Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Godfavor,φαινεται να χουν καλη εφαρμογη.Μεταμορφωθηκε ο ηχος με τα custom tips?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο προσεκτικη ακροαση ο ηχος ειναι πιο balanced χωρις sibilance αλλα αυτο εχει ως συνεπεια τα πριμα να μειωθουν λιγο, τελικα παρατηρησα οτι η εσωτερικη διαμετρος των custom tips ειναι λιγακι στενη που συνεπαγεται με αυτο το αποτελεσμα, αν και με equalizer διορθωνεται, θα προτιμουσα να ηταν χωρις eq. Την προηγουμενη φορα ειχα χειροτερο fit αλλα μεγαλυτερη λεπτομερεια στα πριμα και λιγο sibilance να σου πω την αληθεια το ψηλοπροτιμουσα ετσι γιατι διορθωνεται πιο ευκολα με eq. Αλλα ο ηχος ειναι αισθητα πιο βελτιωμενος σε σχεση με τα απλα tips.

Tωρα δεν ξερω αν θα τα ξαναστειλω να μεγαλωσει τη διαμετρο βαριεμαι παλι να περιμενω.

Το fit ειναι φοβερο παντως.

 

Μια γρηγορη συγκριση με τα 306 ειναι το ποσο ρηχη ειναι η μουσικη χωρις ζωνατανια.

LOL ζητημα να τα εχω βγαλει για κανα μισαωρο απο τα αυτια μου απο τις 4 το απογευμα.

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο προσεκτικη ακροαση ο ηχος ειναι πιο balanced χωρις sibilance αλλα αυτο εχει ως συνεπεια τα πριμα να μειωθουν λιγο, τελικα παρατηρησα οτι η εσωτερικη διαμετρος των custom tips ειναι λιγακι στενη που συνεπαγεται με αυτο το αποτελεσμα, αν και με equalizer διορθωνεται, θα προτιμουσα να ηταν χωρις eq. Την προηγουμενη φορα ειχα χειροτερο fit αλλα μεγαλυτερη λεπτομερεια στα πριμα και λιγο sibilance να σου πω την αληθεια το ψηλοπροτιμουσα ετσι γιατι διορθωνεται πιο ευκολα με eq. Αλλα ο ηχος ειναι αισθητα πιο βελτιωμενος σε σχεση με τα απλα tips.

Tωρα δεν ξερω αν θα τα ξαναστειλω να μεγαλωσει τη διαμετρο βαριεμαι παλι να περιμενω.

 

 

κατσε πως γινεται να κανουν λαθος στα customs? αφου η ουσια που σου ριχνουν παιρνει το σχημα του εσωτερικου σου αυτιου και φτιαχνουν τα tips ακριβες ανριγραφο αυτου.....:worry:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοει τη διαμετρο του ανοιγματος/καναλιου των tips,διαμεσω του οποιου περναει ο ηχος
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εννοει τη διαμετρο του ανοιγματος/καναλιου των tips,διαμεσω του οποιου περναει ο ηχος

 

Ναι αυτο εννοω, τελοσπαντων προκειται για μικρη λεπτομερεια, το θεμα ειναι οτι η μουσικη ακουγεται ετσι οπως θα επρεπε. Εβγαλα το συμπερασμα οτι με sibilance λογικο ειναι τα πριμα ειναι ειναι πιο ανοιχτα. Μαλλον στο fit εφτασα σχεδον στο "οριο" της ποιοτητας της μουσικης που μπορω να εχω, (τελικα δεν χρειαζεται να μεγαλωσει αλλα να λειανθει το εσωτερικο μερος του καλανιου, για να φτασω στο 100% του fit.). Απο δω και περα η πηγη και ισως ενας ενισχυτης μου βελτιωσουν και αλλο την ποιοτητα και παρω και τις μικρολεπτομερειες που μπορω να εχω. Τα westone 3 θελουν πολυ ψαξιμο για να τα φτασεις στα ορια τους. Tελικα το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι οι λεπτομερειες φαινονται μονο μεσω player.

 

Παντως μονο και μονο που μπορω και ακουω μουσικη 3-4 ωρες ασταματητα χωρις να με κουραζουν ειτε το fit ειτε η μουσικη λεει πολλα...

Edited by Godfavor777
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Μεγιά τα custom tips Godfavor, μεγιά και τα eterna στον GnG. Εγώ σήμερα το πρωί παρέλαβα τα head-direct RE0, απο τις 9 του μήνα που τα είχα παραγγείλει. Πιο πολύ καιρό κάνανε να έρθουν από Αθήνα - Αλεξανδρούπολη, παρά από όπου ξεκίνησαν (μια πόλη στην Κίνα) στην Ελλάδα. Τώρα τα έχω στη διαδικασία του burn in όπου θα μείνουν για 1-2 βδομάδες. Θα ποστάρω φώτος και review άμα θέλετε και για το πως αλλάζει ο ήχος και κυρίως το μπάσο. Υποτίθεται ότι μετά τις 150-200 ώρες πέρνει την τελική μορφή.

 

ΥΣ: Το τελωνείο απλά και μόνο επειδή τα κοιτάει το πληρώνω; Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Μεγιά τα custom tips Godfavor, μεγιά και τα eterna στον GnG. Εγώ σήμερα το πρωί παρέλαβα τα head-direct RE0, απο τις 9 του μήνα που τα είχα παραγγείλει. Πιο πολύ καιρό κάνανε να έρθουν από Αθήνα - Αλεξανδρούπολη, παρά από όπου ξεκίνησαν (μια πόλη στην Κίνα) στην Ελλάδα. Τώρα τα έχω στη διαδικασία του burn in όπου θα μείνουν για 1-2 βδομάδες. Θα ποστάρω φώτος και review άμα θέλετε και για το πως αλλάζει ο ήχος και κυρίως το μπάσο. Υποτίθεται ότι μετά τις 150-200 ώρες πέρνει την τελική μορφή.

 

ΥΣ: Το τελωνείο απλά και μόνο επειδή τα κοιτάει το πληρώνω; Έλεος.

 

Ευχαριστω, μεγια και τα δικα σου. Ποσα πληρωσες τελωνειο? Δεν στα εστειλε σαν δωρο?

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, μεγια και τα δικα σου. Ποσα πληρωσες τελωνειο? Δεν στα εστειλε σαν δωρο?

 

Δεν πλήρωσα εκτελωνισμό ή δασμούς, έδωσα 3 € για τέλη παρ.(αλαβής?) τελωνείου. Δεν είναι το ποσό μεγάλο, προς θεού, απλά μου φαίνεται εντελώς χαζό. Ναι σαν δώρο τα έστειλε 66-68€, δεν 8υμάμαι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω περασαν τελωνειο, το ειδα μεσω ιντερνετ απο το trucking number μεσω USPS απο Αμερικη. Δεν πληρωσα τιποτα, δεν μου τα εστειλε σαν δωρο, αλλα σαν αγορα 50 Ευρω. Τα ακουστικα εκαναν 270 Ευρω.
Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μια μικρή extension jack to jack για να συνδέσω ipod με FiiO? Το τονίζω να είναι μικρή σε μήκος Kάπου 25-30cm.Νομίζω παραπάνω είναι πολύ.Στην ανάγκη βρήκα αυτή:

 

http://cgi.ebay.com/50cm-GOLD-OFC-3-5mm-PLUG-PLUG-JACK-LEAD-3-5-mm-CABLE-/360232186342?cmd=ViewItem&pt=UK_Computing_CablesConnectors_RL&hash=item53df82f1e6#ht_664wt_734

 

Με ενδιαφέρει και η ποιότητα κατασκευής (gold plated-oxygen free) κλπ

Edited by G_T_J
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν προτιμας ενα LOD cable?
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

πως είναι η αίσθηση να ακούς μουσική από τα westone 3? μάλλον θα τα αγοράσω από τον αμερικάνο.αξίζει να σκάσεις 270 ευρώ?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι δεν προτιμας ενα LOD cable?

 

Για ποιο λόγο; Το LOD cable αν δεν κάνω λάθος από τη μία έχει 3,5 jack και από την άλλη βύσμα ipod dock.Εγώ θέλω απλά ένα jack to jack μικρό και καλής ποιότητας.

 

Αυτό το LOD φαντάζομαι το χρησιμοποιούν οι χρήστες των ipod classic που αναγκάζονται να συνδέονται με το 'πεπλατυσμένο βύσμα' :D

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο; Το LOD cable αν δεν κάνω λάθος από τη μία έχει 3,5 jack και από την άλλη βύσμα ipod dock.Εγώ θέλω απλά ένα jack to jack μικρό και καλής ποιότητας.

 

Αυτό το LOD φαντάζομαι το χρησιμοποιούν οι χρήστες των ipod classic που αναγκάζονται να συνδέονται με το 'πεπλατυσμένο βύσμα' :D

 

Αυτα που ξερω εγω(κι αν κανω καπου λαθος,ας με διορθωσει καποιος που γνωριζει περισσοτερα):

 

Με το LOD στην ουσια παρακαμπτεις τον εσωτερικο ενισχυτη του ipod/iphone κι ετσι μπορεις να στελνεις μη ενισχυμενο σημα(δλδ καθαροτερο σημα) στον εξωτερικο ενισχυτη σου π.χ το Fiio.Ειναι μια λυση για να πετυχεις θεωρητικα καλυτερα αποτελεσματα.Αλλιως,αν συνδεεις τον ενισχυτη επανω στο βυσμα των ακουστικων του Ipod/iphone αυτο που κανεις ειναι να παιρνεις ηδη ενισχυμενο σημα απο το headphone stage και να το ενισχυεις περαιτερω.Kι επειδη ο ενισχυτης του ipοd/iphone δεν ειναι ιδανικος,οι αλλοιωσεις που προκαλει στο σημα ενισχυονται απο τον εξωτερικο ενισχυτη.Αυτα στη θεωρια παντα,ετσι?

 

Μια καλη ενδειξη για το ποσο αλλοιωνεται ο ηχος ειναι το noise floor,και αν αυτο αυξανεται οταν ακους απο το Fiio. Αν δε σ'ενοχλει,τοτε μεινε οπως εισαι.Εμενα π.χ στο iphone δε μ'ενοχλησε ιδιαιτερα.Σ'ενα SE ομως που ειχε ηδη "βρωμικη" εξοδο,ακουγοταν σαν να λειαινουν μαρμαρο,ακομα κι οταν δεν επαιζε μουσικη :X

Edited by NTROPIC
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τι λες Οδυσσέα κ είναι σοβαρό αλλά δεν θα θέλατε να επιβαρυνω το multifunction βυζμα του iPod με κάτι μη απαραίτητο.....
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα,ειναι δικη σου αποφαση,αλλα δεν πιστευω οτι το επιβαρυνεις.Σκεψου ποσες φορες βαζεις-βγαζεις το data cable για φορτιση και συγχρονισμο.Εγω που το χρησιμοποιω και ως τηλεφωνο,κι εξαντλω γρηγοροτερα τη μπαταρια,μαζι και με τους συγχρονισμους το κανω αυτο 2-3 φορες τη μερα κατα μεσο ορο και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα μεχρι τωρα.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα,ειναι δικη σου αποφαση,αλλα δεν πιστευω οτι το επιβαρυνεις.Σκεψου ποσες φορες βαζεις-βγαζεις το data cable για φορτιση και συγχρονισμο.Εγω που το χρησιμοποιω και ως τηλεφωνο,κι εξαντλω γρηγοροτερα τη μπαταρια,μαζι και με τους συγχρονισμους το κανω αυτο 2-3 φορες τη μερα κατα μεσο ορο και δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα μεχρι τωρα.

 

Σίγουρα η υποδοχή του iphone/ipod δεν έχει καμία σχέση με αντίστοιχες άλλες υποδοχές άλλων φορητών συσκευών.Φαντάζει πολύ στιβαρή και αξιόπιστη αλλά όλη μου η προβληματική βασίζεται στο γεγονός και την πρόθεσή να μην αλλάξω σύντομα mp3 player.Με λίγα λόγια θέλω και σκοπεύω να το κρατήσω το ipod Θεού θέλοντος για αρκετό καιρό...

 

Εν πάσει περιπτώσει, πες μου τι προτείνεις από LOD cable και τί από jack to jack? Με ενδιαφέρει κάτι πολύ ποιοτικό.

 

Πράγματι φίλε Οδυσσέα οι audiophiles χρησιμοποιούν κυρίως LOD απ'ό,τι είδα.Ίσως αξίζει να το δοκιμάσω....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ ο τύπος τα φτιάχνει μόνος του....

 

http://cgi.ebay.com/IPOD-LINE-OUT-DOCK-LOD-HEADPHONE-AMP-BEST-DEAL-/250609334493?cmd=ViewItem&pt=Other_MP3_Player_Accessories&hash=item3a597af8dd#ht_1120wt_939

 

Με προβληματίζει κάπως το ότι το καλώδιο φαίνεται δύσκαμπτο.Αυτό μπορεί αν είναι αισθητικά καλό για μένα αλλά φοβάμαι μήπως πρακτικά εξαιτίας της δυσκαμψίας και της σκληρότητας του μήπως δημιουργεί ισχυρές πιέσεις στο dock της συσκευής και συν τω χρόνω το 'ξεπατώσει' και αρχίσω να έχω προβλήματα επαφής...

Edited by G_T_J
Link to comment
Share on other sites

U worry too much! :p

 

ποσο περισσοτερο να κακοποιηθει το dock σε σχεση με τη συνηθη χρηση?

 

αλλα δες κι αυτο,απο καταστημα Θεσ/νικης

 

αν δεις και στο headfi η χρηση καλωδιων LOD ειναι κοινη πρακκτικη.Ειδικα για σενα που δεν το χρησιμοποιεις καθημερινα ως τηλεφωνο,και δεν χρειαζεσαι το καναλι του μικροφωνου που προσφερει το 3.5ρι βυσμα,πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

U worry too much! :p

 

ποσο περισσοτερο να κακοποιηθει το dock σε σχεση με τη συνηθη χρηση?

 

αλλα δες κι αυτο,απο καταστημα Θεσ/νικης

 

αν δεις και στο headfi η χρηση καλωδιων LOD ειναι κοινη πρακκτικη.Ειδικα για σενα που δεν το χρησιμοποιεις καθημερινα ως τηλεφωνο,και δεν χρειαζεσαι το καναλι του μικροφωνου που προσφερει το 3.5ρι βυσμα,πιστευω οτι ειναι προτιμοτερο.

 

Έχεις ένα μοναδικό τρόπο να πείθεις.Αυτό είναι χάρισμα που πρέπει να εκμεταλλευτείς εκτός και αν ήδη δουλεύεις σε τομέα πωλήσεων...:)

 

Σκέφτομαι να το πάρω από τον τουρκαλά.Αυτό που μου δωσες φαίνεται ευτελές όσων αφορά το καλώδιο.Μου θυμίζει τα καλώδια που περιέχονται στον FiiO....

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα μοναδικό τρόπο να πείθεις.Αυτό είναι χάρισμα που πρέπει να εκμεταλλευτείς εκτός και αν ήδη δουλεύεις σε τομέα πωλήσεων...:)

 

:lol:

 

Μπα,προς το παρον με τις θετικες επιστημες καταπιανομαι.Αλλα να ξερεις οτι παντα ειμαι διστακτικος,καθως δε θελω να παρω εσενα ή καποιο αλλο παιδι στο λαιμο μου :O

Γι αυτο και δεν πιεζω κανεναν! :innocent:

 

Σκέφτομαι να το πάρω από τον τουρκαλά.Αυτό που μου δωσες φαίνεται ευτελές όσων αφορά το καλώδιο.Μου θυμίζει τα καλώδια που περιέχονται στον FiiO....

 

Οπως και να χει επικοινωνησε μαζι του και ζητα να σου επιβεβαιωσει οτι το LOD του συνεργαζεταιι με ipod touch 3G,διοτι συνηθως με καθε γενια αλλαζει η χαρτογραφηση του pinout interface και μπορει να μη σου δουλεψει.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Μπα,προς το παρον με τις θετικες επιστημες καταπιανομαι.Αλλα να ξερεις οτι παντα ειμαι διστακτικος,καθως δε θελω να παρω εσενα ή καποιο αλλο παιδι στο λαιμο μου :O

Γι αυτο και δεν πιεζω κανεναν! :innocent:

 

 

 

Οπως και να χει επικοινωνησε μαζι του και ζητα να σου επιβεβαιωσει οτι το LOD του συνεργαζεταιι με ipod touch 3G,διοτι συνηθως με καθε γενια αλλαζει η χαρτογραφηση του pinout interface και μπορει να μη σου δουλεψει.

 

Χαχαχα!

Κάτσε να τον PM-άρω και αν μου δώσει το πράσινο φως, θα το παραγγείλω!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα να σου πω την αληθεια,απο τοτε που πηρα την καρτα ηχου,δεν το χω ψαξει πολυ.Ειχα φτασει κοντα στο να παρω ενα total bithead αλλα τελικα δεν το επραξα.

 

Υπαρχουν παρα πολλες προτασεις απο κινεζικα μεχρι high-end μεχρι DIY αν πιανουν τα χερια σου.Και φυσικα οσα περισσοτερα χρηματα διαθετεις τοσο περισσοτερο θα πρεπει να το ψαξεις.Καθε ενισχυτης εχει τη δικη του ηχητικη προσωπικοτητα,και συνεργαζεται καλυτερα με αντιστοιχα ακουστικα.

 

Σ'αυτα τα λεφτα θα κυμανθει και ο Fiio E7 που λειτουργει και σαν usb καρτα ηχου,ενω αναμενεται και o ακριβοτερος Ε9

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

πως είναι η αίσθηση να ακούς μουσική από τα westone 3? μάλλον θα τα αγοράσω από τον αμερικάνο.αξίζει να σκάσεις 270 ευρώ?

 

Kοιταξε να δεις, ο ηχος των westone 3 εξαρταται πολυ απο τα tips που θα διαλεξεις. Η μουσικη παιζει τελειως διαφορετικα αναλογα το tip, το βαθος που θα το φορεσεις και η ηχομονωση που θα εχεις, για αυτο και η συσκευασια σου δινει 10 ζευγαρια tips.

Εκει που νομιζεις οτι εχεις βρει το τελειο ηχητικο αποτελεσμα... θα υπαρχουν παντα περιθωρια βελτιωσης. Βεβαια εξαρταται και απο το σχημα του καναλιου του αυτιου σου, μπορει να εισαι τυχερος και να μην εχεις κανενα προβλημα.

Αν αξιζουν θα το καταλαβεις αν φτασεις σε επιθυμητο αποτελεσμα ηχου, εγω εκανα 6 μηνες να βρω τον ηχο που μαρεσει απο τα tip της συσκευασιας, στην αρχη ειχα απογοητευτει.

Η αισθηση ηχου που σου δινει παντα σε συγκριση με αλλα ακουστικα ειναι ο ΓΕΜΑΤΟΣ ηχος, το μεγαλο soundstage, η λεπτομερεια που εχουν, και ολα αυτα σε ενα "ζεστο" ηχητικο αποτελεσμα. Πραγματικα η αισθηση της μουσικης ειναι τετοια που σε σχεση με αλλα ακουστικα οπως και τα Phonak, μοιαζουν νωχελικα.

Αν τελικα τα αγορασεις θα σε βοηθησω να βρεις τα tips που θα σου δωσουν το επιθυμητο αποτελεσμα.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...