Jump to content

Xiaomi Mi Max 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Σημερα μου ηρθε ειδοποιηση για την αναβαθμιση σε 10.2.1.0 και την εγκατεστησα. Κατευθειαν μου παρουσιαστηκε θεμα. Οχι λειτουργικο αλλα οπτικο και ολιγον τι εκνευριστικο.

 

Εχει ουσιαστικα γκριζαριστει το notification bar. To status της μπαταριας ειναι γκρι αντι να ειναι κιτρινο και ολες οι ειδοποιησεις των εφαρμογων ειναι σε λευκο χρωμα εν αντιθεσει πριν που ηταν στο χρωμα της αναλογης εφαρμογης.

 

Εχω δοκιμασει reboot, αλλαγη πολλων theme αλλα το προβλημα παραμενει. Εχετε καμια συμβουλη;

 

shoot.png

Edited by Johanvil
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαναπατησα το ενημέρωση και για κάποιο λόγο όπου πριν δεν γίνονταν η ενημέρωση έγινε. Το άσχημο είναι ότι έχασα το twrp και φυσικά το Root που χρειάζομαι. Θυμίστε μου τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω...

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δυστυχως εγω δεν ξερω να σε βοηθησω γιατι απο τοτε που το πηρα δλδ 1 χρονο+ που το εχω ειμαι μονο με stock global rom και ολα μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

Να ρωτησο κάτι άλλο πριν την αναβάθμιση μου έγραφε επανο στην αρχή το δίκτυο που ειμουνα cosmote δηλαδή και δίπλα της μπάρες με το σήμα τώρα μου δείχνει της μπάρες με το σήμα μόνο χωρίς το όνομα δικτύου ξέρει κανείς τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση η μήπως έχει καμία ρύθμιση ώστε να εμφανίζει το όνομα δικτύου πάλι

Σας ευχαριστω

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Κάποια λύση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρει κανείς πως μπορεί να λυθεί το θέμα ώστε να του εμφανίζει επανο το δίκτυο που είναι γιατί μετά την αναβάθμιση miui 10 δεν βγάζει την ονομασία του δικτύου μόνο της μπάρες με το σήμα ευχαριστώ ΠΕΡΙΜΕΝΟ νέα σας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ξέρει κανείς πως μπορεί να λυθεί το θέμα ώστε να του εμφανίζει επανο το δίκτυο που είναι γιατί μετά την αναβάθμιση miui 10 δεν βγάζει την ονομασία του δικτύου μόνο της μπάρες με το σήμα ευχαριστώ ΠΕΡΙΜΕΝΟ νέα σας

 

καλημέρα καλο μηνα!

και εμενα το ιδιο! δεν το ειχα προσεξει γιατι ημουν σε wifi συνεχεια αλλα οντως!

εφαγα τις ρυθμισεις και δεν βρηκα τιποτα. WTF ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα. Σημερα μου ηρθε ειδοποιηση για την αναβαθμιση σε 10.2.1.0 και την εγκατεστησα. Κατευθειαν μου παρουσιαστηκε θεμα. Οχι λειτουργικο αλλα οπτικο και ολιγον τι εκνευριστικο.

 

Εχει ουσιαστικα γκριζαριστει το notification bar. To status της μπαταριας ειναι γκρι αντι να ειναι κιτρινο και ολες οι ειδοποιησεις των εφαρμογων ειναι σε λευκο χρωμα εν αντιθεσει πριν που ηταν στο χρωμα της αναλογης εφαρμογης.

 

Εχω δοκιμασει reboot, αλλαγη πολλων theme αλλα το προβλημα παραμενει. Εχετε καμια συμβουλη;

 

shoot.png

 

καλημέρα, σε εμενα δεν υπαρχει καποιο πρόβλημα, δεν ξερω τωρα τι συνεβει σε εσενα, εμενα είναι διαφανο εχει το χρωμα του εκαστοτε wallpaper δλδ δεν εχει καποιο διαφορετικο χρωμα, αυτά που δειχνει πχ σημα, μπαταρια κτλ είναι λευκα όπως στην φωτο που δειχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα θα μπει κάποιος εδώ μέσα που να ξέρει να μας πει γιατί δεν εμφανίζει το όνομα του δικτου
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα θα μπει κάποιος εδώ μέσα που να ξέρει να μας πει γιατί δεν εμφανίζει το όνομα του δικτου

 

ξερουμε γιατι, γιατι είναι bug....το εχουν δηλωσει και στην china rom.

θα πρεπει να βγει καποιο update για να φτιαχτει.

Στην πρωτη σελιδα δες τι δειχνει, αλλα δεν είναι ακριβως λυση αυτό.

https://en.miui.com/thread-3960954-1-1.html

http://en.miui.com/thread-3018237-1-1.html

Εμενα δεν με ενοχλεί τοσο γιατι εχω μονο μια καρτα μεσα, αν καποιος εχει 2 μαλλον θα είναι θεμα υποθετω.

 

Εδώ δειχνει επιλογή ενώ σε εμας δεν την εχει!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν θα βγάζει το όνομα του δικτου επειδή μπήκε η καινούργια αναβάθμιση ξέρει κανείς να μας πει?
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν θα βγάζει το όνομα του δικτου επειδή μπήκε η καινούργια αναβάθμιση ξέρει κανείς να μας πει?

 

 

Τις σελιδες που εβαλα τις κοίταξες καθολου? ειπαμε είναι bug αν δεν βγαλουν αναβαθμιση ΔΕΝ αλλαζει ετσι θα μεινει.

Δες και το βιντεο ενώ σε αλλα κινητα εχει επιλογή σε εμας ΔΕΝ εχει!!!! λειπει η επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ ΕΣΥ που τα παρακολουθείς άμα βγει κανένα update ώστε να εμφανίζει την ονομασία δικτύου θα μας το πεις θα το γράψεις εδώ πέρα για να το φτιάξουμε και εμείς σε ευχαριστω

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να κάνεις εξοικονόμηση μπαταρίας πρέπει να είναι μαρκαρισμένο αυτό που λέει εξοικονόμηση μπαταρίας η όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει αν βρω κατι θα το γραψω εννοείτε αυτό!

καλο είναι να το βαλεις. :)

Η εξοικονομηση εξαρτάται από παρα πολλους όμως παραγοντες, κυριως τι apps τρεχουν στην ram μονιμα αλλα και γενικα τι χρηση κανεις.

Μονο με αυτό δεν θα σωθεις.

Link to comment
Share on other sites

Δύο μέρες πριν έρθει η αναβάθμιση ενώ είχα να φαίνεται ο παροχος στην αρχική οθόνη και όχι στην οθόνη κλειδώματος το άλλαξα. Και τσουπ... Σκάει η αναβάθμιση. Λες και το ήξερα
Link to comment
Share on other sites

Χθες έβαλα την αναβάθμιση σε 10..

 

Πρώτες εντυπώσεις είναι ότι το κινητό είναι πιο γρήγορο... Από το άνοιγμα του καταλόγου μέχρι και εφαρμογών.. Γενικά είναι γρηγορότερο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα κι εγω την αναβαθμιση και ακουστε ενα κουφο. Ανοιγει τισ εφαρμογες γρηγορα αλλα οταν βφαινω απο μια εφαρμογη μετα καθυστερει να επαναφερει τα εικονιδια της επιφανειας εργασιας (την κεντρικη σελιδα). Το παρουσιαζει σε καποιον αλλον αυτο παιδες? Εχω ψαξει ρυθμισεις κ δεν βγαζει κατι συγκεκριμενο που να βοηθαει. Ευχαριστω.
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν το κάνει... Ανοίγω εφαρμογή και επιστρέφω στην κεντρική και μου εμφανίζει άμεσα τα εικονίδια.
Link to comment
Share on other sites

Δύο μέρες πριν έρθει η αναβάθμιση ενώ είχα να φαίνεται ο παροχος στην αρχική οθόνη και όχι στην οθόνη κλειδώματος το άλλαξα. Και τσουπ... Σκάει η αναβάθμιση. Λες και το ήξερα

 

καλησπέρα, εννοεις οτι πριν ειχε αυτο το μενου που δειχνει το βιντεο στο youtube που εβαλα ποιο πριν?

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια περασα κι εγω την αναβαθμιση και ακουστε ενα κουφο. Ανοιγει τισ εφαρμογες γρηγορα αλλα οταν βφαινω απο μια εφαρμογη μετα καθυστερει να επαναφερει τα εικονιδια της επιφανειας εργασιας (την κεντρικη σελιδα). Το παρουσιαζει σε καποιον αλλον αυτο παιδες? Εχω ψαξει ρυθμισεις κ δεν βγαζει κατι συγκεκριμενο που να βοηθαει. Ευχαριστω.

 

και εμενα σφαιρα παει ποιο γρηγορα απο ολες τις αλλες stable roms απο τοτε που το εχω αγορασει. Δεν το εχω το προβλημα που αναφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Πέρασα κι εγώ την αναβάθμιση χθες, ( MIUI Global 10.2 Σταθερη)

πρώτες εντυπώσεις είναι πιο γρήγορο ξεκάθαρα.

Υπάρχουν όμως θεματακια . Η τουλάχιστον αισθητικά δεν μου γεμίζουν το μάτι.

Πιστευω πως θα δυσκολεψουν εναν απλο χρήστη.

 

*Εισερχομένη κλήση

Από μαύρο σε λευκομπεζ φόντο. Του πάγου θα έλεγα. Καλά αυτός που το σκέφτηκε ήταν "διάνοια" ο τύπος...:lol::lol:

Ρε φιλέ άστο μαύρο μια χαρά ήτανε. Άντε βάλε ένα πράσινο σκούρο κάτι τέλος πάντων. Αυτό βρήκες?? :cool:

 

*Στην οθόνη πολλαπλών εφαρμογών - παράθυρων.

Αυτά τα εικονίδια " εκκαθάριση, σάρωση ασφάλειας, βαθιά εκκαθάριση , κλπ. νομίζω δεν χρειάζονταν.

 

*Ο παροχος, δεν υπάρχει. Σε δικαρτο, άντε γεια..:lol:

Το εικονίδιο της μπαταρίας τραγικό.

Αν βάλεις ποσοστό, θέλεις φακό μεγεθυντικό. Μια χαρά ήταν πριν. Γιατί αυτό τώρα?? :O

 

*Θέματα

Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα. χαιρέτα μου τον πλάτανο...:lol:

Έχω από χτες προσπαθώ να βρω κάτι τέλος πάντων, τα περισσότερα ασύμβατα.

Αλλάζεις, συνεχώς απεγνωσμένα θεματα να βάλεις κάποια άλλη ¨γραμμή κατάστασης" έτσι ώστε να φαίνονται ΣΩΣΤΑ οι αναπάντητες και διάφορες ειδοποιήσεις, ( οι οποίες πριν είχαν το λογότυπο της εφαρμογής, π.Χ. youtube ή gmail ενώ τώρα είναι μαύρο.)

 

τα παραπάνω προσωπικά με δυσκολεύουν αρκετά. Δεν ξέρω για κάποιους άλλους.

βέβαια, η συσκευή πηγαίνει θα το ξαναπώ σφαίρα. Η διαφορά στην ταχύτητα είναι αισθητή.

Η συσκευή μου είναι όπως την αγόρασα χωρίς Ρουτ κλπ.

Αυτά. :D

Edited by iounios68
Link to comment
Share on other sites

καλα δεν καταλαβαινω στον καθενα διαφορετικα ειναι ρε παιδια?

εγω απο τα παραπανω το μονο που βλεπω αρνητικο ειναι οτι δεν αναφερει το δικτυο που ομως ειπαμε τελικα ειναι bug! λειπει μια επιλογη που επρεπε να υπαρχει.

Το ποσοστο μπαταριας πχ μου φαινεται εμενα τεραστιο, τουλαχιστον ειναι στο μεγεθος ολων των αλλων και φαινεται απο μακρια.

Η μπαρα γραμμη καταστασης εμενα ειναι διαφανη και εχει το φοντο απο το υπολοιπο wallpaper, οποτε τα παντα μου φαινονται μια χαρα.

Σε κληση επισης εχει ωραιο χρωματακι μια χαρα τελειο, νομιζω ειναι απο το wallpaper του lock screen αυτο που βλεπω ειναι ασπροθορο αλλα μπεζ δεν ειναι σε εμενα, εχει μαζι μπλεδακι ελαφρυ και μωβακι ελαφρυ και μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο πριν, και γενικα ολο το look μου αρεσει πολυ.

Δεν καταλαβαινω σε αλλους γιατι ειναι διαφορετικα.

Θεματα οτι ειχα πριν παιζει και τωρα, για να βαλω νεα πρεπει να δηλωσω αλλη χωρα πχ Αμερικη. Λεει για προειδοποιηση οκ, παω καταλαβα και το βαζει και δεν εχω κανενα προβλημα τα δοκιμασα.

Ακομα και οι ειδοποιησεις εφαρμογων ειναι κανονικες με τα χρωματα τους και τα εικονιδια.

 

Το ερωτημα ειναι οποιος εχει προβληματα τετοια πως τα διορθωνει?

οποιος εχει προβληματα ή δεν του αρεσει η 10 βρηκα πως γινεται downgrade : https://www.technobuzz.net/downgrade-miui-10/

Edited by Nikifoross
downgrade from 10 to Miui 9
Link to comment
Share on other sites

Λυση προβληματος. Απενεργοποιησα-ξετικαρα την επιλογη "Επιλογες Προγραμματιστων" που μετα την αναβαθμιση ηταν τικαρισμενο απο μονο του και η συσκευη πραγματικα πεταει. Μου εφυγε ενα βαρος!!! Παιδια το κινητο ειναι απιστευτα γρηγορο. Και σε αυτο που λεω το τονιζω. Σφαιρα!!!
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Λυση προβληματος. Απενεργοποιησα-ξετικαρα την επιλογη "Επιλογες Προγραμματιστων" που μετα την αναβαθμιση ηταν τικαρισμενο απο μονο του και η συσκευη πραγματικα πεταει. Μου εφυγε ενα βαρος!!! Παιδια το κινητο ειναι απιστευτα γρηγορο. Και σε αυτο που λεω το τονιζω. Σφαιρα!!!

 

εγω δεν βλεπω καμια απολυτως διαφορα, αλλα εχει σημασια αν μεσα εκει ειχε κατι αλλο ενεργο πριν!

εμενα πχ ειναι μονο στο τελος η ενεργοποιηση βελτιστοποιησης MIUI νομιζω παει καλυτερα με ενεργες τις επιλογες αυτες.

Παντως ενα χρονο + που το εχω παντα με stable rom global δεν το εχω δει ποτε ποιο γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου εμφανίζει το δίκτυο κανονικά. Κανένα πρόβλημα. Το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα με την 10 όπως και με την 9. Στην μπαταρία βλέπω βελτίωση. Η απόδοση μας ενδιαφέρει και όχι αν είναι μεγάλο το εικονίδιο της μπαταρίας.

Ρυθμιστε να σας δείχνει το ποσοστό και είστε μια χαρά.

Ισως και η εμφάνιση του δικτύου να είναι θέμα ρύθμισης.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου εμφανίζει το δίκτυο κανονικά. Κανένα πρόβλημα. Το τηλέφωνο λειτουργεί άψογα με την 10 όπως και με την 9. Στην μπαταρία βλέπω βελτίωση. Η απόδοση μας ενδιαφέρει και όχι αν είναι μεγάλο το εικονίδιο της μπαταρίας.

Ρυθμιστε να σας δείχνει το ποσοστό και είστε μια χαρά.

Ισως και η εμφάνιση του δικτύου να είναι θέμα ρύθμισης.

 

Αναφερετε σαν bug εχω βαλει τις σχετικες σελιδες απο το forum.

Εχεις βρει καπου επιλογη ? γιατι λειπει γιαυτο ειναι bug.

Αν καποιος το ειχε ενεργο απο πριν στο μενου (εχω βαλει το βιντεο ποιο πριν που το δειχνει) τοτε μπορει να εμεινε, στους αλλους εφυγε και δεν εχει επιλογη να μπει. Εμενα δεν με πειραζει γιατι μια καρτα εχω. Σε 2καρτες σιγουρα ενοχλει ομως.

Σχετικα με τα μενου εχει καπου επιλογη για το μεγεθος γραμματοσειρας. Και γινονται ολα ποιο μεγαλα απο εκει.

Δεν εχω βρει κανενα αλλο προβλημα εγω στο δικο μου.

 

Οποιος εχει σοβαρα προβληματα και τον ενοχλουν μπορει καλλιστα να κανει downgrade.

Γιατι αν περιμενουν για επομενη εκδοση σωθηκανε!

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κάνω χρήση 2 καρτών και προσωπικά δεν με ενοχλεί. Φαίνεται ποια κάρτα έχεις και που στο ξεκλείδωμα συσκευής. Βέβαια ίσως κάποιος να θέλεις να βλέπει συνέχεια ποια κάρτα έχει.. Εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο γιατί ξέρω ποια είναι η καθεμία και ποια χρησιμοποιώ για δεδομενα.. Αλλά οκ.. Για το εικονίδιο της μπαταρίας. Με ενοχλεί και εμένα ότι είναι σχεδόν διαφάνεια και το ποσοστό φαίνεται δυσανάλογο μέσα στην μπάρα... Αλλά μικρό το πρόβλημα. Θα συμφωνήσω με τον φίλο νωρίτερα ότι το τηλέφωνο πάει πιο γρήγορα..
Mi 10 lite
Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα στη δική μου τουλάχιστον συσκευή, σε όποια χώρα και να βάλεις, τα περισσότερα που ειχα, είναι ασύμβατα.

 

Μπορεί μεν να γίνεται η εφαρμογή τους πατώντας στο "κατάλαβα" αλλα είναι ημιτελής, λείπουν δηλαδή στοιχεία και δεν εφάπτονται σωστά στο πλαίσιο της οθόνης, ή δεν εφαρμόζονται καν. Όπως π.χ η γραμμή κατάστασης.

 

Από εκεί και πέρα, πέραν της απόδοσης, σε μια συσκευή ευρείας αποδοχής όπως αυτή, ενδιαφέρουν σίγουρα και άλλα στοιχεία της.

 

Όπως η λειτουργικότητα και η φιλικότητα προς τον χρήστη.

 

Συσκευές τέτοιου μεγέθους οθόνης και δυνατοτήτων. εκτός από.. "παιχνιδομηχανες" (που σαφώς και το κυριότερο είναι η απόδοση για κάποιους) , χρησιμοποιούνται και για επαγγελματική επίσης χρήση, όπου το κυρίαρχο στοιχείο όπως προανέφερα, είναι ΚΑΙ η φιλικότητα προς τον χρήστη.

Edited by iounios68
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...