Jump to content

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ROAMING ΜΕΤΑ ΤΗΝ 1/06/2017


minas6600
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που μετράει είναι τα μηνύματα που έρχονται υποχρεωτικά όταν είσαι εκτός Ελλάδας σχετικά με τις χρεώσεις που θα έχεις ενώ είσαι σε περιαγωγή. Άυτα τα μηνύματα που έλαβα σήμερα και ενώ ήμουν στην Αγγλία το πρωί αλλά και στην μ α λτα που είμαι τώρα γράφουνε ότι αναβάλλονται οι αλλαγές μέχρι νεώτερας, δεν λένε μέχρι 15 Ιούνη. Άυτα προς ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτό που μετράει είναι τα μηνύματα που έρχονται υποχρεωτικά όταν είσαι εκτός Ελλάδας σχετικά με τις χρεώσεις που θα έχεις ενώ είσαι σε περιαγωγή. Άυτα τα μηνύματα που έλαβα σήμερα και ενώ ήμουν στην Αγγλία το πρωί αλλά και στην μ α λτα που είμαι τώρα γράφουνε ότι αναβάλλονται οι αλλαγές μέχρι νεώτερας, δεν λένε μέχρι 15 Ιούνη. Άυτα προς ενημέρωση

Όντως, πάντως είναι αρκετά "μη συνηθισμένη" αυτή η διατύπωση, αν/όταν μπορεις ανεβασε ενα screenshot τoυ συγκεκριμένου sms.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό που έχει αυτήν την κάρτα δεν είναι smartphone οπότε δεν παίζει screenshot. Βάζω παράκατω αυτόλεξι αυτό που έλαβα.

 

 

KAΛΩΣ HPΘATE ΣTH MAΛTA. OI XPEΩΣEIΣ ROAMING ΔE METABAΛΛONTAI AΠO 01/06/2017 KAI MEXPI NEΩTEPAΣ. ME TH VODAFONE EΠΩΦEΛEIΣTE EIΔIKHΣ ΠPOΣΦOPAΣ ΓIA TH XPHΣH INTERNET AΠO TO KINHTO ΣAΣ KATA THN ΠEPIAΓΩΓH ENTOΣ E.E. ME XPEΩΣH: 0.062E/MB. ΓIA ΠΛHPOΦOPIEΣ KAΛEΣTE ΔΩPEAN ΣTO +306944402579. APIΘMOΣ EKTAKTHΣ ANAΓKHΣ ΣTHN E.E.: 112.

Link to comment
Share on other sites

πάντως κι εμενα η εξυπηρέτηση αναβάλονται εως τις 15/6 μου είπε. Και η cosmote οτι ουδεν νεότερο υπάρχει περί των διευκρινιστικών. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Μην τους έχεις για καθόλου χαζούς...

Στην συγκεκριμένη περιπτωση οχι απλά ναι, αλλά και πολύ πιθανώς να έχει γίνει αυτό, διότι έχει να κάνει με Κοινοτική νομοθεσία, οχι με Εθνική.. (μεταξύ μας δλδ).

Όπου εμπλέκεται κοινοτική οδηγία κάθε καταγγέλων αν δεν ικανοποιηθει απο την "εθνική" αρμόδια Αρχή (είτε μέσω της απαντησης που λάβει ή δεν λάβει, είτε απο το θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα αυτής) δύναται έπειτα να προσφύγει απευθείας στα αρμοδια Κοινοτικά όργανα & υπηρεσίες. Υπαρχει και σχετική προθεσμία.

Αυτο το ξέρει και η ΕΕΤΤ και φυσικά τα δίκτυα.

Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Μην τους έχεις για καθόλου χαζούς...

Στην συγκεκριμένη περιπτωση οχι απλά ναι, αλλά και πολύ πιθανώς να έχει γίνει αυτό, διότι έχει να κάνει με Κοινοτική νομοθεσία, οχι με Εθνική.. (μεταξύ μας δλδ).

Όπου εμπλέκεται κοινοτική οδηγία κάθε καταγγέλων αν δεν ικανοποιηθει απο την "εθνική" αρμόδια Αρχή (είτε μέσω της απαντησης που λάβει ή δεν λάβει, είτε απο το θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα αυτής) δύναται έπειτα να προσφύγει απευθείας στα αρμοδια Κοινοτικά όργανα & υπηρεσίες. Υπαρχει και σχετική προθεσμία.

Αυτο το ξέρει και η ΕΕΤΤ και φυσικά τα δίκτυα.

 

Και είχα στείλει καταγγελία και για τις 2 απο την 2η μέρα...

[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ρώτησα σήμερα και μου είπαν ισχύει ότι ίσχυε μέχρι τώρα και ότι να περιμένω για ανακοίνωση σύντομα καθώς ούτε και οι ίδιοι ξέρουν τι θα ισχύει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ Γερμανία με συμβόλαιο e_plus πήγα Ολλανδία, Βέλγιο και είχα 0 χρεώσεις στο ιντερνέτ. Η Vodafone Γερμανίας χρεώνει κανονικά ακόμα. Οπότε είναι θέμα της κάθε εταιρείας.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από 15/6 τίθεται επίσημα ο (δεσμευτικός) κανονισμός της ΕΕ σε ισχύ

Δηλαδή? Εχεις κατι νεότερο?

[sIGPIC][/sIGPIC] Αγαπώ Σουηδία!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή? Εχεις κατι νεότερο?

Οχι, αν δεν ανακοινωθεί επίσημα (με δ.τ./ανακοίνωση) κάτι άλλο έως τις15/6 τίθεται σε εφαρμογή το υποχρεωτικό εβδομαδιαιο πακετο των 8€ για όποιον θελει roaming

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αν δεν ανακοινωθεί επίσημα (με δ.τ./ανακοίνωση) κάτι άλλο έως τις15/6 τίθεται σε εφαρμογή το υποχρεωτικό εβδομαδιαιο πακετο των 8€ για όποιον θελει roaming

Το οποίο έχει αρκετά στοιχεία τα οποία είναι αντίθετα με τον κανονισμό, όπως πχ 5 λεπτά δωρεάν εισερχόμενες το μήνα, χωρίς το πακέτο/πρόγραμμα περιαγωγής.

Δεδομένου ότι αναβλήθηκε η εφαρμογή του δείχνει ότι κάτι γίνεται... θα δούμε σύντομα τι ακριβώς συμβαίνει.:rolleyes:

Edited by kostas_pav
Link to comment
Share on other sites

Σε ταξίδι από Κύπρο σε Ελλάδα, το πακέτο ίντερνετ της MTN έπαιξε κανονικά χωρίς καμία χρέωση επιπλέον. Μεγάλη ευκολία.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο θείος μου που πήγε Ρώμη σήμερα του είπαν πως θα χρεώνεται με βάση αυτό το πίνακα, δηλαδή ότι ισχύει μέχρι τώρα εκτός εαν έχει ενεργοποιημένο το daily travel pack. https://www.vodafonecu.gr/eksipiretisi-pelatwn/roaming/

Ομολογώ ότι και οι δυο τρόποι είναι πολύ πιο ασύμφοροι από το νέο προγραμα με τα 8€ όπου εφόσον τα καταναλώσεις γίνεται κατανάλωση από τα υπάρχοντα πακέτα. Θα μου πείτε γι αυτούς που δεν θέλουν να βάλουν καθολου τίποτα ή ζουν στο εξωτερικό και θέλουν να έχουν εισερχόμενες εεε δεν γίνεται να τα έχουμε όλα. Αυτοί που ζουν στο εξωτερικό και έρχονται και Ελλάδα σίγουρα το ελληνικό νούμερο δεν το έχουν για βασικό και σίγουρα έχουν τοπικό νούμερο.

Δε γίνεται να τα έχουμε όλα τα έχουμε πει αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Δυσάρεστα αυτά με τη βονταφον αλλά δε φταίει αυτή αλλά η ΕΕ. Πρακτικά τέλος η χρήση κινητού στο εξωτερικό εκτός αν έχεις κάποιο ακριβό συμβόλαιο.

 

Επιβεβαιώνω ότι και στη Σουηδία η Comviq που είναι η πιο φτηνη εταιρεία για το εσωτερικό, σε υποχρεώνει να αλλάξεις πακέτο και να βάλεις τα ακριβότερα της διαφορετικά δεν έχεις χρήση της κάρτας σου εκτός της χώρας.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αν ισχύει όντως, αλλά έτσι λέει στην ιστοσελίδα της.

https://www.comviq.se/eu

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση βλέπω ότι το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες εταιρείες στη Σουηδία. Οπότε είναι γενικότερο το φαινόμενο. Είτε πας σε ακριβά πακέτα /συμβόλαια είτε μένεις χωρίς κινητό εκτός της χώρας που είναι η σιμ σου.

Edited by Geomade
Link to comment
Share on other sites

Τέλος των τελών περιαγωγής στις 15 Ιουνίου, αλλά με "ευλογα" μυστικά

http://www.amna.gr/eu/article/2778

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Aφαιρέθηκαν τα posts που είτε ήταν μη σύμφωνα με τους όρους είτε δεν είχαν σχέση με το θέμα.

Θα παρακαλέσω για μία τελευταία φορά να μείνετε στο θέμα του τίτλου χωρίς να ξεφεύγετε και χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι αναβλήθηκε η εφαρμογή του δείχνει ότι κάτι γίνεται... θα δούμε σύντομα τι ακριβώς συμβαίνει.:rolleyes:

 

Πιστεύω περιμένουν να δουν τι θα κάνει και η wind

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι πλέον μονόδρομος να (ανά)θεωρήσει η Vodafone, έστω και στο παραπεντε. Edited by stefanos1999
Link to comment
Share on other sites

Ο εκπρόσωπος από την εξυπηρέτηση μου είπε ότι θα υπάρξει νεα ανακοίνωση στις 15 Ιουνίου σχετικα με τον roaming
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...