Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Σήμερα το smartphone μου αποφάσισε να κάνει τα δικά του. Άλλαξα κάρτα σίμ ( έβαλα το 2ο αριθμό μου στη συσκευή ) και μόλις το άνοιξα, είχαν @%* τα πάντα. :mad: Είχαν αφαιρεθεί τα widgets από τις αρχικές οθόνες, είχαν αφαιρεθεί τα shortcuts στο dock, στο App Drawer άδειασαν οι φάκελοι που είχα δημιουργήσει ( αλλά υπάρχουν άδειοι ), οι εφαρμογές πήγαν σε όποια σελίδα ήθελαν, είχε αλλάξει και ο ήχος κλήσης.. Η συσκευή μου είναι το galaxy s advance, με stock gingerbread 2.3.6, με όλες τις εφαρμογές από το Play Store.

 

P.S.: Με μερικά restarts και με αλλαγή της σιμ δεν άλλαξε κάτι.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται να εχω μεγαλυτερη διαρκεια μπαταριας σε android υπαρχει καποιο προγραμμα

Προγράμματα υπάρχουν (πχ juice defender) αλλά προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι. Η "λύση" είναι να σβήσεις τους συγχρονισμούς των λογαριασμών σου, να κλείνεις gps, bluetooth, 3g, wifi κλπ όταν δεν τα χρησιμοποιείς. Βέβαια προσωπικά δε μου φαίνεται σα λύση όλο αυτό, μιας και αυτά τα κινητά προορίζονται γι'αυτήν ακριβώς τη χρήση ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σήμερα το smartphone μου αποφάσισε να κάνει τα δικά του. Άλλαξα κάρτα σίμ ( έβαλα το 2ο αριθμό μου στη συσκευή ) και μόλις το άνοιξα, είχαν @%* τα πάντα. :mad: Είχαν αφαιρεθεί τα widgets από τις αρχικές οθόνες, είχαν αφαιρεθεί τα shortcuts στο dock, στο App Drawer άδειασαν οι φάκελοι που είχα δημιουργήσει ( αλλά υπάρχουν άδειοι ), οι εφαρμογές πήγαν σε όποια σελίδα ήθελαν, είχε αλλάξει και ο ήχος κλήσης.. Η συσκευή μου είναι το galaxy s advance, με stock gingerbread 2.3.6, με όλες τις εφαρμογές από το Play Store.

 

P.S.: Με μερικά restarts και με αλλαγή της σιμ δεν άλλαξε κάτι.

μήπως φταίει η κάρτα μνήμης σου?

Link to comment
Share on other sites

μήπως φταίει η κάρτα μνήμης σου?

 

Αν είναι αυτό τι να πω.. Καινούρια είναι.. 8gb, class 10, sandisc. Και την πήρα αποκλειστικά για τη συγκεκριμένη συσκευή.. Να φανταστώ με φορματ δε θα γίνει τίποτα, ε;

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

εχω τα ακουστίκα hands free απο το προηγούμενο κινητο που ήταν το htc desire s, τώρα τα χρησιμοποιω στο καινουργιο μου ένα acer gallant duo, με τις κλήσεις δεν έχω πρόβλημα αλλά δεν μπορώ ν αλλάζω τα τραγούδια όπως έκανα και πρίν.

Μήπως υπάρχει κάποια εφαρμογή που να το κάνει?

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό τι να πω.. Καινούρια είναι.. 8gb, class 10, sandisc. Και την πήρα αποκλειστικά για τη συγκεκριμένη συσκευή.. Να φανταστώ με φορματ δε θα γίνει τίποτα, ε;

απλά δοκίμασε την κάρτα μνήμης ότι δουλευει, πχ στον υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσφατα εκανα μια "πατατα" και διεγραψα το google talk απο την android συσκευη μου. :oops:

Το αποτελεσμα ηταν σχεδον καταστροφικο (αποδειχτηκε οτι το google talk ειναι βασικη εφαρμογη για το συστημα και χωρις αυτο δεν δουλευει το play και καποιες αλλες εφαρμογες). Θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο θεμα στο forum για τις εφαρμογες που σε καμια περιπτωση ΔΕΝ πρεπει να διαγραψουμε απο την android συσκευη μας. Αν υπαρχει θα ηθελα το link για να το διαβασω αλλιως πιστευω οτι θα ηταν πολυ χρησιμο να δημιουργηθει ενα τετοιο θεμα...

 

Θα ηθελα επισης να προσθεσω οτι τελικα καταφερα και ξεπερασα το προβλημα με τη δαγραφη του google talk αλλα δυστηχως εμειναν καποια "κουσούρια". Το χειροτερο ειναι οτι μου βγαζει οποτε θελει το εξης μηνυμα στην οθονη: "the process com.google.process.gapps has stopped". Τα καλα νεα ειναι παντως οτι μπορω να κατεβαζω πλεον απο το market, οποτε ολα (σχεδον) καλα. :up:

Αν καποιος κανει τη χαζομαρα που εκανα και εγω μπορει να με ρωτησει τη διαδικασια που ακολουθησα για να τη διορθωσω ωστε να μην χανει ασκοπα την ωρα του ψαχνοντας σε δεκαδες forum για τη λυση...

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

δε μας λες τη συσκευή σου και ποια ρομ φοράς :)

 

αν και αν κανεις επαναφορά ρυθμίσεων θα επιστρέψει στην αρχική του κατάσταση η συσκευή (εφόσον έχεις πάρει back up, γιατί σβήνονται τα πάντα από τη μνήμη)

Link to comment
Share on other sites

απλά δοκίμασε την κάρτα μνήμης ότι δουλευει, πχ στον υπολογιστή

 

Επιστροφή.. Τελικά το πρόβλημα ήταν του λειτουργικού, αν κατάλαβα καλά. Μετέφερα όλες τις εφαρμογές που είχα πάει στην sd card στη συσκευή, έστησα πάλι τις εφαρμογές στο app drawer και τα widgets στο desktop και πιστεύω ότι δε θα αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα. Επίσης, διορθώθηκε και ένα άλλο πρόβλημα που είχα και είχε περάσει μία εικόνα από τη συλλογή μου σαν εικόνα άλμπουμ σχεδόν σε όλα τα κομμάτια mp3 μου.

 

Για να μεταφερθούν όσες εφαρμογές το επιτρέπουν στην sd, δεν πρέπει να έχω κάνει root τη συσκευή μου; :confused: Και στην εσωτερική μνήμη του κινητού, αυτή που αναφέρεται σαν USB storage, δεν έπρεπε να πηγαίνουν, αντί για την εξωτερική sd; Galaxy S Advance είναι η συσκευή μου.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

δε μας λες τη συσκευή σου και ποια ρομ φοράς :)

 

αν και αν κανεις επαναφορά ρυθμίσεων θα επιστρέψει στην αρχική του κατάσταση η συσκευή (εφόσον έχεις πάρει back up, γιατί σβήνονται τα πάντα από τη μνήμη)

 

Ειναι ενα motorola flipout. Εχει την oficial rom επανω (android 2.1 εκδοση). Νομιζω δεν πρεπει να εχει βγει καν custom rom για αυτο το μοντελο. Βασικα δεν το χρησημοποιω ιδιαιτερα και για αυτο το ειχα και unroot μεχρι προχθες. Μολις το εκανα root ομως αρχισα να σβηνω και το google talk δεν το εκανα backup δυστηχως. Σκεφτηκα οτι δεν θα ηταν ιδιαιτερα σημαντικο... :fool:

Τεσπα μετα οταν καταλαβα οτι εκανα βλακεια εντελως επιπόλαια ειπα οτι αν κανω hard reset θα φτιαξει. Το αποτελεσμα ηταν ομως να χαθει και ο file manager και να μην μπορω να μπω στο market. Ε μετα ολοκληρη ιστορια να βρω πως να περασω εφαρμογες στη συσκευη απο το pc και χωρις file manager και μετα να βρω πως θα ξαναβαλω και το google talk(σ.σ. δεν υπαρχει στο market σαν εφαρμογη). Ευτυχως εβγαλα μια ακρη. Δεν δουλευει ρολοι ακομα αλλα δουλευει παντως και μετα απο τοση ταλαιπωρια σκεφτηκα να ψαξω να βρω μια λιστα απο εφαρμογες που ΔΕΝ πρεπει να διαγραψουμε ποτε απο το android, αλλα δεν βρηκα και για αυτο ρωτησα αν υπαρρχει εδω καμια. Αλλιως να φτιαξουμε μια. Εχω και την πρωτη εφαρμογη που θα βαλουμε στη λιστα. Το google talk... :p

 

Ασχετο αλλα αυτο ειναι το μνμ νουμερο 100 για εμενα... :dance:

Edited by giorgio2g
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

ο file manager δε παίζει ρόλο στο να συνδεθείς στο market(playstore πλέον)

 

στη ρουταρισμενη συσκευη μου έχω διαγραψει πολλές φορές το gtalk(εχοντας κρατήσει back up για παν ενδεχόμενο) αλλά ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. μήπως έσβησες παράλληλα και κάτι αλλο;

 

το google play που αναφέρεις είναι το playstore/market;

 

επίσης μετά το Hard reset τι πρόβλημα αντιμετωπισες; δεν επανήλθαν όλα στην αρχική τους κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Τον file manager τον χρειαζομουν για να κανω εγκατασταση απο την καρτα μνημης αφου πλεον δεν μπορουσα να μπω στο market (το ξερω οτι λεγεται play απλα στο flipout μαλλον λογω 2.1 εκδοσης λεγετε ακομα market). Οσο για το google play που εγραφα πιο πριν εκανα λαθος. Το google talk εννουσα (το διορθωσα). Παντως στην αλλη μου συσκευη (x10 mini pro u20) νομιζω ειχα διαγραψει και εγω το talk και δεν ειχα θεμα. Εδω παντως υπηρξε προβλημα και απο μια αναζητηση στο google ειδα οτι και αλλοι την ειχαν πατησει οπως και εγω (υπαρχει θεμα και στους xda σχετικα). Μετα το hard reset ναι μεν ολα εγιναν οπως πρωτα αλλα το talk συνεχιζε να λειπει. Προφανως ειχε διαγραφει απο το συστημα τελειως. Και ακριβως εκει ηταν που αρχισαν τα δυσκολα γιατι δεν ειχα ιδεα μεχρι χθες πως να αντιμετωπισω κατι τετοιο. Παντως πραγματι διαγραψα και κατι αλλο. Στο titanium backup ειδα δυο εφαρμογες google talk. H μια ηταν νομιζω google talk 1.3 και η αλλη κατι αλλο εγραφε, αλλα παρομοιο παντως. Ισως εκει την εκανα την "πατατα"...

 

Σ.Σ.: Το talk υπηρχε σαν εικονιδιο στο μενου και μετα το reset αλλα με το που το παταγα αναβοσβηνε καπως η οθονη στιγμιαια και με ξαναπεταγε στο μενου.

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή.. Τελικά το πρόβλημα ήταν του λειτουργικού, αν κατάλαβα καλά. Μετέφερα όλες τις εφαρμογές που είχα πάει στην sd card στη συσκευή, έστησα πάλι τις εφαρμογές στο app drawer και τα widgets στο desktop και πιστεύω ότι δε θα αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα. Επίσης, διορθώθηκε και ένα άλλο πρόβλημα που είχα και είχε περάσει μία εικόνα από τη συλλογή μου σαν εικόνα άλμπουμ σχεδόν σε όλα τα κομμάτια mp3 μου.

 

Για να μεταφερθούν όσες εφαρμογές το επιτρέπουν στην sd, δεν πρέπει να έχω κάνει root τη συσκευή μου; :confused: Και στην εσωτερική μνήμη του κινητού, αυτή που αναφέρεται σαν USB storage, δεν έπρεπε να πηγαίνουν, αντί για την εξωτερική sd; Galaxy S Advance είναι η συσκευή μου.

οχι, στην ICS μεταφέρει το λειτουργικο τις εφαρμογες χωρίς root. Πάντα να έχεις τις εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη της συσκευής, υπάρχει επιλογή που επιλέγεις την προεπιλεγμένη θέση

Link to comment
Share on other sites

οχι, στην ICS μεταφέρει το λειτουργικο τις εφαρμογες χωρίς root. Πάντα να έχεις τις εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη της συσκευής, υπάρχει επιλογή που επιλέγεις την προεπιλεγμένη θέση
Πως γινεται αυτο σε ICS?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερες!μολις προχωρησα σε Update σε JB

 

δε μπορω να βρω την επιλογη auto sync και να τη σταματησω..πως γινεται?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

οχι, στην ICS μεταφέρει το λειτουργικο τις εφαρμογες χωρίς root. Πάντα να έχεις τις εφαρμογές στην εσωτερική μνήμη της συσκευής, υπάρχει επιλογή που επιλέγεις την προεπιλεγμένη θέση

 

Αν σου πω ότι το κομμάτι των εφαρμογών που επιτρεπόταν να μεταφερθεί, εκεί μεταφερόταν; :confused: Και αυτό το είδα και στο Διαθέσιμο χώρο της sd, αλλά και όταν την αφαίρεσα, που αυτές οι εφαρμογές έλειπαν από τη συσκευή και στη θέση του εικονιδίου τους υπήρχε το ρομποτάκι με το σήμα της sd.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

τωρα ειναι οκ η συσκευη;

 

Κατεβαζω εφαρμογες πλεον κανονικα αλλα μου βγαζει αυτο το μηνυμα: "the process com.google.process.gapps has stopped" μαζι με μια επιλογη force close.

 

Αν έχεις custom recovery μπες και κάνε fix permissions, λογικά θα σταματήσει το force close

 

Custom recovery πως βαζω; Δεν πρεπει να εχω και custom rom; Αλλιως μηπως ξερεις κανενα αλλο τροπο να κανω fix permissions; Γιατι μπορει να μην μου δημιουργει προβλημα το force close αλλα ειναι σιγουρα σπαστικο. Το μεγαλο προβλημα με την motorola ειναι οτι δεν μπορω να ξαναπερασω την oficial rom οπως για παραδειγμα κανω στο x10 mini μεσω SEUS. Aν μπορουσα θα το ειχα φτιαξει...

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες, τι θα γινει με αυτο το play? Με την εφαρμογη του?

Οσο παει και φουσκωνει, οσο παει και μεγαλωνει!

Δεν φτανει που καθε φορα που συνδεομαι(μια φορα το διμηνο ειναι αληθεια), εχει να κατεβασει updates, που αντιθετα με αλλες εφαρμογες που ανανεωνονται αλλα δεν αυξανουν σε μεγεθος, αυτο μεγαλωνει σε μεγεθος, επιπλεον, τελευταια παρατηρησα και 2η εφαρμογη, 'services' ή καπως ετσι το λεγε!

Σε λιγο θα θελει τη μιση μνημη του κινητου το play!!!!

Ελεος google, ελεος!

Ειδικα σε κινητα με μικρη εσωτερικη μνημη, και το ρημαδι θελει μονο εσωτετικη και δεν μετακινειται ουτε με link2sd, το προβλημα ειναι μεγαλο.

Αμα θελω 10mb μονο για το play, κλαφτα χαραλαμπε.

Εχω βρει την κομπογιαννιτικη λυση, μετα απο καθε συνδεση/ανανεωση στο play και αφου τελειωσω με ανανεωσεις και οτι εχω να κατεβασω, να απεγκαθιστω το play, καθως πλεον και το 'services'!!!! Και μενω με το εργοστασιακο play. Οταν ξανασυνδεθω με play φυσικα, ξανα μανα, κατεβαζει τα κερατα του. Και ουτω καθεξης.

Οσο 'λιτη' ειναι google σαν φιλοσοφια σε ολα της, τοσο το αντιθετο κανει με το play. Κανονικο φουσκωτο βαριδι.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η εφαρμογη που οταν σου στελνει καποιος μηνυμα στο κινητο σου δειχνει ενδειξη με καποιο "φως"?

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.προταρηςστο αντροιντ,εχω ενα ταμπλετ κ τωρα θα παρω και κινητο με αντροιντ. Ηθελα να ρωτησω το εξης.εφοσον ειμαι συνδεδεμενος με gmail acount καο πατησω να κανει συγχρονισμο....τι ακριβως μπορω να συγχρονισω? Επαφες,τι αλλο?
Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

καλησπερες!μολις προχωρησα σε Update σε JB

 

δε μπορω να βρω την επιλογη auto sync και να τη σταματησω..πως γινεται?

 

για καποιο λογο το εχουν βαλει ρυθμισεις-χρηση δεδομενων-επιλογες-αυτοματος συγχρονισμος δεδομενων.που κολλαει τωρα εκει δε ξερω:blink:

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η εφαρμογη που οταν σου στελνει καποιος μηνυμα στο κινητο σου δειχνει ενδειξη με καποιο "φως"?

 

Ledblinker

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...