Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και φαντασου τι διαφορες θ'ακουει καποιος με τα ACS T1,τα JH16pro ή τα UE18pro-τηρουμενων των αναλογιων φυσικα(the law of diminishing returns applies).Κι ολα αυτα σημερα,διοτι σε 5-6 χρονια οι εξελιξεις,λογικα,θα μας δωσουν ακομα καλυτερα προιοντα.

 

Ομως δε χρειαζεται να πας κατευθειαν στα 300 ευρω.Απ'οτι φαινεται η Fischer εχει στο οπλοστασιο της υποψηφιους δυνατους παικτες με 2 και 3 BA drivers,σε πιο προσιτη τιμη. ;)

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και φαντασου τι διαφορες θ'ακουει καποιος με τα ACS T1,τα JH16pro ή τα UE18pro-τηρουμενων των αναλογιων φυσικα(the law of diminishing returns applies).Κι ολα αυτα σημερα,διοτι σε 5-6 χρονια οι εξελιξεις,λογικα,θα μας δωσουν ακομα καλυτερα προιοντα.

 

Ομως δε χρειαζεται να πας κατευθειαν στα 300 ευρω.Απ'οτι φαινεται η Fischer εχει στο οπλοστασιο της υποψηφιους δυνατους παικτες με 2 και 3 BA drivers,σε πιο προσιτη τιμη. ;)

 

Απλά να σε ενημερώσω ότι πλέον η διαφορά είναι χαώδης....Έκανα και σήμερα το τεστάκι με το σπλίτερ και ήταν σαν να είμαι βαρήκοος με μερική κώφωση στο ένα αφτί...Για τέτοια διαφορά μιλάμε και φυσικά δεν εννοώ μόνον στο ζήτημα της έντασης αλλά και στην ποιότητα ακοής.Ήταν σαν να έχει πάθει κάποιες αλλοιώσεις το ένα μου το αφτί!

 

Τα έχει o Dimitry (ο Ρώσσος) αυτά τα καινούρια τα διπλοτρικούβερτα;

Link to comment
Share on other sites

Απλά να σε ενημερώσω ότι πλέον η διαφορά είναι χαώδης....Έκανα και σήμερα το τεστάκι με το σπλίτερ και ήταν σαν να είμαι βαρήκοος με μερική κώφωση στο ένα αφτί...Για τέτοια διαφορά μιλάμε και φυσικά δεν εννοώ μόνον στο ζήτημα της έντασης αλλά και στην ποιότητα ακοής.Ήταν σαν να έχει πάθει κάποιες αλλοιώσεις το ένα μου το αφτί!

 

Τα έχει o Dimitry (ο Ρώσσος) αυτά τα καινούρια τα διπλοτρικούβερτα;

 

Εχουν αναφερθει στο γνωστο thread που ποσταρεις κι εσυ,κι απ'ο,τι καταλαβα ειναι τα DBA-02,και τα εχει στα 158$.Μου τραβηξαν αμεσως την προσοχη διοτι λογικα περιμενει κανεις να ειναι ανωτερης κλασης απο τα Eterna(!).Αλλα μεχρι τωρα δε βρηκα κατι χειροπιαστο(reviews,εντυπωσεις κτλ)

Eδω αναφερθηκε οτι εχει τρεις οδηγους εκ των οποιων οι 2 ειναι ζευγαρι.Τεσπα ειναι νωρις ακομα για να δουμε τι καπνο φουμαρουν,οποτε μαλλον θα παρω τα Eterna και μετα βλεπουμε ;)

 

Αλλα θα'χε ενδιαφερον ν'αποδειχθουν κι αυτα "θησαυρος"...

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Εχουν αναφερθει στο γνωστο thread που ποσταρεις κι εσυ,κι απ'ο,τι καταλαβα ειναι τα DBA-02,και τα εχει στα 158$.Μου τραβηξαν αμεσως την προσοχη διοτι λογικα περιμενει κανεις να ειναι ανωτερης κλασης απο τα Eterna(!).Αλλα μεχρι τωρα δε βρηκα κατι χειροπιαστο(reviews,εντυπωσεις κτλ)

Eδω αναφερθηκε οτι εχει τρεις οδηγους εκ των οποιων οι 2 ειναι ζευγαρι.Τεσπα ειναι νωρις ακομα για να δουμε τι καπνο φουμαρουν,οποτε μαλλον θα παρω τα Eterna και μετα βλεπουμε ;)

 

Αλλα θα'χε ενδιαφερον ν'αποδειχθουν κι αυτα "θησαυρος"...

 

Ναι στο μεταξύ είδα τα λίστινγκς του Ρώσσου και είναι αυτά στα 158 δολάρια.Απ'ό,τι διάβασα θα τα κάνει review ο ClieOS προσεχώς. Πάντως θα έχει ενδιαφέρον να μπούνε στην ίδια κατηγορία και να χτυπήσουν δυναμικά τα τριπλε φι.10 και τα Wesyone 3.Αν γίνει έτσι το πράγμα τότε θα είναι και η δική μου επόμενη αγορά... Ωστόσο σκοπεύω να μείνω για καιρό πλέον στ'αβγά μου.Τα eterna είναι πολύ καλύτερα από οποιαδήποτε προσδοκία μου και έτσι θα αράξω και θα καθίσω πάνω τους για τα καλά.Αν βγουν καλά αυτά τα καινούρια τα FA τότε θα τα τσιμπήσω.

 

Αν θέλεις στείλε ένα μήνυμα σε αυτόν τον ethan961.Είναι αυτός που έχει την Bugden audio, τον retailer για Αμερική και Καναδά.Ίσως μπορέσει να σου τα στείλει στην ίδια τιμή αν του πεις να γράψει πάνω 'δώρο'.Τα δώρα είναι tax free ξκαι χωρίς κανένα δασμό και νομίζω με το πολύ 8 δολάρια έρχονται έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο μεταξύ είδα τα λίστινγκς του Ρώσσου και είναι αυτά στα 158 δολάρια.Απ'ό,τι διάβασα θα τα κάνει review ο ClieOS προσεχώς. Πάντως θα έχει ενδιαφέρον να μπούνε στην ίδια κατηγορία και να χτυπήσουν δυναμικά τα τριπλε φι.10 και τα Wesyone 3.Αν γίνει έτσι το πράγμα τότε θα είναι και η δική μου επόμενη αγορά... Ωστόσο σκοπεύω να μείνω για καιρό πλέον στ'αβγά μου.Τα eterna είναι πολύ καλύτερα από οποιαδήποτε προσδοκία μου και έτσι θα αράξω και θα καθίσω πάνω τους για τα καλά.Αν βγουν καλά αυτά τα καινούρια τα FA τότε θα τα τσιμπήσω.

 

Βασικα ακομα και στο 80% των TF10 να ειναι δε με χαλαει καθολου. :D Ειναι σχεδον στο 1/3 της τιμης που τα δινει η Logitech.Οσο για σενα προς το παρον ευχαριστησου τα Eterna.O χρυσος κανονας της αναβαθμισης ειναι να κανεις το επομενο βημα μονο οταν καταλαβεις πως αυτο που ηδη εχεις σου προσφερε ο,τι ειχε να σου προσφερει.Αλλα ειναι ευχαριστο να ξερεις οτι υπαρχει δυνατος υποψηφιος γι αναβαθμιση.

 

 

Αν θέλεις στείλε ένα μήνυμα σε αυτόν τον ethan961.Είναι αυτός που έχει την Bugden audio, τον retailer για Αμερική και Καναδά.Ίσως μπορέσει να σου τα στείλει στην ίδια τιμή αν του πεις να γράψει πάνω 'δώρο'.Τα δώρα είναι tax free ξκαι χωρίς κανένα δασμό και νομίζω με το πολύ 8 δολάρια έρχονται έτσι...

 

Λες ε?Μαλλον θα περιμενω μεχρι μετα το Πασχα μπας και ξαναστοκαρει ο Dimitry,ή αποφανθει ο ClieOS για τα DBA,και θα δω τι θα κανω.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα.

Τι έγινε ρε παιδιά τα UHP306 πήγαν κανονική τιμή στα 75 ευρώ ή επειδή είναι 1 Απρίλη σήμερα?

 

Χαχα όχι φίλε μου δεν είναι επειδή είναι πρωταπριλιά αλλά μιας και το επιτρέπει το κλίμα των ημερών..'Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε!'

 

Έγιναν καπνός εν ριπή οφθαλμού και τώρα όποιος τα θέλει τα παίρνει στην τιμή τους κατόπιν παραγγελίας...

 

Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να έρθουν ακόμη κάποια κομμάτια με χαλασμένη συσκευασία εξωτερικά και να βγουν στην προσφορά που όλοι ξέρουμε...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ακομα και στο 80% των TF10 να ειναι δε με χαλαει καθολου. :D Ειναι σχεδον στο 1/3 της τιμης που τα δινει η Logitech.Οσο για σενα προς το παρον ευχαριστησου τα Eterna.O χρυσος κανονας της αναβαθμισης ειναι να κανεις το επομενο βημα μονο οταν καταλαβεις πως αυτο που ηδη εχεις σου προσφερε ο,τι ειχε να σου προσφερει.Αλλα ειναι ευχαριστο να ξερεις οτι υπαρχει δυνατος υποψηφιος γι αναβαθμιση.

 

 

 

 

Λες ε?Μαλλον θα περιμενω μεχρι μετα το Πασχα μπας και ξαναστοκαρει ο Dimitry,ή αποφανθει ο ClieOS για τα DBA,και θα δω τι θα κανω.

 

Αυτό να μου πεις.Και να προσεγγίζουν απλά τα triple fi. και να κοστίζουν λίγο πάνω από 100 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά είναι μεγάλη υπόθεση.....Από την άλλη βρίσκω ευκαιρίες στο που μπορείς να τα πάρεις και να σου έρθουν Ελλάδα με 150 ευρώ σύνολο.Και δω έρχεται το ερώτημα αν πρέπει να πάρεις τα FA με 125 ή τα triple fo.10 pro με 150.....Εδώ σε θέλω

 

Δε σκοπεύω να προχωρήσω σε αναβάθμιση σύντομα.Θα λιώσω πρώτα τα eterna και μετά βλέπουμε.

 

Σχετικά με το Ρώσσο έχεις δίκιο.Σάμπως αν τα πάρεις από Αμερική, υπάρχουν πιθανότητες να τα έχεις λίγο μετά το Πάσχα; Όχι.Άρα περίμενε μήπως και τα ξαναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα όχι φίλε μου δεν είναι επειδή είναι πρωταπριλιά αλλά μιας και το επιτρέπει το κλίμα των ημερών..'Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε!'

 

Έγιναν καπνός εν ριπή οφθαλμού και τώρα όποιος τα θέλει τα παίρνει στην τιμή τους κατόπιν παραγγελίας...

 

Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να έρθουν ακόμη κάποια κομμάτια με χαλασμένη συσκευασία εξωτερικά και να βγουν στην προσφορά που όλοι ξέρουμε...

 

Οπότε θα περιμένω και εγώ τα eterna απο τον φίλο Ρώσο.

Δεν έχω καθόλου εμπειρία απο ακουστικά οπότε λογικά θα εντυπωσιαστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα περιμένω και εγώ τα eterna απο τον φίλο Ρώσο.

Δεν έχω καθόλου εμπειρία απο ακουστικά οπότε λογικά θα εντυπωσιαστώ!

 

Τα θέλεις αμιγώς για μουσική όπως εγώ μαζί με κάποιο mp3 player ή IPOD ή τα θες και σαν handsfree?

 

Αν τα θες και σα handsfree οφείλω να σε ενημερώσω ότι μάλλον δεν βολεύουν πολύ γιατί δεν παίζει να απαντήσεις σε κλήση με αυτά στ'αφτιά! Όπου και αν βρίσκεσαι θα ουρλιάζεις και δεν θα μπορείς να το μετριάσεις.Η απομόνωση που παρέχουν είναι εφάμιλλη με ΚΑΛΗΣ ωτασπίδας....Οπότε αναγκαστικά αν είναι να μιλήσεις στο τηλέφωνο θα πρέπει να βγάζεις το ένα από το ένα σου αφτί.Δεν νομίζω να γίνεται αλλιώς.Σημείωσε ότι φοριούνται και 'over the ear' και ίσως να σε ξενίζει λίγο αυτό αναφορικά με ό,τι έχεις συνηθίσει στην έννοια 'handsfree'.Για το θέμα της βολικότητας ωστόσο δεν το συζητάω.Είναι σαν να μην τα φοράς και δεν βγαίνουν με τίποτα από τα αφτιά ει μη μόνον αν εσύ βέβαια το θελήσεις...:D

 

ΟΜΩΣ αν τα θέλεις για μουσική όπως εγώ, όχι απλά θα ενθουσιαστείς αλλά θα εκστασιαστείς!!!

Edited by G_T_J
Link to comment
Share on other sites

Τα θέλεις αμιγώς για μουσική όπως εγώ μαζί με κάποιο mp3 player ή IPOD ή τα θες και σαν handsfree?

 

Αν τα θες και σα handsfree οφείλω να σε ενημερώσω ότι μάλλον δεν βολεύουν πολύ γιατί δεν παίζει να απαντήσεις σε κλήση με αυτά στ'αφτιά! Όπου και αν βρίσκεσαι θα ουρλιάζεις και δεν θα μπορείς να το μετριάσεις.Η απομόνωση που παρέχουν είναι εφάμιλλη με ΚΑΛΗΣ ωτασπίδας....Οπότε αναγκαστικά αν είναι να μιλήσεις στο τηλέφωνο θα πρέπει να βγάζεις το ένα από το ένα σου αφτί.Δεν νομίζω να γίνεται αλλιώς.Σημείωσε ότι φοριούνται και 'over the ear' και ίσως να σε ξενίζει λίγο αυτό αναφορικά με ό,τι έχεις συνηθίσει στην έννοια 'handsfree'.Για το θέμα της βολικότητας ωστόσο δεν το συζητάω.Είναι σαν να μην τα φοράς και δεν βγαίνουν με τίποτα από τα αφτιά ει μη μόνον αν εσύ βέβαια το θελήσεις...:D

 

ΟΜΩΣ αν τα θέλεις για μουσική όπως εγώ, όχι απλά θα ενθουσιαστείς αλλά θα εκστασιαστείς!!!

 

Για μουσική τα θέλω συνοδεία του iphone.

Θα δείξουν τις δυνατότητες τους με το 3gs ή θα τα κρατήσει πίσω η συσκευή?

Όταν λές over the ear?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για μουσική τα θέλω συνοδεία του iphone.

Θα δείξουν τις δυνατότητες τους με το 3gs ή θα τα κρατήσει πίσω η συσκευή?

Όταν λές over the ear?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Τότε πάρ'τα με κλειστά μάτια!!!!

Να τα κρατήσει πίσω; Όχι δα.Και γω το IPOD Τouch 3g 32 GB έχω και ακούω αυτόν τον απίστευτο ήχο! Απεναντίας ρώτησα και μου είπαν ότι Iphone & Ipod είναι ιδανικά για την οδήγηση των Eterna γιατί θεωρούνται neutral sources.

 

Over the ear είναι αυτό:

http://www.topreviewshop.com/graphics/different_styles_for_IEM.jpg

Να μη σε προβληματίζει όμως γιατί δε φαντάζεσαι πόσο άνετα, διακριτικά και ελαφριά είναι....Και γω είχα ενδοιασμούς.Είναι τα πρώτα μου over the ear αλλά μετά από αυτά δεν υπάρχει περίπτωση να φορέσω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά GNG.Άντε με το καλό να τα φέρει για να πάρεις και σύ και ο Οδυσσέας.

 

Godfavor φίλε μου θέλω βοήθεια.Ξέρω ότι έχεις το MPA. Άκου τί γίνεται λοιπόν.

 

Έχω το IPOD Touch 3g 32GB και τις τελευταίες μέρες έχω αγοάράσει το SHURE MPA και έχω βάλει πάνω ακουστικά της δικής μου επιλογής.Πριν ήταν ήταν τα UHP306 και τώρα τα eterna.

 

Μέχρι εδώ καλά.Το θέμα είναι ότι για έναν ανεξήγητο λόγο εδώ και τρεις μέρες που έχω πάνω το MPA ξεκινά να παίζει το IPOD και τα ακουστικά σε ανύποπτο χρόνο εκεί που τα χω παρατημένα.Παράδειγμα ξεκινά μέσα στη νύχτα μόνο του ή ξεκινά μετά δύο ώρες που το έχω παρατήσει πάνω στο γραφείο μου.

 

Σημειώσε

 

ότι MPA και ακουστικά τα έχω μονίμως πάνω αφού δεν θέλω να ταλαιπωρώ αδίκως τα jacks

 

ότι αυτό συμβαίνει μόνο με το MPA.Μέχρι πρότινος που είχα το Griffin Audio Adapter(και μου χάλασε) δεν είχα παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο.

 

ότι εννοείται όταν τελειώνω τις ακροάσεις μου κλείνω την εφαρμογή της μουσικής, την εξαφανίζω στο backgrounder και βάζω το IPOD σε sleep mode

 

όταν ξεκινά να παίζει μουσική στο άσχετο, παίζει random από τη βιβλιοθήκη

 

Τί πιστεύεις ότι φταίει και στοιχειώνει το IPOD μου; Μήπως φταίει κάποια ενεργοποιημένη φωνητική λειτουργία, μήπως η υπερευαισθησία του μικροφώνου του MPA; Τι;;;;; ΕΛΕΟΣ έχω σκάσει!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο μου ακουγεται, αν αρχιζει η μουσικη μονο με το ΜΡΑ συνδεδεμενο τοτε κατι τρεχει με το ΜΡΑ. Αν πατας στο ΜΡΑ το κουμπι συνεχιζει η μουσικη εκει που ειχε σταματησει, αλλα αν μου λες οτι παιζει τυχαια ειναι περιεργο. Κανε restart το ipod, και ξεσυνδεσε το ΜΡΑ και δες αν αρχιζει το ipod να παιζει ξεκαρφωτα μονο του μουσικη. Αν θυμαμαι καλα με το που κουνας την συσκευη παιζει random κομματια.
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εμένα μου κλέψανε κάτι καλά ακουστικά που είχα τα klipsh image x10 που τα είχα πάρει και αρκετά ακριβά....αυτα τα Fischer Audio Eterna που λέτε είναι καλά η θα απογοητευτώ? θέλω της κλάσης των image x10 να πάρω,αλλά μην ξεπεράσουμε τα 120-130 ευρώ....

edit: όταν είχα πάρει τα klipsh είμουν μεταξύ αυτών και των Sleek Audio SA6...

τα πιο φτηνά που βρήκα είναι εδώ http://cgi.ebay.ie/Sleek-Audio-SA6-Sound-Noise-Isolating-In-Ear-Earphones_W0QQitemZ350241276962QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item518c01c422

όποιος ξέρει πουθενά αλλού αν τα πουλάνε τα συγκεκριμένα φτηνότερα ας μου πει...δεν θέλω να μπλέξω με αμερικές(ούτε hong kong)

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέφερα τα default bi-flanges που ήρθαν πάνω στα eterna γιατί εξακολουθούσα να μην μπορώ να κατανοήσω την όλη φιλολογία περί μπάσου.Τα custom tips τελικά μου κάνουν και κάθονται βαθιά μέσα στην κοιλότητα του αφτιού.Πίεσα , ξαναπίεσα και είδα που κάθονται σωστά και που έχουν κατασκευαστεί να κάθονται.Η λογική τους είναι να μπάινουν πιο βαθιά μέσα στο αφτί απ'ό,τι τα custom tips των UHP.Κατάφερα λοιπόν και τα προσάρμοσα έτσι όπως προβλέπουν οι προδιαγραφές τους και η κατασκευή τους.Περισσότερο ήταν η ιδέα ότι θέλω να τα ακούσω 'σωστά' όπως τα ακούνε όλοι και να συγκρίνω τα συμπεράσματα μου με αυτά των άλλων που τα χρησιμοποιούν.

 

Λοιπόν το fit με αυτό το σετ tips και με την τοποθέτηση βαθύτερα στο αφτί είναι πολύ δυνατό.Η απομόνωση ήχου απίστευτη.Δεν ακούς σχεδόν τίποτε ακόμη και με κλειστή τη συσκευή.Ωτασπίδες κανονικές.

 

Σχετικά με τον ήχο, ΝΑΙ υπάρχει τελικά ποσότητα μπάσου αρκετή.Αν μπορούσα να την παρομοιάσω με αυτή των UHP είναι περίπου στα ίδια επίπεδα ποσότητας αλλά σαφώς πιο ποιοτικό.Τονίζω όμως ότι ΟΧΙ δεν είναι περισσότερο το μπάσο από αυτό των UHP σε καμία περίπτωση.Το soundstage όπως θα αντιλαμβάνεστε είναι ακόμη μεγαλύτερο και εντυπωσιακότερο δεδομένης της καλύτερης και πιο 'απόλυτης εφαρμογής στο αφτί.

 

Το μπάσο είναι εκεί, μπροστά γεμάτο και δυνατό αλλά πιο καθαρό και όχι τόσο σκοτεινό όσο των UHP.H καθαρότητα των υπόλοιπων συχνοτήτων είναι πολλές κλάσεις καλύτερη από αυτή των UHP.Έχουμε λοιπόν ένα πακέτο από όμορφο γεμάτο μπάσο που επιτρέπει σε μεσαίες και ψηλές να ακουστούν ισορροπημένα.Ειδικά οι μεσσίες και το mid-bass βροντοφωνάζει παρόν και εδώ είναι η τεράστια υπεροχή των ETERNA εν σχέσει με τα UHP.

 

Σε επίπεδα αναλυτικότητας, εξακολουθώ να δηλώνω πως είναι ΠΟΛΥ πιο αναλλυτικά από τα UHP.Προφανώς συγκρίνουν τα eterna με με σετ με διπλούς και τριπλούς drivers κατασκευασμένα να αποδίδουν απόλυτη πιστότητα και εξού και η άποψη ότι είναι 'fan IEMs.Αυτό που φαντάζομαι σας ενδιαφέρει είναι ότι είναι πιο αναλυτικά και 'επαγγελματικά στον ήχο από τα Altec.

 

Τι έγινε λοιπόν χθες. Τα tips των UHP που έβαλα ευθύς αμέσως στα eterna έχουν ελαφρώς μεγαλύτερη διάμετρο 'λαιμού'(μη φανταστείτε όμως ότι πέφτανε) με αποτέλεσμα να 'αερίζεται' λίγο παραπάνω ο driver και να υπάρχει κάποια διαρροή ποσότητας μπάσου που με οδηγούσε σε εντύπωση πιο ballanced μουσικής υπογραφής.Τελικά είναι μπασάτα ακουστικά αλλά επιμένω όχι σε άσχημο βαθμό.Ποσοτηκά τον ίδιο με τα UHP αλλά ποιοτικά πολύ ανώτερο φωτεινό και καθαρό.

 

Ακούγοντας σήμερα το πρωί το album 'G" των Gotthard που συγκαταλέγεται στα albums με την καλύτερη παραγωγή στη σύγχρονη ιστορία της ροκ, εκστασιάστηκα! Ο ήχος είναι τρομακτικά γεμάτος και αληθινός που βυθίζεσαι και χάνεσαι! Σε πιάνει δέος ειλικρινά Νιώθεις αισθήματα μεταφοράς στο χρόνο.Στο sister moon ακούς κα το παραμικρό σκέρτσο της φυσαρμόνικας ενώ πραγματικά σου ρίχνει κλωτσίες το rythm section στην κυριολεξία.Στο δε 'let it be' δάκρυσα και ήμουν και ήμουν και στο δρόμο πανάθεμά με εκείνη την ώρα....

 

Εμμένω ωστόσο στη χθεσινή μου διαπίστωση ότι είναι πολλά σκαλιά ανώτερα από τα UHP, μα πάρα πολλά.....Και αυτή τη φορά δεν παίζει να κάνω κάτι λάθος.

 

Το μόνο κακό είναι ότι θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω διάφορα είδη μουσικής και κομμάτια ώστε να ικανοποιήσω και την περιέργειά μου και εσάς που φαντάζομαι θα θέλετε τροφή και νέα δεδομένα.

 

Οδυσσέα το κομμάτι δεν το έχω αλλά το βρήκα σε καλή έκδοση στο youtube και οι κιθάρες καίγονται στο ρεφραίν.Άθλια μίξη όπως είπες.

 

Έτσι όπως τα περιγράφεις, φίλε G_T_J, πρέπει να έχουν ήχο πολύ κοντά στα dt770pro μου, που αυτός ήταν και ο σκοπός μου, όταν τα παράγγειλα. Αν αυτό αποδειχθεί αλήθεια, θα είναι από τις καλύτερες αγορές μου, γιατί με 59 μόλις ευρώ θα πάρω τον ήχο που ήθελα και απόκτησα με 160 ευρώ, αγοράζοντας τα beyerdynamic dt770pro. Κάνουν και πολλές μέρες να έρθουν, βρε παιδί μου, και με έχει φάει η αγωνία :p

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα περιγράφεις, φίλε G_T_J, πρέπει να έχουν ήχο πολύ κοντά στα dt770pro μου, που αυτός ήταν και ο σκοπός μου, όταν τα παράγγειλα. Αν αυτό αποδειχθεί αλήθεια, θα είναι από τις καλύτερες αγορές μου, γιατί με 59 μόλις ευρώ θα πάρω τον ήχο που ήθελα και απόκτησα με 160 ευρώ, αγοράζοντας τα beyerdynamic dt770pro. Κάνουν και πολλές μέρες να έρθουν, βρε παιδί μου, και με έχει φάει η αγωνία :p

 

Πλέον δεν μπορώ να πιστέψω τί ακούω kratous.Ειλικρινά.Με το καλό έτσι πως το κόβω θα τα χεις την Τρίτη-Τετάρτη του Πάσχα και θα μας πεις και σύ τις απόψεις και τις διαπιστώσεις σου.Πάντως αναλογικά 11-12 μέρες δεν είναι πολύ αν φανταστείς ότι αν πάρεις κάτι από Hong Kong ή Αμερική, θες minimum 3 βδομάδες.Σημείωσε ότι θα σου χτυπήσει την πόρτα μια ωραία πρωία ο ταχυδρόμος και θα σου δώσει το δεματάκι σου συστημένο.Δεν είναι άσχημα για μόλις 10 δολάρια τέτοια ποιότητα υπηρεσίας νομίζω...Μπράβο του του Ρώσου!

 

Ο ήχος σε παίρνει και σε σηκώνει.Σε μεταφέρουν σε μαγευτκό χωροχρόνο και σε αυτό βοηθά μαζί με την αξεπέραστη ποιότητα ήχου και η τρομερή ηχητική απομόνωση.Με έχουν κερδίσει ήδη.Μπορώ με μεγάλη βεβαιότητα πλέον να πω πως τα UHP μπροστά στα Eterna είναι πασχαλιάτικο παιχνιδάκι για παιδιά....Τόσο αξιοπρεπή ακουστικά τα UHP αλλά δεν παίζει να τα ξαναβάλω στ αφτιά όσο είναι ακέραια τα eterna χωρίς καμία δόση υπερβολής.Το μπάσο είναι πολύ όμορφο και ντύνει αυτό που ακούς χωρίς να το αλλοιώνει ενώ ποσοτικά είναι όσο πρέπει.Ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο.Για να καταλάβεις, τα UHP είχαν ενίοτε λίγο παραπάνω μπάσο απο όσο θα ήθελα σε κάποια συγκεκριμένα κομμάτια.

 

Οι διαπιστώσεις μου είναι βέβαιες και σίγουρες για τον εξής απλούστατο λόγο:Δοκίμασα άλμπουμς που τα έχω λιώσει χρόνια τώρα(βασικά από μικρό παιδί) και που φυσικά τα άκουγα και με τα UHP και η διαφορά είναι τεράστια.Καταλαβαίνεις ότι δεν παίζει να κάνω λάθος όταν αποφαίνομαι για τραγούδια που τα έχω χιλιοακουσμένα. Δεν υπάρχει περίπτωση πλέον να είναι κάτι ιδέα μου.

 

Το ζήτημα είναι ότι από εδώ και στο εξής θα είμαι κάπως επιφυλακτικός υπό την έννοια ότι θα δώσω πολύ δύσκολα πλέον 150-200 ευρώ για το επόμενο upgrade(είτε τα triple fi.10 είτε τα καινούρια Fischer Audio) γιατί απλούστατα αδυνατώ να φανταστώ πόσο καλύτερα μπορεί να ακούγονται ακουστικά που κοστίζουν 3 και 4 φορες παραπάνω από τα Eterna.Τρεις και τέσσερις φορες καλύτερα; Πολύ δύσκολο να το αποδεκτώ και να το πιστέψω.Αν ισχύει καλώς, να τα δώσω αλλά ισχύει; Αν αποδίδουν και 2 ή και μία φορα καλύτερα από τα eterna πάλι αξίζει.Αν όμως αποδίδουν απλά λίγο καλύτερα ή 'καλύτερα υπό την αίρεση ή την ιδέα καθενός', τότε πιστεύω πως δεν αξίζει μια τέτοια επένδυση.

Edited by G_T_J
Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη αναβάθμιση για μένα, θα είναι στο mp3 player, παίρνοντας το cowon d2+ ή το s9, έτσι ώστε να πάρω το μέγιστο που μπορούν να μου δώσουν τα οποιαδήποτε ακουστικά κουμπόσω επάνω τους. Γιατί ο ήχος που μου δίνει το touch δεν με ικανοποιεί πλήρως, αλλά και η μεταφορά των τραγουδιών μέσω itunes, δεν μπορώ να την συνηθίσω.Είμαι της παλιάς σχολής, βλέπετε, με drag and drop. Το σονυ α826 πολύ καλό μεν, αλλά χωρίς υποστήριξη flac αρχείων, και με μικρή χωρητικότητα, μόλις 4gb. Παρεμπιπτόντως, αν ενδιαφέρετε κάποιος, το δίνω το ipod.
Link to comment
Share on other sites

Η επόμενη αναβάθμιση για μένα, θα είναι στο mp3 player, παίρνοντας το cowon d2+ ή το s9, έτσι ώστε να πάρω το μέγιστο που μπορούν να μου δώσουν τα οποιαδήποτε ακουστικά κουμπόσω επάνω τους. Γιατί ο ήχος που μου δίνει το touch δεν με ικανοποιεί πλήρως, αλλά και η μεταφορά των τραγουδιών μέσω itunes, δεν μπορώ να την συνηθίσω.Είμαι της παλιάς σχολής, βλέπετε, με drag and drop. Το σονυ α826 πολύ καλό μεν, αλλά χωρίς υποστήριξη flac αρχείων, και με μικρή χωρητικότητα, μόλις 4gb. Παρεμπιπτόντως, αν ενδιαφέρετε κάποιος, το δίνω το ipod.

 

Πιθανόν να φορά το IPOD που έχεις παλιότερο τσιπάκι ήχου αφού είνια παλιότερης γενιάς γιατί το δικό μου είναι απλά απίστευτο.Και μετά από μια πρόχειρη σύγκριση με το Sony που αγόρασα πρόσφατα είναι καλύτερο..

 

Εγκυκλοπαιδικά πόσο το δίνεις; 2g 8άρι αν θυμάμαι καλά έτσι;

Edited by G_T_J
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εμένα μου κλέψανε κάτι καλά ακουστικά που είχα τα klipsh image x10 που τα είχα πάρει και αρκετά ακριβά....αυτα τα Fischer Audio Eterna που λέτε είναι καλά η θα απογοητευτώ? θέλω της κλάσης των image x10 να πάρω,αλλά μην ξεπεράσουμε τα 120-130 ευρώ....

edit: όταν είχα πάρει τα klipsh είμουν μεταξύ αυτών και των Sleek Audio SA6...

τα πιο φτηνά που βρήκα είναι εδώ http://cgi.ebay.ie/Sleek-Audio-SA6-Sound-Noise-Isolating-In-Ear-Earphones_W0QQitemZ350241276962QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item518c01c422

όποιος ξέρει πουθενά αλλού αν τα πουλάνε τα συγκεκριμένα φτηνότερα ας μου πει...δεν θέλω να μπλέξω με αμερικές(ούτε hong kong)

 

Τα fisher audio eterna ειναι πολυ καλα και συγκρινονται με τα Χ10, ασε που γλυτωνεις λεφτα. Tα SA6 δεν ακουγονται και πολυ τελευταια αλλα εχω διαβασει οτι και αυτα ειναι αρκετα καλα, η αλλαγη των φιλτρων για αλλαζεις ηχητικη υπογραφη ειναι μεγαλο συν.

 

G_T_J εγω ειχα πει οτι τα τελευταια μοντελα IPOD IPHONE3GS εχουν πολυ καλυτερη ηχητικη αποδοση απο τα παλαιωτερα μοντελα και οδηγουν και δυσκολα ακουστικα πολυ καλα σε υψηλες εντασεις. Νομιζω εχουν τσιπακι Samsung το ιδιο που φoραει το Samsung P3.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Τα fisher audio eterna ειναι πολυ καλα και συγκρινονται με τα Χ10, ασε που γλυτωνεις λεφτα. Tα SA6 δεν ακουγονται και πολυ τελευταια αλλα εχω διαβασει οτι και αυτα ειναι αρκετα καλα, η αλλαγη των φιλτρων για αλλαζεις ηχητικη υπογραφη ειναι μεγαλο συν.

 

G_T_J εγω ειχα πει οτι τα τελευταια μοντελα IPOD IPHONE3GS εχουν πολυ καλυτερη ηχητικη αποδοση απο τα παλαιωτερα μοντελα και οδηγουν και δυσκολα ακουστικα πολυ καλα σε υψηλες εντασεις. Νομιζω εχουν τσιπακι Samsung το ιδιο που φoραει το Samsung P3.

 

Πολύ πιθανόν γιατί είμαι πάαααααρα πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο του IPOD touch μου.Βασικά πριν είχα ένα Sony Walkman NW A-1000 που εκλάπη και μολονότι δεν μπορώ να κάνω ευθεία σύγκριση γιατί σε εκείνο δεν φορούσα ούτε UHPούτε Eterna αλλά κάτι φτηνά MDR, θαρρώ πως αποδίδει καλύτερα, μα πολύ καλύτερα το ΙPOD.Μένει να καθίσω με διάθεση μια μέρα μεθοδικά να συγκρίνω τον ήχο του IPOD με αυτόν του καινούριου Sony με σταθμισμένα και αντικειμενικά δεδομένα.

 

Τα eterna σπέρνουν Godfavor.Πόσο καλύτερα να είναι τα triple fi άραγε......

Link to comment
Share on other sites

Είναι 1 generation 8gb, ελάχιστα χρησιμοποιημένο(6 ή 7 φορτίσεις του έχω κάνει όλο κι όλο), σε άψογη κατάσταση. Πιστεύω μια τιμή στα 100 ευρώ είναι πολύ καλά για να το δώσω.
Link to comment
Share on other sites

Είναι 1 generation 8gb, ελάχιστα χρησιμοποιημένο(6 ή 7 φορτίσεις του έχω κάνει όλο κι όλο), σε άψογη κατάσταση. Πιστεύω μια τιμή στα 100 ευρώ είναι πολύ καλά για να το δώσω.

 

Δηλαδή τί; Βρήκες καινούριο πρώτης γενιάς;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν γιατί είμαι πάαααααρα πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο του IPOD touch μου.Βασικά πριν είχα ένα Sony Walkman NW A-1000 που εκλάπη και μολονότι δεν μπορώ να κάνω ευθεία σύγκριση γιατί σε εκείνο δεν φορούσα ούτε UHPούτε Eterna αλλά κάτι φτηνά MDR, θαρρώ πως αποδίδει καλύτερα, μα πολύ καλύτερα το ΙPOD.Μένει να καθίσω με διάθεση μια μέρα μεθοδικά να συγκρίνω τον ήχο του IPOD με αυτόν του καινούριου Sony με σταθμισμένα και αντικειμενικά δεδομένα.

 

Τα eterna σπέρνουν Godfavor.Πόσο καλύτερα να είναι τα triple fi άραγε......

 

To ΝW A1000 το εχω και εγω, αλλα σαν mp3 εχει πολλα προβληματα (μπαταρια, πολυ αργη ανταποκριση, χαλια συγχρωνισμος) η ποιοτητα μουσικης πολυ καλη αλλα δεν εκανα συγκριση με το iphone αφου τα προβληματα που εχει ειναι ηδη αρκετα. Μπα τα triple.fi δεν ειναι πολυ καλυτερα απο τα ετερνα (παντα οτι εχω διαβασει), αντε ισως 5-10% και παλι καποιοι προτιμουν τα ετερνα.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...