Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την εγκατεστησα και εγω. Αυτο που ειδα ειναι οτι εχει πλεον εχει χαρτη για τις φωτος και αναγνωριση προσωπου για ξεκλειδωμα. Βεβαια το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος αν μπηκε τωρα ή πριν λιγες μες με το αρχικο Oreo..

Αυτο το κλειδωμα με την αναγνωριση προσωπου ειναι τελικα ασφαλες ή οχι;

Και το ξεκλείδωμα με πρόσωπο αλλά και ο χάρτης στην gallery υπάρχουν εδώ και κάποιες εκδόσεις. Δεν είναι της τελευταίας stable αναβάθμισης δηλαδή.

 

Ναι η ασφάλεια με την αναγνώριση προσώπου είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. Αν το χρησιμοποιεί κάποιος, το χρησιμοποιεί καθαρά για εφέ και για ταχύτερο άνοιγμα της οθόνης. Αν και το δαχτυλικο αποτύπωμα είναι ακριβώς το ίδιο σε ταχύτητα και σίγουρα πολύ, μα πολύ πιο ασφαλές.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτή την αυτόματη φωτεινότητα ακόμα να την καλιμπράρουν σωστά; Τόσο δύσκολο είναι; Συνέχεια πρέπει να την ανεβάζω.

Βέβαια, αφού όλα τα υπόλοιπα είναι "στο καντίνι", τους το συγχωρώ...

Link to comment
Share on other sites

Και το ξεκλείδωμα με πρόσωπο αλλά και ο χάρτης στην gallery υπάρχουν εδώ και κάποιες εκδόσεις. Δεν είναι της τελευταίας stable αναβάθμισης δηλαδή.

 

Ναι η ασφάλεια με την αναγνώριση προσώπου είναι πολύ χαμηλού επιπέδου. Αν το χρησιμοποιεί κάποιος, το χρησιμοποιεί καθαρά για εφέ και για ταχύτερο άνοιγμα της οθόνης. Αν και το δαχτυλικο αποτύπωμα είναι ακριβώς το ίδιο σε ταχύτητα και σίγουρα πολύ, μα πολύ πιο ασφαλές.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

O χαρτης με τις φωτος ειναι της τελευταιας αναβαθμισης.

Ναι το εχω διαβασει οτι εχουν ανοιξει κινητο με φωτο, αλλα για να γινει αυτο η φωτο πρεπει να εχει τραβηχτει απο 4-5 μετρα αποσταση το πολυ με υπερ-υψηλη αναλυση και μετα να προσαρμοσουν επανω της φακους επαφης για τα ματια.

Δεν ειμαι ατομο που καποιος θα μπει σε ολη αυτη την διαδικασια για να μου ανοιξει το κινητο μου.

Παντως κανοντας πειραματα και κρυβοντας το προσωπο μου με το ενα μου χερι ανοιγει μονο αν εχω ανοιχτα τα ματια μου, εαν ειναι κλειστα τα ματια δεν ανοιγει. Τις επομενες μερες θα το δοκιμασω με γνωστους μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την αυτόματη φωτεινότητα ακόμα να την καλιμπράρουν σωστά; Τόσο δύσκολο είναι; Συνέχεια πρέπει να την ανεβάζω.

Βέβαια, αφού όλα τα υπόλοιπα είναι "στο καντίνι", τους το συγχωρώ...

 

Διάβασα στο internet, ότι ο αισθητήρας φωτισμού, δεν είναι τόσο ευαίσθητο ς, όσο το ανθρώπινο μάτι.

Με απλά λόγια, έγραφε, να τον κλείνουμε, και να το ρυθμίζουμε χειροκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με την αυτόματη φωτεινότητα. Με το που βγω σε ήλιο, θα ανεβάσει κατευθείαν full φωτεινότητα. Αν μπω σε κλειστό χώρο, λίγα δευτερόλεπτα μετά, πέφτει.

Τι πρόβλημα έχετε εσείς;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι περιπτώσεις που θέλει ένα πολύ μικρό ποσοστό παραπάνω το αυτόματο στην προσωπική μου εμπειρία τουλάχιστον. Μικρό το κακό πάντως, το αντίθετο θα ήταν πιο ενοχλητικό.
Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Είναι περιπτώσεις που θέλει ένα πολύ μικρό ποσοστό παραπάνω το αυτόματο στην προσωπική μου εμπειρία τουλάχιστον. Μικρό το κακό πάντως, το αντίθετο θα ήταν πιο ενοχλητικό.
Σε αυτό ναι, ίσως. Εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για υπερβολική καθυστέρηση να προσαρμόζεται η φωτεινότητα σε διάφορους χώρους.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο. Έχει δοκιμάσει κανείς να δουλέψει για λίγο την συσκευή με η χωρίς το ambient display, για να μας πει αν έχει παρατηρήσει battery drain ή όχι;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα παραμεινω με το 5αρι και φουλ ευχαριστημενος, ειδικα απο μπαταρια. Επισης ειναι το μονο κινητο που περασα ολες τις αναβαθμισεις απο πανω, χωρις εργοστασιακες ρυθμισεις, και δεν κολλαει ΤΙΠΟΤΑ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα παραμεινω με το 5αρι και φουλ ευχαριστημενος, ειδικα απο μπαταρια. Επισης ειναι το μονο κινητο που περασα ολες τις αναβαθμισεις απο πανω, χωρις εργοστασιακες ρυθμισεις, και δεν κολλαει ΤΙΠΟΤΑ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εάν δεν εντυπωσιάζεται κάποιος από τις νέες αναλογίες οθονών και λοιπά μπλιμπλικια, το OP5 εμστεκεται ακόμα μια χαρά. Η υποστήριξη του δεν έχει τελειώσει ακόμη και έχει πολύ δρόμο, το fingerprint μπροστα δεν το αλλάζω με κανένα στο πίσω μέρος των νεων συσκευών και την 5,5 άρα οθόνη επισης, εφόσον με βολεύει αφάνταστα σε αυτή την αναλογία.

 

Άσε τώρα τους άλλους να ψάχνουν σε ποιες εφαρμογές θα κρύβουν ή όχι τα notches τους, άσε τους άλλους να κάνουν επιμηκυνσεις δαχτύλων για να φτάσουν το πάνω μέρος της οθόνης τους :p

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

@Gialakias, μπορείς να δώσεις κάποιο link για το pixel 2 mod?

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία όταν προσπαθώ να κάνω χειροκίνητο έλεγχο για ενημέρωση του Magisk (που δεν χρειάζεται), μονίμως κρασαρει η εφαρμογή και κλείνει. Μου το έκανε και με την 16 και με την beta 16,4 που έχω τώρα. Συμβαίνει και σε άλλον;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έπαθα κι εγώ.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία όταν προσπαθώ να κάνω χειροκίνητο έλεγχο για ενημέρωση του Magisk (που δεν χρειάζεται), μονίμως κρασαρει η εφαρμογή και κλείνει. Μου το έκανε και με την 16 και με την beta 16,4 που έχω τώρα. Συμβαίνει και σε άλλον;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σήμερα το έπαθα κι εγώ.

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Πετάξτε τα σαραβαλάκια και πάρτε ένα 5Τ να σωθείτε!! :p

 

Πλάκα κάνω!!...... Σήμερα για πρώτη φορά μου το έκανε και μένα σε 5Τ..... μάλλον κάποιο bug του magisk!

Link to comment
Share on other sites

@Gialakias, μπορείς να δώσεις κάποιο link για το pixel 2 mod?

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5/themes/twrp-pixel-2-pack-launcher-dialer-t3720833

 

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία όταν προσπαθώ να κάνω χειροκίνητο έλεγχο για ενημέρωση του Magisk (που δεν χρειάζεται), μονίμως κρασαρει η εφαρμογή και κλείνει. Μου το έκανε και με την 16 και με την beta 16,4 που έχω τώρα. Συμβαίνει και σε άλλον;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απο τοτε που εβαλα την beta 16,4 το κανει και σε εμενα. Με την stable δεν ειχα τετοιο θεμα.

 

Πρεπει να εχω τεντωσει την μπαταρια αυτο τον καιρο. Καθημερινα clash royale τουλαχιστον 3 ωρες! Καθε ημερα και απο μια φορτιση! Ακομα και ετσι βγαζει συνολο πανω απο 6 ωρες οθονη! Δλδ με νορμαλ χρηση φτανει 7+ ωρες ανετα. Αλλα και παλι πιστευω εχασε λιγο την αποδοση της. Παλια τα πηγαινε καλυτερα! Αυριο μαλλον θα παραλαβω τον μετρητη μπαταριας να δω τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Απορία. Αν τραβήξουμε φωτό με το HDR ενεργοποιημένο, στις πληροφορίες της φωτογραφίας δε θα έπρεπε να το αναγράφει; Σίγουρα μπορώ να αντιληφθώ την διαφορά στην εικόνα με ή χωρίς το HDR, απλά ρωτάω γιατί θυμάμαι άλλες συσκευές το αναφέρει.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πριν λίγο ότι δεν μπορούσα να στείλω SMS (έχω Q)

Είχα στείλει πριν αρκετές ώρες και ακόμα δεν είχε φτάσει.

Τέσταρα πριν λίγο στέλνοντας ένα στον εαυτό μου, το οποίο δεν έφτασε ποτέ.

 

Έκανα ένα reboot μήπως ξεκολλήσει και βλέπω έχουν χαθεί όλα τα SMS!!

Κανένα αποθηκευμένο!!

Τελευταίο backup από το titanium 24/12/17

Έχω βάλει schedules για backup αλλά για κάποιο λόγο δεν τρέχουν ποτέ..

 

Υπάρχει ελπίδα να τα βρω κάπου...;;

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πριν λίγο ότι δεν μπορούσα να στείλω SMS (έχω Q)

Είχα στείλει πριν αρκετές ώρες και ακόμα δεν είχε φτάσει.

Τέσταρα πριν λίγο στέλνοντας ένα στον εαυτό μου, το οποίο δεν έφτασε ποτέ.

 

Έκανα ένα reboot μήπως ξεκολλήσει και βλέπω έχουν χαθεί όλα τα SMS!!

Κανένα αποθηκευμένο!!

Τελευταίο backup από το titanium 24/12/17

Έχω βάλει schedules για backup αλλά για κάποιο λόγο δεν τρέχουν ποτέ..

 

Υπάρχει ελπίδα να τα βρω κάπου...;;

Μήπως φταίει το backup από titanium; Δε νομίζω να παίζει ρόλο η "Q". Ίσως να χρειαστεί η εφαρμογή μηνυμάτων και κανένα clear cache, πράγμα που θα στα διαγράψει όλα όμως. Εκτός αν ευθύνεται και η κάρτα sim εάν είναι παλαιά ή κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή εφαρμογή για backup των SMS είναι αυτή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zegoggles.smssync

Μπορείς να κάνεις backup στο Gmail, επίσης κάνει backup και το αρχείο κλήσεων

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει το backup από titanium; Δε νομίζω να παίζει ρόλο η "Q". Ίσως να χρειαστεί η εφαρμογή μηνυμάτων και κανένα clear cache, πράγμα που θα στα διαγράψει όλα όμως. Εκτός αν ευθύνεται και η κάρτα sim εάν είναι παλαιά ή κάτι τέτοιο.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ούτε εγώ πιστεύω ότι φταίει η Q, απλά το ανέφερα.

Το backup από το titanium πως να φταίει; Εννοώ.. είναι ένα αρχείο αποθηκευμένο κάπου σε άσχετο μέρος με τα υπόλοιπα SMS.

Το οποίο το τελευταίο έγινε τον Δεκέμβρη κιόλας.. Πως να σχετίζεται;

Μαζί με το reboot έκανα και clear cache όχι στην εφαρμογή των μηνυμάτων συγκεκριμένα, γενικά..

Που μπορεί να το έκανα μία στο τόσο γενικά, δεν είχα ποτέ θέμα.

Η SIM δεν είναι παλιά, ούτως ή άλλως στο κινητό ήταν αποθηκευμένα όλα τα SMS..

 

Καλή εφαρμογή για backup των SMS είναι αυτή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zegoggles.smssync

Μπορείς να κάνεις backup στο Gmail, επίσης κάνει backup και το αρχείο κλήσεων

Ευχαριστώ, θα το έχω υπόψη μου στη συνέχεια

Το πρόβλημά μου όμως είναι τώρα πως θα επαναφέρω τα προηγούμενα SMS που χαθήκανε

 

Δοκίμασα και μια undeleter εφαρμογή από το play store κι ένα fonedog για windows και φυσικά τζίφος

Τσέκαρα και την db των μηνυμάτων στο data/data/com.android.providers.telephony/databases είναι κενή (0 bytes)

 

Η ειρωνία είναι ότι ήμουν έτοιμος να κάνω upgrade σε Oreo αυτές τις ημέρες, όπου θα έπαιρνα φρέσκο backup..

Γενικά έχω ξενερώσει πολύ τώρα.. να έχω χάσει τόσα μηνύματα από το πουθενά.. :(

Να πεις ότι φλάσαρα rom, έκανα κάτι περίεργο..

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ πιστεύω ότι φταίει η Q, απλά το ανέφερα.

Το backup από το titanium πως να φταίει; Εννοώ.. είναι ένα αρχείο αποθηκευμένο κάπου σε άσχετο μέρος με τα υπόλοιπα SMS.

Το οποίο το τελευταίο έγινε τον Δεκέμβρη κιόλας.. Πως να σχετίζεται;

Μαζί με το reboot έκανα και clear cache όχι στην εφαρμογή των μηνυμάτων συγκεκριμένα, γενικά..

Που μπορεί να το έκανα μία στο τόσο γενικά, δεν είχα ποτέ θέμα.

Η SIM δεν είναι παλιά, ούτως ή άλλως στο κινητό ήταν αποθηκευμένα όλα τα SMS..

 

Χωρις να εχει αμεση σχεση, πριν εναν μηνα περιπου, οταν ειχα επαναφερει εφαρμογες απο titanium backup, δεν ειχα notifications. Η μαλλον ειχα αλλα δεν ακουγονταν ο ηχος ειδοποιησεις τους. Το Tapatalk για παραδειγμα οπως και το community της OnePlus το οποιο εφτιαξε με το επομενο update που πηρε. Δεν ξερω ποσο ρολο βεβαια μπορει να παιζει αυτο και στην περιπτωση σου.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την μετρηση που εκανα με εναν μετρητη, η μπαταρια στο κινητο μου ειναι στα 2800Mah.. Ουτε καν οσο λεει η φωτογραφια, καθως ξεχαστηκα και κανα 10λεπτο και αυτο συνεχιζε να γραφει.. Πολυ κακο αυτο.. Και περασαν μονο 6 μηνες..

 

uBJNPmSl.jpg

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με την μετρηση που εκανα με εναν μετρητη, η μπαταρια στο κινητο μου ειναι στα 2800Mah.. Ουτε καν οσο λεει η φωτογραφια, καθως ξεχαστηκα και κανα 10λεπτο και αυτο συνεχιζε να γραφει.. Πολυ κακο αυτο.. Και περασαν μονο 6 μηνες..

 

uBJNPmSl.jpg

Από το πόσο της % το έβαλες για φόρτιση? Κλειστό πρέπει να είναι το κινητό και να το αφήσεις από 0 μέχρι όσο πάει.

Μετά το 100% δεν σταματάει θέλει κάνα μισάωρο και.

Η oneplus άμα θες στην αλλαζει την μπαταρία με 33 ευρώ μαζί με τα έξοδα αποστολής. :)

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...