

 

Ταβέρνα στα 16.

 

Οινοποιείο στα 16.4.

 

Εταιρεία μεταφορών στα 17.

 

Αρραβικέs πίτεs (oδηγόs) 21.

 

Γλυκά ταψιού (οδηγόs πωλητήs) στα 27.

 

Μεβγάλ(οδηγόs) στα 28.5.

 

Εχω κάνει και επιχειρήσειs κατα καιρούs, αλλα δεν θα αναφερθώ σε αυτά.

 

Οι δουλειέs που αναφέρω πριν την ενηλικίωση, τιs έκανα τα καλοκαίρια στιs διακοπέs απο το σχολείο. :o

 

 

Ωραιος!!!!!!!!!! :worry:

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν πω πως η εργασία ανηλίκων σε μέρη όπως γιαπιά, συνεργεία, ταβέρνες κλπ απαγορεύεται αυστηρά θα βγω πολύ ξενέρας? :p :p :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Τώρα αν πω πως η εργασία ανηλίκων σε μέρη όπως γιαπιά, συνεργεία, ταβέρνες κλπ απαγορεύεται αυστηρά θα βγω πολύ ξενέρας? :p :p :p

 

 

Σε αλλα μερη και αλλους κοσμους :wacko:

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Στα 19 μου άρχισα να παραδίδω ιδιαίτερα στα μαθηματικά..... Παλαιότερα είχα δουλέψει και σε φούρνο!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Τώρα αν πω πως η εργασία ανηλίκων σε μέρη όπως γιαπιά, συνεργεία, ταβέρνες κλπ απαγορεύεται αυστηρά θα βγω πολύ ξενέρας? :p :p :p

 

 

μεγαλε εισαι πολυ λαθος Ανηλικος θεωρειτε οποιος ειναι κατω των 15 απο κει και [πανω δικαιουσαι και ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ να δουλευεις Υποτειθεται βγαινεις απο το σχολειο και πιανεις δουλεια......... Τωρα για τα καλοκαιρια δεν ξερω αλλα δεν νομιζω

 

 

@VIDEOMIX δικε μου με κουφανες

πρεπει να αγαπας πολυ την δουλεια εσυ :lol:

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

από 2 ετών στα κτίσματα (ανακάτωνα τα χώματα... :) )

 

από τα 10 μου περίπου πήγαινα τα καλοκαίρια σε ξυλουργείο με το πατέρα μου...

Τώρα 7 χρόνια μετά, μπορώ να πω πως ΈΜΑΘΑ την τέχνη...

 

UNREAL KEEP IT REAL... :)

 

@SuRfeRCy ωραίο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SuRfeRCy

μεγαλε εισαι πολυ λαθος Ανηλικος θεωρειτε οποιος ειναι κατω των 15 απο κει και [πανω δικαιουσαι και ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ να δουλευεις Υποτειθεται βγαινεις απο το σχολειο και πιανεις δουλεια......... Τωρα για τα καλοκαιρια δεν ξερω αλλα δεν νομιζω

Πρώτον, αυτό που είπα πριν περι απαγόρευσης της εργασίας για ανήλικες ήταν για πλάκα. Δεύτερον, δε γνωρίζω πως ορίζεται ο ανήλικος στην Κύπρο αλλά εδώ ανήλικος θεωρείται όποιος δεν έχει κλείσει τα 18 του χρόνια. Με λίγα λόγια αν είσαι 17 ετών και 364 ημερών είσαι... Ανήλικος. :p

Τέλος, πάρε και το παρακάτω που βρήκα εδώ :

 

ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΝΗΛΙΚΩΝ

Με το άρθρο 4 του Ν. 3144/2003 απαγορεύτηκε σε όσους δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους να απασχολούνται σε εργασίες, έργα ή δραστηριότητες οποιασδήποτε μορφής, που από τη φύση τους ή τις συνθήκες που εκτελούνται είναι πιθανό να βλάψουν την υγεία, την ασφάλεια ή να προσβάλλουν την ηθική τους.

 

Οι εργασίες, τα έργα και οι δραστηριότητες αυτές καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων μετά από διάλογο με τις εργοδοτικές και εργατικές οργανώσεις και γνώμη του Ανώτατου Συμβουλίου Εργασίας (Α.Σ.Ε.), αφού ληφθούν ιδιαιτέρως υπόψη και οι εξής συνθήκες:

 

α) το ανθυγιεινό περιβάλλον (όπως: επικίνδυνες ουσίες, παράγοντες και διαδικασίες, θερμοκρασία, θόρυβος και δονήσεις επιβλαβείς για την υγεία),

β) η πολύωρη απασχόληση ή η νυχτερινή απασχόληση ή η απασχόληση όπου ο ανήλικος είναι εκτεθειμένος σε φυσική, ψυχολογική ή σεξουαλική κακοποίηση ή εκμετάλλευση,

γ) η εργασία με τη χρήση επικίνδυνου εξοπλισμού, μηχανημάτων και εργαλείων ή εργασία που περιλαμβάνει χειρωνακτική διακίνηση ή μεταφορά βαρέων φορτίων,

δ) η εργασία που πραγματοποιείται κάτω από την επιφάνεια του εδάφους, του νερού, σε επικίνδυνα ύψη ή σε χώρους υπό περιορισμό.

 

Όπως βλέπεις σέρφερ, δεν απαγορεύει παντελώς την εργασία για τους ανήλικες αλλά σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις. Στις οποίες βεβαίως περιελαμβάνονται τα γιαπιά, ταβέρνες κλπ, γι'αυτό και τα ανέφερα στην πλάκα του πρώτου μου ποστ :happy: Προς Θεού, δε σκόπευα ν'αντιταχθώ πχ στις δουλειές των πατεράδων που πηγαίνατε και βοηθούσατε αλλά να καλαμπουρίσω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχηγέ εγώ ασκούσα για χρόνια το επάγγελμα του θυληκού εισοδηματία με master στο " τρώω τα λεφτά της μαμάς) τώρα που έκλεισα τα 20, (παρεπιπτόντως ευχαριστώ τα παιδιά που μου ευχήθηκαν μέσω του MyPhone) έπιασα δουλεια στο δημόσιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NO COMMENTS, PLEASE ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sallax

 

Πρώτον, αυτό που είπα πριν περι απαγόρευσης της εργασίας για ανήλικες ήταν για πλάκα. Δεύτερον, δε γνωρίζω πως ορίζεται ο ανήλικος στην Κύπρο αλλά εδώ ανήλικος θεωρείται όποιος δεν έχει κλείσει τα 18 του χρόνια. Με λίγα λόγια αν είσαι 17 ετών και 364 ημερών είσαι... Ανήλικος. :p

Τέλος, πάρε και το παρακάτω που βρήκα εδώ :

 

ΕΡΓΑΣΙΑ ΑΝΗΛΙΚΩΝ

Με το άρθρο 4 του Ν. 3144/2003 απαγορεύτηκε σε όσους δεν έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους να απασχολούνται σε εργασίες, έργα ή δραστηριότητες οποιασδήποτε μορφής, που από τη φύση τους ή τις συνθήκες που εκτελούνται είναι πιθανό να βλάψουν την υγεία, την ασφάλεια ή να προσβάλλουν την ηθική τους.

 

Οι εργασίες, τα έργα και οι δραστηριότητες αυτές καθορίζονται με απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων μετά από διάλογο με τις εργοδοτικές και εργατικές οργανώσεις και γνώμη του Ανώτατου Συμβουλίου Εργασίας (Α.Σ.Ε.), αφού ληφθούν ιδιαιτέρως υπόψη και οι εξής συνθήκες:

 

α) το ανθυγιεινό περιβάλλον (όπως: επικίνδυνες ουσίες, παράγοντες και διαδικασίες, θερμοκρασία, θόρυβος και δονήσεις επιβλαβείς για την υγεία),

β) η πολύωρη απασχόληση ή η νυχτερινή απασχόληση ή η απασχόληση όπου ο ανήλικος είναι εκτεθειμένος σε φυσική, ψυχολογική ή σεξουαλική κακοποίηση ή εκμετάλλευση,

γ) η εργασία με τη χρήση επικίνδυνου εξοπλισμού, μηχανημάτων και εργαλείων ή εργασία που περιλαμβάνει χειρωνακτική διακίνηση ή μεταφορά βαρέων φορτίων,

δ) η εργασία που πραγματοποιείται κάτω από την επιφάνεια του εδάφους, του νερού, σε επικίνδυνα ύψη ή σε χώρους υπό περιορισμό.

 

Όπως βλέπεις σέρφερ, δεν απαγορεύει παντελώς την εργασία για τους ανήλικες αλλά σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις. Στις οποίες βεβαίως περιελαμβάνονται τα γιαπιά, ταβέρνες κλπ, γι'αυτό και τα ανέφερα στην πλάκα του πρώτου μου ποστ :happy: Προς Θεού, δε σκόπευα ν'αντιταχθώ πχ στις δουλειές των πατεράδων που πηγαίνατε και βοηθούσατε αλλά να καλαμπουρίσω ;)

 

 

ακριβώς ο ίδιος νόμος ισύει και στη Κύπρο, με μόνη διαφορά την ηλικία. Εδώ από 15 και κάτω, ισχύει αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη δουλειά στα 12 περίπου πήγαινα μαζί με ένα γείτονα και κόβαμε ξύλα, χωρίς λεφτά φυσικά (ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΝ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ), όποιος ήθελε να αλλάξει τα δέντρα του μας είχε υπόψιν του..

Ντάξει κάθε καλοκαίρι δουλεύω στα χωράφια! Τα σαββατοκύριακα όποτε μπορεί να με στριμώξει ο πατέρας μου με στρίμωχνει και σε οικοδομικές εργασίες..

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τέλειωσα τη 2α λυκείου χασάπικο για ένα καλοκαίρι (ωράια ήταν αλλά κακοπληρωνόμουν και δεν ξαναπήγα :p).

Μόλις τέλειωσα το σχολείο για 3 μήνες περίπου μάζευα ελιές.

Τώρα, ελίες στις διακοπές των Χριστουγέννων κι όποια άλλη αγροτική εργασία προκύψει όταν είμαι στο χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SuRfeRCy

 

 

@VIDEOMIX δικε μου με κουφανες

πρεπει να αγαπας πολυ την δουλεια εσυ :lol:

 

 

Ναι, γι'αυτό ειμαι γεμάτοs χρέη ! ! ! :D :D :stupid: :down: :angry: :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nantia

 

Αρχηγέ εγώ ασκούσα για χρόνια το επάγγελμα του θυληκού εισοδηματία με master στο " τρώω τα λεφτά της μαμάς) τώρα που έκλεισα τα 20, (παρεπιπτόντως ευχαριστώ τα παιδιά που μου ευχήθηκαν μέσω του MyPhone) έπιασα δουλεια στο δημόσιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NO COMMENTS, PLEASE ;)

 

δημόσιο FOREVER!!! :) προσπαθώ κεγώ να μπώ στο δημόσιο αλλα ακόμα τιποτα... :(

 

ενας υπαλληλάκος ειμαι που δουλεύω σε βάρδιες,βράδυα,σαββατοκύριακα και αργιες :'( :'( :'( :'(

έχω ρεπό όταν οι άλλοι δουλεύουν (βλέπε καθημερινές) :'(

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα 18 παρα κατι για χαρτζιλικι , με ενα 5000 (τοτε) καθε Σαββατο

Απο εκει και μετα δε με θυμαμαι να ειμαι εκτος δουλειας και πλεον τωρα τα λεφτα που βγαζω ειναι αποκλειστικά δικά μου και κάνω ό,τι θέλω μιας και ενώ ζω με τους δικούς μου στην ουσία έχω "αποκοπει" οικονομικά απο πάνω τους και δουλευω για να έχω λεφτά

 

Πάντως αμα με ρωτήσετε τώρα , 6 χρόνια μετά είμαι ΥΠΕΡ του να δουλευει κάποιος απο μικρός . Ψήνεσαι ρε παιδί μου , καταλαβαινεις πως είναι η ζωη και σου κοβονται οι κωλοπαιδισμοι και τα σνομπιλίκια... :)

:X
Link to comment
Share on other sites

Στα 14 ήταν η πρώτη μου δουλειά σε συνεργείο αυτοκινήτων,δεν θα έλεγα ότι ήταν και η καλύτερη εμπειρία μου γιαυτό και έφυγα σχετικά νωρίς και δεν το υπολογίζω σαν πρώτη μου δουλειά,μετα απο εκεί πήγα σε δουλειά συγγενή σε εργοστάσιο αλουμινίου.Εκεί θα έλεγα ότι κατάλαβα τι θα πεί μεροκάματο... ;)
Επιτρέπεται 1 εικόνα όχι μεγαλύτερη από 420 X 150 pixels και όχι μεγαλύτερη από 16K.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι 17 και απο τότε που τελειώσα το σχολείο δουλεύω με 18 μέρες ρεπό για διακοπές. Ξεκίνησα σε ενα εστιατόριο που προσφέρει και υπηρεσίες catering και εδώ και ένα μήνα δουλεύω σε μια καφετέρια.. μέχρι τον φλεβάρη που φεύγω για φοιτητής.. έχει ο θεός.. :)
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον luke

 

ενας υπαλληλάκος ειμαι που δουλεύω σε βάρδιες,βράδυα,σαββατοκύριακα και αργιες :'( :'( :'( :'(

έχω ρεπό όταν οι άλλοι δουλεύουν (βλέπε καθημερινές) :'(

 

 

Same here...διπλοβαρδια rules!Το μεγιστο που εχω τραβηξει ειναι 17 ωρες σερι δουλεια :wacko:

Link to comment
Share on other sites

απο τα 18 μου μαζι με την σχολη μου εργαζομαι, και τωρα εχω δικο μου μαγαζι και χτυπαω 12ωρα!
I love honda jazz!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη σοβαρή δουλειά (οκτάωρο, κάρτα, ασφάλεια κτλ) ήταν στα 18. Δούλευα σαν δύτης σε ένα ιχθυοτροφείο όπου κάναμε υποβρύχια συντήρηση των κλουβιών. Καλά ήταν! :up: :up:

 

Οι προηγούμενες δουλειές θα έλεγα πως ήταν του ποδαριού οπότε δεν τις αναφέρω καν.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε 1 μήνα θα πιάσω δουλειά ταυτόχρονα με τις σπουδές μου,για να βγάζω κι εγώ ενα σημαντικό (ελπίζω) ποσό που θα με απαλλάξει απ τον βραχνά που λέγεται: "Ο γονιός εχει το χρήμα,αυτός θα σε ανεβάζει ή θα σε κατεβάζει στο "shopping" σου!"

Κυρίως όμως θέλω να δουλέψω γιατί επιτέλους θα νιώσω οτι "κάτι δημιουργω και αμείβομαι γι αυτό". Πιστεύω οτι το να δουλεύει ενας νεος του προσδίδει κύρος-αναγνώριση απ το στενό του - και μη -κύκλο.

 

Άρα πείτε πως αρχίζω δουλειά απ τα 20 μου :)

www.valder.tk

Η νεα εποχή έφτασε!

Επίσης επισκεφθείτε το forum μας! Όλοι μια παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σειρά μου ! ... :D

 

Μέχρι τα 15 μου κάθε καλοκαιράκι πήγαινα ταξίδι! Περισσότερες φορές πήγαινα Νότιο Αφρική γιατί έχω εκει συγγενείς και έμενα κανένα μήνα!

 

Στα 15 έπιασα δουλειά στου ΜακΝΤΙ ! :D Καταλάβατε ? (McDonalts - I'm lovin it :!: :lol: ) 1 μιση μήνα και σταμάτησα! Μιλάμε να δουλεύεις σε τέτοιου είδους εστιατόρια είναι βάσανο εκτός και αν αγαπάς την δουλειά! (Όσοι έχουν δουλέψει κατάλαβαν) Μιλάμε έχουν βάρδια 7-4 το πρωί! Αν είναι δυνατό! (Άλλη δουλειά απο το να καθαρίζω τα ξημερώματα δεν έχω ?)

 

Στα 16 και στα 17 έπιασα δουλειά σε γραφείο Developers! Καθόμουνα μπροστά απο το pc και πληρωνόμουνα! :D Ήταν και θείος μου ο διευθυντής εκεί, 2 μήνες τα βγάλαμε τα λεφτά για το κινητό! :rolleyes:

Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...