Jump to content

Φιλία


woudoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ΦΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ - george byron -

 

Η φιλία βελτιώνει την ευτυχία και μετριάζει την δυστυχία

διπλασιάζει τη χαρά μας και κόβει στα δύο τον πόνο μας J.adison

 

Υπάρχουν φίλοι ? .... και δεν λέω τον Βαγγέλη τον Σταμάτη την Λίτσα που πήγαμε για καφέ τη Κυριακή , ούτε τον Θανάση συναντηθήκαμε στο σούπερ μάρκετ

 

Υπάρχουν φίλοι ? και τι σημαίνει καλός φίλος ? αυτός που θα μιλήσεις σίγουρα μια φορά τη μέρα ? αν ναι ........ και για πόσο ? ......

Πόσες υποχωρήσεις κάνουμε για να συνεχίσουμε να λέμε ότι έχουμε αδερφικούς φίλους ?

Εχουμε τελικά φίλους/ες ή δεν έχουμε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 138
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ προσωπικά είμαι από τους τυχερούς που έχουν φίλους. Με τον έναν πολύ καλό φίλο είμαστε μαζί περίπου 14 χρόνια και με την φίλη μου είμαστε μαζί από πριν το νηπιαγωγείο - κοντά στα 25 χρόνια δηλαδή.. Μια ολόκληρη ζωή.. Αν και για λίγο δεν είχαμε πολύ επικοινωνία μετά το σχολείο, αλλά οι πραγματικοί φίλοι δεν χάνονται ποτέ..

Άρα είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν ότι υπάρχουν πραγματικές φιλίες..

yakinthi :wink:
Link to comment
Share on other sites

Φιλίες υπάρχουν, αλλά είναι τόσο ευάλωτες που ανα πάσα στιγμή μπορεί να τσακίσουν. Το Δεκέμβρη που μας πέρασε, κατάφερε άτομο να με χωρίσει απο τον εδώ και σχεδόν 2 χρόνια καλύτερο μου φίλο που είμαστε μαζί σχεδόν καθημερινά και πολλέεεεεες ώρες... Ευτυχώς με πολύ κουβεντα και ακόμη πέρισσότερη προσπάθεια τα ξαναβρήκαμε.

 

Εκεί κατάλαβα πόσο εύθραστα είναι όλα... Βασικά πιστευώ το καλύτερα λίγοι και καλοί για τα πάντα, παρά το χάος... Θέλει προσοχή στις επιλογές μας απλά και να είμαστε αυθεντικοί...

 

Τώρα εγώ γιατί νομίζω ότι ήδη υπάρχει ανοικτό και αλλού τέτοιο θέμα?

:w00t:

:X
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος σοφός είχε πει: «Αν θέλεις εχθρούς κοίταξε να υπερτερείς των φίλων σου, αλλά αν θέλεις φίλους άσε τους φίλους σου να υπερτερούν απέναντί σου.»

και «Ενας πιστός φίλος δεν είναι τίποτα λιγότερο από έναν καλό αδελφό.»

 

Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

"Ενας πιστός φίλος δεν είναι τίποτα λιγότερο από έναν καλό αδελφό"

 

Παραπάνω είναι κατά πολύ

 

Με το πρώτο διαφωνό αν το κατάλαβα σωστά

Φιλία δεν είναι να υπερτερεί κανείς κανενός

Φιλία είναι ένας άνθρωπος σε δυό ψυχές ( βρε ρομαντικούς που μας κάνει η Ανοιξη )

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι απο τα άτομα που δεν είχει μικρή φίλους και φίλες αληθινούς...επειδή βλέπετε ήμουν η χοντρή της τάξης και είχαν καταφέρει να με απομονώσουν

και όσους τελικά φίλους ή φίλες μπόρεσα να έχω με πρόδωσαν μετά απο καιρό...βλέπετε με ήθελαν μόνο δίπλα τους όταν μπορούσα να τους προσφέρω κάτι ενώ όταν εγώ ζήταγα βοήθεια δεν μπορούσα αυτοί....

τελικά μέχρι τώρα στην ζωή μου έχω 2 καλές φίλες και μόνο που είναι άτομα εμπιστοσύνης και κανένα άλλο άτομο. Απο γνωστούς άλλο τίποτα αλλά κανένας γνωστός δεν θα σε βοηθήσει στην δύσκολή σου στιγμή. Δεν θέλω να έχω πολλούς φίλους και φίλες. Είμαι καλά και έτσι.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος σοφός είχε πει: «Αν θέλεις εχθρούς κοίταξε να υπερτερείς των φίλων σου, αλλά αν θέλεις φίλους άσε τους φίλους σου να υπερτερούν απέναντί σου.»

 

Συμφωνείτε;

 

Καθολου. Το ενα αναιρει το αλλο.

 

Για μενα πραγματικοι φιλοι ειναι 3-4 ατομα,απο εκει και περα υπαρχουν οι "γνωστοι". Και ναι κανω και μπορω να κανω πολλες θυσιες για ενα φιλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Καθολου. Το ενα αναιρει το αλλο.

 

Για μενα πραγματικοι φιλοι ειναι 3-4 ατομα,απο εκει και περα υπαρχουν οι "γνωστοι". Και ναι κανω και μπορω να κανω πολλες θυσιες για ενα φιλο. :)

Αν εννοείς ότι το πρώτο μέρος αναιρεί το δεύτερο μέρος της πρώτης ρήσης, τότε ξαναδιάβασε το.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι το πρώτο μέρος αναιρεί το δεύτερο μέρος της πρώτης ρήσης, τότε ξαναδιάβασε το.

 

Το ξαναδιαβασα..αν αφησω τους φιλους μου να υπερτερουν τοτε θα τους εχω εχθρους μου συμφωνα με αυτα που λεει. Αν υπερτερω εγω θα με εχουν αυτοι εχθρο τους. Εκτος αν εννοει οτι και καλα εγω δεν θα γινω εχθρος τους επειδη θα θελω φιλους και δεν θα ζηλευω που υπερτερουν. Anyway μου φαινεται λιγο υπερβολικος. Ισα ισα οι φιλοι χαιρονται απο την προκοπη του φιλου τους, δεν το βλεπουν ανταγωνιστικα εκτος αν δουλευουν μαζι :p

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι υπάρχουν πολλοί,κολλητοί όμως λίγοι.Ο πραγματικός φίλος είναι αυτός που θα είναι δίπλα σου και στις καλές και στις κακές στιγμές και πιστεύω ότι μια τέτοια φιλία θα κρατήσει για πάντα.

Σε μια φιλία και οι δύο άνθρωποι που συνδέονται με αυτόν τον δεσμό πρέπει να κάνουν υποχωρήσεις αλλιώς το πράγμα δεν βγάζει πουθενά.

Εγώ θέλω να πιστεύω ότι έχω φίλους που νοιάζονται για 'μένα...

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει φιλία :rolleyes:

 

μπορώ να πω ότι έχω αρκετες φίλες-ους , και δεν ειναι απλά τυπικη σχεση

 

πιστεύω πως μπορεί κάποιος να διακρίνει αν ο άλλος είναι δίπλα του για συμφερον κτλ

 

εχει τυχει σε φίλες μου "κολλητή"τους να φερθει με τον χειρότερο τρόπο και χωρίς αιτία ή αφορμή :X

 

( και όντως νομιζω πως εχει ξανανοιχτει τέτοιο θέμα ) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Λαχείο είναι η φιλία..όπως και ο έρωτας..αν είσαι τυχερός σου "κάθεται"...

Γι' αυτό όσοι πιστεύετε ότι έχετε δίπλα σας κάποιον που τον θεωρείτε πραγματικό φίλο κάντε τα αδύνατα δυνατά για να μην τον χάσετε..

Link to comment
Share on other sites

εγώ ευτυχώς έχω πολλές φίλες και φίλους...τα πάω καλύτερα με τα αγόρια αλλά δυστυχώς μερικές φορές μπερδεύουν τη λέξη φιλία :rolleyes:

πάντως όταν πέρασα μια δύσκολη περίοδο,ήταν όλοι κοντά μου ακόμα και άτομα που δεν το περίμενα,από τη σχολή μου και που ήξερα μόνο λίγο.

πόσο με εκνευρίζουν πάντως φίλες/φίλοι που σε θυμούνται μόνο όταν θέλουν κάτι από σένα.το χειρότερό μου..

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναδιαβασα..αν αφησω τους φιλους μου να υπερτερουν τοτε θα τους εχω εχθρους μου συμφωνα με αυτα που λεει. Αν υπερτερω εγω θα με εχουν αυτοι εχθρο τους. Εκτος αν εννοει οτι και καλα εγω δεν θα γινω εχθρος τους επειδη θα θελω φιλους και δεν θα ζηλευω που υπερτερουν. Anyway μου φαινεται λιγο υπερβολικος. Ισα ισα οι φιλοι χαιρονται απο την προκοπη του φιλου τους, δεν το βλεπουν ανταγωνιστικα εκτος αν δουλευουν μαζι :p
άλλο να προσπαθείς να υπερτερήσεις από μόνος σου με υποκειμενικά κίνητρα κ ζήλο έναντι των φίλων σου κ άλλο να υπερτερούν αυτοί μετά από δική σου καλή διάθεση κ αποδοχή... τί λες ένερτζι? :O

επίσης, αν όλοι είμασταν της άποψης "αφήνω το φίλο μου να υπερτερήσει", στην τελική δε θα υπερτερούσε κανείς κ θα'μασταν όλοι ίσα, όμοια κ ωραία... :cool:

εγώ δε το βρήκα άσχημο το... απόσταγμα :p το μόνο που με προβλημάτισε, ότι το'γραψε ο μπάγερν :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Φιλία… πολύ σημαντική λέξη για μένα…

 

Ο πατέρας μου είναι στρατιωτικός και για αυτό έχω αλλάξει συνολικά 6 σχολεία.

Φίλους έχω πάρα πολλούς με πολλούς διατηρούμε πολύ καλή σχέση ακόμα και αν η απόσταση που μας χωρίζει είναι πολύ μεγάλη. Έχω φίλους και φίλες στην Ρόδο στην Κύπρο και στην Αθήνα και σχεδόν 1 φορά τον μήνα επικοινωνούμε τηλεφωνικός.

 

Έτσι διατηρώ τις καλές σχέσεις που έχω με κάποια άτομα που ξέρω ότι με αγαπάνε και δεν με ξεχνούν.

Κολλητούς έχω μόνο δύο έναν εδώ και μία στην Αθήνα.

Η πρώτη σημαντική φιλία δημιουργήθηκε πάρα πολύ νωρίς σχεδόν 6 χρονών ήμουν όταν γνωρίστηκα με τον Γρηγόρη (Totos) αλλά οι γονείς μας περισσότερο η γιαγιά με τον παππού μου γνωρίζονταν από πολύ παλιά. Όλο έφευγα εγώ αυτός όμως πάντα Κρήτη αλλά η επικοινωνία ποτέ δεν χάθηκε κάθε καλοκαίρι πηγαίναμε στον Τσούτσουρο (παραθαλάσσιο χωρίο στα νότια της Κρήτης) και κάναμε διακοπές μαζί.

Έτσι όταν ήρθα και εγώ Κρήτη η επικοινωνία έγινε συχνότερη και τώρα είμαστε κολλητοί.

 

Η άλλη φιλία έγινε στην Αθήνα και μετράει ήδη 4 χρόνια χωρίς να έχουμε τσακωθεί καθόλου ή να έχουμε μαλώσει, επικοινωνούμε κάθε Κυριακή (Υπεραστικά = Αστικά thanks OTE) και έτσι κρατάμε επαφή.

 

Παιδιά πρέπει να ξεχωρίσουμε κάτι άλλο γνωστός, άλλο φίλος και άλλο κολλητός!

Μην τα μπερδεύουμε έχω βιώσει πολλές συμφεροντολογικές «φιλίες» σε έχουν φίλο για κάποιο διάστημα και μετά σε πουλάνε.

 

Κάποιος είχε πει ότι:

«Ίσως η λέξη φίλος να μην ‘σηκώνει’ πληθυντικό»

 

Αυτά το λίγα από μένα... :) :O

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

H eilikrinhs filia sthrizetai sthn amoiveothta,sthn allhloektimhsh,sthn allhlokatanohsh.

Yparxei sigoyra alhthinh filia.O xronos einai aytos poy to epivevaionei...Kapoioi filoi den ksexnioyntai pote.

Oi filies pernane apo xilia kymata.Ekeines poy katafernoyn na epivionoyn anepafes einai alhthines.

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

sumfono apoluta me ta legomena tou denior...

an me rotousate prin 2 xronia to idio pragma 8a apantousa"filous?kai bebaia exo...oxi enan kai 2 alla....4!!!"

etsi nomiza toulaxiston..apo aytous tous 4 mono mia einai h pragmatikh filh mou.. :)

eimaste liga sxetika xronia-5,5-files-.. mporei na zei se allh polh apo ayth pou spoudazo tora pia,alla exoume polu kales sxeseis kai epikoinonoume taktika,erxete ayth edo h phgaino ego ekei ktl.

isos an den htan apo ksenh xora na thn ekana koumpara mou :p

anyway...ayto pou lene pos h filia sta duskola fainete,isxuei...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

φιλια?πολυ πονεμενη ιστορια,δε πιστευω πλεον σε φιλιες,εχω μονο ενα φιλο και κουμπαρο μαλιστα γιατι θα τον παντρεψω συντομα αν και ακομα κι απο αυτον φοβαμαι,η φιλια σημερα ειναι μοναχα για λογους αποκλειστηκα και μονο συμφεροντος

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

φιλια?πολυ πονεμενη ιστορια,δε πιστευω πλεον σε φιλιες,εχω μονο ενα φιλο και κουμπαρο μαλιστα γιατι θα τον παντρεψω συντομα αν και ακομα κι απο αυτον φοβαμαι,η φιλια σημερα ειναι μοναχα για λογους αποκλειστηκα και μονο συμφεροντος

Den thelo na to pistepso ayto.Toylaxiston oi paidikes filies den vasizontai sto symferon...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά η φιλία κάνει και αυτή τον κύκλο της όπως μια σχέση που κάποτε φεύγει ο ενθουσιασμός αλλά μένει η αγάπη ?

Εγώ νόμιζα πως είχα μια φίλη σε επίπεδο καλύτερου και από συγγενή

Σε καμμία δύσκολη στιγμή δεν ήταν όμως δίπλα μου

Ούτε σε μία για δείγμα και μιλάω για πραγματικά δύσκολες στιγμές

Ούτε όμως στις χαρούμενες

Ετσι λοιπόν δεν πιστεύω στις φιλίες αλλά πιστεύω ότι υπάρχει πολύ αγαπολογία

Μηνυματάκια που λένε "σ'αγαπώ" αλλά στην πράξη καμμία σχέση με Φιλία και όσα θέλει μια φιλία.

Εγώ λοιπόν ΔΕΝ πιστεύω στη φιλία , αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν φιλαράκια απλά ανά περιόδους της ζωής μας.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι γίνομαι λιγότερο ευγενικός ή δοτικός

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω(αλλο αν το παρελθον μου εχει δειξει το αντιθετο...) πως η "φιλια" και οι πραγματικοι φιλοι υπαρχουν αλλα συνηθως δεν ειναι εκει που εχουμε στραμενο το βλεμα μας.

Η φιλια ειναι κατι πολυ ευθραυστο και πιστευω πως η μεγαλυτερη δοκιμασια στην φιλια αντρων(κυριως) ειναι μια γυναικα...

Παντως υπαρχουν φιλοι και "φιλοι" και αργα ή γρηγορα οι μασκες πεφτουν...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα υπάρχει φιλία αν και μερικές φορές μπαίνει το συμφέρον μπροστά. Κι όμως μέσα από τις φιλίες βγαίνει μερικές φορές το συμφέρον γιατί δεν θα μπορούσαμε να αποκτήσουμε κάτι με διαφορετικό τρόπο. Κι όπως είπε ο Mario την πορεία στις φιλίες τις βλέπεις στο βάθος χρόνου όπου ανοίγεται κι αποκαλύπτεται περισσότερο η προσωπικότητα καθώς και τα αρνητικά/θετικά ενός φίλου...

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι πραγματικη φιλια υπαρχει μονο μεταξυ ανθρωπον που ειναι φιλοι για 20-30 χρονια και πανω. ενας 35 μπορει να ειναι πραγματικος φιλος για παντα με τον φιλο που ειχε στο δημοτικο και στο γυμνασιο και στο λυκιο και σε ολοι τους την ζωη αλλα ο φιλος που θα κανει στα 30 του θα ειναι για παντα απλα ενας καλος γνωστος. Δενεσε με τον "φιλο" σε μικρες ηλικιες. απο μια ηλικια και μετα δεν γινετε αυτο.Τωρα εγω ειμαι μικρος και ουτε εμπιρια εχω ουτε ξερω και μπορει και να κανω λαθος αλλα ετσι πιστευω πως εχουν τα πραγματα
Link to comment
Share on other sites

Είπες πολύ σοφή κουβέντα ........ και με τρομάζεις βάζοντάς με σε σκέψεις

Αχ γιατί να μην είχαμε ίντερνετ όταν ήμουν 13 :( :))))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...