Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακομα δεν καταλαβαινω γιατι τοσος κοσμος ψαχνεται ακομα για το Wildfire. Εχει πολυ καλο ονομα για τοσο μετριο smartphone.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μου δημιουργήθηκε μία απορία που θα είχε ενδιαφέρον να την συζητήσουμε.

 

Σχευτείτε το εξής σενάριο:

Έχουμε αγοράσει μία ολοκαίνουρια Android συσκευή και η πρώτη εκκίνηση και ενεργοποίηση (σύνδεση στο Google Account) γίνεται στην Ελλάδα.

Συνεπώς, η Google αναγνώρισε ότι είμαστε στην Ελλάδα και είμαστε συνδρομητές σε συγκεκριμένο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας. πχ Ελλάδα <-> Vodafone

Οπότε στο Android Market εμφανίζεται η συσκευή μας ως Vodafone Συσκευή ΧΧΧ. πχ Vodafone Samsung Galaxy GT-I9000.

 

Τι θα συμβεί αν μετακομίσω σε άλλη χώρα, πχ Αγγλία και βάλω μία κάρτα SIM συμβολαίου Αγγλικής εταιρίας; πχ 3 ή Vodafone UK

Χρειάζεται ειδική διαδικασία;

Δε νομίζω να συμβεί κάτι ιδιαίτερο. Αλλάζοντας τη sim το Market θα καταλάβει ότι είσαι στο εξωτερικό και θα αλλάξει μόνο του ότι χρειάζεται... Eμένα πάντως που είμαι Ελλάδα δε με αναγνωρίζει σα vodafone htc wildfire αλλά σα σκέτο wildfire ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να συμβεί κάτι ιδιαίτερο. Αλλάζοντας τη sim το Market θα καταλάβει ότι είσαι στο εξωτερικό και θα αλλάξει μόνο του ότι χρειάζεται... Eμένα πάντως που είμαι Ελλάδα δε με αναγνωρίζει σα vodafone htc wildfire αλλά σα σκέτο wildfire ;)

Η συσκευή δεν είναι branded οπότε αποκλείω το ενδεχόμενο να προοριζόταν για Vodafone. Άρα κατάλαβε το δίκτυο μόνο του... Συνεπώς εάν πχ πάω Αγγλία και βάλω 3 μετά θα αλλάξει σε 3 Samsung GT-I9000 από μόνο του;

Δεν έχει μεγάλη σημασία το όνομα βέβαια, αλλά φαντάζομαι ότι ανάλογα την περιοχή θα πρέπει να εμφανίζει και διαφορετικά αποτελέσματα ή εφαρμογές που προορίζονται για εκείνη την περιοχή...

Link to comment
Share on other sites

κάτι αξιόπιστο αλλά free για msn έχουμε?

έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Messenger by Miyowa ?

εδώ και εδώ λένε ότι είναι "official" client της MS

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή δεν είναι branded οπότε αποκλείω το ενδεχόμενο να προοριζόταν για Vodafone. Άρα κατάλαβε το δίκτυο μόνο του... Συνεπώς εάν πχ πάω Αγγλία και βάλω 3 μετά θα αλλάξει σε 3 Samsung GT-I9000 από μόνο του;

Δεν έχει μεγάλη σημασία το όνομα βέβαια, αλλά φαντάζομαι ότι ανάλογα την περιοχή θα πρέπει να εμφανίζει και διαφορετικά αποτελέσματα ή εφαρμογές που προορίζονται για εκείνη την περιοχή...

 

Έτσι ακριβώς είναι, οι αμερικάνοι πχ βλέπουν άλλα top paid games κτλπ από εμάς.

Είναι το λεγόμενο regionalization του android.(τοπικοποιήση)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το με διαφορά το καλύτερο είναι το epinephrine (πρώην msn talk pro). Κι επίσης χωρίς να ξέρω, αυτό Miyowa δε μου κάνει για official...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά υπάρχει κάποιος ελληνικός οδηγός για το πως να βάλεις custom rom σε Xperia x10.

κοίταξα στο forum αλλα μονο για root υπάρχει οδηγός.

Αν δε θες να μπλέξεις με xda (βέβαια κάποιο στιγμή θα χρειαστεί φαντάζομαι) απευθύνσου εδώ, που είναι το "επίσημο" θέμα για τη συσκευή σου ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

α έτσι ονομάστηκε το msn talk pro?

αυτό εννοείς σωστά?

είχα διαβάσει καλά λόγια για αυτό το app (με το παλιό του όνομα)

υπάρχει πλέον και free έκδοση ή μόνο αυτή η plus?

Edited by atrias
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτό εννοώ αλλά δε βλέπω πουθενά τη δωρεάν του έκδοση τώρα...
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο χ10 μινι την εφαρμογή πλοήγησης igo 8 με μονταρισμένο apk για την ανάλυση της οθόνης.Λειτουργεί

αψογα και παρέχει όλες τις λειτουργίες στα Ελληνικά.

 

Που ακριβώς βρήκες το iGO σε αυτή την ανάλυση? Το ψάνω και εγώ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Για να πειράξεις οτιδήποτε βρίσκεται στο φάκελο "data" στην εσωτερική μνήμη του κινητού, θέλεις root διακιώματα! ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ...καλά τότε θα μείνω ως έχω μέχρι να μάθω το android και ύστερα βλέπουμε..όλο και κάποια custom rom θα περάσουμε ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι χρηστης επαγγελματικου λογαριασμου email και χρησιμοποιω MS outlook 2007. υπαρχει τροπος να συγχρονιζω τα email μου (εισερχομενα και εξερχομενα και οτι αλλους φακελους εχω δημιουργησει) χωρις να κανω χρηση microsoft exchange και gmail???? απλα μια εφαρμογουλα που να συγχρονιζει τα email του pc με το smartphne και αναποδα.

σας ευχαριστω προκαταβλικα. μια λυση θα μου ελυνε τα χερια!

Link to comment
Share on other sites

Συγχωρήστε με αν έπρεπε να ποστάρω αλλού και όχι να ανοίξω άλλο θέμα!Αν είναι ας το μεταφέρει κάποιος αρμόδιος!:O

 

Πηγαίνοντας στις επαφές έχει την επίλογη "αντίγραφο ασφαλείας στην SD" το οποίο και έκανα!Θέλω να ρωτήσω σε περίπτωση που κάτι συμβεί και χαθούν οι επαφές απλά κάνα "επαναφορά από την κάρτα sd" το αρχείο vcf και όλα κομπλέ? :blink:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι χρηστης επαγγελματικου λογαριασμου email και χρησιμοποιω MS outlook 2007. υπαρχει τροπος να συγχρονιζω τα email μου (εισερχομενα και εξερχομενα και οτι αλλους φακελους εχω δημιουργησει) χωρις να κανω χρηση microsoft exchange και gmail???? απλα μια εφαρμογουλα που να συγχρονιζει τα email του pc με το smartphne και αναποδα.

σας ευχαριστω προκαταβλικα. μια λυση θα μου ελυνε τα χερια!

Δεν ξέρω αν γίνεται, αλλά πίστεψε με αξίζει να μεταφέρεις τα πάντα στον gmail λογαριασμό σου, μετά μπορείς να αλλάξεις οτι θέλεις είτε από οποιοδήποτε PC είτε από κινητό

Επίσης συνιστώ να ρίξεις μια ματία εδώ

Πηγαίνοντας στις επαφές έχει την επίλογη "αντίγραφο ασφαλείας στην SD" το οποίο και έκανα!Θέλω να ρωτήσω σε περίπτωση που κάτι συμβεί και χαθούν οι επαφές απλά κάνα "επαναφορά από την κάρτα sd" το αρχείο vcf και όλα κομπλέ? :blink:

Ακριβώς, ακόμα καλύτερα αν αυτό το αρχείο vcf το μεταφέρεις στα gmail conctacts.

με μία απλή σύνδεση σε ασύρματο/data συγχρονίζονται όλα αυτόματα και ωραίο με μηδέν κόπο!

Επίσης συνιστώ να ρίξεις μια ματία εδώ

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω δει πολλα ατομα να χρησιμοποιουν facebook widget σε homescreens. Ενω εχω την εφαρμογη μπαινω κανονικα δεν μου εμφανιζεται οταν παω να βαλω widget. Εχω ψαξει και στο μαρκετ για facebook widget αλλα τιποτα..μπορει κανεις να με διαφωτισει?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά έχεις βάλει την εφαρμογή στην κάρτα μνήμης και γι'αυτό δε σου δείχνει το widget; :confused:
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Συγχρονισμό android με outlook κάνει το Android Sync

 

αν δεν κανω λαθος συγχρονιζει μονο επαφες και ημερολογιο και ΟΧΙ email δυστυχως.

δες εδω

Link to comment
Share on other sites

εκανα συγχρονισμο με το gmail στο

καινουργιο μου s αλλα ενω ειχα επαφες οπου σε

ενα ονομα ειχα 3-4 τηλεφωνα ,τωρα μου τα

περασε ονομα και τηλεφωνο ξεχωριστα.πετρος

κινητο,πετρος σταθερο κλπ.πριν ηταν ολα στο

hd2 ολα σε ενα "πετρος".ετσι γινεται στο gmail?

2-- οι ρυθμισεις του τι να συγχρονιζει μεσω

gmail γινεται μονο απο το κινητο η απο το

webmail της google?(εαν γινεται και απο το

webmail απο που ακριβως?)

3--πειτε μου μια καλη εφαρμογη για μαυρη

λιστα για κλησεις ΚΑΙ μηνυματα!

4--υπαρχει εορτολογιο ελληνικο που να δειχνει

τις γιορτες στην αρχικη οθονη πανω στο

ημερολογιο?

5--οταν στελνω αρχεια,φωτο,ηχους κλπ στο

κινητο απο αλλο κινητο (wm) που

αποθηκευονται?υπαρχει επιλογη να το κανω να

πηγαινουν στην καρτα μνημης?

6--πηγα μηνυματα/ρυθμισεις αλλα δεν βρισκω την επιλογη κωδικοποιησης να την κανω 7bit για να εχω 160 χαρακτηρες!που ειναι?EDIT ΓΜΤ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ!

7--ποιος ειναι ο file explorer?

8--πως κλεινω εντελως πχ τον opera mini να μην τρεχει αδικα και τρωει μπαταρια?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση. Φιλος εχει το Desire. Oποτε περναει τα αρχεια του στην συσκευη, του τα εμφανιζει με καταληξη exe.

Δηλαδη μια φωτογραφια αντι να εχει καταληξη jpg, εχει exe.

Ποσο λογικο ειναι αυτο, τι μπορει να φταει, και πως αλλαζει?

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

εκανα συγχρονισμο με το gmail στο

καινουργιο μου s αλλα ενω ειχα επαφες οπου σε

ενα ονομα ειχα 3-4 τηλεφωνα ,τωρα μου τα

περασε ονομα και τηλεφωνο ξεχωριστα.πετρος

κινητο,πετρος σταθερο κλπ.πριν ηταν ολα στο

hd2 ολα σε ενα "πετρος".ετσι γινεται στο gmail?

2-- οι ρυθμισεις του τι να συγχρονιζει μεσω

gmail γινεται μονο απο το κινητο η απο το

webmail της google?(εαν γινεται και απο το

webmail απο που ακριβως?)

3--πειτε μου μια καλη εφαρμογη για μαυρη

λιστα για κλησεις ΚΑΙ μηνυματα!

4--υπαρχει εορτολογιο ελληνικο που να δειχνει

τις γιορτες στην αρχικη οθονη πανω στο

ημερολογιο?

5--οταν στελνω αρχεια,φωτο,ηχους κλπ στο

κινητο απο αλλο κινητο (wm) που

αποθηκευονται?υπαρχει επιλογη να το κανω να

πηγαινουν στην καρτα μνημης?

6--πηγα μηνυματα/ρυθμισεις αλλα δεν βρισκω την επιλογη κωδικοποιησης να την κανω 7bit για να εχω 160 χαρακτηρες!που ειναι?EDIT ΓΜΤ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ!

7--ποιος ειναι ο file explorer?

8--πως κλεινω εντελως πχ τον opera mini να μην τρεχει αδικα και τρωει μπαταρια?

1. Ποιο S έχεις; Κάτι μάλλον έγινε λάθος, η ξαναπροσπάθησε η ρώτα στο αντίστοιχο θέμα της συσκευής σου.

2. Οι ρυθμίσεις του τι συγχρονίζει γίνεται μόνο από το κινητό

3. 4. 5. 7. Αν ψάξεις στο android marketplace θα βρεις απευθείας αυτά που ψάχνεις

6. Επίσης στο market κατέβασε κάποια εφαρμογή για μηνύματα ωστέ να υποστηρίζει 160 χαρακτήρες(κεφαλαία όλα).

8. Άστο να τρέχει δεν παίζει ρόλο, θα κλείσει μόνο του

Επίσης σου συνιστώ να ρίξεις μια ματιά εδώ και εδώ

Παιδια ερωτηση. Φιλος εχει το Desire. Oποτε περναει τα αρχεια του στην συσκευη, του τα εμφανιζει με καταληξη exe.

Δηλαδη μια φωτογραφια αντι να εχει καταληξη jpg, εχει exe.

Ποσο λογικο ειναι αυτο, τι μπορει να φταει, και πως αλλαζει?

Πέτρο μου μυρίζει ιός στο pc του φίλου σου, ας δοκιμάσει να το κάνει από άλλο υπολογιστή

θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος τι είναι το leedroid.

είναι custom rom για τα Desire + Desire HD, περισσότερες πληροφορίες στο θέμα της συσκευής σου :) (αν έχεις φυσικά κάποιο από τα 2 Desire)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...