Jump to content

OnePlus 5


dragonmaster
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά θεωρώ λάθος που η εταιρία πάει σε αναλογίες "τηλεκοντρόλ" χωρίς να έχει και ένα "φυσιολογικό" μοντέλο στην αγορά. Δεν νομίζω ότι αυτό το ratio είναι ακόμα τόσο mainstream που να μπορούν να στηριχτούν πάνω του για 6-8 μήνες μέχρι το Oneplus 6.
Πλέον όλοι σε αυτές τις αναλογίες πάνε τις ναυαρχίδες τους. Εδώ ακόμα και η Xiaomi στην mid range κατηγορία το ξεκινάει, όπως και η Samsung. Οπότε αργά ή γρήγορα αυτο θα είναι το στάνταρ σε ότι κυκλοφορεί. Πόσο θα κρατήσει και που θα πάει αργότερα, θα δούμε.

 

Προσωπικά μόνο σε φωτογραφίες θέλω να βλέπω τέτοιες συσκευές. Πρακτικά δεν μου αρέσουν και δε νομίζω να με βολεύουν. Ειδικά όταν θυσιάζεις το fingerprint sensor από μπροστά για αυτόν τον λόγο. Πέρα από αυτό, όσο προχωράει αυτή η φάση, θα εξέχουν όλα τα κινητά από τις τσέπες μας.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοίτα Βαϊε δεν είναι άσχημα τα πράγματα με την νέα αναλογία, είχα και το s8,s8 plus αν και με βολεύει το fingerprint μπροστά λόγο δουλειάς οι συσκευές γίνονται πιο εύκολες στο πιάσιμο με το ένα χέρι,για να καταλάβεις το OnePlus 5T με 6 ιντσες θα έχει καλύτερο grip από το OnePlus 5 με περίπου ίδια οθόνη στο πλάτος δεν θα είναι άσχημο, Βέβαια εφόσον υπάρχουν τηλέφωνα σαν το OnePlus 5 με το fingerprint μπροστά και με αυτά τα χαρακτηριστικά με καλύπτουν απόλυτα,στο μέλλον σίγουρα αν θα υπάρχουν τηλέφωνα μόνο με 18/9 οθόνη δεν θα τα βάψω και μαύρα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Βαϊε δεν είναι άσχημα τα πράγματα με την νέα αναλογία, είχα και το s8,s8 plus αν και με βολεύει το fingerprint μπροστά λόγο δουλειάς οι συσκευές γίνονται πιο εύκολες στο πιάσιμο με το ένα χέρι,για να καταλάβεις το OnePlus 5T με 6 ιντσες θα έχει καλύτερο grip από το OnePlus 5 με περίπου ίδια οθόνη στο πλάτος δεν θα είναι άσχημο, Βέβαια εφόσον υπάρχουν τηλέφωνα σαν το OnePlus 5 με το fingerprint μπροστά και με αυτά τα χαρακτηριστικά με καλύπτουν απόλυτα,στο μέλλον σίγουρα αν θα υπάρχουν τηλέφωνα μόνο με 18/9 οθόνη δεν θα τα βάψω και μαύρα.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι κάνεις όμως στην περίπτωση που θες να φτάσεις τον αντίχειρα σου στην πάνω αριστερή γωνία της οθόνης? Η αν είσαι αριστερόχειρας, τι κάνεις αν θες να φτάσεις στην πάνω δεξιά γωνία της.

 

Αναγκαστικά θες και δεύτερο χέρι. Το αναφέρω επειδή υπάρχουν πολλές εφαρμογές που έχουν κάποιες λειτουργίες ρυθμίσεων σε εκείνα τα σημεία ή έχουν ας πούμε ένα βελάκι για να περιηγηθείς πίσω στο μενού τους.

 

Συμφωνώ ότι κρατάς πιο εύκολα την συσκευή με ένα χέρι όντας πιο στενη, αλλά όσο ψηλώνει η οθόνη γίνεται πιο δυσκολη η χρήση της. Προσωπικά μιλώντας, εμένα οι 5,5 ιντσες σε 16:9, είναι ότι πρέπει. Και στο κράτημα με βολεύει, και με ένα χέρι κάνω ότι θελω και δεν χρειάζεται να κάνω ακροβατικά με την συσκευή στην παλάμη.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε συμφωνώ απλά δεν είναι τόσο τραγικά όσο νομίζεις στο λέω επειδή έχω την εμπειρία, επίσης εγώ και στις 5,5 με 16/9 πάλι χρειάζομαι δύο χέρια για να φτάσω στην πάνω απέναντι γωνία

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνει η οθόνη αν θα μένει το WiFi ανοιχτό

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι σημαίνει αυτή η ρύθμιση;2b6337bf33e1ff9893dcc1b8721b5fb6.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Να ξερεις απλα οτι δεν ειναι αυτη η ρυθμιση που καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια, αλλα αυτη που λεει "η σαρωση ειναι παντα διαθεσιμη" που πρεπει να απενεργοποιηθει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε συμφωνώ απλά δεν είναι τόσο τραγικά όσο νομίζεις στο λέω επειδή έχω την εμπειρία, επίσης εγώ και στις 5,5 με 16/9 πάλι χρειάζομαι δύο χέρια για να φτάσω στην πάνω απέναντι γωνία

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι ρε συ, δεν αντιλεγω. Ειναι θεμα προσωπικου γουστου. Δεν λεω οτι τις σιχαινομαι κιολας αυτες τις συσκευες. Απλα μεχρι να μπει για τα καλα ο σενσορας μπροστα ενσωματωμενος κατω απο την οθοη η εστω πιο στενος μπροστα στο κατω μικρο bezel, δεν παω πουθενα:p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Aγορασα, και είχα το samsung s8 plus.

Mετα από δύο μήνες, το πούλησα.

Η οθόνη του, είναι κορυφαία, αλλά άχρηστη, είναι τηλεκοντρόλ, στην πράξη δεν είναι λειτουργικη.

Παραδέχομαι ότι καλύτερη οθόνη, δεν είχα.

Link to comment
Share on other sites

Aγορασα, και είχα το samsung s8 plus.

Mετα από δύο μήνες, το πούλησα.

Η οθόνη του, είναι κορυφαία, αλλά άχρηστη, είναι τηλεκοντρόλ, στην πράξη δεν είναι λειτουργικη.

Παραδέχομαι ότι καλύτερη οθόνη, δεν είχα.

 

Το s8 plus ρε παιδιά είναι ιδιαίτερη συσκευή

Το μέγεθος την οθόνης ξεφεύγει δεν είναι βολική για καθημερινή χρήση έξω από το σπίτι

Το μικρό s8 είναι μια χαρά νομίζω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν πρέπει να τα βάζεις δίπλα με το τηλεκοντρόλ γιατί θα αλλάζεις κανάλια με το κινητό και θα βάλεις το τηλεκοντρόλ στο αυτί. Μαρεσει που έκραζα την σαμσουνγκ και την αντέγραψαν όλοι.

 

Οκ καλά έκανε η 1+ και έβγαλε τηλεκοντρόλ, αλλά γιατί σταματάς το άλλο όμως και το ακυρώνεις έτσι μαζί με όσους το θέλουν? Βέβαια τα είχαμε δει από πέρσι αυτά που έβγαλε ακριβώς το ίδιο με άλλο όνομα και 40 ευρώ πιο πάνω. Νταξ φέτος το άλλαξε και λίγο, άλλαξε σχήμα τουλάχιστον.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ακυρώνει κανένα τηλέφωνο ίσα ίσα που πιστεύει ότι λόγο χαμηλότερης τιμής θα πουλήσει πιο εύκολα γι'αυτό και δεν το παράγει άλλο, εγώ το έχω ξαναγράψει βλέπω από την συγκεκριμένη εταιρεία πάντα εξαιρετικές συσκευές, μακάρι να συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς και όσο μπορεί να κρατήσει χαμηλά τις τιμές

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ακυρώνει κανένα τηλέφωνο ίσα ίσα που πιστεύει ότι λόγο χαμηλότερης τιμής θα πουλήσει πιο εύκολα γι'αυτό και δεν το παράγει άλλο, εγώ το έχω ξαναγράψει βλέπω από την συγκεκριμένη εταιρεία πάντα εξαιρετικές συσκευές, μακάρι να συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς και όσο μπορεί να κρατήσει χαμηλά τις τιμές

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δυστυχώς αυτό είναι το αγκάθι, με τις τιμες. Σε κάνα δυο χρόνια τα 700αρια θα είναι μια πραγματικότητα. Φυσικά θα προσθέτει νεα χαρακτηριστικά τύπου αδιάβροχο ποίησης αλλά θα χάνει το vfm.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ακυρώνει κανένα τηλέφωνο ίσα ίσα που πιστεύει ότι λόγο χαμηλότερης τιμής θα πουλήσει πιο εύκολα γι'αυτό και δεν το παράγει άλλο, εγώ το έχω ξαναγράψει βλέπω από την συγκεκριμένη εταιρεία πάντα εξαιρετικές συσκευές, μακάρι να συνεχίσει σε αυτούς τους ρυθμούς και όσο μπορεί να κρατήσει χαμηλά τις τιμές

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από την στιγμή που το αποσύρει από την αγορά τότε το ακυρώνει και μαζί ακυρώνει όσους δεν θέλουν τηλεκοντρόλ. Όπως είχα πει από πέρσι, να βγάζει κάθε 6 μήνες κινητό, ας βγάζει και κάθε βδομάδα, δεν είναι θέμα αυτό, το θέμα είναι να κοροϊδεύεις τον κόσμο βγάζοντας το ίδιο κινητό μετά από 6 μήνες για να κάνεις ντορο.

 

Για κάποιον αυτό δεν είναι θέμα, για μένα είναι όμως και με χαλάει όλο αυτό.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω αν ακυρώνει ή όχι η εταιρεία το OnePlus 5, αλλά άμα είναι να βγάζει τέτοια update σε σταθερότητα ας βγάζει καινούρια συσκευή κάθε μήνα δεν με νοιάζει, για πιο λόγο να σκεφτώ να αλλάξω συσκευή,stock rom 4.5.14 εγκατάσταση με clear cache από recovery

 

fc2f3f74cdafd772dfab23b0138007b9.jpgfe64b52a235c5405debf28d0d1d761a3.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδιά έξω κάτοχος του 1 εδώ και τρία χρόνια περιπου και έχω να πω μονο τα καλύτερα. σκεφτείτε οτι ο μοναδικος λογος που δεν αλλαζω ακόμα συσκευή είναι οτι η παρούσα είναι τέλεια και μάλιστα έχοντας ακόμα απο ενα λειτουργικό που δεν υποστηρίζεται πλεον (Cyanogen). Αυτό μου συμβαίνει πραγματικα πρωτη φορά, να εχω τόσο καιρό ένας τηλέφωνο και να λειτουργεί ακόμα σαν καινούργιο, δεδομένου μάλιστα οτι η βασική χρήση που του κάνω είναι το internet., Πραγματικα πολύ καλη εταιρία. Ο μόνος ενδοιασμούς μου μονο είναι γιατί 5πλαστιαστικε το sar αναμεσα στο 1 & στο 5??? Βασικός παράγοντας επιλογής συσκευής. Με βαση λοιπόν όλα τα παραπανω θεωρώ τον εαυτό μου απίστευτα τυχερό που έχω τόσο χρόνια την τέλεια συσκευή, η οποία μάλιστα συνεχίζει ακόμα να το δείχνει. Ελπίζω το νεο να βελτιώσει το sar γιατί στο επίπεδο που είναι τώρα θα με αναγκάσει να αλλάξω εταιρία, με βαριά καρδιά...

 

Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω αν ακυρώνει ή όχι η εταιρεία το OnePlus 5, αλλά άμα είναι να βγάζει τέτοια update σε σταθερότητα ας βγάζει καινούρια συσκευή κάθε μήνα δεν με νοιάζει, για πιο λόγο να σκεφτώ να αλλάξω συσκευή,stock rom 4.5.14 εγκατάσταση με clear cache από recovery

 

fc2f3f74cdafd772dfab23b0138007b9.jpgfe64b52a235c5405debf28d0d1d761a3.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί κανείς clear cache εφόσον γίνεται από το script του update? Πληροφοριακά ρωτάω.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ίσως να είναι ψυχολογικό,αν και θυμάμαι μετά από μια εγκατάσταση open beta στο 3Τ είχα διπλοτυπες επαφές και με clear cache έστρωσε, οπότε κάνω πάντα πλέον σε όλες τις συσκευές και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξανασυναντήσει κάποιο πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ είμαι σούπερ ευχαριστημένη με το op5. Και η μπαταρία του καταπληκτική, δεν το περίμενα.

 

Μου αρέσει που μπορώ να παίζω με custom roms που έχουν πολύ πιο πολλά features από oxygen OS, χωρίς όμως να χάνω εγγύηση.

Τώρα είμαι με Aosip rom και Lightning kernel, και το χαιρομαι πραγματικά το κινητό.

Αυτή την ευκολία δεν την παρέχουν άλλες εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 4.5.13 ,, και από το update, δεν βγαίνει αναβάθμιση για το 4.5.14

Είναι πολύ ελαφριά συσκευή, για λόγο που δεν ξέρω.

Το αγόρασα από eglobalcentral.eu , με εγγύηση ενός έτους, από το κατάστημα.

Το κινητό πωλείται στην Ελλάδα; Δεν το ήξερα, έχει αντιπροσωπεία εδώ στην Ελλάδα;

Για μένα ισχύει η εγγύηση στην Ελληνική αντιπροσωπεία,; (Αν υπάρχει)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις το Opera vpn από το playstore και να βάλεις region Germany για να σου έρθει το update, αλλιώς θα περιμένεις μερικές μέρες,δεν έχει service στην Ελλάδα αλλά έχει φοβερό Ευρωπαϊκό service που βρίσκεται στη Πολωνία αλλά δυστυχώς εσένα δεν σε καλύπτει

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 4.5.13 ,, και από το update, δεν βγαίνει αναβάθμιση για το 4.5.14

Είναι πολύ ελαφριά συσκευή, για λόγο που δεν ξέρω.

Το αγόρασα από eglobalcentral.eu , με εγγύηση ενός έτους, από το κατάστημα.

Το κινητό πωλείται στην Ελλάδα; Δεν το ήξερα, έχει αντιπροσωπεία εδώ στην Ελλάδα;

Για μένα ισχύει η εγγύηση στην Ελληνική αντιπροσωπεία,; (Αν υπάρχει)

Για να βάλεις 4.5.14 θα χρειαστείς μαλλον VPN (τουλάχιστον τις πρωτες μέρες κυκλοφορίας).

Υπάρχει Κεντρικό σημείο πώλησης στην Ευρώπη https://oneplus.net/gr/

ΔΕΝ ισχύει η εγγύηση για σένα (αγόρασες από κινεζομάγαζο - οτι δίνουν αυτοί)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις αυτό το tool.

https://www.google.gr/amp/s/forum.xda-developers.com/oneplus-5/development/tool-skipsoft-android-toolkit-oneplus-5-t3625419/amp/

Πρώτα θα ξεκλειδώσεις bootloader οπου και θα γίνει φορμάτ στη συσκευή.

Στη συνέχεια θα περάσεις twrp απο το tool.

Και τέλος μεσα απο twrp θα φλασαρεις το τελευταίο supersu ή magisk, ότι σε βολεύει.

Δεν θυμάμαι αν ρουταρεις και απο το tool απευθείας,τσεκαρε το πολυ πιθανό!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...