Jump to content

Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα έτυχε να δω και εγώ από κοντά τις 2 συσκευές και είχα 10-15 λεπτά να τις ψαχουλέψω.

Νομίζω ότι το μικρό είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ νικητής και θα πρότεινα σε όποιον σκέφτεται το μεγάλο να μην το αγοράσει πριν δει και τα 2.

Έχω σχετικά μεγάλη παλάμη και το μικρό ήταν ΙΔΑΝΙΚΟ για χρήση με το ένα χέρι σε αντίθεση με το μεγάλο που σε κούραζε μετά από 2-3 λεπτά.

Επίσης σε όσους χρησιμοποιούν τον πίσω αισθητήρα για ξεκλείδωμα , δεν υπάρχει περίπτωση να βολευτούν με το μεγάλο , το υπογράφω.

 

Με γεια και καλοδούλευτα.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έτυχε να δω και εγώ από κοντά τις 2 συσκευές και είχα 10-15 λεπτά να τις ψαχουλέψω.

Νομίζω ότι το μικρό είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ νικητής και θα πρότεινα σε όποιον σκέφτεται το μεγάλο να μην το αγοράσει πριν δει και τα 2.

Έχω σχετικά μεγάλη παλάμη και το μικρό ήταν ΙΔΑΝΙΚΟ για χρήση με το ένα χέρι σε αντίθεση με το μεγάλο που σε κούραζε μετά από 2-3 λεπτά.

Επίσης σε όσους χρησιμοποιούν τον πίσω αισθητήρα για ξεκλείδωμα , δεν υπάρχει περίπτωση να βολευτούν με το μεγάλο , το υπογράφω.

 

Με γεια και καλοδούλευτα.

Αυτα τα, ξεκάθαρα και κατι τετοια, τι τα θέλετε και τα ποσταρετε ήθελα να ήξερα..

Τα μεγέθη είναι αποκλειστικά θεμα γουστου και τι επιθυμεί ο καθένας. Δεν υπάρχει πρόταση, και τέτοια σε αυτο.

Εγω πχ το μικρο που το επιασα στα χέρια μου, προερχόμενος απο την πολύ ποιο ανετη και φαρδια οθονη του νοτε 4, μου φαινόταν τοσο στενη, που πρακτικά μου ηταν παντελώς αχρηστη. Προσωπικά ουτε τζάμπα δεν το έπαιρνα το μικρό.

Δεν το γραφω για να προκαλεσω, ουτε για να προτείνω να παρουν το μεγάλο, αλλα για να δείξω ποσο 100% αντίθετα ειναι τα γούστα, απο άτομο σε ατομο, ωστε δεν νοηται καν να προτείνει κανεις τιποτα σε κανέναν παρα μονο στον εαυτο του.

Αντιθετα το μεγάλο και στο χερι καθοταν καλύτερα και ειχε ανεκτο φαρδος η οθονη. 3 άτομα μαλιστα και οι 3 ακριβώς το ιδιο είπαμε. Μεχρι και αυτοι που παραδοσιακα παιρναν μικρα κινητα, το μεγάλο τους φανηκε πρακτικοτερο στο χερι, πράγμα περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ σήμερα. Μπορώ να πω σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος αν και η προηγούμενη επαφή μου με Samsung (galaxy s6) δεν μου άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις. Το χειρότερο μου είναι ο αισθτήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων. Εϊχα καλομάθει απο το 6p και με δυσκολεύει.

Μερικές ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος.

1. Τα εικονίδια στην navigation bar γίνεται να αλλάξουν με κάποιο theme? Τα βρίσκω κακάσχημα αυτά που έχει η Samsung, θα ήθελα αυτά του stock android.

2. Επίσης, στην always on display, άλλες φορές το ρολόι είναι φωτεινό λευκό σε μαύρο φόντο και αργότερα γίνεται αχνό γκρί. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ή πρέπει να είναι πάντα έντονα λευκό; Αυτό ιδίως με προβληματίζει.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Edited by kax
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα και εγώ σήμερα. Μπορώ να πω σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος αν και η προηγούμενη επαφή μου με Samsung (galaxy s6) δεν μου άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις. Το χειρότερο μου είναι ο αισθτήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων. Εϊχα καλομάθει απο το 6p και με δυσκολεύει.

Μερικές ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος.

1. Τα εικονίδια στην navigation bar γίνεται να αλλάξουν με κάποιο theme? Τα βρίσκω κακάσχημα αυτά που έχει η Samsung, θα ήθελα αυτά του stock android.

2. Επίσης, στην always on display, άλλες φορές το ρολόι είναι φωτεινό λευκό σε μαύρο φόντο και αργότερα γίνεται αχνό γκρί. Είναι φυσιολογικό αυτό; Ή πρέπει να είναι πάντα έντονα λευκό; Αυτό ιδίως με προβληματίζει.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Δε σου αρεσουν τα πολυ ωραια navigation bar σχηματα της σαμμυ και σου αρεσουν τα αδιαφορα του στοκ android;;:blink:

Τεσπα γουστα ειναι αυτα... Δεν ξερω αν υπαρχει κατι διαφορετικο.

Στην aod το ρολοι γινεται πολυ φωτεινο οταν η φωτεινοτητα του χωρου τριγυρω ειναι κανονικη, γινεται αχνο οταν ειναι στο σκοταδι και οταν το εχεις στην τσεπη σβηνει τελειως. Με το που το βγαλεις βεβαια φωτιζει αμεσως!

ΜySmartphone: OnePlus 12 16/512

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις κατι πω μπορώ να βρω το smart switch στο google play δεν μπορω με τίποτα να το κατεβάσω στο αλλο κινητό
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανεις κατι πω μπορώ να βρω το smart switch στο google play δεν μπορω με τίποτα να το κατεβάσω στο αλλο κινητό

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sec.android.easyMover

Link to comment
Share on other sites

Τα dual sim έχουν το μοντέλο FD ενώ τα απλά F. Λογικά εφόσον δεν πωλείται το FD στην Ευρώπη, τα Ολλανδικά μοντέλα θα είναι μονοκαρτα.

 

Sent from my SM-G950FD using Tapatalk

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι μονο εστι μπορεσα και εγω να το βρω και οχι απευθυας απο το google play..
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι μονο εστι μπορεσα και εγω να το βρω και οχι απευθυας απο το google play..

 

Υπάρχει κανονικά στο Galaxy Apps του Samsung Account...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση. 21 ώρες έχω 3 ώρες οθόνη και 15 λεπτά. Έκπληξη για μένα που είμαι ο πιο γκρινιάρης με το θέμα μπαταρία. Ίδια καθημερινή χρήση με το s7 edge. Και όμως έκανε τη διαφορά η σαμι. Ευχαριστημένος με την αλλαγή που έκανα.
Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα για πρώτη φορα το plus και το σύγκρινα με το δικο μου το s8.

Χαώδη η διαφορά μεταξύ τους,δεν συγκρίνεται το μικρο σε βολικότατα, ευχρηστία,εργονομία και χρήση με ένα χερι :)

Είχα είναι η αλήθεια στην ακρη του μυαλού μου μήπως τελικά στο τέλος το μεγάλο με καλύψει καλυτέρα και με κερδίσει έναντι του μικρου, αλλά δεν. Στην πράξη πιάνοντας το μου φάνηκε αρκετά δύσχρηστο, τεράστιο και άβολο για τα γούστα μου αν και η οθόνη πιο χορταστική.

 

Στα της μπαταρίας να πω ότι για 2 σερι ημέρες εβγαλα 6+ ωρες SOT με 2 πλήρες φορτίσεις.

Πολύ ικανοποιημένος θα ελεγα.

Τα περίμενα χειροτέρα αλλά με εξέπληξε ευχάριστα.

 

Πιο κοντά σε 7 edge παρα σε s7 flat με απολυτη σιγουριά.

 

Σε πιο νορμάλ χρήση θα με βγάζει ανετα 1.5 ημέρα η και 2.

 

Με λιώσιμο αυτές τις 2 ημέρες με μπόλικο σκαλισμα σε ρυθμίσεις και σεταρισματα,hard reset εξίσου εκανα με μπόλικες προσθααφαιρεσεις app με δοκιμη αρκετων Bixby remapping app και πολλές δοκιμες σε edge player και music player app εως βρω τη σωστη χημεια και ισορροπία που ήθελα.

 

Με λυπη μου διαπίστωσα ότι third party music app δεν συνεργάζονται αρμονικά με edge player λειτουργια αντίθετα με ότι συνέβαινε με 7 edge και οσο ήμουν με 6.0.1.

 

Μονο με Samsung player δουλεύει πολύ καλα και αυτό μετα από αρκετές δοκιμές.

 

Φωτεινότητα μεταξύ 30-50% αναλογια WiFI-data 70-30 με μπόλικη μουσική με Bluetooth stereo handsfree,αρκετο browsing,δοκιμή κάμερα με φωτογραφίες το AOD καμιά ωρα ημερησίως χρηση,με συγχρονισμους 2 email account push,μπολικο texting με WatchApp.

 

Αύριο θα παραλάβω και το arctic silver και θα αποφασίσω ποιο θα κρατήσω.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και το μικρό σήμερα μαζί με το S8+ που έχω σταθερά να δω πως πάει, ομολογώ ότι με έχει εκπλήξει ευχάριστα καθώς το μέγεθός του ειναι πραγματικά κάτι το απίθανο.. Απίστευτα καλό στο χέρι και μέγεθος οθόνης πολύ καλό, συνεκρινα σήμερα με φίλο που έχει το S7 edge βίντεο στο YouTube και το S8 έπαιζε ελάχιστα μεγαλύτερο βίντεο παρόλο που είναι αρκετά πιο στενό (το S7 edge είχε μπάρες πάνω κάτω σε default θεαση).. Τα υπόλοιπα τις επόμενες μέρες

 

Alex νομίζω σε ξένισε και η αλλαγή από το μικρό στο μεγάλο, αν έχεις το μεγάλο μια μέρα αποκλειστικά νομίζω μετά θα έχεις τουλάχιστον δίλημμα :rolleyes:

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ευθύμη έχεις δικιο τελευταία πρόταση σου με ψιλο προβλημάτισε ολίγων το ότι το ειδα live το μεγαλο:D:p

Μου αρεσε είναι η αλήθεια αλλά αν το παρω θα μπω ξανα σε δίλλημα οτι θα μου λείψει το μικρο.

 

Και τα 2 έχουν τις αρετές τους είναι η αλήθεια.

 

Αντε βγάλε ακρη διοτι και τα 2 δεν γίνεται να τα εχω.:rolleyes:

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι Ευθύμη έχεις δικιο τελευταία πρόταση σου με ψιλο προβλημάτισε ολίγων το ότι το ειδα live το μεγαλο:D:p

Μου αρεσε είναι η αλήθεια αλλά αν το παρω θα μπω ξανα σε δίλλημα οτι θα μου λείψει το μικρο.

 

Και τα 2 έχουν τις αρετές τους είναι η αλήθεια.

 

Αντε βγάλε ακρη διοτι και τα 2 δεν γίνεται να τα εχω.:rolleyes:

Αυτό ακριβώς, εγώ τώρα λειτουργώ αποκλειστικά με το μικρό και μου αρέσει οπότε ίσως το συνηθίσω και θέλω μετά να το κρατήσω, επίσης δεν με ενδιαφέρει να έχω δύο συσκευές

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, εγώ τώρα λειτουργώ αποκλειστικά με το μικρό και μου αρέσει οπότε ίσως το συνηθίσω και θέλω μετά να το κρατήσω, επίσης δεν με ενδιαφέρει να έχω δύο συσκευές

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Ναι Ευθυμη και εγω μάλλον με βλέπω να μείνω με το μικρο και για τον επιπλέον λογο ότι multimedia κατανάλωση δεν κανω ουδέποτε από κινητο(που αυτό σε προδιαθέτει περισσότερο στο plus παρα στο μικρο-βαλε και το γεγονός ότι το plus δεν είναι πολύ καλύτερο σε αυτονομία από το μικρο σε αντίθεση με s7 σειρά που η διαφορα στα 2 μοντέλα ήταν μεγάλη) από την άλλη εχω συνηθίσει να χειρίζομαι το κινητο με ένα χερι αποκλειστικά και εκεί κακα τα ψέματα υπερτερεί κατά κράτος το μικρο και από την άλλη 'βαλε την παράμετρο ότι εχω στην κατοχή μου πάντα ένα ipad 9.7 ίντσες που τακτικά το κουβαλάω μαζι και το οποιο μπορεί πιο αποδοτικά να καλύψει την ανάγκη σε multimedia περιεχόμενο η gaming και φυσικά πιο ανετο και χορταστικο διάβασμα η browsing.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξω βελτιστοποίηση χρήση μπαταρίας σε όλα τι θα γίνει; Με σβηστεί οθόνη δεν θα έρχεται καμία ειδοποίηση ακόμα και μήνυμα στο messenger η Viber αν είναι επιλεγμένα και αυτα; Το έχει ενεργοποίησή κάποιος; Τι ακριβώς κάνει;
Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Αφού το είπαμε ρε παιδιά και πιο πάνω.

Το μικρό είναι ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ νικητής για φέτος!! :lol::lol::lol:

Eγώ δεν νομίζω ότι είναι το μέγεθος της συσκευής, αλλά το μέγεθος της οθόνης που ξεγελάει. Πχ το s7 edge το θεωρώ μικρό για μένα. Το s8 plus, έχει σχεδόν το ίδιο πλάτος με το s7 edge, είναι ψηλότερο κατά 8.5 mm (που δεν είναι και τόσο τραγική διαφορά) αλλά μέχρι να συνηθίσει το μάτι την infinity display, το κάνει να φαίνεται τεράστιο. Βάλτε το s7 edge σε θήκη του σ8 plus. Στο πλάτος εφαρμόζει σχεδον ακριβώς, και αυτό που περισσεύει από το ύψος είναι αυτό που κάνει τη διαφορά, που δεν είναι και πολύ μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν νομίζω ότι είναι το μέγεθος της συσκευής, αλλά το μέγεθος της οθόνης που ξεγελάει. Πχ το s7 edge το θεωρώ μικρό για μένα. Το s8 plus, έχει σχεδόν το ίδιο πλάτος με το s7 edge, είναι ψηλότερο κατά 8.5 mm (που δεν είναι και τόσο τραγική διαφορά) αλλά μέχρι να συνηθίσει το μάτι την infinity display, το κάνει να φαίνεται τεράστιο. Βάλτε το s7 edge σε θήκη του σ8 plus. Στο πλάτος εφαρμόζει σχεδον ακριβώς, και αυτό που περισσεύει από το ύψος είναι αυτό που κάνει τη διαφορά, που δεν είναι και πολύ μεγαλύτερο.

 

Φίλε και εμένα σαν μέγεθος οθόνης μου άρεσε περισσότερο το S8+.

Όταν όμως είχα στο χέρι το μικρό(μόνο μικρό δεν είναι στις 5.8") , καθόταν τρομερά στην παλάμη και μπορούσε κάποιος με σχετικά μεγάλη παλάμη να το χειριστεί με το ένα χέρι που το θεωρώ πολύ σημαντικό. Επίσης ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να βολευτεί κάποιος με τον αισθητήτα ξεκλειδώματος στο μεγάλο. Δε φτάνει το δάχτυλο με ΤΙΠΟΤΑ :)

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εμένα σαν μέγεθος οθόνης μου άρεσε περισσότερο το S8+.

Όταν όμως είχα στο χέρι το μικρό(μόνο μικρό δεν είναι στις 5.8") , καθόταν τρομερά στην παλάμη και μπορούσε κάποιος με σχετικά μεγάλη παλάμη να το χειριστεί με το ένα χέρι που το θεωρώ πολύ σημαντικό. Επίσης ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να βολευτεί κάποιος με τον αισθητήτα ξεκλειδώματος στο μεγάλο. Δε φτάνει το δάχτυλο με ΤΙΠΟΤΑ :)

 

Εμενα μια χαρα φτάνει και στα 2 και στο μικρό μάλιστα με δυσκολεύει γιατί πρέπει να λυγίζω το δάχτυλο. Η θέση και στα 2 απλά δεν είναι λειτουργική και εννοώ το ότι είναι στην πλάτη και μόνο και όχι τόσο η θέση. Προέρχομαι από iphone 7 plus και το s8+ μου φαίνεται πιο μικρό οπότε ΟΛΑ είναι θέμα συνήθειας και στο πως έμαθες από την προηγούμενη συσκευή σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εμένα σαν μέγεθος οθόνης μου άρεσε περισσότερο το S8+.

Όταν όμως είχα στο χέρι το μικρό(μόνο μικρό δεν είναι στις 5.8") , καθόταν τρομερά στην παλάμη και μπορούσε κάποιος με σχετικά μεγάλη παλάμη να το χειριστεί με το ένα χέρι που το θεωρώ πολύ σημαντικό. Επίσης ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να βολευτεί κάποιος με τον αισθητήτα ξεκλειδώματος στο μεγάλο. Δε φτάνει το δάχτυλο με ΤΙΠΟΤΑ :)

 

επιασα για λιγο το μικρο σημερα. Δεν ξερω πως ειναι το μεγαλο, αλλα τελικα το μικρο δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου, Ο λογος απλος:

εκαναν ενα μακρυναρι κινητο που η μονη πρακτικοτητα ειναι να το κρατας κλειστο στην παλαμη να μην σου φυγει. Εκει ναι καθεται οκ.

Στο χειρισμο ομως, το πλατος ειναι μικρο για το πληκτρολογιο και νιωθω οτι γυρναω σε εποχες Iphone 5 (ως προς την πρακτικοτητα), μια φωτο που εβγαλα σε 4:3 την εβλεπα στο μισο της οθονης οταν γυρισα το κινητο ξαπλα, χανεις δηλαδη 2 δαχτυλα απο καθε μερια για να φανει σωστα η εικονα και να μην την βλεπεις ξεχειλωμενη με αποτελεσμα να ειναι σα να την βλεπεις σε οθονη 4" παλι, ενω για να βγαλεις φωτο στην αναλογια της οθονης πας στα 7ΜΡ που πες οτι δε σε νοιαζουν, που θα την βλεπεις με τετοια αναλογια?

Τελος, το δαχτυλο μου αν επρεπε να φτασει στα κουμπια κατω δεν εφτανε παρα λιγο πανω απο τη μεση ως προς το υψος, με αποτελεσμα η μπαρα ειδοποιησεων να ειναι αχρηστη για μενα οπως και το πανω κομματι, αποτελεσμα, αν φτιαξεις εναν φακελο με εφαρμογες, ο οποιος ανοιγει ψηλα, δεν μπορεις να τις ανοιξεις.

 

Συμπερασμα: Η αναλογια αυτη ειναι ο,τι πιο βλακεια μπορουσαν να σκεφτουν, για τετοιο υψος,απλα δεν αξιζει. Δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις βασικες λειτουργιες και ειναι δυσκολος ο χειρισμος ακομα και στο μικρο στα 2/5 της οθονης, στο πανω μερος.

Προσωπικα επειδη θεωρω οτι και στο μεγαλο τα ιδια θεματα θα εχω, θα παω στο μεγαλο, για να παρω τη μπαταρια και μια μεγαλυτερη οθονη, τουλαχιστον σε απολυτο εμβαδο (οχι σε ποσοστο) να βλεπω μια φωτο πιο καλα, και οχι μικρογραφια. Ετσι και αλλιως κουρτινα και ειδοποιησεις δε φτανω σε κανενα, μηνυμα στο μικρο μου εσπασε τα νευρα, αρα μεγαλο και ο,τι γινει.

Αν δεν το παλεψω το μεγεθος γυρναω σε s7 edge (και αυτο γιατι μου εγινε πιστωση λογω αντικαταστασης το s7 edge και βρεθηκα με τα λεφτα τωρα, αλλιως δε θα ρισκαρα τη δοκιμη).

Αυτα απο μενα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S8 (SM-G950F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...