Jump to content

Redmi 4X


phone55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αρχίζουμε να μπλέκουμε! Στο παρόν topic μιλάμε για το Redmi 4X (το 5ιντσο). Όχι για το Redmi Note 4/4X με την οθόνη 5,5 ιντσών! Ούτε dttwu έχει το 5ιντσο ούτε Nougat έχει πάρει ακόμα σε official stable, ούτε οποιαδήποτε έκδοση "8.5.2.0" είναι δική του παρά του Note. Η Infoquest φέρνει τη global version αυτού του τηλεφώνου και πρόκειται για ακριβώς το ίδιο τηλέφωνο -global version- που φέρνει οποιοδήποτε άλλο μαγαζί στην Ελλάδα.

 

το redmi 4x έχω ...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το redmi 4x έχω ...!!!

Και έχεις ΑΥΤΉ την επιλογή στο δικό σου??

95fd1965b67b176d1ec26c9d6e529c28.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και έχεις ΑΥΤΉ την επιλογή στο δικό σου??

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οχι δεν την εχω....θα επρεπε ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν την εχω....θα επρεπε ?

Βάση αυτών που έγραψε ένας φίλος πιο πάνω ήταν πιθανό.

Μιλάω για αυτόν που πήρε και nougat λέει.

Αλλά μάλλον έχει κάνει λάθος γιατί κανένας άλλος δεν το επιβεβαιώνει και ευτυχώς που δε βιάστηκα να το παραγγείλω στο πλαίσιο, θα με έπαιρνε στο λαιμό του χαχα

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

To 4x έχει πάρει nougat πολύ καιρό (ελληνική dev).

Double tap to wake δεν έχει με καμιά ρομ.

 

Χαίρω πολύ! Η Ελληνική dev όμως δεν είναι ούτε official rom, ούτε stable. Και China dev έχει δοθεί πλέον πριν λίγες μέρες σε Nougat. Αν δεν κάνω λάθος μιλούσαμε για official και stable όμως (ROM με τις οποίες μπορεί να αγοραστεί το κινητό).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οχι δεν την εχω....θα επρεπε ?

 

Ναι. Για να έχεις double tap to wake up θα έπρεπε... Εφόσον δεν την έχεις την επιλογή δεν έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρω πολύ! Η Ελληνική dev όμως δεν είναι ούτε official rom, ούτε stable. Και China dev έχει δοθεί πλέον πριν λίγες μέρες σε Nougat. Αν δεν κάνω λάθος μιλούσαμε για official και stable όμως (ROM με τις οποίες μπορεί να αγοραστεί το κινητό).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι. Για να έχεις double tap to wake up θα έπρεπε... Εφόσον δεν την έχεις την επιλογή δεν έχεις...

 

τι εννοείς δεν ΕΧΩ ?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς δεν ΕΧΩ ?

 

Ότι κάνοντας διπλό ταπ στην οθόνη δεν πρόκειται να ανάψει. Αρχίζει να τείνει στο ...σουρεάλ αυτή η συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Ότι κάνοντας διπλό ταπ στην οθόνη δεν πρόκειται να ανάψει. Αρχίζει να τείνει στο ...σουρεάλ αυτή η συζήτηση...

 

Εγω αναφέρθηκα απλώς οτι μου εγινε ενημέρωση στην 8.5.2.0 δεν είπα για διπλό ταπ...!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναφέρθηκα απλώς οτι μου εγινε ενημέρωση στην 8.5.2.0 δεν είπα για διπλό ταπ...!!!:D:D:D

 

Ανέβασε ένα screenshot από αυτά που φαίνονται στο Ρυθμίσεις>Σχετικά με το τηλέφωνο αν θέλεις. 8.5.2.0 έκδοση MIUI δεν υπάρχει για το 5ιντσο 4Χ.

Link to comment
Share on other sites

@manan69t

 

Γιατί να ξοδέψεις 190 ευρώ;

Το περνεις από εδώ

https://m.geekbuying.com/item/Package-Global-Version-Xiaomi-Redmi-4X-3GB-32GB-Smartphone---Gold-383824.html

Βάζεις κουπόνι KIMOVIL, τσεκάρεις ασφάλεια για την αποστολή και τη δυνατότητα για σέρβις στην Ιταλία σε περίπτωση προβλήματος και με 160$ = ~135€ είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

@manan69t

 

Γιατί να ξοδέψεις 190 ευρώ;

Το περνεις από εδώ

https://m.geekbuying.com/item/Package-Global-Version-Xiaomi-Redmi-4X-3GB-32GB-Smartphone---Gold-383824.html

Βάζεις κουπόνι KIMOVIL, τσεκάρεις ασφάλεια για την αποστολή και τη δυνατότητα για σέρβις στην Ιταλία σε περίπτωση προβλήματος και με 160$ = ~135€ είσαι ΟΚ.

 

Ή το παίρνεις από κάπου εδώ: https://www.skroutz.gr/s/11425408/Xiaomi-Redmi-4x-32GB.html

με τα ίδια λεφτά, αυθημερόν και δεν μπλέκεις με εγγυήσεις που θέλουν αποστολή στην Ιταλία...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς τα ίδια λεφτά, γιατί αν βάλεις τα μεταφορικά και κόστος για θήκη και τζαμάκι, πας στα 160€. Αλλα και πάλι είναι λιγότερα από τα 190.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα που θεωρούν κάποιοι ότι όλοι ψάχνουν το φθηνότερο και μάλιστα επιμένοντας με ξεπερνά.

 

Προσωπικά επέλεξα την επίσημη αντιπροσωπεία πληρώνοντας ακριβότερα (50 ευρω) για να έχω παραπάνω εγγύηση και επιπλέον να μην χρειαστεί να το στείλω πουθενά εκτός από το εδώ σέρβις..

 

Υπαρχει πολύς κόσμος που δεν θέλει να μπλέκει με καμιά αποστολή πουθενά στον κόσμο.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα που θεωρούν κάποιοι ότι όλοι ψάχνουν το φθηνότερο και μάλιστα επιμένοντας με ξεπερνά.

Προσωπικά επέλεξα την επίσημη αντιπροσωπεία πληρώνοντας ακριβότερα (50 ευρω) για να έχω παραπάνω εγγύηση και επιπλέον να μην χρειαστεί να το στείλω πουθενά εκτός από το εδώ σέρβις..

Υπαρχει πολύς κόσμος που δεν θέλει να μπλέκει με καμιά αποστολή πουθενά στον κόσμο.

Μα κανείς δεν κατηγόρησε αυτούς που ακολουθούν τη δική σου λογική, είναι σεβαστή.

Αντίστοιχα και σένα δεν πρέπει να "σε ξεπερνά" η λογική αυτών, που γνωρίζουν ότι οι επίσημες αντιπροσωπείες πολλές φορές άφησαν έκθετους αυτούς που τις προτίμησαν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το θέμα είναι ότι επιμένουν "γιατί να τα δώσεις τα έξτρα λεφτά", αυτό με ξεπερνά, η επιμονή.

 

Να σημειώσω ότι έχω πάρει πολλά κινητά από Κίνα και άλλες χώρες ακόμα και με freight forward.

 

Σίγουρα έχουν γίνει παγαποντιες από εταιρείες αλλά τουλάχιστον έχεις την δυνατότητα να τους μιλήσεις ο ίδιος στο Service χωρίς να περιμένεις mail κτλ.

 

Ο καθένας με τις επιλογές του λοιπόν απλά δεν θα πρέπει να υπάρχει η επιμονή.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το θέμα είναι ότι επιμένουν "γιατί να τα δώσεις τα έξτρα λεφτά", αυτό με ξεπερνά, η επιμονή.

 

Να σημειώσω ότι έχω πάρει πολλά κινητά από Κίνα και άλλες χώρες ακόμα και με freight forward.

 

Σίγουρα έχουν γίνει παγαποντιες από εταιρείες αλλά τουλάχιστον έχεις την δυνατότητα να τους μιλήσεις ο ίδιος στο Service χωρίς να περιμένεις mail κτλ.

 

Ο καθένας με τις επιλογές του λοιπόν απλά δεν θα πρέπει να υπάρχει η επιμονή.

 

Sent from my A0001 using Tapatalk

Αγαπητέ, κατ' αρχή χαλάρωσε!

 

Ο φίλος πιο πριν έγραψε

"Μη το παραγγείλω και φάω παλτό γιατί θα μου βγει κοντά 190€ με τη θήκη, δε τα λες και λίγα για δεύτερο κινητό."

Κι εγώ του απάντησα

"Γιατί να ξοδέψεις 190 ευρώ;"

 

Το έκανα γιατί τα 190 ευρώ τα θεωρεί αρκετά για 2ο κινητό.

 

Του έδωσα λοιπόν μια λύση, για να του βγει στα 135 και ένας άλλος φίλος μια άλλη λύση, που εγώ, μετά, έγραψα ότι μπορεί να βγει στα 160.

 

Φαντάζομαι ότι, η πρόταση, σε κάποιον που θεωρεί πολλά τα 190, μιας (αξιοπρεπεστατης) εναλλακτικής στα 135 για το ίδιο πράγμα και ο σχολιασμός μιας άλλης στα 160, δεν είναι επιμονή.

Άλλωστε, αυτός δεν είναι κι ένας από τους λόγους που γράφουμε στο φόρουμ;

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Δε το θέλω απ έξω γιατί πρώτον

Η εγγύηση είναι ενός έτους κ όχι 2

Δεν πάει στο επίσημο εδώ αλλά σε αποστολές σε εξωτερικό

Ειδικά με Κίνα είναι μη σου τύχη, αν σου κάτσει κανένα με θεματάκι, άντε συννενοήσου και περίμενε μήνες το πήγαιν' έλα όπως στο παλικάρι στο screenshot που ανεβάζω...

Η διαφορά δεν είναι τόση καθώς στο σκρουτζ το 4x black που θέλω έχει σε μαγαζί που δεν έχω ξανά ψωνίσει 141€ αλλά μαζί με τα μεταφορικά και αντικαταβολή πάει κοντά στα 150.

Έ Οκ 179 έχει στο public πχ χωρίς μεταφορικά αντικαταβολές άσε που υπάρχει και φυσικό μαγαζί στην πόλη μου (Χαλκίδα)

Άσε που μέσα σε 15 μέρες αν δε το θες το γυρίζω πίσω χωρίς πολλά πολλά (δεν ισχύει σε όλα τα βέβαια αυτό)ενώ με τη Κίνα ή τα σκρουτζομάγαζα λίγο δύσκολο το κόβω.

Τέλος πάντων επειδή έχω πάρει άπειρες συσκευές και από Skroutz και από πλαίσια etc σε κάθε αγορά ζυγίζω τα υπέρ και τα κατά.

Αυτή τη φορά επειδή η xiaomi είναι κατακερματισμένη σε μοντέλα ελληνικά, Skroutz ,από Κίνα global rom το ένα, κινέζικα το άλλο, και δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με αυτά και κυρίως επειδή το θέλω για ΚΎΡΙΟ κινητό να μιλάω με android για έξω (έχω και το S8 Plus) για όλα αυτά λέω η δεύτερη αγορά μου σε xiaomi να γίνει πιθανόν από μεγάλη αλυσίδα.

Το πρώτο που πήρα, το 4a το πήρα απ το Drele σκρουτζομάγαζο με 2 χρόνια εγγύηση αλλά δεν έχει το 4x black που θέλω οπότε...

Ξέχασα να πω πως πιστεύω και αν δε το θέλω σε 2-3 μήνες η μεταπώληση του θα είναι πιο εύκολη αν είναι ελληνικό..

 

69721a457e71ce47bb03fe0460207f69.jpg

 

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παρήγγειλα το κινητό απο bangood με εγκατεστημένη global Rom. Σε αυτή τη φάση δούλευε το 4g κανονικά. Στη συνέχεια του έβαλα την ελληνική XTRV ROM και από τότε έχω μόνο πρόσβαση σε 3G . Μπορεί κάποιος να μου δώσεις τις ρυθμίσεις για APN σε cosmote whats up? ( άν και έχω ήδη δοκιμάσει αρκετές αλλαγές ) Ξέρει κάποιος τι άλλο μπορεί να φταίει ?? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε ένα screenshot από αυτά που φαίνονται στο Ρυθμίσεις>Σχετικά με το τηλέφωνο αν θέλεις. 8.5.2.0 έκδοση MIUI δεν υπάρχει για το 5ιντσο 4Χ.

 

Υπάρχει ???:):):D

 

Screenshot_2017_09_10_14_59_41_474_com_android_settings.png

Edited by jimbrav
Link to comment
Share on other sites

@manan69t

Φίλε συμφορουμητη, το σκεπτικό σου είναι λογικότατο. (Αν και δε χρειάζεσαι εμένα να σου πω κάτι τέτοιο!)

Να ρωτήσω κάτι άλλο.

Η κάμερα του πως σου φαίνεται; (του 4Α, που φαντάζομαι θα είναι ίδια με του 4Χ, εμένα ας πούμε, του note 4X που έχω δε μ αρέσει και τη βρίσκω απλά ικανοποιητική).

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ???:):):D

 

Screenshot_2017_09_10_14_59_41_474_com_android_settings.png

 

Nightly (beta) είναι αυτή που δόθηκε κατά πως φαίνεται σε λίγους μόνο χρήστες. Δες εδώ: http://en.miui.com/thread-812826-1-1.html

Παραπονιούνται για αυξημένη θερμοκρασία αρκετοί.

Η τελευταία stable επίσημη που παρέχεται είναι ακόμα η 8.2.10.0 (http://en.miui.com/download-323.html)

Είχαν ανεβάσει προ λίγων ημερών και για λίγο την 8.2.12.0 (την οποία και έβαλα κι εγώ) η οποία ήταν επίσης nightly και βλέπω ότι την έχουν αποσύρει πλέον (γιατί προφανώς είχε προβλήματα-εγώ π.χ. έχω αρκετά force close από τη μέρα που την έβαλα).

Link to comment
Share on other sites

@manan69t

Φίλε συμφορουμητη, το σκεπτικό σου είναι λογικότατο. (Αν και δε χρειάζεσαι εμένα να σου πω κάτι τέτοιο!)

Να ρωτήσω κάτι άλλο.

Η κάμερα του πως σου φαίνεται; (του 4Α, που φαντάζομαι θα είναι ίδια με του 4Χ, εμένα ας πούμε, του note 4X που έχω δε μ αρέσει και τη βρίσκω απλά ικανοποιητική).

Δυστυχώς δεν είμαι και καλός κριτής κάμερας οικονομικών κινητών γιατί πάντα είχα και έχω κορυφαία smartphones και τα αδικώ.

Αλλά όσο μπορώ να είμαι αντικειμενικός να πω πως μέρα έξω με καλό φωτισμό είναι ικανοποιητική αλλά σε εσωτερικούς χώρους και ειδικά με χαμηλό φωτισμό είναι ψιλό χάλια.

Επειδή έχω και το J5 του 16 περίπου έναν κλικ χειρότερη.

Έχω και φώτο απ τα κινητά που έχω σε περίπου ίδιες συνθήκες και να πω πως τα Samsung. (A5 17, J7 17 αλλά ακόμα και το J5 του 16)έχουν σαφώς καλύτερες κάμερες.

Αλλά το μικρό xiaomi έχει σβελτάδα και άλλες τσαχπινιές όπως και καλή μαμά παραμετροποίηση που με κέρδισαν.

Σε κάμερα λοιπόν μέρα είσαι σχετικά Οκ αν δεν έχεις απαιτήσεις κάνεις τη δουλειά σου δηλαδή, αλλά όσο πέφτει ο φωτισμός μένει πίσω ακόμα και απ τα low budget Samsung

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

O snapdragon 435 απ' όσο έψαξα υποστηρίζει κανονικά quick charge 3.0

 

Γνωρίζει όμως κάποιος αν δουλεύει το quick charge στο Redmi 4X και αν ναι με ποιον φορτιστή θα πρέπει να φορτίζεται για να αξιοποιεί αυτή τη δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...