Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε να βάλεις τη γλώσσα του τηλεφώνου στα αγγλικά και ξανατρέξτο. Δες και αυτό https://community.verizonwireless.com/thread/789232
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις τη γλώσσα του τηλεφώνου στα αγγλικά και ξανατρέξτο. Δες και αυτό https://community.verizonwireless.com/thread/789232

 

Εντάξει επιτέλους βγήκε η καρτελα. Ευχαριστώ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Του έβαλα την γλώσσα στα αγγλικα κ το δοκιμασα σε καιρο, ξυπνητηρι και χαρτες. Ολα μου τα ανοιξε μια χαρα, μολις ομως το γυρισα παλι στα ελληνικα δεν εκανε τιποτα. Το ξαναδοκίμασα αλλά πάλι τα ίδια. Θα το αφησω προσωρινα στα αγγλικα us να το τεσταρω
Link to comment
Share on other sites

Του έβαλα την γλώσσα στα αγγλικα κ το δοκιμασα σε καιρο, ξυπνητηρι και χαρτες. Ολα μου τα ανοιξε μια χαρα, μολις ομως το γυρισα παλι στα ελληνικα δεν εκανε τιποτα. Το ξαναδοκίμασα αλλά πάλι τα ίδια. Θα το αφησω προσωρινα στα αγγλικα us να το τεσταρω

 

Εγω το εκανα μια φορα.Το γυρισα και παι μου το δειχνει και ανανεωνεται και ο καιρος μονο μεσω wifi.Πηρε τηντοποθεσια που του εδωσα και ολα καλα.

 

edit δενλεμετο ιδιο?

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω ωστε να μην εχω προβλημα με το google μου λογαριασμο.

ηθελα να χρησιμοποιησω το google play music και να ανεβασω τη μουσικη μου στον λογαριασμο μου. βρηκα ενα τροπο βαζαντας αγγλικη διεύθυνση και ετσι μπορεσα να ξεκινησω την διαδικασια.

λετε να εχω προβλημα?

γι

 

ΑΚΥΡΟ - τώρα είδα ότι (καλώς) μεταφέρθηκε...

 

Φοράνε και τα 2 android έτσι; Λοιπόν, μπορείς αλλά δεν θα είναι εφαρμογή συστήματος όπως στο Alcatel*. Η κάθε εταιρία υποτίθεται ότι προσφέρει συγκεκριμένα "καλούδια" μαζί με το κάθε κινητό της. Οι καταλήξεις .odex αφορούν άδειες χρήσης (αν θυμάμαι καλά, μπορεί να κάνω και λάθος). Πιθανώς δηλαδή αυτές οι εφαρμογές να είναι επί πληρωμή και σαν ΟΕΜ η Alcatel να έχει λάβει μαζική άδεια χρήσης τους.

 

*Αρκεί βέβαια, αν πρόκειται για εφαρμογή, να υποστηρίζει την έκδοση του Android που έχει το Wildfire.

 

Να σου πω και αν δεν δουλεύει δεν με πειράζει, λέω να κάνω μια δοκιμή.

Αυτό που φοβάμαι είναι μη μου κολλήσει το κινητό και αχρηστευτεί! :cry:

Σίγουρα δεν υπάρχει κίνδυνος; :worry:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα έχω ένα HTC Wildfire και ένα ALCATEL OT-908. Το ALCATEL έχει από τη μάνα του ένα ωραίο ενεργό Wallpaper που στο Backup από τον MyPhoneExplorer αποθηκέυεται στη θέση "Μνήμη συστήματος\system\app" μαζί με πολλά άλλα apps που τα έχει προεγκατεστημένα το ALCATEL.

 

Αν εγκαταστήσω αυτή την εφαρμογή στο HTC με χρήση του (MyPhoneExplorer) υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά;;;

 

Επίσης παρατηρώ ότι στο αντίστοιχο folder (Μνήμη συστήματος\system\app) το HTC έχει, εκτός από αρχεία με κατάληξη ".apk", και κάτι άλλα με το ίδιο όνομα πολλές φορές αλλά με κατάληξη ".odex". Τι είναι αυτά;

 

Και τα δύο κινητά δεν έχουν γίνει ποτέ root.

Επιπλέον απ'όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω, νομίζω ότι το wildfire (σε stock κατάσταση) δεν έπαιζε καθόλου live wallpapers ;) Ακόμα και να παίζουν, πίστεψέ με η απόδοση κι η αυτονομία του κινητού θα πέσουν τόσο

, που δε θα το θες μετά!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον απ'όσα είπαν τα παιδιά παραπάνω, νομίζω ότι το wildfire (σε stock κατάσταση) δεν έπαιζε καθόλου live wallpapers ;) Ακόμα και να παίζουν, πίστεψέ με η απόδοση κι η αυτονομία του κινητού θα πέσουν τόσο

, που δε θα το θες μετά!

 

Ευχαριστώ.

Το wildfire το ειπα για παράδειγμα. Έχω και άλλα, πιό γρήγορα, κινητά. Το ερώτημα είναι αν υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς δε θα υπάρχει πρόβλημα αν δεν σβήσεις κάποια εφαρμογή από το /system/app. Επίσης πολλές φορές μπορεί να μην παίξουν με απλή εγκατάσταση του apk, γιατί πχ οι ics εφαρμογή του ημερολογίου δε θα παίξει σε gb κινητό. Γενικώς υπάρχουν αρκετά ενδεχόμενα, τα οποία όμως θα καταλάβεις μόνο με δοκιμή. Προσοχή όπως σου είπα να μη σβήσεις κάποια εφαρμογή από αυτό το φάκελο (εκτός κι αν ξέρεις ποια και γιατί)!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εκανα μια φορα.Το γυρισα και παι μου το δειχνει και ανανεωνεται και ο καιρος μονο μεσω wifi.Πηρε τηντοποθεσια που του εδωσα και ολα καλα.

 

edit δενλεμετο ιδιο?

 

 

Για το google search λεω.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε παλια μια εφαρμογη δεν θυμαμαι πως λεγοταν που σου ελεγε το νουμερο του κινητου σε ποιο παροχο ανηκει, αλλα απο καποιο διαστημα και μετα δεν δουλευε

Υπαρχη καποια παρομοια εφαρμογη;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το GoSms κοβει τα μηνύματα στα 2 ? Ποιο δεν εχει περιορισμό στους χαρακτηρες το Handsent?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το GoSms κοβει τα μηνύματα στα 2 ? Ποιο δεν εχει περιορισμό στους χαρακτηρες το Handsent?

 

Στο GoSms πήγαινε Ρυθμίσεις > Προηγμένες Ρυθμίσεις > Ρυθμίσεις αποστολής και τσέκαρε αυτό που λέει Ενεργοποίηση υποστήριξης για τοπικές ρυθμίσεις.

 

Μετά πήγαινε από κάτω στο "Υποστήριξη γλώσσας" και ενεργοποίησε το "Λειτουργία Ελληνικών SMS"

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε παλια μια εφαρμογη δεν θυμαμαι πως λεγοταν που σου ελεγε το νουμερο του κινητου σε ποιο παροχο ανηκει, αλλα απο καποιο διαστημα και μετα δεν δουλευε

Υπαρχη καποια παρομοια εφαρμογη;

 

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν απαντάει ακριβώς στην ερώτησή σου, αλλά λογικά είναι μια υπηρεσία που παρέχουν και οι πάροχοι. Για παράδειγμα στη Vodafone αν στείλεις έναν αριθμό με SMS στο 1292 σου απαντάει με μήνυμα που ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε παλια μια εφαρμογη δεν θυμαμαι πως λεγοταν που σου ελεγε το νουμερο του κινητου σε ποιο παροχο ανηκει, αλλα απο καποιο διαστημα και μετα δεν δουλευε

Υπαρχη καποια παρομοια εφαρμογη;

 

vodafone phone finder

 

 

υπαρχει εφαρμογη που οταν βγαζουμε φωτο να μας δειχνει πανω την ημερομηνια?

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν απαντάει ακριβώς στην ερώτησή σου, αλλά λογικά είναι μια υπηρεσία που παρέχουν και οι πάροχοι. Για παράδειγμα στη Vodafone αν στείλεις έναν αριθμό με SMS στο 1292 σου απαντάει με μήνυμα που ανήκει.

 

Στην cosmote ανηκω υπαρχει αναλογο μηνυμα για cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε παλια μια εφαρμογη δεν θυμαμαι πως λεγοταν που σου ελεγε το νουμερο του κινητου σε ποιο παροχο ανηκει, αλλα απο καποιο διαστημα και μετα δεν δουλευε

Υπαρχη καποια παρομοια εφαρμογη;

περίπου

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.darkpain.canitxtfree

Link to comment
Share on other sites

εχω το s3 και εχω κατεβασει το mtorrent .πως γινετε αυτα που κατεβαζω να πηγενουν στην καρτα μνημης?
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς δε θα υπάρχει πρόβλημα αν δεν σβήσεις κάποια εφαρμογή από το /system/app. Επίσης πολλές φορές μπορεί να μην παίξουν με απλή εγκατάσταση του apk, γιατί πχ οι ics εφαρμογή του ημερολογίου δε θα παίξει σε gb κινητό. Γενικώς υπάρχουν αρκετά ενδεχόμενα, τα οποία όμως θα καταλάβεις μόνο με δοκιμή. Προσοχή όπως σου είπα να μη σβήσεις κάποια εφαρμογή από αυτό το φάκελο (εκτός κι αν ξέρεις ποια και γιατί)!

 

Eυχαριστώ.

Δεν σβήνω τίποτα.

Θα δοκιμάσω το Σ/Κ και ελπίζω να μη κάνω ζημιά... Με τρώει η περιέργεια!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ.

Δεν σβήνω τίποτα.

Θα δοκιμάσω το Σ/Κ και ελπίζω να μη κάνω ζημιά... Με τρώει η περιέργεια!

βάλε cwm recovery, πάρε backup, και μετά πειραματίσου ελεύθερα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις τη γλώσσα του τηλεφώνου στα αγγλικά και ξανατρέξτο. Δες και αυτό https://community.verizonwireless.com/thread/789232

 

 

Εχω αλλαξει γλωσσες αλλα παλι τιποτα, τι μπορει να φταιει που οταν το ξαναγυρναω στα ελληνικα δεν κανει τιποτα?

 

Οτι εντολη να του δωσω μου βγαζει μονο ιστοσελιδες στο google

Link to comment
Share on other sites

Στο Android μπορώ να κατεβάσω με torrent επεισόδιο μιας σειράς, να κατεβάσω υπότιτλους .srt, να τους κάνω rename για να έχουν το ίδιο όνομα και να δω το επεισόδιο με υπότιτλους;
Link to comment
Share on other sites

Στο Android μπορώ να κατεβάσω με torrent επεισόδιο μιας σειράς, να κατεβάσω υπότιτλους .srt, να τους κάνω rename για να έχουν το ίδιο όνομα και να δω το επεισόδιο με υπότιτλους;

Ναι αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστεί να κατεβάσεις και κάποιον player όπως για παράδειγμα ο mx player η ο dice, καθώς οι περισσότεροι δεν υποστηρίζουν τους υπότιτλους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Στο Android μπορώ να κατεβάσω με torrent επεισόδιο μιας σειράς, να κατεβάσω υπότιτλους .srt, να τους κάνω rename για να έχουν το ίδιο όνομα και να δω το επεισόδιο με υπότιτλους;

 

Με τον vplayer (υποθέτω και με άλλους) που έχω δοκιμάσει παίζει κανονικά τους υπότιτλους..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...