Jump to content

Κινητό στην Ελβετία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

εδώ και μερικές μέρες μόνιμος κάτοικος Ελβετίας. Θέλω να αγοράσω κάρτα ΣΙΜ και είμαι στη διαδικασία αναζήτησης. Λέω στην αρχή για καρτοκινητό. Να δω ότι θα πάνε όλα καλά και μετά το γυρνάω σε συμβόλαιο. Για αρχή λοιπόν ποια εταιρία προτείνεται για καρτοκινητό; Έχω ακούσει καλά λόγια για τη Yallo. Έχει 4G+;

 

Ευχαριστώ!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από Ελλάδα να σου πούμε για εσένα που είσαι Ελβετία... άρχισε να ρωτάς εκεί για να μάθεις... Θα έχεις πιο ακριβή πληροφόρηση.

Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω, περίμενε και άλλους από εδώ μπας και κάποιος γνωρίζει.

Καλή σου τύχη σου εύχομαι εκεί πέρα

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, / Καλησπέρα,

 

Φίλος που μένει κοντά στην Βέρνη συγκεκριμένα Φριμπουργκ, έχει swisscom έχει 4g κανονικά και σε άκυρα σημεία καλό σήμα, για 4g+ δεν έχω ιδέα αλλά από μεριά προς μιλάνο κοντά στα βουνά δεν έχει καν 4g όλο από εκεί. Μπορείς να κοιτάξεις και την Sunrise μιας και έχει όνομα εκεί όπως η upc

Link to comment
Share on other sites

Εμείς από Ελλάδα να σου πούμε για εσένα που είσαι Ελβετία... άρχισε να ρωτάς εκεί για να μάθεις... Θα έχεις πιο ακριβή πληροφόρηση.

Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω, περίμενε και άλλους από εδώ μπας και κάποιος γνωρίζει.

Καλή σου τύχη σου εύχομαι εκεί πέρα

 

Στάλθηκε από το SM-G610F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλησπέρα! Εννοείται ότι εσείς από Ελλάδα θα μου πείτε! Είναι δυνατόν να απευθύνομαι σε αυτούς που μένουν Ελβετία; Αυτοί μπορεί και να ξέρουν! Εγώ θέλω τις πληροφορίες από αυτούς που δεν ξέρουν!!!

Πέρα από την πλάκα, αγαπητέ συμφορουμίτη, έχω την εντύπωση ότι ένα τέτοιο φόρουμ όπως του myphone, δεν περιορίζεται με μέλη εντός της ελληνικής επικράτειας. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι έχει μέλη με εμπειρίες και γνώση από όλο τον κόσμο. Σε αυτούς λοιπόν απευθύνομαι. Αν υπάρχει κάποιος που μένει μόνιμα Ελβετία και μπορεί να μας/μου μεταφέρει την εμπειρία του. Όπως ακριβώς θα μπορώ να κάνω και εγώ σε εύλογο χρονικό διάστημα...

Σε ευχαριστώ για τις ευχές!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έλα φίλε μου, εγω προσωπικά δεν κάνω καθόλου κλήσεις και σμσ μόνο δεδομένα. Για δεδομένα λοιπόν μακράν η πιο φτηνή επιλογή είναι η lycamobile. http://www.lycamobile.ch/en/

εγώ χρησιμοποιώ τα 500mb με 3.25 φραγκα το μήνα. οι κλήσεις είναι σχετικά ακριβές όμως.

Έχει όμως και άλλα πακέτα τύπου

19 φραγκα το μήνα 500λεπτά σε Ελβετία και ευρώπη (κινητα και σταθερα)

500 σμσ Ελβετια

απεριόριστο ιντερνετ μετά τα 3γβ πέφτει η ταχύτητα

 

Χρησιμοποιεί το δίκτυο της swisscom που θεωρειται το καλύτερο.

Ελπίζω να βοήθησα αν δεν εχεις πάρει ήδη σιμ.

Link to comment
Share on other sites

έλα φίλε μου, εγω προσωπικά δεν κάνω καθόλου κλήσεις και σμσ μόνο δεδομένα. Για δεδομένα λοιπόν μακράν η πιο φτηνή επιλογή είναι η lycamobile. http://www.lycamobile.ch/en/

εγώ χρησιμοποιώ τα 500mb με 3.25 φραγκα το μήνα. οι κλήσεις είναι σχετικά ακριβές όμως.

Έχει όμως και άλλα πακέτα τύπου

19 φραγκα το μήνα 500λεπτά σε Ελβετία και ευρώπη (κινητα και σταθερα)

500 σμσ Ελβετια

απεριόριστο ιντερνετ μετά τα 3γβ πέφτει η ταχύτητα

 

Χρησιμοποιεί το δίκτυο της swisscom που θεωρειται το καλύτερο.

Ελπίζω να βοήθησα αν δεν εχεις πάρει ήδη σιμ.

 

Καλησπέρα! Ωραία προγράμματα!!! Για Ελλάδα από ότι βλέπω είναι δωρεάν είτε σε σταθερά είτε σε κινητά!!! Είναι κάτι σαν καρτο-συμβόλαιο από ότι καταλαβαίνω. Δεν έχει ελάχιστη διάρκεια συμβολαίου σωστά; Επίσης, κάθε μήνα πρέπει να ανανεώνεις το πρόγραμμα; γιατί γράφει ότι είναι προσφορά μέχρι 31 Μαΐου. Άρα μήπως μετά ισχύουν άλλες χρεώσεις;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι προσφορα. τοσο ειναι παντα. δεν ανανεωνουν και πολυ το σαιτ τους. τα 500mb που βαζω εγω με 3.25chf είναι "προσφορά" τα τελευταια 3 χρονια και..

 

αν δε βάλεις τα πακέτα που εχουν και ενσωματωμενες κλήσεις οι κλήσεις για Ελλάδα δεν είναι ακριβές. Ειδικά αμα παίρνεις σταθερα.

 

δεν ειναι καρτοσυμβολαιο. είναι καρτοκινητη. απλά το πακέτο που θα ενεργοποιησεις ανανεωνεται αυτοματα τον επομενο μήνα αν έχεις αρκετη κάρτα. αν δε θες να μη σου μπει αυτόματα ειτε το σταματας απο το account σου απο το site τους η στελνεις καπου μήνυμα. και εννοειται αφου είναι καρτοκινητή όποτε θες το σταματάς το νούμερο ή απλά δε βάζεις κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα χρόνο που έμεινα Ελβετία (Γενεύη) Yallo είχα και εγώ, όπως και αρκετοί που βρισκόμασταν για λίγο καιρό εκεί... Για 4G+ δεν ξέρω αν έχει και τι παίζει... Δες στο site τους αν έχει κάποιο πρόγραμμα που σε βολεύει, αν και τα προγράμματα της Lyca που ανέφερε ο φίλος από πάνω, φαίνονται πολύ καλή περίπτωση...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Καθώς θα χρειαστεί ούτως ή άλλως μια δεύτερη ΣΙΜ για τη γυναίκα μου, πήρα μια κάρτα της LYCA. Για κάποιο λόγο το κινητό ή μάλλον οι υπηρεσίες του κινητού που σχετίζονται με το ίντερνετ έγιναν τρομερά αργές. Και η ποιότητα στις κλήσεις δεν μου φάνηκε και πολύ καλή. Θα συνεχίσω τις δοκιμές. Είναι πολύ καλές προσφορές όμως.

 

Τώρα ψάχνομαι για ίντερνετ/τηλεόραση στο σπίτι.

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχη μενεις; έχεις ενεργοποιησει το 4g? επίσης ανάλογα με τη συσκευή σε κάποιες πρέπει να ενεργοποιησεις το data roaming. στις ρυθμισεις ιντερνετ εχεις βαλει;

apn: data.lycamobile.ch

username: lmch

password: plus

 

επίσης αν το έχεις σε δικαρτο δοκίμασε να το βάλεις στη θεση της άλλης σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε και https://lebara.ch/ ... η Lebara ειναι πασιγνωστη σε Αγγλια Γερμανια Ολλανδια Ελβετια... τουλαχιστον σε θεμα ομιλιας και πακετα ιντερνετ εχει σε ολες τις χωρες καλα προγραμματα ... ψαξτο λιγο για Ελβετια.
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο σπίτι έχω sunrise. Η κοπέλα μου είναι κάτω απο 30 οπότε έχουμε κατι σαν προσφορα 100mbps στα 55φραγκα.

Αναλόγως που μένεις υπαρχει και οπτική ίνα που φτάνει μέχρι 1gbps. τι ταχύτητα θες, που μένεις, πόσα θες να δώσεις;

αν πάρεις cablecom υπολόγιζε πως εκτός από την τιμή που βλεπεις ειναι +30φραγκα το μήνα για την καλωδίωση το οπόιο θα είναι στα κοινοχρηστα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Αν έχεις 1 εβδομάδα μπροστά σου Αγοράζεις μία κάρτα Vodafone.UK . Στο δωρεάν Ευρωπαίκό Roaming έχει και την Ελβετία .

Οπότε με μία κάρτα 2 -3 λίρες και 10 λίρες Γέμισμα έχεις 250 λεπτά προς 48 χώρες ( εντός Τουρκία Ελβετία και Ισλανδία για όποιον τυχόν ενδιαφέρεται ) 2GB Internet και απεριόριστα SMS.

https://www.ebay.co.uk/sch/Mobile-Phones-Communication/15032/i.html?_from=R40&_sop=15&_nkw=vodafone%20sim%20uk&rt=nc&LH_BIN=1&_clu=2&_fcid=80&_localstpos&_stpos&gbr=1

Με 20 λίρες έχεις 1.000 λεπτά Απεριόριστα SMS και 8 GB ιντερνετ στην Ελβετία,

 

http://www.vodafone.co.uk/shop/bundles-and-sims/pay-as-you-go-plans/big-value-bundles/index.htm

 

48 Destinations https://www.vodafone.co.uk/cs/groups/public/documents/webcontent/vfcon081336.pdf

 

Ενεργοποίηση του πακέτου μόνο από online account ή με κλήση στο 2345. Αν προσπαθήσεται να το ενεργοποιήσεται με μήνυμα θα χρεωθείται 0,14 και δεν θα ενεργοποιηθεί γιατί δεν θα φτάνουν τα χρήματα.

Edited by Vasileios
Ενημερώθηκε με όσα ισχύουν στις 21/6/18
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μόνο που θα χρειαστεί να πάει στην Ιταλία και να την ταυτοποιήσει. Ενώ οι κάρτες της Vodafone U.K. δεν χρειάζονται ταυτοποίηση.

Αν υπάρχει τρόπος να την πάρω , θέλω και εγώ μία , στείλε ένα link.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που θα χρειαστεί να πάει στην Ιταλία και να την ταυτοποιήσει. Ενώ οι κάρτες της Vodafone U.K. δεν χρειάζονται ταυτοποίηση.

Αν υπάρχει τρόπος να την πάρω , θέλω και εγώ μία , στείλε ένα link.

Φίλος που είχε παραγγείλει κάρτα vf UK από ebay δεν μπορούσε να την ενεργοποιήσει Γιατί βρισκόταν σε roaming(Αυτή ήταν η απάντηση του cc) έπειτα από πολλές προσπάθειες αναγκάστηκε να παραγγείλει ενεργοποιημένη κάρτα

 

Εγώ προσωπικά στην Ελβετία που πήγα τον Μάρτιο αγόρασα μια ALDI TALK DE από την Γερμανία που την ενεργοποιείς είτε online(αν έχεις διαβατήριο) Αλλιώς με την την ταυτότητα στο κατάστημα ή στο ταχυδρομείο

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by simos_s
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα να ενεργοποιήσω VF UK. και κανένας άλλος από όσους έχουν δοκιμάσει εδώ δεν ανέφερε κάτι τέτιο.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που θα χρειαστεί να πάει στην Ιταλία και να την ταυτοποιήσει. Ενώ οι κάρτες της Vodafone U.K. δεν χρειάζονται ταυτοποίηση.

Αν υπάρχει τρόπος να την πάρω , θέλω και εγώ μία , στείλε ένα link.

 

Μεγάλη ιστορία

Είχα πάρει μια απλή VF UK SIM κάρτα από το ebay (3 ευρώ είχε βγει) περίπου τον Δεκέμβριο. Ενώ οι ίδιοι από το κατάστημα, έλεγαν πως ενεργοποιείται κανονικά και χωρίς θέμα μέσα σε Ευρώπη, με το που την πήρα στα χέρια μου, δεν μπορούσα να βγάλω ούτε κλήση (για ενεργοποίηση) ούτε μήνυμα για να συνδεθώ με το vodafone account. Με επιβεβαίωσαν από το customer support πως δεν γίνεται ενεργοποίηση εκτός Αγγλίας.

Έτσι αναγκάστηκα και πήρα ήδη ενεργοποιημένη (στα 12 ευρώ περίπου) και από τότε όλα κομπλέ

 

Να σημειωθεί πως συνδέονταν με VF GR κανονικά αλλά ούτε κλήση (εισερχόμενη/εξερχόμενη) ούτε μήνυμα (τα ίδια)

 

Τις έχω και τις 2 ακόμα στα χέρια μου, με την πρώτη ακόμα να μην βγάζει κλήση (ούτε τίποτα άλλο)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έπεσες σε καλό πωλητή.

Αν χρειαστεί με PM μπορώ να συστήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έπεσες σε καλό πωλητή.

Αν χρειαστεί με PM μπορώ να συστήσω.

 

Πιθανότατα

Αν και είχε κάπου στο 99.5% αξιολογήσεις

Τώρα ούτως ή άλλως, έχω την δεύτερη κάρτα που δουλεύει οκ

Αν τυχόν χρειαστώ κάτι με κάρτες του εξωτερικού, θα σε ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Γεια σας !!Σε λιγο καιρο θα κανω ενα ταξιδι στην Ελβετια .Επειδη δεν μου δθνεται η δυνατοτητα αγορας καποιας τοπικης σιμ , θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον τροπο ωστε να εχω ντατα στην ελβετια (πχ καποια roaming sim) Ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρελαβα προχθες την sim της vodafone Αγγλιας ,και δουλευει κανονικα !!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ...Και τα 6gb που υποσχοντε ισχυουν για roaming ??Η ειναι οπως στις Ελληνικες εταιριες που για καθε πακετο υπαρχει περιορισμος ??Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα προχθες την sim της vodafone Αγγλιας ,και δουλευει κανονικα !!Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση ...Και τα 6gb που υποσχοντε ισχυουν για roaming ??Η ειναι οπως στις Ελληνικες εταιριες που για καθε πακετο υπαρχει περιορισμος ??Ευχαριστω πολυ!

 

Όλα, κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...