Jump to content

Huawei P10 Plus


Abdalis_3k60
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 371
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι το είχα δει αλλά δεν είναι έτσι. Προσωπικά είναι απόλυτα ευχαριστημένος. Το μόνο που δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν θέμα είναι ότι σε φουλ χρήση με ενοχλεί λίγο η θερμοκρασία του. Δεν έχω πιάσει αλλά κινητά σε τέτοιο βαθμό για να συγκρίνω, απλά το λέω ως γενική εντύπωση.

 

 

Επειδή καταλαβαίνω τι εννοεις τα περισσότερα κινητά έτσι κάνουν και ειδικά στην Ελλάδα που από μόνη της η θερμοκρασία ξεκινάει απο τους 32 ωαθμους αυτόν το καιρό. Σε γενικές γραμμές οι kirin και συγκεκριμένα ο 960 δεν έχει παρουσιάσει κάτι αξιοσημείωτο που να σε κάνει να ανησυχείς. Ένα πολύ τρανταχρο παράδειγμα ήταν ο sd821 και ο sd810 που πραγματικά καιγοταν το κινητό. Άμα είναι και βλέπεις ανέβασμα θερμοκρασίας με το παραμικρό τότε είναι σίγουρα η θέμα sofware η έχει ελλατωματικη μπαταρία. Σε ένα κατάστημα πλαίσιο που πήγα πριν μερικές μέρες είχαν το p10 plus και από όλα τα κινητά μόνο τα Huawei ήταν ζεστά σε κλιματιζομενο χώρο. Κλασσικά ο υπάλληλος μου είπε ότι φορτιζουν όλη μέρα γιαυτό είναι ζεστά(δεν ξέρει τι του γίνεται) όταν τον ρώτησα τον λόγο που είναι ζεστά. Στην πραγματικότητα ήταν το γεγονός ότι φορτιζοντουσαν από έναν μη oem φορτηστη της βιτρίνας πράγμα που οι kirin δεν δέχονται και τόσο εύκολα με αποτέλεσμα να φορτιζουν πολύ αργά. Όλα τα κινητά είχαν 100% μπαταρία και όλα τα Huawei τα έβλεπες με 20-30%. Γενικά τα thermal τους είναι σε πολύ καλά επίπεδα ομως. Άμα είναι και δεν θες να σου ζεστενεται βάλτο στην εξοικονόμηση ενέργειας όπως και να του μειώσεις την ανάλυση της οθόνης για να μη ζορίζεται τόσο ο επεξεργαστής.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι που αφορά τους kirin επειδή έχω διαβάσει πολλά άρθρα πάνω σε αυτά τα θέματα, παρά το γεγονός ότι ειναι 16nm είναι πολύ πιο ενεργοβορος από τον πχ SD660 γιατί έχει διαφορετικούς cortex. Για εμένα αυτό που θα προσφέρει πολύ καλύτερες επιδόσεις είναι η τεχνολογία gpu turbo που έβγαλε πρόσφατα η Huawei που προσφέρει 60% καλύτερες επιδόσεις με 30% λιγότερη κατανάλωση. Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να εστασουμε στην μικρότερη κατανάλωση γιατί αυτό δείχνει ότι φτιάξανε θέματα που είχαν καθαρά να κάνουν με το λογισμικό τους σε συνδυασμό με το hardware

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έρχεται στο p10 plus Νοέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει γενικά ίσως το είπα κ λίγο λάθος. Για να δω διαφορά στη θερμοκρασία θέλει σίγουρα παιχνίδι με μουσική πχ και όχι σε απλη και νορμάλ χρήση. Ας πούμε τώρα έχω 3h sot με 13% παιχνίδι και απομένει 38% μπαταρία για να δώσω μια ακόμα ένδειξη.

 

Πραγματικά κανένα latency σε σκρολ. Έχει τύχη να πιάσω στα χέρια μου s7 edge, και να νομίζω ότι έχει πρόβλημα. Καμία σχέση, το p10+ πήγαινε πολύ πιο... Νεράκι. Στο μόνο που νομίζω που τσέκαρα και έχανε προφανώς ήταν το 1+6. Ότι πιο smooth έχω δει νομίζω χωρίς βέβαια ξαναλέω να έχω τρελή εμπειρία.

 

Nfc για πληρωμές δεν έχω δοκιμάσει και για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα καν πως γίνεται οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω. Αν δεν κάνω λάθος πάντως υποστηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει γενικά ίσως το είπα κ λίγο λάθος. Για να δω διαφορά στη θερμοκρασία θέλει σίγουρα παιχνίδι με μουσική πχ και όχι σε απλη και νορμάλ χρήση. Ας πούμε τώρα έχω 3h sot με 13% παιχνίδι και απομένει 38% μπαταρία για να δώσω μια ακόμα ένδειξη.

 

Πραγματικά κανένα latency σε σκρολ. Έχει τύχη να πιάσω στα χέρια μου s7 edge, και να νομίζω ότι έχει πρόβλημα. Καμία σχέση, το p10+ πήγαινε πολύ πιο... Νεράκι. Στο μόνο που νομίζω που τσέκαρα και έχανε προφανώς ήταν το 1+6. Ότι πιο smooth έχω δει νομίζω χωρίς βέβαια ξαναλέω να έχω τρελή εμπειρία.

 

Nfc για πληρωμές δεν έχω δοκιμάσει και για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα καν πως γίνεται οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω. Αν δεν κάνω λάθος πάντως υποστηρίζεται.

 

Ξαναλέω. Υπάρχουν πολλά κινητά στην αγορά που το chrome να ανοίξεις ψηνονται και τα περισσότερα από αυτά είναι ναυ@ρχιδι@ μιας και είναι απαράδεκτο ένα κινητό 700€ να το κάνει αυτό.

 

Εγώ τα παρήγγειλα από την Παρασκευή απλώς είχα ένα θέμα με το shipping και το άλλαξα από Belgium σε priority line.

Συνολικά μαζί με μεταφορικά και ασφάλεια πλήρωσα 272€ μια τιμή εξερετικη για το κινητό που θα μου έρθει. Για εμένα άμα είναι και δουλεύει ακόμα το κουπόνι, τρέξτε να το πάρετε.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που κου αρέσει περισσότερο από όλα είναι το γεγονός ότι η μπροστινή του κάμερα έχει autofocus πράγμα που κάνει τις selfie πολύ καθαρές. Και οι κάμερες πίσω δεν το συζητάω είναι από άλλο πλανήτη.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε videos στο youtube, πως δεν υπάρχει oleophobic και η οθόνη γεμίζει με βρωμιές στο λεπτό.. Υποτίθεται πως οι μετέπειτα παρτίδες το έλυσαν αυτό, ισχύει?
Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω σε videos στο youtube, πως δεν υπάρχει oleophobic και η οθόνη γεμίζει με βρωμιές στο λεπτό.. Υποτίθεται πως οι μετέπειτα παρτίδες το έλυσαν αυτό, ισχύει?

 

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι μπορείς να πας σε ένα Huawei service center και σου βάζουν εκείνοι ένα oleophobic coating πάνω στην οθόνη. Όπως και screen protector αλλά δεν ξέρω πόσο πάει αυτό να το κάνεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και η τιμή του μπλε έχει πάει στα 282€ χωρίς κουπόνι.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Έχει παραγγείλει κάνεις με priority line από Χονγκ Κονγκ? Και αν ναι με τι σας ήρθε(DHL, ΕΛΤΑ,acs)? Γιατί εγώ που επικοινώνησα με το gearbest και μου είπαν είναι διαφορετική μέθοδος αποστολής. Τώρα έχω προβληματιστει λίγο αν και δεν υπάρχει περίπτωση με τα 3€ που πλήρωσα να το περάσουν από τελωνείο DHL.
Link to comment
Share on other sites

Το μπλε Ρ10+ απο Gearbest,

πέρασε αέρας από τελωνειο-ΒP registered.

 

Και αύριο - μεθαυριο θα το έχω.

Ξέρουμε ΕΚΔΟΣΗ που στέλνουν;

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

VKY-L29 το μοντέλο που παρέλαβα
Καλοδουλευτο φιλος. Σε πόσες ημέρες σου ηρθε? Και επίσης αυτό που ρωτάει ο φίλος, ποιο είναι το cust?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μετά το update

C636

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά το update

C636

 

12 μέρες όλα.μαζι από Κίνα

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετά το update

C636

 

12 μέρες όλα.μαζι από Κίνα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το μπλε Ρ10+ απο Gearbest,

πέρασε αέρας από τελωνειο-ΒP registered.

 

Και αύριο - μεθαυριο θα το έχω.

Ξέρουμε ΕΚΔΟΣΗ που στέλνουν;

 

Με priority line που το έχω παραγγείλει εγώ λες να αργήσει πολύ. Έχουν περάσει ήδη 6 εργασημες.

Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογές και ειδοποιήσεις -

Ειδοποιήσεις & γραμμή κατάστασης -

Φωτεινός παλμός ειδοποίησης

 

Για καλύτερα αποτελέσματα βάλε εφαρμογή που διαχειρίζεται τα χρώματα του led.

Link to comment
Share on other sites

KAΛO ΤΗΛΕΦΩΝΟ

ΣΒΕΛΤΟ

ΠΟΙΟΤΙΚΟ

Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΟΜΩς ΓΙΑ ΕΝΑΝ BUSY ΧΡΗΣΤΗ ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕΡΑ//......

ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙς Η 2η ΦΟΡΤΙΣΗ, ΑΛΛΑ....

 

ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΥΡΝΑΩ ΣΤΟ ΤΙΜΙΟ OUKITEL K6 (!) ΤΩΝ 10 ΩΡΩΝ SOT...

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

KAΛO ΤΗΛΕΦΩΝΟ

ΣΒΕΛΤΟ

ΠΟΙΟΤΙΚΟ

Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΟΜΩς ΓΙΑ ΕΝΑΝ BUSY ΧΡΗΣΤΗ ΔΕ ΒΓΑΖΕΙ ΜΕΡΑ//......

ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙς Η 2η ΦΟΡΤΙΣΗ, ΑΛΛΑ....

 

ΜΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΓΥΡΝΑΩ ΣΤΟ ΤΙΜΙΟ OUKITEL K6 (!) ΤΩΝ 10 ΩΡΩΝ SOT...

 

Άμα είναι και σε βολεύει το oukitel τότε οκ.

Πάντως και εγώ πιστεύα ότι δεν θα έχει και τόσο καλή μπαταρία το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Άμα είναι και σε βολεύει το oukitel τότε οκ.

Πάντως και εγώ πιστεύα ότι δεν θα έχει και τόσο καλή μπαταρία το κινητό.

 

To ouki εχει 2 μειονεκτηματα

Βαρος σχετικα αυξημενο

Καμερες μετριες...

σε ολα τα αλλα...

 

H μπαταρια του Κ10+ ειναι προς απογοητευση...

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

To ouki εχει 2 μειονεκτηματα

Βαρος σχετικα αυξημενο

Καμερες μετριες...

σε ολα τα αλλα...

 

H μπαταρια του Κ10+ ειναι προς απογοητευση...

 

Για εμένα δωστου άλλες 5 μέρες και θα δεις διαφορά. Εγώ είχα το xiaomi mi note 2 και την πρώτη-δευτερη μέρα έβγαλε 7 ώρες σοτ με 20% υπόλοιπο. 5 μέρες μετά με το ζορι έφτανε 4.5 ώρες σοτ. Γιαυτό δωστου λίγο χρόνο. Εγώ παρήγγειλα και καμιά 20αρια € θήκες γιατί πιστεύω θα το ευχαριστηθω το κινητό. Περιμένω να έρθει και το δικό μου τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα δωστου άλλες 5 μέρες και θα δεις διαφορά. Εγώ είχα το xiaomi mi note 2 και την πρώτη-δευτερη μέρα έβγαλε 7 ώρες σοτ με 20% υπόλοιπο. 5 μέρες μετά με το ζορι έφτανε 4.5 ώρες σοτ. Γιαυτό δωστου λίγο χρόνο. Εγώ παρήγγειλα και καμιά 20αρια € θήκες γιατί πιστεύω θα το ευχαριστηθω το κινητό. Περιμένω να έρθει και το δικό μου τώρα...

 

οσο περναγαν οι μερες επεφτε το SOT?

(!)

 

Σε καθε περιπτωση το Ρ10+ ειναι υπεροχης ποιοτητας κινητο...

ακουστικη

σημα, ομορφια καμερες, τελεια

 

εκεινο το SOT με προβληματιζει...

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

To ouki εχει 2 μειονεκτηματα

Βαρος σχετικα αυξημενο

Καμερες μετριες...

σε ολα τα αλλα...

 

H μπαταρια του Κ10+ ειναι προς απογοητευση...

Περίμενε λίγο όπως σου λέει ο φίλος, το emui 8 βασίζεται σε AI, υποτίθεται ότι μαθαίνει από τη χρήση σου με αποτέλεσμα να προσαρμόζει την κατανάλωση ανάλογα. Άσε που σε λίγο καιρό θα πάρει αναβάθμιση GPU turbo που αν παίζεις παιχνίδια θα μειώσει την κατανάλωση κατά 30% σύμφωνα με τα λεγόμενα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...