Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια γνωριζει κανεις αυτο το site?

 

http://www.iheadphones.co.uk/soundmagic-e30-black.html

 

θελω να παρω τα soundmagic e30 και ειναι απο τα λιγα site που τα βρηκα.

Πολυ καλο μαγαζι.Εγω αγορασα απο κει, τα Westone UM3X,και εδωσα περιπου 250 λιρες.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω τα brainwavz M1 αλλά έχω καιρο να τα ακουσω. θα τους κανω μια ακροαση να τα θυμηθώ και μπορω να σου πω περισσοτερα.

Ο ηχος των δυο που λες ειναι γενικά ισορροπημενος. Πάνω κατω ισαξια νομιζω. Ισως διαλεγα τα cw31 λογο της εταιρίας τους που εχω σε εκτιμηση.

Τα fischer audio eterna ειναι τερατάκια μπάσου νομιζω, πολύ πιο μεγάλη έμφαση στο μπάσο απο τα άλλα δυο που ειπες. Κάτι στο style vmoda vibe αλλα πολυ ανωτερος ήχος και οχι κατανάγκη τα μπασα να πνίγουν τις υπολοιπες συχνοτητες.

Αν αποφασισεις να παρεις τα ετερνα θα συστηνα απο εδώ Απο αυτο το κατάστημα.

Γενικά τα ετερνα σιγα σιγα θα σταματησουν να πουλιουνται. 2 μονο καταστηματα ξέρω και το αλλο δεν ειναι αξιοπιστο. Αν σκοπευεις να τα παρεις σε να χρονο ισως δεν τα ξανα βρεις.

Τα Μ1 ειναι σε εκπτωση λογο preorder. μπορει να καθυστερησουν ομως αρκετα.

 

Μονο απο το εντεχνο που μουπες θα διαλεγα τα soundmagic e30 επιδη νομιζω ταιριαζει ο ουδετερος, ισορροπημενος τους ηχος. (κιθάρες, φωνητικά κτλ) Αλλά δεν ξερω αν θα σου άρεσε κάτι τέτοιο..

Θα ελεγα οτι τα ετερνα θα σε κουράσουν με το πολυ μπάσο αλλά ειπες οτι σου άρεσαν τα vmoda αρα δεν νομιζω ναχεις προβλημα.

 

 

 

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακουστικο αυτι και δε μπορω να παρατηρησω μικρες αλλαγες στη ποιοτητα ηχου.

τα v-moda μ αρεσαν κυριως γιατι ηταν ανετα κι εμπαιναν καλα στο αυτι.

μ ενδιαφερει γενικα η ηχομονωση, να φοριουνται ανετα μεσα και να μη μπερδευεται το καλωδιο.

 

τωρα οσον αφορα το site που μου εστειλες για τα eterna, παρατηρησα οτι εχουν καλυτερη τιμη στα meelectronics A151 kai CC51, τα οποια στο head-fi.com τα κατατασσει σε καλυτερη θεση. οποτε αν εδινα τοσα λεφτα καλυτερα να πηγαινα σ αυτη τη κατηγορια..

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ακουστικο αυτι και δε μπορω να παρατηρησω μικρες αλλαγες στη ποιοτητα ηχου.

τα v-moda μ αρεσαν κυριως γιατι ηταν ανετα κι εμπαιναν καλα στο αυτι.

μ ενδιαφερει γενικα η ηχομονωση, να φοριουνται ανετα μεσα και να μη μπερδευεται το καλωδιο.

 

τωρα οσον αφορα το site που μου εστειλες για τα eterna, παρατηρησα οτι εχουν καλυτερη τιμη στα meelectronics A151 kai CC51, τα οποια στο head-fi.com τα κατατασσει σε καλυτερη θεση. οποτε αν εδινα τοσα λεφτα καλυτερα να πηγαινα σ αυτη τη κατηγορια..

 

Εδω μπορεις να τα πάρεις ακομα πιο φθηνά

cc51 and A151

Έχεις μικρα αυτια? Αν ναι τα cc51 εχουν περιεργο σχεδιασμο, το ακουστικο ειναι εξω εξω.. Ο ήχος τους θα σου αρέσει απο την μεταβαση απτα vmoda. Τα 151 ειναι πολυ καλά αλλά το μπασο τους μπορει να σου φανει λιγο. Η γνώμη μου ειναι οτι για ροκ ειναι τα καλύτερα ομως.

Γενικά εχεις κάνει πολυ καλές επιλογές και δεν θα το μετανιώσεις.

Τα cc51 και Α151 ειναι τα καλύτερα αλλα εχουν διαφορά στον ήχο.. Το 151 εχουν το καλυτερο πακέτο και το καλυτερο καλώδιο αλλα πρεπει να εισαι ετοιμος οτι το μπάσο θα ειναι πολύ απαλο!

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

φιλε AngeloDion σε ευχαριστω πολυ για τη προταση

τα εχω παραγγειλει ηδη :D

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

τα A151 μολις βγηκαν σε προσφορα angel 45 $ στο meelec και λεω να τα τσιμπισω.. εχει καλη ηχομονωση ?

οσο για τα μπασο, ως τωρα δεν ημουν και πολυ fan του, τωρα αμα λειπει πολυ δε ξερω πως θα ειναι, αν και ακουω rnb και καποια ελληνικα hip/hop..

 

σε σχεση με τα brainwavz M1-M2, soundmagic pl50 και fischer audio eterna, πιστευεις ειναι καλυτερα? παντως κανονικα ειναι πιο ακριβα τα Α151 απο αυτα..

Edited by cpetro
Link to comment
Share on other sites

τα A151 μολις βγηκαν σε προσφορα angel 45 $ στο meelec και λεω να τα τσιμπισω.. εχει καλη ηχομονωση ?

οσο για τα μπασο, ως τωρα δεν ημουν και πολυ fan του, τωρα αμα λειπει πολυ δε ξερω πως θα ειναι, αν και ακουω rnb και καποια ελληνικα hip/hop..

 

σε σχεση με τα brainwavz M1-M2, soundmagic pl50 και fischer audio eterna, πιστευεις ειναι καλυτερα? παντως κανονικα ειναι πιο ακριβα τα Α151 απο αυτα..

 

Ουτε γω τρελαινομαι για το μπασο αλλα αμα λειπει σε παραξενευει λιγο. Τα pl50 μπορει ναχουν πιο λιγο μπασο ακομα, λογω της τεχνολογιας τους που δεν ειναι μεβρανη οπως τα ηχεια. Πιστευω οτι ειναι καλυτερα. Αντιθετα τα ετερνα ειναι επικεντρωμενα στο μπάσο. Τα Μ2 ειναι καλυτερα απο τα Μ1 αλλα οχι με διαφορα. Τα Μ1 πιστευω ειναι πιο ουδετερα απτα Μ2.

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου ηρθαν τα soundmagic e30 (25 ευρω) που παρήγγειλα και μου πρότεινε ο φίλος angeldion και τα σύγκρινα με τα Denon C452(50 ευρω) αλλα με τα παλια μου Sony Ε818 (7 ευρω).

Τα soundmagic εχουν πιο καθαρο ηχο και αντέχουν περισσότερο στο φόρτωμα ήχου με treble και bass σε αντίθεση με τα Denon που έχουν πιο γεμάτο ήχο αλλα "πνίγονται" πιο ευκολα.

Οσο για τα Sony, για τα 7 ευρω ειναι τα καλυτερα ακουστικα που ειχα ποτε:) πραγματικα καθαρος ηχος που σε αυτα τα χρηματα δεν βρισκεις πουθενα.

 

Θεωρω οτι νικητης της αναμέτρησης θα βγουν τα Ε30 αλλα για περισσοτερα συμπερασματα και μετα το στρωσιμο θα ξαναγραψω.

 

Ευχαριστω πολύ τον φίλο angeldion για τη βοηθεια του.

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθαν τα soundmagic e30 (25 ευρω) που παρήγγειλα και μου πρότεινε ο φίλος angeldion και τα σύγκρινα με τα Denon C452(50 ευρω) αλλα με τα παλια μου Sony Ε818 (7 ευρω).

Τα soundmagic εχουν πιο καθαρο ηχο και αντέχουν περισσότερο στο φόρτωμα ήχου με treble και bass σε αντίθεση με τα Denon που έχουν πιο γεμάτο ήχο αλλα "πνίγονται" πιο ευκολα.

Οσο για τα Sony, για τα 7 ευρω ειναι τα καλυτερα ακουστικα που ειχα ποτε:) πραγματικα καθαρος ηχος που σε αυτα τα χρηματα δεν βρισκεις πουθενα.

.

 

Όπα! ωραιος:clap: χαιρομαι που εκανα καλή προταση..

Σιγα σιγά θα σου αρέσουν περισσοτερο ακομα γιατι σεμένα τουλάχιστον οταν ο ήχος εχει πολύ μπάσο και "παχύς" σε εντυπωσιάζει στην αρχή αλλα με τον καιρο βλέπεις οτι την πραγματική αξια κάθε ακουστικού.

Για τα sony σου εννοάς οτι ειναι καλύτερα οσον αφορα τιμή/ποιοτητα? η οτι ειναι καλυτερα απο τα άλλα δύο?

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Όπα! ωραιος:clap: χαιρομαι που εκανα καλή προταση..

Σιγα σιγά θα σου αρέσουν περισσοτερο ακομα γιατι σεμένα τουλάχιστον οταν ο ήχος εχει πολύ μπάσο και "παχύς" σε εντυπωσιάζει στην αρχή αλλα με τον καιρο βλέπεις οτι την πραγματική αξια κάθε ακουστικού.

Για τα sony σου εννοάς οτι ειναι καλύτερα οσον αφορα τιμή/ποιοτητα? η οτι ειναι καλυτερα απο τα άλλα δύο?

 

Τα Denon στη αρχη σντυπωσιαζουν περισσοτερο αλλα οσο ακους αρχιζουν να σε κουράζουν σε αντίθεση με τα Soundmagic E30.

Οσο για τα Sony εννοείται οτι είναι υποδεέσταρα των αλλων δυο αλλα για 7 ευρω που τα ειχα παρει προ απομνημονευτων:lol: ειναι κορυφη!Πολυ καλες ψιλες με καθαρο ηχο και αν τα πατας λιγο προς το τυμπανο ενισχύονται και τα μπασα:lol::lol::lol:

Στο Value/Money ειναι ασυγκριτα οπως και κατι πιο παλια Sony που ειχα με το Sony Diskman Groove.

 

Παντως, περίμενα μεγαλύτερη διαφορά απο ενα ακουστικο των 7 ευρω συγκριτικά με ένα των 50 ευρω...

Εχω συνηθισει βλεπεις στο στερεοφωνικο μου Rotel με τα BW και ψαχνω κατι αναλογο σε ακουστικα...:grin:

Βεβαια, σε ακουστικα ψειρες και μαλιστα σε αυτη την τιμη δεν υπαρχει κατι τετοιο...

Edited by MADONUS7MAD
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παρέλαβα πρόσφατα τα brainwavz M2 και τα soundmagic E10 από mp4nation , φανταστικά και τα δύο, με τα πρώτα συνολικά λίγο καλύτερα και πιο ακριβά, με τα δευτερα όμως να ακούς και την παραμικρή λεπτομέρεια με τρομερή ευκρίνεια σε όλους τους ήχους από κάθε όργανο. Τρομερή αγορά αλλάζει τις προσωπικές ακροάσεις
Link to comment
Share on other sites

Πού μπορώ να βρω φθηνά σφουγγαράκια για ακουστικά? Έχω δει αυτά αλλά δεν ξέρω πόσο ανθεκτικά θα είναι..

http://www.ebay.com/itm/Sansa-Earbuds-Replacement-Ear-Phone-Foam-Sponge-Pads-X-10-/270930256155?pt=UK_CE_MP3Access_RL&hash=item3f14b3a11b

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον:

Μετα απο τεστ των denon c452 και Soundmagic e30 εχω να πω τα εξης:

Τα Denon ειναι πιο ενυπωσιακα με το μεγαλυτερο ευρος συχνοτητων να εμφανιζεται αισθητα και να εχει περισσοτερα μπασα και πριμα εχοντας ομως και παραμορφωση.

Τα soundmagic ειναι σχεδον αλανθαστα υστερωντας ομως σε ψηλες και χαμηλες συχνοτητες.

Για ακροαση απο το κινητο τα Denon ειναι καλυτερα αλλα για ακροαση σε υπολογιστη η ηχοσυστημα που μπορεις να δωσεις περισσοτερη ενταση και να παιξεις με τα eq υπερτερουν ενω τα Denon πνιγονται.

 

Αραγε τα Soundmagic E10 ειναι καλυτερα? διαβασα πολυ καλες κριτικες και εχουν ιδια σχεδον τιμη με τα E30.

Link to comment
Share on other sites

θέλω οικονομικά(όσο πιο φθηνα γίνεται) ακουστικά με καλό μπάσο. χρήση με ipod και htc desire z.

ποια να δώ;

Link to comment
Share on other sites

κάτοχος των soundMAGIC E10 φανταστικά.. εφάμιλα με τα Ε30 τα οποία είναι λιγο πιο ουδέτερα... νομίζω δεν υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά 35$ από mp4nation.. μόνο που κάνουν 2 με 3 εβδομάδες να έρθουν με stadard free shipping..

τώρα σκέφτομαι να χτυπήσω και τα Ε30

Link to comment
Share on other sites

Τα 818 που λέτε πιο πάνω τα βρίσκεις και κάτω από 10 ευρώ.υπάρχει όμως και σε σιλικόνη? ειδικά αν έρχονται καπό με διαφορετικού μεγέθους σιλικόνες θα είναι τέλεια...ακόμα χρησιμοποιώ ενός παλιού νοκια...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Επειδή έχω βαρεθεί τα ομολογουμένως χείριστα ακουστικά της Apple, είμαι σε αναζήτηση ενός φθηνού ζευγαριού, με controls και mic και ΚΑΛΗ ποιότητα, ειδικά στο μπάσο. Προτιμώ Sony, τι έχετε να προτείνετε; Να πω ότι το budget είναι λιγάκι περιορισμένο
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω βαρεθεί τα ομολογουμένως χείριστα ακουστικά της Apple, είμαι σε αναζήτηση ενός φθηνού ζευγαριού, με controls και mic και ΚΑΛΗ ποιότητα, ειδικά στο μπάσο. Προτιμώ Sony, τι έχετε να προτείνετε; Να πω ότι το budget είναι λιγάκι περιορισμένο

Kοιτα,εγω εχω πολλα ακουστικα,και πολυ ακριβα μαλιστα,οπως βλεπεις αν κοιταξεις κατω κατω,μετα το Hifiman HM-801.Εχω ομως και τα ασπρα ακουστικα της Αpple,απο το παλαιο iPod,αυτα με τους μαγνητες νεοδυμιου,και σε πληροφορω οτι ειναι μια χαρα,και πολυ ανθεκτικα,μιας και τα κουβαλαω συνεχεια μαζι μου σαν handsfree για το κινητο μου.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

θέλω οικονομικά(όσο πιο φθηνα γίνεται) ακουστικά με καλό μπάσο. χρήση με ipod και htc desire z.

ποια να δώ;

 

PHILIPS SHE3570GN IN-EAR HEADPHONES GREEN

 

αξίζουν λέτε;

Link to comment
Share on other sites

 

για την τιμή που γράφει σιγουρα αξίζουν :)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

AKG, οποιοδήποτε μοντέλο, ειδικά όμως αν πάρει κάποιος ένα με 115db τουλ.

δε θα έχει το παραμικρό παράπονο.

Απλά απίστευτη ποιότητα για τα χρήματα τους.

Έχω τα Κ313 και έμεινα απόλυτα ικανοιποιημένος στα 15,90 που τα πήρα

Edited by grlucifer
Weatherproof
Link to comment
Share on other sites

http://www.logitech.com/en-gb/special-offers/blemished-box/devices/8212

 

Η τιμή είναι όσο καλή δείχνει?

Από την ίδια την logitech απλά με τσαλακωμένες συσκευασίες.Σε άλλη αγορά από logitech από blemished boxes η συσκευασία ήταν άριστη.

Link to comment
Share on other sites

Εύρος συχνοτήτων: 12 - 23 500 Hz.

Ευαισθησία: 102 dB.

 

 

είναι καλές οι παραπάνω τιμές;

 

 

ναι αλλα καλυτερα να δεις μετρησεις. οι ονομαστικες τιμες δεν ειναι πολυ εγκυρες

 

http://www.logitech.com/en-gb/special-offers/blemished-box/devices/8212

 

Η τιμή είναι όσο καλή δείχνει?

Από την ίδια την logitech απλά με τσαλακωμένες συσκευασίες.Σε άλλη αγορά από logitech από blemished boxes η συσκευασία ήταν άριστη.

 

HOLY ****

 

 

ΤΙ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ????????????? :!::!::!:

 

ποιος ******* για την συσκευασια :!::!::!::!:

 

κοιταξε να δεις δεν εχει μεγαλη διαφορα. στο amazon τα δινει 121 λιρες. για το χαλασμενο κουτι γλυτωνεις 21 λιρες. ενταξει δεν ειναι και τρελο :p

16% εκπτωση σου κανει για την πειραγμενη κουτα

 

http://www.amazon.co.uk/dp/B000JFJDAE/ref=asc_df_B000JFJDAE7373715?smid=A3P5ROKL5A1OLE&tag=googlecouk06-21&linkCode=asn&creative=22206&creativeASIN=B000JFJDAE

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Aυτά πώς τα βρίσκεται στα 30 ευρώ; Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση σε αυτά τα λεφτά; Αν γίνεται όχι από ebay..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...