Jump to content

Ποια είναι τα καλύτερα ακουστικά-«ψείρες»;


saroy1982
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οπως και να χει για 25 ευρω (μαζι με τα μεταφορικα?) αξιζει να δοκιμασεις

 

 

οταν τα συγκεκριμενα ακουστικα εχουν 50-60 ευρω και εκει εχουν 20 μαζι με τα μεταφορικα ( :blink: ) δεν ειναι και τοσο δυσκολο να καταλαβεις οτι... κατι παιζει!!:p

Ιδιως αν το seller ειναι απο την κινα ταιβαν κτλ

διατηρήστε καλές σχέσεις με το λεξικό σας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν τα χω δοκιμασει αλλα υπαρχουν αρκετα reviews στο net για να παρεις εντυπωσεις.Ενδεικτικα,

 

http://reviews.cnet.co.uk/accessories/0,39100115,49295479,00.htm

 

http://www.hometheaterhifi.com/volume_14_4/sennheiser-cx-500-earphones-11-2007.html

 

επισης καποιοι στο headfi ανεφεραν οτι τα cx500 απεχουν απο την ηχητικη υπογραφη των cx300 απο οτι π.χ τα cx400.

 

τα 9800 δεν πρεπει να ναι και πολυ δημοφιλη.Απο οσα διαβαζω εχουν πιο εμπορικο ηχο με εμφατικο μπασο,μεγαλο soundstage και οπισθοχωρημενες υψηλες

 

παντως αν θες να αποφυγεις τους πειραματισμους τα cx500 ειναι πολυ καλη περιπτωση στα 25 ευρω.Κι αν προσφερει επιστροφη και refund ο πωλητης ακομα καλυτερα

 

Θα τα πάρω και ότι βρέξει ας κατεβάσει.... έτσι και αλλιώς αν δω ότι είναι μουφα θα πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, με constant, έχω διαπιστώσει πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Το variable έχει κάποιο νόημα να το χρησιμοποιήσει κανείς μόνο εάν τον ενδιαφέρει να πετύχει όσο το δυνατόν μικρότερο αρχείο ... στην περίπτωσή μου αυτό δεν έπαιζε ούτε καν τριτεύοντα ρόλο ...

 

 

εισαι σιγουρος γιαυτο? το VBR ειναι καλυτερο απο το CBR (θεωρητικα). χρησιμοποιει το ακουστικο μοντελο και ανεβοκατεβαζει το bitrate εκει που πρεπει αντι να το κρατησει flat οπως το cbr. επισης εαν κανεις το ιδιο κομματι σε AAC 192 θα παρεις το ιδιο μεγεθος αλλα πολυ καλυτερο αποτελεσμα μιας και ο AAC αλγοριθμος ειναι πολυ καλυτερος του mp3. :shifty:

 

Advanced Audio Coding (AAC) is a standardized, lossy compression and encoding scheme for digital audio. Designed to be the successor of the MP3 format, AAC generally achieves better sound quality than MP3 at many bit rates.

 

δοκιμασε το και πες μου ;)

 

In terms of quality, generally VBR > ABR > CBR at the same approximate size and bitrate.

 

CBR only has a limited "bit reservoir" to allow limited borrowing of bits from easier passages to assist with difficult ones.

 

VBR uses the acoustic model and quality level to determine the amount of bits used and their distribution. Encoders with sub-optimum acoustic models procuced miserable VBR results, clouding the early reputation of VBR.

 

ABR is a compromise, using a VBR-style distribution of bitrate, but subject to an overrall target bitrate, rater tha an overall target quality irrespective of bitrate

 

Μα με ακουστικά έκανα τη σύγκριση καi μάλιστα με καλά ακουστικά, άλλωστε αυτός ήταν και ο λόγος που έκανα το post.

Απλά είπα ότι η αναπαραγωγή του CD έγινε απο PC στο οποίο είχα συνδέσει τα ακουστικά ΚΑΙ ΟΧΙ σε CD player ...

 

α λαθος καταλαβα :O. επειδη οι περισσοτεροι στο pc εχουν ηχεια και οχι ακουστικα γιαυτο μπερδευτηκα :p

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος γιαυτο? το VBR ειναι καλυτερο απο το CBR (θεωρητικα). χρησιμοποιει το ακουστικο μοντελο και ανεβοκατεβαζει το bitrate εκει που πρεπει αντι να το κρατησει flat οπως το cbr.

 

Το (θεωρητικά) που έβαλες ταιριάζει γάντι σε αυτή την περίπτωση.

Ενώ ξέρω ότι κανονικά και σύμφωνα με τη λογική και τα δεδομένα του "βελτιστοποιημένου" αλγόριθμου απολεστικής συμπίεσης που χρησιμοποιεί το VBR η ακρόαση θα έπρεπε να επαληθεύει το VBR>CBR, δε μπορώ να εξηγήσω το γιατί, αλλά

ανακαλύπτω σε πολλές περιπτώσεις παράξενα "ευρήματα" σε τραγούδια στα οποία παρεμβάλονται ΑΠΟΤΟΜΑ διαστήματα "σιωπής" ή για να το πώ καλύτερα αισθητά "αραιωμένης" φασματικής "δραστηριότητας" :what:

 

επισης εαν κανεις το ιδιο κομματι σε AAC 192 θα παρεις το ιδιο μεγεθος αλλα πολυ καλυτερο αποτελεσμα μιας και ο AAC αλγοριθμος ειναι πολυ καλυτερος του mp3. :shifty:

δοκιμασε το και πες μου ;)

Γνωστό, ο αλγόριθμος του AAC είναι ανώτερος ως προς το παραγώμενο αποτέλεσμα σε σχέση με τον mp3 αλγόριθμο, απλά έκανα τη δοκιμή με mp3 γιατί τα περισσότερα τραγούδια που έχω στα players μου είναι mp3 και αυτό γιατί δεν τα "έφτιαξα" εγώ :).

Όταν έχω το CD ή μπορώ να βρώ το τραγούδι σε ασυμπίεστη .wav ή .flac μορφή, και θέλω να το συμπιέσω, πάντα προτιμώ AAC συμπίεση.

 

α λαθος καταλαβα :O. επειδη οι περισσοτεροι στο pc εχουν ηχεια και οχι ακουστικα γιαυτο μπερδευτηκα :p

Το φαντάστηκα ότι εκεί μπερδεύτηκες, γι αυτό στο διευκρίνισα :happy: μετά ...

Link to comment
Share on other sites

Το (θεωρητικά) που έβαλες ταιριάζει γάντι σε αυτή την περίπτωση.

Ενώ ξέρω ότι κανονικά και σύμφωνα με τη λογική και τα δεδομένα του "βελτιστοποιημένου" αλγόριθμου απολεστικής συμπίεσης που χρησιμοποιεί το VBR η ακρόαση θα έπρεπε να επαληθεύει το VBR>CBR, δε μπορώ να εξηγήσω το γιατί, αλλά

ανακαλύπτω σε πολλές περιπτώσεις παράξενα "ευρήματα" σε τραγούδια στα οποία παρεμβάλονται ΑΠΟΤΟΜΑ διαστήματα "σιωπής" ή για να το πώ καλύτερα αισθητά "αραιωμένης" φασματικής "δραστηριότητας" :what:

 

αν κοιταξεις θα βρεις οτι ποικιλει αυτο. υπαρχουν καποιες προτινωμενες ρυθμισεις που μπορεις να ακολουθησεις. μηπως να δοκιμαζες και με Latest LAME release: v3.98.2 με ρυθμιση V2 στο vbr και να κανεις μια δοκιμη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις παρέλαβα τα CX 500 και μου φαίνεται ότι είναι αυθεντικά... ο ήχος τους είναι αρκετά καλός..
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν περάσει και τα 300 απο τα χέρια σου, κάνε μια σύγκριση μεταξύ τους. Θέλω νέα ακουστικά και είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Πόσο σου πήγαν;
Link to comment
Share on other sites

Δύστυχος, είναι τα πρώτα μου sennheiser... γύρω στα 25 ευρώ.. πάντως το μπάσο τους δεν παίζετε!Ο ήχος είναι λίγο τσιριχτός ακόμα αλλά απ'οτι διάβασα θέλουν λίγο στρώσιμο..
Link to comment
Share on other sites

Δύστυχος, είναι τα πρώτα μου sennheiser... γύρω στα 25 ευρώ.. πάντως το μπάσο τους δεν παίζετε!Ο ήχος είναι λίγο τσιριχτός ακόμα αλλά απ'οτι διάβασα θέλουν λίγο στρώσιμο..

 

Τελικά αυτά πήρα κι εγώ. Προσφορά στο αεροδρόμιο του Άμστερνταμ, 40 ευρώ από - αν δεν κάνω λάθος - 60.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι και εγω να παρω ενα ζευγαρι ακουστικα για το Ν82 μου.

βεβαια δεν εχω εξωφρενικες απαιτησεις και εννοειται δεν θελω να δωσω πανω απο 50-60 ευρω το πολυ.

εψαξα λιγο το thread και μαλλον καταληγω και εγω στα CX 500.

αξιζουν και οντως θα δω διαφορα απο αυτα που ειχε μεσα το πακετο του N82;

αν οχι αυτα, ποια σε αυτα περιπου τα χρηματα;

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

Θα διαπιστώσεις αισθητή βελτίωση όταν θα ακούς μουσική.

Αν δεν τα βρείς (ο Νάκας τα έχει σίγουρα), σε αυτή την κατηγορία τιμών είναι και τα

Sennheiser Style CX95 (αν έχουν ξεμείνει κάπου γιατί έχουν αντικατασταθεί),

Sennheiser CX550,

JBL Reference 220,

Altec Lansing UHP306,

Altec Lansing UHP336 .

Τα έχω ακούσει όλα τα παραπάνω και καλύτερα απ όλα μου φάνηκαν τα Altec Lansing UHP336 τα οποία ουσιαστικά είναι μια βελτιωμένη έκδοση των Ultimate Ears Super Fi. 3 και μετά τα Sennheiser CX550 τα οποία αντικατέστησαν τα Sennheiser Style CX95.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ, απλά αν τελικά καταλήξεις στα Altec Lansing UHP336 έχε υπ όψην σου ότι "φοριούνται" με το καλώδιο πάνω απο το αυτί και είναι μεγαλύτερα σε μέγεθος απο όλα τα υπόλοιπα (δεύτερα έρχονται τα Sennheiser CX550, μετά τα Altec Lansing UHP306 και τα πιο μικρά απο όλα είναι τα JBL Reference 220).

Αυτό στο επισημαίνω γιατί αν και το στύλ "φορέματος" των Altec Lansing UHP336 έχει τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα

α) και στο θέμα εφαρμογής=καλύτερη ηχομόνωση ενάντια σε εξωτερικούς θορύβους

β) και στο θέμα ελαχιστοποίησης των μικροφωνισμών απο την τριβή του καλωδίου στα ρούχα σου

ωστόσο ίσως να σε δυσκολέψουν λίγο επειδή τα προορίζεις για χρήση με κινητό τηλέφωνο, που σημαίνει ότι ίσως να θές κάτι όσο γίνεται πιο μικρό ...

Και κάτι τελευταίο, αν σου αρέσει να ακούς μουσική με ΠΟΛΥ ενίσχυση στα μπάσα, καλύτερα να πάρεις κάποιο απο τα άλλα ζευγάρια (διαθέτουν πιο ενισχυμένα μπάσα, όχι όμως πάντα με την καλή έννοια ...).

Link to comment
Share on other sites

βασικα με χαλασε λιγο οτι τα UHP336 φοριουνται με τον τροπο που λες και μαλλον τα αποκλειω.

 

τα CX550 (παρεπιμπτοντως δεν τα βρηκα καπου ελλαδα ή στο ebay, αν μπορεις να βοηθησεις με καποιο λινκ θα σου χρωστουσα...) με τα CX500 τι διαφορες εχουν και ποια θεωρεις καλυτερα;

 

τελος μπορω να πω οτι με εψησαν αρκετα τα JBL reference 220, ειδικα τα ασπρα τα οποια τα βρηκα σε αρκετα καλη τιμη και μπηκα στον πειρασμο να τα αποκτησω,

 

http://cgi.ebay.com/JBL-Reference-220-WHITE-Headphone-Earbud-Deluxe-Pk-REAL_W0QQitemZ280326164430QQihZ018QQcategoryZ88761QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

επισης τα βρηκα και απο hong kong ακομα φτηνοτερα και χωρις μεταφορικα,

 

http://cgi.ebay.com/GENUINE-JBL-Reference-220-Reference220-Headphone-New_W0QQitemZ250396509072QQihZ015QQcategoryZ162QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

αλλα φοβαμαι μην ειναι τιποτα μουφες αν και λεει οτι ειναι κανονικα σφραγισμενα, σε κουτι και δειχνει και πολλα χαρακτηριστικα γνησιοτητας σε φωτογραφιες.

 

οπως καταλαβαινεις κλεινω στα JBL reference 220, αλλα περιμενω και την διευκρινιση για τα 2 sennheiser, αν σου ειναι ευκολο, προτου καταληξω.

 

επισης αν θελεις πες και τη γνωμη σου αν τελικα καταληξω στα JBL ποιον πωλητη απο τους 2 να προτιμησω.

 

ευχαριστω προκαταβολικα.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

βασικα με χαλασε λιγο οτι τα UHP336 φοριουνται με τον τροπο που λες και μαλλον τα αποκλειω.

 

τα CX550 (παρεπιμπτοντως δεν τα βρηκα καπου ελλαδα ή στο ebay, αν μπορεις να βοηθησεις με καποιο λινκ θα σου χρωστουσα...) με τα CX500 τι διαφορες εχουν και ποια θεωρεις καλυτερα;

 

τελος μπορω να πω οτι με εψησαν αρκετα τα JBL reference 220, ειδικα τα ασπρα τα οποια τα βρηκα σε αρκετα καλη τιμη και μπηκα στον πειρασμο να τα αποκτησω,

 

http://cgi.ebay.com/JBL-Reference-220-WHITE-Headphone-Earbud-Deluxe-Pk-REAL_W0QQitemZ280326164430QQihZ018QQcategoryZ88761QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

επισης τα βρηκα και απο hong kong ακομα φτηνοτερα και χωρις μεταφορικα,

 

http://cgi.ebay.com/GENUINE-JBL-Reference-220-Reference220-Headphone-New_W0QQitemZ250396509072QQihZ015QQcategoryZ162QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

αλλα φοβαμαι μην ειναι τιποτα μουφες αν και λεει οτι ειναι κανονικα σφραγισμενα, σε κουτι και δειχνει και πολλα χαρακτηριστικα γνησιοτητας σε φωτογραφιες.

 

οπως καταλαβαινεις κλεινω στα JBL reference 220, αλλα περιμενω και την διευκρινιση για τα 2 sennheiser, αν σου ειναι ευκολο, προτου καταληξω.

 

επισης αν θελεις πες και τη γνωμη σου αν τελικα καταληξω στα JBL ποιον πωλητη απο τους 2 να προτιμησω.

 

ευχαριστω προκαταβολικα.

Εγω ακουστικα με μεγαλη ποικιλια σε Ακουστικά Sennheiser (αγαπημενη μου εταιρεια) παραγγελνω απο το apothema.gr :music:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ta cx550 ta exei o Nakas.

Ta cx500 den ta exw akousei pote alla se kritikes lene oti

moiazoun arketa me ta cx550.

H JBL einai apo ta polu megala onomata sto xwro tou

hxhtikou epagelmatikou exoplismou alla h eidikeush ths einai

kuriws se P.A systhmata kai hxeia, enw h Sennheiser asxoleitai

apokleistika me akoustika kai mikrofwna. Akomh loipon kai an

den eixa akousei kanena apo ta duo, pali ta Sennheiser tha

empistevomouna perissotero. Exontas omws akousei kai ta

duo telika epivevaiwsa thn arxikh pou diaisthisi kai pira ta cx550.

Pantws kai me ta JBL tha meineis para polu euxaristimenos, allwste apo

ena shmeio kai epeita einai kathara thema proswpikhs protimhshs kai goustou!

Me to ebay dustuxws den mporw na se voithisw.

Link to comment
Share on other sites

τα CX550 (παρεπιμπτοντως δεν τα βρηκα καπου ελλαδα ή στο ebay, αν μπορεις να βοηθησεις με καποιο λινκ θα σου χρωστουσα...) με τα CX500 τι διαφορες εχουν και ποια θεωρεις καλυτερα;

 

τελος μπορω να πω οτι με εψησαν αρκετα τα JBL reference 220, ειδικα τα ασπρα τα οποια τα βρηκα σε αρκετα καλη τιμη και μπηκα στον πειρασμο να τα αποκτησω,

 

Σε ηλεκτρονικα καταστηματα(amazon,ebay) μπορεις να βρεια ακομα τα cx95 σε καλυτερη τιμη απο τα cx550,ενω στην ουσια ειναι τα ιδια ακουστικα.

Αν παλι δε θες να ρισκαρεις με fake προιοντα τοτε πας Νακα για τα cx550 με ~75 ευρω

 

τωρα μεταξυ των senns και των 220,χωρις να μπορω να βρω κατι αρνητικο στα JBL,εγω προτεινω τα πρωτα διοτι πολυ απλα υπαρχει περισσοτερο feedback,κατα κυριο λογο θετικο ειδικα αν λαβουμε υποψιν και την τιμη τους.

 

Ομως τελικα θα σου προτεινα να δεις και τα Νe-7m της Nuforce

http://www.nuforce-icon.com/Product-earphone.htm

http://www.touchmyapps.com/2009/03/17/nuforce-ne7m-earphones-and-mic-new-kings-on-the-block/

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Υστερα απο αρκετη ερευνα και reviews κατεληξα να παραγγειλω τα Westone 3 καθως διαβασα οτι ειναι τα καλυτερα universal in-ear ακουστικα που υπαρχουν. Ειναι triple drivers με Πριμα, Μεσαια και Μπασο. Μετα απο παρα πολλες ωρες μουσικης κατεληξα στα εξης συμπερασματα:

Μπασα: Δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο 500αρι woofer, η ποιοτητα του ειναι καταπληκτικη καθως δεν εχουν προβλημα να αποδοσουν και στις πολυ χαμηλες συχνοτητες, σβηνει ωραια, συνδεεται καταπληκτικα με τα μεσαια και δεν τα καλυπτει. Γενικα ειναι αριστο και δεν μπορω να καταλαβω πως θα ακουγοτανε καλυτερο:blink:

Μεσαια: Επισης αψογα, η κιθαρα και τα drums σε κομματια παιζει αψεγαδιαστα με απιστευτη καθαροτητα και δυναμικοτητα, γενικα ευχαριστιεσαι να ακους μουσικη χωρις να σε κουραζει. Η λεπτομερεια που βγαζουν ειναι σε τετοιο επιπεδο που οποιοδηποτε κομματι ακουσω θα ανακαλυψω καινουργιες ¨λεπτομερειες¨ στη μουσικη.

Πριμα: Αμφιλεγομενα στην αρχη οταν τα πρωτοακουσα ιδιως στις πολυ ψηλες συχνοτητες αλλα μετα ¨εστρωσαν¨ μετα απο πολλες ωρες μουσικης και σε συνδιασμο με το καταλληλο fit στα eartips. Οποτε το τελικο αποτελεσμα ειναι καταπληκτικο με ξεκαθαρη λεπτομερεια σε οτιδηποτε και να του βαλεις. Τα vocals επισης ειναι σε αλλο επιπεδο καθως τοποθετουνται πιο μπροστα απο τα υπολοιπα οργανα, σαν να τραγουδαει ο καλλιτεχνης διπλα σου.

Αρνητικα: ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Θελουν στρωσιμο. Το καθε eartip βγαζει διαφορετικα τον ηχο στα μπασα και πριμα οποτε θελει αρκετο ψαξιμο μεχρι να βρεις αυτο που σε βολευει και βγαζει τον πιο ισσοροπημενο ηχο. Πολλα "χιονια" στον ηχο ακομα και στα 192-256kbps mp3, MONO 320 AAC.

Letv x800 + Neutron + Westone W30:music:
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια για την επιλογη σου.Τα λιγουρευομαι κι εγω αλλα προηγουνται τα ΙE8

Αν επιτρεπεται,απο που τα αγορασες?

 

Μπασα: Δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο 500αρι woofer,

 

Τι εννοεις 500ρι? 500 watt?

 

. Γενικα ειναι αριστο και δεν μπορω να καταλαβω πως θα ακουγοτανε καλυτερο:blink:

 

Μαλλον αν ειχαν και δευτερο driver για τις χαμηλες π.χ UE 11 pro

 

Θελουν στρωσιμο.

 

Kι ειχα την εντυπωση οτι τα balanced armature designs δεν χρειαζονται "στρωσιμο" λογο κατασκευης και λειτουργιας.Απο την αλλη μπορει να χρειαζονται "στρωσιμο" τα καλωδια

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη μπορει να χρειαζονται "στρωσιμο" τα καλωδια

 

Ο αγωγός είναι απλά ένας κυματοδηγός, ένα παθητικό στοιχείο, δεν χρειάζεται "στρώσιμο", η αγωγιμότητά του και η ειδική του αντίσταση δεν μεταβάλλονται με την χρήση ...

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα "μπορει" διοτι η εμπειρια πολλων χρηστων συντασσεται με αυτη την αποψη.

 

προσωπικα δεν εχω αρκετη πειρα με το θεμα(συνηθως δεν αλλαζω καλωδια,οποτε αν πραγματοποιειται burn in των καλωδιων λαμβανει χωρα παραλληλα,με το στρωσιμο των κινητων μερων του ακουστικου,οποτε και δεν το προσεχω)

 

Η θεωρια υπερ του burn-in των καλωδιων λεει οτι μετα απο ενα διαστημα χρησης των καλωδιων τα ηλεκτρονια τροποποιουν τη δομη του κρυσταλλικου πλεγματος με τετοιο τροπο ωστε η ροη τους να ειναι ομαλοτερη/ευκολοτερη.Καποιοι το πανε παραπερα υποστηριζοντας πως το στρωσιμο αυτο γινεται προς μια κατευθυνση οποτε προκυπτουν και "μονοδρομα" καλωδια,που αποδιδουν καλυτερα με συγκεκριμενο προσανατολισμο .Αυτα στη θεωρια την οποια μεταφερω και με καθε επιφυλαξη,καθως δεν εχουν παρουσιαστει φωτογραφιες απο μικροσκοπιο πριν και μετα ενα κρισιμο διαστημα.Συμφωνα παντως με την ελαχιστη φυσικη που γνωριζω αυτα μου φαινονται mumbo jumbo καθως θα χρειαζονταν μεγαλη ενταση ρευματος και θερμοκρασια για κατι τετοιο,που θα οδηγουσε στην καταστροφη των καλωδιων πριν καν επελθει το στρωσιμο.Αλλο ακομα κι ετσι δεν καταλαβαινω τι θετικες επιπτωσεις εχει η ομαλοτερη ροη ηλεκτρονιων στην ποιοτητα του ηχου.

 

Αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας με διορθωσει κι ας το μοιραστει μαζι μας.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Min trelathoume kiolas !

Ta ilektronia kinountai elefthera kai sigrouontai me ta thetika

fortizmena ionta tou halkou me tuhaio tropo, autes oi sugrouseis me kanenan tropo

den mporoun na allaxoun kamia domi (ta atoma twn metallwn den suntasontai sto xwro me krustalikes domes). An exeis tin entupwsi oti i kinitiki energeia enos elefthera kinoumenou ilektroniou upo tin epidrasi enos toso asthenous ilektrikou pediou einai ikani na allaxei tin domi tou metallikou

plegmatos tote ti na pw ... i fantasia kapoiwn kalpazei xwris orio ...

"Monodromo kallwdio" ???!!!

Auto pali ti einai ?

Pooi ashetoi grafoun tetoia senaria epistimonikis fantasias ?

 

P.S.

Ta parapanw den apeuthinontai se esena alla stous peiragmenous pou upostirizoun tetoies apisteutes asteiotites ...

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας ευχαριστω που ασχολεισαι καθως φαινεται πως εχεις ειδικες γνωσεις επι του θεματος.

 

Τωρα κι επειδη ρωτησες ποιοι τα γραφουν αυτα,ενδεικτικα:

http://www.burninwave.com/#cable

http://www.mail-archive.com/audiophiles@lists.slimdevices.com/msg13840.html

http://www.pinkfishmedia.net/forum/showthread.php?p=736884

http://www.quantumcable.com/omnicron.htm

http://www.atlascables.com/index.php?id=70

 

 

Επισης περα απο τη θεωρια του "electron flow" μια διαφορετικη ερμηνεια απο το Cable Theory του κατασκευαστη AudioQuest:

Important Cable Facts Running-In: As with all audio components, audio cables require an adjustment period. This is often mistakenly referred to as “break-in”. However, break-in is properly used to describe a mechanical change-engines break-in, loudspeaker and phono cartridge suspensions breakin.A cable’s performance takes time to optimize because of the way a dielectric behaves (the way the insulating material absorbs and releases energy), changes in the presence of a charge. Cables will continue to improve in sound or picture quality over a period of several weeks. This is the same reason amplifiers, preamplifiers and CD players also require an adjustment period. The key difference between “adjusting” and “breaking-in” is that things don’t “un-break-in”, however, electrical components do “unadjust”.Several weeks of disuse will return a cable to nearly its original state.The run-in time is essentially the same for all cables. However, the apparent need for run-in varies wildly. As with amplifiers and other components, the better the cable, the less distortion it has, and therefore the less there is to cover up the obnoxious distortion caused by being new. Since human perceptionis more aware of the existence of a distortion than the quantity, the better the cable, the worse in some ways it will sound when new, because the anemic forced two-dimensional effect reulting from being new will not be ameliorated by other gentler distortions. Please be patient when first listening to any superior product.

 

Directionality: All cables are directional, from hardware store electrical cable to the finest pure silver cables. All AudioQuest cables are marked for direction. With other cables it might be necessary to simply listen to the cables in one direction and then the other. The difference will be clear-in the correct direction the music is more relaxed, pleasant and believable. While cable directionality is not fully understood,it is clear that the molecular structure of drawn metal is not symmetrical, providing a physical explanation for the existence of directionality.

 

http://www.audioquest.com/

 

ακομη ενα εκτενεστερο αρθρο που υιθετει την ερμηνεια που στηριζεται στο "dielectric equalization" http://www.soundstage.com/yfiles/yfiles200005.htm,το οποιο καταληγει

 

Before a future installment reports on actual cable testing and detailed descriptions plus features of both burn-in devices, let’s summarize what we think we know so far:

* Cable burn-in is real and audible. There are a number of reasons cited to explain the phenomenon. Every expert queried agrees though that the major contributing factor is the plastic, not the conductor. The insulating plastic interacts with the electromagnetic wave of passing signal current. This interaction minimizes over time to stabilize to a lesser level of magnitude than encountered in the virgin wire. Since simple current flow seems to be the agent whereby this process takes places, speaker cables, all else being equal, ought to burn-in faster than interconnects, simply by virtue of the higher signal currents that pass from amplifier to speaker. Whether artificial non-musical signals as generated by accessory burn-in devices can improve upon or accelerate conditioning results when compared to using plain music remains to be seen.

* If the dielectric theory holds true, one should expect break-in-related sonic improvements to vary, from barely noticeable -- if the primary dielectric is air or a vacuum -- to potentially drastic. The amount, type and physical application of a cable’s dielectric all should be variables that affect the before-and-after performance differential.

* It seems further certain that cables that eschew complexity and minimize bundling and layering reduce triboelectric problems, which occur with electrostatic interference between a cable’s physical entities. Triboelectrical noise does discharge with bending and handling, so a settling-down period of the cable after installation is to be expected. This probably is exacerbated in those designs that are mechanically intricate and filled with numerous layers of dissimilar materials.

* It’s clearly recommended to leaving a system powered if not permanently playing to retain a micro current or potential in all cables. This seems to stabilize performance and prevent a partial or complete reversal to the pre-conditioning state, either scenario probably tied to both the cable and the amount of inactive downtime.

 

Υπαρχουν κι εταιρειες οπως η Nordost και η Αudiodharma που κατασκευζαουν συσκευες που αναλαμβανουν το cable burn in

http://audiofederation.com/blog/archives/63

 

Φυσικα αρκει να βαλεις cable burn-in στη google,για να βρεις δεκαδες αποψεις υπερ και κατα

 

Προσωπικα παντως και καθως τα θεματα αυτα ξεφευγουν απο το γνωστικο μου πεδιο δεν μπορω να παρω θεση.Μου βρωμαει βεβαια συνομωσια του μαρκετιγκ.

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...