Jump to content

Διαθεσιμότητα DSLAM και ελευθέρων θυρών


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 295
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:lol: Μήπως μπερδευτήκατε? :p Δεν είναι το 134 εδώ.
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Προβλεπω παντως κωμικοτραγικες καταστασεις...Με τους ISP να προσφερουν πλεον DSL σε λογικοτατες τιμες, οι χρηστες θα ορμηξουν και δε θα μεινει ελυθερο DSLAM ουτε για δειγμα :(

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 7 Ιαν. 2004 , 14:18)

 

.............................. ή να υποβαθμίσεις εσύ την γραμμή σου, σε PSTN (αν υπάρχει διαθεσιμότητα για PSTN). :o

 

 

Ναι αλλα γινεται να υποβαθμισεις την γραμμη σου? Γιατι αν γινεται τουλαχιστον να πιασουμε και εμεις μια θεση στον ηλιο (DSLAM) πριν τις καβατζώσουν ολες και περιμενουμε ποτε θα θυμηθει ο Ο.Τ.Ε. να αυξησει τις θεσεις.. :blink:

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος symplektis (30 Ιαν. 2004 , 12:25)

 

Ναι αλλα γινεται να υποβαθμισεις την γραμμη σου? Γιατι αν γινεται τουλαχιστον να πιασουμε και εμεις μια θεση στον ηλιο (DSLAM) πριν τις καβατζώσουν ολες και περιμενουμε ποτε θα θυμηθει ο Ο.Τ.Ε. να αυξησει τις θεσεις.. :blink:

 

 

Φυσικά και γίνεται υποβάθμιση. :D

 

Τσέκαρε όμως από πριν, ότι τουλάχιστον υπάρχει διαθεσιμότητα για PSTN σε DSL συνδέσεις. Εισάγοντας το τηλέφωνο σου όπως είναι... αλλά επέλεξε γραμμή PSTN. ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με νεοτερες πληροφοριες 20.000 νεα DSLAMS einai καθοδον. Τα περισσοτερα για ISDN grammes :)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KostasV (30 Ιαν. 2004 , 18:37)

 

Συμφωνα με νεοτερες πληροφοριες 20.000 νεα DSLAMS einai καθοδον. Τα περισσοτερα για ISDN grammes :)

 

More infooooooooooo! :D All credits go to Antonis @ supernet.gr

 

Διαβάστε το παρκάτω αρθράκι του: ;)

 

 

Πριν ένα χρόνο περίπου... υποστηρίζανε ότι οι πολυ-αναμενόμενες (τότε) ευρυζωνικές (broadband) υπηρεσίες δεν θα είχαν τόση μεγάλη ζήτηση. Ένα χρόνο μετά... τρέχουν και δεν προλαβαίνουν!!!

 

Είναι τόση μεγάλη η ζήτηση, που μπορούμε να πούμε ότι ΣΧΕΔΟΝ δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ελεύθερων θυρών στα κατά τόπους τηλεφωνικά κέντρα (DSLAMs) του Ο.Τ.Ε.

 

H έλλειψη αυτή, αφορά κυρίως γραμμές ISDN που θέλουν να αναβαθμιστούν σε DSL. Καθ'όσον δεν έχει παρατηρηθεί ιδιαίτερο πρόβλημα με τις PSTN συνδέσεις.

 

 

NEEΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ

 

Μέσα στον επόμενο μήνα, ο ΟΤΕ αναμένεται να προμηθευτεί με 22.000 νέα κυκλώματα ADSL. Άλλα 30.000 κυκλώματα προγραμματίζονται να είναι διαθέσιμα λίγο μετά το Πάσχα.

 

EΩΣ ΤΩΡΑ ΖΗΤΗΣΗ

 

Μέχρι σήμερα, μεγάλη ζήτηση έχει παρατηρηθεί για τις συνδέσεις της κατηγορίας 384kbps . Aυτού του τύπου η σύνδεση, αφορά το 75% των έως τώρα ενεργών συνδέσεων!!!

 

Έως και σήμερα, έχουν "ικανοποιηθεί" περί τις 11.000 αιτήσεις . Υπάρχουν επίσης πολλές χιλιάδες σε εκκρεμότητα - λόγω της προαναφερόμενης ΜΗ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣ και αρκετοί ενδιαφερόμενοι οι οποίοι θα προχωρήσουν σύντομα σε αίτηση απόκτησης DSL σύνδεσης.

 

ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

 

Φαίνεται ότι οι μειώσεις στις οποίες προέβει ο ΟΤΕ , περί τα μέσα Δεκεμβρίου ήταν η αιτία αυτής της κατακόρυφης ζήτησης!

 

Αν αναλογιστούμε, ότι την τελευταία εβδομάδα "ζούμε στον αστερισμό" των μειώσεων και του ανταγωνισμού ... πολύ εύκολα μπορείτε να καταλάβετε, ΣΤΙΣ ΠΟΣΕΣ DSL ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ στο επόμενο δίμηνο-τρίμηνο!

 

 

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΕΣ ΛΥΣΕΙΣ

 

Όπως θα θυμάστε, πριν 1-2 χρόνια... ο ΟΤΕ είχε ξεκινήσει μια καμπάνια προώθησης της ISDN τεχνολογίας. Οι αναβαθμήσεις τότε... ήταν ικανοποιητικές. Τι κάνει ο ΟΤΕ σήμερα που βλέπει ότι οι περισσότερες από τις αιτήσεις αφορούν κατόχους ISDN γραμμής ?

 

ΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ για PSTN υπάρχει. Χαίρω πολύ! Και τι να την κάνουμε?

 

Μήπως πρέπει να υποβαθμίσουμε πρώτα την ISDN σε PSTN και κατόπιν να κάνουμε και μια αιτησούλα για DSL... μπας και εξυπηρετηθούμε??? ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ υπάρχει έλλειψη θυρών ADSL για τους χρήστες ISDN.

 

Tέλος, ακούγετε ότι σκοπεύετε να φτάσετε τις 60.000-70.000 DSL συνδέσεις μέσα στο έτος... και θα την βγάλετε με 20.000 κυκλώματα?

 

Πρέπει να είχατε λύσει το πρόβλημααπό ΧΘΕΣ. Ολυμπιακούς Αγώνες έχουμε σε λίγους μήνες... ή μήπως ακριβώς αυτοί οι αγώνες, είναι το πρόβλημα?

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

@ vampyre epeidi eida oti endiaferesai gia xalandri o ote topothetei alles 32 portes gia isdn grammes!eno gia pstn kata ton marti(apo ton ipeuthino gia tis ipiresies tou xDSL)

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος alfa 156 (29 Ιαν. 2004 , 10:36)

 

τι ρόλο παίζει ποιανού είναι το DSLAM? Ιντρακομ ή Siemens? Ποιό είναι καλύτερο?

 

pezei poli simantiko rolo!apo oti ksero kai exo diavasei ta dslam tis siemens theorountai kalitera aptis intrakom kai mporoun na piasoun times konta stin megaliteri theoritikh taxitita tis sindesis(px an eisai se dslam siemens kai exeis sindesi 384/128 exei pithanotita na piasei kai kamia 46-47kbps eno se intrakom mexri 41-42)an kano lathos as me diorthosei kapoios.

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pipitop@pi (30 Ιαν. 2004 , 21:02)

 

pezei poli simantiko rolo!apo oti ksero kai exo diavasei ta dslam tis siemens theorountai kalitera aptis intrakom kai mporoun na piasoun times konta stin megaliteri theoritikh taxitita tis sindesis(px an eisai se dslam siemens kai exeis sindesi 384/128 exei pithanotita na piasei kai kamia 46-47kbps eno se intrakom mexri 41-42)an kano lathos as me diorthosei kapoios.

 

 

Δεν είναι θέμα τεχνολογίας αλλά ρυθμίσεων. Η τεχνολογία ADSL επιτρέπει μέχρι και 8Mbps σε ιδανικές συνθήκες για το συνδρομητικό βρόχο, απλά τώρα οι εταιρίες σε όλο τον κόσμο βάζουν κόφτη.

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αφου συζηταμε για τα dslam και τις διαφορες τους μηπως ξερει κανεις πως μπορουμε να μαθουμε σε τι dslam συνδεεται ο καθενας? Και κατι αλλο.. Διαβασα οτι τα dslam της siemens "πιανουν" καλυτερες ταχυτητες απο αυτα της intracom.. Σε αυτο το modem παιζει ρολο η οχι?
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Προς symplektis:

 

Αυτό μπορείς να το μάθεις στη σελίδα http://www.ote.gr/oteweb/greek/news/DSLAMfasma050204.pdf .

 

Κι εγώ έχω ακούσει ότι σε siemens οι ταχύτητες είναι καλύτερες αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει. Ίσως έχει κάποια βάση.. :whistle:

 

Και το modem θα παίζει κάποιο ρόλο ανάλογα με τις δυνατότητες του..

 

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Ok.. Καλη η λιστα (Απ' οτι ειδα βεβαια στον Πειραια δεν υπαρχουν siemens). Αλλα εγω σκεφτομουν κατι αλλο. Εκτος των χαρτιων, μεσω της συνδεσης δεν υπαρχει τροπος να δουμε σε τι DSLAM ειναι συνδεδεμενο το modem μεσω καποιου προγραμματος η καποιας λειτουργιας του Modem? (πολλα ζηταω, εε?) Οχι τιποτα αλλο τωρα με τις καινουριες εισαγωγες που θα κανει ο ΟΤΕ λογω ελειψης DSLAM μαλλον θα αλλαξουν τα δεδομενα αυτα..
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Για να γυρίσω στο αρχικό θέμα που λέει και ο τίτλος του thread, είμαι τρισευτυχισμένος που τόσα χρόνια από τότε που βγήκε το ISDN δε γύρισα ποτέ τη γραμμή μου (την έχω ακόμα PSTN) κι όταν ζήτησα ADSL υπήρχαν πόρτες για PSTN ενώ για ISDN όχι... :happy: :rolleyes:
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος symplektis ( 7 Φεβ. 2004 , 20:08)

 

Οχι τιποτα αλλο τωρα με τις καινουριες εισαγωγες που θα κανει ο ΟΤΕ λογω ελειψης DSLAM μαλλον θα αλλαξουν τα δεδομενα αυτα..

 

Αλλάζει όμως και η λίστα, κάθε φορά. Αυτή είναι η πιο πρόσφατη: 5/2/2004.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom ( 7 Φεβ. 2004 , 21:15)

 

Για να γυρίσω στο αρχικό θέμα που λέει και ο τίτλος του thread, είμαι τρισευτυχισμένος που τόσα χρόνια από τότε που βγήκε το ISDN δε γύρισα ποτέ τη γραμμή μου (την έχω ακόμα PSTN) κι όταν ζήτησα ADSL υπήρχαν πόρτες για PSTN ενώ για ISDN όχι... :happy: :rolleyes:

 

 

Εισαι απο τους τυχερους που δεν χρειαστηκε να πληρωσουν το 30€ που θελουν στον ΟΤΕ για να υποβαθμισεις την γραμμη σου με σκοπο να βαλεις ADSL αν και η ελειψη σε DSLAMs ειναι δικη τους.. Τι να πεις..

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι που πήγα σήμερα να κάνω αίτηση βρήκα πως στο DSLAM Κηφισιάς είχαν τελειώσει οι πόρτες για PSTN ενώ είχε για ISDN. Τι να πω φαίνεται πολλοί υποβάθμισαν τις γραμμές τους.
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα!!! Δηλαδη τωρα θα παιξουμε τον παπα με τον ΟΤΕ? Εγω εκανα αιτηση υποβαθμισης γιατι εδω στον Πειραια γινοταν το αντιθετο.. Αυτο που μου λειπει τωρα ειναι μεχρι να μου βγαλουν το netmod να τελειωσουν και τα DSLAMs των PSTN! Ε ρε θα μας τρελανει ο ΟΤΕ..
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος symplektis (10 Φεβ. 2004 , 01:01)

 

Ομορφα!!! Δηλαδη τωρα θα παιξουμε τον παπα με τον ΟΤΕ? Εγω εκανα αιτηση υποβαθμισης γιατι εδω στον Πειραια γινοταν το αντιθετο.. Αυτο που μου λειπει τωρα ειναι μεχρι να μου βγαλουν το netmod να τελειωσουν και τα DSLAMs των PSTN! Ε ρε θα μας τρελανει ο ΟΤΕ..

 

 

Ε ρε γλέντια!!!

 

ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΘΥΡΑΣ (Comiiiiiiiiiiiing Soon) http://smile.achost.co.uk/s/otn/happy/zzwhip.gif

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (10 Φεβ. 2004 , 03:43)

 

Ε ρε γλέντια!!!

 

ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΘΥΡΑΣ (Comiiiiiiiiiiiing Soon) http://smile.achost.co.uk/s/otn/happy/zzwhip.gif

 

 

Οντως.. :worry: Τουλαχιστον για να μας φυγει η αγωνια δεν υπαρχει κανενα site αναλογο του link που λεει τα DSLAMs της καθε περιοχης που να μας λεει και ποσα ειναι ελευθερα προς το παρον? Και κατι αλλο: Οσοι ζητησατε αλλαγη γραμμης απο ISDN σε PSTN σε ποσο καιρο ηρθαν οι τεχνικοι για την αλλαγη? Η γκαντεμια η ιδια θα ειναι να μου αλλαξουν την γραμμη και μολις κανω αιτηση για DSL να μου πουν πως DSLAMs υπαρχουν ελευθερα μονο για ...ISDN!! :X-X: Αλλα ο χρονος θα δειξει..

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος symplektis (10 Φεβ. 2004 , 11:19)

 

Και κατι αλλο: Οσοι ζητησατε αλλαγη γραμμης απο ISDN σε PSTN σε ποσο καιρο ηρθαν οι τεχνικοι για την αλλαγη? Η γκαντεμια η ιδια θα ειναι να μου αλλαξουν την γραμμη και μολις κανω αιτηση για DSL να μου πουν πως DSLAMs υπαρχουν ελευθερα μονο για ...ISDN!! :X-X: Αλλα ο χρονος θα δειξει..

 

 

Μου δημιουργήθηκε μια απορία τώρα, μ'αυτό που έγραψε ο symplektis.

 

Όταν κάποιος κάνει αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή (PSTN ή ISDN δεν μας ενδιαφέρει).......... μπορεί την ίδια στιγμή να καταθέσει και την αίτηση για DSL? Στην πράξη αν το έχει κάνει κανείς. Γιατί, το "άκουσα", "μου είπανε" κλπ κλπ δεν λέει τίποτα.

 

;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΜΑ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΗ ΑΡΤΕΜΙΔΑ(ΛΟΥΤΣΑ) ΚΑΝΕΝΑ DSLAM ΑΠΟ ΤΑ 22000 ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝ; ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ 2294085.
JOHNKOU
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος symplektis (10 Φεβ. 2004 , 11:19)

 

Και κατι αλλο: Οσοι ζητησατε αλλαγη γραμμης απο ISDN σε PSTN σε ποσο καιρο ηρθαν οι τεχνικοι για την αλλαγη? Η γκαντεμια η ιδια θα ειναι να μου αλλαξουν την γραμμη και μολις κανω αιτηση για DSL να μου πουν πως DSLAMs υπαρχουν ελευθερα μονο για ...ISDN!! :X-X: Αλλα ο χρονος θα δειξει..

 

 

Έκανα αίτηση μετατροπής από ISDN σε PSTN τη Δευτέρα και την Τετάρτη ήρθε ο τεχνικός! Την Πέμπτη πήγα στον ΟΤΕ τσίμπησα το Κοκκαλοmodem και τα splitterakia!

Μου είπε ο υπάλληλος (μου το δειξε και στο PC) ότι στο δικό τους το τοπικό σύστημα έχει καταχωρηθεί η αλλαγή σε PSTN αλλά στο κέντρικο σύστημα μηχανογράφησης φαίνεται να εκκρεμεί ακόμα! Για να προχωρήσει η αίτηση για aDSL (που την έκανα και αυτή την Δευτέρα) πρέπει να γίνει η αλλαγή και στο κεντρικό σύστημα! Αλλιώς γιοκ!

 

Λέτε να ρίξω μια δεύτερη αίτηση από το net για aDSL μπας και προχωρήσει πιο γρήγορα από την άλλη; Η θα πληρώσω 2 φορές το τέλος ενεργοποίησης! (Βέβαια έχω την εντύπωση ότι και 2 φορές να μου το χρεώσουν, με μία επίσκεψη στον ΟΤΕ με το λογαριασμό -"πως ενεργοποίησατε 2 φορές την dsl σε μια γραμμή κύριοι;"-, μπορώ να το γλιτώσω)! Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...