Jump to content

[S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία


kountoura
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τίποτα δεν είναι αξιόπιστο στο να μετράει την αυτονομία της μπαταρίας, εκτός από συγκεκριμένα εργαλεία στα εξουσιοδοτημένα σέρβις..

Δεν τα γράφω για να περάσει η ώρα αυτά, έτσι είναι :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Έτσι από περιέργεια μπήκα να δω τι θα μου βγάλει. Όχι ότι τα πιστεύω :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 718
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σίγουρα δεν μετράνε αυτα τα ποσοστά τύπου phone info και τέτοια...η εμπειρία χρήσης μετράει και ο καθένας με τα δικά του κριτήρια βλέπει και κρίνει.

Σίγουρα στην 8αρα θελει ενα update fix για την μπαταρία γιατι βλέπω απο πολλούς πολυ χαλιες μπαταριες και δεν παίζει ξαφνικά να χάλασαν ταυτόχρονα ολες οι μπαταρίες!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Με Nougat δεν ξέρω πώς τα πήγαινε η μπαταρία του. Μου ήρθε αμέσως αναβάθμιση oreo. Πιστεύω σε κάνα 4-5 μέρες να έχει στρώσει η μπαταρία μου να δω πως τα πάει. Πάντως στο s8 του πατέρα μου δεν είδα πτώση μπαταρίας με oreo
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω πτώση σε απόδοση ή αυτονομία χωρίς καμία επαναφορά πριν ή μετά την αναβάθμιση.

Ελάχιστη διαφορά προς τα πάνω ίσως, αλλά ανάξια αναφοράς.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω πτώση σε απόδοση ή αυτονομία χωρίς καμία επαναφορά πριν ή μετά την αναβάθμιση.

Ελάχιστη διαφορά προς τα πάνω ίσως, αλλά ανάξια αναφοράς.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Ακριβώς την ίδια εντύπωση έχω και εγώ. Βέβαια εγω έμεινα στην nougat γύρω στις 10 μέρες και άλλες τόσες περίπου με Oreo αλλά αυτά είναι τα συμπεράσματά μου.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή με oreo σε s8+ με μέτρια εξοικονόμηση ενέργειας, ρύθμιση μόνο για περιορισμό ταχύτητας, αν και εγώ δεν είδα κανέναν περιορισμό στη χρήση.f85566e6bafe316a1072aad2b89ef46c.jpgd6ba21435ab6646254fe070834f1c7a5.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμή με oreo σε s8+ με μέτρια εξοικονόμηση ενέργειας, ρύθμιση μόνο για περιορισμό ταχύτητας, αν και εγώ δεν είδα κανέναν περιορισμό στη χρήση.f85566e6bafe316a1072aad2b89ef46c.jpgd6ba21435ab6646254fe070834f1c7a5.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

καλο τα νουμερο που εβγαλες αλλα γιατι το συστημα σου τρωει τοσο και εχει τοσο μεγαλο ποσοστο! εως τωρα με Nougat δεν εχει πιασει διψηφιο εμενα!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ, αρκετά υψηλό ποσοστό. Κατά τα άλλα σε μένα ίδια συμπεριφορά μου φαίνεται έχει μέχρι στιγμής το μπισκοτάκι. Πιθανόν στο browsing ακόμη καλύτερη, στις κλήσεις να καταναλώνει ένα τικ παραπάνω όμως το κινητό έγινε πιο σβέλτο πιο ακαριαία η απόκριση θα έλεγα... και φυσικά η ΡΟΜ τελείως stable.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Voda Ελληνικό έχω.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλο το forum. Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Είμαι σε καθεστώς DOA και έχω μια υποψία ότι η μπαταρία μου είναι ελλατωματικη.Η εφαρμογή Phone Ιnfo μου δείχνει battery health 93%.Εχω screen on time περίπου 4 με 4,5 ώρες. Έχετε τα ίδια νούμερα.?Αν όχι να το γυρίσω πίσω ως ελλατωματικο... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή Phone Ιnfo μου δείχνει battery health 93%

Kαλημέρα και σε σένα...

 

Παιδιά τα είπαμε...μακρυα απο τέτοιες μετρήσεις εφαρμογών!

Στο sot που έχεις παίζει ρόλο η χρήση που κάνεις, αν χρησιμοποιείς data περισσότερο απο wifi, ποιες εφαρμογές χρησιμοποιείς, που έχεις τη φωτεινότητα, πόσο καλό ή κακό σήμα κινητής έχεις, αν έχεις απενεργοποιήσει ή όχι τους συγχρονισμούς ή το google/samsung back up κλπ,κλπ...

 

Είναι λοιπόν κάτι σχετικό.

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν έιναι κάτι μη αποδεκτό το SOT σου.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην αγχωνεστε,.οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ,αν παιξεις μπαλιτσα μ wifi ολη μερα θα βγαλεις 6ωρακι πανω κατω,αν παιξεις με δεδομενα θα βγαλεις 2 ωριτσες λιγοτερο! to phone info δεν το πιστευω,,και εγω θεωρω πως εχει αλοιωθει λιγο η μπαταρια μου και με μια περασια απο σερβις θα λυθουν,,ειτε απο ελεγχο της συσκευης ειτε με επιθυμια του καθενος να γινει αλλαγη!
Link to comment
Share on other sites

Το phone info μια χαρα ποσοστά δείχνει. Το έχω δει σε πολλά κινητα ακομα και σε καινούριο n8 του κουτιού ατομα που φορτίζουν με ασύρματο φορτιστή και αργή φόρτιση (6 ώρες φόρτιση) ειναι σε πολυ καλύτερα επίπεδα η μπαταρία 95% ας πούμε...

Επίσης ακομα και με wifi μόνο δεν βγάζω ουτε για πλακα 6+ ώρες.

Μαξ με το ζόρι 5 ώρες και αυτό μέχρι 15-17 ωρες μπαταρία.

Με δεδομένα δεν το συζητώ.

2 φορές Την μερα σίγουρα.

Δοκιμασα και με κλειστό Bluetooth και χωρις sd καρτα για ημέρες δοκιμή τα αποτελέσματα μικρές διαφορές.

Εφαρμογές τις ειδα ολες μια πόρος μια δεν καίει καμια μπαταρία. Σε λογικά επίπεδα ολα!

 

Εμενα στο phone info δείχνει 88% και 3101 απόθεμα μπαταρίας!

 

Οπότε ναι μερικοί έχουμε θεμα οσο και αν δεν έκατσε καλα η 8αρα 2 και 3 φορές τηβ ημερα δεν φορτίζα ούτε με s4 εποχές.

 

Οποτε ναι ξανα λεω μερικοί έχουμε σίγουρα θεμα!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Το phone info μια χαρα ποσοστά δείχνει. Το έχω δει σε πολλά κινητα ακομα και σε καινούριο n8 του κουτιού ατομα που φορτίζουν με ασύρματο φορτιστή και αργή φόρτιση (6 ώρες φόρτιση) ειναι σε πολυ καλύτερα επίπεδα η μπαταρία 95% ας πούμε...

Επίσης ακομα και με wifi μόνο δεν βγάζω ουτε για πλακα 6+ ώρες.

Μαξ με το ζόρι 5 ώρες και αυτό μέχρι 15-17 ωρες μπαταρία.

Με δεδομένα δεν το συζητώ.

2 φορές Την μερα σίγουρα.

Δοκιμασα και με κλειστό Bluetooth και χωρις sd καρτα για ημέρες δοκιμή τα αποτελέσματα μικρές διαφορές.

Εφαρμογές τις ειδα ολες μια πόρος μια δεν καίει καμια μπαταρία. Σε λογικά επίπεδα ολα!

 

Εμενα στο phone info δείχνει 88% και 3101 απόθεμα μπαταρίας!

 

Οπότε ναι μερικοί έχουμε θεμα οσο και αν δεν έκατσε καλα η 8αρα 2 και 3 φορές τηβ ημερα δεν φορτίζα ούτε με s4 εποχές.

 

Οποτε ναι ξανα λεω μερικοί έχουμε σίγουρα θεμα!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ πάντως βλέπω ότι πολλοί με καινούργιες συσκευές μέσα και εγώ ολοι έχουμε στο battery info γύρω στα 93% health. Τι έγινε ξαφνικά, όλες οι συσκευές ελαττωματικές; Εγώ προσωπικά όπως και άλλοι δεν το θεωρώ αξιόπιστο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες το λιγότερο σε 2 μέρες χρήσης, 7ωρο σε χρήση καναπέ, 9ωρες περίπου σε συνεχόμενη χρήση wifi μέσα στο 12ωρο.

Όποιος θέλει να δει το κάθε ενδεχόμενο και πως δουλεύω την συσκευή σε κάθε περίπτωση, ας δει τα παλιότερα ποστ μου σε αυτό το θέμα.

Το phone info αυτή τη στιγμή μου δείχνει 93% στην μπαταρία και πριν καμία βδομάδα που έγραφα πάλι για το ποσό αναξιόπιστες είναι αυτές οι εφαρμογές, έδειχνε 88%.

Τέλεια, γιατρεύτηκε κατά 5% η μπαταρία μου!!!!

Not :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες το λιγότερο σε 2 μέρες χρήσης, 7ωρο σε χρήση καναπέ, 9ωρες περίπου σε συνεχόμενη χρήση wifi μέσα στο 12ωρο.

Όποιος θέλει να δει το κάθε ενδεχόμενο και πως δουλεύω την συσκευή σε κάθε περίπτωση, ας δει τα παλιότερα ποστ μου σε αυτό το θέμα.

Το phone info αυτή τη στιγμή μου δείχνει 93% στην μπαταρία και πριν καμία βδομάδα που έγραφα πάλι για το ποσό αναξιόπιστες είναι αυτές οι εφαρμογές, έδειχνε 88%.

Τέλεια, γιατρεύτηκε κατά 5% η μπαταρία μου!!!!

Not :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Καλα σίγουρα η χρήση που λες ειναι με κλειστά δεδομένα και γύρισμα σε 2g only.

Κλειστά ολα συγχρονισμοι Bluetooth gps.....και τα σχετικά...

Ίσως και flymode... Δεν υπάρχει περίπτωση 2 μέρες μπαταρία 5+ ωρες οθονη και ολα ανοιχτά!

 

Οσο για το phone info μπορεί να μην αξιόπιστο 100% αλλα ενα μετρο σύγκρισης για μια ιδεα ειναι απόλυτο σωστό !!

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια τα νούμερα με του από πάνω να προσθέσω κι εγώ με την σειρά μου.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

4g, data, wifi, sync 4 mail, location, δεν κλείνουν ποτέ.

AOD εννοείται όλη μέρα και την κλείνω χειροκίνητα όταν πέφτω για ύπνο, όπως κάνω και με το ν9 από το 2011 (με ενοχλεί, όχι ότι με καίει η μπαταρία).

Flight mode βάζω όταν πετάω στο αεροπλάνο, την συσκευή μου την κάνω restart μόνο όταν έρχεται update (δεν κλείνει ποτέ), η ανάλυση είναι φουλ, η φωτεινότητα αυτόματη και τέλος δεν κλείνω πότε τίποτα και δεν κάνω "βελτιστοποίηση" κλπ παπατζιλικια.

 

Αν ήθελα συσκευή χωρίς όλα τα παραπάνω ενεργά φίλε μου, θα έπαιρνα ένα κινέζο με 150€, όχι το s8+ :)

 

Υγ. Ακόμα και το θέμα μου είναι το stock που είναι κάτασπρο, χωρίς εντελώς μαύρα wallpaper κλπ :lol:

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

4g, data, wifi, sync 4 mail, location, δεν κλείνουν ποτέ.

AOD εννοείται όλη μέρα και την κλείνω χειροκίνητα όταν πέφτω για ύπνο, όπως κάνω και με το ν9 από το 2011 (με ενοχλεί, όχι ότι με καίει η μπαταρία).

Flight mode βάζω όταν πετάω στο αεροπλάνο, την συσκευή μου την κάνω restart μόνο όταν έρχεται update (δεν κλείνει ποτέ), η ανάλυση είναι φουλ, η φωτεινότητα αυτόματη και τέλος δεν κλείνω πότε τίποτα και δεν κάνω "βελτιστοποίηση" κλπ παπατζιλικια.

 

Αν ήθελα συσκευή χωρίς όλα τα παραπάνω ενεργά φίλε μου, θα έπαιρνα ένα κινέζο με 150€, όχι το s8+ :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Ετσι ακριβώς ειμαι και εγω παν τα με την μόνη διαφορά aod παν τα κλειστή και 6 mail sync.

Συμφωνώ σε οσα λες....

Αλλα και παλι μου φαίνεται που παράξενο το νούμερο σου πραγματικά .

Εγω με ολα αυτα απο την αρχή που το πήρα με 7αρα έβγαζα 1 μερα μαξ 26ωρες μπαταρία και 5.30-7 ώρες οθόνη.

Τώρα με τηβ 8αρα ειπα παραπάνω τους χρόνους.

 

** κατέβασα μόλις το νεο update της γερμανικής θα φλασαρω και factory reset πριν και μετα όπως κάνω παντα!

 

Και βλέπουμε πως θα παει!

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακριβώς τους ίδιους χρόνους από το καλοκαίρι μέχρι τώρα. Ίσως είμαι κανένα 10λεπτο κάτω, αλλά αυτό αλλάζει εύκολα οπότε δεν είναι άξιο αναφοράς.

Και δεν έχω κάνει κανένα wipe παρεμπιπτόντως. Ούτε με τα 3-4 update της 7, ούτε με τις 3 oreo που πήρα OTA.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακριβώς τους ίδιους χρόνους από το καλοκαίρι μέχρι τώρα. Ίσως είμαι κανένα 10λεπτο κάτω, αλλά αυτό αλλάζει εύκολα οπότε δεν είναι άξιο αναφοράς.

Και δεν έχω κάνει κανένα wipe παρεμπιπτόντως. Ούτε με τα 3-4 update της 7, ούτε με τις 3 oreo που πήρα OTA.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Είσαι απο τους τυχερούς πραγματικά τι να πω! Εκτός αν φταίει το γεγονός οτι είσαι γερμανια αν δεν κάνω λαθος και εκει εχει άλλες πάντες σήματος πιο δυνατές με λιγότερη κατανάλωση στην μπαταρία του κινητού.

Πραγματικά κάτι αλλο δεν μου έρχεται! :)

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πραγματικά!

Αν και ερχόμενος σε Samsung μετά από χρόνια αποχής και περίμενα πολλά κουλά, μόνο 2 φορές είδα drain (το μόνο περίεργο ήταν αυτό γενικότερα).

1. Με την Bixby πριν 1-2 βδομάδες

2. Ένα τρελό πραγματικά drain και επαναφορά κάποιες ρυθμίσεις στον launcher πριν κάνα 6μηνο (ακριβώς το ίδιο έγινε και σε άλλο ένα παιδί εδώ στο φόρουμ).

Χωρίς αιτία, χωρίς να επαναληφθεί, χωρίς άλλη αναφορά!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S8 / S8+] Η εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...