Jump to content

Διαθεσιμότητα DSLAM και ελευθέρων θυρών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (26 Μάρ. 2004 , 09:21)

 

Παιδιά, μην βασίζεστε στον wizard του oteshop.gr, ούτε και στο 134.

 

Σιγουρευτείτε για την διαθεσιμότητα στη περιοχή σας.... επισκεπτόμενοι ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΤΕ της περιοχής σας ;)

 

 

Και μέχρι που θα τραβήξει αυτό το ΜΠΑΧΑΛΟ, γμτ;

There is no host like http://localhost .

 

Σύνθημά μας: "Try SCE to AUX!". Αν δε πιάσει, δοκιμάστε SCE2AUX @ danaus .NET

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 295
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (26 Μάρ. 2004 , 10:21)

 

Παιδιά, μην βασίζεστε στον wizard του oteshop.gr, ούτε και στο 134.

 

Σιγουρευτείτε για την διαθεσιμότητα στη περιοχή σας.... επισκεπτόμενοι ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΤΕ της περιοχής σας ;)

 

 

Ούτε αυτό παίζει. Στο δικό μας, που το τεχνικό τμήμα είναι σε άλλο κτήριο, δεν εχουν ιδέα. Λένε στον κόσμο να πάρει το 134 :eek:

 

Στα λέω τεκμηριωμένα επειδή είχα πάει για τη δική μου περίπτωση και φρίκαρα. Σα να πηγαίνεις σε μπακάλικο του 19ου αιώνα και να ζητάς coca cola!!! :happy: :whistle:

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

***Μικρο ιστορικό ********

Εκανα αίτηση στον ΟΤε μεσω Ιντερνετ σις 27/2.

Με πηραν την ιδια μέρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση και μου είπαν ότι σε 15 το

1 μήνα θα έχω τη σύνδεση (384 over PSTN ..Περιοχή Αγ Παρασκευή..DSAL Siemens )

κάθε βδομάδα μιλόυσα με το 134 και είχα την ίδια απάντηση ...

(Δεν υπάρχουν διαθέσιμες Πόρτες...)

Την Δεύτερη μάλιστα φορά (αφού είχα κλείσει 15 μέρες) ρώτησα για πρόβλεψη και δεν πήρα απάντηση ..και τους λέω ..κατάλαβα ..σε κανα μήνα....και μου απαντούν ..μη το λέτε αυτό ..(τότε αύτο μπορεί να ήταν και καλό και κακό..)

Την παρασκευή 26/3 το 134 από τις 10 μέχρι τις 12 δεν απαντούσε για ADSL οπότε

αποφάσισα να στείλω ένα "χ..στηριο" email απο το oteshop.

΄και εδώ αρχίζουν τα νέα

********************************

Με πήραν αμέσως τηλέφωνο και με ρώτησαν ευγενικά για το νούμερο μου , την περιοχή (((( :?: :?: )))))) και πότε έκανα την αίτηση ....και πολύ ευγενικά μου απάντησάν ύστερα απο 3-4 λεπτά....(Δεν υπάρχουν διαθέσιμες Πόρτες...).....

:shock: :shock: :shock: και φυσικά εξαγριώθηκα και αφού τους τα "εψαλα" τηλεφωνικώς ζήτησα τηλέφωνο και

όνομα υπευθύνου ώστε να μου απαντήσει επωνύμως σε συγκεκριμένες απαντήσεις...

και τελικά μου έδωσαν το τηλ του τμηματος που είναι υπεύθυνο για το ADSL project....

 

:arrow: Μίλησα με έναν σχετικά νεαρό κύριο (ευγενέστατο και πρόθυμο ) και αφού του έδωσα να καταλάβει ότι κινούμαι στον συναφή χώρο αι ότι ζητάω συγκεκριμένες

απαντήσεις ...με μια μικρή καθυστέρηση ..για να διαπιστώσει τα στοιχεία μου

μου λέει....Ειστε από τους τυχερούς... :mrgreen: :mrgreen: !!!!! Κάρτες επέκτασης Siemens θα πάρουμεσε μερικές μέρες άρα ..(άρχισε τους υπολογισμους ) χρειάζεται εγκατάσταση ..κατι το πάσχα .. κάτι οι ολυμπιακοί που είναι προτεραιότητα ..μεγάλοι πελάτες ..είναι κι λίγοι οι τεχνικοί μας....

υπολογίστε τέλη Απριλίου !!!!!!

Εκανα μόνο μία ερώτηση ....Οι κάρτες επέκτασεις είναι για τον ΟΤΕ Αγιας Παρασκευής η γενικά ??? και μου απαντά γενικά και θα παραλάβουν όλα τα κέντρα τύπου Siemens...

Αυτά μου είπαν.... αυτά μεταφέρω !!!

(καλου κακού θα τον έχω απο κόντα τον κύριο ώστε αν αλλάξει κάτι να το μάθω ...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος angel_hot (28 Μάρ. 2004 , 22:29)

 

Καλησπέρα σε όλους.

***Μικρο ιστορικό ********

Εκανα αίτηση στον ΟΤε μεσω Ιντερνετ σις 27/2.

Με πηραν την ιδια μέρα τηλέφωνο για επιβεβαίωση και μου είπαν ότι σε 15 το

1 μήνα θα έχω τη σύνδεση (384 over PSTN ..Περιοχή Αγ Παρασκευή..DSAL Siemens )

κάθε βδομάδα μιλόυσα με το 134 και είχα την ίδια απάντηση ...

(Δεν υπάρχουν διαθέσιμες Πόρτες...)

Την Δεύτερη μάλιστα φορά (αφού είχα κλείσει 15 μέρες) ρώτησα για πρόβλεψη και δεν πήρα απάντηση ..και τους λέω ..κατάλαβα ..σε κανα μήνα....και μου απαντούν ..μη το λέτε αυτό ..(τότε αύτο μπορεί να ήταν και καλό και κακό..)

Την παρασκευή 26/3 το 134 από τις 10 μέχρι τις 12 δεν απαντούσε για ADSL οπότε

αποφάσισα να στείλω ένα "χ..στηριο" email απο το oteshop.

΄και εδώ αρχίζουν τα νέα

********************************

Με πήραν αμέσως τηλέφωνο και με ρώτησαν ευγενικά για το νούμερο μου , την περιοχή (((( :?: :?: )))))) και πότε έκανα την αίτηση ....και πολύ ευγενικά μου απάντησάν ύστερα απο 3-4 λεπτά....(Δεν υπάρχουν διαθέσιμες Πόρτες...).....

:shock: :shock: :shock: και φυσικά εξαγριώθηκα και αφού τους τα "εψαλα" τηλεφωνικώς ζήτησα τηλέφωνο και

όνομα υπευθύνου ώστε να μου απαντήσει επωνύμως σε συγκεκριμένες απαντήσεις...

και τελικά μου έδωσαν το τηλ του τμηματος που είναι υπεύθυνο για το ADSL project....

 

:arrow: Μίλησα με έναν σχετικά νεαρό κύριο (ευγενέστατο και πρόθυμο ) και αφού του έδωσα να καταλάβει ότι κινούμαι στον συναφή χώρο αι ότι ζητάω συγκεκριμένες

απαντήσεις ...με μια μικρή καθυστέρηση ..για να διαπιστώσει τα στοιχεία μου

μου λέει....Ειστε από τους τυχερούς... :mrgreen: :mrgreen: !!!!! Κάρτες επέκτασης Siemens θα πάρουμεσε μερικές μέρες άρα ..(άρχισε τους υπολογισμους ) χρειάζεται εγκατάσταση ..κατι το πάσχα .. κάτι οι ολυμπιακοί που είναι προτεραιότητα ..μεγάλοι πελάτες ..είναι κι λίγοι οι τεχνικοί μας....

υπολογίστε τέλη Απριλίου !!!!!!

Εκανα μόνο μία ερώτηση ....Οι κάρτες επέκτασεις είναι για τον ΟΤΕ Αγιας Παρασκευής η γενικά ??? και μου απαντά γενικά και θα παραλάβουν όλα τα κέντρα τύπου Siemens...

Αυτά μου είπαν.... αυτά μεταφέρω !!!

(καλου κακού θα τον έχω απο κόντα τον κύριο ώστε αν αλλάξει κάτι να το μάθω ...)

 

pantos eisai tixeros giati ta dslam siemens einai kalitera apo ta intracom apo oso kserw.mesa stin atixia sou eides? :whistle: :p
iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

που θα παει αυτη η κατασταση........Ειμαι στο περιμενε 1,5 μηνα τωρα και πολυ φοβαμαι οτι θα ειμαι αλλο τοσο....Εχετε κανα νεο απο την Αλυσσιδα?Ποτε θα αναβαθμιστει τελικα?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

kai egw filoi mou eimai stin idia moira...h gia na to pw kalutera den exw ston hlio moira me to atimo to adsl....meta apo 1,5 mhna akoma perimenw kai akoma se anamonh eimai....den uparxoun dslam stin kallithea....

giati den mas ta lete sto site sas oti den uparxei dia8esimothta eksarxhs gia na min xalaw tin zaxarenia mou kai perimenw anupomona na zhsw to 40kb download....

ax re agglia me ta wraia sou.....me 30 lires to mhna (13.000drx - 38 euro) eixame 1024kbps se spiti kai tin moirazomastan 3 atoma.....ekei na deite 100kb download ......

kai meta mou lete OTE......ouuuuuuuuuuuuuuuuuuuust

xalasa pali tin dia8esh mou......

Mythos....A Legend Reborn!
Link to comment
Share on other sites

stis 20/2/2004 kaname aithsh gia adsl mazi me tin aithsi gia nea grami tilefonou

o ypalilos toy katastimatos stin karolou dil stin thessaloniki mas enimerwse oti meta apo 2-3 ergasimes tha mpei to tilefono kai meta apo 10 meres afotou perastei i grami pstn tha ginei kai i adsl sindesi

 

perasane 10 meres kai tilefono den mpike... pigame sto idio katastima kai enw arhika ypostirizane oti eihe perastei to tilefono meta mas eipan oti mas piran tilefono kai toys eipame na min erthoun!!! ( fisika milame gia pseudi dikaiologia mias kai auto apodiknyete mesw analitikou logariasmou, pote den pirane tilefono)

meta apo 2 meres irthane kai perasane tin grami pstn. Perimename na perastei kai i adsl alla mataia

piga prwsopika o idios sta grafeia toy ote kai me ekplixi diapistwsa oti den eihe perastei kan to aithma gia adsl!!!

ekeini tin stigmi o ypalilos perase tin aitisi legontas mou oti telos martioy to poly tha ehei perastei to adsl... eimaste stis 10 martiou loipon kai perimenoume kanontas ypomoni

 

sto metaxi i etairia mas den leitourgrei exaitias tis kathisterisis ayths, afou i douleia mas apaitei sinehi uploads kai xrisi toy diktuoy.

kai to kiriotero ap ola den mporoume oyte mesw tis pstn gramis na mpoume sto diktio logw toy oti prepei na desmeusoume tin tilefoniki mas grami.

 

giati valame pstn kai oxi isdn?

giati enas ypalilos toy ote mas simvouleuse na praxoume etsi oytws wste na ehoume tin adsl se 10 meres...stin periptwsi toy isdn tha kaname ena mina opws elege.

 

Sto telos toy matiou mas eipane pws to argotero prin to pasha tha ehei mpei ...meta to pasha mas eipane einai thema hmerwn...

as einai kala mia ypalilos pou itane i monadiki pou mas eipe tin alitheia legontas mou oti i aithsh mas einai arketa pisw xronika kai exipiretountai me seira proteraiotitas... itan kai i monadiki pou eipe alitheia sto 134

 

eimaste loipon stis 16 aprilioy kai den ehei ginei tipota apo merous toy ote.

para ta kathimerina mas tilefonimata apognwsis oi apantiseis pou pairnoume apo to 134 poikiloun vasi toy ypalilou pou exipiretei ekeini tin stigmi!

 

o koinos paronomastis einai oti den yparhoune ports.

 

emeis hanoyme xrimata kai den einai dinaton na parakaloume kai na psahnoume meso gia na mia ypirisia pou plirwnoume kai malista perisotero apo opiodipote allon eurwpaio politi.

 

E RE UGADA...

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είδα αυτό το άρθρο δεν έχει "παίξει" στο forum.

 

ΟΤΕ: «Κόλλησε» το ADSL. Ο ΟΤΕ δεν έχει διαθέσιμες υποδομές και κυκλώματα για να ικανοποιήσει αιτήματα συνδέσεων.

 

Του Β. ΜΑΝΔΡΑΒΕΛΗ

 

Προμήθειες ύψους 10 εκατ. ευρώ στον ΟΤΕ έχουν «παγώσει» την αγορά ADSL. Ο Οργανισμός ο οποίος αρχικά τροφοδότησε τη ζήτηση στην αγορά (μέσω των μειώσεων στις χρεώσεις της OTEnet), σήμερα δεν έχει διαθέσιμες υποδομές και κυκλώματα για να ικανοποιήσει αιτήματα συνδέσεων ADSL.

 

Τα επίσημα αιτήματα, σύμφωνα με στοιχεία του ΟΤΕ, ανέρχονται σε περίπου 3.500, αλλά όπως αναφέρουν τα ίδια τα στελέχη του ΟΤΕ, η ζήτηση είναι πολύ μεγαλύτερη. Και αυτό γιατί, οι καταναλωτές, επαγγελματίες κ.λπ., μέσω του Internet μπορούν να διαπιστώνουν την διαθεσιμότητα σύνδεσης ADSL στα τηλεφωνικά κέντρα που ανήκει η τηλεφωνική τους γραμμή. Αυτή η δυνατότητα, σύμφωνα με παράγοντες της τηλεπικοινωνιακής αγοράς, κρατά την πραγματική ζήτηση εν υπνώσει καθώς οι πελάτες του OTE διαπιστώνουν την απουσία διαθεσιμότητας.

 

Μέχρι σήμερα ο ΟΤΕ έχει ικανοποιήσει 14.000 αιτήματα - συνδέσεις ADSL, ενώ η διαθεσιμότητα του δικτύου του φτάνει τις 21.000. Ωστόσο η υπερκάλυψη αυτή δεν ικανοποιεί τη ζήτηση δεδομένου ότι οι διαθέσιμες γραμμές υφίστανται σε περιοχές που δεν υπάρχει ζήτηση. Αντίθετα σε περιοχές (κυρίως αστικά κέντρα) όπου η ζήτηση είναι μεγάλη, δεν υπάρχουν διαθέσιμες υποδομές για την ικανοποίησή της.

 

Αξιοσημείωτο είναι ότι την αύξηση της ζήτησης τροφοδότησε ο ίδιος ο όμιλος ΟΤΕ, μετά τον πόλεμο τιμών που ξεκίνησε η θυγατρική του OTEnet στις αρχές του 2004. Ο όμιλος ΟΤΕ, κάτω από την πολιτική πίεση της κυβέρνησης και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, επιχείρησε να φέρει «φθηνό» και «γρήγορο» Internet χωρίς ωστόσο να εξασφαλίσει τις προϋποθέσεις ικανοποίησης της ζήτησης. Οι ανταγωνιστές μάλιστα του Οργανισμού αναφέρουν ότι η κίνηση αυτή τους εξώθησε σε αύξηση των επενδύσεών τους στη συγκεκριμένη αγορά, την οποία ωστόσο ο ίδιος ο OTE «πάγωσε» λίγους μήνες αργότερα.

 

Σύμφωνα με στελέχη του ΟΤΕ, πρόσφατα ο Οργανισμός ολοκλήρωσε την προμήθεια 19.000 κυκλωμάτων ADSL τα οποία ωστόσο τώρα παραδίδονται. Και οπωσδήποτε θ’ απαιτηθεί χρόνος για την έναρξη της λειτουργίας τους. Είναι σίγουρο δε ότι η παραγγελία αυτή δεν πρόκειται να καλύψει την άμεση ζήτηση, δεδομένου ότι ο ίδιος ο ΟΤΕ είχε προβλέψει 65.000 συνδρομητές ADSL μέχρι το τέλος του έτους. Η αγορά ωστόσο επισημαίνει ότι με ευέλικτες πολιτικές και με επάρκεια στη διαθεσιμότητα, η αγορά θα μπορούσε να φτάσει μέχρι τέλος του 2004 τις 100.000 συνδέσεις. Κάτι τέτοιο ωστόσο τώρα θεωρείται απίθανο, δεδομένου ότι διανύοντας τον 4ο μήνα, η ουρά των αιτημάτων ADSL συνδέσεων αντί να μειώνεται, αυξάνει.

 

Στελέχη του ΟΤΕ, εκτός από «κακό» προγραμματισμό των προμηθειών υποδομών ADSL κάνουν λόγο και για «πονηρό» προγραμματισμό, αφήνοντας υπόνοιες για μεθόδευση των προμηθειών από τη διοίκηση του ΟΤΕ ώστε μεγάλες παρτίδες τηλεπικοινωνιακού εξοπλισμού ADSL να προέλθει από την... Κίνα.

 

Το κυριότερο, όμως, σύμφωνα με παράγοντες της αγοράς, είναι ότι η χώρα έχει «παγώσει» την πορεία της προς την Κοινωνία της Πληροφορίας για προμήθειες ύψους μόλις 7-10 εκατ. ευρώ στον ΟΤΕ, τη στιγμή που ο ίδιος ξοδεύει 70 εκατ. ευρώ μόνο για διαφήμιση.

 

Πηγή: εφημερίδα "Κέρδος"

Link to comment
Share on other sites

27/2/2004 αίτηση στον ΟΤΕ, υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή

10/3/2004 το πρώτο τηλέφωνο, "υπάρχει περιορισμένη (sic) διαθεσιμότητα στις θύρες του DSLAM".

15/3/2004 το δεύτερο τηλέφωνο, "λυπούμαστε, δεν υπάρχει διαθέσιμη θύρα DSLAM για PSTN στην περιοχή σας".

Το κέντρο είναι το ""Άρης" και το τήλέφωνό μου αρχίζει από 882

Φυσικά ακύρωσα την αίτηση και προχώρησα σε Vivodi, αλλά αν μου το είχαν πει νωρίτερα...

πΟΤΕ δεν κατάλαβα γιατί δεν μου το είπαν από την αρχή :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brutus (18 Απρ. 2004 , 10:09)

 

27/2/2004 αίτηση στον ΟΤΕ, υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή

10/3/2004 το πρώτο τηλέφωνο, "υπάρχει περιορισμένη (sic) διαθεσιμότητα στις θύρες του DSLAM".

15/3/2004 το δεύτερο τηλέφωνο, "λυπούμαστε, δεν υπάρχει διαθέσιμη θύρα DSLAM για PSTN στην περιοχή σας".

Το κέντρο είναι το ""Άρης" και το τήλέφωνό μου αρχίζει από 882

Φυσικά ακύρωσα την αίτηση και προχώρησα σε Vivodi, αλλά αν μου το είχαν πει νωρίτερα...

πΟΤΕ δεν κατάλαβα γιατί δεν μου το είπαν από την αρχή :(

 

 

Γειτονάκι είσαι brutus? Το κέντρο είναι Άραιος και όχι Άρης που λές, όσο για την vivodi μην είσαι τόσο αισιόδοξος, αφού και αυτή μέσω ΟΤΕ προμειθεύεται τα κυκλώματα.

 

Edit: Δεν στο είπαν από την αρχή γιατί πολλύ απλά δεν ξέρουν τι τους γήνεται.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DeathAngel (18 Απρ. 2004 , 10:51)

 

Γειτονάκι είσαι brutus? Το κέντρο είναι Άραιος και όχι Άρης που λές, όσο για την vivodi μην είσαι τόσο αισιόδοξος, αφού και αυτή μέσω ΟΤΕ προμειθεύεται τα κυκλώματα.

 

Edit: Δεν στο είπαν από την αρχή γιατί πολλύ απλά δεν ξέρουν τι τους γήνεται.

 

 

Το κέντρο πράγματι στις καταστάσεις του ΟΤΕ εμφανίζεται ως "Άρης"!

Τώρα το ότι η Vivodi προμηθεύεται κυκλώματα από τον ΟΤΕ είναι τελείως λάθος. Η Vivodi επενοικιάζει από τον ΟΤΕ το χάλκινο καλώδιο ή κάποιες συχνότητες του καλωδίου (σε Shared LLU) και από εκεί και πέρα εγκαθιστά μέσα στα κτήρια του ΟΤΕ δικά της DSLAM!!!

Συνεπώς μπορεί σε κάποιες περιοχές να έχουν εξαντληθεί οι θύρες στον ΟΤΕ, αλλά στην Vivodi είναι πολύ λογικό να υπάρχουν καθώς έχει δικό της εξοπλισμό (σημειωτέον ότι είναι πολύ δύσκολο να εξαντληθούν τα "κυκλώματα"-καλώδια χαλκού που πράγματι προμηθεύεται η Vivodi από τον ΟΤΕ, σε αυτό που υπάρχει έλλειψη είναι τα DSLAM's)

 

Φιλικά,

Γιώργος

 

ΥΓ: Σημειωτέον ότι προσωπικά είμαι πολύ γκαντέμης, έχω DSL με ΟΤΕ (ευτυχώς πρόλαβα!) αλλά στην περιοχή μου (864ΧΧΧΧ) δεν υπάρχει κάλυψη Vivodi, ενώ στη διπλανή πολυκατοικία έχουν τηλέφωνα από 882ΧΧΧΧ και η Vivodi έχει κάλυψη... Οπότε σαν βλάκας πληρώνω το ακριβότατο πάγιο του αγαπητού ΟΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι :p Στην Βούλα, Γλυφάδα και άλλες περιοχές δεν έχει dsl ούτε σε pstn ούτε σε isdn. Στην Δροσιά όμως που μένει η γιαγιά μου το site του ΟΤΕ λέει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και σε isdn και σε pstn!!!!!!!!!! Θα μας τρελάνουν;;; Έχει dsl εκεί που δεν είναι τόσο κεντρική περιοχή και δεν έχουν στις περιοχές που αναφέρω;;; Το τηλέφωνο εκεί ξεκινάει από 6211

 

EDIT

 

Κοιτάω συχνά και στην γιαγιά μου έχει ΠΑΝΤΑ dsl. Δεν έχει τελειώσει ποτέ η διαθεσιμότητα. Στην περιοχή μου ( Βούλα και συνδέομαι στο κέντρο της Γλυφάδας ) καθώς και στην Άνω Γλυφάδα που μένει ένας φίλος ( δεν είναι στο ίδιο κέντρο με εμένα ) είχε dsl πριν αρκετό καιρό και τέλειωσε πολύ γρήγορα η διαθεσιμότητα...

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

«φθηνό» και «γρήγορο» Internet

 

Eytyxws, o ar8rografos frontise na balei ta eisagwgika stis epimaxes lekseis.

 

Kai eis anwtera.

There is no host like http://localhost .

 

Σύνθημά μας: "Try SCE to AUX!". Αν δε πιάσει, δοκιμάστε SCE2AUX @ danaus .NET

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimangelid (19 Απρ. 2004 , 01:57)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι :p Στην Βούλα, Γλυφάδα και άλλες περιοχές δεν έχει dsl ούτε σε pstn ούτε σε isdn. Στην Δροσιά όμως που μένει η γιαγιά μου το site του ΟΤΕ λέει ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και σε isdn και σε pstn!!!!!!!!!! Θα μας τρελάνουν;;; Έχει dsl εκεί που δεν είναι τόσο κεντρική περιοχή και δεν έχουν στις περιοχές που αναφέρω;;; Το τηλέφωνο εκεί ξεκινάει από 6211

 

EDIT

 

Κοιτάω συχνά και στην γιαγιά μου έχει ΠΑΝΤΑ dsl. Δεν έχει τελειώσει ποτέ η διαθεσιμότητα. Στην περιοχή μου ( Βούλα και συνδέομαι στο κέντρο της Γλυφάδας ) καθώς και στην Άνω Γλυφάδα που μένει ένας φίλος ( δεν είναι στο ίδιο κέντρο με εμένα ) είχε dsl πριν αρκετό καιρό και τέλειωσε πολύ γρήγορα η διαθεσιμότητα...

 

 

Αυτό που περιγράφεις οφείλεται μάλλον στην αυξημένη ζήτηση που παρατηρείται στις κεντρικές περιοχές, όπως αυτές που αναφέρεις, κάτι που, αντίθετα, δε συμβαίνει σε όχι και τόσο κεντρικές περιοχές, όπως π.χ. στη γιαγιά σου...

Μήπως να αρχίσεις να επισκέπτεσαι πιο συχνά τη γιαγιά ή, ακόμη καλύτερα, να της ζητήσεις να σε "φιλοξενήσει" κανά δυο μήνες, μέχρι να υπάρχει διαθεσιμότητα στην περιοχή σου, οπότε και μεταφέρεις τη σύνδεση...1 :D :cool: :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (26 Μάρ. 2004 , 10:21)

 

Παιδιά, μην βασίζεστε στον wizard του oteshop.gr, ούτε και στο 134.

 

Σιγουρευτείτε για την διαθεσιμότητα στη περιοχή σας.... επισκεπτόμενοι ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΟΤΕ της περιοχής σας ;)

 

 

Συμφωνώ. Πήγα σήμερα το πρωί στο κέντρο της Ηλιούπολης να κάνω έτσι κι αλλιώς μια αίτηση για να υπάρχει κάποια πίεση και μου είπαν ότι υπάρχει port για ISDN! Μου έδωσαν και το splitter στο χέρι. Τώρα περιμένω...

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

Ego piga sto katastima tis Glyfadas kai o ipalilos otan ton rotisa an iparxoun diathesimes thires mpike sto oteshop gia na eleksi, to leo pos to site to ananeonoun mia fora to mina kai den einai aksiopisto, o tipos mou eipe pos mono etsi mpori na di an iparxoun diathesimes thires.... ti na po... i varemara se olotis to megalio....

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

To 134 na pernete kai na rotate gia tin diathesimotita tis perioxis sas, i aneneosi ginete kathimerina ekei blepoun kai mporite na rotisete poses PORTES einai anixtes :)

PX sto keratsini exi 19 portes anixtes mono gia PSTN stin nikea exi 16+28 portes gis pstn anixtes kai ston koridalo 50 portes gia PSTN anixtes akoma.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SupraDiN (23 Απρ. 2004 , 22:35)

 

To 134 na pernete kai na rotate gia tin diathesimotita tis perioxis sas, i aneneosi ginete kathimerina ekei blepoun kai mporite na rotisete poses PORTES einai anixtes :)

PX sto keratsini exi 19 portes anixtes mono gia PSTN stin nikea exi 16+28 portes gis pstn anixtes kai ston koridalo 50 portes gia PSTN anixtes akoma.

 

 

Ego file mou oses kai an rotisa apo to 134 mou eipan pos den exoun tin dinatotita afti....

 

Iparxi kana neo me tis anavathmisis re pedia?? pai ena trimino pou exo kanei tin etisi kai den vlepo fos, gia tin akrivia den vlepo to lampaki sigxronismou na prasinizi :cry:

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SupraDiN (23 Απρ. 2004 , 22:35)

 

To 134 na pernete kai na rotate gia tin diathesimotita tis perioxis sas, i aneneosi ginete kathimerina ekei blepoun kai mporite na rotisete poses PORTES einai anixtes :)

PX sto keratsini exi 19 portes anixtes mono gia PSTN stin nikea exi 16+28 portes gis pstn anixtes kai ston koridalo 50 portes gia PSTN anixtes akoma.

 

 

Κοίτα, αν δε σου λέει και πόσοι έχουνε αιτήσεις σε αναμονή, ο αριθμός των ports που διατίθενται δεν έχει και πολύ σημασία.

 

Έχει γίνει τελικά ΤΟ στριμωξίδι με τα DSLAM. Όσο σκέφτομαι πόσοι άμοιροι σαν εμένα ξεφραγκιάζονταν με τα ΕΠΑΚ και έσπευσαν να λυτρωθούν διαμέσω της DSL, τρώγωντας πόρτα από τον ΟΤΕ λόγω μη διαθεσιμότητας... πολύ αποτελεσματικό management o ΟΤΕ. Πρέπει να τους συγχαρούμε, όλοι μας.

 

Μπράβο βρε παιδιά. Άλλη μία ελληνική κατάσταση (πώς λέμε Γάμος Α'λα Ελληνικά), αποκλειστική προσφορά για τους ταλαίπωρους χρήστες του Internet στη χώρα μας.

Εν οίδα ότι εν οίδα.
Link to comment
Share on other sites

Και μετα μου οργανωνουν ημεριδες για το ιντερνετ κλπ κλπ κλπ και θα μου φερουν και τον ευρωπαικο οργανισμο για την προστασια δικτυων και πληροφοριακων συστηματων εδω στην Ελλαδα.......ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΥΓ....Και εγω 3 μηνες περιμενω......και κατι μου λεει οτι θα γινουν 13!!!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες που έχω ο νέος Πρόεδρος του ΟΤΕ ζήτησε χτες τις παραιτήσεις όλων των γενικών διευθύντων του οργανισμού.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος giorgos_g (27 Απρ. 2004 , 13:34)

 

Αυτό τώρα ειναι καλό η κακό?

 

 

Θα δειξει......Αν μας βαλουν ει.ντι.εσ.ελ συντομα θα ειναι καλο,αν συνεχισουν τις ιδιες @!#@#$^#%^#$% μαλλον κακο!!!!!!!!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος giorgos_g (27 Απρ. 2004 , 13:34)

 

Αυτό τώρα ειναι καλό η κακό?

 

 

Θα δειξει......Αν μας βαλουν ει.ντι.εσ.ελ συντομα θα ειναι καλο,αν συνεχισουν τις ιδιες @!#@#$^#%^#$% μαλλον κακο!!!!!!!!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος giorgos_g (27 Απρ. 2004 , 13:34)

 

Αυτό τώρα ειναι καλό η κακό?

 

 

Θα δειξει......Αν μας βαλουν ει.ντι.εσ.ελ συντομα θα ειναι καλο,αν συνεχισουν τις ιδιες @!#@#$^#%^#$% μαλλον κακο!!!!!!!!!

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...