Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηρα ταμπλετ απο την wind το e-star beauty τετραπηρινο και θελω να το κανω ροοτ ,με ποιο προγραμμα να το κανω και να μπορω να το επαναφερω ευκολα στην αρχηκι κατασταση για λογους εγγύησης
Link to comment
Share on other sites

Με τι έκδοση apktool προσπαθείς την όλη διαδικασία?

 

Αν θέλεις ανέβασε το systemui και το framework σου να τα δοκιμάσω το μεσημέρι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το vroot θα σε βολέψει

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

πηρα ταμπλετ απο την wind το e-star beauty τετραπηρινο και θελω να το κανω ροοτ ,με ποιο προγραμμα να το κανω και να μπορω να το επαναφερω ευκολα στην αρχηκι κατασταση για λογους εγγύησης

VRoot .

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο έχει 4.667 απαντήσεις και το modding 2.564 απαντήσεις. Είναι αδύνατο να βρω αν και σε ποιά αναφέρθηκε κάτι τέτοιο. Επίσης, τα θέματα αυτά, τελευταία, είναι ανενεργά (δεν τα διαβάσει σχεδόν κανείς), λόγω της παλαιότητας, πλέον, της συσκευής.

Ρίξε μία ματιά στα πόσα ποστ πήγε το παρόν νήμα λόγω αυτού που κάνεις εσύ ....

πηρα ταμπλετ απο την wind το e-star beauty τετραπηρινο και θελω να το κανω ροοτ ,με ποιο προγραμμα να το κανω και να μπορω να το επαναφερω ευκολα στην αρχηκι κατασταση για λογους εγγύησης

Να απευθυνθείς στο νήμα των τάμπλετ ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όταν κατεβάζεις ένα e-book από το play store που το αποθηκευει; Επισης μπορούμε να το μετατρέψουμε σε pdf;

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Με τι έκδοση apktool προσπαθείς την όλη διαδικασία?

 

Αν θέλεις ανέβασε το systemui και το framework σου να τα δοκιμάσω το μεσημέρι.

sory για την καθυστεριση δεν ειχα δει το νεο topic.Με apktool 1.5.2 που λεει και ο φιλος που εφτιαξε την εφαρμογη,αλλα σου λεω οτι παλευω 4 μερες και εχω δοκιμασει οτι υπαρχει και δεν υπαρχει.Ακομα και με ticlemyandroid 4 εκδοσεις πιο πριν εχω επιχειρησει αλλα τιποτα.Μηπως παιζει τιποτα με το pc μου,δεν μπορω να καταλαβω.Θα σου τα ανεβασω αλλα να δω και τι παιζει με το pc!

Link to comment
Share on other sites

VRoot .
ευχαριστω παιδια μου βγαζει ενα κινεζικο προγραμμα θα το καταφερω να το στησω ,και δεν μου ειπατε για το θεμα επαναφορας εγγύησης

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω το vroot θα σε βολέψει
ευχαριστω παιδια μου βγαζει ενα κινεζικο προγραμμα θα το καταφερω να το στησω ,και δεν μου ειπατε για το θεμα επαναφορας εγγύησης
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια μου βγαζει ενα κινεζικο προγραμμα θα το καταφερω να το στησω ,και δεν μου ειπατε για το θεμα επαναφορας εγγύησης

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ευχαριστω παιδια μου βγαζει ενα κινεζικο προγραμμα θα το καταφερω να το στησω ,και δεν μου ειπατε για το θεμα επαναφορας εγγύησης

 

έχει επιλογή για unroot.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τελευταία έκδοση android πρέπει να είναι αναβαθμισμένο και το apktool. Δεν ξέρω ποια είναι η τελευταία έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τελευταία έκδοση android πρέπει να είναι αναβαθμισμένο και το apktool. Δεν ξέρω ποια είναι η τελευταία έκδοση.

Τι εννοεις τι ρομ φοραω?αν ναι εχω κανει δοκιμες με διαφορες ρομ,και custom και stock και 4.3 και 4.4.2 απ'ολα εχω δοκιμασει και τελευταιο apktool και προηγουμενα αλλα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δοκίμασα και εγώ αρκετά με αρκετούς τρόπους αλλά δεν μπορώ να κάνω recompile το systemui σου ούτε καν καθαρό έπειτα από decompile.. αν ανακαλύψω κάτι θα σε ενημερώσω αλλά και στο debug log βγάζει και ένα κάρο σφάλματα.

 

Προσωπικά δοκίμασα με την 2.0 έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μία ματιά στα πόσα ποστ πήγε το παρόν νήμα λόγω αυτού που κάνεις εσύ ....

Εδώ είναι η μόνη μου ελπίδα να βρω λύση στο πρόβλημά μου. Να τη χαραμίσω, απλά και μόνο για να μην ανέβει ο αριθμός των post του νήματος; Σε τι θα χρησιμεύσει αυτό; Μπορεί εσύ να έχεις χρήματα να πέρνεις κάθε εξάμηνο καινούριο κινητό, πετώντας το παλιό, αλλά εγώ είμαι άνεργος και τα 40€ δεν τα έχω για πέταμα. Άλλωστε, πλέον ψάχνω εργαλείο, με το οποίο να μπορώ να φλασάρω αρχεία .img στο κινητό, από τον υπολογιστή. Αυτή η ερώτηση τεριάζει εδώ, πιστεύω.

 

Edit: Δεν ηξερα ότι η διαδικασία έιναι διαφορετική σε κάθε συσκευή, οπότε, όντως δεν ταιριάζει εδώ η ερώτηση.

Edited by Black_Drag0n
Link to comment
Share on other sites

Ο developer δίνει apktool για το systemui σου; γιατί αν είναι ένα γενικό mod μπορεί αυτός να έχει άλλη έκδοση android.

Επίσης αν έχεις ROM κατασκευαστή ίσως χρειάζεται και τα resources της ROM. Πχ του sense ή του touchwiz.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δοκίμασα και εγώ αρκετά με αρκετούς τρόπους αλλά δεν μπορώ να κάνω recompile το systemui σου ούτε καν καθαρό έπειτα από decompile.. αν ανακαλύψω κάτι θα σε ενημερώσω αλλά και στο debug log βγάζει και ένα κάρο σφάλματα.

 

Προσωπικά δοκίμασα με την 2.0 έκδοση.

Ακριβως ετσι και σε μενα,σωρο σφαλματα και οπως το λες το δοκιμασα κι εγω χωρις edit αλλα τιποτα.Σε ευχαριστω παντως Λαζαρε(αν σε λεω σωστα) και αν βρεις κατι στειλε ενημερωση.Συνεχιζω κι εγω τον αγωνα δεν το βαζουμε κατω..Γιαννης

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο developer δίνει apktool για το systemui σου; γιατί αν είναι ένα γενικό mod μπορεί αυτός να έχει άλλη έκδοση android.

Επίσης αν έχεις ROM κατασκευαστή ίσως χρειάζεται και τα resources της ROM. Πχ του sense ή του touchwiz.

Νικο αν googlareis 3minitbattery mod στο πρωτο site θα δεις τη διαδικασια βημα βημα.Αυτα ακολουθω ακριβως αλλα δεν λεει κατι για εκδοση android η για συσκευες η κατι αλλο.Μονο μεσα στο res λεει για την εντολη που μπορει να γραφεται αλλιως και τα λεει αναλυτικα.Αυτο που λες δεν το πολυκαταλαβαινω,αν θες να γινεις λιγο πιο σαφης θα με βοηθουσες.Απο ρομ πειραματιζομσι με:criskello 4.3,huricane 4.3,jellycat 4.3 και 4.4.2,phantom 4.4.2 αλλα και stock 4.3.Οπως καταλαβαινεις χαμος απο δοκιμες.Καθε μια δεν εχει δικα της res και franework?

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο developer δίνει apktool για το systemui σου; γιατί αν είναι ένα γενικό mod μπορεί αυτός να έχει άλλη έκδοση android.

Επίσης αν έχεις ROM κατασκευαστή ίσως χρειάζεται και τα resources της ROM. Πχ του sense ή του touchwiz.

Νικο αν googlareis 3minitbattery mod στο πρωτο site θα δεις τη διαδικασια βημα βημα.Αυτα ακολουθω ακριβως αλλα δεν λεει κατι για εκδοση android η για συσκευες η κατι αλλο.Μονο μεσα στο res λεει για την εντολη που μπορει να γραφεται αλλιως και τα λεει αναλυτικα.Αυτο που λες δεν το πολυκαταλαβαινω,αν θες να γινεις λιγο πιο σαφης θα με βοηθουσες.Απο ρομ πειραματιζομσι με:criskello 4.3,huricane 4.3,jellycat 4.3 και 4.4.2,phantom 4.4.2 αλλα και stock 4.3.Οπως καταλαβαινεις χαμος απο δοκιμες.Καθε μια δεν εχει δικα της res και franework?

Τωρα σε καταλαβα πιο καλσ που ξαναδιαβασα.Λεει ο dev γενικα

αν δεις,να χρησιμοποιησουμε apktool 1.5.2 γιατι αλλιως θα παρουμε σφαλμστα.Μονο αυτο λεει τιποτε αλλο.Ωστοσο εγω εχω παιξει και με αλλα.Εν τω μεταξυ αυτο που λες το εχω κανει.Εχω παρει κσι framwork.res κσι twffranwork.res επειδη πειραζω εφαρμογη συστημστος.Δε γινετσι τιποτα ομως.

Edited by notarius
Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία που ανέβασες ποιάς ρομ είναι και για ποια συσκευή?
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις decompile touchwiz systemui χρειάζεται τα resources της rom., συνήθως έχουν όνομα twframework-res.apk πχ ή κάτι τέτοιο. Κι αυτό γιατί πολλά αρχεία υπάρχουν και σε αυτά τα apk, είναι αρκετά μπερδεμένα σε αυτές τις ROM σε σχέση με τις aosp.

Υπάρχουν εντολές για να περάσεις τα resources της ROM σου. Σίγουρα αυτό θα φταίει μαζί με την πιθανόν πιο παλιά έκδοση apktool αν και είναι πρόσφατος ο οδηγός κι αφού κατέβασες την τελευταία οκ..

Δε θυμάμαι πολλά γιατί έχουν περάσει χρόνια αλλά το είχα πάθει κι εγώ όταν είχα sense και το ίδιο ισχύει σίγουρα ακόμα και στις tw Roms..

 

We now need to install the framework and type the following:

java -jar apktool.jar if framework-res.apk

 

If you are decompiling any framework other that AOSP ie: sense, touchwiz, ect you will have to install the framework and systemui.apk for them as well, ie: for miui it's framework-miui-res.apk

 

You only need to do this once, unless you are working on a different Rom, then you will need to copy the framework-res.apk from that Rom and run the above command again.

 

 

Άρα θα πάρεις το twframework και θα το κάνεις και αυτό install.. Πιστεύω ότι θα δουλέψει μετά.. Εκτός αν το έχεις κάνει αλλά κατάλαβα ότι σου έχει ξεφύγει αυτό το βήμα :)

Edited by nikoskat
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η μόνη μου ελπίδα να βρω λύση στο πρόβλημά μου. Να τη χαραμίσω, απλά και μόνο για να μην ανέβει ο αριθμός των post του νήματος; Σε τι θα χρησιμεύσει αυτό; Μπορεί εσύ να έχεις χρήματα να πέρνεις κάθε εξάμηνο καινούριο κινητό, πετώντας το παλιό, αλλά εγώ είμαι άνεργος και τα 40€ δεν τα έχω για πέταμα. Άλλωστε, πλέον ψάχνω εργαλείο, με το οποίο να μπορώ να φλασάρω αρχεία .img στο κινητό, από τον υπολογιστή. Αυτή η ερώτηση τεριάζει εδώ, πιστεύω.

 

Όπως και να 'χει η ερώτησή σου απλά δεν ταιριάζει εδώ. Γι' αυτό υπάρχει ειδικό θέμα για την κάθε συσκευή όπου μπορεί ο καθένας να ρωτήσει. Ότι είναι παλιά συσκευή και δεν έχει πολύ κίνηση στο θέμα της το δέχομαι αλλά αυτό δεν σου δίνει το δικαίωμα να ρωτάς σε άσχετα θέματα. Επίσης ποιος σου λέει ότι θα υπάρξει κάποιος με την ίδια συσκευή να σου απαντήσει στο Γενικό και όχι στο ειδικό θέμα.

Τέλος δοκίμασε να ψάξεις και στο google, συνήθως εκεί βρίσκουμε τα πάντα, οπότε μπορείς να βρεις απάντηση εκεί, αν υπάρχει.

 

Παρακαλώ να μην συνεχίσουμε άλλο τα off topic μηνύματα. Για ότι άλλο θέλεις απευθύνσου στο θέμα της συσκευής σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια επεσα ξερος εχτες ημουν απο τη δουλεια.Λαζαρε ειναι note 2 και αυτο που ανεβασα ειναι criskello rom 4.3.

Νικο, αν ειδες και το ποστ μου χτες,twframwork.res.apk τα εχω εγκαταστησει οπως σου ειπα για πειραξω το SystemUI που ειναι app συστηματος.Αυτο που λες περι java θελω να δω, αλλα η συσκευη ειναι note 2,για το sence που λες,μηπως εννοεις για τα htc.Για apktool εκδοση δε νομιζω να φταιει κατι εχω ολες τις εκδοσεις και την τελευταια.Αυτο που εντοπιζω πιο πολυ οπως ειδε και ο Λαζαρος,τα περισσοτερα σφαλματα ειναι γυρω απο java κσι στο τελος λεει κατι java 536 and latest κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω μόνο από το κινητό και δε μπορώ να δω και πολλά. Sense το είπα σαν παράδειγμα, γενικά εννοούσα. Δεν είδα ότι το εγκατέστησες, οπότε είσαι οκ λογικά από αυτό. Το 536 το έχει java:536 ή java(536); γιατί νομίζω είναι διαφορετικά πράγματα, όπου το ένα πρέπει να δείχνει την 536 γραμμή στον κώδικα ενώ το άλλο τον κωδικό σφάλματος 536.

Έχεις και το τελευταίο java ε;

 

Εικασίες κάνω έτσι, δεν ξέρω και πολλά. :D

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω μόνο από το κινητό και δε μπορώ να δω και πολλά. Sense το είπα σαν παράδειγμα, γενικά εννοούσα. Δεν είδα ότι το εγκατέστησες, οπότε είσαι οκ λογικά από αυτό. Το 536 το έχει java:536 ή java(536); γιατί νομίζω είναι διαφορετικά πράγματα, όπου το ένα πρέπει να δείχνει την 536 γραμμή στον κώδικα ενώ το άλλο τον κωδικό σφάλματος 536.

Έχεις και το τελευταίο java ε;

 

Εικασίες κάνω έτσι, δεν ξέρω και πολλά. :D

Java(536)λεει.Τις διαδικαδιες τις κανω κανονικα.Κατι αλλο φταιει.Μεχρι που σκεφτομαι και format το pc και καθσρη εγκατασταση τα 7αρια μηπως λειπει και κανενα dll συστηματος και σκονταφτει εκει.Δεν ξερω θα δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δίκιο έχει ο Νίκος, κάτι με τα Resources φταίει. Τα stock από S4 πχ. δεν έχω θέμα να τα κάνω recompile, τα δικά σου τι που εγκατέστησα ένα ένα τα frameworks (fr&tw), τι που τα εγκατέστησα και μαζί, API είναι το σωστό, έκδοση apktool/Java σωστά, ο υπολογιστής μου είναι σίγουρα οκ κλπ κλπ και κάνοντας decompile μόνο τα Sources και όχι τα Resources κάνει compile μια χαρά.. άρα δεν φταίει το pc σου.

 

Ελπίζω κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία να σε βοηθήσει γιατί και εγώ έχω κανά 2 χρονάκια να ασχοληθώ..

 

Edit: Τα αρχεία που ανέβασες παραπάνω είναι όλα μέσα από τη 4.3 Custom Rom του Criscello χωρίς να τα έχεις πειράξει έτσι?

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Όχι δίκιο έχει ο Νίκος, κάτι με τα Resources φταίει. Τα stock από S4 πχ. δεν έχω θέμα να τα κάνω recompile, τα δικά σου τι που εγκατέστησα ένα ένα τα frameworks (fr&tw), τι που τα εγκατέστησα και μαζί, API είναι το σωστό, έκδοση apktool/Java σωστά, ο υπολογιστής μου είναι σίγουρα οκ κλπ κλπ και κάνοντας decompile μόνο τα Sources και όχι τα Resources κάνει compile μια χαρά.. άρα δεν φταίει το pc σου.

 

Ελπίζω κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία να σε βοηθήσει γιατί και εγώ έχω κανά 2 χρονάκια να ασχοληθώ..

 

Edit: Τα αρχεία που ανέβασες παραπάνω είναι όλα μέσα από τη 4.3 Custom Rom του Criscello χωρίς να τα έχεις πειράξει έτσι?

ναι ειναι απειραχτα,εκανα αποσυμπιεση στο pcτη ρομ και τα τραβηξα απο τη διαδρομη οπως ηταν.Ναι αλλα αυτο που λες για το s4,σε μενα δεν εχω προβλημα μονο σε μια ρομ αλλα σε ολες.Να υποθεσω οτι ειναι προβλημα note 2 δε νομιζω.Για stock rom εχω μια 4.3 open Europe.Και σε συτην εχω δοκιμασει αλλα τιποτα.Α! να σου πω,αυτο πιυ λεω για τις ρομ που τις εχω στο pc και αποσυμπιεζω δε νομιζω να ειναι προβλημα γιατι τις πρωτες μερες εκσνα τις δοκιμες απο το κινητο με τα ιδια αρνητικα αποτελεσμστα, φλασαροντας καθε φορα αλλη ρομ,μεγαλο λουκι,μετα αρχισα σπο το pc απευθειας Edited by notarius
Link to comment
Share on other sites

Δε θα τα καταφέρεις φίλε.

Άνοιξα το SystemUI της συγκεκριμένης ρομ και είναι ήδη μοντιφαρισμένο και μάλιστα έχει κάνει κάποιο mod που είναι από προηγούμενη έκδοση android.

Οπότε τα resources "χτυπάνε" σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...