Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του


Alphaleader
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάπου πήρε το μάτι μου σήμερα ότι η έκδοση 11 του android,θα απαγορεύει στον χρήστη να κάνει χρήση άλλης κάμερας πέραν της stock.λογικα θα βρεθεί τρόπος να παρακαμφθεί η απαγόρευση.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Παράκαμψη ο ο δεν θα παίξει εκτός και αν είσαι root (αν ο τρόπος που έχω στο μυαλό θα το υλοποιήσουν ο οποίος είναι και ο ποιο απλός και αποτελεσματικός) ουσιαστικά θα υπάρχει ένα embedded interface πχ fb instagramm κλπ θα κάνουν χρήση αυτού (όπως στο ios) για απλό χρήστη δεν θα αλλάξει τπτ θα δουν πολύ πόνο χρήστες xiaomi κυριοε γιατί θα τους κοπεί το Gcam καθος η μαμά είναι γισ ανάθεμα. Σε γενικές γραμμές μικρή η απώλεια.

Εξάλλου οποίος θέλει root και θα τα έχει όλα

Link to comment
Share on other sites

Παράκαμψη ο ο δεν θα παίξει εκτός και αν είσαι root (αν ο τρόπος που έχω στο μυαλό θα το υλοποιήσουν ο οποίος είναι και ο ποιο απλός και αποτελεσματικός) ουσιαστικά θα υπάρχει ένα embedded interface πχ fb instagramm κλπ θα κάνουν χρήση αυτού (όπως στο ios) για απλό χρήστη δεν θα αλλάξει τπτ θα δουν πολύ πόνο χρήστες xiaomi κυριοε γιατί θα τους κοπεί το Gcam καθος η μαμά είναι γισ ανάθεμα. Σε γενικές γραμμές μικρή η απώλεια.

Εξάλλου οποίος θέλει root και θα τα έχει όλα

Δεν νομίζω να έχουμε και τόσο πόνο. Με τη MIUI 12 βελτιώνονται αισθητά και οι στοκ κάμερες της Xiaomi. ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η gcam κανει τη διαφορα στα xiaomi που δουλευω τουλάχιστον εγω και θα ειναι άσχημο να μην υποστηριζεται.

 

Το πρόβλημα ειναι ευρυτερο κατα τη γνώμη μου. Με την προφαση της ασφαλειας,το android γινεται ολο και πιο κλειστο, ο πραγματικός σκοπος ειναι ο ακομη μεγαλύτερος έλεγχός του απ την google. Για χαρακτηριστικά ασφαλείας το καταλαβαινω, όπως το δακτυλικο αποτυπωμα πχ,αλλα μια η ηχογράφηση κλησεων,μια οι καμερες κτλ,στο τέλος θα μας απαγορευσουν να εγκαθιστούμε και εφαρμογες εκτος της google. E καλύτερα να πάμε σε ios να ησυχασουμε,οπου το hardware και software είναι ενοποιημενα

Link to comment
Share on other sites

Ποία θεωρείτε την καλύτερη εφαρμογή voice recorder;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άρχισα να ψάχνω το OS για ενσωματωμένα συστήματα πρόσφατα και έχω ελάχιστες εμπειρίες να δουλεύω με το λειτουργικό σύστημα στο παρελθόν, οπότε βασικά είμαι noob.

 

Γνωρίζω ότι η Google διαθέτει ένα λειτουργικό σύστημα για ενσωματωμένα συστήματα, το Android Things OS, αλλά μετά από κάποια αναζήτηση, φαίνεται ότι η Google δεν παρέχει τον πηγαίο κώδικα για αυτό, πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορώ να προσαρμόσω το λειτουργικό σύστημα, οπότε κατέληξα σε πολλά περιττά πράγματα.

 

Δεν παρέχει πραγματικά η Google τον πηγαίο κώδικα για το Android Things OS ή εγώ κοιτούσα λάθος μέρη;

appvalley tutuapp tweakbox

 

 

Επίσης, εάν δεν μπορώ να δημιουργήσω ένα προσαρμοσμένο Android Things OS, πώς μπορώ να μεταφέρω ένα πλήρες λειτουργικό σύστημα Android σε ενσωματωμένο σύστημα;

 

Γνωρίζω το βιβλίο ενσωματωμένου Android του Karim από το 2013, αλλά δεν ξέρω αν αυτό το βιβλίο εξακολουθεί να ισχύει.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by wetromix4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μου εμφανίζει στο Android Samsung κινητό που έχω συνέχεια ότι συνδέθηκε και αποσυνδέθηκε ο προσαρμογέας USB ενώ δεν έχω τίποτα συνδεδεμένο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να ανάβει το κινητό συνέχεια από την ειδοποίηση την οποία δεν με αφήνει να απενεργοποιήσω και να τελειώνει η μπαταρία. Θέλει τεχνικό ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω για πληκτρολογιο το Swiftkey αλλα δεν μου ενεργοποιει το πληκτρο για φωνητικη πληκτρολογιση οπως αυτο της google

Εχω κλικαρει το κουμπι για φωνητικη πληκτρολογιση .

Υπαρχει καποια λυση ?

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εχω για πληκτρολογιο το Swiftkey αλλα δεν μου ενεργοποιει το πληκτρο για φωνητικη πληκτρολογιση οπως αυτο της google

Εχω κλικαρει το κουμπι για φωνητικη πληκτρολογιση .

Υπαρχει καποια λυση ?

 

Λειτουργεί κανονικά. Δεν θυμάμαι πως το ενεργοποίησα. Νομίζω πως γίνεται αυτόματα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα λειτουργεί κανονικά.

Μηπως οταν το εγκατέστησες, δεν του έδωσες δικαιώματα για το μικρόφωνο?

 

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Εχω για πληκτρολογιο το Swiftkey αλλα δεν μου ενεργοποιει το πληκτρο για φωνητικη πληκτρολογιση οπως αυτο της google

Εχω κλικαρει το κουμπι για φωνητικη πληκτρολογιση .

Υπαρχει καποια λυση ?

 

Από της ρυθμίσεις της συσκευής, έχει ρυθμίσει εκεί που είναι τα πληκτρολόγια τη φωνητική πληκτρολογιση google; Όχι στις ρυθμίσεις του Swiftkey, στις ρυθμίσεις της συσκευής. Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται να είναι εγκατεστημένο και το Gboard.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα μεενα;μου βγάζει ενημέρωση για Chrome αλλά δε με αφήνει να το ενημερώσω

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγες ημέρες, όταν ανεβαίνει ένα βίντεο σε κανάλι του YouTube που παρακολουθώ, δε μου έρχεται ενημερωτικό e-mail όπως πριν. Δεν έχω αλλάξει κάποια ρύθμιση. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 ημέρες προσπαθώ να ανοίξω συνομιλία στο viber και το πρόγραμμα κρασαρει. Συμβαίνει μόνο με 1 συγκεκριμένη συνομιλία καθώς με τις υπόλοιπες τρέχει κανονικά. Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 ημέρες προσπαθώ να ανοίξω συνομιλία στο viber και το πρόγραμμα κρασαρει. Συμβαίνει μόνο με 1 συγκεκριμένη συνομιλία καθώς με τις υπόλοιπες τρέχει κανονικά. Καμία ιδέα;
Σε εμένα κράσαρε μια συνομιλία στην οποία τα πιο πρόσφατα μηνύματα ήταν videos. Μήπως συμβαίνει το ίδιο και στο δικό σου; Πάει να παίξει το preview και πεθαίνει.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα μεενα;μου βγάζει ενημέρωση για Chrome αλλά δε με αφήνει να το ενημερώσω

 

Στάλθηκε από το Pixel 3 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

και σε μένα το ίδιο, και γενικά σέρνεται ο chrome

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα κράσαρε μια συνομιλία στην οποία τα πιο πρόσφατα μηνύματα ήταν videos. Μήπως συμβαίνει το ίδιο και στο δικό σου; Πάει να παίξει το preview και πεθαίνει.

 

Κάνω κλικ στη συνομιλία και κλείνει η εφαρμογή. Στις υπόλοιπες δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω κλικ στη συνομιλία και κλείνει η εφαρμογή. Στις υπόλοιπες δουλεύει κανονικά.
Θυμάσαι τα τελευταία μηνύματα της συνομιλίας; Περιείχαν βίντεο;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Θυμάσαι τα τελευταία μηνύματα της συνομιλίας; Περιείχαν βίντεο;

 

Νομίζω ναι. Απλώς τα πιο πρόσφατα δεν μπορώ πλέον να τα δω.

 

Αν κάνω εκκαθάριση τι θα χάσω;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ναι. Απλώς τα πιο πρόσφατα δεν μπορώ πλέον να τα δω.

 

 

 

Αν κάνω εκκαθάριση τι θα χάσω;

Από το βίντεο θα κολλάει. Τί εκκαθάριση θες να κάνεις; Αν κάνεις εκκαθάριση προσωρινής μνήμης δε θα χάσεις τίποτα. Αν κάνεις εκκαθάριση αποθηκευτικού χώρου θα χαθούν όσα αρχεία έχεις μοιραστεί και σου έχουν στείλει. Η προσωρινή μνήμη δε θα βοηθήσει. Η λύση που είχα βρει εγώ ήταν να στείλω μηνύματα στη συγκεκριμένη συνομιλία από το viber στο PC ώστε να "ανέβει" προς τα πάνω το βίντεο που προκαλούσε το κρασάρισμα και να μπορέσει να τρέξει η εφαρμογή.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητο μου εχω 16GB μνημης και εχω προσθεσει και μια sd card 128GB την οποια δεν την ορισα ως external mounted storage αλλά ως internal storage (adaptable storage), και επομενως της εκανε format και encryption ως εσωτερική μνήμη ενώ δεν είναι αναγνώσιμη αν αφαιρεθει απο το κινητο. Νομιζοντας λοιπον ότι έλυσα το προβλημα με τη μνημη του κινητου άρχισα να κατεβαζω εφαρμογες καθως και να προσθετω αρχεια στο κινητο. Σήμερα μου έβγαλε ειδοποηση το κινητο το κινητο για μικρή ελεύθερη χωρητικότητα, περιπου 1 GB. Απο την εφαρμογη files της google φαινεται ότι οντως το κινητο μου εχει μόνο 16GB συνολικά και περίπου 1 GB εέύθερη, ενω απο άλλες τριτες εφαρμογές φαινεται ότι έχει συνολικά το άθροισμα της internal με την sd card.

Το θέμα είνια πως διαχείριζεται κανείς σωστά τη μνήμη με εφαρμογές και αρχεία ώστε να αποφευχθεί η συγκεκριμένη κατάσταση. Πχ δημιουργησα ενα folder για mp3. Τα αρχεία που πρόσθεσα πήγαν στην εσωτερική μνήμη του κινητού ή στην κάρτα sd; Αν πχ πήγαν στην εσωτερική, γέμισαν χωρίς λόγο την εσωτερική μνήμη του κινητού και δημιουργώντας μου πρόβλημα, ενώ αν είχαν τοποθετηθεί στην sd θα επιβάρυναν λιγότερο.

Γενικά δεν βρήκα κάτι χρήσιμο ψάχνοντας στο internet για το θέμα.10.0.0.0.1 192.168.1.254 happymod

Edited by BrandonLuis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωστός μου έχει το σαμσουνγκ j4 και δεν του χτυπάνε ειδοποιήσεις στο μεσεντζερ. Μόνο εκεί έχει το θέμα.

Στην εφαρμογή όλες οι ειδοποιήσεις ενεργές στις ρυθμίσεις το ίδιο.

Παίζει να είναι τίποτα άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γνωστός μου έχει το σαμσουνγκ j4 και δεν του χτυπάνε ειδοποιήσεις στο μεσεντζερ. Μόνο εκεί έχει το θέμα.

Στην εφαρμογή όλες οι ειδοποιήσεις ενεργές στις ρυθμίσεις το ίδιο.

Παίζει να είναι τίποτα άλλο;

 

Ουτε και εμενα με το s8+, εδώ και 2 εβδομάδες

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Android OS και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...